Egypten i olympiska sommarspelen 2008

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök
Egypten i olympiska spelen
Egypten IOK-landskod

EGY
KommittéEgyptens Olympiska Kommitté
Olympiska sommarspelen 2008 i Peking
Deltagare103 deltagare i 17 sporter
FanbärareKaram Gaber
Medaljsummering
Guld
0
Silver
0
Brons
1
Totalt
1

Placering
80:e
Egypten i olympiska sommarspelen
1896-1908  1912 1920  1924  1928  1932  1936  1948  1952  1956  1960  1964  1968  1972  1976  1980  1984  1988  1992  1996  2000  2004  2008  2012  2016
Egypten i olympiska vinterspelen
1924-19801984  1988-2014
Egypten i andra olympiska spel
1906

Egypten i olympiska sommarspelen 2008 bestod av 103 idrottare som blivit uttagna av Egyptens olympiska kommitté.[1]

Badminton[redigera | redigera wikitext]

Namn Gren 32-delsfinal 16-delsfinal 8-delsfinal Kvartsfinal Semifinal Final
Resultat Resultat Resultat Resultat Resultat Resultat Plats
Hadia Hosny Singel Mexiko Angulo (MEX)
W 2-1
Bulgarien Nedelcheva (BUL)
L 0-2
Gick inte vidare

Bordtennis[redigera | redigera wikitext]

Herrar

Idrottare Gren Grundomgång Omgång 1 Omgång 2 Omgång 3 Omgång 4 Kvartsfinal Semifinal Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
El-Sayed Lashin Singel Argentina Tabachink (ARG)
W 4-2
Portugal Freitas (POR)
L 1-4
Gick inte vidare
Adel Massaad Singel Spanien Carneros (ESP)
L 2-4
Gick inte vidare
Ahmed Ali Saleh Singel Australien Davis (AUS)
W 4-1
Frankrike Eloi (FRA)
L 3-4
Gick inte vidare

Damer

Idrottare Gren Grundomgång Omgång 1 Omgång 2 Omgång 3 Omgång 4 Kvartsfinal Semifinal Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Shaimaa Abdul-Aziz Singel Kinesiska Taipei Pan (TPE)
L 0-4
Gick inte vidare
Noha Yousry Singel Ukraina Sorochinskaya (UKR)
L 0-4
Gick inte vidare

Boxning[redigera | redigera wikitext]

Tävlande Viktklass Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Hosam Bakr Abdin Weltervikt Thailand Boonjumnong (THA)
W 11-10
Kuba Banteux (CUB)
L 3-10
Gick inte vidare
Mohamed Hikal Medelvikt Storbritannien DeGale (GBR)
L 4-13
Gick inte vidare
Ramadan Yasser Lätt tungvikt Vitryssland Magomedov (BLR)
W +10-10
Algeriet Benchabla (ALG)
L 6-13
Gick inte vidare

Brottning[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Idrottare Klass Kvalomgång Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Bronsomgång
Runda 1
Bronsomgång
Runda 2
Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Hassan Madani Fristil,
fjädervikt
BYE Iran Mohammadi (IRI)
L 0-9
Gick inte vidare
Saleh Emara Fristil,
tungvikt
BYE Iran Ebrahimi (IRI)
L 5-6
Gick inte vidare
Mostafa Hassan Grekisk-romersk stil,
bantamvikt
Azerbajdzjan Bayramov (AZE)
L 0-12
Kuba Hernandez (CUB)
L 1-9
Gick inte vidare
Ashraf Mohamed Meligy Grekisk-romersk stil,
fjädervikt
Rumänien Diaconu (ROU)
3:3
Gick inte vidare
Karam Gaber Grekisk-romersk stil,
tungvikt
Albanien Guri (ALB)
L 3:1
Gick inte vidare
Yasser Abdelrahman Sakr Grekisk-romersk stil,
supertungvikt
Armenien Patrikeev (ARM)
L 3:1
Gick inte vidare
Damer
Idrottare Klass Kvalomgång Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Bronsomgång
Runda 1
Bronsomgång
Runda 2
Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Haiat Farag Fristil,
mellanvikt
USA Miller (USA)
L 3-0
Gick inte vidare

Bågskytte[redigera | redigera wikitext]

