Chile i olympiska sommarspelen 2016

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök
Chile i olympiska spelen
Chile IOK-landskod

CHI
KommittéChiles Olympiska Kommitté
Olympiska sommarspelen 2016 i Rio de Janeiro
Deltagare42 deltagare i 16 sporter
FanbärareÉrika Olivera
Medaljsummering
Guld
0
Silver
0
Brons
0
Totalt
0
Chile i olympiska sommarspelen
1896  1900  1904  1908  1912  1920  1924  1928  1932  1936  1948  1952  1956  1960  1964  1968  1972  1976  1980  1984  1988  1992  1996  2000  2004  2008  2012  2016
Chile i olympiska vinterspelen
1948  1952  1956  1960  1964  1968  1972  1976  1980  1984  1988  1992  1994  1998  2002  2006  2010  2014  2018

Chile deltog med två deltagare vid de olympiska sommarspelen 2016 i Rio de Janeiro. Ingen av landets deltagare erövrade någon medalj.

Bågskytte[redigera | redigera wikitext]

Bågskytt Gren Rankningsomgång Omgång 1 Omgång 2 Omgång 3 Kvartsfinal Semifinal Final / BM
Poäng Seed Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Ricardo Soto Herrarnas individuella tävling 675 13 Flag of Belarus.svg Prylepau (BLR)
W 5 (29)–5 (27)
Flag of Brazil.svg Oliveira (BRA)
W 7–1
Flag of the Netherlands.svg van den Berg (NED)
L 5–6
Gick inte vidare

Cykling[redigera | redigera wikitext]

Landsväg[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Tid Placering
José Luis Rodríguez Herrarnas linjelopp Fullföljde inte
Paola Muñoz Damernas linjelopp Fullföljde inte

Friidrott[redigera | redigera wikitext]

Förkortningar
  • Notera– Placeringar avser endast det specifika heatet.
  • Q = Tog sig vidare till nästa omgång
  • q = Tog sig vidare till nästa omgång som den snabbaste förloraren eller, i fältgrenarna, genom placering utan att nå kvalgränsen
  • NR = Nationellt rekord
  • N/A = Omgången fanns inte i grenen
  • Bye = Idrottaren behövde inte tävla i omgången

Herrar
Bana och väg
Idrottare Gren Final
Resultat Placering
Víctor Aravena Herrarnas maraton 2:17:49 42
Edward Araya Herrarnas 50 km gång DSQ
Yerko Araya Herrarnas 20 km gång 1:22:23 25
Daniel Estrada Herrarnas maraton 2:25:33 98
Enzo Yáñez 2:27:47 108
Damer
Bana och väg
Idrottare Gren Heat Semifinal Final
Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering
Isidora Jiménez Damernas 200 meter 23,29 5 Gick inte vidare
Érika Olivera Damernas maraton i.u. 2:50:29 105
Natalia Romero i.u. 3:01:29 123
Fältgrenar
Idrottare Gren Kval Final
Distans Placering Distans Placering
Natalia Duco Damernas kulstötning 18,18 9 q 18,07 10
Karen Gallardo Damernas diskuskastning 57,81 18 Gick inte vidare

Golf[redigera | redigera wikitext]

Spelare Gren Runda 1 Runda 2 Runda 3 Runda 4 Totalt
Poäng Poäng Poäng Poäng Poäng Par Placering
Felipe Aguilar Herrarnas tävling 71 71 75 68 285 +1 =39

Gymnastik[redigera | redigera wikitext]

Artistisk[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Gymnast Gren Kval Final
Redskap Totalt Placering Redskap Totalt Placerint
F PH R V PB HB F PH R V PB HB
Tomás González Fristående 15,066 i.u. 15,066 14 Gick inte vidare
Hopp i.u. 15,149 i.u. 15,149 8 Q i.u. 15,137 i.u. 15,137 7
Damer
Gymnast Gren Kval Final
Redskap Totalt Placering Redskap Totalt Placering
V UB BB F V UB BB F
Simona Castro Individuell mångkamp 13,733 12,833 13,000 11,833 51,399 52 Gick inte vidare

Judo[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Omgång 1 Omgång 2 Kvartsfinaler Semifinaler Återkval Final / BM
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Thomas Briceño Herrarnas mellanvikt −90kg Flag of Jordan.svg Khalaf (JOR)
W 011–000
Flag of South Korea.svg Gwak D-h (KOR)
L 000–100
Gick inte vidare

Ridsport[redigera | redigera wikitext]

Fälttävlan[redigera | redigera wikitext]

Ryttare Häst Gren Dressyr Terräng Hoppning Totalt
Kval Finalt
Straff Placering Straff Totalt Placering Straff Totalt Placering Straff Totalt Placering Straff Placering
Carlos Lobos Ranco Individuellt 49,30 40 42,80 92,10 30 4,00 96,10 29 Gick inte vidare 96,10 29

Rodd[redigera | redigera wikitext]

Roddare Gren Heat Återkval Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Felipe Cárdenas
Bernardo Guerrero
Herrarnas lättvikts-dubbelsculler 6:38,95 3 R 7:11,38 4 SC/D 7:24,71 3 FC 6:47,67 17
Melita Abraham
Josefa Vila
Damernas lättvikts-dubbelsculler 7:20,63 4 R 8:11,97 4 SC/D 8:20,26 3 FC 7:46,99 17

Segling[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Idrottare Gren Lopp Nettopoäng Slutlig placering
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 M*
Matías del Solar Herrarnas laser 22 35 22 32 35 24 34 33 24 12 i.u. EL 238 30
Andrés Ducasse
Francisco Ducasse
Herrarnas 470 24 22 24 20 18 4 23 25 23 14 i.u. EL 172 24
Benjamín Grez
Cristóbal Grez
Herrarnas 49er 12 18 15 19 18 21 7 20 21 14 12 15 EL 171 20
Damer
Idrottare Gren Lopp Nettopoäng Slutlig placering
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 M*
Nadja Horwitz
Sofía Middleton
Damernas 470 9 11 18 16 10 2 10 11 16 15 i.u. EL 100 11
Arantza Gumucio
Begoña Gumucio
Damernas 49erFX 16 14 18 14 15 19 12 14 17 17 15 16 EL 168 18

Simning[redigera | redigera wikitext]

Skytte[redigera | redigera wikitext]

Taekwondo[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaer Återkval Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Ignacio Morales Herrarnas −68 kg Flag of Turkey.svg Tazegül (TUR)
L 1–14 PTG
Gick inte vidare

Tennis[redigera | redigera wikitext]

Spelare Gren Omgång 1 Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler Final / BM
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Julio Peralta
Hans Podlipnik
Herrdubbel Flag of the United States.svg Johnson /
Sock (USA)
L 2–6, 2–6
Gick inte vidare

Triathlon[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Simning (1,5 km) Trans 1 Cykling (40 km) Trans 2 Löpning (10 km) Totaltid Placering
Bárbara Riveros Damernas triathlon 19:13 0:52 1:01:24 0:39 35:21 1:57:29 5

Tyngdlyftning[redigera | redigera wikitext]

Volleyboll[redigera | redigera wikitext]

Källor[redigera | redigera wikitext]