Algeriet i olympiska sommarspelen 2000

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
Algeriet i olympiska spelen
Algeriet IOK-landskod

ALG
Kommitté Algeriets Olympiska Kommitté
Olympiska sommarspelen 2000 i Sydney
Deltagare 47 deltagare i 10 sporter
Medaljsummering
Guld
1
Silver
1
Brons
3
Totalt
5
Placering
41
Algeriet i olympiska sommarspelen
1896-196019641968197219761980198419881992199620002004200820122016
Algeriet i olympiska vinterspelen
1924-198819921994-200220062010  2014

Algeriet deltog i de olympiska sommarspelen 2000 med en trupp bestående av 47 deltagare och de tog totalt fem medaljer.[1]

Medaljer[redigera | redigera wikitext]

Guld Guld[redigera | redigera wikitext]

Silver Silver[redigera | redigera wikitext]

Brons Brons[redigera | redigera wikitext]

Bordtennis[redigera | redigera wikitext]

Herrdubbel
David Kaci, Farid Oulami
Kvalomgång Förlorade mot Hugo Hoyama, Carlos Kawai
Brasilien
21-11, 21-16

Boxning[redigera | redigera wikitext]


Lätt flugvikt
Mebarek Soltani
Sextondelsfinal Förlorade mot Liborio Romero
Mexiko
16-15
Flugvikt
Nacer Keddam
Sextondelsfinal Förlorade mot Andrew Kooner
Kanada
18-11
Bantamvikt
Hichem Blida
Sextondelsfinal Besegrade Orlando Cruz
Puerto Rico
11-10
Åttondelsfinal Förlorade mot Alisher Rahimov
Uzbekistan
17-8
Fjädervikt
Nouzeddine Medjehoud
Sextondelsfinal Förlorade mot Jeffrey Mathebula
Sydafrika
10-5
Lätt weltervikt
Mohamed Allalou
Sextondelsfinal Besegrade Lukáš Konečný
Tjeckien
17-9
Åttondelsfinal Besegrade Ben Neequaye
Ghana
15-6
Kvartsfinal Besegrade Sven Paris
Italien
22-8
Semifinal Förlorade mot Mahammatkodir Abdoollayev
Uzbekistan
20-7
Brons
Mellanvikt
Abdelhani Kinzi
Sextondelsfinal Förlorade mot Adrian Diaconu
Rumänien
19-9
Tungvikt
Mohamed Azzaoui
Sextondelsfinal Bye
Åttondelsfinal Förlorade mot Jackson Chanet
Frankrike
22-21

Brottning[redigera | redigera wikitext]

Grekisk-romersk stil, herrar 63 kg
Yassine Djakrir
Grupp Förlorade mot Mkkhitar Manukyan
Kazakstan
11-0, 4-0
Stor överlägsenhet
Grupp Förlorade mot Gurbinder Singh
Indien
3-0, 3-0
Beslut efter poäng
Grupp Förlorade mot Juan Luis Maren
Kuba
4-1, 3-1
Beslut efter poäng
Grekisk-romersk stil, herrar 76 kg
Kader Slila
Grupp Förlorade mot Evgeniy Erofaylov
Uzbekistan
6-0, 3-0
Beslut efter poäng
Grupp Förlorade mot Matt James Lindland
USA
6-0, 4-0
Beslut efter poäng
Grupp Förlorade mot Tarieli Melelashvili
Georgien
0-0, 4-0
Beslut efter poäng

Friidrott[redigera | redigera wikitext]

Herrar[redigera | redigera wikitext]

Herrarnas 400 meter

Namn Omgång 1 Omgång 2 Semifinal Final Placering
Malik Louahla 46,06 - - - -

Herrarnas 800 meter

Namn Omgång 1 Semifinal Final Placering
Djabir Saïd-Guerni 1:47,95 1:44,19 1:45,16 Brons
Adam Hecini 1:47,62 1:45,08 - -

Herrarnas 1 500 meter

Namn Omgång 1 Semifinal Final Placering
Noureddine Morceli 3:38,41 4:00,78 - -
Kamel Boulahfane 3:39,01 3:43,98 - -
Mohamed Khaldi 3:41,16 - - -

Herrarnas 5 000 meter

Namn Omgång 1 Final Placering
Ali Saïdi-Sief 13:29,24 13:36,20 Silver
Reda Benzine 13:23,10 13:40,95 11:e plats

Herrarnas 10 000 meter

Namn Omgång 1 Final Placering
Samir Moussaoui 28:08,22 28:17,25 16:e plats

Herrarnas 400 meter häck

Namn Omgång 1 Semifinal Final Placering
Adam Hecini, Samir Louahala, Malik Louahla, Kamel Talhaoui Diskvalificerade - - -

