Europamästerskapen i friidrott 1982

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
Europamästerskapen i friidrott 1982
Datum 612 september 1982
Värdskap
Land Grekland Grekland
Plats Aten
Arena Olympiastadion

Europamästerskapen i friidrott 1982 var de trettonde europamästerskapen i friidrott och genomfördes 6 september12 september 1982 på den nybyggda Olympiastadion i Aten, Grekland.

Under tävlingarna sattes fyra världsrekord samt därutöver ett europarekord.

Förkortningar[redigera | redigera wikitext]

  • WR = Världsrekord
  • ER = Europarekord
  • CR = Mästerskapsrekord

Medaljörer, resultat[redigera | redigera wikitext]

Herrar[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
100 meter Frank Emmelmann
Östtyskland Östtyskland
10,21 (CR) Pierfrancesco Pavoni
Italien Italien
10,25 Marian Voronin
Polen Polen
10,28
200 meter Olaf Prenzler
Östtyskland Östtyskland
20,46 Cameron Sharpe
Storbritannien Storbritannien
20,47 Frank Emmelmann
Östtyskland Östtyskland
20,60
400 meter Hartmut Weber
Västtyskland Västtyskland
44,72 (CR) Andreas Knebel
Östtyskland Östtyskland
45,29 Viktor Markin
Sovjetunionen Sovjetunionen
45,30
800 meter Hans-Peter Ferner
Västtyskland Västtyskland
1.46,33 Sebastian Coe
Storbritannien Storbritannien
1.46,68 Jorma Härkönen
Finland Finland
1.46,90
1 500 meter Steve Cram
Storbritannien Storbritannien
3.36,49 Nikolaj Kirov
Sovjetunionen Sovjetunionen
3.36,99 José Abascal
Spanien Spanien
3.37,04
5 000 meter Thomas Wessinghage
Västtyskland Västtyskland
13.28,90 Werner Schildhauer
Östtyskland Östtyskland
13.30,03 David Moorcroft
Storbritannien Storbritannien
13.30,42
10 000 meter Alberto Cova
Italien Italien
27.41,03 Werner Schildhauer
Östtyskland Östtyskland
27.41,21 Martti Vainio
Finland Finland
27.42,51
Maraton Gerhard Nijboer
Nederländerna Nederländerna
2:15.16 Armand Parmentier
Belgien Belgien
2:15,51 Karel Lismont
Belgien Belgien
2:16.01
110 meter häck Thomas Munkelt
Östtyskland Östtyskland
13,41 Andrej Prokofjev
Sovjetunionen Sovjetunionen
13,44 Arto Bryggare
Finland Finland
13,60
400 meter häck Harald Schmid
Västtyskland Västtyskland
47,48 (ER) Aleksandr Jatsevitj
Sovjetunionen Sovjetunionen
48,60 Uwe Ackermann
Östtyskland Östtyskland
48,64
3 000 meter hinder Patriz Ilg
Västtyskland Västtyskland
8.18,52 Boguslaw Maminski
Polen Polen
8.19,22 Domingo Ramón
Spanien Spanien
8.20,48
