Vitryssland i olympiska sommarspelen 2008

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
Vitryssland i olympiska spelen
Vitryssland IOK landskod

BLR
Kommitté Vitrysslands olympiska komitté
Olympiska sommarspelen 2008 i Peking
Deltagare 181 deltagare i 28 grenar
Fanbärare Alexander Romankov
Medaljsummering
Guld
4
Silver
5
Brons
10
Totalt
19
Vitryssland i olympiska sommarspelen
1996  2000  2004  2008  2012
Vitryssland i olympiska vinterspelen
1994  1998  2002  2006  2010  2014
Vitryssland i andra olympiska spel
Sovjetunionen Sovjetunionen (1952–1988)
OSS OSS (1992)

Vitryssland i olympiska sommarspelen 2008 bestod av 181 idrottare som blivit uttagna av Vitrysslands olympiska kommitté.

Badminton[redigera | redigera wikitext]

Namn Gren 32-delsfinal 16-delsfinal 8-delsfinal Kvartsfinal Semifinal Final
Resultat Resultat Resultat Resultat Resultat Resultat Plats
Olga Konon Singel Singapore Xing (SIN)
 W 21-19 21-12
Slovenien Tvrdy (SLO)
 W 21-17 21-14
Kina |Xie (CHN)
 L 16-21 15-21
Gick inte vidare

Basketboll[redigera | redigera wikitext]

Lag V F PF PA PDiff Poäng
 Australien 5 0 349 264 +85 10
 Ryssland 4 1 278 258 +20 9
 Vitryssland 2 3 320 332 -12 7
 Sydkorea 2 3 352 360 -8 7
 Lettland 1 4 266 315 -49 6
 Brasilien 1 4 337 354 -17 6
2008-08-09
 Vitryssland 64 – 83  Australien
2008-08-11
 Lettland 57 – 79  Vitryssland
2008-08-13
 Vitryssland 65 – 71  Ryssland
2008-08-15
 Sydkorea 53 – 63  Vitryssland
2008-08-17
 Brasilien 68 – 53  Vitryssland
  Kvartsfinal Semifinal Final
                           
  A2  Ryssland Ryssland 84  
B3  Spanien Spanien 65  
  A2  Ryssland Ryssland 52  
  B1  USA USA 67  
B1  USA USA 104
  A4  Sydkorea Sydkorea 60  
    B1  USA USA 118
  A1  Australien Australien 107
  B2  Kina Kina 77  
A3  Vitryssland Vitryssland 62  
  B2  Kina Kina 56 Bronsmatch
  A1  Australien Australien 90  
A1  Australien Australien 76 A2  Ryssland Ryssland 94
  B4  Tjeckien Tjeckien 46   B2  Kina Kina 81

Bordtennis[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Grundomgång Omgång 1 Omgång 2 Omgång 3 Omgång 4 Kvartsfinal Semifinal Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Vladimir Samsonov Singel Bye Tyskland Christian Süß (GER)
W 4-0
(15-13 11-6 11-9 11-4)
Sverige Jörgen Persson (SWE)
L 3-4
(11-7 11-8 9-1 13-11 7-11 10-12 9-11)
Gick inte vidare
  • Singel, damer
Idrottare Gren Grundomgång Omgång 1 Omgång 2 Omgång 3 Omgång 4 Kvartsfinal Semifinal Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Tatyana Kostromina Singel Bye Kanada Zhang Mo (CAN)
W 4-0
(11-2 11-7 12-10 11-1)
Polen Li Qian (POL)
W 4-2
(11-7 11-9 11-6 5-11 9-11 12-10)
Hongkong Lin Ling (HKG)
L 0-4
(6-11 3-11 6-11 8-11)
Gick inte vidare
Veronika Pavlovich Singel Bye Tjeckien Dana Hadacova (CZE)
L 2-4
(11-7 7-11 9-11 11-5 9-11 6-11)
Gick inte vidare
Viktoria Pavlovich Singel Bye Rumänien Elizabeta Samara (ROU)
W 4-1
(3-11 11-8 11-8 11-7 12-10)
Kina Zhang Yining (CHN)
L 0-4
(7-11 2-11 7-11 5-11)
Gick inte vidare

Boxning[redigera | redigera wikitext]

Tävlande Viktklass Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Khavazhi Khatsigov Bantamvikt Moldavien Gojan (MDA)
L +1-1
Gick inte vidare
Mahamed Nurudzinau Weltervikt Amerikanska Jungfruöarna Jackson (ISV)
L 4-2
Gick inte vidare
Ramazan Magamedau Lätt tungvikt Egypten Ramadan Yasser (EGY)
L +10-10
Gick inte vidare
Viktar Zuyeu Tungvikt Italien Clemente Russo (ITA)
L 1-7
Gick inte vidare

