Hoppa till innehållet

Jamaica i olympiska spelen

Från Wikipedia
Jamaica i olympiska spelen
IOK-landskod

JAM
KommittéJamaicas Olympiska Kommitté
Jamaica i olympiska sommarspelen
1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012 • 2016 • 2020 • 2024
Jamaica i olympiska vinterspelen
1988 • 1992 • 1994 • 1998 • 2002 • 2006 • 2010 • 2014 • 2018 • 2022 • 2026
Jamaica i andra olympiska spel
Västindiska federationen Brittiska Västindien (1960)

Jamaica deltog första gången vid olympiska sommarspelen 1948 i London och har sedan dess varit med vid varje olympiskt sommarspel. Vid spelen 1960 var de en del av Brittiska Västindien. De deltog första gången vid olympiska vinterspelen 1988 i Calgary och de har sedan dess deltagit vid de flesta olympiska vinterspelen.

Jamaica har totalt vunnit 94 medaljer, varav alla utom en medalj har vunnits i friidrott.


Guld

Silver

Brons
Totalt antal
medaljer
27 39 28 94

Medaljer efter sommarspel

[redigera | redigera wikitext]
Spel Guld Silver Brons Totalt
Storbritannien London 19481203
Finland Helsingfors 19522305
Australien Melbourne 1956 (ryttarspel i Stockholm)0000
Italien Rom 1960som del av Västindiska federationen Västindiska federationen
Japan Tokyo 19640000
Mexiko Mexico City 19680101
Västtyskland München 19720011
Kanada Montreal 19761102
Sovjetunionen Moskva 19800033
USA Los Angeles 19840123
Sydkorea Seoul 19880202
Spanien Barcelona 19920314
USA Atlanta 19961326
Australien Sydney 20000639
Grekland Aten 20042125
Kina Peking 200854211
Storbritannien London 201245413
Brasilien Rio de Janeiro 201663211
Japan Tokyo 20204149
Frankrike Paris 20241326
Totalt27392894

Medaljer efter vinterspelen

[redigera | redigera wikitext]
Spel Guld Silver Brons Totalt
Kanada Calgary 19880000
Frankrike Albertville 19920000
Norge Lillehammer 19940000
Japan Nagano 19980000
USA Salt Lake City 20020000
Italien Turin 2006Deltog inte
Kanada Vancouver 20100000
Ryssland Sotji 20140000
Sydkorea Pyeongchang 20180000
Kina Peking 20220000
Italien Cortina/Milano 20260000
Totalt0000

Medaljer efter sporter

[redigera | redigera wikitext]
Sport Guld Silver Brons Totalt
Friidrott27392793
Cykling0011
Totalt27392894
Den här artikeln är helt eller delvis baserad på material från engelskspråkiga Wikipedia, Jamaica at the Olympics, 25 juni 2010.