Hoppa till innehållet

Lista över medaljörer vid olympiska sommarspelen 2012

Från Wikipedia
Olympiska sommarspelen 2012
OS

Detta är en lista över medaljörer vid olympiska sommarspelen 2012. OS 2012 hölls i London 27 juli till 12 augusti 2012.


Innehållsförteckning
Badminton Basket Bordtennis Brottning Brottning
Bågskytte Cykelsport Fotboll Friidrott Fäktning
Gymnastik Handboll Judo Kanotsport Konstsim
Landhockey Modern femkamp Ridsport Rodd Segling
Simhopp Simning Skytte Taekwondo Tennis
Triathlon Tyngdlyftning Vattenpolo Volleyboll Referenser

Badminton[redigera | redigera wikitext]


Gren Guld Silver Brons
Herrsingel[1]
detaljer
 Lin Dan
Kina
 Lee Chong Wei
Malaysia
 Chen Long
Kina
Damsingel[2]
detaljer
 Li Xuerui
Kina
 Wang Yihan
Kina
 Saina Nehwal
Indien
Herrdubbel[3]
detaljer
 Kina
Cai Yun
Fu Haifeng
 Danmark
Mathias Boe
Carsten Mogensen
 Sydkorea
Jung Jae-sung
Lee Yong-dae
Damdubbel[4]
detaljer
 Kina
Tian Qing
Zhao Yunlei
 Japan
Mizuki Fujii
Reika Kakiiwa
 Ryssland
Valeria Sorokina
Nina Vislova
Mixeddubbel[5]
detaljer
 Kina
Zhang Nan
Zhao Yunlei
 Kina
Xu Chen
Ma Jin
 Danmark
Joachim Fischer Nielsen
Christinna Pedersen
Denna tabell: visaredigera

Basket[redigera | redigera wikitext]


Gren Guld Silver Brons
Damernas turnering
detaljer
 USA
Lindsay Whalen
Seimone Augustus
Sue Bird
Maya Moore
Angel McCoughtry
Asjha Jones
Tamika Catchings
Swin Cash
Diana Taurasi
Sylvia Fowles
Tina Charles
Candace Parker
 Frankrike
Isabelle Yacoubou
Endéné Miyem
Clémence Beikes
Sandrine Gruda
Edwige Lawson-Wade
Céline Dumerc
Florence Lepron
Émilie Gomis
Marion Laborde
Élodie Godin
Emmeline Ndongue
Jennifer Digbeu
 Australien
Suzy Batkovic
Abby Bishop
Liz Cambage
Kristi Harrower
Lauren Jackson
Rachel Jarry
Kathleen MacLeod
Jenna O'Hea
Samantha Richards
Jennifer Screen
Belinda Snell
Laura Summerton
Herrarnas turnering
detaljer
 USA
Tyson Chandler
Kevin Durant
LeBron James
Russell Westbrook
Deron Williams
Andre Iguodala
Kobe Bryant
Kevin Love
James Harden
Chris Paul
Anthony Davis
Carmelo Anthony
 Spanien
Pau Gasol
Rudy Fernández
Sergio Rodríguez
Juan Carlos Navarro
José Calderón
Felipe Reyes
Víctor Claver
Fernando San Emeterio
Sergio Llull
Marc Gasol
Serge Ibaka
Víctor Sada
 Ryssland
Aleksej Sjved
Timofej Mozgov
Sergej Karasiov
Vitalij Fridzon
Aleksandr Kaun
Jevgenij Voronov
Viktor Chrjapa
Semjon Antonov
Sergej Monja
Dmitrij Chvostov
Anton Ponkrasjov
Andrej Kirilenko
Denna tabell: visaredigera

Bordtennis[redigera | redigera wikitext]


Gren Guld Silver Brons
Damsingel[6]
Detaljer...
 Li Xiaoxia
Kina
 Ding Ning
Kina
 Feng Tianwei
Singapore
Herrsingel[7]
Detaljer...
 Zhang Jike
Kina
 Wang Hao
Kina
 Dimitrij Ovtcharov
Tyskland
Lag, damer
Detaljer...
 Kina
Ding Ning
Li Xiaoxia
Guo Yue
 Japan
Ai Fukuhara
Sayaka Hirano
Kasumi Ishikawa
 Singapore
Li Jiawei
Feng Tianwei
Wang Yuegu
Lag, herrar
Detaljer...
 Kina
Wang Hao
Zhang Jike
Ma Long
 Sydkorea
Oh Sang-Eun
Joo Se-Hyuk
Ryu Seung-Min
 Tyskland
Timo Boll
Dimitrij Ovtcharov
Bastian Steger
Denna tabell: visaredigera

Boxning[redigera | redigera wikitext]


Damer[redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
Flugvikt, 51 kg
Detaljer...
 Nicola Adams
Storbritannien
 Ren Cancan
Kina
 Marlen Esparza
USA
 Mary Kom
Indien
Lättvikt, 60 kg
Detaljer...
 Katie Taylor
Irland
 Sofja Otjigava
Ryssland
 Mavzuna Tjorijeva
Tadzjikistan
 Adriana Araújo
Brasilien
Mellanvikt, 75 kg
Detaljer...
 Claressa Shields
USA
 Nadezjda Torlopova
Ryssland
 Marina Volnova
Kazakstan
 Li Jinzi
Kina

Herrar[redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
Lätt flugvikt, 49 kg
Detaljer...
 Zou Shiming
Kina
 Kaeo Pongprayoon
Thailand
 Paddy Barnes
Irland
 David Ajrapetian
Ryssland
Flugvikt, 52 kg
Detaljer...
 Robeisy Ramírez
Kuba
 Njambajaryn Tögstsogt
Mongoliet
 Misja Alojan
Ryssland
 Michael Conlan
Irland
Bantamvikt, 56 kg
Detaljer...
 Luke Campbell
Storbritannien
 John Joe Nevin
Irland
 Lázaro Álvarez
Kuba
 Satoshi Shimizu
Japan
Lättvikt, 60 kg
Detaljer...
 Vasyl Lomatjenko
Ukraina
 Han Soon-chul
Sydkorea
 Yasniel Toledo
Kuba
 Evaldas Petrauskas
Litauen
Lätt weltervikt, 64 kg
Detaljer...
 Roniel Iglesias
Kuba
 Denys Berintjyk
Ukraina
 Vincenzo Mangiacapre
Italien
 Urantjimegiin Mönch-Erdene
Mongoliet
Weltervikt, 69 kg
Detaljer...
 Serik Sapijev
Kazakstan
 Fred Evans
Storbritannien
 Taras Sjelestiuk
Ukraina
 Andrej Zamkovoj
Ryssland
Mellanvikt, 75 kg
Detaljer...
 Ryōta Murata
Japan
 Esquiva Falcão
Brasilien
 Anthony Ogogo
Storbritannien
 Abbos Atoyev
Uzbekistan
Lätt tungvikt, 81 kg
Detaljer...
 Jegor Mechontsev
Ryssland
 Adilbek Nijazymbetov
Kazakstan
 Yamaguchi Falcão
Brasilien
 Oleksandr Hvozdyk
Ukraina
Tungvikt, 91 kg
Detaljer...
 Oleksandr Usyk
Ukraina
 Clemente Russo
Italien
 Tervel Pulev
Bulgarien
 Tejmur Mammadov
Azerbajdzjan
Supertungvikt, +91 kg
Detaljer...
 Anthony Joshua
Storbritannien
 Roberto Cammarelle
Italien
 Magomedrasul Majidov
Azerbajdzjan
 Ivan Dytjko
Kazakstan
Denna tabell: visaredigera

Brottning[redigera | redigera wikitext]


Damer[redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
48 kg fristil
detaljer
 Hitomi Obara
Japan
 Marija Stadnik
Azerbajdzjan
 Clarissa Chun
USA
 Carol Huynh
Kanada
55 kg fristil
detaljer
 Saori Yoshida
Japan
 Tonya Verbeek
Kanada
 Jackeline Rentería
Colombia
 Julija Ratkevitj
Azerbajdzjan
63 kg fristil
detaljer
 Kaori Icho
Japan
 Jing Ruixue
Kina
 Ljubov Volosova
Ryssland
 Soronzonboldyn Battsetseg
Mongoliet
72 kg fristil
detaljer
 Natalja Vorobjova
Ryssland
 Stanka Zlateva
Bulgarien
 Gjuzel Manjurova
Kazakstan
 Maider Unda
Spanien

