Italien i olympiska sommarspelen 2008

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
Italien i olympiska spelen
Italien IOK landskod

ITA
Kommitté Italiens Olympiska Kommitté
Olympiska sommarspelen 2008 i Peking
Deltagare 344 deltagare i 22 grenar
Fanbärare Antonio Rossi
Medaljsummering
Guld
8
Silver
10
Brons
10
Totalt
28
Placering
9
Italien i olympiska sommarspelen
1896  1900  1904  1908  1912  1920  1924  1928  1932  1936  1948  1952  1956  1960  1964  1968  1972  1976  1980  1984  1988  1992  1996  2000  2004  2008  2012
Italien i olympiska vinterspelen
1924  1928  1932  1936  1948  1952  1956  1960  1964  1968  1972  1976  1980  1984  1988  1992  1994  1998  2002  2006  2010

Italien i olympiska sommarspelen 2008 bestod av hela 344 idrottare som blivit uttagna av Italiens olympiska kommitté.

Badminton[redigera | redigera wikitext]

Namn Gren 32-delsfinal 16-delsfinal 8-delsfinal Kvartsfinal Semifinal Final
Resultat Resultat Resultat Resultat Resultat Resultat Plats
(3) Agnese Allegrini Singel Ukraina Griga (UKR)
L 0 - 2
(15-21, 11-21)
Gick inte vidare

Bordtennis[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Grundomgång Omgång 1 Omgång 2 Omgång 3 Omgång 4 Kvartsfinal Semifinal Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Mihai Bobocica Singel Iran Norouzi (IRI)
W 4-2
Ryssland Kuzmin (RUS)
W 4-1
Slovenien Tokic (SLO)
L 3-4
Gick inte vidare


  • Singel, damer
Idrottare Gren Grundomgång Omgång 1 Omgång 2 Omgång 3 Omgång 4 Kvartsfinal Semifinal Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Nikoleta Stefanova Singel Ryssland Fadeeva (RUS)
W 4-0
Kroatien Boroš (CRO)
L 1-4
Gick inte vidare
Wenling Tan-Monfardini Singel Ukraina Sorochinskaya (UKR)
W 4-2
Österrike Qiangbing (AUT)
L 2-4
Gick inte vidare

Boxning[redigera | redigera wikitext]

Tävlande Viktklass Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Vincenzo Picardi Flugvikt Zambia Chiyanika (ZAM)
W 10-3
Dominikanska republiken Payano (DOM)
W 8-4
Tunisien Cherif (TUN)
W 7-5
Thailand Jongjohor (THA)
L 1-7 Bronze medal icon.svg
Gick inte vidare
Vittorio Parrinello Bantamvikt Bye Thailand Petchkoom (THA)
L 1-12
Gick inte vidare
Alessio di Savino Fjädervikt USA Williams (USA)
L 1-9
Gick inte vidare
Domenico Valentino Lättvikt Marocko Tamsamani (MAR)
W 15-4
Kuba Ugas (CUB)
L 2-10
Gick inte vidare
Clemente Russo Tungvikt Vitryssland Zuyeu (BLR)
W 7-1
Ukraina Usyk (UKR)
W 7-4
USA Wilder (USA)
W 7-1
Ryssland Chakhkiev (RUS)
L 2-4 Silver medal icon.svg
Roberto Cammarelle Supertungvikt Kroatien Tomasovic (CRO)
W 13-1
Colombia Rivas (COL)
W 9-5
Storbritannien Price (GBR)
W RSC
Kina Zhilei (CHN)
W RSC Gold medal icon.svg

Brottning[redigera | redigera wikitext]

Tävlande Gren Kvalifikation 1/8 Final Kvartsfinal Semifinal Återkval 1 Återkval 2 Final Placering
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Andrea Minguzzi Grekisk-romersk,
mellanvikt
 Noumonvi (FRA)
W 2-0 (1-1, 1-1)
 Michine (RUS)
W 2-1 (1-1, 0-3, 2-1)
 Abrahamian (SWE)
W 2-0 (1-1, 2-1)
 Fodor (HUN)
W 2-1 (1-1,1-1, 4-0)
1Gold medal icon.svg Guld
Daigoro Timoncini Grekisk-romersk,
tungvikt
 Kato (JPN)
W 2-0 (2-0, 5-0)
 Khushtov (RUS)
L 0-2 (0-4, 0-4)
 Mambetov (KAZ)
L 0-2 (1-2, 0-2)
Gick inte vidare