Namn Gren Rankingrunda 32-delsfinal 16-delsfinal 8-delsfinal Kvartsfinal Semifinal Final
Poäng Seed Resultat Resultat Resultat Resultat Resultat Resultat Plats
Maged Youssef Individuellt 605 62 Ukraina Ruban (UKR) (3)
L 96-111
Gick inte vidare 62
  • Damer
Namn Gren Rankingrunda 32-delsfinal 16-delsfinal 8-delsfinal Kvartsfinal Semifinal Final
Poäng Seed Resultat Resultat Resultat Resultat Resultat Resultat Plats
Soha Abed Elaal Individuellt 587 57 Storbritannien Folkard (GBR) (8)
L 95-107
Gick inte vidare 63

Friidrott[redigera | redigera wikitext]

Förkortningar
  • Noteringar – Placeringarna avser endast löparens eget heat
  • Q = Kvalificerad till nästa omgång
  • q = Kvalificerade sig till nästa omgång som den snabbaste idrottaren eller, i fältgrenarna, via placering utan att uppnå kvalgränsen.
  • NR = Nationellt rekord
  • N/A = Omgången ingick inte i grenen
  • Bye = Idrottaren behövde inte delta i denna omgång

Herrar
Bana & landsväg
Idrottare Gren Heat Semifinal Final
Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering
Amr Ibrahim Mostafa Seoud 200 m 20.75 5 q 20.55 6 Gick inte vidare
Fältgrenar
Idrottare Gren Kval Final
Längd Placering Längd Placering
Mohsen El Anany Släggkastning NM Gick inte vidare
Omar El Ghazali Diskuskastning 60.24 23 Gick inte vidare
Yasser Farag Kulstötning 18.42 37 Gick inte vidare

Fäktning[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Idrottare Gren Omgång 1 Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Final / BM
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Ahmed Nabil Värja, individuellt Flag of Estonia.svg Novosjolov (EST)
L 8–15
Gick inte vidare
Mostafa Nagaty Florett, individuellt i.u. Flag of the United States.svg Meinhardt (USA)
L 3–15
Gick inte vidare
Gamal Fathy Sabel, individuellt Flag of Canada.svg Beaudry (CAN)
L 8–15
Gick inte vidare
Mahmoud Samir Flag of Brazil.svg Agresta (BRA)
L 10–15
Gick inte vidare
Shadi Talaat Flag of Belarus (1995–2012).svg Prjiemka (BLR)
L 7–15
Gick inte vidare
Gamal Fathy
Tamim Ghazy
Mahmoud Samir
Shadi Talaat
Sabel, lag i.u. Flag of France.svg Frankrike
L 31–45
Klassificeringssemifinal
Flag of Belarus (1995–2012).svg Vitryssland
L 22–45
7:e plats-final
Flag of Hungary.svg Ungern
L 25–45
8
Damer
Idrottare Gren Omgång 1 Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Final / BM
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Aya El Sayed Värja, individuellt i.u. Flag of France.svg Picot (FRA)
L 7–15
Gick inte vidare
Eman El Gammal Florett, individuellt Flag of the Netherlands.svg Angad-Gaur (NED)
L 4–13
Gick inte vidare
Shaimaa El-Gammal Flag of Egypt.svg Shaban (EGY)
W 15–12
Flag of South Korea (1997–2011).svg Nam H-H (KOR)
L 6–15
Gick inte vidare
Eman Shaban Flag of Egypt.svg S El-Gammal (EGY)
L 12–15
Gick inte vidare
Eman El Gammal
Shaimaa El-Gammal
Eman Shaban
Salma Soueif
Florett, lag i.u. Flag of Russia.svg Ryssland
L 23–45
Klassificeringssemifinal
Flag of the People's Republic of China.svg Kina
L 24–45
7:e plats-final
Flag of Poland.svg Polen
L 14–45
8

Gymnastik[redigera | redigera wikitext]

Artistisk gymnastik[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Gymnast Gren Kval Final
Redskap Totalt Placering Redskap Totalt Placering
F PH R V PB HB F PH R V PB HB
Mohamed Serour Mångkamp 13.450 13.250 12.675 15.325 12.375 14.125 81.200 44 Gick inte vidare
Damer
Gymnast Gren Kval Final
Redskap Totalt Placering Redskap Totalt Placering
F V UB BB F V UB BB
Sherine El-Zeiny Mångkamp 12.650 13.750 10.600 13.000 50.000 61 Gick inte vidare