Herrar[redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
55 kg fristil
detaljer
 Dzjamal Otarsultanov
Ryssland
 Vladimer Chintjegasjvili
Georgien
 Yang Kyong-Il
Nordkorea
 Shinichi Yumoto
Japan
60 kg fristil
detaljer
 Toghrul Asgarov
Azerbajdzjan
 Besik Kuduchov
Ryssland
 Coleman Scott
USA
 Yogeshwar Dutt
Indien
66 kg fristil
detaljer
 Tatsuhiro Yonemitsu
Japan
 Sushil Kumar
Indien
 Akzhurek Tanatarov
Kazakstan
 Liván López
Kuba
74 kg fristil
detaljer
 Jordan Burroughs
USA
 Sadegh Goudarzi
Iran
 Soslan Tigijev
Uzbekistan
 Denis Tsargusj
Ryssland
84 kg fristil
detaljer
 Sjarif Sjarifov
Azerbajdzjan
 Jaime Espinal
Puerto Rico
 Dato Marsagisjvili
Georgien
 Ehsan Lashgari
Iran
96 kg fristil
detaljer
 Jake Varner
USA
 Valerij Andrijtsev
Ukraina
 Giorgi Gogsjelidze
Georgien
 Xetaq Qazyumov
Azerbajdzjan
120 kg fristil
detaljer
 Artur Tajmazov
Uzbekistan
 Davit Modzmanasjvili
Georgien
 Komeil Ghasemi
Iran
 Biljal Machov
Ryssland
55 kg grekisk-romersk stil
detaljer
 Hamid Sourian
Iran
 Rovsjan Bajramov
Azerbajdzjan
 Péter Módos
Ungern
 Mingijan Semenov
Ryssland
60 kg grekisk-romersk stil
detaljer
 Omid Norouzi
Iran
 Revaz Lasjchi
Georgien
 Zaur Kuramagomedov
Ryssland
 Ryutaro Matsumoto
Japan
66 kg grekisk-romersk stil
detaljer
 Kim Hyeon-Woo
Sydkorea
 Tamás Lőrincz
Ungern
 Manutjar Tschadaia
Georgien
 Steeve Guénot
Frankrike
74 kg grekisk-romersk stil
detaljer
 Roman Vlasov
Ryssland
 Arsen Julfalakjan
Armenien
 Aleksandr Kazakevič
Litauen
 Emin Ahmadov
Azerbajdzjan
84 kg grekisk-romersk stil
detaljer
 Alan Chugajev
Ryssland
 Karam Gaber
Egypten
 Danijal Gadzjijev
Kazakstan
 Damian Janikowski
Polen
96 kg grekisk-romersk stil
detaljer
 Ghasem Rezaei
Iran
 Rustam Totrov
Ryssland
 Artur Aleksanjan
Armenien
 Jimmy Lidberg
Sverige
120 kg grekisk-romersk stil
detaljer
 Mijaín López
Kuba
 Heiki Nabi
Estland
 Rıza Kayaalp
Turkiet
 Johan Eurén
Sverige
Denna tabell: visaredigera

Bågskytte[redigera | redigera wikitext]


Damer[redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
Individuellt[8]
detaljer
 Ki Bo-Bae
Sydkorea
 Aída Román
Mexiko
 Mariana Avitia
Mexiko
Lag [9]
detaljer
 Sydkorea
Lee Sung-Jin
Ki Bo-Bae
Choi Hyeonju
 Kina
Fang Yuting
Cheng Ming
Xu Jing
 Japan
Kaori Kawanaka
Ren Hayakawa
Miki Kanie

Herrar[redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
Individuellt[10]
detaljer
 J-H Oh
Sydkorea
 T Furukawa
Japan
 X Dai
Kina
Lag[11]
detaljer
 Italien
Michele Frangilli
Marco Galiazzo
Mauro Nespoli
 USA
Brady Ellison
Jake Kaminski
Jacob Wukie
 Sydkorea
Im Dong-Hyun
Kim Bub-Min
Oh Jin-Hyek
Denna tabell: visaredigera

Cykelsport[redigera | redigera wikitext]


Landsvägscykling[redigera wikitext]

Damer
Gren Guld Silver Brons
Linjelopp[12]
detaljer
 Marianne Vos
Nederländerna
 Lizzie Armitstead
Storbritannien
 Olga Zabelinskaja
Ryssland
Tempolopp[13]
detaljer
 Kristin Armstrong
USA
 Judith Arndt
Tyskland
 Olga Zabelinskaja
Ryssland
Herrar
Gren Guld Silver Brons
Linjelopp[14]
detaljer
 Aleksandr Vinokurov
Kazakstan
 Rigoberto Urán
Colombia
 Alexander Kristoff
Norge
Tempolopp[15]
detaljer
 Bradley Wiggins
Storbritannien
 Tony Martin
Tyskland
 Chris Froome
Storbritannien

Bancykling[redigera wikitext]

Damer
Gren Guld Silver Brons
Sprint[16]
detaljer
 Anna Meares
Australien
 Victoria Pendleton
Storbritannien
 Guo Shuang
Kina
Lagsprint[17]
detaljer
 Tyskland
Kristina Vogel
Miriam Welte
 Kina
Gong Jinjie
Guo Shuang
 Australien
Kaarle McCulloch
Anna Meares
Keirin[18]
detaljer
 Victoria Pendleton
Storbritannien
 Guo Shuang
Kina
 Lee Wai Sze
Hongkong
Lagförföljelse[19]
detaljer
 Storbritannien
Danielle King
Laura Trott
Joanna Rowsell
 USA
Sarah Hammer
Dotsie Bausch
Jennie Reed
 Kanada
Tara Whitten
Gillian Carleton
Jasmin Glaesser
Omnium[20]
detaljer
 Laura Trott
Storbritannien
 Sarah Hammer
USA
 Annette Edmondson
Australien
Herrar
Gren Guld Silver Brons
Sprint[21]
detaljer
 Jason Kenny
Storbritannien
 Grégory Baugé
Frankrike
 Shane Perkins
Australien
Lagsprint[22]
detaljer
 Storbritannien
Philip Hindes
Chris Hoy
Jason Kenny
 Frankrike
Grégory Bauge
Michaël D'Almeida
Kévin Sireau
 Tyskland
René Enders
Maximilian Levy
Robert Förstemann
Keirin[23]
detaljer
 Chris Hoy
Storbritannien
 Maximilian Levy
Tyskland
 Simon van Velthooven
Nya Zeeland

 Teun Mulder
Nederländerna

Lagförföljelse[24]
detaljer
 Storbritannien
Ed Clancy
Geraint Thomas
Steven Burke
Peter Kennaugh
 Australien
Jack Bobridge
Glenn O'Shea
Rohan Dennis
Michael Hepburn
 Nya Zeeland
Sam Bewley
Aaron Gate
Marc Ryan
Jesse Sergent
Omnium[25]
detaljer
 Lasse Norman Hansen
Danmark
 Bryan Coquard
Frankrike
 Ed Clancy
Storbritannien

BMX[redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
Damernas BMX
detaljer
 Mariana Pajón
Colombia
 Sarah Walker
Nya Zeeland
 Laura Smulders
Nederländerna
Herrarnas BMX
detaljer
 Māris Štrombergs
Lettland
 Sam Willoughby
Australien
 Carlos Oquendo
Colombia

Mountainbike[redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
Damernas mountainbike[26]
detaljer
 Julie Bresset
Frankrike
 Sabine Spitz
Tyskland
 Georgia Gould
USA
Herrarnas mountainbike
detaljer
 Jaroslav Kulhavý
Tjeckien
 Nino Schurter
Schweiz
 Marco Aurelio Fontana
Italien
Denna tabell: visaredigera

Fotboll[redigera | redigera wikitext]


