Europamästerskapen i friidrott 1971

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
Europamästerskapen i friidrott 1971
Datum 1015 augusti 1971
Värdskap
Land Finland Finland
Plats Helsingfors
Arena Olympiastadion

Europamästerskapen i friidrott 1971 var de tionde Europamästerskapen i friidrott genomfördes 10 augusti15 augusti 1971 på Olympiastadion i Helsingfors, Finland.

Under tävlingarna slogs tre världsrekord och dessutom två europarekord.

Förkortningar[redigera | redigera wikitext]

  • WR = Världsrekord
  • ER = Europarekord
  • CR = Mästerskapsrekord

Medaljörer, resultat[redigera | redigera wikitext]

Herrar[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
100 meter Valerij Borzov
Sovjetunionen Sovjetunionen
10,3 (CR) Gerhard Wucherer
Västtyskland Västtyskland
10,5 Vassilios Papageorgopoulos
Flag of Greece (1822-1978).svg Grekland
10,6
200 meter Valerij Borzov
Sovjetunionen Sovjetunionen
20,3 (CR) Franz-Peter Hofmeister
Västtyskland Västtyskland
20,7 Jörg Pfeifer
Östtyskland Östtyskland
20,7
400 meter David Jenkins
Storbritannien Storbritannien
45,5 (CR) Marcello Fiasconaro
Italien Italien
45,5 Jan Werner
Polen Polen
45,6
800 meter Jevgenij Arzjanov
Sovjetunionen Sovjetunionen
1.45,6 (CR) Dieter Fromm
Östtyskland Östtyskland
1.46,0 Andrew Carter
Storbritannien Storbritannien
1.46,2
1 500 meter Francesco Arese
Italien Italien
3.38,4 (CR) Henryk Szordykowski
Polen Polen
3.38,7 Brendan Foster
Storbritannien Storbritannien
3.39,2
5 000 meter Juha Väätäinen
Finland Finland
13.32,6 (CR) Jean Wadoux
Frankrike Frankrike
13.33,6 Harald Norpoth
Västtyskland Västtyskland
13.33,8
10 000 meter Juha Väätäinen
Finland Finland
27.52,8 (CR) Jürgen Haase
Östtyskland Östtyskland
27.53,4 Rasjid Sjarafjetdinov
Sovjetunionen Sovjetunionen
27.56,4
Maraton Karel Lismont
Belgien Belgien
2:13.09 (CR) Trevor Wright
Storbritannien Storbritannien
2:13.59 Ron Hill
Storbritannien Storbritannien
2:14.34
110 meter häck Frank Siebeck
Östtyskland Östtyskland
14,0 Alan Pascoe
Storbritannien Storbritannien
14,1 Lubomir Nádeniček
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
14,3
400 meter häck Jean-Claude Nallet
Frankrike Frankrike
49,2 (CR) Christian Rudolph
Östtyskland Östtyskland
49,3 Dimitrij Stukalov
Sovjetunionen Sovjetunionen
50,0
3 000 meter hinder Jean-Paul Villain
Frankrike Frankrike
8.25,2) Dušan Moravčik
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
8.26,2 Pavel Sissojev
Sovjetunionen Sovjetunionen
8.26,4
4 x 100 meter Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien:
Ladislav Kriz
Juraj Demec
Jiři Kynos
Ludvik Bohman
39,3 Polen Polen:
Gerard Gramse
Tadeusz Cuch
Zenon Nowosz
Marian Dudziak
39,7 Italien Italien:
Vincenzo Guerini
Pietro Mennea
Pasqualino Abeti
Enneo Preatoni
39,8
4 x 400 meter Västtyskland Västtyskland:
Horst-Rüdiger Schlöske
Thomas Jordan
Martin Jellinghaus
Hermann Köhler
3.02,9 Polen Polen:
Andrzej Badeński
Jan Balachowski
Waldemar Korycki
Jan Werner
3.03,6 Italien Italien:
Lorenzo Cellerino
Giacomo Puosi
Sergio Bello
Marcello Fiasconaro
3.04,6
20 km gång Nikolai Smaga
Sovjetunionen Sovjetunionen
1:27.20 (CR) Gerhard Sperling
Östtyskland Östtyskland
1:27.29 Paul Nihill
Storbritannien Storbritannien
1:27.34
50 km gång Venjamin Soldatenko
Sovjetunionen Sovjetunionen
4:02.22 (CR) Christoph Höhne
Östtyskland Östtyskland
4:04.45 Peter Selzer
Östtyskland Östtyskland
4:06.11
Höjdhopp Kęstutis Šapka
Sovjetunionen Sovjetunionen
2,20 Csaba Dosa
Flag of Romania (1965-1989).png Rumänien
2,20 Rustam Achmietov
Sovjetunionen Sovjetunionen
2,20
Längdhopp Max Klauss
Östtyskland Östtyskland
7,92 Igor Ter-Ovanesian
Sovjetunionen Sovjetunionen
7,91 Stanisław Szudrowicz
Polen Polen
7,87
Stavhopp Wolfgang Nordwig
Östtyskland Östtyskland
5,35 (CR) Kjell Isaksson
Sverige Sverige
5,30 Renato Dionisi
Italien Italien
5,30
Trestegshopp Jörg Drehmel
Östtyskland Östtyskland
17,16 Viktor Sanejev
Sovjetunionen Sovjetunionen
17,10 Carol Corbu
Flag of Romania (1965-1989).png Rumänien
16,87
Kulstötning Hartmut Briesenick
Östtyskland Östtyskland
21,08 (ER) Heinz-Joachim Rothenburg
Östtyskland Östtyskland
20,47 Władysław Komar
Polen Polen
20,04
Diskuskastning Ludvik Danek
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
63,90 (CR) Lothar Milde
Östtyskland Östtyskland
61,62 Géza Fejér
Ungern Ungern
61,54
Släggkastning Uwe Beyer
Västtyskland Västtyskland
72,36 Reinhard Theimer
Östtyskland Östtyskland
71,80 Anatolij Bondartjuk
Sovjetunionen Sovjetunionen
71,40
Spjutkastning Jānis Lūsis
Sovjetunionen Sovjetunionen
90,68 Jānis Doniņš
Sovjetunionen Sovjetunionen
85,30 Wolfgang Hanisch
Östtyskland Östtyskland
84,22
Tiokamp Joachim Kirst
Östtyskland Östtyskland
8 196 (CR) Lennart Hedmark
Sverige Sverige
8 038 Hans-Joachim Walde
Västtyskland Västtyskland
7 951

