Ukrainsk grammatik
Ukrainsk grammatik handlar om den formella strukturen i det ukrainska språket. Detta är ett flekterande språk, med likheter till andra slaviska språk.
Fonologi
[redigera | redigera wikitext]- Fornslaviskans ę har utvecklats till respektive і. Sak heter дело respektive дідо. Äta blir їсти.
- Ljuden /o/ och /e/ motsvaras av /i/ i ukrainskan.
- Г uttalas inte som en klusil utan frikativt eller som ett tonande /h/.
Morfologi
[redigera | redigera wikitext]Substantiv böjs i sju kasus (nominativ, genitiv, dativ, ackusativ, instrumentalis, lokativ och vokativ), i två numerus (singular och plural) och i genus (maskulinum, femininum och neutrum). Adjektiv, pronomen och de två första räkneorden har särskilda genusformer.
Det finns fyra deklinationer i ukrainskan. Den första innehåller huvudsakligen feminina substantiv, medan maskulina och neutrala substantiv tillhör den andra. Den tredje har feminina ord som slutar på ь eller en postalveolar sibilant. I den fjärde deklinationen finns neutrala substantiv som slutar på я/а (fornslaviska *ę).
Substantiv
[redigera | redigera wikitext]Första deklinationen
[redigera | redigera wikitext]| Singular | ||||
|---|---|---|---|---|
| Hård | Blandad | Mjuk (ь) | Mjuk (й) | |
| Nominativ | -а | -а | -я | -я |
| Genitiv | -и | -і | -і | -ї |
| Dativ (1) | -і | -і | -і | -ї |
| Ackusativ | -у | -у | -ю | -ю |
| Instrumentalis | -ою | -ею | -ею | -єю |
| Lokativ (1) | -і | -і | -і | -ї |
| Vokativ | -о | -е | -е | -є |
| Plural | ||||
| Hård | Blandad | Mjuk (ь) | Mjuk (й) | |
| Nominativ | -и | -і | -і | -ї[1] |
| Genitiv (2) | ∅ | ∅ | -ь | -й |
| Dativ | -ам | -ам | -ям | -ям |
| Ackusativ (3) | -и / ∅ | -і / ∅ | -і / -ь | -ї / -й |
| Instrumentalis | -ами | -ами | -ями | -ями |
| Lokativ | -ах | -ах | -ях | -ях |
| Vokativ | -и | -і | -і | -ї |
- (1) En velar konsonant förändras i enlighet med den andra palataliseringen(en).
- (2) Om två eller flera konsonanter står i slutet av ord, tillkommer inskottsvokaler.
- (3) Genitiven används för animata substantiv medan nominativen används för inanimata substantiv.
Andra deklinationen
[redigera | redigera wikitext]| Singular | ||||
|---|---|---|---|---|
| Hård | Blandad | Mjuk (ь) | Mjuk (й) | |
| Nominativ | ∅ | ∅ | -ь / ∅ (1) | -й |
| Genitiv (2) | -а / -у | -а / -у | -я / -ю | -я / -ю |
| Dativ (3) | -ові / -у | -еві / -у | -еві / -ю | -єві / -ю |
| Ackusativ (4) | ∅ / -а | ∅ / -а | -ь / -я | -й / -я |
| Instrumentalis | -ом | -ем | -ем | -єм |
| Lokativ (5) | -ові / -і / -у | -еві / -і | -еві / -і | -єві / -ї |
| Vokativ (6) | -у / -е | -е / -у | -ю | -ю |
| Plural | ||||
| Hård | Blandad | Mjuk (ь) | Mjuk (й) | |
| Nominativ | -и | -і | -і | -ї[1] |
| Genitiv | -ів | -ів | -ів / -ей (7) | -їв |
| Dativ | -ам | -ам | -ям | -ям |
| Ackusativ (8) | -и / -ів | -і / -ів | -і / -ів | -ї / -їв |
| Instrumentalis | -ами | -ами | -ями | -ями |
| Lokativ | -ах | -ах | -ях | -ях |
| Vokativ | -и | -і | -і | -ї |
Notes:
- (1) Bara för mjuka substantiv som slutar på р.