Herrarnas 3 000 meter hinder

Namn Omgång 1 Final Placering
Laid Bessou 8:21,14 8:33,07 11:e plats
Mourad Benslimani 8:59,07 - -

Herrarnas 20 kilometer gång

Namn Final Placering
Moussa Aouanouk 1:25:04 23:e plats

Herrarnas maraton

Namn Final Placering
Kamal Kohil 2:17:46 23:e plats

Herrarnas höjdhopp

Namn Kval Final Placering
Abderrahmane Hammad 2,27 2,32 Brons

Damer[redigera | redigera wikitext]

Damernas 1 500 meter

Namn Omgång 1 Semifinal Final Placering
Nouria Merah-Benida 4:10,24 4:05,24 4:05,10 Guld

Damernas 10 000 meter

Namn Omgång 1 Final Placering
Nasria Baghdad 35:31,53 - -

Damernas 20 kilometer gång

Namn Final Placering
Bahia Boussad 1:52,50 45:e plats

Damernas tresteg

Namn Kval Final Placering
Baya Rahouli 13,98 14,17 5:e plats

Damernas sjukamp

Gren Tid / poäng
Yasmina Azzizi
100 m häck 13,64
Höjdhopp 1,60
Kula 14,17
200 m 24,59
Längd 5,88
Spjut 46,28
800 m 2:21,82
Poäng 5896
Placering 17:e plats

Fäktning[redigera | redigera wikitext]

Florett, damer
Wassila Rédouane-Saïd-Guerni
32-delsfinal Förlorade mot Yuko Arai
Japan
15-3
Värja, damer
Zahra Gamir
32-delsfinal Förlorade mot Arlene Stevens
USA
5-2

Judo[redigera | redigera wikitext]

Herrarnas extra lättvikt (-60 kg)
Omar Rebahi
Omgång 1 Besegrade Juan Carlos Jacinto
Dominikanska republiken
Omgång 2 Förlorade mot Alisher Mukhtarov
Uzbekistan
Återkval Besegrade Francis Labrosse
Seychellerna
Återkval Förlorade mot Elchin Ismayilov
Azerbajdzjan
Herrarnas halv lättvikt (-66 kg)
Amar Meridja
Omgång 1 Förlorade mot Alex Ottiano
USA
Herrarnas lättvikt (-73 kg)
Noureddine Yagoubi
Omgång 1 Besegrade Kouami Sacha Denanyoh
Togo
Omgång 2 Förlorade mot Tiago Camilo
Brasilien
Återkval Besegrade Gil Offer
Israel
Återkval Förlorade mot Michel Almeida
Portugal
Herrarnas mellanvikt (-90 kg)
Khaled Meddah
Omgång 1 Förlorade mot Skander Hachicha
Tunisien
Herrarnas halv tungvikt (-100 kg)
Sami Belgroun
Omgång 1 Besegrade Sung-Ho Jang
Sydkorea
Omgång 2 Förlorade mot Stéphane Traineau
Frankrike
Återkval Förlorade mot Iouri Stepkine
Ryssland
Herrarnas tungvikt (+100 kg)
Mohamed Bouaichaoui
Omgång 1 Förlorade mot Daniel Hernandes
Brasilien
Damernas halv lättvikt (-52 kg)
Salima Souakri
Omgång 1 Besegrade Inge Clement
Belize
Omgång 2 Besegrade Isabelle Schmutz
Schweiz
Kvartsfinal Förlorade mot Noriko Narazaki
Japan
Återkval Besegrade Luce Baillargeon
Kanada
Återkval Förlorade mot Ioana Maria Dinea
Rumänien
7:e plats

Rodd[redigera | redigera wikitext]

Herrarnas singelsculler

Heat Återkval
Namn Heat Tid Placering Heat Tid Placering
Rafik Amrane 3 7:44,48 5 4 7:42,17 4
Semifinal Final
Heat Tid Placering Heat Tid Placering Slutlig placering
Semifinal D 7:38,51 4 Final D 7:35,66 3 21:a plats

Damernas singelsculler

Heat Återkval
Namn Heat Tid Placering Heat Tid Placering
Samia Hireche 2 8:28,65 5 4 8:21,67 4
Semifinal Final
Heat Tid Placering Heat Tid Placering Slutlig placering
Semifinal D 8:18,16 4 Final C 8:12,89 5 17:e plats

Referenser[redigera | redigera wikitext]

  1. ^ http://www.sports-reference.com/olympics/countries/ALG/summer/2000/ Sports-reference.com (engelska)