Argentina i olympiska sommarspelen 2012

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
Argentina i olympiska spelen
Argentina IOK-landskod

ARG
Kommitté Argentinas Olympiska Kommitté
Olympiska sommarspelen 2012 i London
Deltagare 142 deltagare i 22 sporter
Fanbärare Luciana Aymar
Medaljsummering
Guld
1
Silver
1
Brons
2
Totalt
4
Placering
42
Argentina i olympiska sommarspelen
1900  1904  1908  1912  1920  1924  1928  1932  1936  1948  1952  1956  1960  1964  1968  1972  1976  1980  1984  1988  1992  1996  2000  2004  2008  2012
Argentina i olympiska vinterspelen
1928  1932  1936  1948  1952  1956  1960  1964  1968  1972  1976  1980  1984  1988  1992  1994  1998  2002  2006  2010  2014

Argentina deltog i de olympiska sommarspelen 2012 som ägde rum i London i Storbritannien mellan den 27 juli och den 12 augusti 2012.[1]

Medaljörer[redigera | redigera wikitext]

Medalj Namn Sport Gren
1 Guld Sebastián Crismanich Taekwondo Herrarnas 80 kg
2 Silver Argentinas damlandslag i landhockey Landhockey Damernas turnering
3 Brons Juan Martín del Potro Tennis Herrsingel
3 Brons Lucas Calabrese
Juan de la Fuente
Segling Herrarnas 470

Basket[redigera | redigera wikitext]

Pos. Nr Namn Ålder Längd Klubb
F 4 Luis Scola 32 - 30 april 1980 2,07 m USA Phoenix Suns
G 5 Emanuel Ginóbili 35 - 28 juli 1977 1,98 m USA San Antonio Spurs
F 6 Marcos Mata 25 - 1 augusti 1986 2,01 m Argentina Peñarol de Mar del Plata
G 7 Facundo Campazzo 21 - 23 mars 1991 1,79 m Argentina Peñarol de Mar del Plata
G 8 Pablo Prigioni 35 - 17 maj 1977 1,91 m USA New York Knicks
C 9 Juan Pedro Gutiérrez 28 - 10 oktober 1983 2,05 m Argentina Obras Sanitarias
F 10 Carlos Delfino 29 - 29 augusti 1982 2,00 m USA Milwaukee Bucks
C 11 Martín Leiva 32 - 23 april 1980 2,10 m Argentina Peñarol de Mar del Plata
F 12 Leonardo Gutiérrez 34 - 16 maj 1978 2,01 m Argentina Peñarol de Mar del Plata
F 13 Andrés Nocioni 32 - 30 november 1979 2,01 m Spanien Caja Laboral
F 14 Hernán Jasen 34 - 4 februari 1978 1,99 m Spanien CB Sevilla
F 15 Federico Kammerichs 32 - 21 juni 1980 2,02 m Argentina Regatas Corrientes
  • Gruppspel
Lag S V O F GM IM MS P
 USA 5 5 0 0 589 398 +191 10
 Frankrike 5 4 0 1 376 378 −2 9
 Argentina 5 3 0 2 448 424 +24 8
 Litauen 5 2 0 3 395 399 −4 7
 Nigeria 5 1 0 4 338 456 −118 6
 Tunisien 5 0 0 5 320 411 −91 5
29 juli 2012 Argentina  102 – 79  Litauen Basketball Arena, London
31 juli 2012 Frankrike  71 – 64  Argentina Basketball Arena, London
2 augusti 2012 Argentina  92 – 69  Tunisien Basketball Arena, London
4 augusti 2012 Nigeria  79 – 93  Argentina Basketball Arena, London
6 augusti 2012 Argentina  97 – 126  USA Basketball Arena, London
  • Slutspel
  Kvartsfinal Semifinal Final
                         
B1   Ryssland  83   
A4   Litauen  74   
  B1   Ryssland  59   
  B3   Spanien  67   
A2   Frankrike  59 
  B3   Spanien  66       
    B3   Spanien  100 
  A1   USA  107 
A1   USA  119   
B4   Australien  86   
  A1   USA  109  Bronsmatch
  A3   Argentina  83   
B2   Brasilien  77  B1   Ryssland  81 
  A3   Argentina  82    A3   Argentina  77 
8 augusti 2012 Brasilien  77 – 82  Argentina North Greenwich Arena, London
(Rapport)
10 augusti 2012 USA   Argentina North Greenwich Arena, London
21:00 (Rapport)
12 augusti 2012 North Greenwich Arena, London
17:00 (Rapport)