Gren Guld Silver Brons
Damernas turnering
detaljer
 USA
Hope Solo
Heather Mitts
Christie Rampone
Becky Sauerbrunn
Kelley O'Hara
Amy LePeilbet
Shannon Boxx
Amy Rodriguez
Heather O'Reilly
Carli Lloyd
Sydney Leroux
Lauren Cheney
Alex Morgan
Abby Wambach
Megan Rapinoe
Rachel Buehler
Tobin Heath
Nicole Barnhart
 Japan
Miho Fukumoto
Yukari Kinga
Azusa Iwashimizu
Saki Kumagai
Aya Sameshima
Mizuho Sakaguchi
Kozue Ando
Aya Miyama
Nahomi Kawasumi
Homare Sawa
Shinobu Ohno
Kyoko Yano
Karina Maruyama
Asuna Tanaka
Megumi Takase
Mana Iwabuchi
Yūki Ōgimi
Ayumi Kaihori
 Kanada
Karina LeBlanc
Emily Zurrer
Chelsea Stewart
Carmelina Moscato
Robyn Gayle
Kaylyn Kyle
Rhian Wilkinson
Diana Matheson
Candace Chapman
Lauren Sesselmann
Desiree Scott
Christine Sinclair
Sophie Schmidt
Melissa Tancredi
Kelly Parker
Jonelle Filigno
Brittany Timko
Erin McLeod
Melanie Booth
Marie-Eve Nault
Herrarnas turnering
detaljer
 Mexiko
José Corona
Israel Jiménez
Carlos Salcido
Hiram Mier
Dárvin Chávez
Héctor Herrera
Javier Cortés
Marco Fabián
Oribe Peralta
Giovani dos Santos
Javier Aquino
Raúl Jiménez
Diego Reyes
Jorge Enríquez
Néstor Vidrio
Miguel Ponce
Néstor Araujo
José Antonio Rodríguez
 Brasilien
Gabriel
Rafael Pereira da Silva
Thiago Emiliano da Silva
Juan Jesus
Sandro
Marcelo
Lucas
Rômulo
Leandro Damião
Oscar
Neymar
Hulk
Bruno Uvini
Danilo
Alex Sandro
Ganso
Alexandre Pato
Neto
 Sydkorea
Jung Sung-Ryong
Oh Jae-Seok
Yun Suk-Young
Kim Young-Gwon
Kim Kee-Hee
Ki Sung-Yueng
Kim Bo-Kyung
Baek Sung-Dong
Ji Dong-Won
Park Chu-Young
Nam Tae-Hee
Hwang Seok-Ho
Koo Ja-Cheol
Kim Chang-Soo
Park Jong-Woo
Jung Woo-Young
Kim Hyun-Sung
Lee Beom-Young
Denna tabell: visaredigera

Friidrott[redigera | redigera wikitext]


Damer[redigera wikitext]

Löpgrenar[redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
100 meter[27]
detaljer
 Shelly-Ann Fraser-Pryce
Jamaica
 Carmelita Jeter
USA
 Veronica Campbell-Brown
Jamaica
200 meter[28]
detaljer
 Allyson Felix
USA
 Shelly-Ann Fraser-Pryce
Jamaica
 Carmelita Jeter
USA
400 meter[29]
detaljer
 Sanya Richards-Ross
USA
 Christine Ohuruogu
Storbritannien
 DeeDee Trotter
USA
800 meter
detaljer
 Marija Savinova
Ryssland
 Caster Semenya
Sydafrika
 Jekaterina Poistogova
Ryssland
1500 meter
detaljer
 Asli Çakir
Turkiet
 Gamze Bulut
Turkiet
 Maryam Yusuf Jamal
Bahrain
5000 meter[30]
detaljer
 Meseret Defar
Etiopien
 Vivian Cheruiyot
Kenya
 Tirunesh Dibaba
Etiopien
10000 meter[31]
detaljer
 Tirunesh Dibaba
Etiopien
 Sally Kipyego
Kenya
 Vivian Cheruiyot
Kenya
100 meter häck[32]
detaljer
 Sally Pearson
Australien
 Dawn Harper
USA
 Kellie Wells
USA
400 meter häck
detaljer
 Natalja Antjuch
Ryssland
 Lashinda Demus
USA
 Zuzana Hejnová
Tjeckien
3000 meter hinder[33]
detaljer
 Julija Zaripova
Ryssland
 Habiba Ghribi
Tunisien
 Sofia Assefa
Etiopien
4x100 meter[34]
detaljer
 USA
Allyson Felix
Carmelita Jeter
Bianca Knight
Tianna Madison
Jeneba Tarmoh
Lauryn Williams
 Jamaica
Schillonie Calvert
Veronica Campbell-Brown
Shelly-Ann Fraser-Pryce
Samantha Henry-Robinson
Sherone Simpson
Kerron Stewart
 Ukraina
Jelizaveta Bryzjina
Olesija Povh
Marija Rjemjen
Hristina Stuj
4x400 meter
detaljer
 USA
Keshia Baker
Allyson Felix
Diamond Dixon
Francena McCorory
Sanya Richards-Ross
DeeDee Trotter
 Ryssland
Natalja Antjuch
Tatjana Firova
Julija Gusjtjina
Anastasija Kapatjinskaja
Antonina Krivosjapka
Natalia Nazarova
 Jamaica
Christine Day
Shereefa Lloyd
Rosemarie Whyte
Shericka Williams
Novlene Williams-Mills

Hoppgrenar[redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
Längdhopp[35]
detaljer
 Brittney Reese
USA
 Jelena Sokolova
Ryssland
 Janay DeLoach
USA
Tresteg[36]
detaljer
 Olga Rypakova
Kazakstan
 Caterine Ibargüen
Colombia
 Olha Saladucha
Ukraina
Höjdhopp
detaljer
 Anna Ttjitjerova
Ryssland
 Brigetta Barrett
USA
 Svetlana Sjkolina
Ryssland
Stavhopp[37]
detaljer
 Jennifer Suhr
USA
 Yarisley Silva
Kuba
 Jelena Isinbajeva
Ryssland

Kastgrenar[redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
Kulstötning[38]
detaljer
 Valerie Adams
Nya Zeeland
 Jevgenija Kolodko
Ryssland
 Gong Lijiao
Kina
Diskus[39]
detaljer
 Sandra Perković
Kroatien
 Darja Pisjtjalnikova
Ryssland
 Li Yanfeng
Kina
Spjutkastning[40]
detaljer
 Barbora Špotáková
Tjeckien
 Christina Obergföll
Tyskland
 Linda Stahl
Tyskland
Slägga[41]
detaljer
 Tatjana Lysenko
Ryssland
 Anita Włodarczyk
Polen
 Betty Heidler
Tyskland

Mångkamp[redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
Sjukamp[42]
detaljer
 Jessica Ennis
Storbritannien
 Lilli Schwarzkopf
Tyskland
 Tatjana Tjernova
Ryssland

Gång och maraton[redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
20 km gång
detaljer
 Jelena Lasjmanova
Ryssland
 Olga Kaniskina
Ryssland
 Qieyang Shenjie
Kina
Maraton[43]
detaljer
 Tiki Gelana
Etiopien
 Priscah Jeptoo
Kenya
 Tatiana Archipova
Ryssland

Herrar[redigera wikitext]

Löpgrenar[redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
100 meter[44]
detaljer
 Usain Bolt
Jamaica
 Yohan Blake
Jamaica
 Justin Gatlin
USA
200 meter[45]
detaljer
 Usain Bolt
Jamaica
 Yohan Blake
Jamaica
 Warren Weir
Jamaica
400 meter
detaljer
 Kirani James
Grenada
 Luguelín Santos
Dominikanska republiken
 Lalonde Gordon
Trinidad och Tobago
800 meter
detaljer
 David Lekuta Rudisha
Kenya
 Nijel Amos
Botswana
 Timothy Kitum
Kenya
1500 meter
detaljer
 Taoufik Makhloufi
Algeriet
 Leonel Manzano
USA
 Abdalaati Iguider
Marocko
5000 meter
detaljer
 Mo Farah
Storbritannien
 Dejen Gebremeskel
Etiopien
 Thomas Longosiwa
Kenya
10000 meter
detaljer
 Mo Farah
Storbritannien
 Galen Rupp
USA
 Tariku Bekele
Etiopien
110 meter häck
detaljer
 Aries Merritt
USA
 Jason Richardson
USA
 Hansle Parchment
Jamaica
400 meter häck
detaljer
 Félix Sánchez
Dominikanska republiken
 Michael Tinsley
USA
 Javier Culson
Puerto Rico
3000 meter hinder
detaljer
 Ezekiel Kemboi
Kenya
 Mahiedine Mekhissi-Benabbad
Frankrike
 Abel Kiprop Mutai
Kenya
4x100 meter
detaljer
 Jamaica
Kemar Bailey-Cole
Yohan Blake
Usain Bolt
Nesta Carter
Michael Frater
 USA
Ryan Bailey
Jeff Demps
Trell Kimmons
Justin Gatlin
Tyson Gay
Darvis Patton
 Trinidad och Tobago
Keston Bledman
Marc Burns
Emmanuel Callander
Richard Thompson
4x400 meter
detaljer
 Bahamas
Chris Brown
Michael Mathieu
Ramon Miller
Demetrius Pinder
Wesley Neymour
Andrae Williams
 USA
Joshua Mance
Manteo Mitchell
Tony McQuay
Bryshon Nellum
Angelo Taylor
 Trinidad och Tobago
Ade Alleyne-Forte
Lalonde Gordon
Deon Lendore
Jarrin Solomon