4 x 100 meter Sovjetunionen Sovjetunionen:
Sergej Sokolov
Aleksandr Aksinin
Andrej Prokofjev
Nikolai Sidorov
38,60 Östtyskland Östtyskland:
Detlef Kübek
Olaf Prenzler
Thomas Munkelt
Frank Emmelmann
38,71 Västtyskland Västtyskland:
Christian Zirkelbach
Christian Haas
Peter Klein
Erwin Skamrahl
38,71
4 x 400 meter Västtyskland Västtyskland:
Erwin Skamrahl
Harald Schmid
Thomas Giessing
Hartmut Weber
3.00,51 (CR) Storbritannien Storbritannien:
Jerzy Wlodarczyk
Zbigniew Jaremski
Cezary Lapinski
Ryszard Podlas
3.00,67 Sovjetunionen Sovjetunionen:
Aleksandr Trotsjilo
Pavel Rostsjin
Pavel Konovalov
Viktor Markin
3.00,79
20 km gång José Marín
Spanien Spanien
1:23.43 Jozef Pribilinec
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
1:25.55 Pavel Blazek
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
1:26,13
50 km gång Reima Salonen
Finland Finland
3:55.29 José Marín
Spanien Spanien
3:59.18 Bo Gustafsson
Sverige Sverige
4:01.21
Höjdhopp Dietmar Mögenbug
Västtyskland Västtyskland
2,30 (CR) Janusz Trzepizur
Polen Polen
2,27 Gerd Nagel
Västtyskland Västtyskland
2,24
Längdhopp Lutz Dombrowski
Östtyskland Östtyskland
8,41 (CR) Antonio Corgos
Spanien Spanien
8,19 Jan Leitner
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
8,08
Stavhopp Aleksandr Krupski
Sovjetunionen Sovjetunionen
5,60 (CR) Vladimir Poljakov
Sovjetunionen Sovjetunionen
5,60 Atanas Tarev
Bulgarien Bulgarien
5,60
Trestegshopp Keith Connor
Storbritannien Storbritannien
17,29 Vasilij Grisjtjenkov
Sovjetunionen Sovjetunionen
17,15 Béla Bakosi
Ungern Ungern
17,04
Kulstötning Udo Beyer
Östtyskland Östtyskland
21,50 (CR) Janis Bojars
Sovjetunionen Sovjetunionen
20,81 Remigius Bachura
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
20,59
Diskuskastning Imrich Bugár
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
66,64 Igor Duginets
Sovjetunionen Sovjetunionen
65,60 Wolfgang Warnemünde
Östtyskland Östtyskland
64,20
Släggkastning Jurij Sedych
Sovjetunionen Sovjetunionen
81,66 (CR) Igor Nikulin
Sovjetunionen Sovjetunionen
79,44 Sergej Litvinov
Sovjetunionen Sovjetunionen
78,66
Spjutkastning Uwe Hohn
Östtyskland Östtyskland
91,34 Heino Puuste
Sovjetunionen Sovjetunionen
89,56 Detlef Michel
Östtyskland Östtyskland
89,32
Tiokamp Daley Thompson
Storbritannien Storbritannien
8 743 (WR) Jürgen Hingsen
Västtyskland Västtyskland
8 517 Siegfried Stark
Östtyskland Östtyskland
8 433

