20 kilometer gång för herrar i friidrott vid olympiska sommarspelen 2000

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök
Herrarnas 20 kilometer gång
vid de XXVII:e olympiska sommarspelen
AnläggningANZ Stadium
Datum22 september
Deltagare47 från 28 nationer
Vinnartid1:18,59 OR
Medaljörer
GuldmedaljRobert Korzeniowski
 Polen
SilvermedaljNoé Hernández
 Mexiko
BronsmedaljVladimir Andrejev
 Ryssland
← 1996   2004 →
Friidrott vid OS 2000
Herrar Grenar Damer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
100 m
200 m
400 m
800 m
1 500 m
5 000 m
10 000 m
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer

Detaljer
Detaljer
Detaljer
100 m häck
110 m häck
400 m häck
3.000 m hinder
Detaljer

Detaljer
Detaljer
Detaljer
4 × 100 m
4 × 400 m
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Maraton
20 km gång
50 km gång
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Längdhopp
Tresteg
Höjdhopp
Stavhopp
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Diskus
Kulstötning
Spjutkastning
Slägga
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer

Detaljer
Sjukamp
Tiokamp
Detaljer

20 kilometer gång för herrar vid olympiska sommarspelen 2000 i Sydney avgjordes 22 september.

Medaljörer[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
20 km gång Flag of Poland.svg Robert Korzeniowski
Polen
1:18.59
(OR)
Flag of Mexico.svg Noé Hernández
Mexiko
1:19.03 Flag of Russia.svg Vladimir Andrejev
Ryssland
1:19.27

Resultat[redigera | redigera wikitext]

  • Q innebär avancemang utifrån placering i heatet.
  • q innebär avancemang utifrån total placering.
  • DNS innebär att personen inte startade.
  • DNF innebär att personen inte fullföljde.
  • DQ innebär diskvalificering.
  • NR innebär nationellt rekord.
  • OR innebär olympiskt rekord.
  • WR innebär världsrekord.
  • WJR innebär världsrekord för juniorer
  • AR innebär världsdelsrekord (area record)
  • PB innebär personligt rekord.
  • SB innebär säsongsbästa.
  • w innebär medvind > 2,0 m/s


Placering Idrottare Tid Noteringar
1 Flag of Poland.svg Robert Korzeniowski (POL) 1:18.59 OR
2 Flag of Mexico.svg Noé Hernández (MEX) 1:19.03 PB
3 Flag of Russia.svg Vladimir Andrejev (RUS) 1:19.27
4 Flag of Ecuador.svg Jefferson Pérez (ECU) 1:20.18
5 Flag of Germany.svg Andreas Erm (GER) 1:20.25
6 Flag of Russia.svg Roman Raskazov (RUS) 1:20.57
7 Flag of Spain.svg Francisco Javier Fernández (ESP) 1:21.01
8 Flag of Australia.svg Nathan Deakes (AUS) 1:21.03 SB
9 Flag of Italy.svg Alessandro Gandellini (ITA) 1:21.14
10 Flag of Australia.svg Nicholas A'Hern (AUS) 1:21.34
11 Flag of Italy.svg Michele Didoni (ITA) 1:21.43 SB
12 Flag of Mexico.svg Daniel Garcia (MEX) 1:22.05 SB
13 Flag of the People's Republic of China.svg Yu Guohui (CHN) 1:22.32 SB
14 Flag of Latvia.svg Aigars Fadejevs (LAT) 1:22.43
15 Flag of Russia.svg Ilja Markov (RUS) 1:23.03
16 Flag of Italy.svg Giovanni de Benedictis (ITA) 1:23.14
17 Flag of Belarus (1995–2012).svg Andrej Makarov (BLR) 1:23.33
18 Flag of Romania.svg Costică Bălan (ROM) 1:23.42
19 Flag of the Czech Republic.svg Jiří Malysa (CZE) 1:24.08
20 Flag of Spain.svg David Márquez (ESP) 1:24.36
21 Flag of Belarus (1995–2012).svg Artur Melesjkevitj (BLR) 1:24.50
22 Flag of Japan.svg Satoshi Yanagisawa (JPN) 1:25.03
23 Flag of Algeria.svg Moussa Aouanouk (ALG) 1:25.04
24 Flag of Canada.svg Arturo Huerta (CAN) 1:25.24
25 Flag of Australia.svg Dion Russell (AUS) 1:25.26
26 Flag of Canada.svg Tim Berrett (CAN) 1:25.29
27 Flag of Japan.svg Daisuke Ikeshima (JPN) 1:25.34
28 Flag of Ireland.svg Robert Heffernan (IRL) 1:26.04
29 Flag of Hungary.svg Sándor Urbanik (HUN) 1:26.16
30 Flag of South Korea (1997–2011).svg Shin Il-Yong (KOR) 1:26.22
31 Flag of Slovakia.svg Igor Kollár (SVK) 1:26.31
32 Flag of Guatemala.svg Luis Fernando García (GUA) 1:27.16
33 Flag of France.svg Anthony Gillet (FRA) 1:27.36
34 Flag of Belarus (1995–2012).svg Michail Chmelnitskij (BLR) 1:28.02
35 Flag of Spain.svg José David Dominguez (ESP) 1:28.16
36 Flag of Tunisia.svg Hatem Ghoula (TUN) 1:28.16
37 Flag of Hungary.svg Gyula Dudás (HUN) 1:28.34
38 Flag of Kazakhstan.svg Valerij Borisov (KAZ) 1:28.36
39 Flag of Kenya.svg David Kimutai (KEN) 1:28.45
40 Flag of the United States.svg Timothy Seaman (USA) 1:30.32
41 Flag of Slovakia.svg Róbert Valíček (SVK) 1:30.46
42 Flag of Kenya.svg Julius Sawe (KEN) 1:30.55
43 Flag of Guatemala.svg Julio René Martínez (GUA) 1:31.47
44 Flag of Palestine.svg Ramy Dieb (PLE) 1:32:32 NR
Fullföljde inte (DNF)
Flag of Moldova.svg Efim Motpan (MDA) DNF
Diskvalificerade (DQ)
Flag of Latvia.svg Maris Putenis (LAT) DQ
Flag of Mexico.svg Bernardo Segura (MEX) DQ
Startade inte (DNS)
Flag of Portugal.svg João Vieira (POR) DNS

Referenser[redigera | redigera wikitext]