Brottning[redigera | redigera wikitext]

Tävlande Gren Kvalifikation 1/8 Final Kvartsfinal Semifinal Återkval 1 Återkval 2 Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Rizvan Gadzhiev Fristil,
bantamvikt
 Maikel Perez (CUB)
W 7-0 6-0
 Dilshod Mansurov (UZB)
L 1-0 0-1 0-1
Gick inte vidare
Albert Batirov Fristil,
lättvikt
Bye  Yang Chun-Song (PRK)
W 1-0 5-3
 Andriy Stadnik (UKR)
L 4-1 1-4 0-3
Gick inte vidare  Sushil Kumar (IND)
L 0-1 4-0 0-7
Gick inte vidare
Murad Gaidarov Fristil,
weltervikt
Bye  Chamsulvara Chamsulvarayev (AZE)
W 0-4 2-0 1-0
 Gela Saghirashvili (GEO)
W 1-0 1-0
 Soslan Tigiev (UZB)
L 0-1 0-1
Bronsmatch
 Gheorghiţă Ştefan (ROU)
W 2-1 3-1 Bronze medal icon.svg
Alena Filipova Fristil,
lättvikt
 Olga Smirnova (KAZ)
L 3-2 0-3 2-4
Gick inte vidare
Olga Khilko Fristil,
mellanvikt
Bye  Monika Michalik (POL)
L 1-0 0-1 Fall
Gick inte vidare
Yury Dubinin Grekisk-romersk stil,
fjädervikt
Bye  Jung Ji-Hyun (KOR)
L 0-3 0-6
Gick inte vidare
Mikhail Siamionau Grekisk-romersk stil,
lättvikt
 Aleksandr Kazakevič (LTU)
W +1-1 +1-1
 Ali Mohammadi (IRI)
W 2-0 0-4 +1-1
 Steeve Guenot (FRA)
L 1-2 1-+1
Gick inte vidare  Alain Milian (CUB)
W +1-1 3-1
Bronsmatch
 Darkhan Bayakhmetov (KAZ)
W 2-0 1-+1 +1-1 Bronze medal icon.svg
Aliaksandr Kikiniov Grekisk-romersk stil,
weltervikt
Bye  Julian Kwit (POL)
W 3-1 0-3 3-2
 Roman Melyoshin (KAZ)
W 1-+1 +1-1 2-1
 Chang Yongxiang (CHN)
L 6-0 0-4 1-2
Bronsmatch
 Yavor Yanakiev (BUL)
L 3-0 0-2 0-2
Siarhei Artsiukhin Grekisk-romersk stil,
supertungvikt
Bye  Mijail López (CUB)
L 3-0 2-1
Gick inte vidare Bye  Yuri Patrikeev (ARM)
L 1-2 0-1
Gick inte vidare

Bågskytte[redigera | redigera wikitext]

Namn Gren Rankingrunda 32-delsfinal 16-delsfinal 8-delsfinal Kvartsfinal Semifinal Final
Poäng Seed Resultat Resultat Resultat Resultat Resultat Resultat Plats
Maxim Kunda Individuellt 646 48 Japan Furukawa Takaharu (JPN) (17)
W 111(+19)-111(+18)
Sverige Magnus Petersson (SWE) (49)
W 112-110
Mexiko Juan René Serrano (MEX) (1)
L 106-110
Gick inte vidare
  • Damer
Namn Gren Rankingrunda 32-delsfinal 16-delsfinal 8-delsfinal Kvartsfinal Semifinal Final
Poäng Seed Resultat Resultat Resultat Resultat Resultat Resultat Plats
Katsiarina Muliuk Individuellt 616 47 Colombia Natalia Sanchez (COL) (18)
W 104-101
Kina Chen Ling (CHN) (17)
L 105-106
Gick inte vidare


Cykling[redigera | redigera wikitext]

Cycling (road) pictogram.svg Landsväg[redigera | redigera wikitext]

Antal tävlande - 8

Men

Cyklist Gren Tid Placering
Vasil Kiryienka Tempolopp 1:06.12 (+4:01) 21
Kanstantsin Siutsou Linjelopp 6:26:17 (+2:28) 33
Aleksandr Kuschynski Linjelopp 6:39:42 (+15:53) 73
Aliaksandr Usau Linjelopp 6:49:59 (+26:10) 83

Cycling (track) pictogram.svg Bana[redigera | redigera wikitext]

