Hoppa till innehållet

Ukraina i olympiska spelen

Från Wikipedia
Ukraina i olympiska spelen
IOK-landskod

UKR
KommittéUkrainas olympiska kommitté
Ukraina i olympiska sommarspelen
1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012 • 2016 • 2020 • 2024
Ukraina i olympiska vinterspelen
1994 • 1998 • 2002 • 2006 • 2010 • 2014 • 2018 • 2022 • 2026
Ukraina i andra olympiska spel
 Ryssland (1900–1912)
 Sovjetunionen (1952–1988)
 OSS (1992)

Ukraina deltog som självständig nation första gången 1994 i Lillehammer, och har skickat deltagare till samtliga sommar- och vinterspel sedan dess.

Tidigare tävlade ukrainska deltagare för Ryssland från 1900 till 1912, Sovjetunionen från 1952 till 1988, och efter Sovjetunionens sammanbrott, var Ukraina med i förenade laget vid olympiska sommarspelen 1992. Den första OS-deltagaren från Ukraina var Pyotr Zakovorot som deltog i fäktning 1900. Nikolai Melnitsky var med i det ryska laget som vann 30 meter militärpistol vid OS 1912, vilket var den första medalj vunnen av en ukrainare.

Hundrafemtien medaljer har tagits i sommarspelen, och 9 i vinterspelen. Den starkaste sporten är gymnastik.

Medaljtabeller

[redigera | redigera wikitext]

Medaljer efter sommarspel

[redigera | redigera wikitext]
Spel Guld Silver Brons Totalt
Atlanta 1996921223
Sydney 20003101023
Aten 200485922
Peking 2008741122
London 2012541019
Rio de Janeiro 201625411
Tokyo 2020161219
Paris 202435412
Totalt384172151

Medaljer efter vinterspel

[redigera | redigera wikitext]
Spel Guld Silver Brons Totalt
Lillehammer 19941012
Nagano 19980101
Salt Lake City 20020000
Turin 20060022
Vancouver 20100000
Sotji 20141012
Pyeongchang 20181001
Peking 20220101
Cortina Milano 20260000
Totalt3249

Medaljer efter sommarsporter

[redigera | redigera wikitext]
Sport Guld Silver Brons Totalt
Gymnastik75820
Boxning54716
Brottning48921
Skytte43310
Simning4329
Kanotsport34411
Friidrott331521
Fäktning3159
Tyngdlyftning2124
Segling1225
Bågskytte1124
Rodd1113
Cykling0224
Judo0134
Karate0112
Modern femkamp0101
Konstsim0022
Simhopp0022
Handboll0011
Tennis0011
Totalt384172151

Medaljer efter vintersporter

[redigera | redigera wikitext]
Sport Guld Silver Brons Totalt
Skidskytte1135
Freestyle1102
Konståkning1012
Totalt3249