Hoppgrenar[redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
Längdhopp
detaljer
 Greg Rutherford
Storbritannien
 Mitchell Watt
Australien
 Will Claye
USA
Tresteg
detaljer
 Christian Taylor
USA
 Will Claye
USA
 Fabrizio Donato
Italien
Höjdhopp
detaljer
 Ivan Uchov
Ryssland
 Erik Kynard
USA
 Mutaz Essa Barshim
Qatar
 Derek Drouin
Kanada
 Robbie Grabarz
Storbritannien
Stavhopp
detaljer
 Renaud Lavillenie
Frankrike
 Björn Otto
Tyskland
 Raphael Holzdeppe
Tyskland

Kastgrenar[redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
Kulstötning[46]
detaljer
 Tomasz Majewski
Polen
 David Storl
Tyskland
 Reese Hoffa
USA
Diskus[47]
detaljer
 Robert Harting
Tyskland
 Ehsan Hadadi
Iran
 Gerd Kanter
Estland
Spjutkastning[48]
detaljer
 Keshorn Walcott
Trinidad och Tobago
 Oleksandr Pyatnytsya
Ukraina
 Antti Ruuskanen
Finland
Slägga[49]
detaljer
 Krisztián Pars
Ungern
 Primož Kozmus
Slovenien
 Koji Murofushi
Japan

Mångkamp[redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
Tiokamp
detaljer
 Ashton Eaton
USA
 Trey Hardee
USA
 Leonel Suárez
Kuba

Gång och maraton[redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
20 km gång
detaljer
 Chen Ding
Kina
 Erick Barrondo
Guatemala
 Wang Zhen
Kina
50 km gång
detaljer
 Sergej Kirdjapkin
Ryssland
 Jared Tallent
Australien
 Si Tianfeng
Kina
Maraton
detaljer
 Stephen Kiprotich
Uganda
 Abel Kirui
Kenya
 Wilson Kiprotich
Kenya
Denna tabell: visaredigera

Fäktning[redigera | redigera wikitext]


Damer[redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
Värja[50]
detaljer
 Jana Sjemjakina
Ukraina
 Britta Heidemann
Tyskland
 Sun Yujie
Kina
Florett[51]
detaljer
 Elisa Di Francisca
Italien
 Arianna Errigo
Italien
 Valentina Vezzali
Italien
Sabel
detaljer
 Kim Ji-yeon
Sydkorea
 Sofja Velikaja
Ryssland
 Olha Charlan
Ukraina
Värja, lag
detaljer
 Kina
Sun Yujie
Xu Anqi
Li Na
Luo Xiaojuan
 Sydkorea
Shin A-lam
Choi In-jeong
Jung Hyo-jung
Choi Eun-sook
 USA
Courtney Hurley
Kelley Hurley
Maya Lawrence
Susie Scanlan
Florett, lag[52]
detaljer
 Italien
Arianna Errigo
Elisa Di Francisca
Ilaria Salvatori
Valentina Vezzali
 Ryssland
Inna Deriglazova
Larisa Korobejnikova
Aida Sjanajeva
Kamilla Gafurzianova
 Sydkorea
Nam Hyun-hee
Jeon Hee-sook
Jung Gil-ok
Oh Ha-na

Herrar[redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
Värja[53]
detaljer
 Rubén Limardo
Venezuela
 Bartosz Piasecki
Norge
 Jung Jin-sun
Sydkorea
Florett[54]
detaljer
 Lei Sheng
Kina
 Alaaeldin Abouelkassem
Egypten
 Choi Byung-chul
Sydkorea
Sabel[55]
detaljer
 Áron Szilágyi
Ungern
 Diego Occhiuzzi
Italien
 Nikolaj Kovaljov
Ryssland
Florett, lag
detaljer
 Italien
Valerio Aspromonte
Giorgio Avola
Andrea Baldini
Andrea Cassarà
 Japan
Suguru Awaji
Kenta Chida
Ryō Miyake
Yūki Ōta
 Tyskland
Peter Joppich
Sebastian Bachmann
Benjamin Kleibrink
André Weißels
Sabel, lag[56]
detaljer
 Sydkorea
Kim Jung-hwan
Won Woo-young
Gu Bon-gil
Oh Eun-seok
 Rumänien
Rareș Dumitrescu
Tiberiu Dolniceanu
Florin Zalomir
 
 Italien
Aldo Montano
Diego Occhiuzzi
Luigi Samele
Luigi Tarantino
Denna tabell: visaredigera

Gymnastik[redigera | redigera wikitext]



Artistisk gymnastik[redigera wikitext]

Damer[redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
Mångkamp, lag[57]
detaljer
 USA
Gabby Douglas
McKayla Maroney
Aly Raisman
Kyla Ross
Jordyn Wieber
 Ryssland
Ksenija Afanasieva
Anastasija Grisjina
Viktoria Komova
Alija Mustafina
Maria Paseka
 Rumänien
Diana Bulimar
Diana Maria Chelaru
Larisa Iordache
Sandra Izbașa
Catalina Ponor
Mångkamp, individuellt[58]
detaljer
 Gabby Douglas
USA
 Viktoria Komova
Ryssland
 Alija Mustafina
Ryssland
Hopp[59]
detaljer
 Sandra Izbașa
Rumänien
 McKayla Maroney
USA
 Maria Paseka
Ryssland
Fristående[60]
detaljer
 Aly Raisman
USA
 Cătălina Ponor
Rumänien
 Alija Mustafina
Ryssland
Barr[61]
detaljer
 Alija Mustafina
Ryssland
 He Kexin
Kina
 Elizabeth Tweddle
Storbritannien
Bom[62]
detaljer
 Deng Linlin
Kina
 Sui Lu
Kina
 Aly Raisman
USA

Herrar[redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
Mångkamp, lag[63]
detaljer
 Kina
Chen Yibing
Feng Zhe
Guo Weiyang
Zhang Chenglong
Zou Kai
 Japan
Ryohei Kato
Kazuhito Tanaka
Yusuke Tanaka
Kōhei Uchimura
Koji Yamamuro
 Storbritannien
Sam Oldham
Daniel Purvis
Louis Smith
Kristian Thomas
Max Whitlock
Mångkamp, individuellt[64]
detaljer
 Kōhei Uchimura
Japan
 Marcel Nguyen
Tyskland
 Danell Leyva
USA
Hopp[65]
detaljer
 Yang Hak-Seon
Sydkorea
 Denis Abljazin
Ryssland
 Ihor Radivilov
Ukraina
Fristående[66]
detaljer
 Zou Kai
Kina
 Kōhei Uchimura
Japan
 Denis Abljazin
Ryssland
Bygelhäst[67]
detaljer
 Krisztián Berki
Ungern
 Louis Smith
Storbritannien
 Max Whitlock
Storbritannien
Ringar[68]
detaljer
 Arthur Zanetti
Brasilien
 Chen Yibing
Kina
 Matteo Morandi
Italien
Räck[69]
detaljer
 Epke Zonderland
Nederländerna
 Fabian Hambüchen
Tyskland
 Zou Kai
Kina
Barr[70]
detaljer
 Feng Zhe
Kina
 Marcel Nguyen
Tyskland
 Hamilton Sabot
Frankrike

