Kuba i olympiska sommarspelen 2012

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök
Kuba i olympiska spelen
Kuba IOK-landskod

CUB
KommittéComité Olímpico Cubano
Olympiska sommarspelen 2012 i London
Deltagare110 deltagare i 13 sporter
FanbärareMijaín López
Medaljsummering
Guld
5
Silver
3
Brons
6
Totalt
14

Placering
15:e
Kuba i olympiska sommarspelen
1900  1904  1908  1912  1920  1924  1928  1932  1936  1948  1952  1956  1960  1964  1968  1972  1976  1980  1984  1988  1992  1996  2000  2004  2008  2012  2016

Kuba deltog i de olympiska sommarspelen 2012 som ägde rum i London i Storbritannien mellan den 27 juli och den 12 augusti 2012.[1]

Medaljörer (urval)[redigera | redigera wikitext]

Medalj Namn Sport Gren
1 Guld Leuris Pupo Skytte Herrarnas 25 m pistol snabbskytte
1 Guld Idalis Ortiz Judo Damernas +78 kg
2 Silver Yanet Bermoy Judo Damernas 52 kg
2 Silver Asley González Judo Herrarnas 90 kg

Bordtennis[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Spelare Gren Inledande omgång Runda 1 Runda 2 Runda 3 Runda 4 Kvartsfinal Semifinal Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Andy Pereira Singel Flag of Vanuatu.svg Shing (VAN)
W 4–0
Flag of Italy.svg Bobocica (ITA)
L 0–4
Gick inte vidare

Boxning[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Boxare Gren Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Yosvany Veitia Lätt flugvikt Flag of Australia.svg Ward (AUS)
W 26–4
Flag of the People's Republic of China.svg Zou S (CHN)
L 11–140
Gick inte vidare
Robeisy Ramírez Flugvikt Flag of Japan.svg Susa (JPN)
W 19–7
Flag of Thailand.svg Butdee (THA)
W 22–10
Flag of the United Kingdom.svg Selby (GBR)
W 16-11
Flag of Ireland.svg Conlan (IRL)
W 20–10
Flag of Mongolia.svg Tögstsogt (MGL)
W 17–140
1
Lázaro Álvarez Bantamvikt BYE Flag of the United States.svg Diaz (USA)
W 21–15
Flag of Brazil.svg Vieira (BRA)
W 16–11
Flag of Ireland.svg Nevin (IRL)
L 14–19
Gick inte vidare 3
Yasniel Toledo Lättvikt BYE Flag of the People's Republic of China.svg Liu Q (CHN)
W 14-10
Flag of Kazakhstan.svg Zhailauov (KAZ)
W 19–11
Flag of Ukraine.svg Lomachenko (UKR)
L 11–14
Gick inte vidare 3
Roniel Iglesias Lätt weltervikt Flag of Colombia.svg Villaraga (COL)
W 20–9
Flag of Brazil.svg Lopes (BRA)
W 18–15
Flag of Uzbekistan.svg Rahmonov (UZB)
W 21–15
Flag of Italy.svg Mangiacapre (ITA)
W 15–8
Flag of Ukraine.svg Berinchyk (UKR)
W 22–15
1
Julio César la Cruz Lätt tungvikt BYE Flag of Jordan.svg Al-Matbouli (JOR)
W 25–8
Flag of Brazil.svg Y Falcão (BRA)
L 15–18
Gick inte vidare
José Larduet Tungvikt i.u. Flag of Iran.svg Mazaheri (IRI)
W 0–DSQ
Flag of Italy.svg Russo (ITA)
L 16–17
Gick inte vidare
Erislandy Savón Supertungvikt i.u. Flag of the United Kingdom.svg Joshua (GBR)
L 10–12
Gick inte vidare

Brottning[redigera | redigera wikitext]

