Nederländerna i olympiska sommarspelen 2012

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
Nederländerna i olympiska spelen
Nederländerna IOK-landskod

NED
Kommitté Nederländerna Olympiska Kommitté
Olympiska sommarspelen 2012 i London
Deltagare 178[1] deltagare i 18 sporter
Fanbärare Dorian van Rijsselberghe
Medaljsummering
Guld
6
Silver
6
Brons
8
Totalt
20
Placering
13
Nederländerna i olympiska sommarspelen
1900  1904  1908  1912  1920  1924  1928  1932  1936  1948  1952  1956  1960  1964  1968  1972  1976  1980  1984  1988  1992  1996  2000  2004  2008  2012  2016
Nederländerna i olympiska vinterspelen
1928  1932  1936  1948  1952  1956  1960  1964  1968  1972  1976  1980  1984  1988  1992  1994  1998  2002  2006  2010  2014
Nederländerna i andra olympiska spel
1906

Nederländerna deltog vid de olympiska sommarspelen 2012 i London, Storbritannien, som arrangerades mellan den 27 juli och den 12 augusti 2012.[2]

Medaljörer (urval)[redigera | redigera wikitext]

Medalj Namn Sport Gren
1 Guld Marianne Vos Cykling Damernas linjelopp landsväg
1 Guld Ranomi Kromowidjojo Simning Damernas 100 m frisim
1 Guld Ranomi Kromowidjojo Simning Damernas 50 m frisim
2 Silver Inge Dekker
Femke Heemskerk
Ranomi Kromowidjojo
Marleen Veldhuis
Hinkelien Schreuder (heat)
Simning Damernas 4x100 m frisim
2 Silver Marc Houtzager
Gerco Schröder
Maikel van der Vleuten
Jur Vrieling
Ridsport Laghoppning
2 Silver Gerco Schröder Ridsport Individuell hoppning

Badminton pictogram.svg Badminton[redigera | redigera wikitext]

I badminton deltog Nederländerna med en idrottare.

Spelare Gren Gruppnivå Eliminering Kvartsfinal Semifinal Final / brons
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Jie Yao Damsingel  Ingólfsdóttir (ISL)
W 21–12, 25–23
 Stapušaitytė (LTU)
W 21–16, 21–7
1 Q  Nehwal (IND)
L 14–21, 16–21
Gick inte vidare

Table tennis pictogram.svg Bordtennis[redigera | redigera wikitext]

Nederländerna deltog med ett damlag i damernas lagtävling. Två av deltagarna, Jie Li och Jiao Li, tävlar också i damernas individuella tävling.

Damer
Spelare Gren Inledande omgång Runda 1 Runda 2 Runda 3 Runda 4 Kvartsfinal Semifinal Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Li Jiao Singel BYE  Pesotska (UKR)
W 4–0
 Samara (ROU)
W 4–2
 Li Xx (CHN)
L 0–4
Gick inte vidare
Li Jie BYE  Partyka (POL)
W 4–2
 Fukahara (JPN)
L 4–3
Gick inte vidare
Li Jiao
Li Jie
Elena Timina
Lag i.u.  Egypten
W 3–0
 Kina
L 0–3
Gick inte vidare

Archery pictogram.svg Bågskytte[redigera | redigera wikitext]

Nederländerna deltog med 1 deltagare vid OS 2012.

Damer
Bågskytt Gren Ranking-runda 32-delsfinal Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Final
Poäng Seedning Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Rick van der Ven Herrarnas individuella 671 16  Henckels (LUX) (49)
W 6–2
 Gankin (KAZ) (17)
W 7–1
 Im D-h (KOR) (1)
W 7–1
 Kuo C-w (TPE) (40)
W 6–0
 Furukawa (JPN) (5)
L 5–6
 Dai Xx (CHN) (7)
L 5–6
4

Cycling (road) pictogram.svg Cykling[redigera | redigera wikitext]