Rytmisk gymnastik[redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
Mångkamp, trupp[71]
detaljer
 Ryssland
Ksenia Dudkina
Alina Makarenko
Uliana Donskova
Anastasia Bliznjuk
Karolina Sevastjanova
Anastasia Nazarenko
 Belarus
Marjna Hantjarova
Anastasia Ivankova
Natalija Lesjtjyk
Aliaksandra Narkevitj
Ksenia Sankovitj
Alina Tumilovitj
 Italien
Elisa Blanchi
Romina Laurito
Marta Pagnini
Elisa Santoni
Anzhelika Savrayuk
Andreea Stefanescu
Mångkamp, individuellt[72]
detaljer
 jevgenija Kanajeva
Ryssland
 Daria Dmitrieva
Ryssland
 Liubov Tjarkasjyna
Belarus

Trampolin[redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
Damernas trampolin[73]
detaljer
 Rosannagh MacLennan
Kanada
 Huang Shanshan
Kina
 He Wenna
Kina
Herrarnas trampolin[74]
detaljer
 Dong Dong
Kina
 Dmitry Ushakov
Ryssland
 Lu Chunlong
Kina
Denna tabell: visaredigera

Handboll[redigera | redigera wikitext]


Gren Guld Silver Brons
Damernas turnering
detaljer
 Norge
Kari Aalvik Grimsbø
Ida Alstad
Heidi Løke
Tonje Nøstvold
Karoline Dyhre Breivang
Kristine Lunde-Borgersen
Kari Mette Johansen
Marit Malm Frafjord
Linn Jørum Sulland
Katrine Lunde Haraldsen
Linn-Kristin Riegelhuth Koren
Gøril Snorroeggen
Amanda Kurtović
Camilla Herrem
 Montenegro
Marina Vukčević
Radmila Miljanić
Jovanka Radičević
Ana Đokić
Marija Jovanović
Ana Radović
Anđela Bulatović
Sonja Barjaktarović
Maja Savić
Bojana Popović
Suzana Lazović
Katarina Bulatović
Majda Mehmedović
Milena Knežević
 Spanien
Andrea Barnó
Carmen Martín*
Nely Carla Alberto
Beatriz Fernández
Verónica Cuadrado
Marta Mangué
Macarena Aguilar
Silvia Navarro
Jessica Alonso
Elisabeth Pinedo
Begoña Fernández
Vanessa Amorós
Patricia Elorza
Mihaela Ciobanu
Marta López*
Herrarnas turnering
detaljer
 Frankrike
Jérôme Fernandez
Didier Dinart
Xavier Barachet
Guillaume Gille
Bertrand Gille
Daniel Narcisse
Guillaume Joli
Samuel Honrubia
Daouda Karaboué
Nikola Karabatić
Thierry Omeyer
William Accambray
Luc Abalo
Cédric Sorhaindo
Michaël Guigou
 Sverige
Mattias Andersson
Mattias Gustafsson
Kim Andersson
Jonas Källman
Magnus Jernemyr
Niclas Ekberg
Dalibor Doder
Jonas Larholm
Tobias Karlsson
Johan Jakobsson
Johan Sjöstrand
Fredrik Petersen
Kim Ekdahl du Rietz
Mattias Zachrisson
Andreas Nilsson
 Kroatien
Venio Losert
Ivano Balić
Domagoj Duvnjak
Blaženko Lacković
Marko Kopljar
Igor Vori
Jakov Gojun
Zlatko Horvat
Drago Vuković
Damir Bičanić
Denis Buntić
Mirko Alilović
Manuel Štrlek
Ivan Čupić
Ivan Ninčević
Denna tabell: visaredigera

Judo[redigera | redigera wikitext]


Damer[redigera wikitext]

Viktklass Guld Silver Brons
48 kg[75]
Detaljer...
 Sarah Menezes
Brasilien
 Alina Dumitru
Rumänien
 Éva Csernoviczki
Ungern
 Charline van Snick
Belgien
52 kg[76]
Detaljer...
 An Kum-Ae
Nordkorea
 Yanet Bermoy
Kuba
 Rosalba Forciniti
Italien
 Priscilla Gneto
Frankrike
57 kg[77]
Detaljer...
 Kaori Matsumoto
Japan
 Corina Căprioriu
Rumänien
 Marti Malloy
USA
 Automne Pavia
Frankrike
63 kg[78]
Detaljer...
 Urška Žolnir
Slovenien
 Xu Lili
Kina
 Yoshie Ueno
Japan
 Gévrise Émane
Frankrike
70 kg[79]
Detaljer...
 Lucie Décosse
Frankrike
 Kerstin Thiele
Tyskland
 Yuri Alvear
Colombia
 Edith Bosch
Nederländerna
78 kg[80]
Detaljer...
 Kayla Harrison
USA
 Gemma Gibbons
Storbritannien
 Audrey Tcheuméo
Frankrike
 Mayra Aguiar
Brasilien
+78 kg[81]
Detaljer...
 Idalys Ortíz
Kuba
 Mika Sugimoto
Japan
 Karina Bryant
Storbritannien
 Tong Wen
Kina

Herrar[redigera wikitext]

Viktklass Guld Silver Brons
60 kg[82]
Detaljer...
 Arsen Galstjan
Ryssland
 Hiroaki Hiraoka
Japan
 Felipe Kitadai
Brasilien
 Risjod Sobirov
Uzbekistan
66 kg[83]
Detaljer...
 Lasja Sjavdatuasjvili
Georgien
 Miklós Ungvári
Ungern
 Masashi Ebinuma
Japan
 Cho Jun-Ho
Sydkorea
73 kg[84]
Detaljer...
 Mansur Isajev
Ryssland
 Riki Nakaya
Japan
 Nyam-Ochir Sainjargal
Mongoliet
 Ugo Legrand
Frankrike
81 kg[85]
Detaljer...
 Kim Jae-Bum
Sydkorea
 Ole Bischof
Tyskland
 Ivan Nifontov
Ryssland
 Antoine Valois-Fortier
Kanada
90 kg[86]
Detaljer...
 Song Dae-Nam
Sydkorea
 Asley González
Kuba
 Ilias Iliadis
Grekland
 Masashi Nishiyama
Japan
100 kg[87]
Detaljer...
 Tagir Chajbulajev
Ryssland
 Naidangiin Tüvsjinbajar
Mongoliet
 Dimitri Peters
Tyskland
 Henk Grol
Nederländerna
+100 kg[88]
Detaljer...
 Teddy Riner
Frankrike
 Aleksandr Michailine
Ryssland
 Rafael Silva
Brasilien
 Andreas Tölzer
Tyskland
Denna tabell: visaredigera

Kanotsport[redigera | redigera wikitext]


Slalom[redigera wikitext]

Damer
Gren Guld Silver Brons
K-1[89]
detaljer
 Émilie Fer
Frankrike
 Jessica Fox
Australien
 Maialen Chourraut
Spanien
Herrar
Gren Guld Silver Brons
C-1[90]
detaljer
 Tony Estanguet
Frankrike
 Sideris Tasiadis
Tyskland
 Michal Martikán
Slovakien
C-2[91]
detaljer
 Storbritannien
Timothy Baillie
Etienne Stott
 Storbritannien
David Florence
Richard Hounslow
 Slovakien
Pavol Hochschorner
Peter Hochschorner
K-1[92]
detaljer
 Daniele Molmenti
Italien
 Vavřinec Hradílek
Tjeckien
 Hannes Aigner
Tyskland

Sprint[redigera wikitext]

