ROC i olympiska sommarspelen 2020

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök
ROC i olympiska spelen
Olympic flag.svg IOK-landskod

ROC
KommittéRyska olympiska kommittén
Olympiska sommarspelen 2020 i Tokyo
Deltagare335[1] deltagare i 30 grenar
FanbärareSofja Velikaja och Maksim Michajlov[1]
Medaljsummering
Guld
20
Silver
28
Brons
23
Totalt
71

Placering
5:e
ROC i olympiska sommarspelen
2020
ROC i olympiska vinterspelen
2022
ROC i andra olympiska spel
Ryssland Kejsardömet Ryssland (1900-1912)
Sovjetunionen Sovjetunionen (1952-1988)
Internationella olympiska kommittén Oberoende staters samvälde (1992)
Flag of Russia.svg Ryssland (1994-2016)
Olympic flag.svg Olympiska idrottare från Ryssland (2018)

Ryska idrottare deltog i olympiska sommarspelen 2020 under beteckningen ROC (förkortning för engelskans Russian Olympic Committee). De representerar den ryska olympiska kommittén och använde förkortningen "ROC" som landsnamn.

World Anti-Doping Agency tog den 9 december 2019 ett beslut om att förbjuda Ryssland från all internationell idrott i fyra år, efter att det visat sig att uppgifter från den ryska antidopingbyrån hade manipulerats av ryska myndigheter i syfte att skydda idrottare som var inblandade i dess statssponsrade dopingsystem.[2]

Ryssland överklagade senare WADA-beslutet till Idrottens skiljedomstol (CAS). Domstolen beslutade efter granskning av överklagadet den 17 december 2020 att minska straffet som WADA hade ålagt till två år. Ryska idrottare som uppfyller särskilda kriterier tillåts att delta i OS och andra internationella evenemang, men fram till 16 december 2022 får de inte använda det ryska namnet, flaggan eller nationalsången och måste presentera sig som "neutrala idrottare" eller "neutralt lag". Domen tillåter laguniformer att visa "Ryssland" på uniformen såväl som användningen av ryska flaggfärger inom uniformens design, även om namnet ej får ges mer plats än beteckningen "neutral idrottare/lag".[3][4]

Den 19 februari 2021 tillkännagavs att Ryssland skulle tävla i olympiska sommarspelen 2020 (som skjutits upp till sommaren 2021 på grund av Covid-19-pandemin) under förkortningen "ROC" efter det engelska namnet på den ryska olympiska kommittén även om kommitténs namn i sin helhet inte skulle användas för att hänvisa till delegationen.[5]

Medaljer[redigera | redigera wikitext]