Herrar, fristil
Brottare Gren Kvalomgång Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Återkval 1 Återkval 2 Final / Brons
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Yowlys Bonne -60 kg BYE Flag of Japan.svg K Yumoto (JPN)
L 1–3
Gick inte vidare 14
Liván López -66 kg Flag of Iran.svg Tagavi (IRI)
W 3–1
Flag of Japan.svg Yonemitsu (JPN)
L 1–3
Gick inte vidare BYE Flag of Canada.svg Garcia (CAN)
W 3–1
Flag of Azerbaijan.svg Hasanov (AZE)
W 3–1
3
Humberto Arencibia -84 kg BYE Flag of the United States.svg Herbert (USA)
L 1–3
Gick inte vidare 13
Javier Cortina -96 kg BYE Flag of Canada.svg Pliev (CAN)
L 1–3
Gick inte vidare 13
Herrar, grekisk-romersk stil
Brottare Gren Kvalomgång Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Återkval 1 Återkval 2 Final / brons
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Gustavo Balart -55 kg BYE Flag of Turkey.svg Karakuş (TUR)
W 3–0
Flag of South Korea.svg Choi G-J (KOR)
L 1–3
Gick inte vidare 8
Hansel Meoque -60 kg BYE Flag of South Korea.svg Jung J-H (KOR)
L 0–3
Gick inte vidare 19
Pedro Mulens -66 kg BYE Flag of South Korea.svg Kim H-W (KOR)
L 0–3
Gick inte vidare Flag of Armenia.svg Varderesyan (ARM)
W 3–0
Flag of Lithuania.svg Venckaitis (LTU)
W 3–1
Flag of France.svg Guenot (FRA)
L 0–3
5
Alexei Bell -74 kg Flag of the United States.svg Provisor (USA)
L 1–3
Gick inte vidare 12
Pablo Shorey -84 kg Flag of Iran.svg Akhlaghi (IRI)
W 3–1
Flag of the United States.svg Betts (USA)
W 3–0
Flag of Poland.svg Janikowski (POL)
L 0–5
Gick inte vidare 7
Yunior Estrada -96 kg BYE Flag of the Czech Republic.svg Vala (CZE)
W 3–1
Flag of Tunisia.svg Avari (TUN)
W 3–0
Flag of Iran.svg Rezaei (IRI)
L 0–3
BYE Flag of Armenia.svg Aleksanyan (ARM)
L 0–3
5
Mijaín López -120 kg BYE Flag of Egypt.svg El-Trabely (EGY)
W 3–0
Flag of Georgia.svg Pherselidze (GEO)
W 3–0
Flag of Turkey.svg Kayaalp (TUR)
W 3–0
BYE Flag of Estonia.svg Nabi (EST)
W 3–0
1
Damer, fristil
Brottare Gren Kvalomgång Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Återkval 1 Återkval 2 Final / brons
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Katerina Vidiaux -63 kg Flag of Turkey.svg Yeşilırmak (TUR)
W 5–0
Flag of Russia.svg Volosova (RUS)
L 0–3
Gick inte vidare 8

Bågskytte[redigera | redigera wikitext]

Damer
Bågskytt Gren Ranking-runda 32-delsfinal Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Final
Poäng Seedning Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Juan Carlos Stevens Herrarnas individuella 663 34 Flag of India.svg Rai (IND) (31)
L 5–6
Gick inte vidare

Cykling[redigera | redigera wikitext]

Cycling (road) pictogram.svg Landsväg[redigera | redigera wikitext]

Cyklist Gren Tid Placering
Arnold Alcolea Herrarnas linjelopp 5:46:37 67
Yumari González Valdivieso Damernas linjelopp OTL

Cycling (track) pictogram.svg Bana[redigera | redigera wikitext]

