Juniorvärldsmästerskapen i friidrott 2002

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
Juniorvärldsmästerskapen i friidrott 2002
Datum 16 juli–21 juli
Grenar 43 grenar i 1 sporter
Deltagare
Nationer 160
Aktiva 1140
Värdskap
Land Jamaica Jamaica
Ort Kingston
Arena Independence Park

Juniorvärldsmästerskapen i friidrott 2002 var de 9:e juniorvärldsmästerskapen i friidrott arrangerade av IAAF. Mästerskapet var för friidrottare under 20 år och hölls på Independence Park i Kingston, Jamaica mellan 16 och 21 juli 2002. Totalt 43 grenar hölls under mästerskapen, 22 för herrar och 21 för damer.

Medaljfördelning[redigera | redigera wikitext]

Medaljfördelning
Placering Nation Guld Silver Brons Totalt
1 USA USA 9 5 7 21
2 Kenya Kenya 5 1 2 8
3 Etiopien Etiopien 3 4 1 8
4 Kuba Kuba 3 1 0 4
5 Kroatien Kroatien 3 0 0 3
6 Kina Kina 2 8 1 11
7 Jamaica Jamaica 2 5 4 11
8 Sydafrika Sydafrika 2 0 0 2
9 Ryssland Ryssland 1 2 7 10
10 Polen Polen 1 2 2 5
11 Qatar Qatar 1 2 1 4
12 Storbritannien Storbritannien 1 1 1 3
Trinidad och Tobago Trinidad och Tobago 1 1 1 3
14 Lettland Lettland 1 1 0 2
Marocko Marocko 1 1 0 2
Ukraina Ukraina 1 1 0 2
17 Tyskland Tyskland 1 0 1 2
Japan Japan 1 0 1 2
19 Nya Zeeland Nya Zeeland 1 0 0 1
Rumänien Rumänien 1 0 0 1
Sverige Sverige 1 0 0 1
Uzbekistan Uzbekistan 1 0 0 1
23 Slovakien Slovakien 0 2 0 2
24 Vitryssland Vitryssland 0 1 2 2
25 Australien Australien 0 1 2 3
Frankrike Frankrike 0 1 2 3
27 Antigua och Barbuda Antigua och Barbuda 0 1 0 1
Kazakstan Kazakstan 0 1 0 1
Kuwait Kuwait 0 1 0 1
30 Brasilien Brasilien 0 0 2 2
Finland Finland 0 0 2 2
32 Bahamas Bahamas 0 0 1 1
Indien Indien 0 0 1 1
Sydkorea Sydkorea 0 0 1 1
Luxemburg Luxemburg 0 0 1 1
Nigeria Nigeria 0 0 1 1
Tanzania Tanzania 0 0 1 1

*All information kommer från IAAF:s hemsida.

Resultat[redigera | redigera wikitext]

  • Nyckel
    • WJR - Världsrekord för juniorer
    • WJL - Världsårsbästa för juniorer
    • NJR - Nationsrekord för juniorer
    • NR - Nationsrekord
    • CR - Mästerskapsrekord
    • PB - Personligt rekord
    • SB - Personligt rekord för säsongen

