Europamästerskapen i friidrott 1986

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
Europamästerskapen i friidrott 1986
Datum 2631 augusti 1986
Värdskap
Land Västtyskland Västtyskland
Plats Stuttgart, Baden-Württemberg
Arena Gottlieb-Daimler-Stadion

Europamästerskapen i friidrott 1986 var de fjortonde Europamästerskapen i friidrott och de genomfördes 26 augusti31 augusti 1986 i Gottlieb-Daimler-Stadion i Stuttgart, det dåvarande Västtyskland.

Under tävlingarna sattes tre världsrekord och tangerades ett. Därutöver sattes två europarekord.

Förkortningar[redigera | redigera wikitext]

  • WR = Världsrekord
  • ER = Europarekord
  • CR = Mästerskapsrekord

Medaljörer, resultat[redigera | redigera wikitext]

Herrar[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
100 meter Linford Christie
Storbritannien Storbritannien
10,15 (CR) Steffen Bringmann
Östtyskland Östtyskland
10,20 Bruno Marie-Rose
Frankrike Frankrike
10,21
200 meter Vladimir Krylov
Sovjetunionen Sovjetunionen
20,52 Jürgen Evers
Västtyskland Västtyskland
20,75 Andrej Fedorev
Sovjetunionen Sovjetunionen
20,84
400 meter Roger Black
Storbritannien Storbritannien
44,59 (CR) Thomas Schönlebe
Östtyskland Östtyskland
44,63 Mathias Schersing
Östtyskland Östtyskland
44,85
800 meter Sebastian Coe
Storbritannien Storbritannien
1.44,50 Tom McKean
Storbritannien Storbritannien
1.44,61 Steve Cram
Storbritannien Storbritannien
1.44,88
1 500 meter Steve Cram
Storbritannien Storbritannien
3.41,09 Sebastian Coe
Storbritannien Storbritannien
3.41,67 Han Kulker
Nederländerna Nederländerna
3.42,11
5 000 meter Jack Buckner
Storbritannien Storbritannien
13.10,15 (CR) Stefano Mei
Italien Italien
13.11,57 Tim Hutchings
Storbritannien Storbritannien
13.12,88
10 000 meter Stefano Mei
Italien Italien
27.56,79 Alberto Cova
Italien Italien
27.57,93 Salvatore Antibo
Italien Italien
28.00,25
Maraton Gelindo Bordin
Italien Italien
2:10.54 (CR) Orlando Pizzolato
Italien Italien
2:10.57 Herbert Steffny
Västtyskland Västtyskland
2:11.30
110 meter häck Stephane Caristan
Frankrike Frankrike
13,20 (ER) Arto Bryggare
Finland Finland
13,42 Carlos Sala
Spanien Spanien
13,50
400 meter häck Harald Schmid
Västtyskland Västtyskland
48,65 Aleksandr Vasiljev
Sovjetunionen Sovjetunionen
48,76 Sven Nylander
Sverige Sverige
49,38
3 000 meter hinder Hagen Melzer
Östtyskland Östtyskland
8.16,65 Francesco Panetta
Italien Italien
8.16,85 Patriz Ilg