Landsväg[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Cyklist Gren Tid Placering
Lars Boom Herrarnas linjelopp 5:46:05 11
Herrarnas tempolopp 55:29 22
Robert Gesink Herrarnas linjelopp 5:46:05 23
Sebastian Langeveld 5:46:37 74
Niki Terpstra 5:46:37 82
Lieuwe Westra Herrarnas linjelopp 5:46:47 97
Herrarnas tempolopp 54:19 11
Damer
Cyklist Gren Tid Placering
Loes Gunnewijk Damernas linjelopp OTL
Ellen van Dijk Damernas linjelopp OTL
Damernas tempolopp 38:53 8
Annemiek van Vleuten Damernas linjelopp 3:35:56 14
Marianne Vos Damernas linjelopp 3:35:29 1
Damernas tempolopp 40:40 16

Bana[redigera | redigera wikitext]

Sprint
Cyklist Gren Kvalifikation Omgång 1 Återkval 1 Omgång 2 Återkval 2 Kvartsfinaler Semifinaler Final
Tid
Hastighet (km/h)
Placering Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Placering
Teun Mulder Herrarnas sprint DNS Gick inte vidare
Willy Kanis Damernas sprint 11.322
63.593
11  Krupeckaitė (LTU)
L
 Cueff (FRA)
 Larreal (VEN)
W 11.643
61.839
 Pendleton (GBR)
L
 Shulika (UKR)
 Lee W S (HKG)
L
Gick inte vidare 9:e plats-final
 Lee W S (HKG)
 Sullivan (CAN)
 Hansen (NZL)
W 11.852
9
Yvonne Hijgenaar
Willy Kanis
Damernas lagsprint 33.253 OR
54.130
5 Q i.u.  Australien
L 33.090
54.397
i.u. Gick inte vidare 5
Keirin
Cyklist Gren 1:a omgången Återkval 2:a omgången Final
Placering Placering Placering Placering
Teun Mulder Herrarnas keirin 2 Q BYE 3 Q 3
Willy Kanis Damernas keirin 6 R 2 Q 4 12
Förföljelse
Cyklist Gren Kvalomgång Semifinaler Final
Tid Placering Motståndare
Resultat
Placering Motståndare
Resultat
Placering
Levi Heimans
Jenning Huizenga
Wim Stroetinga
Tim Veldt
Michael Vingerling
Herrarnas lagförföljelse 4:03.818 8 Q  Ryssland
L 4:04.029
7 Q  Colombia
W 4:04.569
7
Vera Koedooder
Amy Pieters
Ellen van Dijk
Kirsten Wild
Damernas lagförföljelse 3:21.602 6 Q  Tyskland
W 3:20.013
6 Q  Nya Zeeland
L 3:23.256
6
Omnium
Cyklist Gren Flygande varv Poänglopp Elimineringslopp Individuell förföljelse Scratch Tidskval Totalpoäng Placering
Tid Placering Poäng Placering Placering Tid Placering Placering Tid Placering
Kirsten Wild Damernas omnium 14.335 4 2 16 5 3:39.741 6 4 37.152 15 50 6

Mountainbike[redigera | redigera wikitext]

Cyklist Gren Tid Placering
Rudi van Houts Herrarnas terränglopp 1:32:53 17
Michael Vingerling DNS

BMX[redigera | redigera wikitext]

Cyklist Gren Seedning Kvartsfinal Semifinal Final
Resultat Placering Poäng Placering Poäng Placering Resultat Placering
Raymon van der Biezen Herrarnas BMX 37.779 1 3 1 Q 8 2 Q 38.492 4
Twan van Gendt 38.339 3 7 1 Q 8 2 Q 44.744 5
Jelle van Gorkom 39.529 21 31 7 Gick inte vidare
Laura Smulders Damernas BMX 39.420 6 i.u. 11 3 Q 38.231 3

Athletics pictogram.svg Friidrott[redigera | redigera wikitext]

Nederländerna deltog med 25 deltagare i den olympiska friidrottstävlingen.