Bågskytte[redigera | redigera wikitext]

  • Herrar
Namn Gren Rankingrunda 32-delsfinal 16-delsfinal 8-delsfinal Kvartsfinal Semifinal Final
Poäng Seed Resultat Resultat Resultat Resultat Resultat Resultat Plats
Ilario Di Buò Individuellt 670 9 Tjeckien Bulir (CZE) (56)
W 111-100
USA Wunderle (USA) (41)
L 108-108
(9-9, 8-10)
Gick inte vidare
Marco Galiazzo Individuellt 667 12 Danmark Dall (DEN) (53)
W 114-97
Storbritannien Wills (GBR) (21)
L 110-109
Gick inte vidare
Mauro Nespoli Individuellt 649 44 Storbritannien Wills (GBR) (21)
L 99-103
Gick inte vidare
Ilario Di Buò
Marco Galiazzo
Mauro Nespoli
Lag 1986 6 Kanada (Kanada) (11)
W 219-217
Malaysia (Malaysia) (3)
W 218-213
Ukraina (Ukraina) (2)
W 223-221
Sydkorea (Sydkorea) (1)
L 227-225
Silver
  • Damer
Namn Gren Rankingrunda 32-delsfinal 16-delsfinal 8-delsfinal Kvartsfinal Semifinal Final
Poäng Seed Resultat Resultat Resultat Resultat Resultat Resultat Plats
Pia Carmen Lionetti Individuellt 613 51 Frankrike Schuh (FRA) (14)
L 107-112
Gick inte vidare
Elena Tonetta Individuellt 595 55 Colombia Rendon (COL) (10)
L 106-106 (9-10)
Gick inte vidare
Natalia Valeeva Individuellt 634 30 Kazakstan Bannova (KAZ) (35)
W 107-105
Sydkorea Joo (KOR) (3)
L 108-110
Gick inte vidare
Pia Carmen Lionetti
Elena Tonetta
Natalia Valeeva
Lag 1842 9 Taiwan (Taiwan) (8)
W 215-211
Sydkorea (Sydkorea) (1)
L 231-217
Gick inte vidare 5:a

Cykling[redigera | redigera wikitext]

Cycling (BMX) pictogram.svg BMX[redigera | redigera wikitext]

Herrar

Cyklist Gren Seedning Kvartsfinal Semifinal Final
Tid Placering Poäng Placering Tid Placering Tid Placering
Manuel de Vecchi Herrarnas BMX 36.351 10:a Q 11 3:a Q 20 p 14:e Gick inte vidare

Cycling (mountain biking) pictogram.svg Mountainbike[redigera | redigera wikitext]

Herrar

Cyklist Gren Tid Placering
Marco Aurelio Fontana Herrarnas mountainbike 1:59:59 5
Yader Zoli Herrarnas mountainbike DNF

Damer

Cyklist Gren Tid Placering
Eva Lechner Damernas mountainbike 1:58:22 16

Cycling (road) pictogram.svg Landsväg[redigera | redigera wikitext]

Herrar

Cyklist Gren Tid Placering
Paolo Bettini Herrarnas linjelopp 06:24:24 (+0:35) 18
Marzio Bruseghin Herrarnas linjelopp 06:34:26 (+10:37) 63
Herrarnas tempolopp 01:06:20 (+4:09) 22
Vincenzo Nibali Herrarnas linjelopp DNF
Herrarnas tempolopp 01:05:36 (+3:14) 15
Franco Pellizotti Herrarnas linjelopp 06:31:06 (+7:17) 50
Davide Rebellin Herrarnas linjelopp 06:23:49 (+0:00) DQ

Damer

Cyklist Gren Tid Placering
Noemi Cantele Damernas linjelopp 03:32:45 (+0:21) 15
Vera Carrara Damernas linjelopp DNF
Tatiana Guderzo Damernas linjelopp 3h 32′ 24″ (+0:00) Bronze medal icon.svg
Damernas tempolopp 36:37 (+1:46) 12

Cycling (track) pictogram.svg Bana[redigera | redigera wikitext]

