Sydafrika i olympiska sommarspelen 2000

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök
Sydafrika i olympiska spelen
Sydafrika IOK-landskod

RSA
KommittéSydafrikas olympiska kommitté
Olympiska sommarspelen 2000 i Sydney
Deltagare127 deltagare i 17 sporter
FanbärareHezekiél Sepeng
Medaljsummering
Guld
0
Silver
2
Brons
3
Totalt
5

Placering
55
Sydafrika i olympiska sommarspelen
1904  1908  1912  1920  1924  1928  1932  1936  1948  1952  1956  1960  1964  1968  1972  1976  1980  1984  1988  1992  1996  2000  2004  2008  2012  2016
Sydafrika i olympiska vinterspelen
1960  1964  1968  1972  1976  1980  1984  1988  1992  1994  1998  2002  2006  2010  2014  2018

Sydafrika deltog i de olympiska sommarspelen 2000 med en trupp bestående av 127 deltagare, 89 män och 38 kvinnor, och de tog totalt fem medaljer.[1]

Medaljer[redigera | redigera wikitext]

Silver Silver[redigera | redigera wikitext]

Brons Brons[redigera | redigera wikitext]

Baseboll[redigera | redigera wikitext]

I gruppspelet mötte alla lag varandra och de fyra bästa lagen (Kuba, USA, Sydkorea och Japan) gick vidare.

Nation Segrar Förluster Tiebreaker
Kuba Kuba 6 1 1-0
USA USA 6 1 0-1
Sydkorea Sydkorea 4 3 1-0
Japan Japan 4 3 1-0
Nederländerna Nederländerna 3 4
Italien Italien 2 5 1-0
Australien Australien 2 5 0-1
Sydafrika Sydafrika 1 6

Boxning[redigera | redigera wikitext]

Lätt flugvikt

Fjädervikt

Lätt tungvikt

Bågskytte[redigera | redigera wikitext]

Damernas individuella
Kirstin Lewis Jill Borresen
Sextondelsfinaler Besegrade Natalia Nasaridze
Turkiet
154-153 Förlorade mot Cristina Ioriatti
Italien
154-145
Åttondelsfinaler Förlorade mot Michelle Tremelling
Australien
162-147 - - -

Cykling[redigera | redigera wikitext]

Terräng

Damernas terränglopp

Landsväg

Herrarnas linjelopp

Bana

Herrarnas tempolopp

Fotboll[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Nr Namn Födelsedatum Klubb
Målvakter
1 Emile Baron 17 juni 1979 (39 år) Norge Lillestrøm SK
18 Brian Baloyi 16 mars 1974 (44 år) Sydafrika Kaizer Chiefs FC
Försvarare
2 Fabian McCarthy 13 maj 1977 (41 år) Cypern Apollon FC Limassol
3 David Kannemeyer 8 juli 1977 (41 år) Sydafrika Ajax Cape Town
4 Nkhiphitheni Matombo 31 januari 1977 (41 år) Sydafrika Ikapa Sporting F.C.
5 Matthew Booth 14 mars 1977 (41 år) Sydafrika Mamelodi Sundowns
14 Aaron Mokoena 25 november 1980 (37 år) Nederländerna Ajax Amsterdam
Mittfältare
6 Quinton Fortune 21 maj 1977 (41 år) England Manchester United FC
7 Stanton Fredericks 13 juni 1977 (41 år) Sydafrika Wits University FC
10 Steve Lekoelea 5 februari 1979 (39 år) Sydafrika Orlando Pirates FC
11 Jabu Pule 11 juli 1980 (38 år) Sydafrika Kaizer Chiefs FC
12 Dumisa Ngobe 5 maj 1973 (45 år) Turkiet Ankaragucu
13 Abram Nteo 15 juli 1977 (41 år) Sydafrika Bloemfontein Celtic
16 Delron Buckley 7 december 1977 (40 år) Tyskland VfL Bochum
Anfallare
8 Daniel Matsau 18 januari 1977 (41 år) Sydafrika Kaizer Chiefs FC
9 Nkosinathi Nhleko 24 juli 1979 (38 år) Sydafrika Jomo Cosmos FC
15 Siyabonga Nomvethe 2 december 1977 (40 år) Sydafrika Kaizer Chiefs FC
17 Benni McCarthy 12 november 1977 (40 år) Spanien RC Celta de Vigo
Gruppspel
Lag S V O F GM IM MS P
 Brasilien 3 2 0 1 5 4 +1 6
 Japan 3 2 0 1 4 3 +1 6
 Sydafrika 3 1 0 2 5 5 0 3
 Slovakien 3 1 0 2 4 6 −2 3

Friidrott[redigera | redigera wikitext]

Herrarnas 100 meter

  • Matthew Quinn
    • Omgång 1 — 10.44
    • Omgång 2 — 10.27 (→ gick inte vidare)

Herrarnas 400 meter

  • Hendrick Mokganyetsi
    • Omgång 1 — 45.22
    • Omgång 2 — 45.15
    • Semifinal — 45.52
    • Final — 45.26 (→ 6:a plats)
  • Arnaud Malherbe
    • Omgång 1 — 45.73
    • Omgång 2 — 45.59 (→ gick inte vidare)