Förkortningar
  • Notera – Placeringar gäller endast den tävlandes eget heat
  • Q = Kvalificerade sig till nästa omgång via placering
  • q = Kvalificerade sig på tid eller, i fältgrenarna, på placering utan att ha nått kvalgränsen
  • NR = Nationellt rekord
  • N/A = Omgången inte möjlig i grenen
  • Bye = Idrottaren behövde inte delta i omgången
Herrar
Bana och väg
Idrottare Gren Heat Semifinal Kvartsfinal Final
Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering
Robert Lathouwers 800 m 1:46.06 2 Q i.u. 1:45.85 5 Gick inte vidare
Churandy Martina 100 m BYE 10.20 3 Q 9.91 2 Q 9.94 6
200 m 20.58 1 Q i.u. 20.17 1 Q 20.00 5
Gregory Sedoc 110 m häck 13.52 3 Q i.u. DNF Gick inte vidare
Wouter Brus
Giovanni Codrington
Jerrel Feller
Brian Mariano
Churandy Martina
Patrick van Luijk
4 x 100 m 38.29 3 Q i.u. 38.39 6
Fältgrenar
Idrottare Gren Kval Final
Längd Placering Längd Placering
Erik Cadée Diskuskastning 63.55 12 q 62.78 10
Rutger Smith Diskuskastning 63.09 16 Gick inte vidare
Kulstötning 20.08 14 Gick inte vidare
Kombinerade grenar – tiokamp
Idrottare Gren 100 m LJ SP HJ 400 m 110H DT PV JT 1500 m Final Placering
Eelco Sintnicolaas Resultat 10.85 7.37 14.18 1.93 48.85 14.43 32.26 5.30 58.82 4:31.17 8034 11
Poäng 894 903 739 740 868 920 509 1004 720 737
Ingmar Vos Resultat 10.98 7.27 13.77 1.96 49.62 14.61 42.26 4.50 61.60 4:50.01 7805 21
Poäng 865 878 714 767 832 897 711 760 762 619
Damer
Bana och väg
Idrottare Event Heat Semifinal Final
Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering
Hilda Kibet Maraton i.u. 2:28:52 24
Lornah Kiplagat i.u. DNF
Dafne Schippers 200 m DNF Gick inte vidare
Esther Akihary
Marit Dopheide
Eva Lubbers
Jamile Samuel
Dafne Schippers
Kadene Vassell
4 x 100 m 42.45 3 Q i.u. 42.70 6
Fältgrenar
Idrottare Gren Kval Final
Längd Placering Längd Placering
Monique Jansen Diskuskastning 57.50 31 Gick inte vidare
Kombinerade grenar – sjukamp
Idrottare Gren 100H HJ SP 200 m LJ JT 800 m Final Placering
Nadine Broersen Resultat 13.64 1.86 13.57 25.13 5.94 51.98 2:16.98 6319 12
Poäng 1030 1054 765 875 831 899 865
Dafne Schippers Resultat 13.48 1.80 13.67 22.83 6.28 36.63 2:15.52 6324 11
Poäng 1053 978 772 1096 937 603 885

Fencing pictogram.svg Fäktning[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Idrottare Gren Omgång 1 Omgång 2 Omgång 3 Kvartsfinal Semifinal Final / BM
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Bas Verwijlen Värja, individuellt  Schwantes (BRA)
W 15–10
 Fiedler (GER)
L 8–15
Gick inte vidare

Gymnastik[redigera | redigera wikitext]

Artistisk[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Idrottare Gren Kval Final
Redskap Totalt Placering Redskap Totalt Placering
F PH R V PB HB F PH R V PB HB
Epke Zonderland Barr i.u. 15.133 i.u. 15.133 18 Gick inte vidare
Räck i.u. 15.966 15.966 1 Q i.u. 16.533 16.533 1
Damer
Idrottare Gren Kval Final
Redskap Totalt Placering Redskap Totalt Placering
F V UB BB F V UB BB
Céline van Gerner Mångkamp 12.966 13.700 14.866 14.100 55.632 19 Q 14.000 14.133 14.966 14.133 57.232 12