Sprint

Cyklist Gren Kvalificering 1/16-finaler 1/8-finaler 1/8-finalers
uppsamling
Finaler
(9-12:e plats)
Tid
Hastighet
Placering Motståndare Motståndare Plats Plats Placering
Roberto Chiappa Herrarnas sprint 10.314
(69.808 km/h)
8 W  Watanabe (JPN) L  Bourgain (FRA) 3 2 10

Keirin

Cyklist Gren 1:a omgången Uppsamlinf 2:a omgången Finaler
(7-12:e plats)
Placering Placering Placering Placering
Roberto Chiappa Herrarnas keirin REL 5th Gick inte vidare

Poänglopp

Cyklist Gren Poäng/varv Placering
Angelo Ciccone Herrarnas poänglopp 8 p 13
Vera Carrara Damernas poänglopp 1 p 14
Angelo Ciccone
Fabio Masotti
Herrarnas madison 0 p 14

Fotboll[redigera | redigera wikitext]

# Namn Klubb Födelsedag SM Mål Yellow card.svg Gult kortGult kortRött kort Rött kort
Målvakter
1 Emiliano Viviano Italien Brescia 22 0 0 0 0 0
12 Andrea Consigli Italien Atalanta 21 0 0 0 0 0
Försvarare
2 Marco Motta Italien Udinese 22 0 0 0 0 0
3 Paolo De Ceglie Italien Juventus 21 0 0 0 0 0
5 Andrea Coda Italien Udinese 23 0 0 0 0 0
6 Domenico Criscito Italien Genoa 21 0 0 0 0 0
13 Salvatore Bocchetti Italien Genoa 21 0 0 0 0 0
14 Lorenzo De Silvestri Italien Lazio 20 0 0 0 0 0
Mittfältare
4 Antonio Nocerino Italien Palermo 23 0 0 0 0 0
7 Riccardo Montolivo Italien Fiorentina 23 0 0 0 0 0
8 Luca Cigarini Italien Parma 22 0 0 0 0 0
15 Claudio Marchisio Italien Juventus 22 0 0 0 0 0
16 Daniele Dessena Italien Parma 21 0 0 0 0 0
17 Ignazio Abate Italien Milan 21 0 0 0 0 0
Anfallare
9 Robert Acquafresca Italien Cagliari 20 0 0 0 0 0
10 Sebastian Giovinco Italien Juventus 21 0 0 0 0 0
11 Giuseppe Rossi Spanien Villareal 21 0 0 0 0 0
18 Tommaso Rocchi* Italien Lazio 30 0 0 0 0 0
Coach
Pierluigi Casiraghi 39 ans
  • Grupp D
Lag S V O F GM IM MS P
 Italien 3 2 1 0 6 0 +6 7
 Kamerun 3 1 2 0 2 1 +1 5
 Sydkorea 3 1 1 1 2 4 −2 4
 Honduras 3 0 0 3 0 5 −5 0
2008-08-07 Honduras U23   0 – 3  Italien U23 Qinhuangdao Olympic Sports Center Stadium, Qinhuangdao
17.00 (Rapport) Giovinco Mål 41'
Rossi Mål 45' (str.)
Acquafresca Mål 52' (str.)
Publik: 21 680
Domare: Damir Skomina, Slovenien

2008-08-10 Italien U23   3 – 0  Sydkorea U23 Qinhuangdao Olympic Sports Center Stadium, Qinhuangdao
19.45 Rossi Mål 15'
Rocchi Mål 32'
Montolivo Mål 90'
(Rapport) Publik: 29 455
Domare: Thomas Einwaller, Österrike

2008-08-13 Kamerun U23   0 – 0  Italien U23 Tianjin Olympic Center Stadium, Tianjin
17.00 (Rapport) Publik: 47 307
Domare: Martín Vázquez, Uruguay
  • Slutspel
  Kvartsfinal Semifinal Final
                           
