USA i olympiska sommarspelen 2012

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök
USA i olympiska spelen
USA IOK-landskod

USA
KommittéUSA:s Olympiska Kommitté
Olympiska sommarspelen 2012 i London
Deltagare539 deltagare i 31 sporter
FanbärareMariel Zagunis
Medaljsummering
Guld
46
Silver
28
Brons
29
Totalt
103

Placering
1
USA i olympiska sommarspelen
1896  1900  1904  1908  1912  1920  1924  1928  1932  1936  1948  1952  1956  1960  1964  1968  1972  1976  1980  1984  1988  1992  1996  2000  2004  2008  2012  2016
USA i olympiska vinterspelen
1924  1928  1932  1936  1948  1952  1956  1960  1964  1968  1972  1976  1980  1984  1988  1992  1994  1998  2002  2006  2010  2014  2018
USA i andra olympiska spel
1906

USA deltog i olympiska sommarspelen 2012 som ägde rum i London i Storbritannien mellan den 27 juli och den 12 augusti 2012.[1]

Det amerikanska laget bestod av 539 aktiva, som deltog i alla sporter utom handboll. USA vann flest guldmedaljer, 46 stycken, och flest medaljer totalt, 103 stycken, av alla deltagande länder i spelen.

Medaljörer[redigera | redigera wikitext]

Medalj Namn Sport Gren
1Gold medal icon.svg Guld USA:s damlandslag i basket
Basket Damernas turnering
1Gold medal icon.svg Guld USA:s herrlandslag i basket
Basket Herrarnas turnering
1Gold medal icon.svg Guld Claressa Shields Boxning Damernas 73 kg
1Gold medal icon.svg Guld Jordan Burroughs Brottning Herrarnas 74 kg, fristil
1Gold medal icon.svg Guld Jake Varner Brottning Herrarnas 96 kg, fristil
1Gold medal icon.svg Guld Kristin Armstrong Cykling Damernas tempolopp
1Gold medal icon.svg Guld USA:s damlandslag i fotboll
Fotboll Damernas turnering
1Gold medal icon.svg Guld Allyson Felix Friidrott Damernas 200 meter
1Gold medal icon.svg Guld Sanya Richards-Ross Friidrott Damernas 400 meter
1Gold medal icon.svg Guld Allyson Felix
Carmelita Jeter
Bianca Knight
Tianna Madison
Jeneba Tarmoh*
Lauryn Williams*
Friidrott Damernas 4 × 100 meter
1Gold medal icon.svg Guld Keshia Baker*
Diamond Dixon*
Allyson Felix
Francena McCorory
Sanya Richards-Ross
DeeDee Trotter
Friidrott Damernas 4 × 400 meter
1Gold medal icon.svg Guld Brittney Reese Friidrott Damernas längdhopp
1Gold medal icon.svg Guld Jenn Suhr Friidrott Damernas stavhopp
1Gold medal icon.svg Guld Aries Merritt Friidrott Herrarnas 110 meter häck
1Gold medal icon.svg Guld Christian Taylor Friidrott Herrarnas tresteg
1Gold medal icon.svg Guld Ashton Eaton Friidrott Herrarnas tiokamp
1Gold medal icon.svg Guld Aly Raisman Gymnastik Damernas fristående
1Gold medal icon.svg Guld Gabby Douglas Gymnastik Damernas mångkamp
1Gold medal icon.svg Guld Gabby Douglas
Jordyn Wieber
Aly Raisman
Kyla Ross
McKayla Maroney
Gymnastik Damernas lagmångkamp
1Gold medal icon.svg Guld Kayla Harrison Judo Damernas 78 kg
1Gold medal icon.svg Guld Erin Cafaro
Susan Francia
Esther Lofgren
Taylor Ritzel
Meghan Musnicki
Elle Logan
Caroline Lind
Caryn Davies
Mary Whipple
Rodd Damernas åtta med styrman
1Gold medal icon.svg Guld David Boudia Simhopp Herrarnas höga hopp
1Gold medal icon.svg Guld Allison Schmitt Simning Damernas 200 m frisim
1Gold medal icon.svg Guld Katie Ledecky Simning Damernas 800 m frisim
1Gold medal icon.svg Guld Missy Franklin Simning Damernas 100 m ryggsim
1Gold medal icon.svg Guld Missy Franklin Simning Damernas 200 m ryggsim
1Gold medal icon.svg Guld Rebecca Soni Simning Damernas 200 m bröstsim
1Gold medal icon.svg Guld Dana Vollmer Simning Damernas 100 m fjärilsim
1Gold medal icon.svg Guld Missy Franklin
Dana Vollmer
Shannon Vreeland
Allison Schmitt
Lauren Perdue*
Alyssa Anderson*
Simning Damernas 4x200 m frisim
1Gold medal icon.svg Guld Missy Franklin
Rebecca Soni
Dana Vollmer
Allison Schmitt
Rachel Bootsma*
Breeja Larson*
Claire Donahue*
Jessica Hardy*
Simning Damernas 4x100 m medley
1Gold medal icon.svg Guld Nathan Adrian Simning Herrarnas 100 m frisim
1Gold medal icon.svg Guld Matt Grevers Simning Herrarnas 100 m ryggsim
1Gold medal icon.svg Guld Tyler Clary Simning Herrarnas 200 m ryggsim
1Gold medal icon.svg Guld Michael Phelps Simning Herrarnas 100 m fjärilsim
1Gold medal icon.svg Guld Michael Phelps Simning Herrarnas 200 m medley
1Gold medal icon.svg Guld Ryan Lochte Simning Herrarnas 400 m medley
1Gold medal icon.svg Guld Ricky Berens
Michael Phelps
Conor Dwyer
Ryan Lochte
Charlie Houdrin
Matt McLean
Davis Tarwater
Simning Herrarnas 4x200 m frisim
1Gold medal icon.svg Guld Matt Grevers
Brendan Hansen
Michael Phelps
Nathan Adrian
Nick Thoman*
Eric Shanteau*
Tyler McGill*
Cullen Jones*
Simning Herrarnas 4x100 m medley
1Gold medal icon.svg Guld Jamie Lynn Gray Skytte Damernas 50 m, 3 pos.
1Gold medal icon.svg Guld Kim Rhode Skytte Damernas skeet
1Gold medal icon.svg Guld Vincent Hancock Skytte Herrarnas skeet
1Gold medal icon.svg Guld Serena Williams Tennis Damsingel
1Gold medal icon.svg Guld Serena Williams
Venus Williams
Tennis Damdubbel
1Gold medal icon.svg Guld Bob Bryan
Mike Bryan
Tennis Herrdubbel
1Gold medal icon.svg Guld USA:s damlandslag i vattenpolo
Vattenpolo Damernas turnering
1Gold medal icon.svg Guld Misty May-Treanor
Kerri Walsh Jennings
Volleyboll Damernas beachvolley
2Silver medal icon.svg Silver Brady Ellison
Jacob Wukie
Jake Kaminski
Bågskytte Herrar lag
2Silver medal icon.svg Silver Sarah Hammer Cykling Damernas omnium
2Silver medal icon.svg Silver Sarah Hammer
Dotsie Bausch
Jennie Reed
Cykling Damernas lagförföljelse
2Silver medal icon.svg Silver Carmelita Jeter Friidrott Damernas 100 meter
2Silver medal icon.svg Silver Dawn Harper Friidrott Damernas 100 meter häck
2Silver medal icon.svg Silver Lashinda Demus Friidrott Damernas 400 meter häck
2Silver medal icon.svg Silver Brigetta Barrett Friidrott Damernas höjdhopp
2Silver medal icon.svg Silver Leonel Manzano Friidrott Herrarnas 1 500 meter
2Silver medal icon.svg Silver Galen Rupp Friidrott Herrarnas 10 000 meter
2Silver medal icon.svg Silver Jason Richardson Friidrott Herrarnas 110 meter häck
2Silver medal icon.svg Silver Michael Tinsley Friidrott Herrarnas 400 meter häck
2Silver medal icon.svg Silver Joshua Mance
Tony McQuay
Manteo Mitchell*
Bryshon Nellum
Angelo Taylor
Friidrott Herrarnas 4 × 400 meter
2Silver medal icon.svg Silver Erik Kynard Friidrott Herrarnas höjdhopp
2Silver medal icon.svg Silver Will Claye Friidrott Herrarnas tresteg
2Silver medal icon.svg Silver Trey Hardee Friidrott Herrarnas tiokamp
2Silver medal icon.svg Silver McKayla Maroney Gymnastik Damernas hopp
2Silver medal icon.svg Silver Kelci Bryant
Abigail Johnston
Simhopp Damernas svikt, par
2Silver medal icon.svg Silver Allison Schmitt Simning Damernas 400 m frisim
2Silver medal icon.svg Silver Rebecca Soni Simning Damernas 100 m bröstsim
2Silver medal icon.svg Silver Elizabeth Beisel Simning Damernas 400 m medley
2Silver medal icon.svg Silver Haley Anderson Simning Damernas 10 km maraton
2Silver medal icon.svg Silver Cullen Jones Simning Herrarnas 50 m frisim
2Silver medal icon.svg Silver Nick Thoman Simning Herrarnas 100 m ryggsim
2Silver medal icon.svg Silver Michael Phelps Simning Herrarnas 200 m fjärilsim
2Silver medal icon.svg Silver Ryan Lochte Simning Herrarnas 200 m medley
2Silver medal icon.svg Silver Nathan Adrian
Michael Phelps
Cullen Jones
Ryan Lochte
Jimmy Feigen*
Matt Grevers*
Ricky Berens*
Jason Lezak*
Simning Herrarnas 4x100 m frisim
2Silver medal icon.svg Silver Jennifer Kessy
April Ross
Volleyboll Damernas beachvolley
2Silver medal icon.svg Silver USA:s damlandslag i volleyboll
Volleyboll Damernas turnering
3Bronze medal icon.svg Brons Marlen Esparza Boxning Damernas 51 kg
3Bronze medal icon.svg Brons Clarissa Chun Brottning Damernas 48 kg, fristil
3Bronze medal icon.svg Brons Coleman Scott Brottning Herrarnas 60 kg, fristil
3Bronze medal icon.svg Brons Georgia Gould Cykling Damernas mountainbike
3Bronze medal icon.svg Brons Kellie Wells Friidrott Damernas 100 meter häck
3Bronze medal icon.svg Brons Carmelita Jeter Friidrott Damernas 200 meter
3Bronze medal icon.svg Brons DeeDee Trotter Friidrott Damernas 400 meter
3Bronze medal icon.svg Brons Janay DeLoach Friidrott Damernas längdhopp
3Bronze medal icon.svg Brons Justin Gatlin Friidrott Herrarnas 100 meter
3Bronze medal icon.svg Brons Will Claye Friidrott Herrarnas längdhopp
3Bronze medal icon.svg Brons Reese Hoffa Friidrott Herrarnas kulstötning
3Bronze medal icon.svg Brons Courtney Hurley
Kelley Hurley
Maya Lawrence
Susie Scanlan
Fäktning Damernas värja, lag
3Bronze medal icon.svg Brons Aly Raisman Gymnastik Damernas bom
3Bronze medal icon.svg Brons Danell Leyva Gymnastik Herrarnas mångkamp
3Bronze medal icon.svg Brons Marti Malloy Judo Damernas 57 kg
3Bronze medal icon.svg Brons Natalie Dell
Megan Kalmoe
Kara Kohler
Adrienne Martelli
Rodd Damernas scullerfyra
3Bronze medal icon.svg Brons Charlie Cole
Scott Gault
Glenn Ochal
Henrik Rummel
Rodd Herrarnas fyra utan styrman
3Bronze medal icon.svg Brons Troy Dumais
Kristian Ipsen
Simhopp Herrarnas svikthopp, par
3Bronze medal icon.svg Brons David Boudia
Nicholas McCrory
Simhopp Herrarnas höga hopp, par
3Bronze medal icon.svg Brons Elizabeth Beisel Simning Damernas 200 m ryggsim
3Bronze medal icon.svg Brons Caitlin Leverenz Simning Damernas 200 m medley
3Bronze medal icon.svg Brons Natalie Coughlin*
Missy Franklin
Jessica Hardy
Lia Neal
Allison Schmitt
Amanda Weir*
Simning Damernas 4x100 m frisim
3Bronze medal icon.svg Brons Peter Vanderkaay Simning Herrarnas 400 m frisim
3Bronze medal icon.svg Brons Ryan Lochte Simning Herrarnas 200 m ryggsim
3Bronze medal icon.svg Brons Brendan Hansen Simning Herrarnas 100 m bröstsim
3Bronze medal icon.svg Brons Matthew Emmons Skytte Herrarnas 50 m liggande
3Bronze medal icon.svg Brons Paige McPherson Taekwondo Damernas 67 kg
3Bronze medal icon.svg Brons Terrence Jennings Taekwondo Herrarnas 68 kg
3Bronze medal icon.svg Brons Lisa Raymond
Mike Bryan
Tennis Mixeddubbel