Sprint

Cyklist Gren Kvalificering 1:a omgången 1/8-final
(Uppsamling)
Kvartsfinaler Semifinaler Final
(5-12:e plats)
Tid
Hastighet
Placering Opponent
Tid
Hastighet
Opponent
Tid
Hastighet
Opponent
Tid
Hastighet
Opponent
Tid
Hastighet
Opponent
Tid
Hastighet
Placering
Natallia Tsylinskaya Damernas sprint 11:372
63.313 km/h
7  Clara Sanchez (FRA)
L Sanchez 11.607
62.031 km/h
 Lisandra Guerra (CUB)
 Sakie Tsukuda (JPN)
W 11.871
60.652 km/h
 Guo Shuang (CHN)
L 0-2 Guo 11.501, 11.672
62.031 km/h
Gick inte vidare 5-8:plats, klassificering
 Clara Sanchez (FRA)
 Jennie Reed (USA)
 Simona Krupeckaitė (LTU)
2 (6)

Poänglopp

Cyklist Gren Poäng/varv Placering
Vasili Kiryienka Herrarnas poänglopp 14/1 = 34 p 5

Friidrott[redigera | redigera wikitext]

Förkortningar
  • Noteringar – Placeringarna avser endast löparens eget heat
  • Q = Kvalificerad till nästa omgång
  • q = Kvalificerade sig till nästa omgång som den snabbaste idrottaren eller, i fältgrenarna, via placering utan att uppnå kvalgränsen.
  • NR = Nationellt rekord
  • N/A = Omgången ingick inte i grenen
  • Bye = Idrottaren behövde inte delta i denna omgång
Herrar
Bana och landsväg
Idrottare Gren Heat Kvartsfinal Semifinal Final
Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering
Siarhei Charnou 20 km gång N/A 1:29:38 44
Andrej Gordejev Maraton N/A DNF
Maksim Ljnsja 110 m häck 13.86 5 Gick inte vidare
Dzianis Simanovitj 20 km gång N/A 1:23:53 28
Andrei Stepantjuk 50 km gång N/A 4:14:09 43
Ivan Trotski 20 km gång N/A 1:22:55 22
Fältgrenar
Idrottare Gren Kval Final
Distans Placering Distans Placering
Jurj Bialou Kulstötning 20.12 11 q 20.06 10
Vadim Devjatovskij Släggkastning 76.95 9 q 81.61 2
Uladzimir Kazlou Spjutkastning 80.06 8 q 82.06 8
Pavel Ljzjyn Kulstötning 20.36 7 q 20.98 5
Andrei Michnevitj 20.48 3 Q 21.05 3
Dzmitrj Platnitski Tresteg 16.51 27 Gick inte vidare
Dzmitrj Sivakou Diskuskastning 61.75 15 Gick inte vidare
Valerij Sviatocha Släggkastning 74.41 17 Gick inte vidare
Ivan Tsichan 79.26 4 Q 81.51 3
Kombinerade grenar – Tiokamp
Idrottare Gren 100 m LJ SP HJ 400 m 110H DT PV JT 1500 m Final Placering
Andrei Krautjanka Resultat 10.96 7.61 14.39 2.11 47.30 14.21 44.58 5.00 60.23 4:27.47 8551 2
Poäng 870 962 752 906 943 948 758 910 741 761
Aliaksandr Parkhomenka Resultat 11.29 6.99 15.49 1.93 50.71 15.06 45.27 4.70 64.60 4:45.17 7838 17
Poäng 797 811 820 740 782 842 772 819 807 648
Mikalai Sjubianok Resultat 11.31 6.86 14.88 1.99 50.02 14.52 45.80 4.60 62.10 4:38.14 7906 16
Poäng 793 781 782 794 814 908 783 790 769 692
Damer
Bana & landsväg
Idrottare Gren Heat Kvartsfinal Semifinal Final
Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering
Elena Ginko 20 km gång N/A DSQ
Volha Krautsova 5 000 m 15:21.85 9 N/A Gick inte vidare
Julia Nestsiarenka 100 m 11.40 2 Q 11.14 4 q 11.26 5 Gick inte vidare
Katsiarjna Paplauskaja 100 m häck 13.39 7 N/A Gick inte vidare
Ryta Turava 20 km gång N/A 1:28:26 11
Sviatlana Usovitj 800 m 2:00.42 4 q N/A 2:02.79 8 Gick inte vidare
Sniazjana Jurtjanka 20 km gång N/A 1:35:33 33
Hanna Bahdanovitj
Aksana Drahun
Julia Nestsiarenka
Nastassia Sjuliak
4 x 100 m 43.69 6 N/A Gick inte vidare
Anna Kozak
Irjna Chliustava
Ilona Usovitj
Sviatlana Usovitj
Juljana Jusjtjanka*
4 x 400 m 3:22.78 3 Q N/A 3:21.85 NR 4

* Deltog endast i försöksheaten.

