Herrarnas värja i fäktning vid olympiska sommarspelen 2008

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök
Fäktning vid
olympiska sommarspelen 2008
Fencing pictogram.svg
Värja   herrar   damer
Värja, lag herrar
Florett herrar   damer
Florett, lag damer
Sabel herrar damer
Sabel, lag herrar damer

Herrarnas värja-tävling i de olympiska fäktningstävlingarna 2008 i Aten avgjordes den 10 augusti.

Medaljörer[redigera | redigera wikitext]

Event Guld Silver Brons
Värja, herrar
 Matteo Tagliariol
Italien
 Fabrice Jeannet
Frankrike
 José Luis Abajo
Spanien

Resultat[redigera | redigera wikitext]

Slutspel[redigera | redigera wikitext]

  Semifinaler Final
  José Luis Abajo (ESP)   12  
  Matteo Tagliariol (ITA)   15

 
 
      Matteo Tagliariol (ITA)   15
    Fabrice Jeannet (FRA)   9

Bronsmatch
  Fabrice Jeannet (FRA)   15   José Luis Abajo (ESP)   8
  Gábor Boczkó (HUN)  12

    Gábor Boczkó (HUN)   7

Sektion 1[redigera | redigera wikitext]

  Omgång 1 Sextondelsfinaler Åttondelsfinaler Kvartsfinaler
       
          1   Jérôme Jeannet (FRA)  15  
33   Nikolai Novosjolov (EST)  15     33   Nikolai Novosjolov (EST)  14  
32   Ahmed Nabil (EGY)  8       1   Jérôme Jeannet (FRA)  9  
            16   José Luis Abajo (ESP)  15  
          17   Kim Won-Jin (KOR)  14  
          16   José Luis Abajo (ESP)  15  
            16   José Luis Abajo (ESP)  14
            9   Diego Confalonieri (ITA)  13
          9   Diego Confalonieri (ITA)  15  
41   Aissam Rami (MAR)  11     24   Tomasz Motyka (POL)  10  
24   Tomasz Motyka (POL)  15       9   Diego Confalonieri (ITA)  15  
25   Kim Seung Gu (KOR)  15       8   Géza Imre (HUN)  9  
40   Given Maduma (RSA)  12     25   Kim Seung Gu (KOR)  14        
          8   Géza Imre (HUN)  15        
       

Sektion 2[redigera | redigera wikitext]

  Omgång 1 Sextondelsfinaler Åttondelsfinaler Kvartsfinaler
       
          5   Michael Kauter (SUI)  15  
25   Mike Wood (RSA)  7     40   Bohdan Nikisjyn (UKR)  12  
40   Bohdan Nikisjyn (UKR)  15       5   Michael Kauter (SUI)  13  
            12   Bas Verwijlen (NED)  15  
          21   Wang Lei (CHN)  10  
          12   Bas Verwijlen (NED)  15  
            12   Bas Verwijlen (NED)  11
            4   Matteo Tagliariol (ITA)  15
          13   Ulrich Robeiri (FRA)  15  
          20   Anton Avdeev (RUS)  11  
            13   Ulrich Robeiri (FRA)  11  
29   Wolfgang Mejías (VEN)  11       4   Matteo Tagliariol (ITA)  15  
36   Sturla Torkildsen (NOR)  12     36   Sturla Torkildsen (NOR)  10        
          4   Matteo Tagliariol (ITA)  15        
       

Sektion 3[redigera | redigera wikitext]

  Omgång 1 Sextondelsfinaler Åttondelsfinaler Kvartsfinaler
       
          3   Jung Jin-Sun (KOR)  15  
35   Adam Wiercioch (POL)  11     30   Li Guojie (CHN)  6  
30   Li Guojie (CHN)  15       3   Jung Jin-Sun (KOR)  15  
            14   Dmjtro Tjumak (UKR)  6  
          19   Rubén Limardo (VEN)  13  
          14   Dmjtro Tjumak (UKR)  15  
            3   Jung Jin-Sun (KOR)  11
            27   Fabrice Jeannet (FRA)  15
          11   Maksym Chvorost (UKR)  11  
          22   Igor Tikhomirov (CAN)  15  
            22   Igor Tikhomirov (CAN)  7  
27   Fabrice Jeannet (FRA)  15       27   Fabrice Jeannet (FRA)  15  
38   Serguei Katchiourine (KGZ)  14     27   Fabrice Jeannet (FRA)  15        
          6   Seth Kelsey (USA)  11        
       

Sektion 4[redigera | redigera wikitext]

  Omgång 1 Sextondelsfinaler Åttondelsfinaler Kvartsfinaler
       
          7   Radosław Zawrotniak (POL)  15  
39   Dario Torrente (RSA)  10     26   Joaquim Videira (POR)  9  
26   Joaquim Videira (POR)  15       7   Radosław Zawrotniak (POL)  15  
            23   Yin Lianchi (CHN)  13  
          23   Yin Lianchi (CHN)  15  
          10   Krisztián Kulcsár (HUN)  9  
            7   Radosław Zawrotniak (POL)  12
            15   Gábor Boczkó (HUN)  15
          15   Gábor Boczkó (HUN)  11  
          18   Alfredo Rota (ITA)  10  
            15   Gábor Boczkó (HUN)  15  
31   Shogo Nishida (JPN)  11        2   Silvio Fernández (VEN)  9  
34   Paris Inostroza (CHI)  15     34   Paris Inostroza (CHI)   10        
          2   Silvio Fernández (VEN)   15        
       


Källor[redigera | redigera wikitext]

Referenser[redigera | redigera wikitext]