Damer[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
100 meter Marlies Göhr
Östtyskland Östtyskland
11,01 (CR) Bärbel Wöckel
Östtyskland Östtyskland
11,20 Rose-Aimée Bacoul
Frankrike Frankrike
11,29
200 meter Bärbel Wöckel
Östtyskland Östtyskland
22,04 (CR) Kathy Smallwood
Storbritannien Storbritannien
22,13 Sabine Rieger
Östtyskland Östtyskland
22,51
400 meter Marita Koch
Östtyskland Östtyskland
48,16 (WR) Jarmila Kratochvílová
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
48,85 Tatana Kocembová
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
50,55
800 meter Olga Minejeva
Sovjetunionen Sovjetunionen
1.55,41 (CR) Ludmila Veselkova
Sovjetunionen Sovjetunionen
1.55,96 Margrit Klinger
Västtyskland Västtyskland
1.57,22
1 500 meter Olga Dvirna
Sovjetunionen Sovjetunionen
3.57,80 (CR) Zamira Zaitseva
Sovjetunionen Sovjetunionen
3.58,82 Gabriela Doria
Italien Italien
3.59,02
3 000 meter Svetlana Ulmasova
Sovjetunionen Sovjetunionen
8.30,28 (CR) Maricica Puica
Rumänien Rumänien
8.33,33 Jelena Sipatova
Sovjetunionen Sovjetunionen
8.34,06
Maraton Rosa Mota
Portugal Portugal
2:36.03 (CR) Laura Fogli
Italien Italien
2:36.28 Ingrid Kristiansen
Norge Norge
2:36.38
100 meter häck Lucyna Langer
Polen Polen
12,45 (CR) Jordanka Donkova
Bulgarien Bulgarien
12,54 Kerstin Knabe
Östtyskland Östtyskland
12,54
400 meter häck Ann-Louise Skoglund
Sverige Sverige
54,58 (CR) Petra Pfaff
Östtyskland Östtyskland
54,90 Chantal Réga
Frankrike Frankrike
54,94
4 x 100 meter Östtyskland Östtyskland:
Gesine Walther
Bärbel Wöckel
Sabine Rieger
Marlies Göhr
42,19 (CR) Storbritannien Storbritannien:
Wendy Hoyte
Kathryn Smallwood
Beverley Callender
Shirley Thomas
42,66 Frankrike Frankrike:
Laurence Bily
Marie-Christine Cazier
Rose-Aimée Bacoul
Liliane Gachet
42,68
4 x 400 meter Östtyskland Östtyskland:
Kirsten Siemon
Sabine Busch
Dagmar Rübsam
Marita Koch
3.19,05 (WR) Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien:
Vera Tylová
Milena Matejkovjcová
Tatana Kocembová
Jarmila Kratochvílová
3.22,17 Sovjetunionen Sovjetunionen:
Yelena Korban
Irina Olkhovnikova
Olga Mineyeva
Irina Baskakova
3.22,79
Höjdhopp Ulrike Meyfarth
Västtyskland Västtyskland
2,02 (WR) Tamara Bykova
Sovjetunionen Sovjetunionen
1,97 Sara Simeoni
Italien Italien
1,97
Längdhopp Valeria Ionescu
Rumänien Rumänien
6,79 Anisoara Cusmir
Rumänien Rumänien
6,73 Jelena Ivanova
Sovjetunionen Sovjetunionen
6,73
Kulstötning Ilona Slupianek
Östtyskland Östtyskland
21,59 (CR) Helena Fibingerová
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
20,94 Nunu Abasjidze
Sovjetunionen Sovjetunionen
20,82
Diskuskastning Svetanka Christova
Bulgarien Bulgarien
68,34 Maria Vergova
Bulgarien Bulgarien
67,94 Galina Savinkova
Sovjetunionen Sovjetunionen
67,82
Spjutkastning Anna Verouli
Grekland Grekland
70,02 (CR) Antje Kempe
Östtyskland Östtyskland
67,94 Sofia Sakorafa
Grekland Grekland
67,04
Sjukamp Ramona Neubert
Östtyskland Östtyskland
6 664 (CR) Sabine Möbius
Östtyskland Östtyskland
6 594 Sabine Everts
Västtyskland Västtyskland
6 418

Medaljfördelning[redigera | redigera wikitext]

Medaljfördelning
Plats Land Guld Silver Brons Totalt
1 Östtyskland Östtyskland 13 8 7 28
2 Västtyskland Västtyskland 8 1 4 13
3 Sovjetunionen Sovjetunionen 6 12 7 25
4 Storbritannien Storbritannien 3 5 1 9
5 Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien 1 4 4 9
6 Italien Italien 1 2 2 5
Spanien Spanien 1 2 2 5
Polen Polen 1 2 2 5
9 Bulgarien Bulgarien 1 2 1 4
10 Rumänien Rumänien 1 2 - 3
11 Finland Finland 1 - 3 4
12 Grekland Grekland 1 - 1 2
Sverige Sverige 1 - 1 2
14 Nederländerna Nederländerna 1 - - 1
Portugal Portugal 1 - - 1
16 Belgien Belgien - 1 1 2
17 Frankrike Frankrike - - 3 3
18 Norge Norge - - 1 1
Ungern Ungern - - 1 1