Lettland i olympiska sommarspelen 2000

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök
Lettland i olympiska spelen
Lettland IOK-landskod

LAT
KommittéLettlands olympiska komiteé
Olympiska sommarspelen 2000 i Sydney
Deltagare45 deltagare i 13 sporter
FanbärareVoldemārs Lūsis
Medaljsummering
Guld
1
Silver
1
Brons
1
Totalt
3

Placering
43
Lettland i olympiska sommarspelen
1924  1928  1932  1936  1948-1988  1992  1996  2000  2004  2008  2012  2016
Lettland i olympiska vinterspelen
1924  1928  1932  1936  1948-1988  1992  1994  1998  2002  2006  2010  2014  2018
Lettland i andra olympiska spel
Sovjetunionen Sovjetunionen (1952–1988)
Ryssland Ryssland (1912)

Lettland deltog i de olympiska sommarspelen 2000 med en trupp bestående av 45 deltagare och de tog totalt tre medaljer. Guldmedaljen i gymnastik var Lettlands första guldmedalj vid ett olympiskt sommarspel.[1]

Medaljer[redigera | redigera wikitext]

Guld Guld[redigera | redigera wikitext]

Silver Silver[redigera | redigera wikitext]

Brons Brons[redigera | redigera wikitext]

Brottning[redigera | redigera wikitext]

Mellanvikt, fristil

  • Igors Samušonoks
    • Samušonoks besegrades med 3-2 av Kanadas Justin Abdou och slogs ut genom förlust 3-0 mot Cubas Yoel Romero. Samušonoks besegrade Kazakstans Magomed Kurugliyev 7-6.

Cykling[redigera | redigera wikitext]

Landsväg[redigera | redigera wikitext]

Herrarnas tempolopp

Herrarnas linjelopp

Bana[redigera | redigera wikitext]

Herrarnas sprint

Herrarnas tempolopp

Herrarnas keirin

  • Ainārs Ķiksis
    • Första omgången - Heat - 3; Plats - DNF
    • Återkval - Heat - 1; Plats - 1
    • Andra omgången - Heat - 1; Plats - DNF (gick inte vidare)

Herrarnas lagsprint

Friidrott[redigera | redigera wikitext]

Herrarnas 800 meter

  • Viktors Lacis
    1. Omgång 1 - 01:46.94
    2. Semifinal - 01:47.24 (gick inte vidare)

Herrarnas 110 meter häck

Herrarnas spjutkastning

Herrarnas 20 kilometer gång

Herrarnas 50 kilometer gång

Damernas 800 meter

  • Irina Latve
    • Kval: 2:06.05, 6:e plats (gick inte vidare)

Damernas 5 000 meter

  • Jeļena Čelnova-Prokopčuka
    • I sitt första heat kom Čelnova-Prokopčuka fyra på tiden 15:09.45, och gick vidare till final. I finalen placerade sig Celnova-Prokopcuka på 9:e plats på 14:55.46.

Damernas 10 000 meter

  • Jeļena Čelnova-Prokopčuka
    • Čelnova-Prokopčuka gick till finalen genom att placera sig åtta i omgång 1, på tiden 32:32.87. I finalen slutade Čelnova-Prokopčuka på 19:e plats på 32:17.72.

Damernas 100 meter häck

  • Anita Trumpe
    • Trumpe slutade sjua i kvalet på tiden 13.77, och gick inte vidare.

Damernas 400 meter häck

  • Irēna Žauna
    • I den första omgången blev Žauna femma i sitt heat på tiden 57.79 och gick inte vidare.

Damernas höjdhopp

Damernas spjutkastning

  • Inga Kožarenoka
    • Kožarenokas bästa kast uppnådde 53.83 meter och var inte tillräckligt för att gå till final.

Damernas längdhopp

  • Valentīna Gotovska
    • I kvalet var Gotovskas bästa hopp 6.47 meter, vilket gav henne en tioende plats. Hon gick inte till final.

Damernas 20 kilometer gång

Fäktning[redigera | redigera wikitext]

Damernas värja

Gymnastik[redigera | redigera wikitext]

Herrarnas fristående

  • Igors Vihrovs
    • Vihrovs, vann överraskande guldmedaljen med poängen 9.812.

Judo[redigera | redigera wikitext]

Herrarnas lättvikt (-73 kg)

Kanotsport[redigera | redigera wikitext]

Sprint

Herrarnas K-1 500 m

Modern femkamp[redigera | redigera wikitext]

Herrar

Damer

Rodd[redigera | redigera wikitext]

Herrarnas singelsculler

Segling[redigera | redigera wikitext]

Europajolle

  • Žaklīna Litauniece
    1. Lopp 1 - 24
    2. Lopp 2 - (26)
    3. Lopp 3 - (27)
    4. Lopp 4 - 26
    5. Lopp 5 - 24
    6. Lopp 6 - 20
    7. Lopp 7 - 24
    8. Lopp 8 - 25
    9. Lopp 9 - 25
    10. Lopp 10 - 26
    11. Lopp 11 - 25
    12. Final - 218 (27:e plats)

Mistral

Referenser[redigera | redigera wikitext]

  1. ^ http://www.sports-reference.com/olympics/countries/LAT/summer/2000/ Sports-reference.com (engelska)