Damer
Gren Guld Silver Brons
K-1 200 meter[93]
detaljer
 Lisa Carrington
Nya Zeeland
 Inna Osypenko
Ukraina
 Nataša Dušev-Janić
Ungern
K-1 500 meter[94]
detaljer
 Danuta Kozák
Ungern
 Inna Osypenko
Ukraina
 Bridgitte Hartley
Sydafrika
K-2 500 meter[95]
detaljer
 Tyskland
Franziska Weber
Tina Dietze
 Ungern
Katalin Kovács
Nataša Dušev-Janić
 Polen
Beata Mikołajczyk
Karolina Naja
K-4 500 meter[96]
detaljer
 Ungern
Gabriella Szabó
Danuta Kozák
Katalin Kovács
Krisztina Fazekas
 Tyskland
Carolin Leonhardt
Franziska Weber
Tina Dietze
Katrin Wagner-Augustin
 Belarus
Iryna Pamialova
Nadzeja Papok
Volha Chudzenka
Maryna Pautaran
Herrar
Gren Guld Silver Brons
C-1 200 meter[97]
detaljer
 Jurij Tjeban
Ukraina
 Jevgenij Šuklin
Litauen
 Ivan Sjtyl
Ryssland
C-1 1000 meter[98]
detaljer
 Sebastian Brendel
Tyskland
 David Cal
Spanien
 Mark Oldershaw
Kanada
C-2 1000 meter[99]
detaljer
 Tyskland
Peter Kretschmer
Kurt Kuschela
 Belarus
Andrej Bahdanovitj
Aliaksandr Bahdanovitj
 Ryssland
Aleksej Korovasjkov
Ilja Pervuchin
K-1 200 meter[100]
detaljer
 Ed McKeever
Storbritannien
 Saúl Craviotto
Spanien
 Mark de Jonge
Kanada
K-1 1000 meter[101]
detaljer
 Eirik Verås Larsen
Norge
 Adam van Koeverden
Kanada
 Max Hoff
Tyskland
K-2 200 meter[102]
detaljer
 Ryssland
Aleksandr Djatjenko
Jurij Postrigaj
 Belarus
Raman Piatrusjenka
Vadzim Machneu
 Storbritannien
Liam Heath
Jon Schofield
K-2 1000 meter[103]
detaljer
 Ungern
Rudolf Dombi
Roland Kökény
 Portugal
Fernando Pimenta
Emanuel Silva
 Tyskland
Martin Hollstein
Andreas Ihle
K-4 1000 meter[104]
detaljer
 Australien
Tate Smith
Dave Smith
Murray Stewart
Jacob Clear
 Ungern
Zoltán Kammerer
Dávid Tóth
Tamás Kulifai
Dániel Pauman
 Tjeckien
Daniel Havel
Lukáš Trefil
Josef Dostál
Jan Štěrba
Denna tabell: visaredigera

Konstsim[redigera | redigera wikitext]


Gren Guld Silver Brons
Damernas duett
detaljer[105]
 Ryssland
Natalja Isjtjenko
Svetlana Romasjina
 Spanien
Ona Carbonell
Andrea Fuentes
 Kina
Huang Xuechen
Liu Ou
Damernas lag
detaljer[106]
 Ryssland
Anastasia Davydova
Marija Gromova
Natalja Isjtjenko
Elvira Chasjanova
Darja Korobova
Aleksandra Patskevitj
Svetlana Romasjina
Alla Sjisjkina
Anzjelika Timanina
 Kina
Chang Si
Chen Xiaojun
Huang Xuechen
Jiang Tingting
Jiang Wenwen
Liu Ou
Luo Xi
Sun Wenyan
Wu Yiwen
 Spanien
Clara Basiana
Alba Cabello
Ona Carbonell
Margalida Crespí
Andrea Fuentes
Thaïs Henríquez
Paula Klamburg
Irene Montrucchio
Laia Pons
Denna tabell: visaredigera

Landhockey[redigera | redigera wikitext]


Gren Guld Silver Brons
Damernas turnering
detaljer
 Nederländerna
Kitty van Male
Carlien Dirkse van den Heuvel
Kelly Jonker
Maartje Goderie
Lidewij Welten
Maartje Paumen
Naomi van As
Ellen Hoog
Sophie Polkamp
Joyce Sombroek
Kim Lammers
Eva de Goede
Marilyn Agliotti
Merel de Blaeij
Margot van Geffen
Caia van Maasakker
 Argentina
Laura del Colle
Rosario Luchetti
Macarena Rodríguez
Luciana Aymar
Carla Rebecchi
Delfina Merino
Martina Cavallero
Florencia Habif
Rocío Sánchez Moccia
Daniela Sruoga
Sofía Maccari
Mariela Scarone
Silvina D'Elía
Noel Barrionuevo
Josefina Sruoga
Florencia Mutio
 Storbritannien
Beth Storry
Emily Maguire
Laura Unsworth
Crista Cullen
Hannah Macleod
Anne Panter
Helen Richardson
Kate Walsh
Chloe Rogers
Laura Bartlett
Alex Danson
Georgie Twigg
Ashleigh Ball
Sally Walton
Nicola White
Sarah Thomas
Herrarnas turnering
detaljer
 Tyskland
Maximilian Müller
Martin Häner
Oskar Deecke
Christopher Wesley
Moritz Fürste
Tobias Hauke
Jan-Philipp Rabente
Benjamin Wess
Timo Wess
Oliver Korn
Christopher Zeller
Max Weinhold
Matthias Witthaus
Florian Fuchs
Philipp Zeller
Thilo Stralkowski
 Nederländerna
Jaap Stockmann
Tim Jenniskens
Klaas Vermeulen
Marcel Balkestein
Wouter Jolie
Roderick Weusthof
Robbert Kemperman
Teun de Nooijer
Sander Baart
Floris Evers
Bob de Voogd
Sander de Wijn
Rogier Hofman
Robert van der Horst
Billy Bakker
Valentin Verga
Mink van der Weerden
 Australien
Mark Knowles
Jamie Dwyer
Liam de Young
Simon Orchard
Glenn Turner
Chris Ciriello
Matthew Butturini
Russell Ford
Eddie Ockenden
Joel Carroll
Matthew Gohdes
Tim Deavin
Matthew Swann
Nathan Burgers
Kieran Govers
Fergus Kavanagh
Denna tabell: visaredigera

Modern femkamp[redigera | redigera wikitext]


Gren Guld Silver Brons
Damernas moderna femkamp
detaljer
 Laura Asadauskaitė
Litauen
 Samantha Murray
Storbritannien
 Yane Marques
Brasilien
Herrarnas moderna femkamp
detaljer
 David Svoboda
Tjeckien
 Cao Zhongrong
Kina
 Ádám Marosi
Ungern
Denna tabell: visaredigera

Ridsport[redigera | redigera wikitext]


Dressyr[redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
Individuell dressyr
detaljer
 Charlotte Dujardin
Storbritannien
 Adelinde Cornelissen
Nederländerna
 Laura Bechtolsheimer
Storbritannien
Lagtävlingen i dressyr
detaljer
 Storbritannien
Carl Hester
Laura Bechtolsheimer
Charlotte Dujardin
 Tyskland
Dorothee Schneider
Kristina Sprehe
Helen Langehanenberg
 Nederländerna
Anky van Grunsven
Edward Gal
Adelinde Cornelissen

Fälttävlan[redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
Individuell fälttävlan[107]
detaljer
 Michael Jung
Tyskland
 Sara Algotsson Ostholt
Sverige
 Sandra Auffarth
Tyskland
Lagtävlingen i fälttävlan[108]
detaljer
 Tyskland
Peter Thomsen
Dirk Schrade
Ingrid Klimke
Sandra Auffarth
Michael Jung
 Storbritannien
Nicola Wilson
Mary King
Zara Phillips
Kristina Cook
William Fox-Pitt
 Nya Zeeland
Jonelle Richards
Jonathan Paget
Caroline Powell
Andrew Nicholson
Mark Todd

Hoppning[redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
Individuell hoppning[109]
detaljer
 Steve Guerdat
Schweiz
 Gerco Schröder
Nederländerna
 Cian O'Connor
Irland
Lagtävlingen i hoppning[110]
detaljer
 Storbritannien
Scott Brash
Peter Charles
Ben Maher
Nick Skelton
 Nederländerna
Marc Houtzager
Gerco Schröder
Maikel van der Vleuten
Jur Vrieling
 Saudiarabien
Ramzy Al Duhami
Abdullah Al Saud
Kamal Bahamdan
Abdullah Al Sharbatly
Denna tabell: visaredigera

Rodd[redigera | redigera wikitext]