* = deltagaren tävlade i heat men inte i finalen

Badminton[redigera | redigera wikitext]

Spelare Gren Gruppnivå Eliminering Kvartsfinal Semifinal Final / brons
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Rena Wang Damsingel  Wang X (CHN)
L 8–21, 6–21
i.u. 2 Gick inte vidare
Howard Bach
Tony Gunawan
Herrdubbel  Jung J-s /
Lee Y-d (KOR)
L 14–21, 19–21
 Koo K K /
Tan B H (MAS)
L 12–21, 14–21
 Kawamae /
Sato (JPN)
L 15–21, 15–21
4 i.u. Gick inte vidare

Basket[redigera | redigera wikitext]

Damernas turnering[redigera | redigera wikitext]

Pos. Namn Ålder Klubb
 Lindsay Whalen (USA) .. år (19XX-XX-XX) ?
 Seimone Augustus (USA) .. år (19XX-XX-XX) ?
 Sue Bird (USA) .. år (19XX-XX-XX) ?
 Maya Moore (USA) .. år (19XX-XX-XX) ?
 Angel McCoughtry (USA) .. år (19XX-XX-XX) ?
 Asjha Jones (USA) .. år (19XX-XX-XX) ?
 Tamika Catchings (USA) .. år (19XX-XX-XX) ?
 Swin Cash (USA) .. år (19XX-XX-XX) ?
 Diana Taurasi (USA) .. år (19XX-XX-XX) ?
 Sylvia Fowles (USA) .. år (19XX-XX-XX) ?
 Tina Charles (USA) .. år (19XX-XX-XX) ?
 Candace Parker (USA) .. år (19XX-XX-XX) ?
Förbundskapten(-er):
? (?)
Positioner:
G - Guard
C - Center
F - Forward
Spelarnas åldrar och klubb per 27 juli 2012.
  • Gruppspel
Lag S V O F GM IM MS P
 USA 5 5 0 0 462 279 +183 10
 Turkiet 5 4 0 1 343 316 +27 9
 Kina 5 3 0 2 346 363 −17 8
 Tjeckien 5 2 0 3 346 332 +14 7
 Kroatien 5 1 0 4 324 379 −55 6
 Angola 5 0 0 5 243 395 −152 5
28 juli 2012 USA  81–56  Kroatien Basketball Arena, London
30 juli 2012 Angola  38–90  USA Basketball Arena, London
1 augusti 2012 USA  89–58  Turkiet Basketball Arena, London
3 augusti 2012 Tjeckien  61–88  USA Basketball Arena, London
5 augusti 2012 Kina  66–114  USA Basketball Arena, London
  • Slutspel
  Kvartsfinal Semifinal Final
                         
A1   USA  91   
B4   Kanada  48   
    USA  86   
    Australien  73   
B2   Australien  75 
  A3   Kina  60       
      USA  86 
    Frankrike  50 
B1   Frankrike  71   
A4   Tjeckien  68   
    Frankrike  81  Bronsmatch
    Ryssland  64   
A2   Turkiet  63    Australien  83 
  B3   Ryssland  66      Ryssland  74 

Herrarnas turnering[redigera | redigera wikitext]

Pos. Nr Namn Ålder Längd Klubb
C 4 Tyson Chandler 29 - 2 oktober 1982 2.16 m USA New York Knicks
F 5 Kevin Durant 23 - 29 september 1988 2.06 m USA Oklahoma City Thunder
F 6 LeBron James 27 - 30 december 1984 2.03 m USA Miami Heat
G 7 Russell Westbrook 23 - 12 november 1988 1.91 m) USA Oklahoma City Thunder
PG 8 Deron Williams 27 - 26 juli 1984 1.91 m USA Brooklyn Nets
G/F 9 Andre Iguodala 28 - 28 januari 1984 1.98 m USA Philadelphia 76ers
SG 10 Kobe Bryant 33 - 23 augusti 1978 1.98 m USA Los Angeles Lakers
F/C 11 Kevin Love 23 - 7 september 1988 2.08 m USA Minnesota Timberwolves
SG 12 James Harden 22 - 26 augusti 1989 1.96 m USA Oklahoma City Thunder
PG 13 Chris Paul 27 - 6 maj 1985 1.83 m USA Los Angeles Clippers
F/C 14 Anthony Davis 19 - 11 mars 1993 2.08 m USA New Orleans Hornets
F 15 Carmelo Anthony 28 - 29 maj 1984 2.03 m USA New York Knicks
  • Gruppspel
Lag S V O F GM IM MS P
 USA 5 5 0 0 589 398 +191 10
 Frankrike 5 4 0 1 376 378 −2 9
 Argentina 5 3 0 2 448 424 +24 8
 Litauen 5 2 0 3 395 399 −4 7
 Nigeria 5 1 0 4 338 456 −118 6
 Tunisien 5 0 0 5 320 411 −91 5
29 juli 2012 USA  98 – 71  Frankrike Basketball Arena, London
31 juli 2012 Tunisien  63 – 110  USA Basketball Arena, London
2 augusti 2012 USA  156 – 73  Nigeria Basketball Arena, London
4 augusti 2012 Litauen  94 – 99  USA Basketball Arena, London
6 augusti 2012 Argentina  97 – 126  USA Basketball Arena, London
  • Slutspel
  Kvartsfinal Semifinal Final
                         
B1   Ryssland  83   
A4   Litauen  74   
  B1   Ryssland  59   
  B3   Spanien  67   
A2   Frankrike  59 
  B3   Spanien  66       
    B3   Spanien  100 
  A1   USA  107 
A1   USA  119   
B4   Australien  86   
  A1   USA  109  Bronsmatch
  A3   Argentina  83   
B2   Brasilien  77  B1   Ryssland  81 
  A3   Argentina  82    A3   Argentina  77 
8 augusti 2012 USA  119 – 86  Australien North Greenwich Arena, London
(Rapport)
10 augusti 2012 USA   Argentina North Greenwich Arena, London
21:00 (Rapport)

Final[redigera | redigera wikitext]

12 augusti 2012 North Greenwich Arena, London
21:00 (Rapport)


Bordtennis[redigera | redigera wikitext]

Spelare Gren Inledande omgång Runda 1 Runda 2 Runda 3 Runda 4 Kvartsfinal Semifinal Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Ariel Hsing Damsingel Bye  Silva (MEX)
W 4–0
 Ni (LUX)
W 4–2
 Li (CHN)
L 2–4
Gick inte vidare
Lily Zhang Bye  Molnar (CRO)
L 0–4
Gick inte vidare
Timothy Wang Herrsingel  Kim S-n (PRK)
L 0–4
Gick inte vidare
Ariel Hsing
Erica Wu
Lily Zhang
Lag, damer i.u.  Japan
L 0–3
Gick inte vidare

Boxning[redigera | redigera wikitext]