Bordtennis[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Spelare Gren Inledande omgång Runda 1 Runda 2 Runda 3 Runda 4 Kvartsfinal Semifinal Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Liu Song Singel BYE  Saka (CGO)
W 4–0
 Tokič (SLO)
L 3–4
Gick inte vidare

Boxning[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Boxare Gren Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Alberto Melián Bantamvikt  Vodopijanov (RUS)
L 5–12
Gick inte vidare
Yamil Peralta Tungvikt i.u.  Bouloudinat (ALG)
W 13–5
 Pulev (BUL)
L 10–13
Gick inte vidare

Brottning[redigera | redigera wikitext]

Damer, fristil
Brottare Gren Kvalomgång Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Återkval 1 Återkval 2 Final / brons
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Patricia Bermúdez -48 kg  Matkowska (POL)
L 0–3
Gick inte vidare 17

Cykling[redigera | redigera wikitext]

Cycling (road) pictogram.svg Landsväg[redigera | redigera wikitext]

Cyklist Gren Tid Placering
Maximiliano Richeze Herrarnas linjelopp 6:04:27 110

Cycling (track) pictogram.svg Track[redigera | redigera wikitext]

Omnium
Cyklist Gren Flygande varv Poänglopp Elimineringslopp Ind. förföljelse Scratch Tidskval Totalpoäng Placering
Time Placering Poäng Placering Placering Tid Placering Placering Tid Placering
Walter Pérez Herrarnas omnium 14,036 17 26 7 4 4:33,532 15 12 1:07,523 17 72 14

Cycling (mountain biking) pictogram.svg Mountainbike[redigera | redigera wikitext]

Cyklist Gren Tid Placering
Catriel Soto Herrarnas terränglopp 1:35:13 26

Cycling (BMX) pictogram.svg BMX[redigera | redigera wikitext]

Cyklist Gren Seedning Semifinal Final
Resultat Placering Poäng Placering Resultat Placering
Ernesto Pizarro Herrarnas BMX 39,765 26 26 6 Gick inte vidare

Friidrott[redigera | redigera wikitext]

Förkortningar
  • Notera – Placeringar gäller endast den tävlandes eget heat
  • Q = Kvalificerade sig till nästa omgång via placering
  • q = Kvalificerade sig på tid eller, i fältgrenarna, på placering utan att ha nått kvalgränsen
  • NR = Nationellt rekord
  • N/A = Omgången inte möjlig i grenen
  • Bye = Idrottaren behövde inte delta i omgången
Herrar
Bana och väg
Idrottare Gren Heat Final
Resultat Placering Resultat Placering
Miguel Bárzola Maraton i.u. 2:17:54 35
Juan Manuel Cano 20 km gång i.u. 1:22:10 22
Javier Carriqueo 5 000 m 13:57,07 19 Gick inte vidare
Fältgrenar
Idrottare Gren Kval Final
Längd Placering Längd Placering
Juan Ignacio Cerra Släggkastning 68,20 36 Gick inte vidare
Germán Lauro Kulstötning 20,75 5 Q 20.84 6
Diskuskastning 57,54 37 Gick inte vidare
Braian Toledo Spjutkastning 76,87 30 Gick inte vidare
Damer
Bana och väg
Idrottare Gren Final
Resultat Placering
María de los Ángeles Peralta Maraton 2:40:50 82
Fältgrenar
Idrottare Gren Kval Final
Längd Placering Längd Placering
Rocío Comba Diskuskastning 58,98 26 Gick inte vidare
Jennifer Dahlgren Släggkastning NM Gick inte vidare

Fäktning[redigera | redigera wikitext]

Damer
Idrottare Gren Omgång 1 Omgång 2 Omgång 3 Kvartsfinal Semifinal Final / BM
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
María Belén Pérez Maurice Sabel, individuellt  Marzocca (ITA)
L 10–15
Gick inte vidare

Gymnastik[redigera | redigera wikitext]

Artistisk[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Idrottare Gren Kval Final
Redskap Totalt Placering Redskap Totalt Placering
F PH R V PB HB F PH R V PB HB
Federico Molinari Fristående 13,433 i.u. 13,433 62 Gick inte vidare
Ringar i.u. 15,333 i.u. 15,333 7 Q i.u. 14,733 i.u. 14,733 8
Damer
Idrottare Gren Kval Final
Redskap Totalt Placering Redskap Totalt Placering
F V UB BB F V UB BB
Valeria Pereyra Mångkamp 12,600 13,366 13,266 10,566 49,798 51 Gick inte vidare

