Kazakstan i olympiska sommarspelen 2016

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök
Kazakstan i olympiska spelen
Kazakstan IOK-landskod

KAZ
KommittéKazakstans olympiska kommitté
Olympiska sommarspelen 2016 i Rio de Janeiro
Deltagare104 deltagare i 17 sporter
FanbärareRuslan Zhaparov
Medaljsummering
Guld
3
Silver
5
Brons
10
Totalt
18

Placering
22
Kazakstan i olympiska sommarspelen
1996  2000  2004  2008  2012  2016
Kazakstan i olympiska vinterspelen
1994  1998  2002  2006  2010  2014  2018
Kazakstan i andra olympiska spel
Sovjetunionen Sovjetunionen (1952–1988)
OSS OSS (1992)

Kazakstan deltog med 104 deltagare vid de olympiska sommarspelen 2016 i Rio de Janeiro. Totalt tog den kazakiska truppen 18 medaljer varav 3 guld.

Medaljörer[redigera | redigera wikitext]

Medalj Namn Sport Gren Datum
1Gold medal icon.svg Guld Danijar Jeleussinov Boxning Herrarnas weltervikt 2016081717 augusti 2016
1Gold medal icon.svg Guld Dmitrij Balandin Simning Herrarnas 200 m bröstsim 2016081010 augusti 2016
1Gold medal icon.svg Guld Nijat Rahimov Tyngdlyftning Herrarnas 77 kg 2016081010 augusti 2016
2Silver medal icon.svg Silver Adilbek Nijazymbetov Boxning Herrarnas lätt tungvikt 2016081818 augusti 2016
2Silver medal icon.svg Silver Vasilij Levit Boxning Herrarnas tungvikt 2016081515 augusti 2016
2Silver medal icon.svg Silver Jeldos Smetov Judo Herrarnas 60 kg 2016032626 mars 2016
2Silver medal icon.svg Silver Gjuzel Manjurova Brottning Damernas fristil 75 kg 2016081818 augusti 2016
2Silver medal icon.svg Silver Zjazira Zjapparkul Tyngdlyftning Damernas 69 kg 2016081010 augusti 2016
3Bronze medal icon.svg Brons Dariga Sjakimova Boxning Damernas mellanvikt 2016081919 augusti 2016
3Bronze medal icon.svg Brons Ivan Dytjko Boxning Herrarnas supertungvikt 2016081919 augusti 2016
3Bronze medal icon.svg Brons Jekaterina Larionova Brottning Damernas fristil 63 kg 2016081818 augusti 2016
3Bronze medal icon.svg Brons Elmira Syzdykova Brottning Damernas fristil 69 kg 2016081717 augusti 2016
3Bronze medal icon.svg Brons Olga Rypakova Friidrott Damernas tresteg 2016081414 augusti 2016
3Bronze medal icon.svg Brons Galbadrachyn Otgontsetseg Judo Damernas 48 kg 2016032626 mars 2016
3Bronze medal icon.svg Brons Karina Goritjeva Tyngdlyftning Damernas 63 kg 2016032929 mars 2016
3Bronze medal icon.svg Brons Farchad Charki Tyngdlyftning Herrarnas 62 kg 2016032828 mars 2016
3Bronze medal icon.svg Brons Denis Ulanov Tyngdlyftning Herrarnas 85 kg 2016081212 augusti 2016
3Bronze medal icon.svg Brons Aleksandr Zaitjikov Tyngdlyftning Herrarnas 105 kg 2016081515 augusti 2016

Bordtennis[redigera | redigera wikitext]

Spelare Gren Inledande omgång Omgång 1 Omgång 2 Omgång 3 Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Final / BM
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Kirill Gerassimenko Herrsingel Bye  Pattantyús (HUN)
L 1–4
Gick inte vidare

Boxning[redigera | redigera wikitext]