Vitalina Batsarasjkina tog lagets första guldmedalj under spelens andra dag.
Medalj Namn Sport Gren
1 Albert Batyrgazijev Boxning Herrarnas fjädervikt
1 Zaur Ugujev Brottning Herrarnas 57 kg, fristil
1 Zaurbek Sidakov Brottning Herrarnas 74 kg, fristil
1 Abdulrasjid Sadulajev Brottning Herrarnas 97 kg, fristil
1 Musa Jevlojev Brottning Herrarnas 97 kg, grekisk-romersk
1 Marija Lasitskene Friidrott Damernas höjdhopp
1 Inna Deriglazova
Larisa Korobejnikova
Adelina Zagidullina
Marta Martjanova
Fäktning Damernas lagtävling i florett
1 Sofija Pozdnjakova Fäktning Damernas sabel
1 Olga Nikitina
Sofija Pozdnjakova
Sofja Velikaja
Fäktning Damernas lagtävling i sabel
1 Lilija Achaimova
Viktoria Listunova
Angelina Melnikova
Vladislava Urazova
Gymnastik Damernas lagmångkamp
1 Denis Abljazin
David Beljavskij
Artur Dalalojan
Nikita Nagornyj
Gymnastik Herrarnas lagmångkamp
1 Svetlana Kolesnitjenko
Svetlana Romasjina
Konstsim Duett
1 Vlada Tjigireva
Marina Goljadkina
Svetlana Kolesnitjenko
Polina Komar
Aleksandra Patskevitj
Svetlana Romasjina
Alla Sjisjkina
Maria Sjurotjkina
Konstsim Lag
1 Jevgenij Rylov Simning Herrarnas 100 m ryggsim
1 Jevgenij Rylov Simning Herrarnas 200 m ryggsim
1 Vitalina Batsarasjkina Skytte Damernas 10 m luftpistol
1 Vitalina Batsarasjkina Skytte Damernas 25 m pistol
1 Maksim Chramtsov Taekwondo Herrarnas -80 kg
1 Vladislav Larin Taekwondo Herrarnas +80 kg
1 Anastasija Pavljutjenkova
Andrej Rubljov
Tennis Mixeddubbel
2 Jevgenija Frolkina
Olga Frolkina
Julia Kozik
Anastasija Logunova
Basket Damernas 3x3
2 Ilja Karpenkov
Kirill Pisklov
Stanislav Sjarov
Aleksandr Zujev
Basket Herrarnas 3x3
2 Muslim Gadzjimagomedov Boxning Herrarnas tungvikt
2 Jelena Osipova Bågskytte Damernas tävling
2 Svetlana Gombojeva
Jelena Osipova
Ksenia Perova
Bågskytte Damernas lagtävling
2 Anzjelika Sidorova Friidrott Damernas stavhopp
2 Inna Deriglazova Fäktning Damernas florett
2 Sofja Velikaja Fäktning Damernas sabel
2 Timur Safin
Kirill Borodatjev
Anton Borodatjev
Vladislav Mylnikov
Fäktning Herrarnas lagtävling i florett
2 Sergej Bida
Sergej Chodos
Pavel Suchov
Nikita Glazkov
Fäktning Herrarnas lagtävling i värja
2 Anastasija Iljankova Gymnastik Damernas barr
2 Denis Abljazin Gymnastik Herrarnas hopp
2 Dina Averina Gymnastik Individuell mångkamp
2 Anastasija Bliznjuk
Anastasija Maksimova
Angelina Sjkatova
Anastasija Tatareva
Alisa Tisjtjenko
Gymnastik Truppmångkamp
2 ROC:s damlandslag i handboll Handboll Damernas turnering
2 Hanna Prakatsen Rodd Damernas singelsculler
2 Vasilisa Stepanova
Jelena Orjabinskaja
Rodd Damernas tvåa utan styrman
2 Kliment Kolesnikov Simning Herrarnas 100 m ryggsim
2 Martin Maljutin
Ivan Girev
Jevgenij Rylov
Michail Dovgaljuk
Simning Herrarnas 4x200 m frisim
2 Anastasija Galasjina Skytte Damernas 10 m luftgevär
2 Julija Zykova Skytte Damernas 50 m gevär
2 Sergej Kamenskij Skytte Herrarnas 50 m gevär
2 Vitalina Batsarasjkina
Artiom Tjernousov
Skytte Mixedlag i luftpistol
2 Tatjana Minina Taekwondo Damernas -57 kg
2 Karen Chatjanov Tennis Herrsingel
2 Jelena Vesnina
Aslan Karatsev
Tennis Mixeddubbel
2 Vjatjeslav Krasilnikov
Oleg Stojanovskij
Volleyboll Herrarnas beachvolley
2 ROC:s herrlandslag i volleyboll Volleyboll Herrarnas turnering
3 Zemfira Magomedalijeva Boxning Damernas mellanvikt
3 Andrej Zamkovoj Boxning Herrarnas weltervikt
3 Gleb Baksji Boxning Herrarnas mellanvikt
3 Imam Chatajev Boxning Herrarnas lätt tungvikt
3 Gadzjimurad Rasjidov Brottning Herrarnas 65 kg, fristil
3 Artur Najfonov Brottning Herrarnas 86 kg, fristil
3 Sergej Jemelin Brottning Herrarnas 60 kg, grekisk-romersk
3 Sergej Semenov Brottning Herrarnas 130 kg, grekisk-romersk
3 Darja Sjmeljova
Anastasia Vojnova
Cykling Damernas lagsprint
3 Gulnaz Chatuntseva
Maria Novolodskaja
Cykling Damernas madison
3 Larisa Korobejnikova Fäktning Damernas florett
3 Angelina Melnikova Gymnastik Damernas mångkamp
3 Angelina Melnikova Gymnastik Damernas fristående
3 Nikita Nagornyj Gymnastik Herrarnas mångkamp
3 Nikita Nagornyj Gymnastik Herrarnas räck
3 Madina Tajmazov Judo Damernas mellanvikt
3 Nijaz Iljasov Judo Herrarnas halv tungvikt
3 Tamerlan Basjajev Judo Herrarnas tungvikt
3 Aleksandr Bondar
Viktor Minibajev
Simhopp Herrarnas parhoppning 10m
3 Kliment Kolesnikov Simning Herrarnas 100 m frisim
3 Julija Karimova Skytte Damernas 50 m gevär
3 Julija Karimova
Sergej Kamenskij
Skytte Mixedlag i luftgevär
3 Michail Artamonov Taekwondo Herrarnas -58 kg

Badminton[redigera | redigera wikitext]

Fyra ryska badmintonspelare kvalificerade sig genom sina platser på Badminton World Federations världsranking.[6]

Spelare Gren Gruppspel Eliminering Kvartsfinal Semifinal Final / BM
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Jevgenija Kosetskaja Damsingel Flag of Germany.svg Li (GER)
W (22–20, 21–15)
Flag of Japan.svg Okuhara (JPN)
L (6–21, 16–21)
i.u. 2 Gick inte vidare
Sergej Sirant Herrsingel Flag of Hungary.svg Krausz (HUN)
W (21–18, 21–18)
Flag of Indonesia.svg Ginting (INA)
  (12–21, 10–21)
i.u. 2 Gick inte vidare
Vladimir Ivanov
Ivan Sozonov
Herrdubbel Flag of Denmark.svg Astrup /
Rasmussen (DEN)
L (13–21, 18–21)
Flag of Japan.svg Endo /
Watanabe (JPN)
L (19–21, 19–21)
Flag of Nigeria.svg Olofua /
Opeyori (NGR)
W (21–8, 21–10)
3 i.u. Gick inte vidare

