Miljon

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök
Uppslagsordet ”Miljoner” leder hit. För ungdomsromanen från 2004, se Miljoner (roman).
1 000 000
Aritmetiska egenskaper
Primfaktorisering26 · 56
Delare1, 2, 4, 5, 8, 10, 16, 20, 25, 32, 40, 50, 64, 80, 100, 125, 160, 200, 250, 320, 400, 500, 625, 800, 1000, 1250, 1600, 2000, 2500, 3125, 4000, 5000, 6250, 8000, 10000, 12500, 15625, 20000, 25000, 31250, 40000, 50000, 62500, 100000, 125000, 200000, 250000, 500000, 1000000
Delarsumma2480437
Numeraler
RomersktM
Binärt11110100001001000000
Ternärt1212210202001
Kvarternärt3310021000
Kvinärt224000000
Senärt33233344
Oktalt3641100
Duodecimalt40254
HexadecimaltF4240
Vigesimalt65000
Basen 36LFLS

En miljon (1 000 000 eller 106), i äldre svenska stavat million, är det tal som också kan skrivas med en etta följt av 6 nollor: 1 000 000 = 106. Ordet kommer från det italienska ordet milione[1][2] (i äldre italienska stavat millione). Detta ord är i sin tur bildat av latinets mille, som betyder tusen, plus det augmentativa suffixet -one, d.v.s. ordet kan på italienska sägas betyda "stortusen".[1]

Det synes ursprungligen varit ett ord ur det dagliga talspråket och ha betytt "10 tunnor guld", det vill säga 10 gånger 100 000 myntenheter. Dess bruk i franska och italienska matematiska arbeten kan spåras ändå från slutet av 1400-talet. Det tog dock ett tag innan det fick allmännare spridning. I svenska räkneböcker anfördes det ännu på 1700-talet som en mindre bruklig benämning.[2]

Ordet miljon myntades i början av 1300-talet av munken Maximus Planudes.[källa behövs]

Miljon förkortas i tekniska sammanhang till M (mega), i allmänna sammanhang är förkortningen för miljon(er) mn enligt Språkrådet. När miljon(er) nämns tillsammans med kr, rekommenderar Språkrådet förkortningen mnkr. I ordet megabyte kan mega antingen betyda en miljon eller 1 048 576 (220).

Exempel på en miljon[redigera | redigera wikitext]

Visualisering av en miljon. Den nedersta kuben är en miljon gånger så stor som den översta kuben.

Se även[redigera | redigera wikitext]

Referenser[redigera | redigera wikitext]

  1. ^ [a b] ”Million”. Dictionary.com Unabridged. Random House, Inc. http://dictionary.reference.com/browse/million. Läst 28 augusti 2016.  (engelska)
  2. ^ [a b] Miljon (million) i Nordisk familjebok (andra upplagan, 1913)