Världscupen i alpin skidåkning 1997/1998

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
Alpine skiing pictogram.svg Världscupen i alpin skidåkning 1998 Alpine skiing pictogram.svg
Segrare
Totalt Katja Seizinger, Tyskland Tyskland (damer) Hermann Maier, Österrike Österrike (herrar)
Storslalom Martina Ertl, Tyskland Tyskland (damer) Hermann Maier, Österrike Österrike (herrar)
Slalom Ylva Nowén, Sverige Sverige (damer) Thomas Sykora, Österrike Österrike (herrar)
Super-G Katja Seizinger, Tyskland Tyskland (damer) Hermann Maier, Österrike Österrike (herrar)
Störtlopp Katja Seizinger, Tyskland Tyskland (damer) Andreas Schifferer, Österrike Österrike (herrar)
Kombination Hilde Gerg, Tyskland Tyskland (damer) Werner Franz, Österrike Österrike (herrar)
<<< 1997 1999 >>>

Världscupen i utförsskidåkning 1997/1998 inleddes 24 oktober 1997 i Tignes och avslutades 15 mars 1998 i Crans-Montana. Vinnare av totala världscupen blev Hermann Maier och Katja Seizinger

Tävlingskalender[redigera | redigera wikitext]

Herrar[redigera | redigera wikitext]

Störtlopp[redigera | redigera wikitext]

Datum Ort Etta Tvåa Trea
4 december 1997 Beaver Creek (USA) Italien Kristian Ghedina (Italien) Frankrike Jean-Luc Crétier (Frankrike) Norge Lasse Kjus (Norge)
5 december 1997 Beaver Creek (USA) Österrike Andreas Schifferer (Österrike) Österrike Hermann Maier (Österrike) Österrike Stephan Eberharter (Österrike)
29 december 1997 Bormio (Italien) Österrike Hermann Maier (Österrike) Österrike Andreas Schifferer (Österrike) Österrike Werner Franz (Österrike)
30 december 1997 Bormio (Italien) Österrike Andreas Schifferer (Österrike) Österrike Werner Franz (Österrike) Norge Lasse Kjus (Norge)
16 januari 1998 Wengen (Schweiz) Österrike Hermann Maier (Österrike) Frankrike Nicolas Burtin (Frankrike) Österrike Andreas Schifferer (Österrike)
17 januari 1998 Wengen (Schweiz) Österrike Andreas Schifferer (Österrike) Frankrike Jean-Luc Crétier (Frankrike) Österrike Hermann Maier (Österrike)
23 januari 1998 Kitzbühel (Österrike) Schweiz Didier Cuche (Schweiz) Frankrike Nicolas Burtin (Frankrike) Frankrike Jean-Luc Crétier (Frankrike)
24 januari 1998 Kitzbühel (Österrike) Italien Kristian Ghedina (Italien) Schweiz Didier Cuche (Schweiz) Österrike Josef Strobl (Österrike)
31 januari 1998 Garmisch-Partenkirchen (Tyskland) Österrike Andreas Schifferer (Österrike) Frankrike Nicolas Burtin (Frankrike) Österrike Hermann Maier (Österrike)
7 mars 1998 Kvitfjell (Norge) Frankrike Nicolas Burtin (Frankrike) Italien Werner Perathoner (Italien) Norge Lasse Kjus (Norge)
Österrike Josef Strobl (Österrike)
13 mars 1998 Crans-Montana (Schweiz) Österrike Josef Strobl (Österrike) Schweiz Didier Cuche (Schweiz) Österrike Fritz Strobl (Österrike)

Super-G[redigera | redigera wikitext]