Basket[redigera | redigera wikitext]

De båda ryska landslagen i 3x3 kvalificerade sig genom sin plats på FIBA:s världsranking.[7]

Damer[redigera | redigera wikitext]

Gruppspel
Nr Lag S V O F PF PM PS P
1  USA 7 6 0 1 136 98 +38 12
2  ROC 7 5 0 2 129 90 +39 10
3  Kina 7 5 0 2 127 97 +30 10
4  Japan 7 5 0 2 130 97 +33 10
5  Frankrike 7 4 0 3 118 116 +2 8
6  Italien 7 2 0 5 98 125 −27 4
7  Rumänien 7 1 0 6 89 142 −53 2
8  Mongoliet 7 0 0 7 79 141 −62 0
1 24 juli 2021, 10:15 UTC+9 ROC  21 – 18  Japan Aomi Urban Sports Park, Tokyo
Frolkina 7
Rapport Shinozaki 8
Domare: Edmund Ho, Hongkong
Cecília Tóth, Ungern
5 24 juli 2021, 14:00 UTC+9 ROC  19 – 9  Kina Aomi Urban Sports Park, Tokyo
Frolkina 7
Rapport Wan J 4
Domare: Vanessa Devlin, Australien
Cecília Tóth, Ungern

21 25 juli 2021, 14:00 UTC+9 Mongoliet  5 – 21  ROC Aomi Urban Sports Park, Tokyo
Rapport
30 25 juli 2021, 21:25 UTC+9 ROC  16 – 20  USA Aomi Urban Sports Park, Tokyo
Rapport

37 26 juli 2021, 14:00 UTC+9 Rumänien  12 – 21  ROC Aomi Urban Sports Park, Tokyo
Rapport
46 26 juli 2021, 21:25 UTC+9 Frankrike  17 – 14  ROC Aomi Urban Sports Park, Tokyo
Rapport

54 27 juli 2021, 17:25 UTC+9 ROC  17 – 9  Italien Aomi Urban Sports Park, Tokyo
Rapport
Semifinal
63 28 juli 2021, 18:10 UTC+9 Kina  14 – 21  ROC Aomi Urban Sports Park, Tokyo
Rapport
Final
67 28 juli 2021, 21:55 UTC+9 USA  18 – 15  ROC Aomi Urban Sports Park, Tokyo
Dolson 7
Rapport Logunova 6
Domare: Edmund Ho, Hongkong
Cecília Tóth, Ungern

Herrar[redigera | redigera wikitext]

Gruppspel
Nr Lag S V O F PF PM PS P
1  Serbien 7 7 0 0 138 91 +47 14
2  Belgien 7 4 0 3 126 127 −1 8
3  Nederländerna 7 4 0 3 133 129 +4 8
4  Lettland 7 4 0 3 132 129 +3 8
5  ROC 7 3 0 4 116 125 −9 6
6  Japan 7 2 0 5 123 134 −11 4
7  Polen 7 2 0 5 120 130 −10 4
8  Kina 7 2 0 5 119 142 −23 4
7 24 juli 2021, 15:00 UTC+9 ROC  21 – 13  Kina Aomi Urban Sports Park, Tokyo
Zujev 12
Rapport Hu 6
Domare: Glenn Tuitt, USA
Cecília Tóth, Ungern
15 24 juli 2021, 22:00 UTC+9 Nederländerna  18 – 15  ROC Aomi Urban Sports Park, Tokyo
van der Horst 9
Rapport Karpenkov 6
Domare: Jasmina Juras, Serbien
Markos Michaelides, Schweiz

19 25 juli 2021, 11:35 UTC+9 ROC  16 – 21  Belgien Aomi Urban Sports Park, Tokyo
Rapport
27 25 juli 2021, 18:40 UTC+9 ROC  16 – 21  Polen Aomi Urban Sports Park, Tokyo
Rapport

39 26 juli 2021, 15:00 UTC+9 Japan  16 – 19  ROC Aomi Urban Sports Park, Tokyo
Rapport
47 26 juli 2021, 22:00 UTC+9 ROC  19 – 15  Lettland Aomi Urban Sports Park, Tokyo
Rapport

55 27 juli 2021, 18:00 UTC+9 Serbien  21 – 10  ROC Aomi Urban Sports Park, Tokyo
Rapport
Kvartsfinal
58 27 juli 2021, 21:00 UTC+9 Nederländerna  19 – 21  ROC Aomi Urban Sports Park, Tokyo
van der Horst 8
Rapport Zujev 9
Domare: Edmond Ho, Hongkong
Markos Michaelides, Schweiz
Semifinal
62 28 juli 2021, 17:30 UTC+9 Serbien  10 – 21  ROC Aomi Urban Sports Park, Tokyo
Rapport
Final
68 28 juli 2021, 22:25 UTC+9 ROC  18 – 21  Lettland Aomi Urban Sports Park, Tokyo
Rapport Domare: Jasmina Juras, Serbien
Markos Michaelides, Schweiz