  B1   Nigeria U23 2  
A2   Elfenbenskusten U23 0  
  B1   Nigeria U23 4  
  C2   Belgien U23 1  
D1   Italien U23 2
  C2   Belgien U23 3  
    B1   Nigeria U23 0
  A1   Argentina U23 1
  A1   Argentina U23 2  
B2   Nederländerna U23 1  
  A1   Argentina U23 3 Bronsmatch
  C1   Brasilien U23 0  
C1   Brasilien U23 2 C2   Belgien U23 0
  D2   Kamerun U23 0   C1   Brasilien U23 3
  • Kvartsfinal
2008-08-16 Italien U23   2 – 3  Belgien U23 Beijing Workers' Stadium, Beijing
18.00 Rossi Mål 18' (str.)74' (str.) (1–2)
(Rapport)
Dembélé Mål 23'79'
Mirallas Mål 45+2'
Publik: 50 802
Domare: Héctor Baldassi, Argentina

Friidrott[redigera | redigera wikitext]

Förkortningar
  • Noteringar – Placeringarna avser endast löparens eget heat
  • Q = Kvalificerad till nästa omgång
  • q = Kvalificerade sig till nästa omgång som den snabbaste idrottaren eller, i fältgrenarna, via placering utan att uppnå kvalgränsen.
  • NR = Nationellt rekord
  • N/A = Omgången ingick inte i grenen
  • Bye = Idrottaren behövde inte delta i denna omgång
Herrar
Bana och landsväg
Idrottare Gren Heat Kvartsfinal Semifinal Final
Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering
Simone Collio 100 m 10.32 3 Q 10.33 7 Gick inte vidare
Fabio Cerutti 10.49 5 Gick inte vidare
Claudio Licciardello 400 m 45.25 3 Q N/A 45.64 8 Gick inte vidare
Christian Obrist 1 500 m 3:35.91 4 Q N/A 3:37.47 4 Q 3:39.87 11
Matteo Villani 3 000 m hinder DNF N/A Gick inte vidare
Fabio Cerutti
Simone Collio
Emanuele di Gregorio
Jacques Riparelli
4 x 100 m DSQ N/A Gick inte vidare
Ottaviano Andriani Maraton N/A 2:16:10 23
Stefano Baldini N/A 2:13:25 12
Ruggero Pertile N/A 2:13:39 15
Ivano Brugnetti 20 km gång N/A 1:19:51 5
Jean-Jacques Nkouloukidi N/A 1:26:53 37
Giorgio Rubino N/A 1:22:11 18
Diego Cafagna 50 km gång N/A DSQ
Marco de Luca N/A 3:54:47 19
Alex Schwazer N/A 3:37:09 OR 1
Fältgrenar
Idrottare Gren Kval Final
Distans Placering Distans Placering
Andrew Howe Längdhopp 7.81 20 Gick inte vidare
Fabrizio Donato Tresteg 16.70 21 Gick inte vidare
Andrea Bettinelli Höjdhopp 2.25 16 Gick inte vidare
Filippo Campioli 2.25 =9 Q 2.20 =10
Alessandro Talotti 2.20 19 Gick inte vidare
Giuseppe Gibilisco Stavhopp 5.65 13 q NM
Hannes Kirchler Diskuskastning 56.44 32 Gick inte vidare
Marco Lingua Släggkastning NM Gick inte vidare
Nicola Vizzoni 75.01 13 Gick inte vidare
Damer
Bana & landsväg
Idrottare Gren Heat Kvartsfinal Semifinal Final
Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering
Anita Pistone 100 m 11.43 2 Q 11.56 6 Gick inte vidare
Vincenza Calì 200 m 23.44 6 q 23.56 7 Gick inte vidare
Libania Grenot 400 m 50.87 NR 1 Q N/A 50.83 NR 5 Gick inte vidare
Elisa Cusma 800 m 2:00.24 5 q N/A 1:59.52 5 Gick inte vidare
Silvia Weissteiner 5 000 m 15:23.45 10 N/A Gick inte vidare
Micol Cattaneo 100 m häck 13.13 5 N/A Gick inte vidare
Elena Romagnolo 3 000 m hinder 9:27.48 5 q N/A 9:30.04 11
Bruna Genovese Maraton N/A 2:31:31 17
Anna Incerti N/A 2:30:55 14
Vincenza Sicari N/A 2:33:31 29
Elisa Rigaudo 20 km gång N/A 1:27:12 3
Audrey Alloh
Giulia Arcioni
Vincenza Calì
Anita Pistone
4 x 100 m DSQ N/A Gick inte vidare
Fältgrenar
Idrottare Gren Kval Final
Längd Placering Längd Placering
Magdelin Martinez Tresteg 13.70 21 Gick inte vidare
Antonietta Di Martino Höjdhopp 1.93 =5 q 1.93 =10
Assunta Legnante Kulstötning 18.74 19 Gick inte vidare
Chiara Rosa 18.74 9 Q 18.22 13
Zahra Bani Spjutkastning NM Gick inte vidare
Clarissa Claretti Släggkastning 71.82 5 Q 71.33 7
Silvia Salis 62.28 22 Gick inte vidare

