Hoppa till innehållet

Toronto Raptors

Från Wikipedia
Toronto Raptors
Grundad1995
HemmaortToronto, Ontario, Kanada
ArenaScotiabank Arena
(Kapacitet: 20 511 åskådare)
ÄgareMaple Leaf Sports & Entertainment
OrdförandeMasai Ujiri
General managerBobby Webster
TränareDarko Rajaković
ConferenceEastern
DivisionAtlantic
FarmarlagRaptors 905
Klubbfärg(er)                        
Lagets färger
Lagets färger
Hemmaställ
Lagets färger
Lagets färger
Bortaställ
Lagets färger
Lagets färger
Tredjeställ
Meriter
00NBA-mästare: 1
(2019)
00Conferencemästare: 1
(2019)
00Divisionsmästare: 6
(2007, 2014, 2015, 2016, 2018, 2019)
Klubbens webbplats (extern länk)

Toronto Raptors är en kanadensisk basketorganisation, bildad 1995, vars lag är baserat i Toronto i Ontario och spelar i National Basketball Association (NBA). Toronto Raptors är det enda nuvarande NBA-laget utanför USA. Sedan 1999 spelar Raptors sina hemmamatcher i Scotiabank Arena. Raptors vann sitt första mästerskap i klubbens historia säsongen 2018/2019 där man vann över Golden State Warriors med 4-2 i matcher.

Från 1995 till 1999 spelade laget i Rogers Centre (tidigare Skydome). Efter lagets flytt byggdes Rogers Centre om till en arena för kanadensisk fotboll och baseboll.

Spelartruppen 2024/2025

[redigera | redigera wikitext]

Senast uppdaterad: 17 juli 2024.
Alla spelare som har kontrakt med Toronto Raptors.[1] Spelarnas löner är i amerikanska dollar[2] och är vad de skulle få ut om spelarna vore i NBA-truppen under säsongen.

Nr Namn Pos Lön 24/25 Kontrakt Kom till laget Kom ifrån
0 USA Javon Freeman-Liberty SG $1 891 857 [3] 2025 2023 Windy City Bulls
1 USA Gradey Dick SG/SF $4 663 760 [4] 2027 2023 Kansas Jayhawks
2 USA Jonathan Mogbo PF $1 157 153 [5] 2027 2024 San Francisco Dons
4 USA Scottie Barnes SG/PF $10 130 980 [6] 2030 2021 Florida State Seminoles
5 USA Immanuel Quickley PG $32 500 000 [7] 2029 2023 New York Knicks
9 Kanada R.J. Barrett SG $25 794 643 [8] 2027 2023 New York Knicks
11 USA Bruce Brown SG $23 000 000 [9] 2025 2024 Indiana Pacers
14 USA Ja'Kobe Walter SG $3 465 000 [10] 2028 2024 Baylor Bears
17 USA Garrett Temple SG/SF $3 303 771 [11] 2025 2023 New Orleans Pelicans
19 Österrike Jakob Pöltl C $19 500 000 [12] 2027 2023 San Antonio Spurs
22 Kamerun Ulrich Chomche C $578 577 [13] 2026 2024 REG BBC
23 USA Jamal Shead PG $1 157 153 [14] 2027 2024 Houston Cougars
25 Saint Lucia Chris Boucher PF $10 810 000 [15] 2025 2018 Golden State Warriors
30 USA Ochai Agbaji SG $4 310 280 [16] 2026 2024 Utah Jazz
41 Kanada Kelly Olynyk C/PF $12 804 878 [17] 2026 2024 Utah Jazz
45 USA Davion Mitchell PG $6 451 077 [18] 2025 2024 Sacramento Kings
-- USA Jamison Battle SF $1 157 153 [19] 2025 2024 Ohio State Buckeyes
-- Kanada Quincy Guerrier SF $1 157 153 [20] 2025 2024 Illinois Fighting Illini
-- USA Tyler Perry PG $1 157 153 [21] 2025 2024 Kansas State Wildcats
-- Bulgarien Sasha Vezenkov PG $6 658 536 [22] 2026 2024 Sacramento Kings
Tvåvägskontrakt
Nr Namn Pos Lön 24/25 Kontrakt Kom till laget Kom ifrån
3 USA D.J. Carton PG $584 412 [23] 2025 2024 Iowa Wolves
35 USA Branden Carlson C $578 577 [24] 2025 2024 Utah Utes
Positioner: PGSGSFPFC

Spelargalleri

[redigera | redigera wikitext]
  1. ^ ”Toronto Raptors”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/teams/raptors. 
  2. ^ Collective bargaining agreement July 2023 – Article XXIX. National Basketball Players Association. 2023. sid. 448. https://imgix.cosmicjs.com/25da5eb0-15eb-11ee-b5b3-fbd321202bdf-Final-2023-NBA-Collective-Bargaining-Agreement-6-28-23.pdf 
  3. ^ ”Javon Freeman-Liberty”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/javon-freeman-liberty. 
  4. ^ ”Gradey Dick”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/gradey-dick. 
  5. ^ ”Jonathan Mogbo”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/jonathan-mogbo. 
  6. ^ ”Scottie Barnes”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/scottie-barnes. 
  7. ^ ”Immanuel Quickley”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/immanuel-quickley. 
  8. ^ ”RJ Barrett”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/rj-barrett. 
  9. ^ ”Bruce Brown Jr.”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/bruce-brown-jr. 
  10. ^ ”Ja'Kobe Walter”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/jakobe-walter. 
  11. ^ ”Garrett Temple”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/garrett-temple. 
  12. ^ ”Jakob Poeltl”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/jakob-poeltl. 
  13. ^ ”Ulrich Chomche”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/ulrich-chomche. 
  14. ^ ”Jamal Shead”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/jamal-shead. 
  15. ^ ”Chris Boucher”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/chris-boucher. 
  16. ^ ”Ochai Agbaji”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/ochai-agbaji. 
  17. ^ ”Kelly Olynyk”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/kelly-olynyk. 
  18. ^ ”Davion Mitchell”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/davion-mitchell. 
  19. ^ ”Jamison Battle”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/jamison-battle. 
  20. ^ ”Quincy Guerrier”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/quincy-guerrier. 
  21. ^ ”Tyler Perry”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/tyler-perry. 
  22. ^ ”Aleksandar Vezenkov”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/aleksandar-vezenkov. 
  23. ^ ”D. J. Carton”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/d-j-carton. 
  24. ^ ”Branden Carlson”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/branden-carlson. 

Externa länkar

[redigera | redigera wikitext]