- (2) Ändelsen beror på substantivets betydelse. Följande regler finns i boken Ukrainsk rättstavning:[2]
- Använd ändelsen -а för
- Yrken och personnamn
- Växter och djur
- Föremål
- Ortnamn
- Måttenheter
- Namn på maskiner
- Lånord som beskriver geometriska figurer och föremål
- Använd ändelsen -у för
- Kemiska substanser och material (med några undantag)
- Kollektiva substantiv
- Namn på byggnader och deras delar
- Namn på organisationer
- Naturfenomenen
- Känslor
- Namn på processer, tillstånd under livet
- Lånord som betecknar fysikaliska eller kemiska processer
- Namn på lekar och danser
- Använd ändelsen -а för
- (3) Ändelsen -ові är att föredra.
- (4) Genitiven används för animata substantiv medan nominativen används för inanimata substantiv.
- (5) För att undvika den andra palataliseringen(en) velara rötter har ändelsen -у ending. Icke-velar rötter får -і eller -ові. Som vanligt ger ändelsen -і upphov till den första palataliseringen(en).
- (6) Om ändelsen -е används, inträffar den första palataliseringen(en).
Den kan dock undvikas genom att använda ändelsen -у.
- (7) Den andra ändelsen förekommer i en liten grupp av substantiv.
- (8) Genitiven används för animata substantiv medan nominativen används för inanimata substantiv.
| Singular | ||||
|---|---|---|---|---|
| Hård | Blandad | Mjuk | Mjuk (*ĭjе) | |
| Nominativ | -о | -е | -е | -я |
| Genitiv | -а | -а | -я | -я |
| Dativ | -у | -у | -ю | -ю |
| Ackusativ | -о | -е | -е | -я[3] |
| Instrumentalis | -ом | -ем | -ем | -ям |
| Lokativ (1) | -і | -і | -і | -і |
| Vokativ | -о | -е | -е | -я |
| Plural | ||||
| Hård | Blandad | Mjuk | Mjuk (*ĭjе) | |
| Nominativ | -а | -а | -я | -я[1][4] |
| Genitiv | ∅ | ∅ | -ь | -ь / ∅ (2) |
| Dativ | -ам | -ам | -ям | -ям |
| Ackusativ | -а | -а | -я | -я[3] |
| Instrumentalis | -ами | -ами | -ями | -ями |
| Lokativ | -ах | -ах | -ях | -ях |
| Vokativ | -а | -а | -я | -я |
- (1) Den andra palataliseringen sker utom för *ĭjе-orden.
- (2) Den dubbla konsonanten blir enkel om ь används. Om en postalveolar sibilant är den sista konsonanten, så kommer inget ь användas. För en labial konsonant som sista är ändelsen -’їв. Enstaviga ord har ändelsen -ів. Om två eller flera konsonanter är sist i orden, kan en inskottsvokal skjutas in.
Tredje deklinationen
[redigera | redigera wikitext]Denna deklination innehåller bara feminina substantiv som slutar på konsonant och den består av två grupper: en blandad och en mjuk grupp.
| Singular | ||
|---|---|---|
| Blandad | Mjuk | |
| Nominativ | ∅ | -ь |
| Genitiv | -і | -і |
| Dativ | -і | -і |
| Ackusativ | ∅ | -ь |
| Instrumentalis (1) | -ю | -ю |
| Lokativ | -і | -і |
| Vokativ | -е | -е |
| Plural | ||
| Mjuk | Blandad | |
| Nominativ | -і | -і |
| Genitiv | -ей | -ей |
| Dativ | -ам | -ям |
| Ackusativ | -і | -і[3] |
| Instrumentalis | -ами | -ямм |
| Lokativ | -ах | -ях |
| Vokativ | -і | -і |
- (1) Eftersom denna ändelse kommer från fornslaviskans *-ĭjǫ, konsonanten fördubblas. Om nominativen har ett -і i stället för ett -о, så kommer också instrumentalis att se ut som i ніччю (instrumental singular) och ніч (nominative singular).