Sprint
Cyklist Gren Kvalomgång Omgång 1 Omgång 2 Kvartsfinal Semifinal Final
Tid
Hastighet (km/h)
Placering Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Placering
Lisandra Guerra Damernas sprint 11.109
64.812
6 Flag of Colombia.svg Gaviria (COL)
W 11.390
63.213
Flag of Hong Kong.svg Lee W S (HKG)
W 11.485
62.690
Flag of the People's Republic of China.svg Guo S (CHN)
L
Gick inte vidare 5:e plats-final
Flag of Lithuania.svg Krupeckaitė (LTU)
Flag of Ukraine.svg Sjulika (UKR)
Flag of Belarus (1995–2012).svg Panarina (BLR)
L
6
Keirin
Cyklist Gren 1:a omgången Återkval 2:a omgången Final
Placering Placering Placering Placering
Lisandra Guerra Damernas keirin 3 R 4 Gick inte vidare 13
Omnium
Cyklist Gren Flygande varv Poänglopp Elimineringslopp Ind. förföljelse Scratch Tidskval Totalpoäng Placering
Tid Placering Poäng Placering Placering Tid Placering Placering Tid Placering
Marlies Mejías Damernas omnium 14.554 8 4 12 9 3:41.897 9 14 35.912 5 57 8

Friidrott[redigera | redigera wikitext]

Förkortningar
  • Notera – Placeringar gäller endast den tävlandes eget heat
  • Q = Kvalificerade sig till nästa omgång via placering
  • q = Kvalificerade sig på tid eller, i fältgrenarna, på placering utan att ha nått kvalgränsen
  • NR = Nationellt rekord
  • N/A = Omgången inte möjlig i grenen
  • Bye = Idrottaren behövde inte delta i omgången

Herrar
Bana och väg
Idrottare Gren Heat Semifinal Final
Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering
Omar Cisneros 400 m häck 48.63 3 Q 48.23 3 Gick inte vidare
Andy González 800 m 1:46.24 4 q 1:53.46 9 Gick inte vidare
Michael Herrera 200 m 21.05 6 Gick inte vidare
Orlando Ortega 110 m häck 13.26 1 Q 13.26 2 Q 13.43 6
Dayron Robles 13.33 1 Q 13.10 1 Q DSQ
Roberto Skyers 200 m 20.66 4 Gick inte vidare
Amaurys Valle 400 m häck 49.19 1 Q 50.48 7 Gick inte vidare
Raidel Acea
Omar Cisneros
William Collazo
Noel Ruíz
Orestes Rodríguez
Amaurys Valle
4 x 400 m 3:00.55 3 Q i.u. DNF
Fältgrenar
Idrottare Gren Kval Final
Längd Placering Längd Placering
Yoandris Betanzos Tresteg 16.22 23 Gick inte vidare
Lázaro Borges Stavhopp 5.50 =16 Gick inte vidare
Alexis Copello Tresteg 16.79 11 q 16.92 8
Jorge Fernández Diskuskastning 65.34 3 Q 62.02 11
Arnie David Girat Tresteg 16.45 16 Gick inte vidare
Roberto Janet Släggkastning 73.34 19 Gick inte vidare
Yunio Lastre Diskuskastning 57.33 40 Gick inte vidare
Guillermo Martínez Spjutkastning 80.06 16 Gick inte vidare
Víctor Moya Höjdhopp 2.21 20 Gick inte vidare
Carlos Veliz Kulstötning 18.57 34 Gick inte vidare
Kombinerade grenar – tiokamp
Idrottare Gren 100 m LJ SP HJ 400 m 110H DT PV JT 1500 m Final Placering
Yordanis García Resultat 10.80 6.75 14.48 1.99 48.76 14.24 42.27 4.60 59.85 4:38.57 7956 14
Poäng 906 755 758 794 873 944 711 790 736 689
Leonel Suárez Resultat 11.27 7.52 14.50 2.11 49.04 14.45 45.75 4.70 76.94 4:30.08 8523 3
Poäng 801 940 759 906 859 917 782 819 996 744
Damer
Bana och väg
Idrottare Gren Heat Semifinal Final
Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering
Rose Mary Almanza 800 m 2:01.19 4 q 2:01.70 6 Gick inte vidare
Dailín Belmonte Maraton i.u. 2:38:08 70
Nelkys Casabona 200 m 23.82 8 Gick inte vidare
Rose Mary Almanza
Daysiurami Bonne
Yaimeisi Borlot
Sahily Diago
Aymée Martínez
Diosmely Peña
4 x 400 m 3:27.41 6 i.u. Gick inte vidare
Fältgrenar
Idrottare Gren Kval Final
Längd Placering Längd Placering
Dailenys Alcántara Tresteg 13.97 15 Gick inte vidare
Yarelys Barrios Diskuskastning 65.94 1 Q 66.38 4
Daylis Caballero Stavhopp NM Gick inte vidare
Denia Caballero Diskuskastning 58.78 27 Gick inte vidare
Yanet Cruz Spjutkastning NM Gick inte vidare
Misleydis Gonzalez Kulstötning 17.68 21 Gick inte vidare
Lesyaní Mayor Höjdhopp 1.85 =20 Gick inte vidare
Yipsi Moreno Släggkastning 73.95 6 Q 74.60 6
Yaimé Pérez Diskuskastning 57.87 30 Gick inte vidare
Josleidy Ribalta Tresteg 13.88 19 Gick inte vidare
Yainelis Ribeaux Spjutkastning 56.55 29 Gick inte vidare
Yargeris Savigne Tresteg 14.28 9 q 14.12 9
Yarisley Silva Stavhopp 4.55 =1 q 4.75 2
Arasay Thondike Släggkastning 67.93 23 Gick inte vidare
Mailin Vargas Kulstötning 16.76 27 Gick inte vidare
Ariannis Vichy Släggkastning 67.48 25 Gick inte vidare

