Herrsingel vid Australiska öppna 2021

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök
Australiska öppna 2021
Mästare :   Serbien Novak Djokovic
Finalist :   Ryssland Daniil Medvedev
Finalresultat :   7–5, 6–2, 6–2
Tävlingar
Singel   herrar   damer       pojkar   flickor
Dubbel   herrar   damer   mixed   pojkar   flickor

Seedning[redigera | redigera wikitext]

  1. Serbien Novak Đoković (segrare)
  2. Spanien Rafael Nadal (kvartsfinal)
  3. Österrike Dominic Thiem (fjärde omgången)
  4. Ryssland Daniil Medvedev (final)
  5. Grekland Stefanos Tsitsipas (semifinal)
  6. Tyskland Alexander Zverev (kvartsfinal)
  7. Ryssland Andrej Rublev (kvartsfinal)
  8. Argentina Diego Schwartzman (tredje omgången)
  9. Italien Matteo Berrettini (fjärde omgången, walkover)
  10. Frankrike Gaël Monfils (första omgången)
  11. Kanada Denis Shapovalov (tredje omgången)
  12. Spanien Roberto Bautista Agut (första omgången)
  13. Belgien David Goffin (första omgången)
  14. Kanada Milos Raonic (fjärde omgången)
  15. Spanien Pablo Carreño Busta (tredje omgången, uppgivet)
  16. Italien Fabio Fognini (fjärde omgången)
  17. Schweiz Stan Wawrinka (andra omgången)
  18. Bulgarien Grigor Dimitrov (kvartsfinal)
  19. Ryssland Karen Chatjanov (tredje omgången)
  20. Kanada Félix Auger-Aliassime (fjärde omgången)
  21. Australien Alex de Minaur (tredje omgången)
  22. Kroatien Borna Ćorić (andra omgången)
  23. Serbien Dušan Lajović (fjärde omgången)
  24. Norge Casper Ruud (fjärde omgången, uppgivet)
  25. Frankrike Benoît Paire (första omgången)
  26. Polen Hubert Hurkacz (första omgången)
  27. USA Taylor Fritz (tredje omgången)
  28. Serbien Filip Krajinović (tredje omgången)
  29. Frankrike Ugo Humbert (andra omgången)
  30. Storbritannien Dan Evans(första omgången)
  31. Italien Lorenzo Sonego (andra omgången)
  32. Frankrike Adrian Mannarino (tredje omgången)

Matcher[redigera | redigera wikitext]

Teckenförklaring[redigera wikitext]

  • Q = Kvalificerad via kvalturneringen
  • WC = Wild card
  • LL = Lucky loser
  • Alt = Reserv
  • SE = Dispens
  • PR = Skyddad ranking
  • w/o = Walkover
  • u = Uppgivet
  • d = Utkörd/diskvalificerad


Övre halvan[redigera | redigera wikitext]

Sektion 1[redigera | redigera wikitext]

Första omgången   Andra omgången   Tredje omgången   Fjärde omgången
1  Serbien N Ðoković 6 6 6  
 Frankrike J Chardy 3 1 2     1  Serbien N Ðoković 6 63 77 6  
 USA F Tiafoe 77 6 6    USA F Tiafoe 3 77 62 3  
 Italien S Travaglia 65 2 2       1  Serbien N Ðoković 77 6 3 4 6  
 USA R Opelka 6 77 6       27  USA T Fritz 61 4 6 6 2  
PR  Taiwan Y-h Lu 3 62 3      USA R Opelka 6 66 77 65 2
 Spanien A Ramos Viñolas 66 6 2 66   27  USA T Fritz 4 78 64 77 6  
27  USA T Fritz 78 3 6 78       1  Serbien N Ðoković 77 4 6 6
17  Schweiz S Wawrinka 6 6 6       14  Kanada M Raonic 64 6 1 4
 Portugal P Sousa 3 2 4     17  Schweiz S Wawrinka 5 1 6 6 69  
 Ungern M Fucsovics 4 6 6 63 6    Ungern M Fucsovics 7 6 4 2 711  
WC  Australien M Polmans 6 3 1 77 3        Ungern M Fucsovics 62 7 2 2
 Frankrike C Moutet 6 64 3 6 6       14  Kanada M Raonic 77 5 6 6  
 Australien J Millman 4 77 6 2 3      Frankrike C Moutet 77 1 1 4
 Argentina F Coria 3 3 2   14  Kanada M Raonic 61 6 6 6  
14  Kanada M Raonic 6 6 6  