Damer
Boxare Gren Omgång 1 Kvartsfinal Semifinal Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Zjaina Sjekerbekova Flugvikt Bye  Ourahmoune (FRA)
L 0–3
Gick inte vidare
Dariga Sjakimova Mellanvikt  Fortin (CAN)
W 2–1
 El-Mardi (MAR)
W 3–0
 Shields (USA)
L 0–3
Gick inte vidare 3
Herrar
Boxare Gren Omgång 1 Omgång 2 Kvartsfinal Semifinal Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Birzjan Zjakypov Lätt flugvikt Bye  Hamunyela (NAM)
W 3–0
 Dusmatov (UZB)
L 0–3
Gick inte vidare
Olzhas Sattibajev Flugvikt  Cintrón (PUR)
W 2–1
 Mamisjzada (AZE)
L 0–3
Gick inte vidare
Kairat Jeralijev Bantamvikt  Chalabiyev (AZE)
W 2–1
 Achmadaliev (UZB)
L 0–3
Gick inte vidare
Berik Abdrachmanov Lättvikt  Balderas (USA)
L 0–3
Gick inte vidare
Ablaichan Zjussupov Lätt weltervikt  McCormack (GBR)
L 1–2
Gick inte vidare
Danijar Jeleussinov Weltervikt Bye  Kelly (GBR)
W 3–0
 Maestre (VEN)
W 3–0
 Cissokho (FRA)
W 3–0
 Gijasov (UZB)
W 3–0
1
Zhanibek Alimchanulj Mellanvikt  Fowler (GBR)
W 3–0
 Abbadi (ALG)
W 3–0
 Sjachsuvarlj (AZE)
L 1–2
Gick inte vidare
Adilbek Nijazymbetov Lätt tungvikt Bye  Dauhaliavets (BLR)
W 3–0
 Mammadov (AZE)
W 3–0
 Buatsi (GBR)
W 3–0
 La Cruz (CUB)
L 0–3
2
Vasilij Levit Tungvikt Bye  Yu Fk (CHN)
W TKO
 St-Pierre (MRI)
W 3–0
 Savón (CUB)
W 3–0
 Tisjtjenko (RUS)
L 0–3
2
Ivan Dytjko Supertungvikt Bye  Majidov (AZE)
W 3–0
 Ajagba (NGR)
W 3–0
 Joyce (GBR)
L 0–3
Gick inte vidare 3

Brottning[redigera | redigera wikitext]

Förkortningar:

  • VT – Vinst genom fall.
  • PP – Beslut efter poäng – förloraren fick tekniska poäng.
  • PO – Beslut efter poäng – förloraren fick inte tekniska poäng.
  • ST – Teknisk överlägsenhet – förloraren utan tekniska poäng och en marginal med minst 8 (grekisk-romersk stil) eller 10 (fristil) poäng.

Damer, fristil
Brottare Gren Kvalomgång Omgång 1 Kvartsfinal Semifinal Återkval 1 Återkval 2 Final / BM
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Zhuldyz Eshimova Flugvikt -48kg Bye  Tosaka (JPN)
L 0–3 PO
Gick inte vidare Bye  Augello (USA)
W 3–1 PP
 Sun Yn (CHN)
L 0–4 ST
5
Yekaterina Larionova Mellanvikt -63kg Bye  Mamasjuk (BLR)
L 1–3 PP
Gick inte vidare Bye  Johansson (SWE)
W 5–0 VT
 Pirozhkova (USA)
W 5–0 VT
3
Elmira Syzdykova Lätt tungvikt -69kg Bye  Vorobjova (RUS)
L 1–3 PP
Gick inte vidare Bye  Ochirbat (MGL)
W 3–1 PP
 Mostafa (EGY)
W 3–1 PP
3
Gjuzel Manyurova Tungvikt -75kg Bye  Németh (HUN)
W 4–1 SP
 Ali (CMR)
W 3–1 PP
 Bukina (RUS)
W 5–0 VT
Bye  Wiebe (CAN)
L 0–3 PO
2
Herrar, fristil
Brottare Gren Kvalomgång Omgång 1 Kvartsfinal Semifinal Återkval 1 Återkval 2 Final / BM
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Nurislam Sanayev Fjädervikt -57kg Bye  Chintjegasvili (GEO)
L 1–3 PP
Gick inte vidare Bye  Alijev (AZE)
L 1–3 PP
Gick inte vidare 12
Galymzhan Usserbayev Mellanvikt -74kg  Nedealco (MDA)
W 4–1 SP
 López (CUB)
W 3–1 PP
 Takatani (JPN)
W 3–1 PP
 Yazdani (IRI)
L 0–4 ST
Bye  Demirtaş (TUR)
L 0–3 PO
5
Aslan Kakhidze Lätt tungvikt -86kg  Mahamedau (BLR)
L 1–3 PP
Gick inte vidare 12
Mamed Ibragimov Tungvikt -97kg Bye  Díaz (VEN)
W 4–0 ST
 Odikadze (GEO)
L 1–3 PP
Gick inte vidare 8
Daulet Shabanbay Supertungvikt -125kg Bye  Saidau (BLR)
L 0–3 PO
Gick inte vidare 17
Herrar, grekisk-romersk stil
Brottare Gren Kvalomgång Omgång 1 Kvartsfinal Semifinal Återkval 1 Återkval 2 Final / BM
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Almat Kebispajev Fjädervikt -59kg  Labazanov (RUS)
W 3–0 PO
 Ota (JPN)
L 0–3 PO
Gick inte vidare  Sourian (IRI)
W 5–0 VT
 Berge (NOR)
L 0–3 PO
Gick inte vidare 7
Doszhan Kartikov Mellanvikt -75kg  Datunashvili (GEO)
W 3–0 PO
 Mursalijev (AZE)
L 1–3 PP
Gick inte vidare 10
Nurmakhan Tinalijev Supertungvikt -130kg Bye  Popp (GER)
L 1–3 PP
Gick inte vidare 14