Damer
Boxare Gren Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Marlen Esparza Flugvikt Bye  Magliocco (VEN)
W 24–16
 Ren C (CHN)
L 8–10
Gick inte vidare 3
Quanitta Underwood Lättvikt  Jonas (GBR)
L 13–21
Gick inte vidare
Claressa Shields Mellanvikt Bye  Laurell (SWE)
W 18–14
 Volnova (KAZ)
W 29–15
 Torlopova (RUS)
W 19–12
1
Herrar
Boxare Gren Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Rau'shee Warren Flugvikt Bye  Oubaali (FRA)
L 18–19
Gick inte vidare
Joseph Diaz Bantamvikt  Ishchenko (UKR)
W 19–9
 Álvarez (CUB)
L 15–21
Gick inte vidare
Jose Ramírez Lättvikt  Azzedine (FRA)
W 21–20
 Gaibnazarov (UZB)
L 11–15
Gick inte vidare
Jamel Herring Lätt weltervikt  Jeleussinov (KAZ)
L 9–19
Gick inte vidare
Errol Spence Weltervikt  Carvalho (BRA)
W 16–10
 Krishan (IND)
W* 15–13
 Zamkovoy (RUS)
L 11–16
Gick inte vidare
Terrell Gausha Mellanvikt  Hakobyan (ARM)
W 3 (13–12)
 Singh (IND)
L 14–15
Gick inte vidare
Marcus Browne Lätt tungvikt  Hooper (AUS)
L 11–13
Gick inte vidare
Michael Hunter Tungvikt i.u.  Beterbijev (RUS)
L 10–10
Gick inte vidare
Dominic Breazeale Supertungvikt i.u.  Omarov (RUS)
L 8–19
Gick inte vidare

Brottning[redigera | redigera wikitext]

Damer, fristil
Brottare Gren Kvalomgång Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Återkval 1 Återkval 2 Final / brons
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Clarissa Chun -48 kg  Zhao Ss (CHN)
W 3–0
 Stadnik (AZE)
L 0–3
Gick inte vidare Bye  Matkowska (POL)
W 5–0
 Merleni (UKR)
W 3–0
3
Kelsey Campbell -55 kg Bye  Yoshida (JPN)
L 0–3
Gick inte vidare Bye  Ratkevich (AZE)
L 0–3
Did not advance 17
Elena Pirozhkova -63 kg Bye  Grigorjeva (LAT)
L 1–3
Gick inte vidare 14
Ali Bernard -72 kg  Fransson (SWE)
L 1–3
Gick inte vidare 13
Herrar, fristil
Brottare Gren Kvalomgång Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Återkval 1 Återkval 2 Final / Brons
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Sam Hazewinkel -55 kg Bye  Niyazbekov (KAZ)
L 1–3
Gick inte vidare 17
Coleman Scott -60 kg Bye  Lee S-C (KOR)
W 3–0
 Zarkua (GEO)
W 5–0
 Asgarov (AZE)
L 0–3
Bye  K Yumoto (JPN)
W 3–1
3
Jared Frayer -66 kg Bye  Shabanau (BLR)
L 0–3
Gick inte vidare 16
Jordan Burroughs -74 kg Bye  Soler (PUR)
W 3–0
 Gentry (CAN)
W 3–1
 Tsargush (RUS)
W 3–1
Bye  Goudarzi (IRI)
W 3–0
1
Jake Herbert -84 kg Bye  Arencibia (CUB)
W 3–1
 Sharifov (AZE)
L 1–3
Gick inte vidare Bye  Bölükbaşı (TUR)
L 1–3
Gick inte vidare 7
Jake Varner -96 kg Bye  Kurbanov (UZB)
W 3–1
 Pilev (CAN)
W 3–0
 Gogshelidze (GEO)
W 3–1
Bye  Andriitsev (UKR)
W 3–0
1
Tervel Dlagnev -120 kg Bye  El Desouky (EGY)
W 3–1
 Shemarov (BLR)
W 3–1
 Tajmazov (UZB)
L 0–5
Bye  Ghasemi (IRI)
L 1–3
5
Herrar, grekisk-romersk stil
Brottare Gren Kvalomgång Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Återkval 1 Återkval 2 Final / brons
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Spenser Mango -55 kg  Abu Halima (EGY)
W 3–1
 Bayramov (AZE)
L 0–3
Gick inte vidare  Semenov (RUS)
L 0–3
Gick inte vidare 9
Ellis Coleman -60 kg  Angelov (BUL)
L 1–3
Gick inte vidare 14
Justin Lester -66 kg Bye  Fujimura (JPN)
W 3–1
 Lőrincz (HUN)
L 1–3
Gick inte vidare Bye  Stäbler (GER)
L 0–3
Gick inte vidare 8
Ben Provisor -74 kg  Bell (CUB)
W 3–1
 Datunashvili (GEO)
L 0–3
Gick inte vidare 11
Chas Betts -84 kg  Graham (FSM)
W 3–0
 Shorey (CUB)
L 0–3
Gick inte vidare 9
Dremiel Byers -120 kg Bye  Abdullaev (UZB)
W 3–0
 Kayaalp (TUR)
L 0–3
Gick inte vidare 9

Bågskytte[redigera | redigera wikitext]

Damer
Bågskytt Gren Ranking-runda 32-delsfinal Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Final
Poäng Seedning Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Miranda Leek Damernas individuella 656 14  Palekha (UKR) (51)
W 6–2
 Lionetti (ITA) (19)
L 4–6
Gick inte vidare
Khatuna Lorig 669 4  Zam (BHU) (61)
W 6–0
 Laursen (DEN) (36)
W 6–4
 Cheng M (CHN) (20)
W 7–3
 Schuh (FRA) (37)
W 6–2
 Ki B-b (KOR) (1)
L 2–6
 Avitia (MEX) (10)
L 2–6
4
Jennifer Nichols 654 15  Swuro (IND) (50)
W 6–5
 Urantungalag (MGL) (18)
L 5–6
Gick inte vidare
Miranda Leek
Khatuna Lorig
Jennifer Nichols[2]
Damernas lagtävling 1979 2 i.u. Bye  Kina (7)
L 213–218
Gick inte vidare
Herrar
Bågskytt Gren Ranking-runda 32-delsfinal Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Final
Poäng Seedning Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Brady Ellison Herrarnas individuella 676 10  Javier (PHI) (55)
W 7–1
 Worth (AUS) (23)
L 1–7
Gick inte vidare
Jake Kaminski 670 18  Olaru (MDA) (47)
L 5–6
Gick inte vidare
Jacob Wukie 673 12  Talukdar (IND) (53)
W 6–0
 Nesteng (NOR) (24)
L 2–6
Gick inte vidare
Brady Ellison
Jake Kaminski
Jacob Wukie
Herrarnas lagtävling 2019 4 i.u. Bye  Japan (5)
W 220–219
 Sydkorea (1)
W 224–219
 Italien (6)
L 218–219
2

Cykling[redigera | redigera wikitext]

Landsväg[redigera | redigera wikitext]

Damer
Cyklist Gren Tid Placering
Kristin Armstrong Damernas linjelopp 3:36:16 35
Damernas tempolopp 37:34.82 1
Amber Neben Damernas linjelopp 3:36:20 36
Damernas tempolopp 38:45.17 7
Shelley Olds Damernas linjelopp 3:35:56 7
Evelyn Stevens 3:35:56 24
Taylor Phinney i tempoloppet
Herrar
Cyklist Gren Tid Placering
Timmy Duggan Herrarnas linjelopp 5:46:37 88
Tyler Farrar 5:46:37 33
Chris Horner 5:46:46 93
Taylor Phinney Herrarnas linjelopp 5:46:05 4
Herrarnas tempolopp 52:38.07 4
Tejay van Garderen Herrarnas linjelopp 5:47:31 104

Bana[redigera | redigera wikitext]

Sprint
Cyklist Gren Kvalomgång Sextondelsfinal Återkval 1 Åttondelsfinal Återkval 2 Kvartsfinal Semifinal Final
Tid
Hastighet (km/h)
Placering Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Placering
Jimmy Watkins Herrarnas sprint 10.247
70.264
12  Nakagawa (JPN)
W 10.339
69.237
Bye  Kelemen (CZE)
W 10.511
68.499
Bye  Perkins (AUS)
L, L
Gick inte vidare 5:e plats-final
 Awang (MAS)
 Forstemann (GER)
 Dmitriev (RUS)
L
6
Förföljelse
Cyklist Gren Kvalomgång Semifinal Final
Tid Placering Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Dotsie Bausch
Sarah Hammer
Jennie Reed*
Lauren Tamayo
Damernas lagförföljelse 3:19.406 2 Q  Australien
W 3:16.853
 Storbritannien
L 3:19.727
2
Omnium
Cyklist Gren Flygande varv Poänglopp Elimineringslopp Ind. förföljelse Scratch Tidkval Totalpoäng Placering
Tid Placering Poäng Placering Placering Tid Placering Placering Tid Placering
Sarah Hammer Damernas omnium 14.369 5 25 5 2 3:29.554 1 2 35.900 4 19 2
Bobby Lea Herrarnas omnium 13.559 10 8 12 8 4:30.127 11 7 1:04.853 13 61 12

Mountainbike[redigera | redigera wikitext]

Samuel Schultz i herrarnas terränglopp
Cyklist Gren Tid Placering
Lea Davison Damernas terränglopp 1:35:14 11
Georgia Gould 1:32:00 3
Samuel Schultz Herrarnas terränglopp 1:32:29 15
Todd Wells 1:31:28 11

BMX[redigera | redigera wikitext]

Cyklist Gren Seedning Kvartsfinal Semifinal Final
Resultat Placering Poäng Placering Poäng Placering Resultat Placering
Brooke Crain Damernas BMX DNF 16 i.u. 14 3 Q 40.286 8
Alise Post 39.890 8 i.u. 18 6 Gick inte vidare
Connor Fields Herrarnas BMX 38.431 4 3 1 Q 6 1 Q 1:03.033 7
David Herman 38.955 15 16 4 q 15 6 Gick inte vidare
Nic Long 38.601 7 18 5 Gick inte vidare

Fotboll[redigera | redigera wikitext]