Västtyskland Västtyskland
8.16,92
4 x 100 meter Sovjetunionen Sovjetunionen:
Aleksandr Jevgenev
Nikolai Jusjmanov
Vladimir Muravjov
Viktor Bryzgin
38,29 (CR) Östtyskland Östtyskland:
Thomas Schröder
Steffen Bringmann
Olaf Prenzler
Frank Emmelmann
38,64 Storbritannien Storbritannien:
Elliot Bunney
Daley Thompson
Michael McFarlane
Linford Christie
38,71
4 x 400 meter Storbritannien Storbritannien:
Derek Redmond
Kriss Akabussi
Brian Whittle
Roger Black
2.59,84 (CR) Västtyskland Västtyskland:
Erwin Skamrahl
Harald Schmid
Thomas Giessing
Hartmut Weber
3.00,17 Sovjetunionen Sovjetunionen:
Aleksandr Trotsjilo
Pavel Rostsjin
Pavel Konovalov
Viktor Markin
3.00,47
20 km gång Jozef Pribilinec
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
1:21.15 (CR) Maurizio Damilano
Italien Italien
1:21.17 Miguel Prieto
Spanien Spanien
1:21.36
50 km gång Hartwig Gauder
Östtyskland Östtyskland
3:40.55 (CR) Vjatjeslav Ivanenko
Sovjetunionen Sovjetunionen
3:41.54 Valerij Sunsov
Sovjetunionen Sovjetunionen
3:42.38
Höjdhopp Igor Paklin
Sovjetunionen Sovjetunionen
2,34 (CR) Sergej Maltjenko
Sovjetunionen Sovjetunionen
2,31 Carlo Thränhardt
Västtyskland Västtyskland
2,31
Längdhopp Robert Emmijan
Sovjetunionen Sovjetunionen
8,41 (CR) Sergej Lajevski
Sovjetunionen Sovjetunionen
8,01 Giovanni Evangelisti
Italien Italien
7,92
Stavhopp Sergej Bubka
Sovjetunionen Sovjetunionen
5,85 (CR) Vasilij Bubka
Sovjetunionen Sovjetunionen
5,75 Phillip Collet
Frankrike Frankrike
5,75
Trestegshopp Christo Markov
Bulgarien Bulgarien
17,66 (CR) Maris Bruzjiks
Sovjetunionen Sovjetunionen
17,33 Oleg Protsenko
Sovjetunionen Sovjetunionen
17,28
Kulstötning Werner Günthör
Schweiz Schweiz
22,22 (CR) Ulf Timmermann
Östtyskland Östtyskland
21,84 Udo Beyer
Östtyskland Östtyskland
20,74
Diskuskastning Romas Ubartas
Sovjetunionen Sovjetunionen
67,08 (CR) Georgij Kolnootjenko
Sovjetunionen Sovjetunionen
67,02 Vaclavas Kidikas
Sovjetunionen Sovjetunionen
66,32
Släggkastning Jurij Sedych
Sovjetunionen Sovjetunionen
86,74 (WR) Sergej Litvinov
Sovjetunionen Sovjetunionen
85,74 Igor Nikulin
Sovjetunionen Sovjetunionen
82,00
Spjutkastning Klaus Tafelmeier
Västtyskland Västtyskland
84,76 (ER)
nya spjutet
Detlef Michel
Östtyskland Östtyskland
81,90 Viktor Jevsyukov
Sovjetunionen Sovjetunionen
81,80
Tiokamp Daley Thompson
Storbritannien Storbritannien
8 811 (CR) Jürgen Hingsen
Västtyskland Västtyskland
8 730 Siegfried Wentz
Västtyskland Västtyskland
8 676