Fäktning[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Idrottare Gren Omgång 1 Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Final / BM
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Diego Confalonieri Värja, individuellt BYE  Motyka (POL)
W 15–10
 Imre (HUN)
W 15–9
 Abajo (ESP)
L 13–14
Gick inte vidare
Alfredo Rota BYE  Boczko (HUN)
L 10–11
Gick inte vidare
Matteo Tagliariol BYE  Torkildsen (NOR)
W 15–10
 Robeiri (FRA)
W 15–11
 Verwijlen (NED)
W 15–11
 Abajo (ESP)
W 15–12
 Jeannet (FRA)
W 15–9
1
Stefano Carozzo
Diego Confalonieri
Alfredo Rota
Matteo Tagliariol
Värja, lag N/A BYE  Sydkorea
W 45–37
 Frankrike
L 39–45
 Kina
W 45–35
3
Andrea Cassarà Florett, individuellt N/A BYE  Schlosser (AUT)
W 15–8
 Zhu J (CHN)
L 14–15
Gick inte vidare
Salvatore Sanzo N/A BYE  McGuire (CAN)
W 15–3
 Le Pechoux (FRA)
W 10–9
 Ota (JPN)
L 14–15
 Zhu J (CHN)
W 15–14
3
Aldo Montano Sabel, individuellt BYE  Beaudry (CAN)
W 15–4
 Pina (ESP)
L 14–15
Gick inte vidare
Diego Occhiuzzi BYE  Pina (ESP)
L 9–15
Gick inte vidare
Luigi Tarantino BYE  Agresta (BRA)
W 15–8
 Sanson (FRA)
W 15–7
 Zhong M (CHN)
L 13–15
Gick inte vidare
Aldo Montano
Diego Occhiuzzi
Giampiero Pastore
Luigi Tarantino
Sabel, lag N/A  Vitryssland
W 45–39
 Frankrike
L 41–45
 Ryssland
W 45–44
3
Damer
Idrottare Gren Omgång 1 Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Final / BM
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Margherita Granbassi Florett, individuellt BYE  Angad-Gaur (NED)
W 11–6
 Nikitjina (RUS)
W 11–4
 Lamonova (RUS)
W 12–7
 Vezzali (ITA)
L 3–12
 Trillini (ITA)
W 15–12
3
Giovanna Trillini BYE  Compañy (CUB)
W 15–7
 Sjanaeva (RUS)
W 15–3
 Wächter (GER)
W 15–8
 Nam H-H (KOR)
L 10–15
 Granbassi (ITA)
L 12–15
4
Valentina Vezzali BYE  Mroczkiewicz (POL)
W 15–3
 Zhang L (CHN)
W 10–7
 Knapek (HUN)
W 15–3
 Granbassi (ITA)
W 12–3
 Nam H-H (KOR)
W 6–5
1
Margherita Granbassi
Ilaria Salvatori
Giovanna Trillini
Valentina Vezzali
Florett, lag N/A  Kina
W 37–24
 Ryssland
L 21–22
 Ungern
W 32–23
3
Ilaria Bianco Sabel, individuellt BYE  Huang Hy (CHN)
W 15–12
 Velikaja (RUS)
L 6–15
Gick inte vidare
Gioia Marzocca BYE  Charlan (UKR)
L 8–15
Gick inte vidare

Gymnastik[redigera | redigera wikitext]