Damer[redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
Singelsculler
detaljer
 Miroslava Knapková
Tjeckien
 Fie Udby Erichsen
Danmark
 Kim Crow
Australien
Dubbelsculler
detaljer
 Katherine Grainger
Anna Watkins
Storbritannien
 Brooke Pratley
Kim Crow
Australien
 Julia Michalska
Magdalena Fularczyk
Polen
Dubbelsculler (Lättvikt)
detaljer
 Katherine Copeland
Sophie Hosking
Storbritannien
 Xu Dongxiang
Huang Wenyi
Kina
 Christina Giazitzidou
Alexandra Tsiavou
Grekland
Scullerfyra
detaljer
 Kateryna Tarasenko
Nataliya Dovhodko
Anastasija Kozjenkova
Jana Dementieva
Ukraina
 Annekatrin Thiele
Carina Bär
Julia Richter
Britta Oppelt
Tyskland
 Natalie Dell
Kara Kohler
Megan Kalmoe
Adrienne Martelli
USA
Tvåa (Utan styrman)
detaljer
 Heather Stanning
Helen Glover
Storbritannien
 Sarah Tait
Kate Hornsey
Australien
 Juliette Haigh
Rebecca Scown
Nya Zeeland
Åtta (Med styrman)
detaljer
 Erin Cafaro
Susan Francia
Esther Lofgren
Taylor Ritzel
Meghan Musnicki
Elle Logan
Caroline Lind
Caryn Davies
Mary Whipple
USA
 Janine Hanson
Rachelle Viinberg
Krista Guloien
Lauren Wilkinson
Natalie Mastracci
Ashley Brzozowicz
Darcy Marquardt
Andréanne Morin
Lesley Thompson
Kanada
 Jacobine Veenhoven
Nienke Kingma
Chantal Achterberg
Sytske de Groot
Roline Repelaer van Driel
Claudia Belderbos
Carline Bouw
Annemiek de Haan
Anne Schellekens
Nederländerna

Herrar[redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
Singelsculler
detaljer
 Mahé Drysdale
Nya Zeeland
 Ondřej Synek
Tjeckien
 Alan Campbell
Storbritannien
Dubbelsculler
detaljer
 Nathan Cohen
Joseph Sullivan
Nya Zeeland
 Romano Battisti
Alessio Sartori
Italien
 Iztok Čop
Luka Špik
Slovenien
Dubbelsculler (Lättvikt)
detaljer
 Rasmus Quist Hansen
Mads Rasmussen
Danmark
 Zac Purchase
Mark Hunter
Storbritannien
 Storm Uru
Peter Taylor
Nya Zeeland
Scullerfyra
detaljer
 Tim Grohmann
Karl Schulze
Philipp Wende
Lauritz Schoof
Tyskland
 Damir Martin
David Šain
Martin Sinković
Valent Sinković
Kroatien
 Karsten Forsterling
Chris Morgan
Daniel Noonan
James McRae
Australien
Tvåa (Utan styrman)
detaljer
 Hamish Bond
Eric Murray
Nya Zeeland
 Germain Chardin
Dorian Mortelette
Frankrike
 William Satch
George Nash
Storbritannien
Fyra (Utan styrman)
detaljer
 Alex Gregory
Tom James
Pete Reed
Andrew Triggs-Hodge
Storbritannien
 Drew Ginn
James Chapman
Joshua Dunkley-Smith
William Lockwood
Australien
 Scott Gault
Henrik Rummel
Glenn Ochal
Charlie Cole
USA
Fyra (Utan styrman, lättvikt)
detaljer
 Matthew Brittain
James Thompson
Sizwe Ndlovu
John Smith
Sydafrika
 Peter Chambers
Rob Williams
Chris Bartley
Richard Chambers
Storbritannien
 Eskild Ebbesen
Kasper Winther
Jacob Barsoe
Morten Jørgensen
Danmark
Åtta (Med styrman)
detaljer
 Filip Adamski
Eric Johannesen
Maximilian Reinelt
Richard Schmidt
Florian Mennigen
Kristof Wilke
Andreas Kuffner
Lukas Müller
Martin Sauer
Tyskland
 Gabriel Bergen
Douglas Csima
Conlin McCabe
Andrew Byrnes
Will Crothers
Robert Gibson
Malcolm Howard
Jeremiah Brown
Brian Price
Kanada
 Alex Partridge
James Foad
Tom Ransley
Richard Egington
Mohamed Sbihi
Greg Searle
Matthew Langridge
Constantine Louloudis
Phelan Hill
Storbritannien
Denna tabell: visaredigera

Segling[redigera | redigera wikitext]


Damer[redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
RS:X
detaljer
 Marina Alabau Neira
Spanien
 Tuuli Petäjä
Finland
 Zofia Klepacka
Polen
Laser Radial
detaljer
 Xu Lijia
Kina
 Marit Bouwmeester
Nederländerna
 Evi Van Acker
Belgien
470
detaljer
 Nya Zeeland
Jo Aleh
Olivia Powrie
 Storbritannien
Hannah Mills
Saskia Clark
 Nederländerna
Lisa Westerhof
Lobke Berkhout
Matchracing
detaljer
 Spanien
Támara Echegoyen
Ángela Pumariega
Sofía Toro
 Australien
Olivia Price
Nina Curtis
Lucinda Whitty
 Finland
Silja Lehtinen
Silja Kanerva
Mikaela Wulff

Herrar[redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
RS:X
detaljer
 Dorian van Rijsselberghe
Nederländerna
 Nick Dempsey
Storbritannien
 Przemysław Miarczyński
Polen
Laser
detaljer
 Tom Slingsby
Australien
 Pavlos Kontides
Cypern
 Rasmus Myrgren
Sverige
470
detaljer
 Australien
Mathew Belcher
Malcolm Page
 Storbritannien
Luke Patience
Stuart Bithell
 Argentina
Lucas Calabrese
Juan de la Fuente
Starbåt
detaljer
 Sverige
Fredrik Lööf
Max Salminen
 Storbritannien
Iain Percy
Andrew Simpson
 Brasilien
Robert Scheidt
Bruno Prada
Finnjolle
detaljer
 Ben Ainslie
Storbritannien
 Jonas Høgh-Christensen
Danmark
 Jonathan Lobert
Frankrike

Öppna klasser[redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
49er
detaljer
 Australien
Nathan Outteridge
Iain Jensen
 Nya Zeeland
Peter Burling
Blair Tuke
 Danmark
Allan Nørregaard
Peter Lang
Denna tabell: visaredigera

Simhopp[redigera | redigera wikitext]


Individuell hoppning[redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
Herrarnas svikt
detaljer
 Ilja Zacharov
Ryssland
 Qin Kai
Kina
 He Chong
Kina
Herrarnas höga hopp
detaljer
 David Boudia
USA
 Qiu Bo
Kina
 Tom Daley
Storbritannien
Damernas svikt
detaljer
 Wu Minxia
Kina
 He Zi
Kina
 Laura Sánchez
Mexiko
Damernas höga hopp
detaljer
 Chen Ruolin
Kina
 Brittany Broben
Australien
 Pandelela Rinong
Malaysia

Parhoppning[redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
Herrarnas svikt, par
detaljer
 Luo Yutong
Qin Kai
Kina
 Ilja Zacharov
Jevgenij Kuznetsov
Ryssland
 Troy Dumais
Kristian Ipsen
USA
Herrarnas höga hopp, par[111]
detaljer
 Cao Yuan
Zhang Yanquan
Kina
 Iván García
Germán Sánchez
Mexiko
 David Boudia
Nicholas McCrory
USA
Damernas svikt, par[112]
detaljer
 He Zi
Wu Minxia
Kina
 Kelci Bryant
Abigail Johnston
USA
 Jennifer Abel
Émilie Heymans
Kanada
Damernas höga hopp, par
detaljer
 Chen Ruolin
Wang Hao
Kina
 Paola Espinosa
Alejandra Orozco
Mexiko
 Meaghan Benfeito
Roseline Filion
Kanada
Denna tabell: visaredigera

Simning[redigera | redigera wikitext]


