Hoppa till innehållet

Ukrainsk grammatik

Från Wikipedia

Ukrainsk grammatik handlar om den formella strukturen i det ukrainska språket. Detta är ett flekterande språk, med likheter till andra slaviska språk.

  1. Fornslaviskans ę har utvecklats till respektive і. Sak heter дело respektive дідо. Äta blir їсти.
  2. Ljuden /o/ och /e/ motsvaras av /i/ i ukrainskan.
  3. Г uttalas inte som en klusil utan frikativt eller som ett tonande /h/.

Substantiv böjs i sju kasus (nominativ, genitiv, dativ, ackusativ, instrumentalis, lokativ och vokativ), i två numerus (singular och plural) och i genus (maskulinum, femininum och neutrum). Adjektiv, pronomen och de två första räkneorden har särskilda genusformer.

Det finns fyra deklinationer i ukrainskan. Den första innehåller huvudsakligen feminina substantiv, medan maskulina och neutrala substantiv tillhör den andra. Den tredje har feminina ord som slutar på ь eller en postalveolar sibilant. I den fjärde deklinationen finns neutrala substantiv som slutar på я/а (fornslaviska *ę).

Första deklinationen
[redigera | redigera wikitext]
Första deklinationen: Feminina substantiv
Singular
Hård Blandad Mjuk (ь) Mjuk (й)
Nominativ-а-а-я-я
Genitiv-и-і-і-ї
Dativ (1)-і-і-і-ї
Ackusativ-у-у-ю-ю
Instrumentalis-ою-ею-ею-єю
Lokativ (1)-і-і-і-ї
Vokativ-о-е-е-є
Plural
Hård Blandad Mjuk (ь) Mjuk (й)
Nominativ-и-і-і-ї[1]
Genitiv (2)∅∅-ь-й
Dativ-ам-ам-ям-ям
Ackusativ (3)-и / ∅-і / ∅-і / -ь-ї / -й
Instrumentalis-ами-ами-ями-ями
Lokativ-ах-ах-ях-ях
Vokativ-и-і-і-ї


  • (1) En velar konsonant förändras i enlighet med den andra palataliseringen(en).
  • (2) Om två eller flera konsonanter står i slutet av ord, tillkommer inskottsvokaler.
  • (3) Genitiven används för animata substantiv medan nominativen används för inanimata substantiv.


Andra deklinationen
[redigera | redigera wikitext]
Andra deklinationen: Maskulina substantiv
Singular
Hård Blandad Mjuk (ь) Mjuk (й)
Nominativ∅∅-ь / ∅ (1)-й
Genitiv (2)-а / -у-а / -у-я / -ю-я / -ю
Dativ (3)-ові / -у-еві / -у-еві / -ю-єві / -ю
Ackusativ (4)∅ / -а∅ / -а-ь / -я-й / -я
Instrumentalis-ом-ем-ем-єм
Lokativ (5)-ові / -і / -у-еві / -і-еві / -і-єві / -ї
Vokativ (6)-у / -е-е / -у-ю-ю
Plural
Hård Blandad Mjuk (ь) Mjuk (й)
Nominativ-и-і-і-ї[1]
Genitiv-ів-ів-ів / -ей (7)-їв
Dativ-ам-ам-ям-ям
Ackusativ (8)-и / -ів-і / -ів-і / -ів-ї / -їв
Instrumentalis-ами-ами-ями-ями
Lokativ-ах-ах-ях-ях
Vokativ-и-і-і-ї

Notes:

  • (1) Bara för mjuka substantiv som slutar på р.
  • (2) Ändelsen beror på substantivets betydelse. Följande regler finns i boken Ukrainsk rättstavning:[2]
    • Använd ändelsen -а för
      1. Yrken och personnamn
      2. Växter och djur
      3. Föremål
      4. Ortnamn
      5. Måttenheter
      6. Namn på maskiner
      7. Lånord som beskriver geometriska figurer och föremål
    • Använd ändelsen -у för
      1. Kemiska substanser och material (med några undantag)
      2. Kollektiva substantiv
      3. Namn på byggnader och deras delar
      4. Namn på organisationer
      5. Naturfenomenen
      6. Känslor
      7. Namn på processer, tillstånd under livet
      8. Lånord som betecknar fysikaliska eller kemiska processer
      9. Namn på lekar och danser
  • (3) Ändelsen -ові är att föredra.
  • (4) Genitiven används för animata substantiv medan nominativen används för inanimata substantiv.
  • (5) För att undvika den andra palataliseringen(en) velara rötter har ändelsen -у ending. Icke-velar rötter får -і eller -ові. Som vanligt ger ändelsen -і upphov till den första palataliseringen(en).
  • (6) Om ändelsen -е används, inträffar den första palataliseringen(en).

Den kan dock undvikas genom att använda ändelsen -у.

  • (7) Den andra ändelsen förekommer i en liten grupp av substantiv.
  • (8) Genitiven används för animata substantiv medan nominativen används för inanimata substantiv.