  • Damer

Coach: Sverige Pia Sundhage

Nr Pos. Namn Födelsedatum (ålder) Matcher Mål Klubb
1 MV Solo, HopeHope Solo 30 juli 1981 (30 år) 118 0 USA Seattle Sounders
2 F Mitts, HeatherHeather Mitts 9 september 1978 (33 år) 126 2 Free agent
3 F Rampone, ChristieChristie Rampone (c) 24 juni 1975 (37 år) 260 4 Free agent
4 F Sauerbrunn, BeckyBecky Sauerbrunn 6 juni 1985 (27 år) 24 0 USA D.C. United
5 F Ohara, KelleyKelley O'Hara 4 augusti 1988 (23 år) 19 0 Free agent
6 F Lepeilbet, AmyAmy LePeilbet 12 mars 1982 (30 år) 70 0 Free agent
7 MF Boxx, ShannonShannon Boxx 29 juni 1977 (35 år) 168 23 Free agent
8 A Rodriguez, AmyAmy Rodriguez 17 februari 1987 (25 år) 89 25 Free agent
9 MF Oreilly, HeatherHeather O'Reilly 2 januari 1985 (27 år) 166 34 USA Boston Breakers
10 MF Lloyd, CarliCarli Lloyd 16 juli 1982 (30 år) 135 36 Free agent
11 A Leroux, SydneySydney Leroux 7 maj 1990 (22 år) 14 7 USA Seattle Sounders
12 A Cheney, LaurenLauren Cheney 30 september 1987 (24 år) 67 18 Free agent
13 A Morgan, AlexAlex Morgan 2 juli 1989 (23 år) 42 27 USA Seattle Sounders
14 A Wambach, AbbyAbby Wambach 2 juni 1980 (32 år) 182 138 Free agent
15 MF Rapinoe, MeganMegan Rapinoe 5 juli 1985 (27 år) 52 12 USA Seattle Sounders
16 F Buehler, RachelRachel Buehler 26 augusti 1985 (26 år) 82 3 Free agent
17 MF Heath, TobinTobin Heath 29 maj 1988 (24 år) 45 6 USA New York Fury
18 MV Barnhart, NicoleNicole Barnhart 10 oktober 1981 (30 år) 43 0 Free agent
  • Gruppspel
Nr Lag S V O F GM IM MS P
1  USA 3 3 0 0 8 2 +6 9
2  Frankrike 3 2 0 1 8 4 +4 6
3  Nordkorea 3 1 0 2 2 6 −4 3
4  Colombia 3 0 0 3 0 6 −6 0
3 25 juli, 17:00 USA  4 – 2  Frankrike Hampden Park, Glasgow
10 28 juli, 17:00 USA  3 – 0  Colombia Hampden Park, Glasgow
15 31 juli, 17:15 USA  1 – 0  Nordkorea Old Trafford, Manchester
  • Slutspel
  Kvartsfinal Semifinal Final
                         
E1   Storbritannien  0   
F3   Kanada  2   
  V22   Kanada  3   
  V20   USA  4   
G1   USA  2 
  E3   Nya Zeeland  0       
    V24   USA  2 
  V23   Japan  1 
F1   Sverige  1   
G2   Frankrike  2   
  V19   Frankrike  1  Bronsmatch
  V21   Japan  2   
E2   Brasilien  0  F24   Kanada  1 
  F2   Japan  2    F23   Frankrike  0 
20 3 augusti, 14:30 USA  2 – 0  Nya Zeeland St James' Park, Newcastle
24 6 augusti, 19:45 Kanada  3 – 4  USA Old Trafford, Manchester
26 9 augusti, 19:45 USA  2 – 1  Japan Wembley Stadium, London

Friidrott[redigera | redigera wikitext]

Förkortningar
  • Notera – Placeringar gäller endast den tävlandes eget heat
  • Q = Kvalificerade sig till nästa omgång via placering
  • q = Kvalificerade sig på tid eller, i fältgrenarna, på placering utan att ha nått kvalgränsen
  • NR = Nationellt rekord
  • N/A = Omgången inte möjlig i grenen
  • Bye = Idrottaren behövde inte delta i omgången

Damer
Bana och väg
Idrottare Gren Heat Kvartsfinal Semifinal Final
Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering
Allyson Felix[3] 100 m Bye 11.01 1 Q 10.94 2 Q 10.89 5
Carmelita Jeter[3] Bye 10.83 1 Q 10.82 1 Q 10.78 2
Tianna Madison[3] Bye 10.97 2 Q 10.92 2 Q 10.85 4
Allyson Felix[4] 200 m 22.71 1 Q i.u. 22.31 1 Q 21.88 1
Carmelita Jeter[4] 22.65 1 Q i.u. 22.39 2 Q 22.14 3
Sanya Richards-Ross[4] 22.48 1 Q i.u. 22.30 1 Q 22.39 5
Francena McCorory[5] 400 m 50.78 1 Q i.u. 50.19 2 Q 50.33 7
Sanya Richards-Ross[5] 51.78 1 Q i.u. 50.07 1 Q 49.55 1
Dee Dee Trotter[5] 50.87 1 Q i.u. 49.87 2 Q 49.72 3
Geena Gall[6] 800 m 2:03.85 4 q i.u. 2:05.76 8 Gick inte vidare
Alysia Montaño[6] 2:00.47 1 Q i.u. 1:58.42 4 q 1:57.93 5
Alice Schmidt[6] 2:01.65 2 Q i.u. 2:01.63 4 Gick inte vidare
Shannon Rowbury[7] 1 500 m 4:06.03 7 q i.u. 4:05.47 5 Q 4:11.26 6
Jennifer Simpson[7] 4:13.81 6 Q i.u. 4:06.89 12 Gick inte vidare
Morgan Uceny[7] 4:06.87 2 Q i.u. 4:05.34 3 Q DNF
Kim Conley[8] 5 000 m 15:14.48 12 i.u. Gick inte vidare
Julie Culley[8] 15:05.38 5 Q i.u. 15:28.22 14
Molly Huddle[8] 15:02.26 5 Q i.u. 15:20.29 11
Janet Cherobon-Bawcom[9] 10 000 m i.u. 31:12.68 12
Amy Hastings[9] i.u. 31:10.69 11
Lisa Uhl[9] i.u. 31:12.80 13
Dawn Harper[10] 100 m häck 12.75 2 Q i.u. 12.46 1 Q 12.37 2
Lolo Jones[10] 12.68 1 Q i.u. 12.71 3 q 12.58 4
Kellie Wells[10] 12.69 1 Q i.u. 12.51 1 Q 12.48 3
Ti'erra Brown[11] 400 m häck 54.72 2 Q i.u. 54.21 3 q 55.07 6
Lashinda Demus[11] 54.60 1 Q i.u. 54.08 1 Q 52.77 2
Georganne Moline[11] 54.31 1 Q i.u. 54.74 2 Q 53.92 5
Emma Coburn[12] 3 000 m hinder 9:27.51 3 Q i.u. 9:23.54 9
Bridget Franek[12] 9:29.86 5 q i.u. 9:45.51 14
Shalaya Kipp[12] 9:48.33 12 i.u. Gick inte vidare
Allyson Felix
Carmelita Jeter
Bianca Knight
Tianna Madison
Jeneba Tarmoh*
Lauryn Williams*[13]
4 x 100 m 41.64 1 Q i.u. 40.82 VR 1
Keshia Baker*
Diamond Dixon*
Allyson Felix
Francena McCorory
Sanya Richards-Ross
DeeDee Trotter
[13]
4 x 400 m 3:22.09 1 Q i.u. 3:16.88 1
Desiree Davila[14] Maraton i.u. DNF
Shalane Flanagan[14] i.u. 2:25:51 10
Kara Goucher[14] i.u. 2:26:07 11
Maria Michta[15] 20 km gång i.u. 1:32:27 29
Fältgrenar
Idrottare Gren Kval Final
Längd Placering Längd Placering
Janay DeLoach Längdhopp 6.81 2 Q 6.89 3
Chelsea Hayes 6.37 16 Gick inte vidare
Brittney Reese 6.57 9 q 7.12 1
Amanda Smock[16] Tresteg 13.61 27 Gick inte vidare
Amy Acuff[17] Höjdhopp 1.85 =20 Gick inte vidare
Brigetta Barrett[17] 1.93 6 q 2.03 2
Chaunte Lowe[17] 1.93 2 q 1.97 6
Becky Holliday[18] Stavhopp 4.55 10 q 4.45 9
Lacey Janson[18] 4.40 15 Gick inte vidare
Jennifer Suhr[18] 4.55 1 q 4.75 1
Tia Brooks[19] Kulstötning 17.72 20 Gick inte vidare
Jillian Camarena-Williams[19] 18.22 16 Gick inte vidare
Michelle Carter[19] 18.63 8 q 19.42 5
Gia Lewis-Smallwood[20] Diskuskastning 61.44 15 Gick inte vidare
Aretha Thurmond[20] 59.39 25 Gick inte vidare
Stephanie Brown Trafton[20] 64.89 5 Q 63.01 8
Brittany Borman[21] Spjutkastning 59.27 15 Gick inte vidare
Kara Patterson[21] 56.23 31 Gick inte vidare
Rachel Yurkovich[21] 57.92 24 Gick inte vidare
Amanda Bingson[22] Släggkastning 67.29 28 Gick inte vidare
Amber Campbell[22] 69.93 13 Gick inte vidare
Jessica Cosby[22] 69.65 14 Gick inte vidare
Kombinerade grenar – sjukamp
Idrottare Gren 100H HJ SP 200 m LJ JT 800 m Final Placering
Sharon Day[23] Resultat 13.57 1.77 14.28 24.36 5.85 43.90 2:11.31 5286 16
Poäng 1040 941 813 946 804 742 946
Hyleas Fountain[23] Resultat 12.70 1.86 11.99 23.64 6.05 21.60 DNS DNF
Poäng 1170 1054 660 1016 865 319 0
Chantae McMillan[23] Resultat 13.49 1.68 14.92 25.25 5.37 49.78 2:40.55 5688 29
Poäng 1052 830 856 864 663 856 567
Herrar
Bana och väg
Idrottare Gren Heat Kvartsfinal Semifinal Final
Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering
Ryan Bailey[24] 100 m Bye 9.88 1 Q 9.96 2 Q 9.88 5
Justin Gatlin[24] Bye 9.97 1 Q 9.82 1 Q 9.79 3
Tyson Gay[24] Bye 10.08 1 Q 9.90 2 Q 9.80 4
Maurice Mitchell[25] 200 m 20.54 1 Q i.u. 20.56 4 Gick inte vidare
Wallace Spearmon[25] 20.47 2 Q i.u. 20.02 2 Q 19.90 4
Isiah Young[25] 20.55 3 Q i.u. 20.89 8 Gick inte vidare
Tony McQuay[26] 400 m 45.45 2 Q i.u. 45.31 5 Gick inte vidare
LaShawn Merritt[26] DNF i.u. Gick inte vidare
Bryshon Nellum[26] 45.29 2 Q i.u. 45.02 3 Gick inte vidare
Khadevis Robinson[27] 800 m 1:47.17 5 i.u. Gick inte vidare
Duane Solomon[27] 1:46.05 1 Q i.u. 1:44.93 3 q 1:42.82 4
Nicholas Symmonds[27] 1:45.91 1 Q i.u. 1:44.87 3 q 1:42.95 5
Matthew Centrowitz[27] 1 500 m 3:41.39 5 Q i.u. 3:34.90 5 Q 3:35.17 4
Leonel Manzano[27] 3:37.00 6 Q i.u. 3:42.94 4 Q 3:34.79 2
Andrew Wheating[27] 3:40.92 7 q i.u. 3:44.88 9 Gick inte vidare
Bernard Lagat[28] 5 000 m 13:15.45 4 Q i.u. 13:42.99 4
Lopez Lomong[28] 13:26.16 4 Q i.u. 13:48.19 10
Galen Rupp[28] 13:17.56 6 q i.u. 13:45.04 7
Dathan Ritzenhein[29] 10 000 m i.u. 27:45.89 13
Galen Rupp[29] i.u. 27:30.90 2
Matt Tegenkamp[29] i.u. 28:18.26 19
Aries Merritt[30] 110 m häck 13.07 1 Q i.u. 12.94 1 Q 12.92 1
Jeffrey Porter[30] 13.53 3 Q i.u. 13.41 5 Gick inte vidare
Jason Richardson[30] 13.33 1 Q i.u. 13.13 1 Q 13.04 2
Kerron Clement[31] 400 m häck 48.48 2 Q i.u. 48.12 3 q 49.15 8
Angelo Taylor[31] 49.29 1 Q i.u. 47.95 2 Q 48.25 5
Michael Tinsley[31] 49.13 1 Q i.u. 48.18 1 Q 47.91 2
Kyle Alcorn[32] 3 000 m hinder 8:37.11 9 i.u. Gick inte vidare
Donald Cabral[32] 8:21.46 4 Q i.u. 8:25.91 8
Evan Jager[32] 8:16.61 2 Q i.u. 8:23.87 6
Ryan Bailey
Jeff Demps*
Justin Gatlin
Tyson Gay
Trell Kimmons
Darvis Patton*
[13]
4 x 100 m 37.38 NR 1 Q i.u. 37.04 NR 2
Joshua Mance
Tony McQuay
Manteo Mitchell*
Bryshon Nellum
Angelo Taylor
[13]
4 x 400 m 2:58.87 2 Q i.u. 2:57.05 2
Abdi Abdirahman[14] Maraton i.u. DNF
Ryan Hall[14] i.u. DNF
Meb Keflezighi[14] i.u. 2:11:06 4
Trevor Barron[33] 20 km gång i.u. 1:22:46 26
John Nunn[34] 50 km gång i.u. 4:03:28 43
Fältgrenar
Idrottare Gren Kval Final
Längd Placering Längd Placering
Will Claye[35] Längdhopp 7.99 8 Q 8.12 3
Marquise Goodwin[35] 8.11 2 Q 7.80 10
George Kitchens Jr[35] 6.84 39 Gick inte vidare
Will Claye[36] Tresteg 16.87 7 q 17.63 2
Christian Taylor[36] 17.21 1 Q 17.81 1
Erik Kynard, Jr.[37] Höjdhopp 2.29 3 q 2.33 2
Jamie Nieto[37] 2.26 7 q 2.29 6
Jesse Williams[37] 2.29 3 q 2.25 9
Derek Miles[38] Stavhopp NM Gick inte vidare
Jeremy Scott[38] 5.50 15 Gick inte vidare
Brad Walker[38] 5.60 4 q NM
Christian Cantwell[39] Kulstötning 20.41 9 Q 21.19 4
Reese Hoffa[39] 21.36 1 Q 21.23 3
Ryan Whiting[39] 20.78 4 Q 20.64 9
Lance Brooks[40] Diskuskastning 61.17 21 Gick inte vidare
Jarred Rome[40] 59.57 31 Gick inte vidare
Jason Young[40] 62.18 18 Gick inte vidare
Sean Furey[41] Spjutkastning 72.81 37 Gick inte vidare
Cyrus Hostetler[41] 75.76 32 Gick inte vidare
Craig Kinsley[41] 78.18 23 Gick inte vidare
Kibwe Johnson[42] Släggkastning 77.17 5 q 74.95 9
AG Kruger[42] 72.13 25 Gick inte vidare
Kombinerade grenar – tiokamp
Idrottare Gren 100 m LJ SP HJ 400 m 110H DT PV JT 1500 m Final Placering
Ashton Eaton[43] Resultat 10.35 8.03 14.66 2.05 46.90 13.56 42.53 5.20 61.96 4:33.59 8869 1
Poäng 1011 1068 769 850 963 1032 716 972 767 721
Trey Hardee[43] Resultat 10.42 7.53 15.28 1.99 48.11 13.54 48.26 4.80 66.65 4:40.94 8671 2
Poäng 994 942 807 794 904 1035 834 849 838 674