Artistisk gymnastik[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Lag
Gymnast Gren Kval Final
Redskap Totalt Placering Redskap Totalt Placering
F PH R V PB HB F PH R V PB HB
Matteo Angioletti Lag 14.250 N/A 15.625 16.500 N/A 13.575 N/A Gick inte vidare
Alberto Busnari 13.525 15.125 N/A 14.625 14.375 N/A
Igor Cassina N/A 13.800 N/A 14.125 16.000 Q N/A
Andrea Coppolino 14.025 12.925 15.975 Q 14.825 13.675 N/A
Matteo Morandi 14.175 13.700 16.025 Q 16.100 13.725 13.850 87.575 31
Enrico Pozzo 14.800 14.325 14.250 15.700 14.750 14.850 88.675 26 Q
Totalt 63.125 57.250 56.950 61.875 57.225 59.075 355.500 12
Individuella finaler
Gymnast Gren Redskap Totalt Placering
F PH R V PB HB
Igor Cassina Räck N/A 15.675 15.675 4
Andrea Coppolino Ringar N/A 16.225 N/A 16.225 4
Matteo Morandi N/A 16.200 N/A 16.200 6
Enrico Pozzo Mångkamp 15.250 14.625 13.850 15.600 14.600 15.450 89.375 19
Damer
Lag
Gymnast Gren Kval Final
Redskap Totalt Placering Redskap Totalt Placering
F V UB BB F V UB BB
Francesca Benolli Lagmångkamp 13.600 15.075 14.475 13.850 57.000 35 Gick inte vidare
Monica Bergamelli N/A 13.900 N/A 14.350 N/A
Vanessa Ferrari 14.650 14.825 14.050 14.775 58.300 21 Q
Carlotta Giovannini 13.575 15.100 Q 14.475 13.900 57.050 34
Federica Macrì 13.800 N/A 13.550 N/A
Lia Parolari 14.575 14.075 14.375 15.175 58.200 23 Q
Totalt 56.625 59.075 57.375 58.200 231.275 10
Individuella finaler
Gymnast Gren Redskap Totalt Placering
F V UB BB
Vanessa Ferrari Mångkamp 13.950 14.700 15.200 15.600 59.450 11
Carlotta Giovannini Hopp N/A 14.550 N/A 14.550 6
Lia Parolari Mångkamp 14.500 13.950 15.350 15.125 58.925 14
Gymnast Gren Kval Final
5 rep 3 tunnband
2 käglor
Totalt Placering 5 rep 3 tunnband
2 käglor
Total Placering
Elisa Blanchi
Fabrizia D'Ottavio
Marinella Falca
Daniela Masseroni
Elisa Santoni
Anzhelika Savrayuk
Trupp 17.150 17.375 34.525 4 Q 17.000 17.425 34.425 4

Trampolin[redigera | redigera wikitext]

Gymnast Gren Kval Final
Poäng Placering Poäng Placering
Flavio Cannone Herrar 66.50 14 Gick inte vidare

Judo[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Idrottare Gren Inledande omgång Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Återkval 1 Återkval 2 Återkval 3 Final / BM
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Giovanni Casale Halv lättvikt (-66 kg) BYE  Novoa (CHI)
W 1000–0000
 Pak C-M (PRK)
L 0001–0010
Gick inte vidare  Nurmuhammedow (TKM)
W 0012–0000
 Dias (POR)
W 1001–0001
 Gadanov (RUS)
L 0010–1002
Gick inte vidare
Giuseppe Maddaloni Halv mellanvikt (-81 kg) BYE  Brenes (PUR)
W 0020–0001
 Elmont (NED)
L 0000–1001
Gick inte vidare  Nyamkhüü (MGL)
L 0000–1000
Gick inte vidare
Roberto Meloni Mellanvikt (-90 kg) N/A  Borodavko (LAT)
W 0100–0010
 Dafreville (FRA)
L 0000–0010
Gick inte vidare  González (CUB)
W 1001–0001
 Santos (BRA)
L 0000–1000
Gick inte vidare
Paolo Bianchessi Tungvikt (+100 kg) BYE  Ishii (JPN)
L 0000–1011
Gick inte vidare  El Shehaby (EGY)
W 0010–0000
 Tmenov (RUS)
L 0000–0010
Gick inte vidare
Damer
Idrottare Gren Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Återkval 1 Återkval 2 Återkval 3 Final / BM
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Giulia Quintavalle Lättvikt (-57 kg)  Bönisch (GER)
W 0101–0001
 Khishigbat (MGL)
W 1010–0001
 Harel (FRA)
W 0010–0001
 Pekli (AUS)
W 0010–0002
BYE  Gravenstijn (NED)
W 0011–0001
1
Ylenia Scapin Mellanvikt (-70 kg) BYE  Jacques (BEL)
W 0010–0000
 Hernández (CUB)
L 0000–1000
Gick inte vidare BYE  Alvear (COL)
L 0010–1000
Gick inte vidare
Lucia Morico Halv tungvikt (-78 kg) BYE  Nakazawa (JPN)
W 0010–0001
 San Miguel (ESP)
L 0011–0220
Gick inte vidare BYE  Silva (BRA)
L 0000–1101
Gick inte vidare
Michela Torrenti Tungvikt (+78 kg)  Shepherd (AUS)
L 0000–0001
Gick inte vidare

