Finland i olympiska sommarspelen 2008

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
Finland i olympiska spelen
Finland IOK landskod

FIN
Kommitté Finlands Olympiska Kommitté
Olympiska sommarspelen 2008 i Peking
Deltagare 58 deltagare i 14 grenar
Fanbärare Juha Hirvi
Medaljsummering
Guld
1
Silver
1
Brons
2
Totalt
4
Placering
56
Finland i olympiska sommarspelen
1896  1900  1904  1908  1912  1920  1924  1928  1932  1936  1948  1952  1956  1960  1964  1968  1972  1976  1980  1984  1988  1992  1996  2000  2004  2008  2012
Finland i olympiska vinterspelen
1924  1928  1932  1936  1948  1952  1956  1960  1964  1968  1972  1976  1980  1984  1988  1992  1994  1998  2002  2006  2010  2014
Finland i andra olympiska spel
1906

Finland i olympiska sommarspelen 2008 bestod av 58 idrottare uttagna av Finlands olympiska kommitté. Skytten Juha Hirvi bar den finländska fanan under truppens inmarsch vid OS-invigningen. Målsättningen var att ta tre medaljer varav minst ett guld, resultatet blev fyra medaljer.

Juha Hirvi och Kyra Kyrklund skrev finländsk OS-historia genom att delta i sina sjätte olympiska spel.

Medaljörer[redigera | redigera wikitext]

  Guld Silver Brons Totalt
 Finland 1 1 2 4

Guld[redigera | redigera wikitext]

Silver[redigera | redigera wikitext]

Brons[redigera | redigera wikitext]

Finlands lag till Peking[redigera | redigera wikitext]

Badminton[redigera | redigera wikitext]

Namn Gren 32-delsfinal 16-delsfinal 8-delsfinal Kvartsfinal Semifinal Final
Resultat Resultat Resultat Resultat Resultat Resultat Plats
Ville Lång Singel Ukraina V Druzchenko (UKR)
W 2-0 (21-12, 21-19)
USA R Rai (USA)
W 2-0 (21-9, 21-16)
Indonesien (6) S D Kuncoro (INA)
L 2-0 (13-21, 18-21)
Gick inte vidare
  • Damer
Namn Gren 32-delsfinal 16-delsfinal 8-delsfinal Kvartsfinal Semifinal Final
Resultat Resultat Resultat Resultat Resultat Resultat Plats
Anu Nieminen Singel Tyskland (7) Xu H (GER)
L 0-2 (17-21, 8-21)
Gick inte vidare

Brottning[redigera | redigera wikitext]

Tävlande Gren Kvalifikation 1/8 Final Kvartsfinal Semifinal Återkval 1 Återkval 2 Final Placering
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Jarkko Ala-Huikku Grekisk-romersk stil,
fjädervikt
 R Tumenbaev (KGZ)
L 0-2 (1-3, 0-4)
Gick inte vidare

Bågskytte[redigera | redigera wikitext]

  • Herrar
Namn Gren Rankingrunda 32-delsfinal 16-delsfinal 8-delsfinal Kvartsfinal Semifinal Final
Poäng Seed Resultat Resultat Resultat Resultat Resultat Resultat Plats
Matti Hatava Individuellt 619 58. Storbritannien Simon Terry (GBR)
W 105-104
Malaysia Cheng Chu Sian (MAS)
L 103-110
Gick inte vidare 30.