Datum Ort Etta Tvåa Trea
6 december 1997 Beaver Creek (USA) Österrike Hermann Maier (Österrike) Österrike Stephan Eberharter (Österrike) Österrike Hans Knauß (Österrike)
10 januari 1998 Schladming (Österrike) Österrike Hermann Maier (Österrike) Österrike Stephan Eberharter (Österrike) Italien Luca Cattaneo (Italien)
11 januari 1998 Schladming (Österrike) Österrike Hermann Maier (Österrike) Österrike Andreas Schifferer (Österrike) Österrike Stephan Eberharter (Österrike)
1 februari 1998 Garmisch-Partenkirchen (Tyskland) Österrike Hermann Maier (Österrike) Österrike Hans Knauß (Österrike) Norge Lasse Kjus (Norge)
8 mars 1998 Kvitfjell (Norge) Österrike Hans Knauß (Österrike) Sverige Patrik Järbyn (Österrike) Schweiz Didier Cuche (Schweiz)

Storslalom[redigera | redigera wikitext]

Datum Ort Etta Tvåa Trea
26 oktober 1997 Tignes (Frankrike) Schweiz Michael von Grünigen (Schweiz) Schweiz Steve Locher (Schweiz) Österrike Hermann Maier (Österrike)
20 november 1997 Park City (USA) Österrike Hermann Maier (Österrike) Norge Kjetil André Aamodt (Norge) Kanada Thomas Grandi (Kanada)
14 december 1997 Val d’Isère (Frankrike) Schweiz Michael von Grünigen (Schweiz) Österrike Stephan Eberharter (Österrike) Österrike Hans Knauß (Österrike)
21 december 1997 Alta Badia (Italien) Österrike Christian Mayer (Österrike) Schweiz Michael von Grünigen (Schweiz) Österrike Hermann Maier (Österrike)
3 januari 1998 Kranjska Gora (Slovenien) Österrike Christian Mayer (Österrike) Österrike Hermann Maier (Österrike) Schweiz Michael von Grünigen (Schweiz)
6 januari 1998 Saalbach-Hinterglemm (Österrike) Österrike Hermann Maier (Österrike) Italien Alberto Tomba (Italien) Österrike Rainer Salzgeber (Österrike)
13 januari 1998 Adelboden (Schweiz) Österrike Hermann Maier (Österrike) Schweiz Michael von Grünigen (Schweiz) Schweiz Paul Accola (Schweiz)
28 februari 1998 Yongpyong (Sydkorea) Schweiz Michael von Grünigen (Schweiz) Österrike Christian Mayer (Österrike) Österrike Hermann Maier (Österrike)
14 mars 1998 Crans-Montana (Schweiz) Österrike Stephan Eberharter (Österrike) Österrike Hans Knauß (Österrike) Österrike Hermann Maier (Österrike)

Slalom[redigera | redigera wikitext]

Datum Ort Etta Tvåa Trea
22 november 1997 Park City (USA) Österrike Thomas Stangassinger (Österrike) Island Island (ISL) Norge Finn Christian Jagge (Norge)
15 december 1997 Sestriere (Italien) Norge Finn Christian Jagge (Norge) Österrike Thomas Sykora (Österrike) Norge Hans Petter Buraas (Norge)
4 januari 1998 Kranjska Gora (Slovenien) Österrike Thomas Sykora (Österrike) Frankrike Pierrick Bourgeat (Frankrike) Österrike Thomas Stangassinger (Österrike)
8 januari 1998 Schladming (Österrike) Italien Alberto Tomba (Italien) Österrike Thomas Sykora (Österrike) Norge Hans Petter Buraas (Norge)
18 januari 1998 Veysonnaz (Schweiz) Österrike Thomas Stangassinger (Österrike) Island Island (ISL) Japan Kiminobu Kimura (Japan)
25 januari 1998 Kitzbühel (Österrike) Österrike Thomas Stangassinger (Österrike) Österrike Thomas Sykora (Österrike) Norge Ole Kristian Furuseth (Norge)
26 januari 1998 Kitzbühel (Österrike) Österrike Thomas Sykora (Österrike) Norge Hans Petter Buraas (Norge) Österrike Thomas Stangassinger (Österrike)
1 mars 1998 Yongpyong (Sydkorea) Norge Ole Kristian Furuseth (Norge) Norge Finn Christian Jagge (Norge) Norge Tom Stiansen (Norge)
15 mars 1998 Crans-Montana (Schweiz) Italien Alberto Tomba (Italien) Norge Hans Petter Buraas (Norge) Norge Finn Christian Jagge (Norge)