Handboll[redigera | redigera wikitext]

ROC:s damlandslag i handboll tog en plats i den olympiska turneringen genom att bli tvåa på en av de olympiska kvalturneringarna i mars 2021.[8]

Spelartrupp
Pos. Namn Ålder Klubb
1 MV Olympic flag.svg Anna Sedojkina (ROC) 36 år (1984-08-01) Ryssland CSKA Moscow
2 V6 Olympic flag.svg Polina Kuznetsova (ROC) 33 år (1987-10-06) Ryssland Rostov-Don
3 V6 Olympic flag.svg Polina Gorsjkova (ROC) 31 år (1989-11-22) Ryssland CSKA Moscow
7 M9 Olympic flag.svg Darja Dmitrijeva (ROC) 25 år (1995-08-09) Ryssland CSKA Moscow
8 V9 Olympic flag.svg Anna Sen (ROC) 31 år (1990-03-12) Ryssland Rostov-Don
13 H9 Olympic flag.svg Anna Vjachireva (ROC) 26 år (1995-03-13) Ryssland Rostov-Don
14 V9 Olympic flag.svg Polina Vedjochina (ROC) 27 år (1994-01-06) Ryssland CSKA Moscow
17 V9 Olympic flag.svg Vladlena Bobrovnikova (ROC) 33 år (1987-10-24) Ryssland Rostov-Don
19 M6 Olympic flag.svg Ksenija Makejeva (ROC) 30 år (1990-09-19) Ryssland Rostov-Don
23 V9 Olympic flag.svg Jelena Mikhajlitsjenko (ROC) 19 år (2001-09-14) Ryssland CSKA Moscow
25 H6 Olympic flag.svg Olga Fomina (ROC) 32 år (1989-04-07) Ryssland HC Lada
33 M9 Olympic flag.svg Jekaterina Ilina (ROC) 30 år (1991-03-07) Ryssland CSKA Moscow
36 H6 Olympic flag.svg Julija Managarova (ROC) 32 år (1988-09-27) Ryssland Rostov-Don
39 H9 Olympic flag.svg Antonina Skorobogattjenko (ROC) 22 år (1999-02-14) Ryssland CSKA Moscow
88 MV Olympic flag.svg Victorija Kalinina (ROC) 32 år (1988-12-08) Ryssland Rostov-Don
Förbundskapten(-er):
Ryssland Alexey Alekseev
Positioner:
MV - Målvakt
V6 - Vänstersexa
V9 - Vänsternia
M6 - Mittsexa
M9 - Mittnia
H6 - Högersexa
H9 - Högernia
Gruppspel
Lag S V O F GM IM MS P
 Sverige 5 3 1 1 152 133 +19 7
 ROC 5 3 1 1 148 149 −1 7
 Frankrike 5 2 1 2 139 135 +4 5
 Ungern 5 2 0 3 142 149 −7 4
 Spanien 5 2 0 3 135 142 −7 4
 Brasilien 5 1 1 3 133 141 −8 3
25 juli 2021 ROC  24 – 24  Brasilien Yoyogi National Gymnasium, Tokyo
11:00
Ilina 6
(14 – 12)
Rapport
De Paula 7
Domare: Fonseca, Santos (POR)

27 juli 2021 Sverige  36 – 24  ROC Yoyogi National Gymnasium, Tokyo
14:15
Strömberg 8
(15 – 9)
Rapport
Vedjochina 5
Domare: El-Saied, El-Saied (EGY)

29 juli 2021 Ungern  31 – 38  ROC Yoyogi National Gymnasium, Tokyo
19:30
Klujber 9
(17 – 22)
Rapport
Dmitrijeva 7
Domare: Brunner, Salah (SUI)

31 juli 2021 ROC  28 – 27  Frankrike Yoyogi National Gymnasium, Tokyo
14:15
Ilina 9
(15 – 17)
Rapport
Pineau 9
Domare: Hansen, Madsen (DEN)

2 augusti 2021 Spanien  31 – 34  ROC Yoyogi National Gymnasium, Tokyo
14:15
López 7
(17 – 18)
Rapport
Vjachireva 7
Domare: Hansen, Madsen (DEN)
Kvartsfinal
4 augusti 2021 Montenegro  26 – 32  ROC Yoyogi National Gymnasium, Tokyo
9:30
Radičević 10
(15 – 17)
Rapport
Vjachireva 8
Domare: Kurtagic, Wetterwik (SWE)
Semifinal
6 augusti 2021 Norge  26 – 27  ROC Yoyogi National Gymnasium, Tokyo
21:00
Mørk 10
(11 – 14)
Rapport
Vjachireva 9
Domare: Bonaventura, Bonaventura (FRA)
Final
8 augusti 2021 ROC  25 – 30  Frankrike Yoyogi National Gymnasium, Tokyo
15:00
Vedjochina 7
(13 – 15)
Rapport
Foppa, Pineau 7
Domare: Lah, Sok (SLO)