Handboll[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Egyptens landslag i handboll – laguppställning
Spelare Tränare
Position Nr Namn Ålder Längd (cm) Vikt (kg) Klubb
V9 4 Mabrouk, Hussein &&&&&&&&&&&&&028.&&&&&028 år – 30 mars 1980 (39 år) 193 85 Al-Ahly Egypten
H6 5 Hussien, Moustafa &&&&&&&&&&&&&024.&&&&&024 år – 8 januari 1984 (35 år) 196 90 Al-Ahly Egypten
H9 6 El Ahmar, Ahmed &&&&&&&&&&&&&024.&&&&&024 år – 27 januari 1984 (35 år) 183 81 El Zamalek Egypten
M6 8 Ramadan, Mohamed &&&&&&&&&&&&&024.&&&&&024 år – 7 mars 1984 (35 år) 191 87 Al-Ahly Egypten
H9 10 Abdel Razek, Abou &&&&&&&&&&&&&021.&&&&&021 år – 12 februari 1987 (32 år) 185 85 Smoha Egypten
M9 11 Hassaballah, Mahmoud &&&&&&&&&&&&&021.&&&&&021 år – 22 november 1986 (32 år) 185 76 El-Olympi Egypten
MV 12 El-Nakib, Mohamed Bakir &&&&&&&&&&&&&034.&&&&&034 år – 6 april 1974 (45 år) 193 92 El-Olympi Egypten
V9 14 Mabrouk, Hassan &&&&&&&&&&&&&026.&&&&&026 år – 29 juli 1982 (37 år) 188 85 Al-Ahly Egypten
V9 15 Abd Elsalam, Mohamed &&&&&&&&&&&&&026.&&&&&026 år – 12 januari 1982 (37 år) 193 83 El Zamalek Egypten
MV 16 Abdel Maksoud, Walid &&&&&&&&&&&&&029.&&&&&029 år – 14 juni 1979 (40 år) 193 95 El Zamalek Egypten
V6 17 Mabrouk, Belal &&&&&&&&&&&&&024.&&&&&024 år – 2 augusti 1984 (35 år) 185 87 Al-Ahly Egypten
M6 18 El Fakharany, Hany &&&&&&&&&&&&&030.&&&&&030 år – 6 april 1978 (41 år) 183 82 Füchse Berlin Tyskland
M9 19 Rabie, Hassan &&&&&&&&&&&&&030.&&&&&030 år – 10 maj 1978 (41 år) 188 87 El Zamalek Egypten
V9 20 Zaky, Hussein &&&&&&&&&&&&&029.&&&&&029 år – 1 mars 1979 (40 år) 193 85 BM Aragón Spanien
Coach



Referenser

(1) (2) (3)

Gruppspel
Nr Land SM V O F GM IM MS Poäng
1 Flag of South Korea (1997–2011).svg Sydkorea 5 3 0 2 122 129 -7 6
2 Flag of Denmark.svg Danmark 5 2 2 1 137 131 +6 5
3 Flag of Iceland.svg Island 5 2 2 1 151 146 +5 6
4 Flag of Russia.svg Ryssland 5 2 1 2 136 131 +5 5
5 Flag of Germany.svg Tyskland 5 2 1 2 126 130 -4 6
6 Flag of Egypt.svg Egypten 5 0 2 3 127 132 -5 2

Judo[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Idrottare Gren Inledande omgång Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Återkval 1 Återkval 2 Återkval 3 Final / BM
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Aheen El Hady Halv lättvikt (-66 kg) BYE Flag of Armenia.svg Nazaryan (ARM)
W 0001–0000
Flag of Cuba.svg Arencibia (CUB)
L 0000–0001
Gick inte vidare Flag of Andorra.svg García (AND)
W 1001–0001
Flag of the United States.svg Takata (USA)
W 1000–0001
Flag of Uzbekistan.svg Sharipov (UZB)
L 0001–0101
Gick inte vidare
Hesham Mesbah Mellanvikt (-90 kg) i.u. Flag of South Korea (1997–2011).svg Choi S-H (KOR)
W 0000–0000 YUS
Flag of Georgia.svg Tsirekidze (GEO)
L 0001–0010
Gick inte vidare BYE Flag of Azerbaijan.svg Mammadov (AZE)
W 0011–0010
Flag of Belarus (1995–2012).svg Kazusionak (BLR)
W 1001–0001
Flag of France.svg Dafreville (FRA)
W 1000–0000
3
Islam El Shehaby Tungvikt (+100 kg) BYE Flag of Hungary.svg Bor (HUN)
W 0120–0010
Flag of Japan.svg Ishii (JPN)
L 0000–1001
Gick inte vidare Flag of Italy.svg Bianchessi (ITA)
L 0000–0010
Gick inte vidare
Damer
Idrottare Gren Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Återkval 1 Återkval 2 Återkval 3 Final / BM
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Samah Ramadan Tungvikt (+78 kg) BYE Flag of Cuba.svg Ortiz (CUB)
L 0000–0110
Gick inte vidare BYE Flag of Australia.svg Shepherd (AUS)
W 1000–0000
Flag of South Korea (1997–2011).svg Kim N-Y (KOR)
L 0000–0200
Gick inte vidare

