Världscupen i backhoppning 2003/2004

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök
Ski jumping pictogram.svg Världscupen i backhoppning 2003/2004 Ski jumping pictogram.svg
Segrare
Totalt Janne Ahonen, Finland Finland
<<< 2002/2003 2004/2005 >>>

Världscupen i backhoppning 2003/2004 hoppades 28 november 2003-14 mars 2004 och vanns av Janne Ahonen, Finland före Roar Ljøkelsøy, Norge och Bjørn Einar Romøren, Norge.

Deltävlingar[redigera | redigera wikitext]

Datum Plats Etta Tvåa Trea
28 november 2003 Finland Kuusamo Finland Matti Hautamäki Polen Adam Malysz Finland Veli-Matti Lindström
29 november 2003 Finland Kuusamo Norvège Sigurd Pettersen Polen Adam Malysz Finland Veli-Matti Lindström
6 december 2003 Norvège Trondheim Flag of Norway.svg Roar Ljøkelsøy Finland Janne Ahonen Flag of Germany.svg Maximilian Mechler
14 december 2003 Flag of Germany.svg Titisee-Neustadt Finland Tami Kiuru Flag of Austria.svg Andreas Widhölzl Finland Janne Ahonen
20 december 2003 Civil Ensign of Switzerland.svg Engelberg Flag of Norway.svg Roar Ljøkelsøy Finland Janne Ahonen Flag of Austria.svg Martin Höllwarth
29 december 2003 Flag of Germany.svg Oberstdorf Flag of Norway.svg Sigurd Pettersen Flag of Austria.svg Thomas Morgenstern Flag of Norway.svg Martin Höllwarth
1 januari 2004 Flag of Germany.svg Garmisch-Partenkirchen Flag of Norway.svg Sigurd Pettersen Flag of Austria.svg Martin Höllwarth Flag of Germany.svg Georg Späth
4 januari 2004 Flag of Austria.svg Innsbruck Flag of Slovenia.svg Peter Žonta Finland Veli-Matti Lindström Finland Janne Ahonen
6 januari 2004 Flag of Austria.svg Bischofshofen Flag of Norway.svg Sigurd Pettersen Flag of Slovenia.svg Peter Žonta Finland Janne Ahonen
10 januari 2004 Flag of the Czech Republic (bordered).svg Liberec Finland Janne Ahonen Flag of Austria.svg Thomas Morgenstern Flag of Austria.svg Martin Höllwarth
11 januari 2004 Flag of the Czech Republic (bordered).svg Liberec Finland Janne Ahonen Flag of Norway.svg Bjørn Einar Romøren Suisse Andreas Küttel
17 januari 2004 Polen Zakopane Flag of Germany.svg Michael Uhrmann Polen Adam Malysz Flag of Norway.svg Bjørn Einar Romøren
18 januari 2004 Polen Zakopane Flag of Austria.svg Martin Höllwarth Polen Adam Malysz Flag of Norway.svg Roar Ljøkelsøy
23 januari 2004 Japan Nagano Finland Matti Hautamäki Finland Janne Ahonen Flag of Norway.svg Bjørn Einar Romøren
24 januari 2004 Japan Sapporo Flag of Norway.svg Roar Ljøkelsøy Finland Janne Ahonen Flag of Austria.svg Martin Höllwarth
25 januari 2004 Japan Sapporo Flag of Norway.svg Roar Ljøkelsøy Japan Noriaki Kasai Finland Janne Ahonen
Flag of Norway.svg Sigurd Pettersen
7 februari 2004 Flag of Germany.svg Oberstdorf Flag of Norway.svg Roar Ljøkelsøy Finland Janne Ahonen Japan Noriaki Kasai
14 februari 2004 Flag of Germany.svg Willingen Finland Janne Ahonen Flag of Germany.svg Georg Späth Flag of Norway.svg Roar Ljøkelsøy
15 februari 2004 Allemagne Willingen Norge
Roar Ljøkelsøy
Bjørn Einar Romøren
Tommy Ingebrigtsen
Sigurd Pettersen
Finland
Matti Hautamäki
Tami Kiuru
Janne Ahonen
Jussi Hautamäki
Tyskland Tyskland
Michael Uhrmann
Georg Späth
Martin Schmitt
Alexander Herr
28 februari 2004 États-Unis d'Amérique Park City Japan Noriaki Kasai Autriche Simon Ammann Flag of Norway.svg Tommy Ingebrigtsen
6 mars 2004 Finland Lahtis Norge
Bjørn Einar Romøren
Sigurd Pettersen
Tommy Ingebrigtsen
Roar Ljøkelsøy
Finland
Janne Ahonen
Akseli Kokkonen
Tami Kiuru
Matti Hautamäki
Japan
Akira Higashi
Noriaki Kasai
Daiki Ito
Hideharu Miyahira
7 mars 2004 Finland Lahtis Flag of Norway.svg Bjørn Einar Romøren Flag of Norway.svg Roar Ljøkelsøy Finland Janne Ahonen
10 mars 2004 Finland Kuopio Flag of Norway.svg Bjørn Einar Romøren Flag of Norway.svg Roar Ljøkelsøy Flag of Germany.svg Alexander Herr
12 mars 2004 Flag of Norway.svg Lillehammer Flag of Norway.svg Roar Ljøkelsøy Flag of Norway.svg Bjørn Einar Romøren Civil Ensign of Switzerland.svg Simon Ammann
14 mars 2004 Flag of Norway.svg Oslo Flag of Norway.svg Roar Ljøkelsøy Civil Ensign of Switzerland.svg Simon Ammann Flag of Norway.svg Bjørn Einar Romøren