Fältgrenar
Idrottare Gren Kval Final
Längd Placering Längd Placering
Nadzeja Astaptjuk Kulstötning 19.08 6 Q 19.86 3
Iryna Tjarnusjenka-Stasiuk Längdhopp 6.48 18 Gick inte vidare
Janina Karoltjyk-Pravalinskaja Kulstötning 17.79 18 Gick inte vidare
Hanna Mazgunova Diskuskastning 56.77 29 Gick inte vidare
Aksana Miankova Släggkastning 69.77 11 q 76.34 OR 1
Natallia Michnevitj Kulstötning 19.11 4 Q 20.28 2
Marjna Novik Spjutkastning 56.10 31 Gick inte vidare
Darja Ptjelnik Släggkastning 71.30 8 q 73.65 4
Ksenija Prjiemka-Dziatsuk Tresteg 13.08 31 Gick inte vidare
Natallia Sjymtjuk Spjutkastning 57.11 23 Gick inte vidare
Volha Siarhejenka Längdhopp 6.25 32 Gick inte vidare
Marjia Smaliatjkova Släggkastning 69.22 13 Gick inte vidare
Irjna Jattjenko Diskuskastning 62.26 3 Q 59.27 11
Ellina Zvereva 60.28 12 q 60.82 6
Kombinerade grenar – Sjukamp
Mångkampare Gren 100H HJ SP 200 m LJ JT 800 m Final Placering
Jana Maksimava Resultat 14.71 1.74 13.60 25.94 NM 39.14 2:21.55 4806 34*
Poäng 880 903 767 802 0 651 803

Fäktning[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Idrottare Gren Omgång 1 Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Final / BM
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Aliaksandr Buikevitj Sabel, individuellt  Jakimenko (RUS)
W 15–9
 Limbach (GER)
W 15–14
 Covaliu (ROU)
L 13–15
Gick inte vidare
Dmitri Lapkes BYE  Oh E-S (KOR)
L 8–15
Gick inte vidare
Valerj Prjiemka  Talaat (EGY)
W 15–7
 Covaliu (ROU)
L 9–15
Gick inte vidare
Aliaksandr Buikevitj
Dmitri Lapkes
Valerj Prjiemka
Sabel, lag N/A  Italien
L 39–45
Klassificering semifinal
 Egypten
W 45–22
5:e plats-final
 Kina
W 45–39
5

Gymnastik[redigera | redigera wikitext]

Artistisk gymnastik[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Lag
Gymnast Gren Kval Final
Redskap Totalt Placering Redskap Totalt Placering
F PH R V PB HB F PH R V PB HB
Aliaksei Ignatovitj Lag N/A 15.075 N/A 13.000 N/A Did not advance
Dzmitrj Kaspiarovitj 14.675 N/A 15.275 16.500 Q 15.525 14.250 N/A
Ivan Kozlov 14.025 12.675 14.925 15.275 N/A
Dzianis Savenkov 14.525 13.525 13.750 15.675 14.800 14.750 87.025 33
Dzmitrj Savitski 14.375 14.525 15.175 16.300 15.700 14.575 90.650 12 Q
Aliaksandr Tsarevitj 14.300 14.450 N/A 15.175 14.850 N/A
Totalt 57.875 57.575 59.125 63.750 61.200 58.425 375.950 10
Individuella finaler
Gymnast Gren Redskap Totalt Placering
F PH R V PB HB
Dzmitrj Kaspiarovitj Hopp N/A 16.050 N/A 16.050 6
Dzmitrj Savitski Mångkamp 13.725 13.750 15.300 15.900 13.400 10.100 82.175 23
Damer
Gymnast Gren Kval Final
Redskap Totalt Placering Redskap Totalt Placering
F V UB BB F V UB BB
Nastassia Maratjkovskaja Mångkamp 14.025 15.275 12.200 13.600 55.100 48 Gick inte vidare

Rytmisk gymnastik[redigera | redigera wikitext]

Gymnast Gren Kval Final
Rep Tunnband Käglor Band Total Placering Rep Tunnband Käglor Band Totalt Placering
Inna Zjukova Individuellt 17.850 18.375 17.300 17.425 70.950 4 Q 18.125 18.125 17.850 17.825 71.925 2
Gymnast Gren Kval Final
5 rep 3 tunnband
2 käglor
Totalt Placering 5 rep 3 tunnband
2 käglor
Total Placering
Olesya Babusjkina
Anastasia Ivankova
Zinaida Lunina
Glafira Martinovitj
Ksenia Sankovitj
Alina Tumilovitj
Trupp 17.525 17.425 34.950 1 Q 17.625 17.275 34.900 3