Judo[redigera | redigera wikitext]

Tretton ryska idrottare tävlade i judo vid sommarspelen 2020.[9]

Damer
Idrottare Gren Omgång 1 Omgång 2 Kvartsfinal Semifinal Återkval Final / BM
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Irina Dolgova -49 kg Flag of Nepal.svg Bhatta (NEP)
W 10–00
Flag of Chinese Taipei for Olympic games.svg Lin (TPE)
L 00–01
Gick inte vidare
Natalia Kuziutina -52 kg Flag of Panama.svg Jiménez (PAN)
W 10–00
Flag of South Korea.svg Park (KOR)
L 00–01
Gick inte vidare
Darja Mezjetskaja -57 kg Flag of the People's Republic of China.svg Lu (CHN)
L 01–10
Gick inte vidare
Darja Davydova −63 kg Flag of Venezuela (state).svg Barrios (VEN)
L 00–10
Gick inte vidare
Madina Tajmazova −70 kg Flag of Spain.svg Bernabéu (ESP)
W 01–00
Flag of Brazil.svg Portela (BRA)
W 01–00
Flag of Greece.svg Teltsidou (GRE)
W 10–00
Flag of Japan.svg Arai (JPN)
L 00–10
bye Flag of Croatia.svg Matić (CRO)
W 01–00
3
Aleksandra Babintseva −78 kg Flag of the Democratic Republic of the Congo.svg Branser (COD)
W 10–01
Flag of Kosovo.svg Kuka (KOS)
W 01–00
Flag of Japan.svg Hamada (JPN)
L 00–11
Gick inte vidare Flag of Brazil.svg Aguiar (BRA)
L 00–10
Gick inte vidare
Herrar
Idrottare Gren Omgång 1 Omgång 2 Omgång 3 Kvartsfinal Semifinal Återkval Final / BM
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Robert Msjvidobadze −60 kg i.u. bye Flag of the Netherlands.svg Tsjakadoea (NED)
L 00–01
Gick inte vidare
Jakub Sjamilov −66 kg i.u. Flag of Germany.svg Seidl (GER)
W 10–00
Flag of Georgia.svg Margvelasjvili (GEO)
L 00–01
Gick inte vidare
Musa Mogusjkov −73 kg bye Flag of Azerbaijan.svg Orujov (AZE)
L 00–01
Gick inte vidare
Alan Chubetsov −81 kg bye Flag of Kyrgyzstan.svg Zolojev (KGZ)
W 10–00
Flag of Canada (Pantone).svg Valois-Fortier (CAN)
W 01–00
Flag of Belgium (civil).svg Casse (BEL)
L 00–01
Gick inte vidare Flag of Germany.svg Ressel (GER)
L 00–10
Gick inte vidare
Michail Igolnikov −90 kg bye Flag of Benin.svg Dossou Yovo (BEN)
W 10–00
Flag of Azerbaijan.svg Mehdijev (AZE)
W 01–00
Flag of Spain.svg Sherazadisjvili (ESP)
W 10–00
Flag of Georgia.svg Bekauri (GEO)
L 00–01
bye Flag of Hungary.svg Tóth (HUN)
L 00–01
5
Nijaz Iljasov −100 kg i.u. bye Flag of Hungary.svg Cirjenics (HUN)
W 10–00
Flag of Portugal.svg Fonseca (POR)
L 00–01
Gick inte vidare Flag of Germany.svg Frey (GER)
W 01–00
Flag of Georgia.svg Liparteliani (GEO)
W 01–00
3
Tamerlan Basjajev +100 kg i.u. bye Flag of Senegal.svg Ndiaye (SEN)
W 10–00
Flag of France.svg Riner (FRA)
W 01–00
Flag of Georgia.svg Tushisjvili (GEO)
L 01–11
bye Flag of Ukraine.svg Chammo (UKR)
W 10–00
3
Mixlag
Idrottare Gren Inledande omgång Kvartsfinal Semifinal Återkval Final / BM
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Aleksandra Babintseva
Tamerlan Basjajev
Michail Igolnikov
Darja Mezjetskaja
Musa Mogusjkov
Madina Tajmazova
Lag bye Flag of Mongolia.svg Mongoliet
W 4–2
Flag of Japan.svg Japan
L 0–4
bye Flag of Israel.svg Israel
L 1–4
5

Simning[redigera | redigera wikitext]

37 simmare tävlade för ROC under spelen.[10]

