Portland Trail Blazers

Från Wikipedia
Portland Trail Blazers
TrailBlazers.png
Grundad1970
HemmaortPortland, Oregon, USA
ArenaModa Center
(Kapacitet: 19 393)
ÄgareJody Allen
OrdförandeDewayne Hankins
General managerJoe Cronin
TränareChauncey Billups
Liga/serieNBA
ConferenceWestern
DivisionNorthwest
FarmarlagRip City Remix
Klubbfärg(er)              
Pensionerade tröjnummer
12 st. (1, 13, 14, 15, 20, 22, 30, 30, 32, 36, 45, 77)
Lagets färger
Lagets färger
Hemmaställ
Lagets färger
Lagets färger
Bortaställ
Lagets färger
Lagets färger
Tredjeställ
Meriter
00NBA-mästare: 1
(1977)
00Conferencemästare: 3
(1977, 1990, 1992)
00Divisionsmästare: 4
(1978, 1991, 1992, 1999)
Klubbens webbplats (extern länk)
Bill Walton och tränaren Jack Ramsay, med NBA-pokalen 1977. Lagets första och hittills enda NBA-titel.

Portland Trail Blazers är en amerikansk basketorganisation, bildad 1970, vars lag är baserat i Portland i Oregon och spelar i NBA. Laget spelar sina hemmamatcher i Moda Center, som har en kapacitet på 20 630 åskådare. Laget ägdes av Paul Allen, en av grundarna till Microsoft. Sedan hans död 2018 ägs laget av Paul G. Allen Trust, med hans syster Jody Allen som ordförande.

Laget vann sin hittills enda NBA-titel säsongen 1976/1977, då man besegrade Philadelphia 76ers med 4-2 i matcher. Man spelade även final 1990 (förlust med 1–4 mot Detroit Pistons) och 1992 (förlust med 2–4 mot Chicago Bulls).[1]

Spelartruppen 2023/2024[redigera | redigera wikitext]

Senast uppdaterad: 23 februari 2024.
Alla spelare som har kontrakt med Portland Trail Blazers.[2] Spelarnas löner är i amerikanska dollar[3] och är vad de skulle få ut om spelarna vore i NBA-truppen under hela grundserien (oktober–april).

Nr Namn Pos Lön 23/24 Kontrakt Kom till laget Kom ifrån
00 USA Scoot Henderson PG $9 770 880 [4] 2027 2023 NBA G League Ignite
1 USA Anfernee Simons SG $24 107 143 [5] 2026 2018 IMG Ascenders
2 Bahamas Deandre Ayton1 − 2018 C $32 459 438 [6] 2026 2023 Phoenix Suns
4 Australien Matisse Thybulle SG $10 500 000 [7] 2026 2023 Philadelphia 76ers
5 Kanada Dalano Banton PG $2 019 706 [8] 2025 2024 Boston Celtics
8 USA Kris Murray PF/SF $2 772 480 [9] 2027 2023 Iowa Hawkeyes
9 USA Jerami Grant PF/SF $27 586 207 [10] 2028 2022 Detroit Pistons
10 USA Moses Brown C $2 165 000 [11] 2024 2023 Brooklyn Nets
11 USA Malcolm Brogdon PG/SG $22 500 000 [12] 2025 2023 Boston Celtics
17 Kanada Shaedon Sharpe SG $6 238 800 [13] 2026 2022 Dream City Christian School
26 Australien Duop Reath C $1 950 000 [14] 2026 2023 Al Riyadi Club Beirut
33 Belgien Toumani Camara PF $1 119 563 [15] 2027 2023 Phoenix Suns
34 USA Jabari Walker PF $1 719 864 [16] 2025 2023 Colorado Buffaloes
35 USA Robert Williams III C $11 571 429 [17] 2026 2023 Boston Celtics
72 Frankrike Rayan Rupert SG $1 119 563 [18] 2026 2023 New Zealand Breakers
Tvåvägskontrakt
Nr Namn Pos Lön 23/24 Kontrakt Kom till laget Kom ifrån
24 Dominikanska republiken Justin Minaya SF/PF $559 782 [19] 2024 2023 Capitanes de Ciudad de México
41 Senegal Ibou Badji C $559 782 [20] 2024 2022 Milwaukee Bucks
-- USA Ashton Hagans PG $559 782 [21] 2024 2024 Rip City Remix
Positioner: CPFSFSGPG

Spelargalleri[redigera | redigera wikitext]

Referenser[redigera | redigera wikitext]

  1. ^ ”NBA Finals: All-Time Champions”. nba.com. http://www.nba.com/history/finals/champions.html. Läst 7 juni 2010. 
  2. ^ ”Portland Trail Blazers”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/teams/trailblazers. 
  3. ^ Collective bargaining agreement July 2023 – Article XXIX. National Basketball Players Association. 2023. sid. 448. https://imgix.cosmicjs.com/25da5eb0-15eb-11ee-b5b3-fbd321202bdf-Final-2023-NBA-Collective-Bargaining-Agreement-6-28-23.pdf 
  4. ^ ”Scoot Henderson”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/scoot-henderson. 
  5. ^ ”Anfernee Simons”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/anfernee-simons. 
  6. ^ ”Deandre Ayton”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/deandre-ayton. 
  7. ^ ”Matisse Thybulle”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/matisse-thybulle. 
  8. ^ ”Dalano Banton”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/dalano-banton. 
  9. ^ ”Kris Murray”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/kris-murray. 
  10. ^ ”Jerami Grant”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/jerami-grant. 
  11. ^ ”Moses Brown”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/moses-brown. 
  12. ^ ”Malcolm Brogdon”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/malcolm-brogdon. 
  13. ^ ”Shaedon Sharpe”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/shaedon-sharpe. 
  14. ^ ”Duop Reath”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/duop-reath. 
  15. ^ ”Toumani Camara”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/toumani-camara. 
  16. ^ ”Jabari Walker”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/jabari-walker. 
  17. ^ ”Robert Williams III”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/robert-williamsiii. 
  18. ^ ”Rayan Rupert”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/rayan-rupert. 
  19. ^ ”Justin Minaya”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/justin-minaya. 
  20. ^ ”Ibou Badji”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/ibou-badji. 
  21. ^ ”Ashton Hagans”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/ashton-hagans. 

Externa länkar[redigera | redigera wikitext]