Argentina i olympiska sommarspelen 2016

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
Argentina i olympiska spelen
Argentina IOK-landskod

ARG
KommittéArgentinas Olympiska Kommitté
Olympiska sommarspelen 2016 i Rio de Janeiro
Deltagare213 deltagare i 25 sporter
FanbärareLuis Scola
Medaljsummering
Guld
3
Silver
1
Brons
0
Totalt
4

Placering
27
Argentina i olympiska sommarspelen
1900  1904  1908  1912  1920  1924  1928  1932  1936  1948  1952  1956  1960  1964  1968  1972  1976  1980  1984  1988  1992  1996  2000  2004  2008  2012  2016
Argentina i olympiska vinterspelen
1928  1932  1936  1948  1952  1956  1960  1964  1968  1972  1976  1980  1984  1988  1992  1994  1998  2002  2006  2010  2014  2018

Argentina deltog med 213 deltagare vid de olympiska sommarspelen 2016 i Rio de Janeiro. Totalt tog truppen fyra medaljer varav tre guld.

Medaljörer[redigera | redigera wikitext]

Medalj Namn Sport Gren Datum
1Gold medal icon.svg Guld Pareto, PaulaPaula Pareto Judo Damernas 48 kg 201608066 augusti 2016
1Gold medal icon.svg Guld Lange, SantiagoSantiago Lange
Carranza Saroli, CeciliaCecilia Carranza Saroli
Segling Nacra 17 2016081616 augusti 2016
1Gold medal icon.svg Guld Argentinas herrlandslag i landhockey
Landhockey Herrarnas turnering 2016081818 augusti 2016
2Silver medal icon.svg Silver del Potro, Juan MartínJuan Martín del Potro Tennis Herrsingel 2016081414 augusti 2016

Basket[redigera | redigera wikitext]

Boxning[redigera | redigera wikitext]

Boxare Gren Omgång 1 Omgång 2 Kvartsfinal Semifinal Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Leandro Blanc Lätt flugvikt  Velázquez (MEX)
L 0–3
Gick inte vidare
Fernando Martínez Flugvikt  Asenov (BUL)
L 1–2
Gick inte vidare
Alberto Melián Bantamvikt  Omar (GHA)
W 3–0
 Mhamdi (TUN)
W 3–0
 Akhmadaliev (UZB)
L TKO
Gick inte vidare
Ignacio Perrín Lättvikt  Ruenroeng (THA)
L 0–3
Gick inte vidare
Alberto Palmetta Weltervikt  Tüvshinbat (MGL)
L 0–3
Gick inte vidare
Yamil Peralta Tungvikt Bye  Graf (GER)
W 2–1
 Savón (CUB)
L 0–3
Gick inte vidare

Brottning[redigera | redigera wikitext]

Förkortningar:

  • VT – Vinst genom fall.
  • PP – Beslut efter poäng – förloraren fick tekniska poäng.
  • PO – Beslut efter poäng – förloraren fick inte tekniska poäng.
  • ST – Teknisk överlägsenhet – förloraren utan tekniska poäng och en marginal med minst 8 (grekisk-romersk stil) eller 10 (fristil) poäng.

Damer, fristil
Brottare Gren Kvalomgång Omgång 1 Kvartsfinal Semifinal Återkval 1 Återkval 2 Final / BM
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Patricia Bermúdez Flugvikt -48kg Bye  Stadnik (AZE)
L 0–4 ST
Gick inte vidare Bye  Matkowska (POL)
W 3–1 PP
 Yankova (BUL)
L 1–3 PP
5

Cykling[redigera | redigera wikitext]

Landsväg[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Tid Placering
Daniel Díaz Herrarnas linjelopp Fullföljde inte
Maximiliano Richeze Fullföljde inte
Eduardo Sepulveda Herrarnas linjelopp 6:22:23 37
Herrarnas tempolopp 1:19:07,84 26

Mountainbike[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Tid Placering
Catriel Soto Herrarnas mountainbike 1:42:01 25

BMX[redigera | redigera wikitext]

Cyklist Gren Seeding Kvartsfinal Semifinal Final
Resultat Placering Poäng Placering Poäng Placering Resultat Placering
Gonzalo Molina Herrarnas BMX 36,860 29 10 4 Q 16 6 Gick inte vidare
María Gabriela Díaz Damernas BMX 40,073 16 i.u. 17 5 Gick inte vidare

Fotboll[redigera | redigera wikitext]

Friidrott[redigera | redigera wikitext]

Förkortningar
  • Notera– Placeringar avser endast det specifika heatet.
  • Q = Tog sig vidare till nästa omgång
  • q = Tog sig vidare till nästa omgång som den snabbaste förloraren eller, i fältgrenarna, genom placering utan att nå kvalgränsen
  • NR = Nationellt rekord
  • N/A = Omgången fanns inte i grenen
  • Bye = Idrottaren behövde inte tävla i omgången