Damer
Idrottare Gren Heat Semifinal Final
Tid Pl. Tid Pl. Tid Pl.
Veronika Andrusenko 200 m frisim 1.59,17 21 Gick inte vidare
Anastasija Fesikova 100 m ryggsim 59,92 13 Q 1.00,20 =14 Gick inte vidare
Julija Jefimova 100 m bröstsim 1.06,21 8 Q 1.06,34 5 Q 1.06,02 5
Anna Jegorova 400 m frisim 4.08,24 15 i.u. Gick inte vidare
800 m frisim DNS i.u. Gick inte vidare
Marija Kameneva 50 m frisim 24,83 19 Gick inte vidare
100 m frisim 53,92 20 Gick inte vidare
100 m ryggsim 59,88 10 Q 59,49 10 Gick inte vidare
Anastasija Kirpitjnikova 400 m frisim 4.08,01 14 i.u. Gick inte vidare
800 m frisim 8.18,77 5 Q i.u. 8.26,30 8
1500 m frisim 15.50,22 5 Q i.u. 16.00,38 7
Valerija Salamatina 200 m frisim 1.58,33 16 Q 1.58,98 15 Gick inte vidare
Arina Surkova 50 m frisim 24,52 9 Q 24,57 10 Gick inte vidare
100 m fjärilsim 58,02 14 Q 57,72 14 Gick inte vidare
Marija Temnikova 200 m bröstsim 2.23,13 7 Q 2.24,69 11 Gick inte vidare
Svetlana Tjimrova 100 m fjärilsim 58,04 15 Q 57,54 11 Gick inte vidare
200 m fjärilsim 2.08,84 6 Q 2.08,62 7 Q 2.07,70 5
Jevgenija Tjikunova 100 m bröstsim 1.06,16 6 Q 1.06,47 6 Q 1.05,90 4
200 m bröstsim 2.22,16 3 Q 2.20,57 2 Q 2.20,88 4
Darja K Ustinova 200 m ryggsim 2.13,72 22 Gick inte vidare
Veronika Andrusenko
Elizaveta Klevanovitj
Darja S Ustinova
Arina Surkova
4 × 100 m frisim 3.38,25 11 i.u. Gick inte vidare
Veronika Andrusenko
Anna Jegorova
Anastasija Guzjenkova
Valerija Salamatina
4 × 200 m frisim 7.52,04 5 Q i.u. 7.52,15 5
Jevgenija Tjikunova
Svetlana Tjimrova
Marija Kameneva
Arina Surkova
Anastasija Fesikova*
Julija Jefimova*
4 × 100 m medley 3.57,36 7 Q i.u. 3.56,93 7
Herrar
Idrottare Gren Heat Semifinal Final
Tid Pl. Tid Pl. Tid Pl.
Ilja Druzjinin 800 m frisim 8.01,47 30 i.u. Gick inte vidare
Ivan Girev 200 m frisim 1.47,11 22 Gick inte vidare
Aleksandr Jegorov 400 m frisim 3.47,71 17 i.u. Gick inte vidare
800 m frisim 7.49,97 13 i.u. Gick inte vidare
1500 m frisim 15.06,55 19 i.u. Gick inte vidare
Kliment Kolesnikov 50 m frisim 21,88 10 Q 21,82 =9 Gick inte vidare
100 m frisim 47,89 5 Q 47,11 0AR0 1 Q 47,44 3
100 m ryggsim 52,15 1 Q 52,29 2 Q 52,00 2
Aleksandr Kudasjev 200 m fjärilsim 1.55,54 12 Q 1.55,51 12 Gick inte vidare
Martin Maljutin 200 m frisim 1.45,50 6 Q 1.45,45 5 Q 1.45,01 5
400 m frisim 3.49,49 22 i.u. Gick inte vidare
Kirill Martynytjev 1500 m frisim 14.52,66 8 Q i.u. 14.55,85 6
Andrej Minakov 100 m frisim 48,00 7 Q 48,03 10 Gick inte vidare
100 m fjärilsim 51,00 4 Q 51,11 5 Q 50,88 4
Vladimir Morozov 50 m frisim 21,92 12 Q 22,25 16 Gick inte vidare
Kirill Prigoda 100 m bröstsim 59,68 16 Q 59,44 11 Gick inte vidare
200 m bröstsim 2.09,21 9 Q 2.08,88 9 Gick inte vidare
Jevgenij Rylov 100 m ryggsim 53,22 7 Q 52,91 5 Q 51,98 0AR0 1
200 m ryggsim 1.56,02 2 Q 1.54,45 1 Q 1.53,27 0OR0 1
Maksim Stupin 200 m medley 1.59,39 29 Gick inte vidare
400 m medley 4.16,21 18 i.u. Gick inte vidare
Grigorij Tarasevitj 200 m ryggsim 1.56,82 5 Q 1.57,06 12 Gick inte vidare
Anton Tjupkov 100 m bröstsim 59,55 15 Q 59,93 16 Gick inte vidare
200 m bröstsim 2.08,54 5 Q 2.08,54 7 Q 2.07,24 4
Michail Vekovisjtjev 100 m fjärilsim 51,89 =18 Gick inte vidare
Andrej Zjilkin 200 m medley 1.57,94 14 Q 1.59,05 15 Gick inte vidare
Vladislav Grinev
Kliment Kolesnikov
Andrej Minakov
Vladimir Morozov
Aleksandr Sjtjogolev*
4 × 100 m frisim 3.13,13 8 Q i.u. 3.12,20 7
Martin Maljutin
Ivan Girev
Jevgenij Rylov
Michail Dovgaljuk
Aleksandr Krasnych*
Michail Vekovisjtjev*
4 × 200 m frisim 7.05,16 4 Q i.u. 7.01,81 2
Andrej Minakov
Kirill Prigoda
Jevgenij Rylov
Kliment Kolesnikov
Grigorij Tarasevitj*
Anton Tjupkov*
Vladislav Grinev*
Michail Vekovisjtjev*
4 × 100 m medley 3.31,66 3 Q i.u. 3.29,22 4
Mixstafett
Idrottare Gren Heat Final
Tid Pl. Tid Pl.
Svetlana Tjimrova
Marija Kameneva
Kirill Prigoda
Jevgenij Rylov
Arina Surkova*
Grigorij Tarasevitj*
4 × 100 m medley relay 3.43,73 7 Q 3.42,45 7
Öppet vatten
Idrottare Gren Final
Tid Pl.
Anastasija Kirpitjnikova Damernas 10 km 2:03.17,5 15
Kirill Abrosimov Herrarnas 10 km 1:54.29,3 19