Konstsim[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Teknisk rutin Fri rutin (inledande) Fri rutin (final)
Poäng Placering Poäng Totalt (teknisk + fri) Placering Placering Totalt (teknisk + fri) Placering
Reem Abdalazem
Dalia El Gebaly
Damernas duett 40.417 24 40.250 80.667 24 Gick inte vidare
Reem Abdalazem
Aziza Abdelfattah
Lamyaa Badawi
Hajar Badran
Dalia El Gebaly
Shaza El Sayed
Youmna Khallaf
Mai Mohamed
Nouran Saleh
Damernas lagtävling 39.750 8 i.u. 41.083 80.833 8

Modern femkamp[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Skytte
(10 meter luftpistol)
Fäktning
(värja)
Simning
(200 m frisim)
Ridsport
(hästhoppning)
Löpning
(3000 m)
Totalpoäng Slutresultat
Poäng Placering MF-poäng Resultat Placering MF-poäng Tid Placering MF-poäng Straff Placering MF-poäng Tid Placering MF-poäng
Amro El Geziry Herrar 174 29 1024 15–20 24 760 1:55,86 1 1412 OR 716 31 484 9:58,55 30 1008 4688 32
Omnia Fakhry Damer 186 5 1168 17–18 =18 808 2:15,72 9 1292 312 35 776 11:32,10 33 952 4996 30
Aya Medany 184 9 1144 22–13 =5 928 2:15,69 8 1292 196 30 1004 10:36,05 11 1176 5544 8

Ridsport[redigera | redigera wikitext]

Hoppning[redigera | redigera wikitext]

Ryttare Häst Gren Kval Final Totalt
Omgång 1 Omgång 2 Omgång 3 Omgång A Omgång B
Straff Placering Straff Totalt Placering Straff Totalt Placering Straff Placering Straff Totalt Placering Straff Placering
Karim El Zoghby Aladin Individuell hoppning 52 76 Drog sig ur Gick inte vidare

Rodd[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Idrottare Gren Heat Återkval Kvartsfinal Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Aly Ibrahim Singelsculler 7:43,70 3 QF i.u. 7:24,77 6 SC/D 7:20,73 3 FC 7:26,06 18
Ibrahim Abd El Razek
Ahmed Gad
Amin Ramadan
Mohamed Zidan
Fyra utan styrman 6:11,71 5 R 6:37,50 4 i.u. Gick inte vidare
Damer
Idrottare Gren Heat Kvartsfinal Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Heba Ahmed Singelsculler 8:46,96 4 FE BYE 8:07,10 24

Simning[redigera | redigera wikitext]

Skytte[redigera | redigera wikitext]

Taekwondo[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaer Återkval Bronsmatch Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Noha Abd Rabo Damernas +67 kg Flag of Norway.svg Solheim (NOR)
L 3–9
Gick inte vidare Flag of Malaysia.svg Che C C (MAS)
W 5–1
Flag of the United Kingdom.svg Stevenson (GBR)
L 1–5
Gick inte vidare 5

Tyngdlyftning[redigera | redigera wikitext]

Volleyboll[redigera | redigera wikitext]

Referenser[redigera | redigera wikitext]

  1. ^ ”Arkiverade kopian”. Arkiverad från originalet den 26 september 2013. https://web.archive.org/web/20130926004701/http://www.sports-reference.com/olympics/countries/EGY/summer/2008/. Läst 5 augusti 2013.  Sports-reference.com (engelska)