Herrarnas 800 meter

  • Johan Botha
    • Omgång 1 — 01:46.91
    • Semifinal — 01:45.49 (→ gick inte vidare)
  • Hezekiél Sepeng
    • Omgång 1 — 01:47.46
    • Semifinal — 01:44.85
    • Final — 01:45.29 (→ 4:a plats)
  • Werner Botha
    • Omgång 1 — 01:47.83
    • Semifinal — 01:46.53 (→ gick inte vidare)

Herrarnas 110 meter häck

  • Shaun Bownes
    • Omgång 1 — 13.53
    • Omgång 2 — 13.54
    • Semifinal — 13.41 (→ gick inte vidare)

Herrarnas 400 meter häck

  • Llewellyn Herbert
    • Omgång 1 — 49.25
    • Semifinal — 48.38
    • Final — 47.81 (→ Bronze medal.svg Brons)
  • Alwyn Myburgh
    • Omgång 1 — 49.57
    • Semifinal — 49.25 (→ gick inte vidare)

Herrarnas 4 x 400 meter stafett

Herrarnas kulstötning

Herrarnas diskuskastning

Herrarnas spjutkastning

Herrarnas tresteg

Herrarnas stavhopp

Herrarnas maraton

Damernas 400 meter

  • Heide Seyerling
    • Omgång 1 — 51.92
    • Omgång 2 — 50.87
    • Semifinal — 51.06
    • Final — 50.05 (→ 6:a plats)

Damernas 10 000 meter

  • Elana Meyer
    • Omgång 1 — 32:35.32
    • Final — 31:14.70 (→ 8:a plats)

Damernas höjdhopp

Damernas stavhopp

Damernas maraton

Kanotsport[redigera | redigera wikitext]

Sprint
Herrar

Herrarnas K-1 500 m

  • Alan van Coller
    • Kvalheat — 01:41,805
    • Semifinal — 01:40,656
    • Final — 02:04,981 (→ 8:e plats)

Herrarnas K-1 1000 m

  • Alan van Coller
    • Kvalheat — 03:39,573
    • Semifinal — 03:41,727 (→ gick inte vidare)
Damer

Damernas K-1 500 m

  • Ruth Nortje
    • Kvalheat — 01:51,047
    • Semifinal — Bye
    • Final — 02:20,274 (→ 7:e plats)

Landhockey[redigera | redigera wikitext]

Damer

Coach: Gene Muller

  1. Paola Vidulich (GK)
  2. Inke van Wyk (GK)
  3. Jacqueline Geyser
  4. Carina van Zyl
  5. Anli Kotze
  6. Michele MacNaughton
  7. Karen Roberts (c)
  8. Lindsey Carlisle
  9. Karen Symons
  10. Kerry Bee
  11. Pietie Coetzee
  12. Alison Dare
  13. Luntu Ntloko
  14. Marilyn Agliotti
  15. Caryn Bentley
  16. Susan Wessels
Gruppspel
Lag Spelade W D L GF GA Poäng
 Nya Zeeland 4 2 1 1 7 5 7
 Kina 4 2 0 2 4 5 6
 Nederländerna 4 1 2 1 9 9 5
 Tyskland 4 1 2 1 6 6 5
 Sydafrika 4 1 1 2 4 5 1

Modern femkamp[redigera | redigera wikitext]

Damer

Segling[redigera | redigera wikitext]

Finnjolle

  • Ian Ainslie
    • Lopp 1 — 7
    • Lopp 2 — 17
    • Lopp 3 — 14
    • Lopp 4 — (19)
    • Lopp 5 — (22)
    • Lopp 6 — 15
    • Lopp 7 — 7
    • Lopp 8 — 7
    • Lopp 9 — 12
    • Lopp 10 — 9
    • Lopp 11 — 11
    • Final — 99 (→ 14:e plats)

Laser

  • Gareth Blanckenberg
    • Lopp 1 — (24)
    • Lopp 2 — 10
    • Lopp 3 — (32)
    • Lopp 4 — 6
    • Lopp 5 — 1
    • Lopp 6 — 11
    • Lopp 7 — 4
    • Lopp 8 — 21
    • Lopp 9 — 19
    • Lopp 10 — 12
    • Lopp 11 — 8
    • Final — 92 (→ 9:e plats)

Taekwondo[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaer Återkval omg. 1 Återkval omg. 2 Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Donald Ravenscroft Herrarnas +80 kg  Nikolaidis (GRE)
L WO
Gick inte vidare

Triathlon[redigera | redigera wikitext]

Triathlet Gren Simning (1.5 km) Trans 1 Cykling (40 km) Trans 2 Löpning (10 km) Total tid Placering
Conrad Stoltz Herrarnas triathlon 18:47,39 41 57:38,60 1 33:58,40 1:50:24,39 20
Lizel Moore Damernas triathlon 21:01,48 41 1:08:32,90 28 38:43,81 2:08:18,19 30

Referenser[redigera | redigera wikitext]

  1. ^ http://www.sports-reference.com/olympics/countries/RSA/summer/2000/ Sports-reference.com (engelska)