Kirgizistan i olympiska sommarspelen 2008

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
Kirgizistan i olympiska spelen
Kirgizistan IOK-landskod

KGZ
KommittéKirgizistans olympiska kommitté
Olympiska sommarspelen 2008 i Peking
Deltagare20 deltagare i 9 sporter
FanbärareTalant Dzhanagulov
Medaljsummering
Guld
0
Silver
1
Brons
1
Totalt
2

Placering
64
Kirgizistan i olympiska sommarspelen
1996  2000  2004  2008  2012  2016
Kirgizistan i olympiska vinterspelen
1994  1998  2002  2006  2010  2014  2018
Kirgizistan i andra olympiska spel
Sovjetunionen Sovjetunionen (1952–1988)
OSS OSS (1992)

Kirgizistan deltog i de olympiska sommarspelen 2008 i Peking[1]. Landet ställde upp med en trupp bestående av 20 deltagare, 16 män och fyra kvinnor, vilka deltog i 22 tävlingar i nio sporter. Kirgizistan slutade på 65:e plats i medaljligan, med en silvermedalj och en bronsmedalj, båda i brottning.[2]

Medaljer[redigera | redigera wikitext]

Silver Silver[redigera | redigera wikitext]

Brons Brons[redigera | redigera wikitext]

Boxning[redigera | redigera wikitext]

Tävlande Viktklass Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Asylbek Talasbayev Lättvikt Brasilien Lopes (BRA)
W 9-7
Colombia Perez (COL)
L 4-15
Gick inte vidare

Brottning[redigera | redigera wikitext]

Tävlande Gren Kvalifikation 1/8 Final Kvartsfinal Semifinal Återkval 1 Återkval 2 Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Bazar Bazarguruev Fristil,
fjädervikt
 Prizreni (ALB)
W 1-0, 2-1
 Fedoryshyn (UKR)
L 0-2, 0-1
Till final  Zadick (USA)
W 1-0, 3-0
Bronze Medal match
 Yumoto (JPN)
L 0-1, 0-2
Arsen Gitinov Fristil,
weltervikt
 Brzozowski (POL)
W 1-1, 3-1, 1-0
 Aldatov (UKR)
W 0-3, 2-1, 2-1
 Terziev (BUL)
L 6-6, F
Gick inte vidare
Alexey Krupnyakov Fristil,
tungvikt
 Gogshelidze (GEO)
L 0-1, 0-1
Gick inte vidare
Ruslan Tiumenbaev Grekisk-romersk stil,
fjädervikt
 Ala-Huikku (FIN)
W 3-1, 4-0
 Aripov (UZB)
W 2-0, 0-3, 2-1
 Albiev (RUS)
L 0-6, 0-4
Till bronsmatch Bronsmatch
 Monzón (CUB)
W 8-0, 1-0 3Bronze medal icon.svg Brons
Kanatbek Begaliev Grekisk-romersk stil,
lättvikt
 Deitchler (USA)
W 6-3, 3-0
 Vardanyan (UKR)
W 3-0, 0-2, 2-1
 Gergov (BUL)
W 1-1, 1-1
Till final  Guenot (FRA)
L 0-3, 0-1 2Silver medal icon.svg Silver

Friidrott[redigera | redigera wikitext]

Förkortningar
  • Noteringar – Placeringarna avser endast löparens eget heat
  • Q = Kvalificerad till nästa omgång
  • q = Kvalificerade sig till nästa omgång som den snabbaste idrottaren eller, i fältgrenarna, via placering utan att uppnå kvalgränsen.
  • NR = Nationellt rekord
  • N/A = Omgången ingick inte i grenen
  • Bye = Idrottaren behövde inte delta i denna omgång

Herrar
Bana och landsväg
Idrottare Gren Heat Semifinal Final
Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering
Sergej Pakura 800 m 1:50.54 7 Gick inte vidare
Aleksej Pogorelov 400 m häck 51.47 6 Gick inte vidare
Damer
Bana & landsväg
Idrottare Gren Heat Semifinal Final
Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering
Iuliia Andreeva Maraton i.u. 2:44:41 58
Galina Pedan 400 m häck 1:00.31 7 Gick inte vidare
Fältgrenar
Idrottare Gren Kval Final
Längd Placering Längd Placering
Tatiana Efimenko Höjdhopp NM Gick inte vidare

Fäktning[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Idrottare Gren Omgång 1 Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Final / BM
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Serguei Katchiourine Värja, individuellt  Jeannet (FRA)
L 14–15
Gick inte vidare

Judo[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Idrottare Gren Inledande omgång Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Återkval 1 Återkval 2 Återkval 3 Final / BM
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Talant Dzhanagulov Tungvikt (+100 kg) BYE  Pan S (CHN)
L 0001–1001
Gick inte vidare
Elena Proskurakova Halv tungvikt (-78 kg) i.u.  Yang Xl (CHN)
L 0000–1000
Gick inte vidare  Lkhamdegd (MGL)
L 0000–0230
Gick inte vidare

Simning[redigera | redigera wikitext]

Skytte[redigera | redigera wikitext]

Taekwondo[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaer Återkval Bronsmatch Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Rasul Abduraim Herrarnas −68 kg  Manz (GER)
L 0–1
Gick inte vidare

Tyngdlyftning[redigera | redigera wikitext]

Källor[redigera | redigera wikitext]

  1. ^ http://www.sports-reference.com/olympics/countries/KGZ/summer/2008/ Sports-reference.com (engelska)
  2. ^ Kyrgyzstan at the 2008 Beijing Summer Games. Sports Reference. Läst 10 december 2015.