Fäktning[redigera | redigera wikitext]

Damer
Idrottare Gren Omgång 1 Omgång 2 Omgång 3 Kvartsfinal Semifinal Final / BM
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Courtney Hurley Värja, individuellt Bye  Flessel-Colovic (FRA)
L 12–15
Gick inte vidare
Maya Lawrence Bye  Navarria (ITA)
W 15–12
 Fiamingo (ITA)
L 7–15
Gick inte vidare
Susie Scanlan  Kryvjtska (UKR)
L 13–15
Gick inte vidare
Courtney Hurley
Kelley Hurley
Maya Lawrence
Susie Scanlan*
Värja, lag i.u.  Italien
W 45–35
 Sydkorea
L 36–45
 Ryssland
W 31–30
3
Lee Kiefer Florett, individuellt Bye  Peterson (CAN)
W 15–10
 Jung G-o (KOR)
W 15–13
 Errigo (ITA)
L 10–15
Gick inte vidare
Nzingha Prescod Bye  Mohamed (HUN)
L 10–15
Gick inte vidare
Nicole Ross Bye  Boubakri (TUN)
L 8–15
Gick inte vidare
Lee Kiefer
Nzingha Prescod
Nicole Ross
Doris Willette
Florett, lag i.u. Bye  Sydkorea
L 31–45
Klassificering, semifinal
 Japan
W 44–22
5:e plats-final
 Polen
L 39–45
6
Dagmara Wozniak Sabel, individuellt i.u.  Mahran (EGY)
W 15–6
 Besbes (TUN)
W 15–13
 Velikaja (RUS)
L 13–15
Gick inte vidare
Mariel Zagunis i.u.  Permatasari (INA)
W 15–7
 Nakayama (JPN)
W 15–9
 Zhu M (CHN)
W 15–6
 Kim J-y (KOR)
L 13–15
 Charlan (UKR)
L 10–15
4
Herrar
Idrottare Gren Omgång 1 Omgång 2 Omgång 3 Kvartsfinal Semifinal Final / BM
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Weston Kelsey Värja, individuellt i.u.  Li Gj (CHN)
W 8–7
 Novosjolov (EST)
W 15–11
 Fernandez (VEN)
W 15–9
 Limardo (VEN)
L 5–6
 Jung J-s (KOR)
L 11–12
4
Soren Thompson i.u.  Fiedler (GER)
L 4–15
Gick inte vidare
Miles Chamley-Watson Florett, individuellt Bye  Abouelkassem (EGY)
L 10–15
Gick inte vidare
Race Imboden Bye  Toldo (BRA)
W 15–5
 Baldini (ITA)
L 9–15
Gick inte vidare
Alexander Massialas Bye  Lalonde-Turbide (CAN)
W 15–6
 Tjeremisinov (RUS)
L 6–15
Gick inte vidare
Miles Chamley-Watson
Race Imboden
Alexander Massialas
Gerek Meinhardt
Florett, lag i.u. Bye  Frankrike
W 45–39
 Italien
L 24–45
 Tyskland
L 27–45
4
Daryl Homer Sabel, individuellt Bye  Dolniceanu (ROU)
W 15–11
 Jakimenko (RUS)
W 15–14
 Dumitrescu (ROU)
L 13–15
Gick inte vidare
Tim Morehouse Bye  Resjetnikov (RUS)
W 15–6
 Lapkes (BLR)
W 15–13
 Occhiuzzi (ITA)
L 9–15
Gick inte vidare
James Williams Bye  Kovaljov (RUS)
L 12–15
Gick inte vidare
Daryl Homer
Tim Morehouse
Jeff Spear
James Williams
Sabel, lag i.u.  Ryssland
L 33–45
Klassificering semifinal
 Kina
L 28–45
7:e plats-final
 Vitryssland
L 35–45
8

Gymnastik[redigera | redigera wikitext]

Artistisk[redigera | redigera wikitext]