Sektion 2[redigera | redigera wikitext]

Första omgången   Andra omgången   Tredje omgången   Fjärde omgången
10  Frankrike G Monfils 6 4 5 6 3  
 Finland E Ruusuvuori 3 6 7 3 6      Finland E Ruusuvuori 6 3 2 65  
 Japan Y Nishioka 77 1 1 1    Spanien P Martínez 1 6 6 77  
 Spanien P Martínez 63 6 6 6        Spanien P Martínez 78 5 1 4  
 Slovenien A Bedene 4 5 7 4       23  Serbien D Lajović 66 7 6 6  
 Kazakstan A Bublik 6 7 5 6      Kazakstan A Bublik 4 64 6 3
Q  Ukraina S Stachovskij 7 4 3 7 4   23  Serbien D Lajović 6 77 4 6  
23  Serbien D Lajović 5 6 6 5 6       23  Serbien D Lajović 4 65 3
32  Frankrike A Mannarino 6 6 77       6  Tyskland A Zverev 6 77 6
 Österrike D Novak 2 4 62     32  Frankrike A Mannarino 6 6 6  
 Serbien M Kecmanović 6 6 6    Serbien M Kecmanović 1 2 4  
 Polen K Majchrzak 2 4 3       32  Frankrike A Mannarino 3 3 1
LL  Japan T Daniel 61 63 4       6  Tyskland A Zverev 6 6 6  
Q  USA M Cressy 77 77 6     Q  USA M Cressy 5 4 3
 USA M Giron 710 65 3 2   6  Tyskland A Zverev 7 6 6  
6  Tyskland A Zverev 68 77 6 6  

Sektion 3[redigera | redigera wikitext]

Första omgången   Andra omgången   Tredje omgången   Fjärde omgången
3  Österrike D Thiem 77 6 6  
 Kazakstan M Kukushkin 62 2 3     3  Österrike D Thiem 6 6 6  
 Tyskland D Koepfer 7 6 6    Tyskland D Koepfer 4 0 2  
LL  Bolivia H Dellien 5 2 4       3  Österrike D Thiem 4 4 6 6 6  
Q  Portugal F Ferreira Silva 4 4 4        Australien N Kyrgios 6 6 3 4 4  
 Australien N Kyrgios 6 6 6      Australien N Kyrgios 5 6 3 77 6
 Japan Y Uchiyama 3 4 77 3   29  Frankrike U Humbert 7 4 6 62 4  
29  Frankrike U Humbert 6 6 63 6       3  Österrike D Thiem 4 4 0
18  Bulgarien G Dimitrov 6 6 77       18  Bulgarien G Dimitrov 6 6 6
 Kroatien M Čilić 4 2 65     18  Bulgarien G Dimitrov 77 6 6  
WC  Australien A Bolt 6 6 4 6   WC  Australien A Bolt 61 1 2  
 Slovakien N Gombos 2 2 6 3       18  Bulgarien G Dimitrov 6 1
Q  Belgien K Coppejans 4 6 77 3 3       15  Spanien P Carreño Busta 0 0r  
 Tjeckien J Veselý 6 3 63 6 6      Tjeckien J Veselý 3 63 6 4
 Japan K Nishikori 5 64 2   15  Spanien P Carreño Busta 6 77 2 6  
15  Spanien P Carreño Busta 7 77 6  

Sektion 4[redigera | redigera wikitext]