Herrar[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
100 m Darrel Brown
Trinidad och Tobago Trinidad och Tobago
10.09 CR Marc Burns
Trinidad och Tobago Trinidad och Tobago
10.18 PB Willie Hordge
USA USA
10.36
200 m Usain Bolt
Jamaica Jamaica
20.61 Brendan Christian
Antigua och Barbuda Antigua och Barbuda
20.74 Wes Felix
USA USA
20.82 PB
400 m Darold Williamson
USA USA
45.37 Jonathan Fortenberry
USA USA
45.73 Jermaine Gonzales
Jamaica Jamaica
45.84 PB
800 m Alex Kipchirchir
Kenya Kenya
1:46.59 Salem Amer Al-Badri
Qatar Qatar
1:46.63 NJR David Fiegen
Luxemburg Luxemburg
1:46.66
1500 m Yassine Bensghir
Marocko Marocko
3:40.72 PB Abdulrahman Suleiman
Qatar Qatar
3:41.72 Samwel Mwera
Tanzania Tanzania
3:41.75
5000 m Hillary Chenonge
Kenya Kenya
13:28.30 CR Markos Geneti
Etiopien Etiopien
13:28.83 SB Gebregziabher Gebremariam
Etiopien Etiopien
13:29.13
10 000 m Gebregziabher Gebremariam
Etiopien Etiopien
29:02.71 Sileshi Sihine
Etiopien Etiopien
29:03.74 Solomon Bushendich
Kenya Kenya
29:05.96
110 m häck Antwon Hicks
USA USA
13.42 Shi Dongpeng
Kina Kina
13.58 Shamar Sands
Bahamas Bahamas
13.67
400 m häck L.J. van Zyl
Sydafrika Sydafrika
48.89 CR Kenneth Ferguson
USA USA
49.38 PB Bershawn Jackson
USA USA
50.00 PB
3000 m hinder Michael Kipyego
Kenya Kenya
8:29.54 David Kirwa
Kenya Kenya
8:31.44 Abubaker Ali Kamal
Qatar Qatar
8:33.67 NJR
10000 m gång Vladimir Kanajkin
Ryssland Ryssland
41:41.40 Xu Xingde
Kina Kina
41:44.00 Lu Ronghua
Kina Kina
41:46.07
4 x 100 m stafett USA USA
Ashton Collins
Wes Felix
Ivory Williams
Willie Hordge
38.92 WJR Jamaica Jamaica
Winston Hutton
Orion Nicely
Yhann Plummer
Usain Bolt
39.15 NJR Trinidad och Tobago Trinidad och Tobago
Chevon Simpson
Marc Burns
Kevon Holder
Darrel Brown
39.17 NJR
4 x 400 m stafett USA USA
Kenneth Ferguson
Darold Williamson
Ashton Collins
Jonathan Fortenberry
3:03.71 Jamaica Jamaica
Sekou Clarke
Usain Bolt
Jermaine Myers
Jermaine Gonzales
3:04.06 NJR Japan Japan
Yamauchi Fujio
Daisuke Sakai
Yuki Yamaguchi
Yosuke Inoue
3:05.80 AJR
Höjdhopp Andra Manson
USA USA
2.31 WLJ Zhu Wannan
Kina Kina
2.23 PB Germaine Mason
Jamaica Jamaica
2.21
Stavhopp Maksym Mazuryk
Ukraina Ukraina
5.55 WLJ Vladyslav Revenko
Ukraina Ukraina
5.55 WLJ Vincent Favretto
Frankrike Frankrike
5.40
Längdhopp Ibrahim Abdulla Al-Waleed
Qatar Qatar
7.99 PB Fabrice Lapierre
Australien Australien
7.74 PB Trevell Quinley
USA USA
7.71 PB
Tresteg Arnie David Giralt
Kuba Kuba
16.68 Li Yanxi
Kina Kina
16.66 PB Aleksandr Sergejev
Ryssland Ryssland
16.55
Kula (6 kg) Edis Elkasevic
Kroatien Kroatien
21.47 WLJ Sean Shields
USA USA
20.54 Mika Vasara
Finland Finland
20.50
Diskus (1,750 kg) Wu Tao
Kina Kina
64.51 WLJ Dmitriy Sivakov
Vitryssland Vitryssland
62.00 Michał Hodun
Polen Polen
61.74
Slägga (6 kg) Werner Smit
Sydafrika Sydafrika
76.43 Ali Al-Zinkawi
Kuwait Kuwait
73.69 Aliaksandr Kazulka
Vitryssland Vitryssland
72.72
Spjut Igor Janik
Polen Polen
74.16 Vladislav Shkurlatov
Ryssland Ryssland
74.09 PB Jung Sang-Jin
Sydkorea Sydkorea
73.99 PB
Tiokamp Leonid Andreev
Uzbekistan Uzbekistan
7693 Nadir El Fassi
Frankrike Frankrike
7677 Mikko Halvari
Finland Finland
7587