Damer
Lag
Idrottare Gren Kval Final
Redskap Totalt Placering Redskap Totalt Placering
F V UB BB F V UB BB
Gabby Douglas Mångkamp, lag 13.766 15.900 15.333 Q 15.266 Q 60.265 3 Q 15.066 15.966 15.200 15.233 i.u.
McKayla Maroney i.u. 15.900 Q i.u. i.u. 16.233 i.u.
Aly Raisman 15.325 Q 15.800 14.166 15.100 Q 60.391 2 Q 15.300 i.u. 14.933 i.u.
Kyla Ross 13.733 i.u. 14.866 15.075 i.u. i.u. 14.933 15.133 i.u.
Jordyn Wieber 14.666 Q 15.833 14.833 14.700 60.032 4 15.000 15.933 14.666 i.u.
Totalt 43.757 47.633 45.032 45.441 181.863 1 Q 45.366 48.132 44.799 45.299 183.596 1
Individuella finaler
Gymnast Gren Redskap Totalt Placering
F V UB BB
Gabby Douglas Mångkamp 15.033 15.966 15.733 15.500 62.232 1
Barr i.u. 14.900 i.u. 14.900 8
Bom i.u. 13.633 13.633 7
McKayla Maroney Hopp i.u. 15.083 i.u. 15.083 2
Aly Raisman Mångkamp 15.133 15.900 14.333 14.200 59.566 4*
Fristående 15.600 i.u. 15.600 1
Bom i.u. 15.066 15.066 3
Jordyn Wieber Fristående 14.500 i.u. 14.500 7
Herrar
Lag
Idrottare Gren Kval Final
Redskap Totalt Placering Redskap Totalt Placering
F PH R V PB HB F PH R V PB HB
Jake Dalton Mångkamp 15.633 Q i.u. 15.100 15.900 i.u. 15.466 i.u. 15.033 16.066 i.u.
Jonathan Horton i.u. 12.700 15.166 i.u. 13.133 15.566 Q i.u. i.u. 15.266 i.u. 15.200 i.u.
Danell Leyva 15.100 14.866 14.600 15.500 15.333 15.866 Q 91.265 1 Q 15.200 13.400 i.u. 15.366 15.866 i.u.
Sam Mikulak 15.366 14.333 i.u. 16.300 Q 15.316 14.033 i.u. 14.600 14.500 i.u. 15.966 15.266 i.u.
John Orozco 15.166 14.766 15.066 15.800 14.533 15.266 90.597 4 Q i.u. 12.733 14.958 14.600 15.133 15.333 i.u.
Totalt 46.165 43.965 45.332 48.000 45.182 46.698 275.342 1 Q 45.266 40.633 45.257 46.632 45.765 46.399 269.952 5
Individuella finaler
Gymnast Gren Redskap Totalt Placering
F PH R V PB HB
Jake Dalton Fristående 15.333 i.u. 15.333 5
Jonathan Horton Räck i.u. 15.466 15.466 6
Danell Leyva Mångkamp 15.366 13.500 14.733 15.566 15.833 15.700 90.698 3
Räck i.u. 15.833 15.833 5
Sam Mikulak Hopp i.u. 16.050 i.u. 16.050 5
John Orozco Mångkamp 15.433 12.566 15.200 15.900 15.266 14.966 89.331 8

Rytmisk[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Kval Final
Boll Tunnband Käglor Band Totalt Placering Boll Tunnband Käglor Band Totalt Placering
Julie Zetlin Individuellt 23.750 24.450 24.225 24.250 96.675 21 Gick inte vidare

Trampolin[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Kval Final
Poäng Placering Poäng Placering
Savannah Vinsant[44] Damer 101.355 7 Q 54.965 6
Steven Gluckstein[44] Herrar 61.020 16 Gick inte vidare

Judo[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren 32-delsfinal Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Återkval Bronsmatch Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Marti Malloy Lättvikt (-57 kg)
Damer
i.u.  Monteiro (POR)
W 0001–0000
 Amaris (COL)
W 0100–0000
 Zabludina (RUS)
W 0012–0011
 Căprioriu (ROU)
L 0001–1001
Bye  Quintavalle (ITA)
W 0100–0001
Gick inte vidare 3
Kayla Harrison Halv tungvikt (-78 kg)
Damer
i.u. Bye  Moskalyuk (RUS)
W 0100–0000
 Joo (HUN)
W 0101–0010
 Aguiar (BRA)
W 0101–0000
Bye  Gibbons (GBR)
W 0002–0000
1
Nick Delpopolo Lättvikt (-73 kg)
Herrar
Bye  Cheung (HKG)
W 0020–0000
 van Tichelt (BEL)
W 0001–0000
 Wang (KOR)
L 0000–0000
Gick inte vidare  Sainjargal (MGL)
L 0002–0011
Did not advance 7
DSQ[45]
Travis Stevens Halv mellanvikt (-81 kg)
Herrar
Bye  Sedej (SLO)
W 0101–0002
 Tchrikishvili (GEO)
W 1001–0001
 Guilheiro (BRA)
W 0101–0000
 Bischof (GER)
L 0000–0000
Bye  Valois-Fortier (CAN)
L 0000–0011
Gick inte vidare 5
Kyle Vashkulat Halv tungvikt (-100 kg)
Herrar
i.u.  Sayidov (UZB)
L 0000–1000
Gick inte vidare

Kanotsport[redigera | redigera wikitext]

Slalom
Kanotist Gren Omgång 1 Semifinal Final
Omgång 1 Placering Omgång 2 Placering Bästa Placering Tid Placering Tid Placering
Caroline Queen Damernas K1 slalom 117.05 13 186.23 19 117.05 17 Gick inte vidare
Casey Eichfeld Herrarnas C1 slalom 97.04 10 102.02 12 97.04 14 Gick inte vidare
Eric Hurd
Jeff Larimer
Herrarnas C2 slalom 112.91 12 109.78 9 109.78 12 Gick inte vidare
Scott Parsons Herrarnas K1 slalom 94.16 13 141.72 19 94.16 16 Gick inte vidare
Sprint
Kanotist Gren Heat Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Carrie Johnson Damernas K1 200 m 43.355 6 Q 43.321 8 Gick inte vidare
Damernas K1 500 m 1:53.983 4 Q 1:54.628 6 Gick inte vidare
Tim Hornsby Herrarnas K1 200 m 36.560 6 Q 37.660 8 FB 39.370 15

Konstsim[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Teknisk rutin Fri rutin (inledande) Fri rutin (final)
Poäng Placering Poäng Totalt (teknisk + fri) Placering Placering Totalt (teknisk + fri) Placering
Mary Killman
Mariya Koroleva
Damernas duett 87.900 10 88.270 176.170 11 Q 87.770 175.670 11

Landhockey[redigera | redigera wikitext]

Damer

Coach: Lee Bodimeade

  1. Melissa Gonzalez
  2. Rachel Dawson
  3. Michelle Vittese
  4. Shannon Taylor
  5. Julia Reinprecht
  6. Keli Smith Puzo
  7. Katie Reinprecht
  8. Katie O'Donnell

  1. Michelle Kasold
  2. Caroline Nichols
  3. Paige Selenski
  4. Claire Laubach
  5. Katelyn Falgowski
  6. Amy Swensen (GK)
  7. Kayla Bashore Smedley
  8. Lauren Crandall

Reserver:

Gruppspel
Nr Lag S V O F GM IM MS P
1  Argentina 5 3 1 1 12 4 +8 10
2  Nya Zeeland 5 3 1 1 9 5 +4 10
3  Australien 5 3 1 1 5 2 +3 10
4  Tyskland 5 2 1 2 6 7 −1 7
5  Sydafrika 5 1 0 4 9 14 −5 3
6  USA 5 1 0 4 4 13 −9 3

Modern femkamp[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Fäktning
(värja)
Simning
(200 m frisim)
Ridsport
(hästhoppning)
Kombinerat: skytte/löpning
(10 m luftpistol)/(3000 m)
Totalpoäng Slutpoäng
Resultat Placering MF-poäng Tid Placering MF-poäng Straff Placering MF-poäng Tid Placering MF-poäng
Margaux Isaksen Damer 22–13 =4 928 2:18,53 16 1140 80 23 1120 11:54,51 4 2144 5332 4
Suzanne Stettinius 11–24 =32 664 2:22,29 27 1096 80 20 1120 12:42,84 25 1952 4832 28
Dennis Bowsher Herrar 12–23 =34 688 2:05,15 18 1300 124 29 1076 11:25,09 30 2260 5324 32

Ridsport[redigera | redigera wikitext]

Dressyr[redigera | redigera wikitext]

Resultat från individuell dressyr[46]
Ryttare Häst Grand Prix Grand Prix Special Grand Prix Freestyle Placering
Poäng Placering Poäng Placering Poäng Placering
Steffen Peters Ravel 77,705 6 76,254 7 77,286 17 17
Tina Konyot Calecto V 70,456 27 70,651 25 Ej kvalificerad 25
Jan Ebeling Rafalca 70,243 30 69,302 28 Ej kvalificerad 28
Adrienne Lyle Wizard 69,468 35 Ej kvalificerad 35
Resultat från Lagtävlingen i dressyr[47]
Ryttare Häst Grand Prix Grand Prix Special Placering
Poäng Placering Poäng Total poäng
Jan Ebeling
Tina Konyot
Steffen Peters
som ovan 72,801 5 72,069 72,435 6

Fälttävlan[redigera | redigera wikitext]

resultat från:[48][49]
Tävlande Häst Gren Dressyr Terrängbana Hoppning Totalt
Kval Final
Straff Placering Straff Placering Straff Placering Straff Placering Straff Placering
Karen O'Connor Mr Medicott Individuell 48,2 29 5,6 24 5,6 22 0 9 53,8 9
Phillip Dutton Mystery Whisper 44,3 19 2,8 12 23 27 11 23 81,1 23
William Coleman Twizzel 46,3 26 36,4 46 2 37 ej kvalificerad 84,7 37
Tiana Courdray Ringwood Magister 52 42 25,6 42 11 40 ej kvalificerad 88,6 40
Boyd Martin Otis Barbotiere 50,7 36 3,6 26 Utgick 55
Karen O'Connor
Phillip Dutton
William Coleman
Tiana Courdray
Boyd Martin
som ovan Lag 138,8 7 155,2 5 208,6 7 i.u. 208,6 7

Hoppning[redigera | redigera wikitext]

Resultat från individuell hoppning[50]
Tävlande Häst Kvalifikation Final Total
Runda 1 Runda 2 Runda 3 Runda A Runda B
Straff Placering Straff Total Placering Straff Total Placering Straff Placering Straff Totalt Placering Placering
McLain Ward Antares 0 1 4 4 17 8 12 26 12 29 Ej kvalificerad 29
Richard Fellers Flexible 0 1 0 0 1 8 8 11 5 20 0 5 8 8
Reed Kessler Cylana 1 33 8 9 47 Ej kvalificerad 47
Elizabeth Madden Via Volo Utesluten 72


Resultat från lagtävlingen i hoppning[51]
Tävlande Häst Runda 1 Runda 2 Placering
Straff Placering Straff Placering
McLain Ward
Richard Fellers
Reed Kessler
Elizabeth Madden
som ovan 8 7 20 6 6