Judo[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Idrottare Gren 32-delsfinal Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Återkval Bronsmatch Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Asley González Mellanvikt (-90 kg) Flag of Argentina.svg Campos (ARG)
W 1000–0000
Flag of Serbia.svg Gerasimenko (SRB)
W 0011–0002
Flag of Australia.svg Anthony (AUS)
W 0010–0002
Flag of Russia.svg Denisov (RUS)
W 1000–0001
BYE Flag of South Korea.svg Song D-n (KOR)
L 0001–0101
2
Oreidis Despaigne Halv tungvikt (-100 kg) BYE Flag of Uzbekistan.svg Sayidov (UZB)
L 010H–0102
Gick inte vidare
Óscar Brayson Tungvikt (+100 kg) Flag of Estonia.svg Padar (EST)
W 0100–0001
Flag of Guam.svg Blas, Jr. (GUM)
W 0100–0001
Flag of France.svg Riner (FRA)
L 0001–0100
Gick inte vidare Flag of Belarus (1995–2012).svg Makarau (BLR)
L 0000–1001
Gick inte vidare 7
Damer
Idrottare Gren Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Återkval Bronsmatch Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Dayaris Mestre Extra lättvikt (-48 kg) Flag of Russia.svg Kondratyeva (RUS)
W 0101–0000
Flag of Romania.svg Dumitru (ROU)
L 0000–1000
Gick inte vidare
Yanet Bermoy Halv lättvikt (-52 kg) BYE Flag of Mongolia.svg Bundmaa (MGL)
W 0020–0000
Flag of Luxembourg.svg Müller (LUX)
W 0011–0002
Flag of Belgium (civil).svg Heylen (BEL)
W 0011–0002
BYE Flag of North Korea.svg An K-a (PRK)
L 0000–0001
2
Yurisleydis Lupetey Lättvikt (-57 kg) Flag of Greece.svg Boukouvala (GRE)
W 0011–0001
Flag of Russia.svg Zabludina (RUS)
L 0001–0100
Gick inte vidare
Yaritza Abel Halv mellanvikt (-63 kg) BYE Flag of France.svg Émane (FRA)
L 0001–0001 YUS
Gick inte vidare
Onix Cortés Mellanvikt (-70 kg) BYE Flag of Japan.svg Tachimoto (JPN)
L 0000–0001
Gick inte vidare
Idalys Ortiz Tungvikt (+78 kg) BYE Flag of Cape Verde.svg Moniz (CPV)
W 0103–0002
Flag of Russia.svg Ivashchenko (RUS)
W 0011–0002
Flag of the People's Republic of China.svg Tong W (CHN)
W 0010–0001
BYE Flag of Japan.svg Sugimoto (JPN)
W 0000–0001
1