Parallelslalom[redigera | redigera wikitext]

Datum Ort Etta Tvåa Trea
24 oktober 1997 Tignes (Frankrike) Österrike Josef Strobl (Österrike) Norge Kjetil André Aamodt (Norge) Österrike Hermann Maier (Österrike)

Alpin kombination[redigera | redigera wikitext]

Datum Ort Etta Tvåa Trea
17-18 januari 1998 Wengen / Veysonnaz (Schweiz) Österrike Hermann Maier (Österrike) Schweiz Bruno Kernen (Schweiz) Schweiz Paul Accola (Schweiz)
24-25 januari 1998 Kitzbühel (Österrike) Norge Kjetil André Aamodt (Norge) Österrike Werner Franz (Österrike) Kanada Ed Podivinsky (Kanada)

Damer[redigera | redigera wikitext]

Störtlopp[redigera | redigera wikitext]

Datum Ort Etta Tvåa Trea
4 december 1997 Lake Louise (Kanada) Tyskland Katja Seizinger (Tyskland) Tyskland Katharina Gutensohn (Tyskland) Österrike Renate Götschl (Österrike)
5 december 1997 Lake Louise (Kanada) Tyskland Katja Seizinger (Tyskland) Frankrike Mélanie Suchet (Frankrike) Italien Isolde Kostner (Italien)
17 december 1997 Val d’Isère (Frankrike) Tyskland Katja Seizinger (Tyskland) Tyskland Hilde Gerg (Tyskland) Norge Ingeborg Helen Marken (Norge)
18 januari 1998 Altenmarkt (Österrike) Österrike Renate Götschl (Österrike) Tyskland Katja Seizinger (Tyskland) Österrike Alexandra Meissnitzer (Österrike)
22 januari 1998 Cortina d’Ampezzo (Italien) Italien Isolde Kostner (Italien) Österrike Renate Götschl (Österrike) Frankrike Florence Masnada (Frankrike)
31 januari 1998 Åre (Sverige) Tyskland Katja Seizinger (Tyskland) Österrike Renate Götschl (Österrike) Frankrike Florence Masnada (Frankrike)

Super-G[redigera | redigera wikitext]

Datum Ort Etta Tvåa Trea
29 november 1997 Mammoth Mountain (USA) Tyskland Katja Seizinger (Tyskland) Italien Isolde Kostner (Italien) Tyskland Katharina Gutensohn (Tyskland)
6 december 1997 Lake Louise (Kanada) Tyskland Katja Seizinger (Tyskland) Tyskland Hilde Gerg (Tyskland) Italien Isolde Kostner (Italien)
18 december 1997 Val d’Isère (Frankrike) Tyskland Katja Seizinger (Tyskland) Österrike Renate Götschl (Österrike) Tyskland Hilde Gerg (Tyskland)
18 januari 1997 Altenmarkt (Österrike) Tyskland Martina Ertl (Tyskland) Schweiz Heidi Zurbriggen (Schweiz) Frankrike Mélanie Suchet (Frankrike)
23 januari 1997 Cortina d’Ampezzo (Italien) Frankrike Mélanie Suchet (Frankrike) Tyskland Regina Häusl (Tyskland) Italien Karen Putzer (Italien)
24 januari 1997 Cortina d’Ampezzo (Italien) Tyskland Katja Seizinger (Tyskland) Österrike Renate Götschl (Österrike) Italien Isolde Kostner (Italien)

Storslalom[redigera | redigera wikitext]

