Lista över medaljörer vid olympiska vinterspelen 1998

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök

Detta är en lista över vinnare av medaljer i olympiska vinterspelen 1998. OS 1998 hölls i Nagano, Japan. Det finns även en lista över den nationella medaljfördelning vid olympiska vinterspelen 1998.

Alpin skidåkning[redigera | redigera wikitext]

Herrar[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
Slalom Hans Petter Buraas
 Norge
Ole Kristian Furuseth
 Norge
Thomas Sykora
 Österrike
Storslalom Hermann Maier
 Österrike
Stephan Eberharter
 Österrike
Michael von Grünigen
 Schweiz
Super-G Hermann Maier
 Österrike
Didier Cuche
 Schweiz
Hans Knauss
 Österrike
Störtlopp Jean-Luc Crétier
 Frankrike
Lasse Kjus
 Norge
Hannes Trinkl
 Österrike
Kombination Mario Reiter
 Österrike
Lasse Kjus
 Norge
Christian Mayer
 Österrike

Damer[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
Slalom Hilde Gerg
 Tyskland
Deborah Compagnoni
 Italien
Zali Steggall
 Australien
Storslalom Deborah Compagnoni
 Italien
Alexandra Meissnitzer
 Österrike
Katja Seizinger
 Tyskland
Super-G Picabo Street
 USA
Michaela Dorfmeister
 Österrike
Alexandra Meissnitzer
 Österrike
Störtlopp Katja Seizinger
 Tyskland
Pernilla Wiberg
 Sverige
Florence Masnada
 Frankrike
Kombination Katja Seizinger
 Tyskland
Martina Ertl
 Tyskland
Hilde Gerg
 Tyskland

Backhoppning[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
Backhoppning, K90 Jani Soininen
 Finland
Kazuyoshi Funaki
 Japan
Andreas Widhölzl
 Österrike
Backhoppning, K120 Kazuyoshi Funaki
 Japan
Jani Soininen
 Finland
Masahiko Harada
 Japan
Backhoppning, K120, lag  Japan
Takanobu Okabe
Hiroya Saitō
Kazuyoshi Funaki
Masahiko Harada
 Tyskland
Sven Hannawald
Martin Schmitt
Hansjörg Jäkle
Dieter Thoma
 Österrike
Reinhard Schwarzenberger
Martin Höllwarth
Stefan Horngacher
Andreas Widhölzl

Bob[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
2-mansbob  Italien
Günther Huber
Antonio Tartaglia
 Kanada
Pierre Lueders
David MacEachern
 Tyskland
Christoph Langen
Markus Zimmermann
4-mansbob  Tyskland
Christoph Langen
Markus Zimmermann
Marco Jakobs
Olaf Hampel
 Schweiz
Marcel Rohner
Markus Nüssli
Markus Wasser
Beat Seitz
 Frankrike
Bruno Mingeon
Emanuel Hostache
Eric Le Chanony
Max Robert

 Storbritannien
Sean Olsson
Dean Ward
Courtney Rumbolt
Paul Attwood

Curling[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
Herrar  Daniel Müller
Diego Perren
Dominic Andres
Patrick Hürlimann
Patrik Lörtscher (SUI)
 Collin Mitchell
Paul Savage
Mike Harris
Richard Hart
George Karrys (CAN)
 Eigil Ramsfjell
Jan Thoresen
Stig-Arne Gunnestad
Tore Torvbråten
Anthon Grimsmo (NOR)
Damer  Jan Betker
Atina Ford
Marcia Gudereit, Joan McCusker
Sandra Schmirler (CAN)
 Jane Bidstrup
Dorthe Holm
Helena Blach Lavrsen
Margit Pörtner
Trine Qvist (DEN)
 Elisabet Gustafson
Margaretha Lindahl
Louise Marmont
Katarina Nyberg
Elisabeth Persson (SWE)

Freestyle[redigera | redigera wikitext]

Herrar[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
Puckelpist Jonny Moesley
 USA
Janne Lahtela
 Finland
Sami Mustonen
 Finland
Hopp Eric Bergquist
 USA
Sébastien Foucras
 Frankrike
Dimitri Dasjtjinskij
 Ryssland

Damer[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
Puckelpist Tae Satoya
 Japan
Tatjana Mittermayer
 Tyskland
Kari Traa
 Norge
Hopp Nikki Stone
 USA
Nannan Xu
 Kina
Colette Brand
 Schweiz