Första omgången   Andra omgången   Tredje omgången   Fjärde omgången
11  Kanada D Shapovalov 3 6 6 4 6  
 Italien J Sinner 6 3 2 6 4     11  Kanada D Shapovalov 6 6 6  
 Japan Y Sugita 6 1 1r   Q  Australien B Tomic 1 3 2  
Q  Australien B Tomic 3 6 4       11  Kanada D Shapovalov 5 5 3  
LL  Bosnien och Hercegovina D Džumhur 3 2 4       20  Kanada F Auger-Aliassime 7 7 6  
 Australien J Duckworth 6 6 6      Australien J Duckworth 4 1 2
LL  Tyskland C-M Stebe 2 4 2   20  Kanada F Auger-Aliassime 6 6 6  
20  Kanada F Auger-Aliassime 6 6 6       20  Kanada F Auger-Aliassime 6 6 3 3 4
25  Frankrike B Paire 2 6 65 5       Q  Ryssland A Karatsev 3 1 6 6 6
 Belarus E Gerasimov 6 2 77 7      Belarus E Gerasimov 0 1 0  
 Italien G Mager 3 3 4   Q  Ryssland A Karatsev 6 6 6  
Q  Ryssland A Karatsev 6 6 6       Q  Ryssland A Karatsev 6 6 6
LL  Frankrike A Müller 4 6 6 6       8  Argentina D Schwartzman 3 3 3 Om  
 Argentina JI Londero 6 3 0 3     LL  Frankrike A Müller 2 0 3
Q  Sverige E Ymer 63 4 6 2   8  Argentina D Schwartzman 6 6 6  
8  Argentina D Schwartzman 77 6 2 6  

Nedre halvan[redigera | redigera wikitext]

Sektion 5[redigera | redigera wikitext]

Första omgången   Andra omgången   Tredje omgången   Fjärde omgången
7  Ryssland A Rublev 6 6 6  
 Tyskland Y Hanfmann 3 3 4     7  Ryssland A Rublev 6 6 710  
 Brasilien T Monteiro 78 6 6    Brasilien T Monteiro 4 4 68  
 Slovakien A Martin 66 1 2       7  Ryssland A Rublev 7 6 6  
WC  Australien L Tu 77 4 64 4        Spanien F López 5 2 3  
 Spanien F López 61 6 77 6      Spanien F López 5 3 6 7 6
 USA S Querrey 5 4 4   31  Italien L Sonego 7 6 3 5 4  
31  Italien L Sonego 7 6 6       7  Ryssland A Rublev 6 77 0
24  Norge C Ruud 6 6 2       24  Norge C Ruud 2 63 0u
 Australien J Thompson 3 3 1r     24  Norge C Ruud 3 6 6 7  
 Georgien N Basilashvili 4 60 4    USA T Paul 6 2 4 5  
 USA T Paul 6 77 6       24  Norge C Ruud 6 5 6 6
WC  Australien C O'Connell 77 77 6        Moldavien R Albot 1 7 4 4  
 Tyskland J-L Struff 62 65 1     WC  Australien C O'Connell 2 5 68
 Moldavien R Albot 61 6 6 77    Moldavien R Albot 6 7 710  
12  Spanien R Bautista Agut 77 0 4 65  

Sektion 6[redigera | redigera wikitext]

Första omgången   Andra omgången   Tredje omgången   Fjärde omgången
13  Belgien D Goffin 6 4 77 66 3  
WC  Australien A Popyrin 3 6 64 78 6     WC  Australien A Popyrin 2 6 3 77 3  
 Sydafrika L Harris 4 6 6 6    Sydafrika L Harris 6 1 6 65 6  
LL  Danmark M Torpegaard 6 3 2 2        Sydafrika L Harris 67 1 4  
PR  USA M McDonald 3 6 6 6       PR  USA M McDonald 79 6 6  
 Italien M Cecchinato 6 3 2 2     PR  USA M McDonald 6 6 4 6
 Argentina G Pella 3 65 5   22  Kroatien B Ćorić 4 2 6 4  
22  Kroatien B Ćorić 6 77 7       PR  USA M McDonald 4 2 3
28  Serbien F Krajinović 77 6 4 6       4  Ryssland D Medvedev 6 6 6
LL  Nederländerna R Haase 64 3 6 2     28  Serbien F Krajinović 6 5 6 6  
 Spanien P Andújar 6 7 7    Spanien P Andújar 2 7 1 4  
Q  Frankrike Q Halys 4 5 5       28  Serbien F Krajinović 3 3 6 6 0
 Spanien R Carballés Baena 7 3 6 6       4  Ryssland D Medvedev 6 6 4 3 6  
 Ungern A Balázs 5 6 2 3      Spanien R Carballés Baena 2 5 1
 Kanada V Pospisil 2 2 4   4  Ryssland D Medvedev 6 7 6  
4  Ryssland D Medvedev 6 6 6  

Sektion 7[redigera | redigera wikitext]