Damer[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
100 meter Marlies Göhr
Östtyskland Östtyskland
10,91 (CR) Anelia Nuneva
Bulgarien Bulgarien
11,04 Nelli Cooman
Nederländerna Nederländerna
11,08
200 meter Heike Drechsler
Östtyskland Östtyskland
21,71 (WR) Marie-Christine Cazier
Frankrike Frankrike
22,32 Silke Gladisch-Möller
Östtyskland Östtyskland
22,49
400 meter Marita Koch
Östtyskland Östtyskland
48,22 Olga Bryzjgina
Sovjetunionen Sovjetunionen
49,67 Petra Müller
Östtyskland Östtyskland
49,88
800 meter Nadezjda Olisarenko
Sovjetunionen Sovjetunionen
1.57,15 Sigrun Wodars
Östtyskland Östtyskland
1.57,42 Ljubov Gurina
Sovjetunionen Sovjetunionen
1.57,73
1 500 meter Ravilia Agletdinova
Sovjetunionen Sovjetunionen
4.01,19 Tatjana Samolenko
Sovjetunionen Sovjetunionen
4.02,36 Doina Melinte
Rumänien Rumänien
4.02,44
3 000 meter Olga Bondarenko
Sovjetunionen Sovjetunionen
8.33,99 Maricica Puica
Rumänien Rumänien
8.35,92 Yvonne Murray
Storbritannien Storbritannien
8.37,15
10 000 meter Ingrid Kristiansen
Norge Norge
30.23,25 (CR) Olga Bondarenko
Sovjetunionen Sovjetunionen
30.57,21 Ulrike Bruns
Östtyskland Östtyskland
31.19,76
Maraton Rosa Mota
Portugal Portugal
2:28.38 (CR) Laura Fogli
Italien Italien
2:32.52 Jekaterina Chramenkova
Sovjetunionen Sovjetunionen
2:34.18
100 meter häck Jordanka Donkova
Bulgarien Bulgarien
12,38 (CR) Cornelia Oschkenat
Östtyskland Östtyskland
12,55 Ginka Zagortjeva
Bulgarien Bulgarien
12,70
400 meter häck Marina Stepanova
Sovjetunionen Sovjetunionen
53,32 (WR) Sabine Busch
Östtyskland Östtyskland
53,60 Cornelia Feuerbach
Östtyskland Östtyskland
54,13
4 x 100 meter Östtyskland Östtyskland:
Silke Gladisch-Möller
Sabine Günther
Ingrid Auerswald
Marlies Göhr
41,84 (CR) Bulgarien Bulgarien:
Ginka Zagortjeva
Anelia Nuneva
Nadezjda Georgieva
Jordanka Donkova
42,66 Sovjetunionen Sovjetunionen:
Antonia Nastoburko
Natalia Botjina
Marina Zjirova
Olga Solotarjeva
42,68
4 x 400 meter Östtyskland Östtyskland:
Kirsten Emmelmann
Sabine Busch
Petra Müller
Marita Koch
3.16,87 (CR) Västtyskland Västtyskland:
Gisela Kinzel
Ute Thimm
Heidi-Elke Gaugel
Gaby Bussmann
3.22,80 Polen Polen:
Eva Kasprzyk
Marzena Wojdecka
Elsbieta Kapusta
Genovefa Blaszak
3.24,65
10 km gång Maria Cruz Diaz
Spanien Spanien
46,09 (CR) Ann Jansson
Sverige Sverige
46,13 Siw Ybanez
Sverige Sverige
46,19
Höjdhopp Stefka Kostadinova
Bulgarien Bulgarien
2,00 Svetlana Issaeva
Bulgarien Bulgarien
1,93 Olga Turtjak
Sovjetunionen Sovjetunionen
1,93
Längdhopp Heike Drechsler
Östtyskland Östtyskland
7,27 (CR) Galina Tjistjakova
Sovjetunionen Sovjetunionen
7,09 Helga Radtke
Östtyskland Östtyskland
6,89
Kulstötning Heidi Krieger
Östtyskland Östtyskland
21,10 Ines Müller
Östtyskland Östtyskland
20,81 Natalia Achrimenko
Sovjetunionen Sovjetunionen
20,54
Diskuskastning Diana Sachse
Östtyskland Östtyskland
71,36 (CR) Svetanka Christova
Bulgarien Bulgarien
69,52 Martina Hellmann
Östtyskland Östtyskland
68,26
Spjutkastning Fatima Whitbread
Storbritannien Storbritannien
76,32
i kvalet 77,44 (WR)
Petra Felke
Östtyskland Östtyskland
72,52 Beate Peters
Västtyskland Västtyskland
68,04
Sjukamp Anke Behmer
Östtyskland Östtyskland
6 717 (CR) Natalia Sjubenkova
Sovjetunionen Sovjetunionen
6 645 Judy Simpson
Storbritannien Storbritannien
6 623

Medaljfördelning[redigera | redigera wikitext]

Medaljfördelning
Plats Land Guld Silver Brons Totalt
1 Sovjetunionen Sovjetunionen 11 13 12 36
2 Östtyskland Östtyskland 11 10 8 29
3 Storbritannien Storbritannien 8 2 5 15
4 Bulgarien Bulgarien 3 4 1 8
5 Italien Italien 2 6 2 10
6 Västtyskland Västtyskland 2 4 5 11
7 Frankrike Frankrike 1 1 2 4
8 Spanien Spanien 1 - 2 3
9 Norge Norge 1 - - 1
Portugal Portugal 1 - - 1
Schweiz Schweiz 1 - - 1
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien 1 - - 1
13 Sverige Sverige - 1 2 3
14 Rumänien Rumänien - 1 1 2
15 Finland Finland - 1 - 1
16 Nederländerna Nederländerna - - 2 2
17 Polen Polen - - 1 1