Slutställning (30 bästa)[redigera | redigera wikitext]

Placering Namn Nationalitet Poäng
1 Janne Ahonen Finland Finland 1316
2 Roar Ljøkelsøy Norge Norge 1306
3 Bjørn Einar Romøren Norge Norge 825
4 Sigurd Pettersen Norge Norge 787
5 Martin Höllwarth Österrike Österrike 731
6 Thomas Morgenstern Österrike Österrike 696
7 Matti Hautamäki Finland Finland 673
8 Noriaki Kasai Japan Japan 631
9 Georg Späth Tyskland Tyskland 557
10 Peter Žonta Slovenien Slovenien 545


Placering Namn Nationalitet Poäng
11 Tommy Ingebrigtsen Norge Norge 526
12 Adam Małysz Polen Polen 525
13 Simon Ammann Schweiz Schweiz 511
14 Michael Uhrmann Tyskland Tyskland 501
15 Veli-Matti Lindström Finland Finland 476
16 Tami Kiuru Finland Finland 411
17 Rok Benkovič Slovenien Slovenien 343
18 Andreas Goldberger Österrike Österrike 299
19 Akseli Kokkonen Finland Finland 280
20 Martin Schmitt Tyskland Tyskland 276


Placering Namn Nationalitet Poäng
21 Lars Bystøl Norge Norge 263
21 Andreas Kofler Österrike Österrike 263
23 Andreas Küttel Schweiz Schweiz 258
24 Sven Hannawald Tyskland Tyskland 253
25 Akira Higashi Japan Japan 250
26 Alexander Herr Tyskland Tyskland 241
27 Maximilian Mechler Tyskland Tyskland 209
28 Wolfgang Loitzl Österrike Österrike 206
29 Andreas Widhölzl Österrike Österrike 192
30 Morten Solem Norge Norge 172


Nationscupen - slutställning[redigera | redigera wikitext]

Pos. Nation Poäng
1. Norge Norge 5007
2. Finland Finland 4042
3. Österrike Österrike 2983
4. Tyskland Tyskland 2777
5. Japan Japan 1842
6. Slovenien Slovenien 1393
7. Schweiz Schweiz 769
8. Polen Polen 702
9. Frankrike Frankrike 249
10. Sverige Sverige 136
11. Ryssland Ryssland 115
12. Tjeckien Tjeckien 113
13. USA USA 25
14. Estland Estland 10
15. Slovenien Slovenien 9
15. Kazakstan Kazakstan 9
17. Vitryssland Vitryssland 3
18. Sydkorea Sydkorea 2

Källor[redigera | redigera wikitext]

Officiella resultat från FIS

Den här artikeln är helt eller delvis baserad på material från franskspråkiga Wikipedia, 28 mars 2012.