Damer[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
100 m Lauryn Williams
USA USA
11.33 PB Simone Facey
Jamaica Jamaica
11.43 PB Marshevet Hooker
USA USA
11.48
200 m Vernicha James
Storbritannien Storbritannien
22.93 PB Anneisha McLaughlin
Jamaica Jamaica
22.94 PB Sanya Richards
USA USA
23.09
400 m Monique Henderson
USA USA
51.10 SB Sanya Richards
USA USA
51.49 Sheryl Morgan
Jamaica Jamaica
52.61
800 m Janeth Jepkosgei
Kenya Kenya
2:00.80 WLJ Lucia Klocová
Slovakien Slovakien
2:01.73 Juliana Paula de Azevedo
Brasilien Brasilien
2:03.81 PB
1500 m Viola Kibiwot
Kenya Kenya
4:12.57 PB Berhane Herpassa
Etiopien Etiopien
4:13.59 Olesja Syreva
Ryssland Ryssland
4:14.32 PB
3000 m Meseret Defar
Etiopien Etiopien
9:12.61 Mariem Alaoui Selsouli
Marocko Marocko
9:16.28 PB Olesja Syreva
Ryssland Ryssland
9:16.58 PB
5000 m Meseret Defar
Etiopien Etiopien
15:54.94 Tirunesh Dibaba
Etiopien Etiopien
15:55.99 Vivian Cheruiyot
Kenya Kenya
15:56.04
100 m häck Anay Tejeda
Kuba Kuba
12.81 Agnieszka Frankowska
Polen Polen
13.16 Tina Klein
Tyskland Tyskland
13.23
400 m häck Lashinda Demus
USA USA
54.70 WJR Melaine Walker
Jamaica Jamaica
56.03 Camille Robinson
Jamaica Jamaica
56.14 PB
10000 m gång Fumi Mitsumura
Japan Japan
46:01.51 NJR Liu Siqi
Kina Kina
46:07.15 Maryna Tsikhanava
Vitryssland Vitryssland
46:14.67 SB
4x100 m stafett Jamaica Jamaica
Sherone Simpson
Kerron Stewart
Anneisha McLaughlin
Simone Facey
43.40 CR USA USA
Lauryn Williams
Ashlee Williams
Shalonda Solomon
Marshevet Hooker
43.66 Storbritannien Storbritannien
Jade Lucas-Read
Jeanette Kwakye
Amy Spencer
Vernicha James
44.22 PB
4x400 m stafett USA USA
Christina Hardeman
Monique Henderson
Tiffany Ross
Lashinda Demus
3:29.95 NJR Storbritannien Storbritannien
Kim Wall
Amy Spencer
Vernicha James
Lisa Miller
3:30.46 NJR Ryssland Ryssland
Jelena Mygunova
Maria Dryachlova
Julia Gusjtjina
Tatjana Popova
3:34.49
Höjdhopp Blanka Vlašić
Kroatien Kroatien
1.96 WLJ Anna Ksok
Polen Polen
1.87 Petrina Price
Australien Australien
1.87
Stavhopp Floé Kühnert
Tyskland Tyskland
4.40 CR Julia Golubtjikova
Ryssland Ryssland
4.30 Natalija Belinskaja
Ryssland Ryssland
4.20
Längdhopp Adina Anton
Rumänien Rumänien
6.46 PB Wang Lina
Kina Kina
6.36 Esther Aghatise
Nigeria Nigeria
6.34
Tresteg Mabel Gay
Kuba Kuba
14.09 Arianna Martínez
Kuba Kuba
13.74 Keila da Silva Costa
Brasilien Brasilien
13.70
Kulstötning Valerie Adams
Nya Zeeland Nya Zeeland
17.73 AJR Zhang Ying
Kina Kina
16.76 Laura Gerraughty
USA USA
16.62
Diskus Ma Xuejun
Kina Kina
58.85 PB Xu Shaoyang
Kina Kina
57.87 Seema Antil
Indien Indien
55.83
Slägga Ivana Brkljačić
Kroatien Kroatien
65.39 Martina Danišová
Slovakien Slovakien
63.91 Julia Rozenfeld
Ryssland Ryssland
60.83 PB
Spjutkastning Linda Brivule
Lettland Lettland
55.35 PB Ilze Gribule
Lettland Lettland
54.16 SB Urszula Jasińska
Polen Polen
54.06
Sjukamp Carolina Klüft
Sverige Sverige
6470 WJR Olga Aleksejeva
Kazakstan Kazakstan
5727 Olga Levenkova
Ryssland Ryssland
5712

Källor[redigera | redigera wikitext]


Externa länkar[redigera | redigera wikitext]