Damer[redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
50 meter frisim
Detaljer...
 Ranomi Kromowidjojo
Nederländerna
 Aljaksandra Herasimenja
Belarus
 Marleen Veldhuis
Nederländerna
100 meter frisim
Detaljer...
 Ranomi Kromowidjojo
Nederländerna
 Aljaksandra Herasimenja
Belarus
 Tang Yi
Kina
200 meter frisim
Detaljer...
 Allison Schmitt
USA
 Camille Muffat
Frankrike
 Bronte Barratt
Australien
400 meter frisim[113]
Detaljer...
 Camille Muffat
Frankrike
 Allison Schmitt
USA
 Rebecca Adlington
Storbritannien
800 meter frisim
Detaljer...
 Katie Ledecky
USA
 Mireia Belmonte
Spanien
 Rebecca Adlington
Storbritannien
100 meter ryggsim[114]
Detaljer...
 Missy Franklin
USA
 Emily Seebohm
Australien
 Aya Terakawa
Japan
200 meter ryggsim
Detaljer...
 Missy Franklin
USA
 Anastasija Zujeva
Ryssland
 Elizabeth Beisel
USA
100 meter bröstsim[115]
Detaljer...
 Rūta Meilutytė
Litauen
 Rebecca Soni
USA
 Satomi Suzuki
Japan
200 meter bröstsim
Detaljer...
 Rebecca Soni
USA
 Satomi Suzuki
Japan
 Julija Jefimova
Ryssland
100 meter fjärilsim[116]
Detaljer...
 Dana Vollmer
USA
 Lu Ying
Kina
 Alicia Coutts
Australien
200 meter fjärilsim
Detaljer...
 Jiao Liuyang
Kina
 Mireia Belmonte
Spanien
 Natsumi Hoshi
Japan
200 meter medley
Detaljer...
 Ye Shiwen
Kina
 Alicia Coutts
Australien
 Caitlin Leverenz
USA
400 meter medley[117]
Detaljer...
 Ye Shiwen
Kina
 Elizabeth Beisel
USA
 Li Xuanxu
Kina
4x100 meter frisim[118]
Detaljer...
 Australien
Alicia Coutts
Cate Campbell
Brittany Elmslie
Melanie Schlanger
Emily Seebohm*
Yolane Kukla*
Lisbeth Trickett*
 Nederländerna
Inge Dekker
Marleen Veldhuis
Femke Heemskerk
Ranomi Kromowidjojo
Hinkelien Schreuder*
 USA
Missy Franklin
Jessica Hardy
Lia Neal
Allison Schmitt
Amanda Weir*
Natalie Coughlin*
4x200 meter frisim
Detaljer...
 USA
Missy Franklin
Dana Vollmer
Shannon Vreeland
Allison Schmitt
Lauren Perdue*
Alyssa Anderson*
 Australien
Bronte Barratt
Melanie Schlanger
Kylie Palmer
Alicia Coutts
Brittany Elmslie*
Angie Bainbridge*
Jade Neilsen*
Blair Evans*
 Frankrike
Camille Muffat
Charlotte Bonnet
Ophelie-Cyrielle Etienne
Coralie Balmy
Margaux Farrell*
Mylène Lazare*
4x100 meter medley
Detaljer...
 USA
Missy Franklin
Rebecca Soni
Dana Vollmer
Allison Schmitt
Rachel Bootsma*
Breeja Larson*
Claire Donahue*
Jessica Hardy*
 Australien
Emily Seebohm
Leisel Jones
Alicia Coutts
Melanie Schlanger
Brittany Elmslie*
 Japan
Aya Terakawa
Satomi Suzuki
Yuka Kato
Haruka Ueda
10 km
Detaljer...
 Eva Risztov
Ungern
 Haley Anderson
USA
 Martina Grimaldi
Italien

* = deltog i försöken och erhöll medalj.

Herrar[redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
50 meter frisim
Detaljer...
 Florent Manaudou
Frankrike
 Cullen Jones
USA
 César Cielo
Brasilien
100 meter frisim
Detaljer...
 Nathan Adrian
USA
 James Magnussen
Australien
 Brent Hayden
Kanada
200 meter frisim[119]
Detaljer...
 Yannick Agnel
Frankrike
 Sun Yang
Kina
 Park Tae-hwan
Sydkorea
Ingen; delat silver.
400 meter frisim[120]
Detaljer...
 Sun Yang
Kina
 Park Tae-hwan
Sydkorea
 Peter Vanderkaay
USA
1500 meter frisim
Detaljer...
 Sun Yang
Kina
 Ryan Cochrane
Kanada
 Oussama Mellouli
Tunisien
100 meter ryggsim[121]
Detaljer...
 Matt Grevers
USA
 Nick Thoman
USA
 Ryosuke Irie
Japan
200 meter ryggsim
Detaljer...
 Tyler Clary
USA
 Ryosuke Irie
Japan
 Ryan Lochte
USA
100 meter bröstsim[122]
Detaljer...
 Cameron van der Burgh
Sydafrika
 Christian Sprenger
Australien
 Brendan Hansen
USA
200 meter bröstsim
Detaljer...
 Dániel Gyurta
Ungern
 Michael Jamieson
Storbritannien
 Ryo Tateishi
Japan
100 meter fjärilsim
Detaljer...
 Michael Phelps
USA
 Chad le Clos
Sydafrika
 Jevgenij Korotysjkin
Ryssland
200 meter fjärilsim
Detaljer...
 Chad le Clos
Sydafrika
 Michael Phelps
USA
 Takeshi Matsuda
Japan
200 meter medley
Detaljer...
 Michael Phelps
USA
 Ryan Lochte
USA
 László Cseh
Ungern
400 meter medley[123]
Detaljer...
 Ryan Lochte
USA
 Thiago Pereira
Brasilien
 Kosuke Hagino
Japan
4x100 meter frisim[124]
Detaljer...
 Frankrike
Amaury Leveaux
Fabien Gilot
Clément Lefert
Yannick Agnel
Alain Bernard*
Jérémy Stravius*
 USA
Nathan Adrian
Michael Phelps
Cullen Jones
Ryan Lochte
Jimmy Freigen*
Matt Grevers*
Ricky Berens*
Jason Lezak*
 Ryssland
Andrej Gretjin
Nikita Lobintsev
Vladimir Morozov
Danila Izotov
Jevgenij Lagunov*
Sergej Fesikov*
4x200 meter frisim
Detaljer...
 USA
Ryan Lochte
Conor Dwyer
Richard Berens
Michael Phelps
Charlie Houdrin*
Matt McLean*
Davis Tarwater*
 Frankrike
Amaury Leveaux
Gregory Mallet
Clément Lefert
Yannick Agnel
Jérémy Stravius*
 Kina
Hao Yun
Li Yunqi
Jiang Haiqi
Sun Yang
Lü Zhivu*
Dai Jun*
4x100 meter medley
Detaljer...
 USA
Matt Grevers
Brendan Hansen
Michael Phelps
Nathan Adrian
Nick Thoman*
Eric Shanteau*
Tyler McGill*
Cullen Jones*
 Japan
Ryosuke Irie
Kosuke Kitajima
Takeshi Matsuda
Takuro Fujii
 Australien
Hayden Stoeckel
Christian Sprenger
Matthew Targett
James Magnussen
Brenton Rickard*
Tommaso D'Orsogna*
10 km
Detaljer...
 Oussama Mellouli
Tunisien
 Thomas Lurz
Tyskland
 Richard Weinberger
Kanada

* = deltog i försöken och erhöll medalj.

Denna tabell: visaredigera

Skytte[redigera | redigera wikitext]


Damer[redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
50 meter gevär, tre positioner[125]
detaljer
 Jamie Lynn Gray
USA
 Ivana Maksimović
Serbien
 Adéla Sýkorová
Tjeckien
10 meter luftgevär[126]
detaljer
 Yi Siling
Kina
 Sylwia Bogacka
Polen
 Yu Dan
Kina
25 meter pistol[125]
detaljer
 Kim Jang-mi
Sydkorea
 Chen Ying
Kina
 Olena Kostevitj
Ukraina
10 meter luftpistol[127]
detaljer
 Guo Wenjun
Kina
 Céline Goberville
Frankrike
 Olena Kostevitj
Ukraina
Trap[125]
detaljer
 Jessica Rossi
Italien
 Zuzana Štefečeková
Slovakien
 Delphine Réau
Frankrike
Skeet[128]
detaljer
 Kim Rhode
USA
 Wei Ning
Kina
 Danka Barteková
Slovakien


Herrar[redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
50 meter gevär, tre positioner[125]