Datum Ort Etta Tvåa Trea
25 oktober 1997 Tignes (Frankrike) Italien Deborah Compagnoni (Italien) Tyskland Martina Ertl (Tyskland) Sverige Martina Fortkord (Sverige)
21 november 1997 Park City (USA) Italien Deborah Compagnoni (Italien) Österrike Alexandra Meissnitzer (Österrike) Norge Andrine Flemmen (Norge)
19 december 1997 Val d’Isère (Frankrike) Italien Deborah Compagnoni (Italien) Österrike Alexandra Meissnitzer (Österrike) Frankrike Leila Piccard (Frankrike)
6 januari 1998 Bormio (Italien) Italien Deborah Compagnoni (Italien) Tyskland Martina Ertl (Tyskland) Österrike Alexandra Meissnitzer (Österrike)
10 januari 1998 Bormio (Italien) Tyskland Martina Ertl (Tyskland) Tyskland Katja Seizinger (Tyskland) Italien Deborah Compagnoni (Italien)
25 januari 1998 Cortina d’Ampezzo (Italien) Tyskland Martina Ertl (Tyskland) Tyskland Katja Seizinger (Tyskland) Frankrike Sophie Lefranc-Duvillard (Frankrike)
28 januari 1998 Åre (Sverige) Tyskland Martina Ertl (Tyskland) Schweiz Sonja Nef (Schweiz) Sverige Anna Ottosson (Sverige)
15 mars 1998 Crans-Montana (Schweiz) Österrike Alexandra Meissnitzer (Österrike) Tyskland Martina Ertl (Tyskland) Italien Deborah Compagnoni (Italien)

Slalom[redigera | redigera wikitext]

Datum Ort Etta Tvåa Trea
23 november 1997 Park City (USA) Australien Zali Steggall (Australien) Sverige Ylva Nowén (Sverige) Nya Zeeland Claudia Riegler (Nya Zeeland)
20 december 1997 Val d’Isère (Frankrike) Sverige Ylva Nowén (Sverige) Italien Deborah Compagnoni (Italien) Slovenien Urška Hrovat (Slovenien)
27 december 1997 Lienz (Österrike) Sverige Ylva Nowén (Sverige) Italien Deborah Compagnoni (Italien) Slovenien Urška Hrovat (Slovenien)
28 december 1997 Lienz (Österrike) Sverige Ylva Nowén (Sverige) USA Kristina Koznick (USA) Italien Deborah Compagnoni (Italien)
5 januari 1998 Bormio (Italien) Sverige Ylva Nowén (Sverige) Tyskland Hilde Gerg (Tyskland) Slovenien Špela Pretnar (Slovenien)
11 januari 1998 Bormio (Italien) Tyskland Hilde Gerg (Tyskland) USA Kristina Koznick (USA) Slovenien Špela Pretnar (Slovenien)
29 januari 1998 Åre (Sverige) USA Kristina Koznick (USA) Tyskland Hilde Gerg (Tyskland) Österrike Sabine Egger (Österrike)
1 mars 1998 Saalbach-Hinterglemm (Österrike) Tyskland Martina Ertl (Tyskland) Norge Trine Bakke (Norge) USA Kristina Koznick (USA)
14 mars 1998 Crans-Montana (Schweiz) Slovenien Urška Hrovat (Slovenien) Tyskland Martina Ertl (Tyskland) Tyskland Hilde Gerg (Tyskland)

Parallelslalom[redigera | redigera wikitext]

Datum Ort Etta Tvåa Trea
24 oktober 1997 Tignes (Frankrike) Frankrike Leila Piccard (Frankrike) Sverige Ylva Nowén (Sverige) Österrike Alexandra Meissnitzer (Österrike)
28 november 1997 Mammoth Mountain (USA) Tyskland Hilde Gerg (Tyskland) Tyskland Martina Ertl (Tyskland) Österrike Alexandra Meissnitzer (Österrike)

Alpin kombination[redigera | redigera wikitext]

Datum Ort Etta Tvåa Trea
17, 20 december 1997 Val d’Isère (Frankrike) Tyskland Hilde Gerg (Tyskland) Tyskland Katja Seizinger (Tyskland) Tyskland Martina Ertl (Tyskland)
29, 31 januari 1998 Åre (Sverige) Tyskland Hilde Gerg (Tyskland) Tyskland Martina Ertl (Tyskland) Tyskland Katja Seizinger (Tyskland)

