Hoppa till innehållet

Australien i olympiska spelen

Från Wikipedia
Australien i olympiska spelen
IOK-landskod

AUS
KommittéAustraliens Olympiska Kommitté
Australien i olympiska sommarspelen
1896 • 1900 • 1904 • 1908 • 1912 • 1920 • 1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012 • 2016 • 2020 • 2024
Australien i olympiska vinterspelen
1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1994 • 1998 • 2002 • 2006 • 2010 • 2014 • 2018 • 2022 • 2026
Australien i andra olympiska spel
Australasien Australasien (1908 och 1912)

Australien har skickat tävlande till de flesta av de moderna olympiska spelen. Australien har varit med i samtliga sommarspel, och samtliga vinterspel sedan 1952.[1]

Representation och medverkan

[redigera | redigera wikitext]

Den första som representerade Australien i olympiska spelen var Edwin Flack. Han vann guld i 800 meter och 1500 meter vid olympiska sommarspelen 1896 i Aten.[2]

Vid olympiska sommarspelen 1908 och 1912 tävlade Australien tillsammans med Nya Zeeland som Australasien.[1]

Två gånger har Australien stått som värdnation för olympiska spelen, nämligen 1956 i Melbourne och 2000 i Sydney.[1] Den första medaljen Australien tog i vinterspelen kom 1994, och därefter har landets medaljskörd i vinterspelen ökat successivt.[3]

Framgångsrika idrotter

[redigera | redigera wikitext]

Simning är en sport av Australiens främsta sporter, tack vare sportens popularitet i landet. Dawn Fraser och Ian Thorpe är de två som är mest välkända. Övriga sporter som Australien är framgångsrikt i är landhockey, cykling, rodd, ridsport och skytte. Australien har blivit alltmer framgångsrikt i banlöpning. Betty Cuthbert var den främsta löperskan. Cathy Freeman tog guldmedaljen på 400 meter på hemmaplan 2000 i Sydney.


Guld

Silver

Brons
Totalt antal
medaljer
191 201 233 625

Medaljer efter sommarspel

[redigera | redigera wikitext]

Australasien var 1908 och 1912 ett gemensamt lag för Australien och Nya Zeeland.

Spel Guld Silver Brons Totalt
Grekland Aten 18962002
Frankrike Paris 19002035
USA Saint Louis 19040314
Storbritannien London 1908som en del av  Australasien
Sverige Stockholm 1912som en del av  Australasien
Belgien Antwerpen 19200213
Frankrike Paris 19243126
Nederländerna Amsterdam 19281214
USA Los Angeles 19323115
Nazityskland Berlin 19360011
Storbritannien London 194826513
Finland Helsingfors 195262311
Australien Melbourne 1956 (ryttarspel i Stockholm)1381435
Italien Rom 196088622
Japan Tokyo 1964621018
Mexiko Mexico City 196857517
Västtyskland München 197287217
Kanada Montréal 19760145
Sovjetunionen Moskva 19802259
USA Los Angeles 1984481224
Sydkorea Seoul 198836514
Spanien Barcelona 1992791127
USA Atlanta 1996992341
Australien Sydney 200016251758
Grekland Aten 200417161750
Kina Peking 200814151746
Storbritannien London 20128151235
Brasilien Rio de Janeiro 20168111029
Japan Tokyo 20201772246
Frankrike Paris 202418191653
Totalt182192226600

Medaljer efter vinterspel

[redigera | redigera wikitext]
Spel Guld Silver Brons Totalt
Nazityskland Garmisch-Partenkirchen 19360000
Schweiz Sankt Moritz 1948Deltog inte
Norge Oslo 19520000
Italien Cortina d'Ampezzo 19560000
USA Squaw Valley 19600000
Österrike Innsbruck 19640000
Frankrike Grenoble 19680000
Japan Sapporo 19720000
Österrike Innsbruck 19760000
USA Lake Placid 19800000
Socialistiska federativa republiken Jugoslavien Sarajevo 19840000
Kanada Calgary 19880000
Frankrike Albertville 19920000
Norge Lillehammer 19940011
Japan Nagano 19980011
USA Salt Lake City 20022002
Italien Turin 20061012
Kanada Vancouver 20102103
Ryssland Sotji 20140213
Sydkorea Pyeongchang 20180213
Kina Peking 20221214
Italien Cortina–Milano 20263216
Totalt99725

Medaljer efter sommarsporter

[redigera | redigera wikitext]
Sport Guld Silver Brons Totalt
Simning767977232
Friidrott22293283
Cykling18212362
Segling149831
Rodd13151745
Kanotsport891532
Ridsport65415
Skytte51612
Landhockey44513
Simhopp34815
Skateboard3003
Tennis2147
Triathlon1225
Tyngdlyftning1124
Vattenpolo1124
Beachvolleyboll1113
Taekwondo1102
Bågskytte1023
Modern femkamp1001
Rugby1001
Basketboll0347
Boxning0167
Softboll0134
Brottning0123
Surfing0112
Baseboll0101
Gymnastik0101
Judo0022
Totalt182192226600

Medaljer efter vintersporter

[redigera | redigera wikitext]
Sport Guld Silver Brons Totalt
Freestyle64313
Snowboard2428
Shorttrack1012
Skeleton0101
Alpin skidåkning0011
Totalt99725
  1. 1 2 3 John Grasso, Bill Mallon och Jeroen Heijmans. 2015. Historical Dictionary of the Olympic Movement. Rowman & Littlefield. s. 50-51. Läst 14 december 2015.
  2. ↑ Teddy Flack Bio, Stats, and Results Arkiverad 19 september 2018 hämtat från the Wayback Machine.. Sports Reference. Läst 14 december 2015.
  3. ↑ Australia Arkiverad 6 september 2008 hämtat från the Wayback Machine.. Sports Reference. Läst 14 december 2015.