Herrar
Bana och väg
Idrottare Gren Final
Resultat Placering
Juan Manuel Cano Herrarnas 20 km gång 1:27:27 51
Federico Bruno Herrarnas maraton 2:40:05 137
Mariano Mastromarino 2:18:44 53
Luis Molina 2:23:55 89
Fältgrenar
Idrottare Gren Kval Final
Distans Placering Distans Placering
Germán Chiaraviglio Herrarnas stavhopp 5,70 7 q 5,50 11
Germán Lauro Herrarnas kulstötning 19,89 19 Gick inte vidare
Braian Toledo Herrarnas spjutkastning 81,96 SB 12 q 79,81 10
Damer
Bana och väg
Idrottare Gren Heat Final
Resultat Placering Resultat Placering
Belén Casetta Damernas 3 000 meter hinder 9:51,85 16 Gick inte vidare
Viviana Chávez Damernas maraton i.u. 3:03:23 125
Rosa Godoy i.u. 2:52:31 110
María de los Ángeles Peralta i.u. Fullföljde inte
Fältgrenar
Idrottare Gren Kval Final
Distans Placering Distans Placering
Rocío Comba Damernas diskuskastning 54,44 27 Gick inte vidare
Jennifer Dahlgren Damernas släggkastning 63,03 27 Gick inte vidare

Fäktning[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Omgång 2 Omgång 2 Kvartsfinal Semifinal Final / BM
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
María Belén Pérez Maurice Damernas sabel Bye  Berder (FRA)
L 6–15
Gick inte vidare

Golf[redigera | redigera wikitext]

Spelare Gren Runda 1 Runda 2 Runda 3 Runda 4 Totalt
Poäng Poäng Poäng Poäng Poäng Par Placering
Emiliano Grillo Herrarnas tävling 70 69 68 70 277 −7 =8
Fabián Gómez 70 67 73 69 279 −5 =15

Gymnastik[redigera | redigera wikitext]

Artistisk[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Gymnast Gren Kval Final
Redskap Totalt Placering Redskap Totalt Placerint
F PH R V PB HB F PH R V PB HB
Nicolás Córdoba Räck i.u. 14,800 14,800 18 Gick inte vidare
Damer
Gymnast Gren Kval Final
Redskap Totalt Placering Redskap Totalt Placering
V UB BB F V UB BB F
Ailen Valente Individuell mångkamp 13,666 13,033 11,366 12,000 50,065 56 Gick inte vidare

Handboll[redigera | redigera wikitext]

Judo[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Omgång 1 Omgång 2 Kvartsfinaler Semifinaler Återkval Final / BM
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Emmanuel Lucenti Herrarnas halv mellanvikt −81kg Bye  Elias (LIB)
W 010–000
 Valois-Fortier (CAN)
L 010–010 S
Gick inte vidare
Paula Pareto Damernas extra lättvikt −48kg i.u. Bye  Dolgova (RUS)
W 102–000
 Csernoviczki (HUN)
W 010–000
 Kondo (JPN)
W 010–000
Bye  Jeong B-k (KOR)
W 010–000
1

Kanotsport[redigera | redigera wikitext]

Sprint[redigera | redigera wikitext]

Kanotist Gren Heat Semifinaler Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Sabrina Ameghino Damernas K-1 200 m 42,417 6 Q 41,934 6 Did not advance
Sabrina Ameghino
Alexandra Keresztesi
Magdalena Garro
Brenda Rojas
Damernas K-4 500 m 1:37,645 7 Q 1:38,579 6 FB 1:41,394 13
Rubén Voisard Herrarnas K-1 200 m 35,491 6 Q 35,439 7 FB 38,061 16
Daniel Dal Bo
Juan Ignacio Cáceres
Gonzalo Carreras
Pablo de Torres
Herrarnas K-4 1000 m 2:55,103 2 Q 3:00,952 6 FB 3:12,621 12

Slalom[redigera | redigera wikitext]

Kanotist Gren Kval Semifinal Final
Åk 1 Placering Åk 2 Placering Bästa Placering Tid Placering Tid Placering
Sebastián Rossi Herrarnas C-1 108,81 13 155,70 18 108,81 17 Gick inte vidare

Konstsim[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Teknisk omgång Fri omgång (inledande) Fri omgång (final)
Poäng Placering Poäng Totalt (tekniskt + fritt) Placering Poäng Totalt (tekniskt + fritt) Placering
Etel Sánchez
Sofía Sánchez
Duett 79,8333 19 79,4829 159,3162 19 Gick inte vidare

Landhockey[redigera | redigera wikitext]

Modern femkamp[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Fäktning
(värja en stöt)
Simning
(200 m frisim)
Ridning
(hoppning)
Kombinerat: skytte/löpning
(10 m luftpistol)/(3200 m)
Totalpoäng Slutlig placering
RR BR Placering Poäng Tid Placering Poäng Straff Placering Poäng Tid Placering Poäng
Emmanuel Zapata Herrar, individuellt 11–24 0 33 166 2:06,66 29 320 23 22 277 12:03,19 31 577 1340 30
Iryna Khokhlova Damer, individuellt 14–21 0 29 184 2:19,77 22 281 42 25 268 13:53,53 34 467 1200 28