Fjärde deklinationen
[redigera | redigera wikitext]Denna deklination består bara av neutrala substantiv som kommer från fornslaviskans *ę. Den har två grupper: en med infogat н och en med infogat т.
| Singular | ||
|---|---|---|
| (н) | (т) | |
| Nominativ | ім’я́ | теля́ |
| Genitiv | і́мені, ім’я́ | теля́ти |
| Dativ | і́мені, ім'ю́ | теля́ті |
| Ackusativ | ім’я́ | теля́ |
| Instrumentalis (1) | і́менем, ім’я́м | теля́м |
| Lokativ | і́мені, ім'ю́ | теля́ті |
| Vokativ | ім’я́ | теля́ |
| Plural | ||
| (н) | (т) | |
| Nominativ | імена́ [4] | теля́та |
| Genitiv | іме́н | теля́т |
| Dativ | імена́м | теля́там |
| Ackusativ | імена́ | теля́та, теля́т |
| Instrumentalis | імена́ми | теля́тами |
| Lokativ | імена́х | теля́тах |
| Vokativ | імена́ | теля́та |
Pronomen
[redigera | redigera wikitext]Personliga pronomen
[redigera | redigera wikitext]De böjs på följande sätt:
| 1:a sing | 2:a sing | 3:e sing mask | 3:e sing fem | 3:e sing neut | 1:a pl | 2:a pl | 3:e pl | reflexiva | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nominativ | я | ти | він | вона | воно | ми | ви | вони | / [5] |
| Genitiv | мене | тeбе | його / нього | її / неї | його / нього | нас | вас | їх / них | себе |
| Dativ | мені | тобі | йому | їй | йому | нам | вам | їм | собі[5] |
| Ackusativ | мене | тебе | його | її | його | насн | вас | їх / них | себе[6] |
| Instrumentalis | мною | тобою | ним | нею | ним | нами | вами | ними | собою |
| Lokativ | мені | тобі | ньому / нім | ній | ньому / нім | наc | вас | них | собі |
Possesiva pronomen
[redigera | redigera wikitext]Första och andra persons possessiva pronomen i singular (мій respektive твій) böjs enligt denna tabell:
| maskulinum | femininum | neutrum | plural | maskulinum | femininum | neutrum | plural | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nominativ | мій | моя | моз | мої | твій | твоє | твоя | твої[7] | |
| Genitiv | мого | мого | моєї | моїх | твого | твоєї | твого | твоїх | |
| Dativ | мохму | моїй | моїєму | моїм | твоєму | твоїй | твоєму | твоїм | |
| Ackusativ | N eller G | мою | моє | N eller G | N eller G | твою | твоє | N eller G | |
| Instrumentalis | моїм | моєю | моїм | моїми | твоїм | твоєю | твоїм | твоїми | |
| Lokativ | моєму | моїй | моїму | моїх | твоєму | твоїй | твоєму | твоїх |
Första och andra persons possessiva pronomen i plural (наш respektive ваш) böjs enligt denna tabell, där nominativ i maskulinum är korta former:
| maskulinum | neutrum | femininum | plural | maskulinum | neutrum | femininum | plural | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nominativ | наш | наша | наше | наші | ваш | ваша | ваше | ваші[7] | |
| Genitiv | нашого | нашої | нашого | наших | вашого | вашої | вашого | ваших | |
| Dativ | нашому | нашій | нашому | нашим | вашому | вашій | вашому | вашим | |
| Ackusativ | N eller G | нашу | наше | N eller G | N eller G | вашу | ваше | N eller G | |
| Instrumentalis | нашим | нашою | нашим | нашими | вашим | вашою | вашим | вашими | |
| Lokativ | нашому | нашій | нашому | наших | вашому | вашій | вашому | ваших |
Tredje persons possessiva pronomen i plural, їхній, böjs som ett vanligt mjuk nomen.
Referenser
[redigera | redigera wikitext]- Den här artikeln är helt eller delvis baserad på material från engelskspråkiga Wikipedia, Ukrainian grammar, 8 augusti 2022.
Noter
[redigera | redigera wikitext]- 1 2 3 Pavlyshyn 2008, s. 23.
- ↑ Український Правопис (4:e). Kiev, Ukraina: Наукова думка (Naukova Dumka). 1993
- 1 2 3 Pavlyshyn 2008, s. 25.
- 1 2 Pavlyshyn 2008, s. 24.
- 1 2 Pavlyshyn 2008, s. 28.
- ↑ Pavlyshyn 2008, s. 29.
- 1 2 Pavlyshyn 2008, s. 30.
Källor
[redigera | redigera wikitext]- Pavlyshyn, Marko (2008). Ukrainian. Footscray: Lonely Planet. ISBN 978-1-74104-191-0