Kanotsport[redigera | redigera wikitext]

Sprint
Kanotist Gren Heat Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Jorge García Herrarnas K1 1000 m 3:30.852 4 Q 3:31.937 5 FB 3:29.938 9
José Carlos Bulnes
Serguey Torres
Herrarnas C2 1000 m 3:44.341 5 Q 3:41.619 3 FA 3:42.357 6
Darisleydis Amador Damernas K1 200 m 42.761 5 Q 41.949 5 FB 45.099 12
Damernas K1 500 m 1:56.038 5 Q 1:58.762 7 Did not advance
Dayexi Gandarela
Yulitza Meneses
Damernas K2 500 m 1:46.587 6 Q 1:51.428 8 FB 1:50.124 14

Rodd[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Idrottare Gren Heat Återkval Kvartsfinal Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Ángel Fournier Singelsculler 6:46,35 2 QF BYE 6:54,12 2 SA/B 7:30,19 4 FB 7:11,17 7
Yunior Pérez
Manuel Suárez
Lättvikts-dubbelsculler 6:36,31 3 R 6:37,04 1 SA/B i.u. 6:52,26 6 FB 6:34,96 10


Damer
Idrottare Gren Heat Återkval Kvartsfinal Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Yariulvis Cobas Singelsculler 7:48,58 4 QF BYE 7:56,89 5 SC/D 7:54,22 2 FC 8:14,59 15
Yoslaine Domínguez
Yaima Velázquez
Lättvikts-dubbelsculler 7:12,99 4 R 7:19,33 3 SA/B i.u. 7:21,86 6 FB 7:23,25 10

Simhopp[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Idrottare Gren Kval Semifinal Final
Poäng Placering Poäng Placering Poäng Placering
Jeinkler Aguirre 10 m 453,50 10 Q 436,95 18 Gick inte vidare
José Guerra 440,90 17 Q 501,90 9 Q 527,70 5
Jeinkler Aguirre
José Guerra
10 m parhoppning i.u. 450,90 5
Damer
Idrottare Gren Kval Semifinal Final
Poäng Placering Poäng Placering Poäng Placering
Annia Rivera 10 m 233,95 25 Gick inte vidare

Taekwondo[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaer Återkval Bronsmatch Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Robelis Despaigne Herrarnas +80 kg Flag of Nigeria.svg Chukwumerije (NGR)
W 1–0
Flag of Gabon.svg Obame (GAB)
L 6–7 SDP
Gick inte vidare Flag of Samoa.svg Thomsen-Fuataga (SAM)
W 14–2 PTG
Flag of Mali.svg Keita (MLI)
W WO
Gick inte vidare 3
Nidia Muñoz Damernas −57 kg Flag of Lebanon.svg Paoli (LIB)
L 2–4
Gick inte vidare
Glenhis Hernández Damernas +67 kg Flag of Morocco.svg Dislam (MAR)
W 1–0 SDP
Flag of Ukraine.svg Konieva (UKR)
W 16–2 PTG
Flag of France.svg Graffe (FRA)
L 4–6
Gick inte vidare Flag of Mexico.svg Espinoza (MEX)
L 2–4
Gick inte vidare

Referenser[redigera | redigera wikitext]

  1. ^ http://www.sports-reference.com/olympics/countries/CUB/summer/2012/ Sports-reference.com (engelska)