Trampolin[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Kval Final
Poäng Placering Poäng Placering
Rea Lenders Damer 98.115 13 Gick inte vidare

Handball pictogram.svg Handboll[redigera | redigera wikitext]

Judo pictogram.svg Judo[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Idrottare Gren 32-delsfinal Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Återkval Bronsmatch Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Jeroen Mooren Extra lättvikt (-60 kg) Bye  Arshansky (ISR)
L 0001–0001
Gick inte vidare
Dex Elmont Lättvikt (-73 kg) Bye  Nartey (GHA)
W 1110–0003
 Mendonça (BRA)
W 0011–0002
 Legrand (FRA)
W 1000–0000
 Nakaya (JPN)
L 0000–0001
Bye  Sainjargal (MGL)
L 0002–0011
Gick inte vidare 5
Guillaume Elmont Halv mellanvikt (-81 kg) Bye  Schmitt (FRA)
L 0000–0001
Gick inte vidare
Henk Grol Halv tungvikt (-100 kg) Bye  Dugasse (SEY)
W 1010–0000
 Corrêa (BRA)
W 0101–0003
 Peters (GER)
L 0001–0100
Gick inte vidare  Krpálek (CZE)
W 1010–0000
 Hwang H-T (KOR)
W 0100–0000
Gick inte vidare 3
Luuk Verbij Tungvikt (+100 kg) Bye  Bor (HUN)
L 0002–0010
Gick inte vidare
Damer
Idrottare Gren Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Återkval Bronsmatch Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Birgit Ente Extra lättvikt (-48 kg) Bye  Csernoviczki (HUN)
L 0001–0000
Gick inte vidare
Elisabeth Willeboordse Halv mellanvikt (-63 kg)  Chammas (LIB)
W 0110–0000
 Nébié (BUR)
W 0100–0000
 Xu L (CHN)
L 0000–0100
Gick inte vidare  Ueno (JPN)
L 0000–0001
Gick inte vidare 7
Edith Bosch Mellanvikt (-70 kg) Bye  Conway (GBR)
W 0010–0001
 Thiele (GER)
L 0000–0101
Gick inte vidare  Tachimoto (JPN)
W 0011–0002
 Hwang (KOR)
W 0011–0011
Gick inte vidare 3
Marhinde Verkerk Halv tungvikt (-78 kg) Bye  Ogata (JPN)
W 0110–0020
 Gibbons (GBR)
L 0000–0100
Gick inte vidare  Yang (CHN)
W 0000–0000
 Aguiar (BRA)
L 0000–1000
Gick inte vidare 5

Canoeing (flatwater) pictogram.svg Kanotsport[redigera | redigera wikitext]

Synchronized swimming pictogram.svg Konstsim[redigera | redigera wikitext]

Landhockey[redigera | redigera wikitext]

Herrar

Coach: Paul van Ass

  1. Jaap Stockmann (GK)
  2. Tim Jenniskens
  3. Klaas Vermeulen
  4. Marcel Balkestein
  5. Wouter Jolie
  6. Billy Bakker
  7. Roderick Weusthof
  8. Robbert Kemperman
  9. Sander Baart
  1. Teun de Nooijer
  2. Floris Evers (C)
  3. Bob de Voogd
  4. Sander de Wijn
  5. Rogier Hofman
  6. Robert van der Horst
  7. Valentin Verga
  8. Mink van der Weerden

Reserver:

Gruppspel
Nr Lag S V O F GM IM MS P
1  Nederländerna 5 5 0 0 18 7 +11 15
2  Tyskland 5 3 1 1 14 11 +3 10
3  Belgien 5 2 1 2 8 7 +1 7
4  Sydkorea 5 2 0 3 9 8 +1 6
5  Nya Zeeland 5 1 2 2 10 14 −4 5
6  Indien 5 0 0 5 6 18 −12 0
Slutspel
  Semifinaler Final
9 augusti 2012
 Australien Australien   2  
 Tyskland Tyskland   4  
 