Skytte[redigera | redigera wikitext]

Ryska skyttar tog 22 kvotplatser i skytte.[11]

Damer
Skytt Gren Kval Final
Poäng Pl. Poäng Pl.
Vitalina Batsarasjkina 10 m luftpistol 582 3 Q 240,3 0OR0 1
25 m pistol 586 3 Q 38 0OR0 S/off 4 1
Zilja Batyrsjina Skeet 117 15 Gick inte vidare
Margarita Tjernousova 10 m luftpistol 565 35 Gick inte vidare
25 m pistol 580 19 Gick inte vidare
Anastasija Galasjina 10 m luftgevär 628,5 8 Q 251,1 2
Julija Karimova 627,1 13 Gick inte vidare
50 m gevär, 3 positioner 1177 4 Q 450,3 3
Darja Semjanova Trap 116 15 Gick inte vidare
Jekaterina Subbotina 116 17 Gick inte vidare
Natalja Vinogradova Skeet 120+1 6 Q 17 6
Julija Zykova 50 m gevär, 3 positioner 1182 0OR0 1 Q 461,9 2
Herrar
Skytt Gren Kval Final
Poäng Pl. Poäng Pl.
Aleksej Alipov Trap 122+10 8 Gick inte vidare
Artiom Tjernousov 10 m luftpistol 577 11 Gick inte vidare
Leonid Jekimov 25 m pistol 578 11 Gick inte vidare
Sergej Kamenskij 50 meter gevär, 3 positioner 1183 1 Q 464,2 2
10 m luftgevär 628,7 10 Gick inte vidare
Vladimir Maslennikov 629,8 6 Q 123,0 8
Vadim Muchametjanov 10 m luftpistol 573 23 Gick inte vidare
Mixlag
Skytt Gren Kval 1 Kval 2 Final / BM
Poäng Pl. Poäng Pl. Motståndare
Poäng
Pl.
Anastasija Galasjina
Vladimir Maslennikov
10 m luftgevär 629,8 4 Q 417,0 5 Gick inte vidare
Julija Karimova
Sergej Kamenskij
628,9 6 Q 417,1 4 QB Flag of South Korea.svg Kwon /
Nam (KOR)
W 17–9
3
Vitalina Batsarasjkina
Artiom Tjernousov
10 m luftpistol 581 2 Q 386 2 QF Flag of the People's Republic of China.svg Jiang /
Pang (CHN)
L 14–16
2
Margarita Tjernousova
Anton Aristarchov
566 15 Gick inte vidare
Aleksej Alipov
Darja Semjanova
Trap 142 11 i.u. Gick inte vidare
Jekaterina Subbotina
Maksim Kabatskij
139 14 i.u. Gick inte vidare

Taekwondo[redigera | redigera wikitext]

Fyra ryska idrottare tävlade i taekwondo vid spelen.[12]

