Världsmästerskapen i simsport 1986

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök
Världsmästerskapen i simsport 1986
Datum13 augusti-23 augusti 1986
Grenar41 grenar i 4 sporter
ArrangörFINA
Värdskap
LandSpanien Spanien
OrtMadrid

Världsmästerskapen i simsport 1986 var de femte världsmästerskapen i simsport och arrangerades i Madrid, Spanien mellan 13 augusti och 23 augusti 1986. Tävlingar i simning, simhopp, vattenpolo och konstsim hölls.

Det här var de första mästerskapen där 41 grenar avgjordes istället för 37 grenar. De nya grenarna som lades till var 50 meter frisim för damer och herrar, 4x200 meter frisim för damer samt damernas turnering i vattenpolo.

Medaljfördelning[redigera | redigera wikitext]

Placering Nation Guld Silver Brons Totalt
1 Östtyskland Östtyskland 14 12 4 30
2 USA USA 9 10 13 32
3 Kanada Kanada 4 2 2 8
4 Västtyskland Västtyskland 4 2 1 7
5 Ungern Ungern 3 0 0 3
6 Kina Kina 2 4 1 7
7 Sovjetunionen Sovjetunionen 2 3 7 12
8 Rumänien Rumänien 1 0 1 2
9 Australien Australien 1 0 0 1
Socialistiska federativa republiken Jugoslavien SFR Jugoslavien 1 0 0 1
11 Italien Italien 0 3 0 3
12 Nederländerna Nederländerna 0 1 4 5
13 Bulgarien Bulgarien 0 1 1 2
Frankrike Frankrike 0 1 1 2
Schweiz Schweiz 0 1 1 2
16 Nya Zeeland Nya Zeeland 0 1 0 1
17 Storbritannien Storbritannien 0 0 2 2
Japan Japan 0 0 2 2
19 Danmark Danmark 0 0 1 1
Total 41 41 41 123

Resultat[redigera | redigera wikitext]

Konstsim [1][redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
Individuellt Carolyn Waldo
Kanada Kanada
Sarah Josephson
USA USA
Muriel Hermine
Frankrike Frankrike
Par Kanada Kanada
Michelle Cameron
Carolyn Waldo
USA USA
Karen Josephson
Sarah Josephson
Japan Japan
Megumi Ito
Mikako Kotani
Lag Kanada Kanada USA USA Japan Japan

Simhopp [2][redigera | redigera wikitext]

Herrar[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
3 m Greg Louganis
USA USA
Tan Liangde
Kina Kina
Li Hongping
Kina Kina
10 m Greg Louganis
USA USA
Li Kongzheng
Kina Kina
Bruce Kimball
USA USA

Damer[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
3 m Gao Min
Kina Kina
Li Yihua
Kina Kina
Marina Babkova
Sovjetunionen Sovjetunionen
10 m Chen Lin
Kina Kina
Lu Wei
Kina Kina
Wendy Wyland
USA USA

Simning [3][redigera | redigera wikitext]

Herrar[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
50 m frisim Tom Jager
USA USA
Dano Halsall
Schweiz Schweiz
Matt Biondi
USA USA
100 m frisim Matt Biondi
USA USA
Stéphan Caron
Frankrike Frankrike
Tom Jager
USA USA
200 m frisim Michael Groß
Västtyskland Västtyskland
Sven Lodziewski
Östtyskland Östtyskland
Matt Biondi
USA USA
400 m frisim Rainer Henkel
Västtyskland Västtyskland
Uwe Daßler
Östtyskland Östtyskland
Dan Jorgensen
USA USA
1500 m frisim Rainer Henkel
Västtyskland Västtyskland
Stefano Battistelli
Italien Italien
Dan Jorgensen
USA USA
100 m ryggsim Igor Poljanskij
Sovjetunionen Sovjetunionen
Dirk Richter
Östtyskland Östtyskland
Sergej Zabolotnov
Sovjetunionen Sovjetunionen
200 m ryggsim Igor Poljanskij
Sovjetunionen Sovjetunionen
Frank Baltrusch
Östtyskland Östtyskland
Frank Hoffmeister
Västtyskland Västtyskland
100 m bröstsim Victor Davis
Kanada Kanada
Gianni Minervini
Italien Italien
Dmitrij Volkov
Sovjetunionen Sovjetunionen
200 m bröstsim József Szabó
Ungern Ungern
Victor Davis
Kanada Kanada
Steve Bentley
USA USA
100 m fjärilsim Pablo Morales
USA USA
Matt Biondi
USA USA
Andy Jameson
Storbritannien Storbritannien
200 m fjärilsim Michael Groß
Västtyskland Västtyskland
Anthony Mosse
Nya Zeeland Nya Zeeland
Benny Nielsen
Danmark Danmark
200 m medley Tamás Darnyi
Ungern Ungern
Alex Baumann
Kanada Kanada
Vadim Jarosjtjuk
Sovjetunionen Sovjetunionen
400 m medley Tamás Darnyi
Ungern Ungern
Vadim Jarosjtjuk
Sovjetunionen Sovjetunionen
Alex Baumann
Kanada Kanada
4×100 m frisim USA USA
Tom Jager
Mike Heath
Paul Wallace
Matt Biondi
Sovjetunionen Sovjetunionen
Gennadij Prigoda
Nikolaj Jevsejev
Sergej Smirijagin
Aleksej Markovskij
Östtyskland Östtyskland
Dirk Richter
Jörg Woithe
Sven Lodziewski
Steffen Zesner
4×200 m frisim Östtyskland Östtyskland
Lars Hinneburg
Thomas Flemming
Dirk Richter
Sven Lodziewski
Västtyskland Västtyskland
Rainer Henkel
Michael Groß
Alexander Schowtka
Thomas Fahrner
USA USA
Eric Boyer
Mike Heath
Dan Jorgensen
Matt Biondi
4×100 m medley USA USA
Dan Veatch
David Lundberg
Pablo Morales
Matt Biondi
Västtyskland Västtyskland
Frank Hoffmeister
Bert Göbel
Michael Groß
André Schadt
Sovjetunionen Sovjetunionen
Igor Poljanskij]
Dmitrij Volkov
Aleksej Markovskij
Nikolaj Jevsejev