Damer[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
100 meter Renate Stecher
Östtyskland Östtyskland
11,4 Ingrid Mickler-Becker
Västtyskland Västtyskland
11,5 Elfgard Schittenhelm
Västtyskland Västtyskland
11,5
200 meter Renate Stecher
Östtyskland Östtyskland
22,7 (CR) Györgyi Balogh
Ungern Ungern
23,3 Irena Szewinska
Polen Polen
23,3
400 meter Helga Seidler
Östtyskland Östtyskland
52,1 Inge Bödding
Västtyskland Västtyskland
52,9 Ingelore Lohse
Östtyskland Östtyskland
52,9
800 meter Vera Nikolić
Socialistiska federativa republiken Jugoslavien SFR Jugoslavien
2.00,0 (CR) Patricia Lowe
Storbritannien Storbritannien
2.01,7 Rosemary Stirling
Storbritannien Storbritannien
2.02,1
1 500 meter Karin Burneleit
Östtyskland Östtyskland
4.09,6 (WR) Gunhilde Hoffmeister
Östtyskland Östtyskland
4.10,3 Ellen Tittel
Västtyskland Västtyskland
4.10,4
100 meter häck Karin Balzer
Östtyskland Östtyskland
12,9 (CR) Annelie Ehrhardt
Östtyskland Östtyskland
13,0 Teresa Sukniewicz
Polen Polen
13,2
4 x 100 meter Västtyskland Västtyskland:
Elfgard Schittenhelm
Inge Helten
Annegret Irrgang
Ingrid Mickler-Becker
43,3 (ER) Östtyskland Östtyskland:
Karin Balzer
Renate Stecher
Petra Vogt
Ellen Stropah
43,6 Sovjetunionen Sovjetunionen:
Ludmila Sjarkova
Galina Bucharina
Marina Midorova
Nadezjda Besfamilnaja
44,5
4 x 400 meter Östtyskland Östtyskland:
Rita Kühn
Ingelore Lohse
Helga Seidler
Monika Zehrt
3.29,3 (WR) Västtyskland Västtyskland:
Anette Rückes
Christel Frese
Hildegard Falc
Inge Bödding
3.33,0 Sovjetunionen Sovjetunionen:
Raisa Nikanorova
Vera Popkova
Nadezjda Kolesnikova
Natalia Tjistjakova
3.34,1
Höjdhopp Ilona Gusenbauer
Österrike Österrike
1,87 (CR) Cornelia Popescu
Flag of Romania (1965-1989).png Rumänien
1,85 Barbara Inkpen
Storbritannien Storbritannien
1,85
Längdhopp Ingrid Mickler-Becker
Västtyskland Västtyskland
6,76 (CR) Meta Antenen
Schweiz Schweiz
6,73 Heide Rosendahl
Västtyskland Västtyskland
6,66
Kulstötning Nadezjda Tjizjova
Sovjetunionen Sovjetunionen
20,16 Marita Lange
Östtyskland Östtyskland
19,25 Margitta Gummel
Östtyskland Östtyskland
19,22
Diskuskastning Faina Melnik
Sovjetunionen Sovjetunionen
64,22 (WR) Liesel Westermann
Västtyskland Västtyskland
61,68 Ludmila Moravjeva
Sovjetunionen Sovjetunionen
59,48
Spjutkastning Daniela Jaworska
Polen Polen
61,00 (CR) Ameli Koloska
Västtyskland Västtyskland
59,40 Ruth Fuchs
Östtyskland Östtyskland
59,16
Femkamp Heide Rosendahl
Västtyskland Västtyskland
5 299 (CR) Burglinde Pollack
Östtyskland Östtyskland
5 275 Margrit Herbst
Östtyskland Östtyskland
5 179

Medaljfördelning[redigera | redigera wikitext]

Medaljfördelning
Plats Land Guld Silver Brons Totalt
1 Östtyskland Östtyskland 12 13 7 32
2 Sovjetunionen Sovjetunionen 8 3 8 19
3 Västtyskland Västtyskland 5 6 5 16
4 Storbritannien Storbritannien 2 4 6 12
5 Frankrike Frankrike 2 1 1 4
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien 2 1 1 4
7 Finland Finland 2 - - 2
8 Polen Polen 1 3 5 9
9 Italien Italien 1 1 2 4
10 Belgien Belgien 1 - - 1
11 Socialistiska federativa republiken Jugoslavien SFR Jugoslavien 1 - - 1
Österrike Österrike 1 - - 1
13 Flag of Romania (1965-1989).png Rumänien - 2 1 3
14 Sverige Sverige - 2 - 2
15 Ungern Ungern - 1 1 2
16 Schweiz Schweiz - 1 - 1
17 Flag of Greece (1822-1978).svg Grekland - - 1 1