Rodd[redigera | redigera wikitext]

Damer
Idrottare Gren Heat Återkval Kvartsfinal Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Gevvie Stone Singelsculler 7:33,68 3 QF Bye 7:39,67 2 SA/B 7:52,98 4 FB 7:45,24 7
Sara Hendershot
Sarah Zelenka
Tvåa utan styrman 6:59,29 2 FA Bye i.u. 7:30,39 4
Margot Shumway
Sarah Trowbridge
Dubbelsculler 6:55,25 3 R 7:10,37 2 FA i.u. 7:10,54 6
Kristin Hedstrom
Julie Nichols
Lättvikts-dubbelsculler 7:08,43 3 R 7:13,82 1 SA/B i.u. 7:12,61 4 FB 7:23,31 11
Natalie Dell
Megan Kalmoe
Kara Kohler
Adrienne Martelli
Scullerfyra 6:15,76 2 R 6:19,49 2 FA i.u. 6:40,63 3
Erin Cafaro
Caryn Davies
Susan Francia
Caroline Lind
Esther Lofgren
Elle Logan
Meghan Musnicki
Taylor Ritzel
Mary Whipple
Åtta med styrman 6:14,68 1 FA Bye i.u. 6:10,59 1
Herrar
Idrottare Gren Heat Återkval Kvartsfinal Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Ken Jurkowski Singelsculler 7:08,39 3 QF bye 7:18,27 5 SC/D 7:56,51 6 FD DNS 24
Tom Peszek
Silas Stafford
Tvåa utan styrman 6:26,59 4 R 6:27,41 3 SA/B i.u. 6:58,58 4 FB 6:53,30 8
Charlie Cole
Scott Gault
Glenn Ochal
Henrik Rummel
Fyra utan styrman 5:54,88 1 SA/B bye i.u. 6:01,72 1 FA 6:07,20 3
Peter Graves
Elliot Hovey
Alex Osborne
Wes Piermarini
Scullerfyra 5:50,24 4 R 5:45,62 4 i.u. Gick inte vidare 13
Anthony Fahden
Nick LaCava
Will Newell
Robin Prendes
Lättvikts-fyra utan styrman 6:02,42 5 R 6:00,86 1 SA/B i.u. 6:05,06 5 FB 6:09,23 8
David Banks
Jake Cornelius
Grant James
Ross James
Stephen Kasprzyk
Giuseppe Lanzone
Will Miller
Brett Newlin
Zach Vlahos (cox)
Åtta med styrman 5:30,72 1 FA bye i.u. 5:51,48 4

Segling[redigera | redigera wikitext]

Damer
Seglare Gren Lopp Summerad poäng Finalplacering
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M*
Farrah Hall RS:X 22 18 18 18 20 22 23 27
OCS
16 16 EL 173 20
Paige Railey Laser radial 8 5 12 17 4 9 21 20 9 8 6 104 8
Amanda Clark
Sarah Lihan
470 7 3 7 7 19 20 3 9 17 9 10 98 9

M = Medaljlopp; EL = Eliminerad – gick inte vidare till medaljloppet;

Herrar
Seglare Gren Lopp Summerad poäng Finalplacering
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M*
Bob Willis RS:X 7 10 11 25 39
BFD
28 24 33 11 30 EL 179 22
Rob Crane Laser 35 42 30 28 16 26 19 8 33 44 EL 236 29
Zach Railey Finnjolle 10 15 13 17 2 8 12 8 12 19 EL 116 12
Graham Biehl
Stuart McNay
470 17 22 10 3 23 24 6 18 9 4 EL 108 14
Brian Fatih
Mark Mendelblatt
Starbåt 5 14 5 3 8 9 5 10 3 11 6 71 7

M = Medaljlopp; EL = Eliminerad – gick inte vidare till medaljloppet;

Match racing
Seglare Gren Inledande omgång Placering Utslagning Placering
 Frankrike  Ryssland  Australien  Sverige  Nederländerna  Nya Zeeland  Portugal  Finland  Spanien  Danmark  Storbritannien Kvartsfinal Semifinal Final
Debbie Capozzi
Anna Tunnicliffe
Molly Vandemoer
Match racing W L L W W W W W L W W 4 Q  Finland
L (1–3)
Gick inte vidare* 5
Öppen
Seglare Gren Lopp Summerad poäng Finalplacering
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 M*
Trevor Moore
Erik Storck
49er 6 10 16 1 7 13 20 18 2 17 5 20 17 8 17 EL 157 15

M = Medaljlopp; EL = Eliminerad – gick inte vidare till medaljloppet;

Simhopp[redigera | redigera wikitext]

Damer
Idrottare Gren Kval Semifinal Final
Poäng Placering Poäng Placering Poäng Placering
Cassidy Krug 3 m 320,10 10 Q 345,60 5 Q 342,85 7
Christina Loukas 330,45 7 Q 339,75 6 Q 332,10 8
Katherine Bell 10 m 326,95 9 Q 296,80 16 Gick inte vidare
Brittany Viola 322,55 14 Q 300,50 15 Gick inte vidare
Kelci Bryant
Abigail Johnston
3 m parhoppning i.u. 321,90 2
Herrar
Idrottare Gren Kval Semifinal Final
Poäng Placering Poäng Placering Poäng Placering
Chris Colwill 3 m 461,35 7 Q 339,80 18 Gick inte vidare
Troy Dumais 486,60 3 Q 490,55 5 Q 498,35 5
David Boudia 10 m 439,15 18 Q 531,15 3 Q 568,65 1
Nick McCrory 480,90 8 Q 506,50 7 Q 505,40 9
Troy Dumais
Kristian Ipsen
3 m parhoppning i.u. 446,70 3
David Boudia
Nick McCrory
10 m parhoppning i.u. 463,47 3

Taekwondo[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaer Återkval Bronsmatch Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Diana López Damernas −57 kg  Hou Yz (CHN)
L 0–1 SDP
Gick inte vidare  Mikkonen (FIN)
L 4–9
Gick inte vidare
Paige McPherson Damernas −67 kg  Stevenson (GBR)
W 5–1
 Tatar (TUR)
L 1–6
Gick inte vidare  St. Bernard (GRN)
W 15–2 PTG
 Anić (SLO)
W 8–3
Gick inte vidare 3
Terrence Jennings Herrarnas −68 kg  Tazegül (TUR)
L 6–8
Gick inte vidare  Husarov (UKR)
W 3–2
 Silva (BRA)
W 8–5
Gick inte vidare 3
Steven López Herrarnas −80 kg  Azizov (AZE)
L 2–3
Gick inte vidare

Tennis[redigera | redigera wikitext]

Damer
Spelare Gren Omgång 1 Omgång 2 Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler Final / BM
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Varvara Lepchenko Damsingel  Cepede Royg (PAR)
W 7–5, 6–7(6–8), 6–2
 Görges (GER)
L 3–6, 5–7
Gick inte vidare
Christina McHale  Ivanovic (SRB)
L 4–6, 5–7
Gick inte vidare
Serena Williams  Janković (SRB)
W 6–3, 6–1
 U. Radwańska (POL)
W 6–2, 6–3
 Zvonareva (RUS)
W 6–1, 6–0
 Wozniacki (DEN)
W 6–0, 6–3
 Azarenka (BLR)
W 6–1, 6–2
 Sjarapova (RUS)
W 6–0, 6–1
1
Venus Williams  Errani (ITA)
W 6–3, 6–1
 Wozniak (CAN)
W 6–1, 6–3
 Kerber (GER)
L 6–7(5–7), 6–7(5–7)
Gick inte vidare
Liezel Huber
Lisa Raymond
Damdubbel i.u. Bye  A. Radwańska /
U. Radwańska (POL)
W 6–4, 7–6(7–3)
 Makarova /
Vesnina (RUS)
W 6–3, 6–3
 Hlaváčková /
Hradecká (CZE)
L 1–6, 6–7(2–7)
 Kirilenko /
Petrova (RUS)
L 6–4, 4–6, 1–6
4
Serena Williams
Venus Williams
i.u.  Cîrstea /
Halep (ROU)
W 6–3, 6–2
 Kerber /
Lisicki (GER)
W 6–2, 7–5
 Errani /
Vinci (ITA)
W 6–1, 6–1
 Kirilenko /
Petrova (RUS)
W 7–5, 6–4
 Hlaváčková /
Hradecká (CZE)
W 6–4, 6–4
1
Herrar
Spelare Gren Omgång 1 Omgång 2 Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler Final / BM
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Ryan Harrison Herrsingel  Giraldo (COL)
L 5–7, 3–6
Gick inte vidare
John Isner  Rochus (BEL)
W 7–6(7–1), 6–4
 Jaziri (TUN)
W 7–6(7–1), 6–2
 Tipsarević (SRB)
W 7–5, 7–6(16–14)
 Federer (SUI)
L 4–6, 6–7(5–7)
Gick inte vidare
Andy Roddick  Kližan (SVK)
W 7–5, 6–4
 Djokovic (SRB)
L 2–6, 1–6
Gick inte vidare
Donald Young  Seppi (ITA)
L 4–6, 4–6
Gick inte vidare
Bob Bryan
Mike Bryan
Herrdubbel i.u.  Bellucci /
 (BRA)
W 7–6(7–5), 6–7(5–7), 6–3
 Davjdenko /
Jouzjnj (RUS)
W 7–6(8–6), 7–6(7–1)
 Erlich /
Ram (ISR)
W 7–6(7–4), 7–6(12–10)
 Benneteau /
Gasquet (FRA)
W 6–4, 6–4
 Llodra /
Tsonga (FRA)
W 6–4, 7–6(7–2)
1
John Isner
Andy Roddick
i.u.  Melo /
Soares (BRA)
L 2–6, 4–6
Gick inte vidare
Mixed
Spelare Gren Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler Final / BM
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Lisa Raymond
Mike Bryan
Mixeddubbel  Errani /
Seppi (ITA)
W 7–5, 6–3
 Dulko /
del Potro (ARG)
W 6–2, 7–5
 Azarenka /
Mirnji (BLR)
L 3–6, 6–4, [7–10]
 Kas /
Lisicki (GER)
W 6–3, 4–6, [10–4]
3
Liezel Huber
Bob Bryan
 Kas /
Lisicki (GER)
L 6–7(5–7), 7–6(7–5), [5–10]
Gick inte vidare