Bågskytte[redigera | redigera wikitext]

Bågskytt Gren Rankningsomgång Omgång 1 Omgång 2 Omgång 3 Kvartsfinal Semifinal Final / BM
Poäng Seed Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Luiza Saidiyeva Damernas individuella tävling 625 36  Pavlova (UKR)
L 0–6
Gick inte vidare
Sultan Duzelbayev Herrarnas individuella tävling 648 48  Gu Xs (CHN)
W 6–4
 Nespoli (ITA)
L 0–6
Gick inte vidare

Cykling[redigera | redigera wikitext]

Landsväg[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Tid Placering
Bachtijar Kozjatajev Herrarnas linjelopp 6:30:05 61
Andrej Zejts Herrarnas linjelopp 6:10:30 8
Herrarnas tempolopp 1:18:47,63 24

Bana[redigera | redigera wikitext]

Omnium
Cyklist Gren Scratch-lopp Individuell förföljelse Utslagslopp Tempolopp Flygande varv Poänglopp Totalpoäng Placering
Placering Poäng Tid Placering Poäng Placering Poäng Tid Placering Poäng Tid Placering Poäng Poäng Placering
Artjom Zacharov Herrarnas omnium 12 22 4:32,503 15 12 5 32 1:03,941 10 22 13,446 13 16 7 8 111 10

Friidrott[redigera | redigera wikitext]

Förkortningar
  • Notera– Placeringar avser endast det specifika heatet.
  • Q = Tog sig vidare till nästa omgång
  • q = Tog sig vidare till nästa omgång som den snabbaste förloraren eller, i fältgrenarna, genom placering utan att nå kvalgränsen
  • NR = Nationellt rekord
  • N/A = Omgången fanns inte i grenen
  • Bye = Idrottaren behövde inte tävla i omgången