11 augusti 2012
     Tyskland Tyskland   2
   Nederländerna Nederländerna  1
Bronsmatch
9 augusti 2012 11 augusti 2012
 Nederländerna Nederländerna  9  Australien Australien  3
 Storbritannien Storbritannien  2    Storbritannien Storbritannien  1
Damer

Coach: Maximiliano Caldas

  1. Joyce Sombroek (GK)
  2. Kitty van Male
  3. Willemijn Bos^
  4. Carlien Dirkse van den Heuvel
  5. Kelly Jonker
  6. Maartje Goderie
  7. Lidewij Welten
  8. Caia van Maasakker
  9. Maartje Paumen (C)
  1. Naomi van As
  2. Ellen Hoog
  3. Sophie Polkamp
  4. Kim Lammers
  5. Eva de Goede
  6. Marilyn Agliotti
  7. Merel de Blaeij
  8. Margot van Geffen
Nederländernas damlag (i orange) före finalen mot Argentina

Reserver:

^ Willemijn Bos skadades under en vänskapsmatch.

Gruppspel
Nr Lag S V O F GM IM MS P
1  Nederländerna 5 5 0 0 12 5 +7 15
2  Storbritannien 5 3 0 2 14 7 +7 9
3  Kina 5 2 1 2 6 3 +3 7
4  Sydkorea 5 2 0 3 7 12 −5 6
5  Japan 5 1 1 3 4 9 −5 4
6  Belgien 5 0 2 3 2 10 −8 2
Slutspel
  Semifinaler Final
8 augusti 2012
 Nederländerna Nederländerna (p.s.o.)  2 (3)  
 Nya Zeeland Nya Zeeland  2 (1)  
 
10 augusti 2012
     Nederländerna Nederländerna  2
   Argentina Argentina  0
Bronsmatch
8 augusti 2012 10 augusti 2012
 Argentina Argentina  2  Nya Zeeland Nya Zeeland  1
 Storbritannien Storbritannien   1    Storbritannien Storbritannien  3

Modern pentathlon pictogram.svg Modern Femkamp[redigera | redigera wikitext]

Equestrian pictogram.svg Ridsport[redigera | redigera wikitext]

Dressyr[redigera | redigera wikitext]

Resultat från individuell dressyr[3]
Ryttare Häst Grand Prix Grand Prix Special Grand Prix Freestyle Placering
Poäng Placering Poäng Placering Poäng Placering
Adelinde Cornelissen Parzival 81,687 2 81,968 2 88,196 2 2
Anky van Grunsven Salinero 73,343 16 74,794 12 82 6 6
Edward Gal Undercover 75,395 11 75,556 10 80,267 9 9
Patrick van der Meer Uzzo 70,912 25 67,444 32 Ej kvalificerad 32
Resultat från Lagtävlingen i dressyr[4]
Ryttare Häst Grand Prix Grand Prix Special Placering
Poäng Placering Poäng Total poäng
Anky van Grunsven
Edward Gal
Adelinde Cornelissen
som ovan 76,809 3 77,439 77,124 3

Fälttävlan[redigera | redigera wikitext]

resultat från:[5][6]
Tävlande Häst Gren Dressyr Terrängbana Hoppning Totalt
Kval Final
Straff Placering Straff Placering Straff Placering Straff Placering Straff Placering
Andrew Heffernan Millthyne Corolla Individuell 50,6 34 12,4 32 12 33 ej kvalificerad 75 33
Tim Lips Oncarlos 51,7 39 22 39 13 38 ej kvalificerad 86,7 38
Elaine Pen Vira 52,2 43 Utesluten
Andrew Heffernan
Tim Lips
Elaine Pen
som ovan Lag 154,5 12 1136,7 11 1161,7 11 i.u. 1161,7 11

Hoppning[redigera | redigera wikitext]

