Världsmästerskapen i nordisk skidsport 2011 - Damernas sprint

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
Oslo 2011 logo.svg
Cross country skiing pictogram.svg
Sprint, fristil
Herrar  Damer
10/15 km, klassisk stil
Herrar  Damer
Dubbeljakt
Herrar  Damer
30/50 km, masstart, fristil
Herrar  Damer
Sprintstafett, klassisk stil
Herrar  Damer
Stafett
Herrar  Damer

Damernas sprint i VM i längdskidåkning genomfördes vid Holmenkollen utanför Oslo, Norge den 24 februari 2011. Distansen var 1,335 km. Segraren och vinnare av guldet blev Marit Bjørgen, Norge.

Resultat[redigera | redigera wikitext]

Kval[redigera | redigera wikitext]

Kvalet påbörjades klockan 13.30 lokal tid (CET).


Plac. Start-
nummer
Namn Land Tid
1 30 Marit Bjørgen Norge Norge 3:03.89
2 36 Charlotte Kalla Sverige Sverige 3:05.39
3 19 Maiken Caspersen Falla Norge Norge 3:05.64
4 34 Astrid Jacobsen Norge Norge 3:07.31
5 29 Katja Višnar Slovenien Slovenien 3:07.64
6 32 Krista Lähteenmäki Finland Finland 3:07.90
7 18 Hanna Falk Sverige Sverige 3:07.97
8 37 Laure Barthelemy Frankrike Frankrike 3:08.53
9 25 Kikkan Randall USA USA 3:09.75
10 27 Magda Genuin Italien Italien 3:09.91
11 16 Arianna Follis Italien Italien 3:10.41
12 24 Celine Brun-Lie Norge Norge 3:10.45
13 35 Justyna Kowalczyk Polen Polen 3:10.49
14 23 Petra Majdič Slovenien Slovenien 3:11.13
15 20 Vesna Fabjan Slovenien Slovenien 3:11.13
16 43 Nicole Fessel Tyskland Tyskland 3:11.37
17 55 Silvana Bucher Schweiz Schweiz 3:12.24
18 50 Natalja Iljina Ryssland Ryssland 3:12.27
19 48 Alenka Cebasek Slovenien Slovenien 3:12.88
20 39 Denise Herrmann Tyskland Tyskland 3:13.32
21 40 Riikka Sarasoja Finland Finland 3:13.49
22 17 Ida Ingemarsdotter Sverige Sverige 3:13.50
23 44 Chandra Crawford Kanada Kanada 3:13.90
24 9 Perianne Jones Kanada Kanada 3:13.95
25 22 Alena Prochazkova Slovakien Slovakien 3:14.64
26 21 Anastasia Dotsenko Ryssland Ryssland 3:15.03
27 33 Daria Gaiazova Kanada Kanada 3:15.10
28 15 Sadie Bjornsen USA USA 3:15.19
29 7 Jessica Diggins USA USA 3:15.24
30 31 Hanna Brodin Sverige Sverige 3:15.54

Kvartsfinaler[redigera | redigera wikitext]

