Oscarsgalan 1986

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
Oscarsgalan 1986
Datum 24 mars 1986
Nominerade och vinnare
Bästa film Mitt Afrika
Flest vinster Mitt Afrika (7)
Flest nomineringar Mitt Afrika och Purpurfärgen (11)
Föregående Följande
1985 1987

Oscarsgalan 1986 som hölls 24 mars 1986 var den 58:e upplagan av Oscarsgalan där det prestigefyllda amerikanska filmpriset Oscar delades ut till filmer som kom ut under 1985.

Priskategorier[redigera | redigera wikitext]

Bästa film[redigera | redigera wikitext]

Vinnare:

Mitt Afrika - Sydney Pollack

Övriga nominerade:

Purpurfärgen - Steven Spielberg, Kathleen Kennedy, Frank Marshall, Quincy Jones
Spindelkvinnans kyss - David Weisman
Prizzis heder - John Foreman
Vittne till mord - Edward S. Feldman

Bästa manliga huvudroll[redigera | redigera wikitext]

Vinnare:

Spindelkvinnans kyss - William Hurt

Övriga nominerade:

Vittne till mord - Harrison Ford
Murphys romans - James Garner
Prizzis heder - Jack Nicholson
Runaway Train - Jon Voight

Bästa kvinnliga huvudroll[redigera | redigera wikitext]

Vinnare:

The Trip to Bountiful - Geraldine Page

Övriga nominerade:

Agnes av gud - Anne Bancroft
Purpurfärgen - Whoopi Goldberg
Sweet Dreams - Jessica Lange
Mitt Afrika - Meryl Streep

Bästa manliga biroll[redigera | redigera wikitext]

Vinnare:

Cocoon – djupets hemlighet - Don Ameche

Övriga nominerade:

Mitt Afrika - Klaus Maria Brandauer
Prizzis heder - William Hickey
Kniven är enda vittnet - Robert Loggia
Runaway Train - Eric Roberts

Bästa kvinnliga biroll[redigera | redigera wikitext]

Vinnare:

Prizzis heder - Anjelica Huston

Övriga nominerade:

Purpurfärgen - Margaret Avery
Två gånger i livet - Amy Madigan
Agnes av gud - Meg Tilly
Purpurfärgen - Oprah Winfrey

Bästa regi[redigera | redigera wikitext]

Vinnare:

Mitt Afrika - Sydney Pollack

Övriga nominerade:

Spindelkvinnans kyss - Hector Babenco
Prizzis heder - John Huston
Ran - Akira Kurosawa
Vittne till mord - Peter Weir

Bästa originalmanus[redigera | redigera wikitext]

Vinnare:

Vittne till mord - Earl W. Wallace (manus/berättelse), William Kelley (manus/berättelse), Pamela Wallace (berättelse)

Övriga nominerade:

Tillbaka till framtiden - Robert Zemeckis, Bob Gale
Brazil - Terry Gilliam, Tom Stoppard, Charles McKeown
La historia oficial - Luis Puenzo, Aída Bortnik
Kairos röda ros - Woody Allen

Bästa manus efter förlaga[redigera | redigera wikitext]

Vinnare:

Mitt Afrika - Kurt Luedtke

Övriga nominerade:

Purpurfärgen - Menno Meyjes
Spindelkvinnans kyss - Leonard Schrader
Prizzis heder - Richard Condon, Janet Roach
The Trip to Bountiful - Horton Foote

Bästa foto[redigera | redigera wikitext]

Vinnare:

Mitt Afrika - David Watkin

Övriga nominerade:

Purpurfärgen - Allen Daviau
Murphys romans - William A. Fraker
Ran - Takao Saitô, Shôji Ueda, Asakazu Nakai
Vittne till mord - John Seale

Bästa scenografi[redigera | redigera wikitext]

Vinnare:

Mitt Afrika - Stephen B. Grimes, Josie MacAvin

Övriga nominerade:

Brazil - Norman Garwood, Maggie Gray
Purpurfärgen - J. Michael Riva, Bo Welch, Linda DeScenna
Ran - Yoshirô Muraki, Shinobu Muraki
Vittne till mord - Stan Jolley, John H. Anderson

Bästa kostym[redigera | redigera wikitext]

Vinnare:

Ran - Emi Wada

Övriga nominerade:

Purpurfärgen - Aggie Guerard Rodgers
The Journey of Natty Gann - Albert Wolsky
Mitt Afrika - Milena Canonero
Prizzis heder - Donfeld

Bästa ljud[redigera | redigera wikitext]

Vinnare:

Mitt Afrika - Chris Jenkins, Gary Alexander, Larry Stensvold, Peter Handford

Övriga nominerade:

Tillbaka till framtiden - Bill Varney, B. Tennyson Sebastian II, Robert Thirlwell, William B. Kaplan
A Chorus Line - Donald O. Mitchell, Michael Minkler, Gerry Humphreys, Christopher Newman
Ladyhawke - Les Fresholtz, Rick Alexander (as Dick Alexander), Vern Poore, Bud Alper
Silverado - Donald O. Mitchell, Rick Kline, Kevin O'Connell, David M. Ronne

Bästa klippning[redigera | redigera wikitext]

Vinnare:

Vittne till mord - Thom Noble

Övriga nominerade:

A Chorus Line - John Bloom
Mitt Afrika - Fredric Steinkamp, William Steinkamp, Pembroke J. Herring, Sheldon Kahn
Prizzis heder - Rudi Fehr, Kaja Fehr
Runaway Train - Henry Richardson

Bästa ljudredigering[redigera | redigera wikitext]

Vinnare:

Tillbaka till framtiden - Charles L. Campbell, Robert R. Rutledge

Övriga nominerade:

Ladyhawke - Robert G. Henderson, Alan Robert Murray
Rambo - First Blood II - Fred J. Brown

Bästa specialeffekter[redigera | redigera wikitext]

Vinnare:

Cocoon - djupets hemlighet - Ken Ralston, Ralph McQuarrie, Scott Farrar, David Berry

Övriga nominerade:

Oz - en fantastisk värld - Will Vinton, Ian Wingrove, Zoran Perisic, Michael Lloyd
Tempelmysteriet - Dennis Muren, Kit West, John Ellis, Dave Allen

Bästa smink[redigera | redigera wikitext]

Vinnare:

Mask - Michael Westmore, Zoltan Elek

Övriga nominerade:

Purpurfärgen - Ken Chase
Remo – obeväpnad, men livsfarlig - Carl Fullerton

Bästa sång[redigera | redigera wikitext]

Vinnare:

Vita nätter - Lionel Richie för "Say You, Say Me".

Övriga nominerade:

Purpurfärgen - Quincy Jones (musik/text), Rod Temperton (musik/text), Lionel Richie (text) för "Miss Celie's Blues (Sister)".
Tillbaka till framtiden - Chris Hayes (musik), Johnny Colla (musik), Huey Lewis (text) för "The Power of Love".
Vita nätter - Stephen Bishop för "Separate Lives (Love Theme from White Nights)".
A Chorus Line - Marvin Hamlisch (musik), Ed Kleban (text) för "Surprise, Surprise".

Bästa filmmusik[redigera | redigera wikitext]

Vinnare:

Mitt Afrika - John Barry

Övriga nominerade:

Agnes av gud - Georges Delerue
Purpurfärgen - Quincy Jones, Jeremy Lubbock, Rod Temperton, Caiphus Semenya, Andraé Crouch, Chris Boardman, Jorge Calandrelli, Joel Rosenbaum, Fred Steiner, Jack Hayes, Jerry Hey, Randy Kerber
Silverado - Bruce Broughton
Vittne till mord - Maurice Jarre

Bästa animerade kortfilm[redigera | redigera wikitext]

Vinnare:

Anna & Bella - Cilia Van Dijk

Övriga nominerade:

The Big Snit - Richard Condie, Michael J.F. Scott
Second Class Mail - Alison Snowden

Bästa kortfilm[redigera | redigera wikitext]

Vinnare:

Molly's Pilgrim - Jeffrey D. Brown

Övriga nominerade:

Graffiti - Dianna Costello
Rainbow War - Bob Rogers

Bästa dokumentära kortfilm[redigera | redigera wikitext]

Vinnare: Witness to War: Dr. Charlie Clements - David Goodman

Övriga nominerade:

The Courage to Care - Robert H. Gardner
Keats and His Nightingale: A Blind Date - Michael Crowley, Jim Wolpaw
Making Overtures: The Story of a Community Orchestra - Barbara Willis Sweete
The Wizard of the Strings - Alan Edelstein

Bästa dokumentärfilm[redigera | redigera wikitext]

Vinnare:

Broken Rainbow - Maria Florio, Victoria Mudd

Övriga nominerade:

Las madres de la Plaza de Mayo - Susana Blaustein Muñoz, Lourdes Portillo
Soldiers in Hiding - Japhet Asher
The Statue of Liberty - Ken Burns, Buddy Squires
Unfinished Business - Steven Okazaki

Bästa utländska film[redigera | redigera wikitext]

Vinnare:

De försvunnas barn (Argentina)

Övriga nominerade:

Bittere Ernte (Västtyskland)
Överste Redl (Ungern)
3 hommes et un couffin (Frankrike)
När pappa var borta (Jugoslavien)

Heders-Oscar[redigera | redigera wikitext]

Paul Newman
Alex North

Källor[redigera | redigera wikitext]

Förra: Oscarsgalan Nästa:
Oscarsgalan 1985 Oscarsgalan 1987