Ishockey[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
Herrar Tjeckien Tjeckien
Josef Beranek
Jan Caloun
Roman Cechmanek
Jiri Dopita
Roman Hamrlik
Dominik Hasek
Milan Hejduk
Jaromir Jagr
Frantisek Kucera
Robert Lang
David Moravec
Pavel Patera
Libor Prochazka
Martin Prochazka
Robert Reichel
Martin Rucinsky
Validimir Ruzicka-C
Jiri Slegr
Richard Smehlik
Jaroslav Spacek
Martin Straka
Petr Svoboda
Ryssland Ryssland
Pavel Bure-C
Valerij Bure
Michail Sjtalenkov
Alexej Gusarov
Alexej Jasjin
Dmitri Jusjkevitj
Alexej Zjamnov
Alexej Zjitnik
Valerij Kamenskij
Darius Kasparaitis
Andrej Kovalenko
Igor Kravtjuk
Sergej Krivokrasov
Boris Mironov
Dmitri Mironov
Aleksej Morozov
Sergej Nemtjinov
German Titov
Andrej Trefilov
Oleg Sjevtsov
Sergej Gontjar
Sergej Fjodorov
Valerij Zelepukin
Finland Finland
Teemu Selanne
Aki-Petteri Berg
Tomas Groenman
Raimo Helminen
Sami Kapanen
Saku Koivu-C
Jari Kurri
Janne Laukkanen
Jere Lehtinen
Juha Lind
Jyrki Lumme
Jarmo Myllys
Mika Nieminen
Janne Niinimaa
Teppo Numminen
Ville Peltonen
Kimmo Rintanen
Ari Sulander
Jukka Tammi
Esa Tikkanen
Kimmo Timonen
Antti Toermaenen
Juha Ylonen
Damer USA USA

Chris Bailey
Laurie Baker
Alana Blahoski
Lisa Brown-Miller
Karyn Bye
Colleen Coyne
Sara Decosta
Tricia Dunn
Cammi Granato
Katie King
Shelley Looney
Sue Merz
Allison Mleczko
Tara Mounsey
Vicki Movsessian
Angela Ruggiero
Jenny Potter
Jen Schmidgall
Sarah Tueting
Gretchen Ulion
Sandra Whyte

Kanada Kanada

Jennifer Botterill
Thérèse Brisson
Cassie Campbell
Judy Diduck
Nancy Drolet
Lori Dupuis
Danielle Goyette
Geraldine Heaney
Jayna Hefford
Becky Kellar
Katheryn Mccormack
Karen Nystrom
Lesley Reddon
Manon Rhéaume
France St-Louis
Laura Schuler
Fiona Smith
Vicky Sunohara
Hayley Wickenheiser
Stacy Wilson

Finland Finland

Sari Fisk
Kirsi Hänninen
Satu Huotari
Marianne Ihalainen
Johanna Ikonen
Sari Krooks
Emma Laaksonen
Sanna Lankosaari
Katja Lehto
Marika Lehtimäki
Riikka Nieminen
Marja-Helena Pälvilä
Tuula Puputti
Karoliina Rantamäki
Tiia Reima
Katja Riipi
Päivi Salo
Maria Selin
Liisa-Maria Sneck
Petra Vaarakallio

Konståkning[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
Herrar Ilja Kulik
 Ryssland
Elvis Stojko
 Kanada
Philippe Candeloro
 Frankrike
Damer Tara Lipinski
 USA
Michelle Kwan
 USA
Lu Chen
 Kina
Paråkning Oksana Kasakova
Artur Dimitrijev
 Ryssland
Jelena Beresjnaja
Anton Sicharulidse
 Ryssland
Mandy Wötzel
Ingo Steuer
 Tyskland
Isdans Oksana Grisjtjuk
Jevgenij Platov
 Ryssland
Ansjelika Krylova
Oleg Ovsiannikov
 Ryssland
Marina Anissina
Gwendal Peizerat
 Frankrike

Längdskidåkning[redigera | redigera wikitext]

Herrar[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
10 km K Bjørn Dæhlie
 Norge
Markus Gandler
 Österrike
Mika Myllylä
 Finland
30 km K Mika Myllylä
 Finland
Erling Jevne
 Norge
Silvio Fauner
 Italien
50 km F Bjørn Dæhlie
 Norge
Niklas Jonsson
 Sverige
Christian Hoffmann
 Österrike
15 km Jaktstart F Thomas Alsgaard
 Norge
Bjørn Dæhlie
 Norge
Vladimir Smirnov
 Kazakstan
Stafett 4 x 10 km  Norge
Sture Sivertsen
Erling Jevne
Bjørn Dæhlie
Thomas Alsgaard
 Italien
Marco Albarello
Fulvio Valbusa
Fabio Maj
Silvio Fauner
 Finland
Harri Kirvesniemi
Mika Myllylä
Sami Repo
Jari Isometsä


Damer[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
5 km K Larisa Lazutina
 Ryssland
Kateřina Neumannová
 Tjeckien
Bente Skari
 Norge
15 km K Olga Danilova
 Ryssland
Larisa Lazutina
 Ryssland
Anita Moen
 Norge
30 km F Julia Tjepalova
 Ryssland
Stefania Belmondo
 Italien
Larisa Lazutina
 Ryssland
10 km Jaktstart F Larisa Lazutina
 Ryssland
Olga Danilova
 Ryssland
Kateřina Neumannová
 Tjeckien
Stafett 4 x 5 km  Ryssland
Nina Gavriljuk
Olga Danilova
Jelena Välbe
Larisa Lazutina
 Norge
Bente Skari
Marit Mikkelsplass
Elin Nilsen
Anita Moen
 Italien
Karin Moroder
Gabriella Paruzzi
Manuela Di Centa
Stefania Belmondo