Andra deklinationen: Neutrala substantiv
Singular
Hård Blandad Mjuk Mjuk (*ĭjе)
Nominativ-о-е-е-я
Genitiv-а-а-я-я
Dativ-у-у-ю-ю
Ackusativ-о-е-е-я[3]
Instrumentalis-ом-ем-ем-ям
Lokativ (1)-і-і-і-і
Vokativ-о-е-е-я
Plural
Hård Blandad Mjuk Mjuk (*ĭjе)
Nominativ-а-а-я-я[1][4]
Genitiv∅∅-ь-ь / ∅ (2)
Dativ-ам-ам-ям-ям
Ackusativ-а-а-я-я[3]
Instrumentalis-ами-ами-ями-ями
Lokativ-ах-ах-ях-ях
Vokativ-а-а-я-я
  • (1) Den andra palataliseringen sker utom för *ĭjе-orden.
  • (2) Den dubbla konsonanten blir enkel om ь används. Om en postalveolar sibilant är den sista konsonanten, så kommer inget ь användas. För en labial konsonant som sista är ändelsen -’їв. Enstaviga ord har ändelsen -ів. Om två eller flera konsonanter är sist i orden, kan en inskottsvokal skjutas in.
Tredje deklinationen
[redigera | redigera wikitext]

Denna deklination innehåller bara feminina substantiv som slutar på konsonant och den består av två grupper: en blandad och en mjuk grupp.

Tredje deklinationen
Singular
Blandad Mjuk
Nominativ∅-ь
Genitiv-і-і
Dativ-і-і
Ackusativ∅-ь
Instrumentalis (1)-ю-ю
Lokativ-і-і
Vokativ-е-е
Plural
Mjuk Blandad
Nominativ-і-і
Genitiv-ей-ей
Dativ-ам-ям
Ackusativ-і-і[3]
Instrumentalis-ами-ямм
Lokativ-ах-ях
Vokativ-і-і
  • (1) Eftersom denna ändelse kommer från fornslaviskans *-ĭjǫ, konsonanten fördubblas. Om nominativen har ett -і i stället för ett -о, så kommer också instrumentalis att se ut som i ніччю (instrumental singular) och ніч (nominative singular).
Fjärde deklinationen
[redigera | redigera wikitext]

Denna deklination består bara av neutrala substantiv som kommer från fornslaviskans *ę. Den har två grupper: en med infogat н och en med infogat т.

Fjärde deklinationen
Singular
(н) (т)
Nominativім’я́теля́
Genitivі́мені, ім’я́теля́ти
Dativі́мені, ім'ю́теля́ті
Ackusativім’я́теля́
Instrumentalis (1)і́менем, ім’я́мтеля́м
Lokativі́мені, ім'ю́теля́ті
Vokativім’я́теля́
Plural
(н) (т)
Nominativімена́ [4]теля́та
Genitivіме́нтеля́т
Dativімена́мтеля́там
Ackusativімена́теля́та, теля́т
Instrumentalisімена́мителя́тами
Lokativімена́хтеля́тах
Vokativімена́теля́та
Personliga pronomen
[redigera | redigera wikitext]

De böjs på följande sätt:

1:a sing 2:a sing 3:e sing mask 3:e sing fem 3:e sing neut 1:a pl 2:a pl 3:e pl reflexiva
Nominativятивінвонавономививони/ [5]
Genitivменетeбейого / ньогоїї / неїйого / ньогонасвасїх / нихсебе
Dativменітобійомуїййомунамвамїмсобі[5]
Ackusativменетебейогоїїйогонаснвасїх / нихсебе[6]
Instrumentalisмноютобоюнимнеюнимнамиваминимисобою
Lokativменітобіньому / німнійньому / німнаcваснихсобі
Possesiva pronomen
[redigera | redigera wikitext]

Första och andra persons possessiva pronomen i singular (мій respektive твій) böjs enligt denna tabell:

maskulinum femininum neutrum plural maskulinum femininum neutrum plural
Nominativміймоямозмоїтвійтвоєтвоятвої[7]
Genitivмогомогомоєїмоїхтвоготвоєїтвоготвоїх
Dativмохмумоїймоїємумоїмтвоємутвоїйтвоємутвоїм
AckusativN eller GмоюмоєN eller GN eller GтвоютвоєN eller G
Instrumentalisмоїммоєюмоїммоїмитвоїмтвоєютвоїмтвоїми
Lokativмоємумоїймоїмумоїхтвоємутвоїйтвоємутвоїх


Första och andra persons possessiva pronomen i plural (наш respektive ваш) böjs enligt denna tabell, där nominativ i maskulinum är korta former:

maskulinum neutrum femininum plural maskulinum neutrum femininum plural
Nominativнашнашанашенашівашвашавашеваші[7]
Genitivнашогонашоїнашогонашихвашоговашоївашоговаших
Dativнашомунашійнашомунашимвашомувашійвашомувашим
AckusativN eller GнашунашеN eller GN eller GвашувашеN eller G
Instrumentalisнашимнашоюнашимнашимивашимвашоювашимвашими
Lokativнашомунашійнашомунашихвашомувашійвашомуваших

Tredje persons possessiva pronomen i plural, їхній, böjs som ett vanligt mjuk nomen.

Den här artikeln är helt eller delvis baserad på material från engelskspråkiga Wikipedia, Ukrainian grammar, 8 augusti 2022.
  1. 1 2 3 Pavlyshyn 2008, s. 23.
  2. ↑ Український Правопис (4:e). Kiev, Ukraina: Наукова думка (Naukova Dumka). 1993
  3. 1 2 3 Pavlyshyn 2008, s. 25.
  4. 1 2 Pavlyshyn 2008, s. 24.
  5. 1 2 Pavlyshyn 2008, s. 28.
  6. ↑ Pavlyshyn 2008, s. 29.
  7. 1 2 Pavlyshyn 2008, s. 30.