20 kilometer gång för herrar i friidrott vid olympiska sommarspelen 2000

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
Friidrott vid OS 2000
Herrar Grenar Damer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
100 m
200 m
400 m
800 m
1 500 m
5 000 m
10 000 m
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer

Detaljer
Detaljer
Detaljer
100 m häck
110 m häck
400 m häck
3.000 m hinder
Detaljer

Detaljer
Detaljer
Detaljer
4 × 100 m
4 × 400 m
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Maraton
20 km gång
50 km gång
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Längdhopp
Tresteg
Höjdhopp
Stavhopp
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Diskus
Kulstötning
Spjutkastning
Slägga
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer

Detaljer
Sjukamp
Tiokamp
Detaljer

20 kilometer gång för herrar vid olympiska sommarspelen 2000 i Sydney avgjordes 22 september.

Medaljörer[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
20 km gång  Robert Korzeniowski
Polen
1:18.59
(OR)
 Noé Hernández
Mexiko
1:19.03  Vladimir Andrejev
Ryssland
1:19.27

Resultat[redigera | redigera wikitext]

  • Q innebär avancemang utifrån placering i heatet.
  • q innebär avancemang utifrån total placering.
  • DNS innebär att personen inte startade.
  • DNF innebär att personen inte fullföljde.
  • DQ innebär diskvalificering.
  • NR innebär nationellt rekord.
  • OR innebär olympiskt rekord.
  • WR innebär världsrekord.
  • WJR innebär världsrekord för juniorer
  • AR innebär världsdelsrekord (area record)
  • PB innebär personligt rekord.
  • SB innebär säsongsbästa.
  • w innebär medvind > 2,0 m/s


Placering Idrottare Tid Noteringar
1  Robert Korzeniowski (POL) 1:18.59 OR
2  Noé Hernández (MEX) 1:19.03 PB
3  Vladimir Andrejev (RUS) 1:19.27
4  Jefferson Pérez (ECU) 1:20.18
5  Andreas Erm (GER) 1:20.25
6  Roman Raskazov (RUS) 1:20.57
7  Francisco Javier Fernández (ESP) 1:21.01
8  Nathan Deakes (AUS) 1:21.03 SB
9  Alessandro Gandellini (ITA) 1:21.14
10  Nicholas A'Hern (AUS) 1:21.34
11  Michele Didoni (ITA) 1:21.43 SB
12  Daniel Garcia (MEX) 1:22.05 SB
13  Yu Guohui (CHN) 1:22.32 SB
14  Aigars Fadejevs (LAT) 1:22.43
15  Ilja Markov (RUS) 1:23.03
16  Giovanni de Benedictis (ITA) 1:23.14
17  Andrej Makarov (BLR) 1:23.33
18  Costică Bălan (ROM) 1:23.42
19  Jiří Malysa (CZE) 1:24.08
20  David Márquez (ESP) 1:24.36
21  Artur Melesjkevitj (BLR) 1:24.50
22  Satoshi Yanagisawa (JPN) 1:25.03
23  Moussa Aouanouk (ALG) 1:25.04
24  Arturo Huerta (CAN) 1:25.24
25  Dion Russell (AUS) 1:25.26
26  Tim Berrett (CAN) 1:25.29
27  Daisuke Ikeshima (JPN) 1:25.34
28  Robert Heffernan (IRL) 1:26.04
29  Sándor Urbanik (HUN) 1:26.16
30  Shin Il-Yong (KOR) 1:26.22
31  Igor Kollár (SVK) 1:26.31
32  Luis Fernando García (GUA) 1:27.16
33  Anthony Gillet (FRA) 1:27.36
34  Michail Chmelnitskij (BLR) 1:28.02
35  José David Dominguez (ESP) 1:28.16
36  Hatem Ghoula (TUN) 1:28.16
37  Gyula Dudás (HUN) 1:28.34
38  Valerij Borisov (KAZ) 1:28.36
39  David Kimutai (KEN) 1:28.45
40  Timothy Seaman (USA) 1:30.32
41  Róbert Valíček (SVK) 1:30.46
42  Julius Sawe (KEN) 1:30.55
43  Julio René Martínez (GUA) 1:31.47
44  Ramy Dieb (PLE) 1:32:32 NR
Fullföljde inte (DNF)
 Efim Motpan (MDA) DNF
Diskvalificerade (DQ)
 Maris Putenis (LAT) DQ
 Bernardo Segura (MEX) DQ
Startade inte (DNS)
 João Vieira (POR) DNS

Referenser[redigera | redigera wikitext]