Handboll[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Pos. Namn Ålder Klubb
1 MV  Matías Schulz (ARG) 30 år (1982-02-12) Spanien SCDR Anaitasuna
12 MV  Fernando García (ARG) 30 år (1981-08-31) Italien ASD Albatros
2 VS  Federico Gastón Fernández (ARG) 22 år (1989-10-17) Spanien Ciudad Encantada
3 HS  Federico Pizarro (ARG) 25 år (1986-09-07) Argentina Sedalo
4 VN  Sebastián Simonet (ARG) 26 år (1986-05-12) Frankrike US Ivry HB
5 VN  Pablo Portela (ARG) 32 år (1980-06-21) Argentina River Plate
6 MN  Diego Simonet (ARG) 22 år (1989-12-26) Frankrike US Ivry HB
7 HS  Andrés Kogovsek (ARG) 38 år (1974-01-07) Argentina SAG Villa Ballester
9 HN  Leonardo Querin (ARG) 30 år (1982-04-17) Italien HC Conversano
10 HN  Federico Vieyra (ARG) 24 år (1988-07-21) Spanien BM Huesca
11 VN  Guido Riccobelli (ARG) 24 år (1987-11-28) Argentina Universida Nacional Lujan
15 MS  Gonzalo Carou (ARG) 32 år (1979-08-15) Spanien CB Ademar León
17 HN  Damián Migueles (ARG) 28 år (1983-11-24) Argentina Sag Polvorines
19 VN  Juan Vázquez (ARG) 24 år (1988-03-23) Argentina River Plate
Förbundskapten:
Argentina Eduardo Gallardo
Positioner:
MV - Målvakt
VS - Vänstersexa
VN - Vänsternia
MS - Mittsexa
MN - Mittnia
HS - Högersexa
HN - Högernia
Spelarnas åldrar och klubb per 27 juli 2012.
Gruppspel
Lag S V O F GM IM MS P
 Island 5 5 0 0 167 132 +35 10
 Frankrike 5 4 0 1 159 110 +49 8
 Sverige 5 3 0 2 156 115 +41 6
 Tunisien 5 2 0 3 121 125 −4 4
 Argentina 5 1 0 4 113 138 −25 2
 Storbritannien 5 0 0 5 96 192 −96 0
29 juli Island   31 – 25  Argentina Copper Box, London
31 juli Argentina   20 – 32  Frankrike Copper Box, London
2 augusti Storbritannien   21 – 32  Argentina Copper Box, London
4 augusti Sverige   29 – 13  Argentina Copper Box, London
6 augusti Argentina   23 – 25  Tunisien Copper Box, London

Judo[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren 32-delsfinal Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Återkval Bronsmatch Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Emmanuel Lucenti Halv mellanvikt (-81 kg)
Herrar
 Ratsimiziva (MAD)
W 0100–0001
 Schmitt (FRA)
W 0100–0000
 Kim J-b (KOR)
L 0003–0010
Gick inte vidare  Valois-Fortier (CAN)
L 0001–0101
Gick inte vidare
Héctor Campos Mellanvikt (-90 kg)
Herrar
 González (CUB)
L 0000–1000
Gick inte vidare
Cristian Schmidt Halv tungvikt (-100 kg)
Herrar
 Biadulin (BLR)
L 0000–1001
Gick inte vidare
Paula Pareto Extra lättvikt (-48 kg)
Damer
BYE  Moretti (ITA)
W 0001–0000
 Fukumi (JPN)
L 0001–0002
Gick inte vidare  Munkhbat (MGL)
W 0011–0002
 van Snick (BEL)
L 0002–0011
Gick inte vidare 5

Kanotsport[redigera | redigera wikitext]

Slalom
Kanotist Gren Omgång 1 Semifinal Final
Omgång 1 Placering Omgång 2 Placering Bästa Placering Tid Placering Tid Placering
Sebastián Rossi Herrarnas C1 slalom 109.41 14 107.52 14 107.52 16 Gick inte vidare
Sprint
Kanotist Gren Heat Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Miguel Correa
Rubén Voisard
Herrarnas K2 200 m 33.623 3 Q 33.105 3 FA 35.271 5