Damer[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
50 m frisim Tamara Costache
Rumänien Rumänien
Kristin Otto
Östtyskland Östtyskland
Marie-Thérèse Armentero
Schweiz Schweiz
100 m frisim Kristin Otto
Östtyskland Östtyskland
Jenna Johnson
USA USA
Conny van Bentum
Nederländerna Nederländerna
200 m frisim Heike Friedrich
Östtyskland Östtyskland
Manuela Stellmach
Östtyskland Östtyskland
Mary T. Meagher
USA USA
400 m frisim Heike Friedrich
Östtyskland Östtyskland
Astrid Strauß
Östtyskland Östtyskland
Sarah Hardcastle
Storbritannien Storbritannien
800 m frisim Astrid Strauß
Östtyskland Östtyskland
Katja Hartmann
Östtyskland Östtyskland
Debbie Babashoff
USA USA
100 m ryggsim Betsy Mitchell
USA USA
Kathrin Zimmermann
Östtyskland Östtyskland
Natalja Sjibajeva
Sovjetunionen Sovjetunionen
200 m ryggsim Cornelia Sirch
Östtyskland Östtyskland
Betsy Mitchell
USA USA
Kathrin Zimmermann
Östtyskland Östtyskland
100 m bröstsim Sylvia Gerasch
Östtyskland Östtyskland
Silke Hörner
Östtyskland Östtyskland
Tanya Bogomilova
Bulgarien Bulgarien
200 m bröstsim Silke Hörner
Östtyskland Östtyskland
Tanya Bogomilova
Bulgarien Bulgarien
Allison Higson
Kanada Kanada
100 m fjärilsim Kornelia Greßler
Östtyskland Östtyskland
Kristin Otto
Östtyskland Östtyskland
Mary T. Meagher
USA USA
200 m fjärilsim Mary T. Meagher
USA USA
Kornelia Greßler
Östtyskland Östtyskland
Birte Weigang
Östtyskland Östtyskland
200 m medley Kristin Otto
Östtyskland Östtyskland
Jelena Dendeberova
Sovjetunionen Sovjetunionen
Kathleen Nord
Östtyskland Östtyskland
400 m medley Kathleen Nord
Östtyskland Östtyskland
Michelle Griglione
USA USA
Noemi Lung
Rumänien Rumänien
4×100 m frisim Östtyskland Östtyskland
Kristin Otto
Manuela Stellmach
Sabine Schulze
Heike Friedrich
USA USA
Jenna Johnson
Dara Torres
Mary T. Meagher
Betsy Mitchell
Nederländerna Nederländerna
Conny van Bentum
Laura Leideritz
Karin Brienesse
Annemarie Verstappen
4×200 m frisim Östtyskland Östtyskland
Manuela Stellmach
Astrid Strauß
Nadja Bergknecht
Heike Friedrich
USA USA
Betsy Mitchell
Mary T. Meagher
Kim Brown
Mary Wayte
Nederländerna Nederländerna
Annemarie Verstappen
Jolanda van de Meer
Marianne Muis
Conny van Bentum
4×100 m medley Östtyskland Östtyskland
Kathrin Zimmermann
Sylvia Gerasch
Kornelia Greßler
Kristin Otto
USA USA
Betsy Mitchell
Jenny Hau
Mary T. Meagher
Jenna Johnson
Nederländerna Nederländerna
Jolanda de Rover
Petra van Staveren
Conny van Bentum
Annemarie Verstappen

Vattenpolo [4][redigera | redigera wikitext]

Turnering Guld Silver Brons
Herrar
detaljer
Socialistiska federativa republiken Jugoslavien Jugoslavien Italien Italien Sovjetunionen Sovjetunionen
Damer
detaljer
Australien Australien Nederländerna Nederländerna USA USA

Referenser[redigera | redigera wikitext]

  1. ^ ”HistoFINA - SYNCHRONISED SWIMMING MEDALLISTS AND STATISTICS”. FINA. http://www.fina.org/sites/default/files/HistoFINA_SY.pdf.  (engelska)
  2. ^ ”HistoFINA - DIVING MEDALLISTS AND STATISTICS”. FINA. http://www.fina.org/sites/default/files/diving.pdf.  (engelska)
  3. ^ ”HistoFINA - SWIMMING MEDALLISTS AND STATISTICS AT FINA WORLD CHAMPIONSHIPS (50M)”. FINA. http://www.fina.org/sites/default/files/swimming_50m.pdf.  (engelska)
  4. ^ ”HistoFINA - WATER POLO MEDALLISTS AND STATISTICS”. FINA. http://www.fina.org/sites/default/files/waterpolo.pdf.  (engelska)