Ridsport[redigera | redigera wikitext]

Hoppning[redigera | redigera wikitext]

Ryttare Häst Gren Kval Final Totalt
Omgång 1 Omgång 2 Omgång 3 Omgång A Omgång B
Straff Placering Straff Totalt Placering Straff Totalt Placering Straff Placering Straff Totalt Placering Straff Placering
Matías Albarracín Cannavaro Individuellt 4 =27 Q 1 5 26 Q 5 10 30 Q 1 14 Q 1 2 8 2 8
José Maria Larocca Cornet du Lys 4 =27 Q 8 12 46 Gick inte vidare
Bruno Passaro Chicago 47 # 68 Gick inte vidare
Ramiro Quintana Whitney 7 =52 Q 1 8 30 Q 10 18 40 Gick inte vidare
Matías Albarracín
José Maria Larocca
Bruno Passaro
Ramiro Quintana
Se ovan Lag 15 13 10 i.u. 10 Gick inte vidare i.u. 25 10

Rodd[redigera | redigera wikitext]

Roddare Gren Heat Återkval Kvartsfinal Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Brian Rosso Herrarnas singelsculler 7:22,69 3 QF Bye 7:03,23 4 SC/D 7:24,65 2 FC 6:58,58 15
Lucia Palermo Damernas singelsculler 8:47,01 4 R 8:00,59 2 QF 7:56,61 6 SC/D 8:15,42 3 FC 7:50,59 17

Rugby[redigera | redigera wikitext]

Segling[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Idrottare Gren Lopp Nettopoäng Slutlig placering
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 M*
Bautista Saubidet Birkner Herrarnas RS:X 20 16 19 17 12 23 14 25 24 18 29 22 EL 210 21
Julio Alsogaray Herrarnas laser 4 2 14 1 24 47 12 16 14 20 i.u. 22 129 10
Facundo Olezza Herrarnas finnjolle 1 9 19 18 16 21 10 6 1 7 i.u. 14 101 9
Lucas Calabrese
Juan de la Fuente
Herrarnas 470 17 14 11 11 17 12 15 17 5 27 i.u. EL 129 16
Klaus Lange
Yago Lange
Herrarnas 49er 11 7 6 16 12 16 21 2 2 11 3 11 14 111 7
Damer
Idrottare Gren Lopp Nettopoäng Slutlig placering
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 M*
María Celia Tejerina Damernas RS:X 21 12 16 17 21 19 16 16 24 27 23 21 EL 206 21
Lucía Falasca Damernas laser radial 7 11 19 15 20 22 1 15 3 25 i.u. EL 113 11
María Sol Branz
Victoria Travascio
Damernas 49erFX 14 20 13 9 19 12 7 11 10 4 11 19 EL 129 13
Mixed
Idrottare Gren Lopp Nettopoäng Slutlig placering
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 M*
Santiago Lange
Cecilia Carranza Saroli
Nacra 17 11 2 13 2 12 6 1 6 9 21 2 1 6 77 1

Simning[redigera | redigera wikitext]

Skytte[redigera | redigera wikitext]

Tennis[redigera | redigera wikitext]

Spelare Gren Omgång 1 Omgång 2 Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler Final / BM
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Juan Martín del Potro Herrsingel  Djokovic (SRB)
W 7–6(7–4), 7–6(7–2)
 Sousa (POR)
W 6–3, 1–6, 6–3
 Daniel (JPN)
W 6–7(4–7), 6–1, 6–2
 Bautista Agut (ESP)
W 7–5, 7–6(7–4)
 Nadal (ESP)
W 5–7, 6–4, 7–6(7–5)
 Murray (GBR)
L 5–7, 6–4, 2–6, 5–7
2
Federico Delbonis  Nadal (ESP)
L 2–6, 1–6
Gick inte vidare
Juan Mónaco  Bašić (BIH)
W 6–2, 6–2
 Murray (GBR)
L 3–6, 1–6
Gick inte vidare
Guido Pella  Kohlschreiber (GER)
L 6–4, 1–6, 2–6
Gick inte vidare
Federico Delbonis
Guillermo Durán
Herrdubbel i.u.  Mergea /
Tecău (ROU)
L 3–6, 2–6
Gick inte vidare
Juan Martín del Potro
Máximo González
i.u.  Guccione /
Peers (AUS)
W 6–4, 7–5
 López /
Nadal (ESP)
L 3–6, 7–5, 2–6
Gick inte vidare

Triathlon[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Simning (1,5 km) T1 Cykling (40 km) T2 Löpning (10 km) Totaltid Placering
Luciano Taccone Herrarnas triathlon 19:23 0:55 59:56 0:41 34:35 1:55:30 48
Gonzalo Tellechea 18:42 0:49 59:08 0:41 34:23 1:53:43 45

Tyngdlyftning[redigera | redigera wikitext]

Volleyboll[redigera | redigera wikitext]

Källor[redigera | redigera wikitext]