Irland i olympiska sommarspelen 2008

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
Irland i olympiska spelen
Irland IOK landskod

IRL
Kommitté Olympic Council of Ireland
Olympiska sommarspelen 2008 i Peking
Deltagare 54 deltagare i 12 grenar
Fanbärare Ciara Peelo
Medaljsummering
Guld
0
Silver
1
Brons
2
Totalt
3
Placering
61
Irland i olympiska sommarspelen
1924  1928  1932  1936  1948  1952  1956  1960  1964  1968  1972  1976  1980  1984  1988  1992  1996  2000  2004  2008  2012
Irland i olympiska vinterspelen
1992  1994  1998  2002  2006  2010
Irland i andra olympiska spel
 Storbritannien (1896-1920)

Irland i olympiska sommarspelen 2008 bestod av 54 idrottare som blivit uttagna av Irlands olympiska kommitté. Landet tog 3 medaljer, 1 silver och 2 brons under spelen.

Badminton[redigera | redigera wikitext]

Namn Gren 32-delsfinal 16-delsfinal 8-delsfinal Kvartsfinal Semifinal Final
Resultat Resultat Resultat Resultat Resultat Resultat Plats
Scott Evans Singel Tyskland Zwiebler (GER)
L 18-21 21-18 19-21  
Gick inte vidare
  • Damer
Namn Gren 32-delsfinal 16-delsfinal 8-delsfinal Kvartsfinal Semifinal Final
Resultat Resultat Resultat Resultat Resultat Resultat Plats
Chloe Magee Singel Estland Tolmoff (EST)
W 18-21 21-18 21-19  
Sydkorea Jun Jae-youn (KOR)
 L 21-12 21-13
Gick inte vidare

Boxning[redigera | redigera wikitext]

Tävlande Viktklass Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Paddy Barnes Lätt flugvikt Bye Ecuador Jose Luis Meza (ECU)
W 14-8
Polen Łukasz Maszczyk (POL)
W 11-5
Kina Zou Shiming (CHN)
L 15-0
Gick inte vidare Bronze medal icon.svg
John Joe Nevin Bantamvikt Algeriet Abdelhalim Ourradi (ALG)
W 9-4
Mongoliet Enkhbatyn Badar-Uugan (MGL)
L 9-2
Gick inte vidare
John Joe Joyce Lätt weltervikt Ungern Gyula Kate (HUN)
W 9-5
Dominikanska republiken Felix Diaz (DOM)
L +11-11 (CB)
Gick inte vidare
Darren Sutherland Mellanvikt Bye Algeriet Nabil Kassel (ALG)
W RSC
Venezuela Alfonso Blanco (VEN)
W 11-1
Storbritannien James DeGale (GBR)
L 10-3
Gick inte vidare Bronze medal icon.svg
Kenny Egan Lätt tungvikt Amerikanska Jungfruöarna Julius Jackson (ISV)
W 22-2
Turkiet Bahram Muzaffer (TUR)
W 10-2
Brasilien Washington Silva (BRA)
W 8-0
Tyskland Tony Jeffries (GER)
W 10-3
KinaZhang Xiaoping (CHN)
L 11-7
Silver medal icon.svg

Cykling[redigera | redigera wikitext]

Cycling (mountain biking) pictogram.svg Mountainbike[redigera | redigera wikitext]

Herrar

Cyklist Gren Tid Placering
Robin Seymour Mountainbike DNF

Cycling (road) pictogram.svg Landsväg[redigera | redigera wikitext]

Herrar

Cyklist Gren Tid Placering
Philip Deignan Mountainbike 6:39:42 (+15:53) 81
Nicholas Roche Mountainbike 6:34:26 (+10:37) 64

Cycling (track) pictogram.svg Bana[redigera | redigera wikitext]

Herrarnas individuella förföljelse

Cyklist Gren Kvalificering 1:a omgången Final
Tid Placering Motståndare
Tid
Placering Motståndare
Tid
Placering
David O'Loughlin Förföljelse 4:26.102 11 [1] Gick inte vidare

Friidrott[redigera | redigera wikitext]

Förkortningar
  • Noteringar – Placeringarna avser endast löparens eget heat
  • Q = Kvalificerad till nästa omgång
  • q = Kvalificerade sig till nästa omgång som den snabbaste idrottaren eller, i fältgrenarna, via placering utan att uppnå kvalgränsen.
  • NR = Nationellt rekord
  • N/A = Omgången ingick inte i grenen
  • Bye = Idrottaren behövde inte delta i denna omgång
Herrar
Bana och landsväg
Idrottare Gren Heat Kvartsfinal Semifinal Final
Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering
Paul Hession 200 m 20.59 3 Q 20.32 1 Q 20.38 5 Gick inte vidare
David Gillick 400 m 45.83 4 N/A Gick inte vidare
Thomas Chamney 800 m 1:47.66 5 N/A Gick inte vidare
Alistair Cragg 1 500 m 3:44.90 8 N/A Gick inte vidare
5 000 m 13:38.57 6 q N/A DNF
Martin Fagan Maraton N/A DNF
Robert Heffernan 20 km gång N/A 1:20:36 8
Jamie Costin 50 km gång N/A 4:15:16 44
Colin Griffin N/A DSQ
Damer
Bana & landsväg
Idrottare Gren Heat Semifinal Final
Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering
Joanne Cuddihy 400 m 53.32 6 Gick inte vidare
Derval O'Rourke 100 m häck 13.22 6 Gick inte vidare
Michelle Carey 400 m häck 57.99 7 Gick inte vidare
Fionnuala Britton 3 000 m hinder 9:43.57 10 N/A Gick inte vidare
Roisin McGettigan 9:28.92 2 Q N/A 9:55.89 14
Pauline Curley Maraton N/A 2:47:16 63
Olive Loughnane 20 km gång N/A 1:27:45 7
Fältgrenar
Idrottare Gren Kval Final
Längd Placering Längd Placering
Eileen O'Keeffe Släggkastning 67.66 23 Gick inte vidare

Fäktning[redigera | redigera wikitext]

Damer
Idrottare Gren Omgång 1 Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Final / BM
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Siobhan Byrne Sabel, individuellt  Więckowska (POL)
L 8–15
Gick inte vidare

Kanotsport[redigera | redigera wikitext]

Slalom
Kanotist Gren Omgång 1 Semifinal Final
Omgång 1 Placering Omgång 2 Placering Bästa Placering Tid Placering Tid Placering
Eoin Rheinisch Herrarnas K-1 slalom 88.52 18 87.81 12 176.33 15 Q 88.85 10 Q 88.06 4 176.91 4

Ridsport[redigera | redigera wikitext]

Rodd[redigera | redigera wikitext]

Segling[redigera | redigera wikitext]

Simning[redigera | redigera wikitext]

Skytte[redigera | redigera wikitext]

Triathlon[redigera | redigera wikitext]

Referenser[redigera | redigera wikitext]

  1. ^ ”"O'Loughlin 11th in Individual Pursuit"”. RTÉ. 2008-08-15. http://www.rte.ie/sport/olympics2008/2008/0815/ireland1.html. Läst 20 augusti 2008.