Konstsim[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Teknisk rutin Fri rutin (inledande) Fri rutin (final)
Poäng Placering Poäng Totalt (teknisk + fri) Placering Placering Totalt (teknisk + fri) Placering
Etel Sánchez
Sofía Sánchez
Damernas duett 78.900 22 78.410 157.310 22 Gick inte vidare

Landhockey[redigera | redigera wikitext]

Herrar

Coach: Pablo Lombi

  1. Juan Manuel Vivaldi (GK)
  2. Ignacio Bergner
  3. Matías Vila (C)
  4. Pedro Ibarra
  5. Facundo Callioni
  6. Lucas Rey
  7. Rodrigo Vila
  8. Matías Paredes
  1. Lucas Cammareri
  2. Lucas Vila
  3. Juan Martín López
  4. Santiago Montelli
  5. Manuel Brunet
  6. Agustín Mazzilli
  7. Lucas Rossi
  8. Gonzalo Peillat

Reserver:

  1. Juan Espinosa (GK)
  2. Matías González
Gruppspel
Nr Lag S V O F GM IM MS P
1  Australien 5 3 2 0 23 5 +18 11
2  Storbritannien 5 2 3 0 14 8 +6 9
3  Spanien 5 2 2 1 8 10 −2 8
4  Pakistan 5 2 1 2 9 16 −7 7
5  Argentina 5 1 1 3 10 14 −4 4
6  Sydafrika 5 0 1 4 11 22 −11 1
Damer

Coach: Carlos Retegui

  1. Laura del Colle (GK)
  2. Rosario Luchetti
  3. Macarena Rodríguez
  4. Martina Cavallero
  5. Luciana Aymar (C)
  6. Carla Rebecchi
  7. Delfina Merino
  8. Florencia Habif
  1. Rocío Sánchez Moccia
  2. Daniela Sruoga
  3. Sofía Maccari
  4. Mariela Scarone
  5. Silvina D'Elía
  6. Noel Barrionuevo
  7. Josefina Sruoga
  8. Florencia Mutio (GK)
Argentinas damlag (i vitt-blått) före matchen mot Nederländerna

Reserver:

Gruppspel
Nr Lag S V O F GM IM MS P
1  Argentina 5 3 1 1 12 4 +8 10
2  Nya Zeeland 5 3 1 1 9 5 +4 10
3  Australien 5 3 1 1 5 2 +3 10
4  Tyskland 5 2 1 2 6 7 −1 7
5  Sydafrika 5 1 0 4 9 14 −5 3
6  USA 5 1 0 4 4 13 −9 3
Slutspel
  Semifinaler Final
8 augusti 2012
 Nederländerna Nederländerna (p.s.o.)  2 (3)  
 Nya Zeeland Nya Zeeland  2 (1)  
 
10 augusti 2012
     Nederländerna Nederländerna  2
   Argentina Argentina  0
Bronsmatch
8 augusti 2012 10 augusti 2012
 Argentina Argentina  2  Nya Zeeland Nya Zeeland  1
 Storbritannien Storbritannien   1    Storbritannien Storbritannien  3

Equestrian pictogram.svg Ridsport[redigera | redigera wikitext]

Hoppning[redigera | redigera wikitext]

Resultat från individuell hoppning[2]
Tävlande Häst Kvalifikation Final Total
Runda 1 Runda 2 Runda 3 Runda A Runda B
Straff Placering Straff Total Placering Straff Total Placering Straff Placering Straff Totalt Placering Placering
José María Larocca Royal Power 4 42 4 8 31 12 20 36 20 36 Ej kvalificerad 36
Alejandro Madorno Milano de Flore 9 64 Ej kvalificerad 64

Rodd[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Idrottare Gren Heat Återkval Kvartsfinal Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Santiago Fernández Singelsculler 6:46,03 2 QF BYE 7:01,57 2 SA/B 7:29,68 4 FB 7:20,40 10
Cristian Rosso
Ariel Suárez
Dubbelsculler 6:13,68 3 SA/B BYE i.u. 6:19,40 1 FA 6:36,36 4
Mario Cejas
Miguel Mayol
Lättvikts-dubbelsculler 7:01,76 5 R 6:48,21 5 SC/D i.u. 7:06,24 2 FC 6:53,71 17
Damer
Idrottare Gren Heat Återkval Kvartsfinal Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Lucía Palermo Singelsculler 8:07,89 5 R 7:52,49 2 QF 8:06,47 5 SC/D 8:09,85 4 FD 8:40,38 21
María Laura Abalo
María Gabriela Best
Tvåa utan styrman 7:12,17 5 R 7:20,94 6 FB i.u. 8:03,53 9
Milka Kraljev
Clara Rohner
Lättvikts-dubbelsculler 7:33,37 5 R 7:40,72 5 FC i.u. BYE 7:44,62 15

