Miljon

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
1 000 000
Aritmetiska egenskaper
Primfaktorisering 26 · 56
Delare 1, 2, 4, 5, 8, 10, 16, 20, 25, 32, 40, 50, 64, 80, 100, 125, 160, 200, 250, 320, 400, 500, 625, 800, 1000, 1250, 1600, 2000, 2500, 3125, 4000, 5000, 6250, 8000, 10000, 12500, 15625, 20000, 25000, 31250, 40000, 50000, 62500, 100000, 125000, 200000, 250000, 500000, 1000000
Delarsumma 2480437
Numeraler
Romerskt M
Binärt 11110100001001000000
Ternärt 1212210202001
Kvarternärt 3310021000
Kvinärt 224000000
Senärt 33233344
Oktalt 3641100
Duodecimalt 40254
Hexadecimalt F4240
Vigesimalt 65000
Basen 36 LFLS

En miljon (1 000 000 eller 106), i äldre svenska stavat million, är det tal som också kan skrivas med en etta följt av 6 nollor: 1 000 000 = 106. Ordet kommer från det italienska ordet milione[1][2] (i äldre italienska stavat millione). Detta ord är i sin tur bildat av latinets mille, som betyder tusen, plus det augmentativa suffixet -one, d.v.s. ordet kan på italienska sägas betyda "stortusen".[1]

Det synes ursprungligen varit ett ord ur det dagliga talspråket och ha betytt "10 tunnor guld", det vill säga 10 gånger 100 000 myntenheter. Dess bruk i franska och italienska matematiska arbeten kan spåras ändå från slutet av 1400-talet. Det tog dock ett tag innan det fick allmännare spridning. I svenska räkneböcker anfördes det ännu på 1700-talet som en mindre bruklig benämning.[2]

Ordet miljon myntades i början av 1300-talet av munken Maximus Planudes.[källa behövs]

Miljon förkortas i tekniska sammanhang till M (mega), i allmänna sammanhang är förkortningen för miljon(er) mn enligt Språkrådet. När miljon(er) nämns tillsammans med kr, rekommenderar Språkrådet förkortningen mnkr. I ordet megabyte kan mega antingen betyda en miljon eller 1 048 576 (220).

Exempel på en miljon[redigera | redigera wikitext]

Visualisering av en miljon. Den nedersta kuben är en miljon gånger så stor som den översta kuben.

Se även[redigera | redigera wikitext]

Referenser[redigera | redigera wikitext]

  1. ^ [a b] ”Million”. Dictionary.com Unabridged. Random House, Inc. http://dictionary.reference.com/browse/million. Läst 28 augusti 2016.  (engelska)
  2. ^ [a b] Miljon (million) i Nordisk familjebok (andra upplagan, 1913)