Resultat från individuell hoppning[7]
Tävlande Häst Kvalifikation Final Total
Runda 1 Runda 2 Runda 3 Runda A Runda B Jump off
Straff Placering Straff Total Placering Straff Total Placering Straff Placering Straff Totalt Placering Straff Tid Placering Placering
 Jur Vrieling  Bubalu 0 1 8 8 31 8 16 33 Ej kvalificerad 33
 Maikel Van Der Vleuten  Verdi 0 1 0 0 1 0 0 1 Utgick
 Marc Houtzager  Tamino 0 1 0 0 1 0 0 1 4 11 4 8 9 i.u. 9
 Gerco Schroder  London 0 1 4 4 17 4 8 11 1 7 0 1 2 0 49,79 2 2


Resultat från lagtävlingen i hoppning[8]
Tävlande Häst Runda 1 Runda 2 Jump off Placering
Straff Placering Straff Placering Straff Placering
Jur Vrieling
Maikel Van Der Vleuten
Marc Houtzager
Gerco Schroder
som ovan 4 2 4 1 12 2 2

Rowing pictogram.svg Rodd[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Idrottare Gren Heat Återkval Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Meindert Klem
Nanne Sluis
Tvåa utan styrman 6:25,90 3 SA/B BYE 7:13,77 6 FB 7:05,12 11
Kaj Hendriks
Ruben Knab
Boaz Meylink
Mechiel Versluis
Fyra utan styrman 5:55,99 2 SA/B BYE 6:03,71 5 FA 6:14,78 5
Tim Heijbrock
Roeland Lievens
Tycho Muda
Vincent Muda
Lättvikts-fyra utan styrman 5:52,47 2 SA/B BYE 6:01,37 5 FA 6:11,39 6
Rogier Blink
Roel Braas
Sjoerd Hamburger
Jozef Klaassen
Olivier Siegelaar
Diederik Simon
Mitchel Steenman
Matthijs Vellenga
Peter Wiersum (styrman)
Åtta med styrman 5:28,99 3 R 5:27,98 3 FA i.u. 5:51,72 5
Damer
Idrottare Gren Heat Återkval Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Elisabeth Hogerwerf
Inge Janssen
Dubbelsculler 7:00,10 4 R 7:19,80 5 FB i.u. 7:29,57 8
Maaike Head
Rianne Sigmund
Lättvikts-dubbelsculler 7:10,49 4 R 7:19,26 1 SA/B 7:19,31 5 FB 7:20,36 8
Chantal Achterberg
Claudia Belderbos
Carline Bouw
Sytske de Groot
Annemiek de Haan
Nienke Kingma
Anne Schellekens (cox)
Roline Repelaer van Driel
Jacobine Veenhoven
Åtta med styrman 6:18,98 3 R 6:15,36 1 FA i.u. 6:13,12 3

Segling[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Seglare Gren Lopp Summerad poäng Finalplacering
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M*
Dorian van Rijsselberghe RS:X 1 1 1 3 1 2 1 2 1 39
DNF
2 15 1
Rutger van Schaardenburg Laser 33 11 14 7 11 14 26 5 19 23 EL 130 14
Pieter-Jan Postma Finnjolle 5 10 3 4 20 13 2 2 1 2 10 52 4
Kalle Coster
Sven Coster
470 8 5 19 7 21 24 9 22 6 8 EL 105 12

M = Medaljlopp; EL = Eliminerad – gick inte vidare till medaljloppet;

Damer
Seglare Gren Lopp Summerad poäng Finalplacering
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M*
Marit Bouwmeester Laser radial 6 3 4 5 6 1 4 3 6 1 4 37 2
Lobke Berkhout
Lisa Westerhof
470 1 8 6 4 2 18 4 3 20 6 12 64 3

M = Medaljlopp; EL = Eliminerad – gick inte vidare till medaljloppet;