Segling[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Seglare Gren Lopp Summerad poäng Finalplacering
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M*
Mariano Reutemann RS:X 16 15 15 13 12 19 5 20 14 7 EL 116 11
Julio Alsogaray Laser 20 7 5 11 12 23 1 50 26 7 EL 112 11
Lucas Calabrese
Juan de la Fuente
470 5 24 3 9 17 8 2 2 5 6 3 63 3

M = Medaljlopp; EL = Eliminerad – gick inte vidare till medaljloppet;

Damer
Seglare Gren Lopp Summerad poäng Finalplacering
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M*
Jazmín López Becker RS:X 20 19 20 24 21 19 25 17 25 25 EL 190 23
Cecilia Carranza Saroli Laser radial 9 28 13 28 10 30 12 35 20 35 EL 185 21
Consuelo Monsegur
María Fernanda Sesto
470 16 19 19 3 5 12 14 12 15 3 EL 98 13

M = Medaljlopp; EL = Eliminerad – gick inte vidare till medaljloppet;

Taekwondo[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaer Återkval Bronsmatch Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Sebastián Crismanich Herrarnas −80 kg  Scott (NZL)
W 9–5
 Bahave (AFG)
W 9–1
 Jeremjan (ARM)
W 2–1
Bye  García (ESP)
W 1–0
1
Carola López Damernas −49 kg  Atabrour (MAR)
W 1–0 SDP
 Zaninovic (CRO)
L 4–13
Gick inte vidare

Tennis[redigera | redigera wikitext]

Damer
Spelare Gren Omgång 1 Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler Final / BM
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Gisela Dulko
Paola Suárez
Damdubbel  Li /
Zhang (CHN)
L 4–6, 2–6
Gick inte vidare
Herrar
Spelare Gren Omgång 1 Omgång 2 Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler Final / BM
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Carlos Berlocq Herrsingel  Bogomolov, Jr. (RUS)
L 5–7, 6–7(5–7)
Gick inte vidare
Juan Martín del Potro  Dodig (CRO)
W 6–4, 6–1
 Seppi (ITA)
W 6–3, 7–6(7–2)
 Simon (FRA)
W 6–1, 4–6, 6–3
 Nishikori (JPN)
W 6–4, 7–6(7–4)
 Federer (SUI)
L 6–4, 6–7(5–7), 17–19
 Djokovic (SRB)
W 7–5, 6–4
3
Juan Mónaco  Goffin (BEL)
W 6–4, 6–1
 López (ESP)
L 6–4, 6–4
Gick inte vidare
David Nalbandian  Tipsarević (SRB)
L 3–6, 4–6
Gick inte vidare
David Nalbandian
Eduardo Schwank
Herrdubbel i.u.  Llodra /
Tsonga (FRA)
L 3–6, 5–7
Gick inte vidare
Mixed
Spelare Gren Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler Final / BM
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Juan Martín del Potro
Gisela Dulko
Mixeddubbel  Vesnina /
Jouzjnj (RUS)
W 6–3, 7–5
 Raymond /
Bryan (USA)
L 2–6, 5–7
Gick inte vidare

Triathlon[redigera | redigera wikitext]

Triathlet Gren Simning (1.5 km) Trans 1 Cykling (40 km) Trans 2 Löpning (10 km) Total tid Placering
Gonzalo Tellechea Herrarnas triathlon 18:59 0:38 58:48 0:31 32:11 1:51:07 38

Referenser[redigera | redigera wikitext]

Noter[redigera | redigera wikitext]

  1. ^ http://www.sports-reference.com/olympics/countries/ARG/summer/2012/ Sports-reference.com (engelska)
  2. ^ [https://archive.is/20121205033357/http://www.london2012.com/equestrian/event/jumping-individual/phase=eqx002901/index.html ”Individual Jumping - Olympic Equestrian | London 2012”]. Arkiverad från originalet den 5 december 2012. https://archive.is/20121205033357/http://www.london2012.com/equestrian/event/jumping-individual/phase=eqx002901/index.html. Läst 16 augusti 2012.