Damer
Bana och väg
Idrottare Gren Heat Kvartsfinal Semifinal Final
Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering
Rima Kasjafutdinova Damernas 100 meter Bye 11,84 7 Gick inte vidare
Olga Safronova Damernas 100 meter Bye 11,50 5 Gick inte vidare
Damernas 200 meter 23,29 4 i.u. Gick inte vidare
Viktorija Zjabkina Damernas 100 meter Bye 11,69 5 Gick inte vidare
Damernas 200 meter 23,34 7 i.u. Gick inte vidare
Anastassja Kudinova Damernas 400 meter 56,03 7 i.u. Gick inte vidare
Elina Michina 53,83 6 i.u. Gick inte vidare
Margarita Mukasheva Damernas 800 meter 2:00,97 5 i.u. Gick inte vidare
Anastassija Pilipenko Damernas 100 meter häck 13,29 8 i.u. Gick inte vidare
Aleksandra Romanova Damernas 400 meter häck 59,36 8 i.u. Gick inte vidare
Irina Smolnikova Damernas maraton i.u. 3:00:31 122
Gulzjanat Zjanatbek i.u. DNF
Diana Ajdosova Damernas 20 km gång i.u. 1:44:49 62
Polina Repina i.u. DSQ
Svetlana Ivantjukova
Rima Kasjafutdinova
Anastassija Pilipenko
Julija Rachmanova
Olga Safronova
Anastassija Tulapina
Viktorija Zjabkina
Damernas 4x100 meter stafett DSQ i.u. Gick inte vidare
Fältgrenar
Idrottare Gren Kval Final
Distans Placering Distans Placering
Irina Ektova Damernas tresteg 13,33 16 Gick inte vidare
Jekaterina Ektova 13,51 15 Gick inte vidare
Olga Rjpakova 14,39 2 Q 14,74 3
Marija Telusjkina Damernas diskuskastning 45,33 32 Gick inte vidare
Herrar
Bana och väg
Idrottare Gren Heat Semifinal Final
Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering
Dmitrij Koblov Herrarnas 400 meter häck 49,87 6 Gick inte vidare
Mihail Krassilov Herrarnas maraton i.u. 2:26:11 101
Georgij Sjeiko Herrarnas 20 km gång i.u. 1:23:31 34
Fältgrenar
Idrottare Gren Kval Final
Distans Placering Distans Placering
Roman Valijev Herrarnas tresteg NM Gick inte vidare
Ivan Ivanov Herrarnas kulstötning 17,38 33 Gick inte vidare
Jevgenij Labutov Herrarnas diskuskastning 55,54 31 Gick inte vidare

Fäktning[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Omgång 2 Omgång 2 Kvartsfinal Semifinal Final / BM
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Ilja Mokretsov Herrarnas sabel  Homer (USA)
L 11–15
Gick inte vidare

Gymnastik[redigera | redigera wikitext]

Rytmisk[redigera | redigera wikitext]

Gymnast Gren Kval Final
Tunnband Boll Käglor Rep Totalt Placering Tunnband Boll Käglor Rep Totalt Placering
Sabina Asjirbajeva Individuellt 17,183 17,283 17,400 17,366 69,232 12 Gick inte vidare

Trampolin[redigera | redigera wikitext]

Gymnast Gren Kval Final
Poäng Placering Poäng Placering
Pirmammad Alijev Herrarnas trampolin 105,890 12 Gick inte vidare

Judo[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Omgång 1 Omgång 2 Kvartsfinaler Semifinaler Återkval Final / BM
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Galbadrachyn Otgontsetseg Damernas extra lättvikt −48kg i.u. Bye  Lima (GBS)
W 010–010 S
 Kondo (JPN)
L 010–100
Gick inte vidare  Csernoviczki (HUN)
W 100–000
 Mestre (CUB)
W 100–000
3
Marian Urdabajeva Damernas halv mellanvikt −63kg i.u.  Yang Jx (CHN)
L 000–100
Gick inte vidare
Jeldos Smetov Herrarnas extra lättvikt −60kg Bye  El-Kawisah (LBA)
W 100–000
 McKenzie (GBR)
W 001–000
 Urozboev (UZB)
W 001–000
 Safarov (AZE)
W 010–000
Bye  Mudranov (RUS)
L 000–010
2
Zjansaj Smagulov Herrarnas halv lättvikt −66kg  Lefevere (BEL)
W 000–000
 An B-u (KOR)
L 000–110
Gick inte vidare
Didar Chamza Herrarnas lättvikt −73kg  Njie (GAM)
W 002–000
 Orujov (AZE)
L 000–000 S
Gick inte vidare
Maxim Rakov Herrarnas halv tungvikt −100kg Bye  Minaskin (EST)
W 000–000 S
 Krpálek (CZE)
L 000–000 S
Gick inte vidare

Kanotsport[redigera | redigera wikitext]

Sprint[redigera | redigera wikitext]