Första omgången   Andra omgången   Tredje omgången   Fjärde omgången
5  Grekland S Tsitsipas 6 6 6  
 Frankrike G Simon 1 2 1     5  Grekland S Tsitsipas 65 6 6 65 6  
WC  Australien T Kokkinakis 6 6 6   WC  Australien T Kokkinakis 77 4 1 77 4  
 Sydkorea S-w Kwon 4 1 1       5  Grekland S Tsitsipas 6 6 6  
Q  Nederländerna B van de Zandschulp 1 4 4        Sverige M Ymer 4 1 1  
Q  Spanien C Alcaraz 6 6 6     Q  Spanien C Alcaraz 6 4 4 65
 Sverige M Ymer 3 6 3 7 6    Sverige M Ymer 2 6 6 77  
26  Polen H Hurkacz 6 3 6 5 3       5  Grekland S Tsitsipas w/o
19  Ryssland K Chatjanov 6 64 77 6       9  Italien M Berrettini
WC  Australien A Vukic 3 77 62 4     19  Ryssland K Chatjanov 6 6 6  
 Litauen R Berankis 6 7 6    Litauen R Berankis 2 4 4  
WC  Indien S Nagal 2 5 3       19  Ryssland K Chatjanov 61 65 65
Q  Tjeckien T Macháč 65 7 6 3       9  Italien M Berrettini 77 77 77  
Q  Spanien M Vilella Martínez 77 5 0 0r     Q  Tjeckien T Macháč 3 2 6 3
 Sydafrika K Anderson 69 5 3   9  Italien M Berrettini 6 6 4 6  
9  Italien M Berrettini 711 7 6  

Sektion 8[redigera | redigera wikitext]

Första omgången   Andra omgången   Tredje omgången   Fjärde omgången
16  Italien F Fognini 6 6 6  
 Frankrike P-H Herbert 4 2 3     16  Italien F Fognini 4 6 2 6 714  
Q  Schweiz H Laaksonen 2 4 3    Italien S Caruso 6 2 6 3 612  
 Italien S Caruso 6 6 6       16  Italien F Fognini 6 6 6  
 Uruguay P Cuevas 6 4 6 6       21  Australien A de Minaur 4 3 4  
 Italien A Seppi 4 6 2 2      Uruguay P Cuevas 3 3 5
 USA T Sandgren 5 1 1   21  Australien A de Minaur 6 6 7  
21  Australien A de Minaur 7 6 6       16  Italien F Fognini 3 4 2
30  Storbritannien D Evans 4 6 4 5       2  Spanien R Nadal 6 6 6
 Storbritannien C Norrie 6 4 6 7      Storbritannien C Norrie 3 7 6 77  
 Belarus I Ivashka 4 3 4   Q  Ryssland R Safiullin 6 5 3 63  
Q  Ryssland R Safiullin 6 6 6        Storbritannien C Norrie 5 2 5
Q  USA M Mmoh 77 63 3 77 7       2  Spanien R Nadal 7 6 7  
Q  Serbien V Troicki 63 77 6 63 5     Q  USA M Mmoh 1 4 2
 Serbien L Đere 3 4 1   2  Spanien R Nadal 6 6 6  
2  Spanien R Nadal 6 6 6  

Slutspel[redigera | redigera wikitext]

  Kvartsfinaler Semifinaler Final
                                                   
  1  Serbien Novak Đoković 66 6 6 78  
6  Tyskland Alexander Zverev 78 2 4 66  
  1  Serbien Novak Đoković 6 6 6  
  Q  Ryssland Aslan Karatsev 3 4 2  
18  Bulgarien Grigor Dimitrov 6 4 1 2
  Q  Ryssland Aslan Karatsev 2 6 6 6  
    1  Serbien Novak Đoković 7 6 6
  4  Ryssland Daniil Medvedev 5 2 2
  7  Ryssland Andrej Rublev 5 3 2  
4  Ryssland Daniil Medvedev 7 6 6  
4  Ryssland Daniil Medvedev 6 6 7
  5  Grekland Stefanos Tsitsipas 4 2 5  
5  Grekland Stefanos Tsitsipas 3 2 77 6 7
  2  Spanien Rafael Nadal 6 6 64 4 5  

Referenser[redigera | redigera wikitext]

Program och resultat