Match racing
Seglare Gren Inledande omgång Placering Utslagning Placering
 Nya Zeeland  Ryssland  Frankrike  Finland  Spanien  Danmark  Portugal  Australien  USA  Storbritannien  Sverige Kvartsfinal Semifinal Final
Annemieke Bes
Marcelien de Koning
Renée Groeneveld
Match racing W L L W L L W L L W L 8 Q  Australien
L (1–3)
Gick inte vidare 8

Diving pictogram.svg Simhopp[redigera | redigera wikitext]

Swimming pictogram.svg Simning[redigera | redigera wikitext]

Inom simningen finns bestämda kvaltider i individuella grenar på bana, en Olympic Qualifying Time (OQT) vilken garanterar plats i grenen - dock som mest två simmare per nation per distans - och en Olympic Selection Time (OST) vilken inte garanterar deltagande. I lagkapper är de tolv bästa nationerna i varje gren vid världsmästerskapen 2011 kvalificerade. Ytterligare fyra platser per gren fördelas i juni 2012 baserat på uppnådda tider under kvalperioden.[9]

Shooting pictogram.svg Skytte[redigera | redigera wikitext]

Tennis pictogram.svg Tennis[redigera | redigera wikitext]

Triathlon pictogram.svg Triathlon[redigera | redigera wikitext]

Weightlifting pictogram.svg Tyngdlyftning[redigera | redigera wikitext]

Water polo pictogram.svg Vattenpolo[redigera | redigera wikitext]

Volleyball (indoor) pictogram.svg Volleyboll[redigera | redigera wikitext]

  • Beachvolleyboll - 1 lag med 6 spelare

Referenser[redigera | redigera wikitext]

  1. ^ ”Nederländernas deltagare i OS 2012” (på holländska). Nederländerna Olympiska Kommitté. http://www.nocnsf.nl/cms/showpage.aspx?id=9759. Läst 20 juli 2012. 
  2. ^ http://www.sports-reference.com/olympics/countries/NED/summer/2012/ Sports-reference.com (engelska)
  3. ^ ”Individual Dressage - Olympic Equestrian | London 2012”. Arkiverad från originalet den 5 december 2012. https://archive.is/20121205091739/http://www.london2012.com/equestrian/event/dressage-individual/phase=eqx001100/doc=results.html. Läst 18 augusti 2012. 
  4. ^ ”Team Dressage - Olympic Equestrian | London 2012”. Arkiverad från originalet den 4 december 2012. https://archive.is/20121204144708/http://www.london2012.com/equestrian/event/dressage-team/index.html. Läst 18 augusti 2012. 
  5. ^ ”Individual Eventing - Olympic Equestrian | London 2012”. Arkiverad från originalet den 5 december 2012. https://archive.is/20121205004130/http://www.london2012.com/equestrian/event/eventing-individual/phase=eqx003100/doc=results.html. Läst 3 augusti 2012. 
  6. ^ ”Team Eventing - Olympic Equestrian | London 2012”. Arkiverad från originalet den 5 december 2012. https://archive.is/20121205010904/http://www.london2012.com/equestrian/event/eventing-team/phase=eqx403100/doc=results.html. Läst 3 augusti 2012. 
  7. ^ ”Individual Jumping - Olympic Equestrian | London 2012”. Arkiverad från originalet den 5 december 2012. https://archive.is/20121205033357/http://www.london2012.com/equestrian/event/jumping-individual/phase=eqx002901/index.html. Läst 16 augusti 2012. 
  8. ^ ”Team Jumping - Olympic Equestrian | London 2012”. Arkiverad från originalet den 5 december 2012. https://archive.is/20121205085759/http://www.london2012.com/equestrian/event/jumping-team/phase=eqx402101/index.html. Läst 16 augusti 2012. 
  9. ^ ”Internationella simförbundets kvalregler”. FINA. Arkiverad från originalet den 26 juli 2011. https://web.archive.org/web/20110726002300/http://www.fina.org/H2O/docs/events/london2012/sw/sw_qual.pdf. Läst 15 januari 2012. 

Externa länkar[redigera | redigera wikitext]