Damer
Kanotist Gren Heat Semifinaler Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Zoja Anantjenko Damernas K-1 500 m 1:58,136 5 Q 2:01,660 7 Gick inte vidare
Inna Klinova Damernas K-1 200 m 41,030 4 Q 40,381 3 FA 41,521 8
Irina Podoinikova
Natalja Sergejeva
Damernas K-2 500 m 1:45,369 3 Q 1:43,577 3 FA 1:48,361 7
Zoja Anantjenko
Inna Klinova
Irina Podoinikova
Natalja Sergejeva
Damernas K-4 500 m 1:36,127 4 Q 1:37,423 5 FB 1:39,419 10
Herrar
Kanotist Gren Heat Semifinaler Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Alexej Dergunov Herrarnas K-1 200 m 36,647 8 Gick inte vidare
Ilja Golendov Herrarnas K-1 1000 m 3:37,953 7 Gick inte vidare
Timur Chaidarov Herrarnas C-1 200 m 40,492 4 Q 41,079 5 FB 40,549 14
Herrarnas C-1 1000 m 5:30,030 6 Q 5:33,919 8 Gick inte vidare
Jevgenij Alexejev
Alexej Dergunov
Herrarnas K-2 1000 m 3:30,433 6 Q 3:18,858 4 FB 3:20,827 11
Sergii Tokarnjtskyi
Andrej Jergutjjov
Herrarnas K-2 200 m 33,807 5 Q 35,151 5 FB 35,427 12
Ilja Golendov
Sergii Tokarnjtskyi
Alexandr Jemeljanov
Andrej Jergutjjov
Herrarnas K-4 1000 m 3:04,883 7 Q 3:00,592 4 FB 3:08,715 10

Slalom[redigera | redigera wikitext]

Kanotist Gren Kval Semifinal Final
Åk 1 Placering Åk 2 Placering Bästa Placering Tid Placering Tid Placering
Jekaterina Smirnova Damernas K-1 127,64 19 119,80 14 119,80 19 Gick inte vidare

Konstsim[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Teknisk omgång Fri omgång (inledande) Fri omgång (final)
Poäng Placering Poäng Totalt (tekniskt + fritt) Placering Poäng Totalt (tekniskt + fritt) Placering
Alexandra Nemitj
Jekaterina Nemitj
Duett 81,400 15 81,4686 162,8686 15 Gick inte vidare

Modern femkamp[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Fäktning
(värja en stöt)
Simning
(200 m frisim)
Ridning
(hoppning)
Kombinerat: skytte/löpning
(10 m luftpistol)/(3200 m)
Totalpoäng Slutlig placering
RR BR Placering Poäng Tid Placering Poäng Straff Placering Poäng Tid Placering Poäng
Pavel Iljasjenko Herrar, individuellt 18–17 0 21 208 2:06,19 27 322 EL =33 0 11:29,79 17 611 1141 35
Jelena Potapenko Damer, individuellt 17–18 0 20 202 2:11,52 5 306 7 7 293 13:07,48 22 513 1314 10

Rodd[redigera | redigera wikitext]

Roddare Gren Heat Återkval Kvartsfinal Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Svetlana Germanovitj Damernas singelsculler 9:34,15 5 R 8:00,42 3 SE/F Bye 8:29,81 1 FE 8:38,25 26
Vladislav Yakovlev Herrarnas singelsculler 7:38,65 5 R 12:04,17 5 SE/F Bye 11:45,22 4 FF 7:21,61 31

Simning[redigera | redigera wikitext]

Skytte[redigera | redigera wikitext]

Taekwondo[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaer Återkval Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Ruslan Zjaparov Herrarnas +80 kg  Isajev (AZE)
L 2–11
Gick inte vidare  Cha D-m (KOR)
L 8–15
Gick inte vidare 7
Ainur Jesbergenova Damernas −49 kg  Zaninović (CRO)
L 7–18
Gick inte vidare
Cansel Deniz Damernas −67 kg  Chuang C-c (TPE)
L 2–16 PTG
Gick inte vidare

Tennis[redigera | redigera wikitext]

Spelare Gren Omgång 1 Omgång 2 Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler Final / BM
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Jaroslava Sjvedova Damsingel  Doi (JPN)
L 3–6, 4–6
Gick inte vidare
Jaroslava Sjvedova
Galina Voskoboeva
Damdubbel i.u.  Flipkens /
Wickmayer (BEL)
L 1–6, 0–1ret
Gick inte vidare

Tyngdlyftning[redigera | redigera wikitext]

Källor[redigera | redigera wikitext]