Kvartsfinal 1
Placering Namn Land Tid Marginal Anm.
1 Marit Bjørgen Norge Norge 3:04.8 0.0 Q
2 Arianna Follis Italien Italien 3:04.9 +0,1 Q
3 Hanna Brodin Sverige Sverige 3:05.2 +1,4 q
4 Magda Genuin Italien Italien 3:06.9 +2,1
5 Denise Herrmann Tyskland Tyskland 3:08.3 +3.5
6 Riikka Sarasoja Finland Finland 3:09.6 +4,8
Kvartsfinal 2
Placering Namn Land Tid Marginal Anm.
1 Hanna Falk Sverige Sverige 3:06.0 0.0 Q
2 Petra Majdič Slovenien Slovenien 3:06.1 +0,1 Q
3 Astrid Jacobsen Norge Norge 3:06.1 +0,1 q
4 Daria Gaiazova Kanada Kanada 3:06.4 +0,4
5 Silvana Bucher Schweiz Schweiz 3:08.1 +2,1
6 Perianne Jones Kanada Kanada 3:08.1 +2,1
Kvartsfinal 3
Placering Namn Land Tid Marginal Anm.
1 Vesna Fabjan Slovenien Slovenien 3:06.2 0,0 Q
2 Alena Prochazkova Slovakien Slovakien 3:06.6 +0,4 Q
3 Nicole Fessel Tyskland Tyskland 3:06.6 +0,4
4 Krista Lähteenmäki Finland Finland 3:06.7 +0,5
5 Katja Visnar Slovenien Slovenien 3:09.0 +2,8
6 Anastasia Dotsenko Ryssland Ryssland 3:11.9 +5,7
Kvartsfinal 4
Placering Namn Land Tid Marginal Anm.
1 Charlotte Kalla Sverige Sverige 3:06.6 0,0 Q
2 Ida Ingemarsdotter Sverige Sverige 3:07.4 +0,8 Q
3 Celine Brun-Lie Norge Norge 3:08.4 +1,8
4 Alenka Cebašek Slovenien Slovenien 3:08.5 +1,9
5 Jessica Diggins USA USA 3:10.5 +3,9
6 Kikkan Randall USA USA 3:19.0 +12,4
Kvartsfinal 5
Placering Namn Land Tid Marginal Anm.
1 Laure Barthelemy Frankrike Frankrike 3:06.8 0,0 Q
2 Justyna Kowalczyk Polen Polen 3:07.1 +0,3 Q
3 Maiken Caspersen Falla Norge Norge 3:07.4 +0,6
4 Natalja Ilina Ryssland Ryssland 3:08.1 +1,3
5 Saide Bjornsen USA USA 3:11.2 +4,4
6 Chandra Crawford Kanada Kanada 3:17.9 +11,1

Semifinaler[redigera | redigera wikitext]

Semifinal 1
Placering Namn Land Tid Marginal Anm.
1 Marit Bjørgen Norge Norge 3:04.3 0,0 Q
2 Petra Majdič Slovenien Slovenien 3:04.4 +0,1 Q
3 Arianna Follis Italien Italien 3:04.6 +0,3 q
4 Alena Procházková Slovakien Slovakien 3:05.8 +1,5 q
5 Astrid Jacobsen Norge Norge 3:06.1 +1,8
6 Hanna Falk Sverige Sverige 3:12.3 +8,0
Semifinal 2
Placering Namn Land Tid Marginal Anm.
1 Vesna Fabjan Slovenien Slovenien 3:05.9 0.0 Q
2 Justyna Kowalczyk Polen Polen 3:06.2 +0,3 Q
3 Laure Barthélémy Frankrike Frankrike 3:06.7 +0,8
4 Charlotte Kalla Sverige Sverige 3:06.8 +0,9
5 Hanna Brodin Sverige Sverige 3:07.3 +1,4
6 Ida Ingemarsdotter Sverige Sverige 3:08.0 +2,1

Final[redigera | redigera wikitext]

Placering Namn Land Tid Marginal Anm.
1 Marit Bjørgen Norge Norge 3:03.9 0.0
2 Arianna Follis Italien Italien 3:04.1 +0,2
3 Petra Majdič Slovenien Slovenien 3:04.4 +0,5
4 Vesna Fabjan Slovenien Slovenien 3:04.4 +0,5
5 Justyna Kowalczyk Polen Polen 3:05.7 +1,8
6 Alena Procházková Slovakien Slovakien 3:15.4 +15,5

Resultat 7-25[redigera | redigera wikitext]

Placering Namn Land
7 Laure Barthélémy Frankrike Frankrike
8 Charlotte Kalla Sverige Sverige
9 Astrid Jacobsen Norge Norge
10 Hanna Brodin Sverige Sverige
11 Hanna Falk Sverige Sverige
12 Ida Ingemarsdotter Sverige Sverige
13 Maiken Caspersen Falla Norge Norge
14 Celine Brun-Lie Norge Norge
15 Nicole Fessel Tyskland Tyskland
16 Krista Lähteenmäki Finland Finland
17 Magda Genuin Italien Italien
18 Natalija Iljina Ryssland Ryssland
19 Alenka Cebašek Slovenien Slovenien
20 Darja Gaiasova Kanada Kanada
21 Katja Višnar Slovenien Slovenien
22 Silvana Bucher Schweiz Schweiz
23 Denise Herrmann Tyskland Tyskland
24 Sadie Bjornsen USA USA
25 Jessica Diggins USA USA

Externa länkar[redigera | redigera wikitext]