Triathlon[redigera | redigera wikitext]

Triathlet Gren Simning (1.5 km) Trans 1 Cykling (40 km) Trans 2 Löpning (10 km) Total tid Placering
Laura Bennett Damernas triathlon 18.36 0.40 1:06.22 0.29 36.10 2:02.17 17
Sarah Groff 19.20 0.37 1:05.40 0.31 33.52 2:00.00 4
Gwen Jorgensen 19.27 0.44 1:11.06 0.33 34.44 2:06.34 38
Manuel Huerta Herrarnas triathlon 18.57 0.39 58.51 0.33 34.39 1:53.39 51
Hunter Kemper 17.25 0.44 58.44 0.33 31.20 1:48.46 14

Referenser[redigera | redigera wikitext]

Noter[redigera | redigera wikitext]

  1. ^ http://www.sports-reference.com/olympics/countries/USA/summer/2012/ Sports-reference.com (engelska)
  2. ^ ”Clutch shooting U S women bound for London”. Teamusa.org. 21 juni 2012. http://www.teamusa.org/News/2012/June/21/Clutch-shooting-U-S-women-bound-for-London.aspx. Läst 10 augusti 2012. 
  3. ^ [a b c] http://www.usatf.org/events/2012/OlympicTrials-TF/Results/Results2-3.htm
  4. ^ [a b c] http://www.usatf.org/events/2012/OlympicTrials-TF/results/Results4-3.htm
  5. ^ [a b c] http://www.usatf.org/events/2012/OlympicTrials-TF/Results/Results6-3.htm
  6. ^ [a b c] http://www.usatf.org/events/2012/OlympicTrials-TF/results/Results8-3.htm
  7. ^ [a b c] http://www.usatf.org/events/2012/OlympicTrials-TF/results/Results10-3.htm
  8. ^ [a b c] http://www.usatf.org/Events/2012/OlympicTrials-TF/Results/Results14-2.htm
  9. ^ [a b c] http://www.usatf.org/events/2012/OlympicTrials-TF/Results/Results16-1.htm
  10. ^ [a b c] http://www.usatf.org/events/2012/OlympicTrials-TF/Results/Results18-3.htm
  11. ^ [a b c] http://www.usatf.org/events/2012/OlympicTrials-TF/results/Results20-3.htm
  12. ^ [a b c] http://www.usatf.org/Events/2012/OlympicTrials-TF/Results/Results12-2.htm
  13. ^ [a b c d] ”USA Track & Field – Powerful Team USA roster on tap for London”. Usatf.org. http://www.usatf.org/News/Powerful-Team-USA-roster-on-tap-for-London.aspx. Läst 10 augusti 2012. 
  14. ^ [a b c d e f] AP (14 januari 2012). ”Keflezighi, Flanagan run to victory at U.S. Olympic marathon trials”. CNN. http://sportsillustrated.cnn.com/2012/more/01/14/olympic.marathon.trials.ap/index.html?sct=hp_t2_a15. Läst 14 januari 2012. 
  15. ^ http://www.usatf.org/Events/2012/OlympicTrials-TF/Results/Results22-1.htm
  16. ^ http://www.usatf.org/events/2012/OlympicTrials-TF/results/LiveResults30-2.htm
  17. ^ [a b c] http://www.usatf.org/events/2012/OlympicTrials-TF/results/LiveResults24-2.htm
  18. ^ [a b c] http://www.usatf.org/events/2012/OlympicTrials-TF/Results/Results26-1.htm
  19. ^ [a b c] ”US Olympic Trials – Flash Results, Inc”. Usatf.org. http://www.usatf.org/Events/2012/OlympicTrials-TF/Results/Results32-2.htm. Läst 10 augusti 2012. 
  20. ^ [a b c] ”US Olympic Trials – Flash Results, Inc”. Usatf.org. http://www.usatf.org/events/2012/OlympicTrials-TF/Results/Results34-2.htm. Läst 10 augusti 2012. 
  21. ^ [a b c] ”US Olympic Trials – Flash Results, Inc”. Usatf.org. http://www.usatf.org/Events/2012/OlympicTrials-TF/Results/Results38-2.htm. Läst 10 augusti 2012. 
  22. ^ [a b c] ”US Olympic Trials – Flash Results, Inc”. Usatf.org. http://www.usatf.org/events/2012/OlympicTrials-TF/Results/Results36-1.htm. Läst 10 augusti 2012. 
  23. ^ [a b c] ”US Olympic Trials”. Usatf.org. http://www.usatf.org/events/2012/OlympicTrials-TF/results/Summary-40.htm. Läst 10 augusti 2012. 
  24. ^ [a b c] http://www.usatf.org/events/2012/OlympicTrials-TF/Results/Results1-3.htm
  25. ^ [a b c] http://www.usatf.org/events/2012/OlympicTrials-TF/results/Results3-3.htm
  26. ^ [a b c] http://www.usatf.org/events/2012/OlympicTrials-TF/Results/Results5-3.htm
  27. ^ [a b c d e f] http://www.usatf.org/events/2012/OlympicTrials-TF/Results/Results7-3.htm
  28. ^ [a b c] http://www.usatf.org/events/2012/OlympicTrials-TF/Results/Results13-2.htm
  29. ^ [a b c] http://www.usatf.org/events/2012/OlympicTrials-TF/Results/Results15-1.htm
  30. ^ [a b c] http://www.usatf.org/events/2012/OlympicTrials-TF/results/Results17-3.htm
  31. ^ [a b c] http://www.usatf.org/events/2012/OlympicTrials-TF/results/Results19-3.htm
  32. ^ [a b c] http://www.usatf.org/events/2012/OlympicTrials-TF/Results/Results11-2.htm
  33. ^ http://www.usatf.org/Events/2012/OlympicTrials-TF/Results/Results21-1.htm
  34. ^ ”USA Track & Field – 2012 U.S. Olympic Team Trials – Men's 50 km Race Walk”. Usatf.org. http://www.usatf.org/Events---Calendar/2012/USA-50-km-Race-Walk-Championships/Results.aspx. Läst 10 augusti 2012. 
  35. ^ [a b c] ”US Olympic Trials – Flash Results, Inc”. Usatf.org. http://www.usatf.org/events/2012/OlympicTrials-TF/Results/Results27-2.htm. Läst 10 augusti 2012. 
  36. ^ [a b] http://www.usatf.org/events/2012/OlympicTrials-TF/results/LiveResults29-2.htm
  37. ^ [a b c] http://www.usatf.org/events/2012/OlympicTrials-TF/results/Results23-1.htm
  38. ^ [a b c] http://www.usatf.org/Events/2012/OlympicTrials-TF/Results/Results25-2.htm
  39. ^ [a b c] ”US Olympic Trials – Flash Results, Inc”. Usatf.org. http://www.usatf.org/events/2012/OlympicTrials-TF/Results/Results31-2.htm. Läst 10 augusti 2012. 
  40. ^ [a b c] ”US Olympic Trials – Flash Results, Inc”. Usatf.org. http://www.usatf.org/Events/2012/OlympicTrials-TF/Results/Results33-2.htm. Läst 10 augusti 2012. 
  41. ^ [a b c] ”US Olympic Trials – Flash Results, Inc”. Usatf.org. http://www.usatf.org/events/2012/OlympicTrials-TF/Results/Results37-2.htm. Läst 10 augusti 2012. 
  42. ^ [a b] ”US Olympic Trials – Flash Results, Inc”. Usatf.org. http://www.usatf.org/events/2012/OlympicTrials-TF/Results/Results35-1.htm. Läst 10 augusti 2012. 
  43. ^ [a b] http://www.usatf.org/events/2012/OlympicTrials-TF/Results/Summary-39.htm
  44. ^ [a b] ”USA Gymnastics – Vinsant, Gluckstein earn Olympic trampoline berths”. Usagym.org. 27 juni 2012. http://usagym.org/pages/post.html?PostID=10372&prog=tt. Läst 10 augusti 2012. 
  45. ^ ”IOC DISCIPLINARY COMMISSION DECISION REGARDING NICHOLAS DELPOPOLO” (PDF). IOC. 6 augusti 2012. http://www.olympic.org/Documents/Commissions_PDFfiles/Disciplinary_commission/London2012_Decision-Disciplinary-Commission-Delpopolo.pdf. Läst 17 september 2012. 
  46. ^ ”Individual Dressage - Olympic Equestrian | London 2012”. Arkiverad från originalet den 5 december 2012. https://archive.is/20121205091739/http://www.london2012.com/equestrian/event/dressage-individual/phase=eqx001100/doc=results.html. Läst 18 augusti 2012. 
  47. ^ ”Team Dressage - Olympic Equestrian | London 2012”. Arkiverad från originalet den 4 december 2012. https://archive.is/20121204144708/http://www.london2012.com/equestrian/event/dressage-team/index.html. Läst 18 augusti 2012. 
  48. ^ ”Individual Eventing - Olympic Equestrian | London 2012”. Arkiverad från originalet den 5 december 2012. https://archive.is/20121205004130/http://www.london2012.com/equestrian/event/eventing-individual/phase=eqx003100/doc=results.html. Läst 3 augusti 2012. 
  49. ^ ”Team Eventing - Olympic Equestrian | London 2012”. Arkiverad från originalet den 5 december 2012. https://archive.is/20121205010904/http://www.london2012.com/equestrian/event/eventing-team/phase=eqx403100/doc=results.html. Läst 3 augusti 2012. 
  50. ^ ”Individual Jumping - Olympic Equestrian | London 2012”. Arkiverad från originalet den 5 december 2012. https://archive.is/20121205033357/http://www.london2012.com/equestrian/event/jumping-individual/phase=eqx002901/index.html. Läst 16 augusti 2012. 
  51. ^ ”Team Jumping - Olympic Equestrian | London 2012”. Arkiverad från originalet den 5 december 2012. https://archive.is/20121205085759/http://www.london2012.com/equestrian/event/jumping-team/phase=eqx402101/index.html. Läst 16 augusti 2012.