Trampolin[redigera | redigera wikitext]

Gymnast Gren Kval Final
Poäng Placering Poäng Placering
Tatsiana Piatrenia Damer 63.80 9 Gick inte vidare

Judo[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Idrottare Gren Inledande omgång Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Återkval 1 Återkval 2 Återkval 3 Final / BM
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Kanstantsin Siamionau Lättvikt (-73 kg) N/A  Meridja (ALG)
W 0102–0010
 Mammadli (AZE)
L 0001–1001
Gick inte vidare  van Tichelt (BEL)
L 0020–1021
Gick inte vidare
Siarhei Shundzikau Halv mellanvikt (-81 kg) BYE  Kim J-B (KOR)
L 0000–0011
Gick inte vidare  Krawczyk (POL)
L 0010–0011
Gick inte vidare
Andrei Kazusionak Mellanvikt (-90 kg) N/A  Ghomi (IRI)
W 1110–0000
 Izumi (JPN)
W 1000–0000
 Pershin (RUS)
L 0000–1010
Gick inte vidare BYE  Rosati (ARG)
W 1000–0000
 Mesbah (EGY)
L 0001–1001
Gick inte vidare
Yury Rybak Tungvikt (+100 kg)  Ceraj (SLO)
W 1000–0000
 Roudaki (IRI)
L 0001–1001
Gick inte vidare

Kanotsport[redigera | redigera wikitext]

Sprint
Kanotist Gren Heat Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Tatsiana Fedarovitj Damernas K-1 500 m 1:57.881 8 Gick inte vidare
Aliaksandr Zjukovski Herrarnas C-1 500 m 1:48.669 1 QF BYE 1:49.092 5
Herrarnas C-1 1000 m 4:01.380 4 QS 3:58.851 3 Q 3:55.645 5
Aliaksandr Bahdanovitj
Andrei Bahdanovitj
Herrarnas C-2 1000 m 3:40.369 1 QF BYE 3:36.365 1
Vadzim Machneu
Raman Piatrusjenka
Herrarnas K-2 500 m 1:28.661 1 QF BYE 1:30.005 3
Aliaksei Abalmasau
Artur Litvintjuk
Vadzim Machneu
Raman Piatrusjenka
Herrarnas K-4 1000 m 2:58.825 3 QF BYE 2:55.714 1

Konstsim[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Teknisk rutin Fri rutin (inledande) Fri rutin (final)
Poäng Placering Poäng Totalt (teknisk + fri) Placering Placering Totalt (teknisk + fri) Placering
Katsiaryna Kulpo
Nastassia Parfenava
Damernas duett 42.667 17 42.667 85.334 19 Gick inte vidare

Modern femkamp[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Skytte
(10 meter luftpistol)
Fäktning
(värja)
Simning
(200 m frisim)
Ridsport
(hästhoppning)
Löpning
(3000 m)
Totalpoäng Slutresultat
Poäng Placering MF-poäng Resultat Placering MF-poäng Tid Placering MF-poäng Straff Placering MF-poäng Tid Placering MF-poäng
Jahor Lapo Herrar 178 24 1072 17–18 19 808 2:05,62 18 1296 DNF =35 0 9:41,17 22 1076 4252 35
Dzmitrj Meliach 186 6 1168 11–24 35 664 2:03,03 9 1324 84 6 1116 9:41,97 23 1076 5348 12
Hanna Archipenka Damer 180 13 1096 16–20 =22 784 2:27,06 30 1156 56 15 1144 10:53,23 21 1108 5288 22
Anastasija Samusevitj 187 3 1180 19–17 =14 856 2:29,64 33 1128 28 5 1172 10:04,46 1 1304 5640 4

Ridsport[redigera | redigera wikitext]

Rodd[redigera | redigera wikitext]

Segling[redigera | redigera wikitext]

Simning[redigera | redigera wikitext]

Simhopp[redigera | redigera wikitext]

Skytte[redigera | redigera wikitext]

Softboll[redigera | redigera wikitext]

Taekwondo[redigera | redigera wikitext]

Tennis[redigera | redigera wikitext]

Triathlon[redigera | redigera wikitext]

Tyngdlyftning[redigera | redigera wikitext]

Vattenpolo[redigera | redigera wikitext]

Volleyboll[redigera | redigera wikitext]