Idrottare Gren Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Återkval Final / BM
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Pl.
Tatjana Minina Damernas −57 kg Flag of Greece.svg Tzeli (GRE)
W 15–7
Flag of Niger.svg Ben Yessouf (NIG)
W 15–10
Olympic flag.svg Alizadeh (EOR)
W 10–3
bye Flag of the United States.svg Zolotic (USA)
L 17–25
2
Michail Artamonov Herrarnas −58 kg Flag of Tunisia.svg Jendoubi (TUN)
L 18–25
Gick inte vidare Flag of Ethiopia.svg Demse (ETH)
W 27–5
Flag of Argentina.svg Guzmán (ARG)
W 15–10
3
Maksim Chramtsov Herrarnas −80 kg Flag of Burkina Faso.svg Sawadogo (BUR)
W 13–6
Flag of Croatia.svg Kanaet (CRO)
W 22–0
Flag of Egypt.svg Eissa (EGY)
W 13–1
bye Flag of Jordan.svg El-Sharabaty (JOR)
W 20–9
1
Vladislav Larin Herrarnas +80 kg Flag of Tonga.svg Taufatofua (TGA)
W 24–3
Flag of Slovenia.svg Trajkovič (SLO)
W 16–3
Flag of the People's Republic of China.svg Sun (CHN)
W 30–3
bye Flag of North Macedonia.svg Georgievski (MKD)
W 15–9
1

Triathlon[redigera | redigera wikitext]

Fyra ryska triatleter deltog i spelen.[13]

Triathlet Gren Simning T1 Cykling T2 Löpning Total tid Placering
Anastasija Gorbunova Damernas lopp 19.37 0.45 Avbröt loppet
Aleksandra Razarenova 20.17 0.43 Varvad
Dmitrij Poljanskij Herrarnas lopp 17.40 0.38 56.49 0.31 33.08 1:48.46 32
Igor Poljanskij 17.47 0.41 58.30 0.35 34.34 1:52.07 43
Stafett
Triathlet Gren Simning T1 Cykling T2 Löpning Total tid Placering
Aleksandra Razarenova
Dmitrij Poljanskij
Anastasija Gorbunova
Igor Poljanskij
Mixedstafett 3.59
3.57
4.34
3.53

0.37
0.47
0.40
0.36

10.30
9.56
10.57
9.48

0.32
0.27
0.31
0.27

6.25
5.40
6.47
6.10

22.03
20.47
23.29
20.54
1:27.13
14

Tyngdlyftning[redigera | redigera wikitext]

Då Ryssland haft för många dopingöverträdelser under perioden 2008–2020 fick den ryska olympiska kommittén enbart skicka en man och en kvinna att tävla i tyngdlyftning.[14]

Idrottare Gren Ryck Stöt Totalt Placering
Resultat Placering Resultat Placering
Kristina Sobol Damernas 49 kg 81 DNF DNF
Timur Nanijev Herrarnas 109 kg 188 4 221 4 409 4

Källor[redigera | redigera wikitext]

  1. ^ [a b] (30 juni 2021). Russian Olympic chief says national team’s extended roster for Tokyo Games approved. TASS. Läst 21 juli 2021.
  2. ^ (9 december 2019). Russia banned for four years to include 2020 Olympics and 2022 World Cup. BBC Sports. Läst 21 juli 2021.
  3. ^ Pavitt, Michael. (25 januari 2021). RUSADA confirms it will not appeal against two-year sanction imposed by CAS. insidethegames.biz. Läst 21 juli 2021.
  4. ^ (18 december 2020). Cas halverar Rysslands avstängning. SVT. Läst 21 juli 2021.
  5. ^ (19 februari 2021). Olympics-Russia to compete under ROC acronym in Tokyo as part of doping sanctions. Reuters. Läst 21 juli 2021.
  6. ^ (5 juli 2021). Tokyo 2020 Olympic Games: Badminton Competition Entry Lists. Badminton World Federation. Läst 21 juli 2021.
  7. ^ (7 juni 2021). The 16 teams who will compete in 3x3 at the Tokyo Olympics. FIBA. Läst 4 augusti 2021.
  8. ^ (20 mars 2021). Russia claim ticket to Tokyo 2020, Hungary celebrate. International Handball Federation. Läst 21 juli 2021.
  9. ^ Poulton-Sadler, Lewis (red.). (31 juli 2021). Judo Results Book. Arkiverad 1 augusti 2021 hämtat från the Wayback Machine. The Tokyo Organising Committe of the Olympic and Paralympic Games. Läst 3 augusti 2021.
  10. ^ Jimenez, J., Diaz, M. & Chow, R (red.). (1 augusti 2021). Swimming Results Book. Arkiverad 7 augusti 2021 hämtat från the Wayback Machine. The Tokyo Organising Committe of the Olympic and Paralympic Games. Läst 6 augusti 2021.
  11. ^ Quota Places by Nation and Number. ISSF. Läst 4 augusti 2021.
  12. ^ Grande, César (red.). (27 juli 2021). Taekwondo Results Book. Arkiverad 12 augusti 2021 hämtat från the Wayback Machine. The Tokyo Organising Committe of the Olympic and Paralympic Games. Läst 29 juli 2021.
  13. ^ Peralvo, María (red.). (31 juli 2021). Triathlon Results Book. Arkiverad 12 augusti 2021 hämtat från the Wayback Machine. The Tokyo Organising Committe of the Olympic and Paralympic Games. Läst 2 augusti 2021.
  14. ^ Oliver, Brian. (12 april 2018). Russia, India among nations to lose Olympic spots in doping clampdown. Reuters. Läst 4 augusti 2021.