Kanotsport[redigera | redigera wikitext]

Slalom
Kanotist Gren Omgång 1 Semifinal Final
Omgång 1 Placering Omgång 2 Placering Bästa Placering Tid Placering Tid Placering
Daniele Molmenti Herrarnas K-1 slalom 85.13 5 83.46 3 168.59 3 Q 88.56 8 Q 142.37 10 230.93 10
Andrea Benetti
Erik Masoero
Herrarnas C-2 slalom 100.08 9 102.20 9 202.28 8 Q 103.64 6 Q 100.48 5 204.12 5
Maria Cristina Giai Pron Damernas K-1 slalom 102.75 9 100.95 9 203.70 9 Q 104.52 5 Q 251.26 10 355.78 10
Sprint
Kanotist Gren Heat Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Michele Zerial Herrarnas K-1 500 m 1:36.950 3 QS 1:42.931 4 Gick inte vidare
Andrea Facchin
Antonio Scaduto
Herrarnas K-2 500 m 1:30.240 3 QF BYE 1:31.934 9
Herrarnas K-2 1000 m 3:18.897 3 QF BYE 3:14.750 3
Franco Benedini
Luca Piemonte
Alberto Ricchetti
Antonio Rossi
Herrarnas K-4 1000 m 2:58.627 2 QF BYE 2:57.626 4
Josefa Idem Damernas K-1 500 m 1:48.864 1 QF BYE 1:50.677 2
Stefania Cicali
Fabiana Sgroi
Damernas K-2 500 m 1:47.018 6 QS 1:46.163 6 Did not advance
Stefania Cicali
Alice Fagioli
Alessandra Galiotto
Fabiana Sgroi
Damernas K-4 500 m 1:37.436 4 QS 1:37.887 3 Q 1:36.770 8

Konstsim[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Teknisk rutin Fri rutin (inledande) Fri rutin (final)
Poäng Placering Poäng Totalt (teknisk + fri) Placering Placering Totalt (teknisk + fri) Placering
Beatrice Adelizzi
Giulia Lapi
Damernas duett 46.834 7 47.000 93.834 7 Q 46.917 93.751 7

Modern femkamp[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Skytte
(10 meter luftpistol)
Fäktning
(värja)
Simning
(200 m frisim)
Ridsport
(hästhoppning)
Löpning
(3000 m)
Totalpoäng Slutresultat
Poäng Placering MF-poäng Resultat Placering MF-poäng Tid Placering MF-poäng Straff Placering MF-poäng Tid Placering MF-poäng
Nicola Benedetti Herrar 183 14 1132 16–19 21 784 2:15,10 34 1180 144 16 1056 9:12,77 3 1192 5344 14
Andrea Valentini 182 16 1120 18–17 13 832 2:11,70 33 1220 228 22 972 9:24,82 12 1144 5288 17
Sara Bertoli Damer 174 27 1024 13–22 =29 712 2:21,92 23 1220 328 34 872 10:48,46 17 1128 4956 32
Claudia Corsini 184 8 1144 14–21 28 736 2:19,22 18 1252 84 17 1116 10:40,01 12 1160 5408 14

Ridsport[redigera | redigera wikitext]

Rodd[redigera | redigera wikitext]

Segling[redigera | redigera wikitext]

Simning[redigera | redigera wikitext]

Simhopp[redigera | redigera wikitext]

Skytte[redigera | redigera wikitext]

Taekwondo[redigera | redigera wikitext]

Tennis[redigera | redigera wikitext]

Triathlon[redigera | redigera wikitext]

Tyngdlyftning[redigera | redigera wikitext]

Vattenpolo[redigera | redigera wikitext]

Volleyboll[redigera | redigera wikitext]

Referenser[redigera | redigera wikitext]