Nordisk kombination[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
Individuell Bjarte Engen Vik
 Norge
Samppa Lajunen
 Finland
Valerij Stoljarov
 Ryssland
Lag  Norge
Halldor Skard
Kenneth Braathen
Fred Børre Lundberg
Bjarte Engen Vik
 Finland
Samppa Lajunen
Jari Mantila
Tapio Nurmela
Hannu Manninen
 Frankrike
Sylvain Guillaume
Nicola Bal
Ludovic Roux
Fabrice Guy

Rodel[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
Singel, herrar Georg Hackl
 Tyskland
Armin Zöggeler
 Italien
Jens Müller
 Tyskland
Par Stefan Krausse & Jan Berendt
 Tyskland
Chris Thorpe & Gordy Sheer
 USA
Mark Grimmette & Brian Martin
 USA
Singel, damer Silke Kraushaar
 Tyskland
Barbara Niedernhuber
 Tyskland
Angelika Neuner
 Österrike

Shorttrack[redigera | redigera wikitext]

Herrar[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
500 m Takafumi Tishitani
 Japan
Yulong An
 Kina
Hitoshi Uematsu
 Japan
1 000 m Dong-Sung Kim
 Sydkorea
Jiajun Li
 Kina
Eric Bedard
 Kanada
Stafett 5 000 m  Kanada  Sydkorea  Kina

Damer[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
500 m Annie Perreault
 Kanada
Yang Yang
 Kina
Lee-kyung Chun
 Sydkorea
1 000 m Lee-kyung Chun
 Sydkorea
Yang Yang
 Kina
Hye-Kyung Wang
 Sydkorea
Stafett 3 000 m  Sydkorea  Kina  Kanada

Skidskytte[redigera | redigera wikitext]

Herrar[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
10 km Ole Einar Bjørndalen
 Norge
Frode Andresen
 Norge
Ville Räikkönen
 Finland
20 km Halvard Hanevold
 Norge
Pier Alberto Carrara
 Italien
Aleksej Ajdarov
 Vitryssland
Stafett 4 x 7,5 km  Tyskland
Ricco Gross
Peter Sendel
Sven Fischer
Frank Luck
 Norge
Egil Gjelland
Halvard Hanevold
Dag Bjørndalen
Ole Einar Bjørndalen
 Ryssland
Pavel Muslimov
Vladimir Dratjov
Sergej Tarasov
Viktor Majgurov

Damer[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
7,5 km Galina Kukleva
 Ryssland
Uschi Disl
 Tyskland
Katrin Apel
 Tyskland
15 km Jekaterina Dafovska
 Bulgarien
Jelena Petrova
 Ryssland
Uschi Disl
 Tyskland
4 x 7,5 km  Tyskland
Uschi Disl
Martina Zellner
Katrin Apel
Petra Schaaf-Behle
 Ryssland
Olga Melnik
Galina Kukleva
Albina Achatova
Olga Romasko
 Norge
Ann Elen Skelbreid
Annette Sikveland
Gunn Margit Andreassen
Liv Grete Poirée

Skridsko[redigera | redigera wikitext]

Herrar[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
2 x 500 m Hiroyasu Shimitsu
 Japan
Jeremy Wotherspoon
 Kanada
Kevin Overland
 Kanada
1 000 m Ids Postma
 Nederländerna
Jan Bos
 Nederländerna
Hiroyasu Shimitsu
 Japan
1 500 m Ådne Søndrål
 Norge
Ids Postma
 Nederländerna
Rintje Ritsma
 Nederländerna
5 000 m Gianni Romme
 Nederländerna
Rintje Ritsma
 Nederländerna
Bart Veldkamp
 Belgien
10 000 m Gianni Romme
 Nederländerna
Rob De Jong
 Nederländerna
Rintje Ritsma
 Nederländerna

Damer[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
2 x 500 m Catriona LeMay-Doan
 Kanada
Susan Auch
 Kanada
Tomomi Okazaki
 Japan
1 000 m Marianne Timmer
 Nederländerna
Chris Witty
 USA
Catriona LeMay-Doan
 Kanada
1 500 m Marianne Timmer
 Nederländerna
Gunda Niemann
 Tyskland
Chris Witty
 USA
3 000 m Gunda Niemann
 Tyskland
Claudia Pechstein
 Tyskland
Anni Friesinger
 Tyskland
5 000 m Claudia Pechstein
 Tyskland
Gunda Niemann
 Tyskland
Ljudmila Prokasjeva
 Kazakstan