Friidrott Friidrott[redigera | redigera wikitext]

Damer

Gren Deltagare Kval/Heat Semifinal Final
Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering
Sjukamp Niina Kelo 5911 24
Slägga Merja Korpela 66,29 30 Avancerade inte
Spjut Mikaela Ingberg 58,82 17 Avancerade inte
Stavhopp Vanessa Vandy 400 32 Avancerade inte

Herrar

Gren Deltagare Kval/Heat Kvartsfinal Semifinal Final
Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering
200m Visa Hongisto 20,62 15 20,76 25 Avancerade inte
800m Mikko Lahtio 1:47,20 27 Avancerade inte
3000m hinder Jukka Keskisalo DNS Avancerade inte
50km gång Antti Kempas
50 km gång Jarkko Kinnunen
Diskus Frantz Kruger 62,48 12 61,98 11
Kula Robert Häggblom NR Avancerade inte
Ländghopp Tommi Evilä 7,88 18 Avancerade inte
Maraton Janne Holmén
Maraton Francis Kirwa
Slägga Olli-Pekka Karjalainen 77,07 8 79,59 6
Spjut Tero Pitkämäki 82,61 3
Spjut Teemu Wirkkala 79,79 10
Spjut Tero Järvenpää 82,34 4
Stavhopp Mikko Latvala 5,45 22 Avancerade inte
Tiokamp Mikko Halvari

Judo[redigera | redigera wikitext]

Damer
Idrottare Gren Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Återkval 1 Återkval 2 Återkval 3 Final / BM
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Nina Koivumäki Lättvikt (-57 kg) BYE  Xu Y (CHN)
L 0000–0020
Gick inte vidare  Latrous (ALG)
W 0001–0000
 Sato (JPN)
L 0000–1011
Gick inte vidare
Johanna Ylinen Halv mellanvikt (-63 kg)  Wang C-F (TPE)
L 0000–1011
Gick inte vidare

Kanotsport[redigera | redigera wikitext]

Sprint
Kanotist Gren Heat Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Mika Hokajärvi
Kalle Mikkonen
Herrarnas K-2 500 m 1:33.785 7 QS 1:34.994 8 Gick inte vidare
Herrarnas K-2 1000 m 3:23.475 6 QS 3:27.018 6 Gick inte vidare
Anne Rikala Damernas K-1 500 m 1:54.294 7 QS 1:54.025 4 Gick inte vidare
Jenni Mikkonen
Anne Rikala
Damernas K-2 500 m 1:45.735 4 QS 1:44.624 2 Q 1:44.176 7

Equestrian pictogram.svg Ridsport[redigera | redigera wikitext]

Dressyr

Deltagare Häst Klass Runda 1 Runda 2 Final
Poäng Placering Poäng Placering Poäng Placering Totalt Placering
Kyra Kyrklund Max Individuellt 70,583 6 69,720 10 74,250 6 71,985 8

Rodd[redigera | redigera wikitext]


Segling[redigera | redigera wikitext]

Diving pictogram.svg Simhopp[redigera | redigera wikitext]

Herrar

Deltagare Gren Kval Semifinal final
Poäng Placering Poäng Placering Totala poäng Placering Poäng Placering Totala poäng Placering
Joona Puhakka 3m svikt 469,45 5 451,95 13 921,4 13 Avancerade inte

Swimming pictogram.svg Simning[redigera | redigera wikitext]

Damer

Deltagare Gren Heat/Kval Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Hanna-Maria Seppälä 50m frisim 25,06 15 25,19 16 Avancerade inte
100m frisim 53,60 FR 1 53,84 3 53,97 4
100m ryggsim 1:02,39 30 Avancerade inte
Noora Laukkanen 200m bröstsim 2:38,97 39 Avancerade inte
Eva Lehtonen 400m frisim 4:20,07 35 Avancerade inte
800m fristil 8:53,50 33 Avancerade inte
Emilia Pikkarainen 100m fjräilsim 1:02,31 46 Avancerade inte

Herrar

Deltagare Gren Heat/Kval Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Matti Rajakylä 50m frisim 22,48 FR 29 Avancerade inte
100m frisim 49,91 41 Avancerade inte

FR= Finländskt rekord.

Skytte[redigera | redigera wikitext]


Tennis[redigera | redigera wikitext]


Weightlifting pictogram.svg Tyngdlyftning[redigera | redigera wikitext]

Herrar

Deltagare Klass Ryck Stöt Resultat Position
Resultat Placering Resultat Placering
Antti Everi 105+kg 171kg 10 195kg 11 366kg 11