Världscupställningar[redigera | redigera wikitext]

Totala världscupen[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Placering Namn Land Poäng
01 Hermann Maier Österrike Österrike 1685
02 Andreas Schifferer Österrike Österrike 1114
03 Stephan Eberharter Österrike Österrike 1030
04 Kjetil André Aamodt Norge Norge 0901
05 Hans Knauß Österrike Österrike 0888
06 Michael von Grünigen Schweiz Schweiz 0746
07 Josef Strobl Österrike Österrike 0697
08 Didier Cuche Schweiz Schweiz 0627
09 Christian Mayer Österrike Österrike 0590
10 Lasse Kjus Norge Norge 0578
11 Kristian Ghedina Italien Italien 0544
12 Thomas Stangassinger Österrike Österrike 0539
13 Thomas Sykora Österrike Österrike 0521
14 Alberto Tomba Italien Italien 0506
15 Werner Franz Österrike Österrike 0504
16 Nicolas Burtin Frankrike Frankrike 0485
17 Paul Accola Schweiz Schweiz 0471
18 Jean-Luc Crétier Frankrike Frankrike 0448
19 Hans Petter Buraas Norge Norge 0443
20 Hannes Trinkl Österrike Österrike 0372
Damer
Placering Namn Land Poäng
01 Katja Seizinger Tyskland Tyskland 1655
02 Martina Ertl Tyskland Tyskland 1508
03 Hilde Gerg Tyskland Tyskland 1391
04 Deborah Compagnoni Italien Italien 0912
05 Alexandra Meissnitzer Österrike Österrike 0884
06 Ylva Nowén Sverige Sverige 0815
07 Renate Götschl Österrike Österrike 0787
08 Isolde Kostner Italien Italien 0695
09 Urška Hrovat Slovenien Slovenien 0592
10 Heidi Zurbriggen Schweiz Schweiz 0561
11 Kristina Koznick USA USA 0560
12 Stefanie Schuster Österrike Österrike 0500
13 Leila Piccard Frankrike Frankrike 0465
Mélanie Suchet Frankrike Frankrike 0465
15 Florence Masnada Frankrike Frankrike 0448
16 Sonja Nef Schweiz Schweiz 0443
17 Andrine Flemmen Norge Norge 0390
18 Karin Roten Schweiz Schweiz 0375
19 Špela Pretnar Slovenien Slovenien 0322
20 Sabine Egger Österrike Österrike 0317

Störtlopp[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Placering Namn Land Poäng
01 Andreas Schifferer Österrike Österrike 655
02 Hermann Maier Österrike Österrike 479
03 Nicolas Burtin Frankrike Frankrike 469
04 Didier Cuche Schweiz Schweiz 424
05 Jean-Luc Crétier Frankrike Frankrike 414
06 Kristian Ghedina Italien Italien 412
07 Stephan Eberharter Österrike Österrike 377
08 Hannes Trinkl Österrike Österrike 321
09 Josef Strobl Österrike Österrike 306
10 Werner Franz Österrike Österrike 288
11 Lasse Kjus Norge Norge 275
12 Kjetil André Aamodt Norge Norge 255
13 Fritz Strobl Österrike Österrike 253
14 Werner Perathoner Italien Italien 252
15 Hans Knauß Österrike Österrike 242
16 Roland Assinger Österrike Österrike 175
17 Peter Runggaldier Italien Italien 169
18 Bruno Kernen Schweiz Schweiz 165
19 Christian Greber Österrike Österrike 154
20 Brian Stemmle Kanada Kanada 147
Damer
Placering Namn Land Poäng
01 Katja Seizinger Tyskland Tyskland 520
02 Renate Götschl Österrike Österrike 392
03 Isolde Kostner Italien Italien 292
04 Mélanie Suchet Frankrike Frankrike 237
05 Hilde Gerg Tyskland Tyskland 224
06 Florence Masnada Frankrike Frankrike 216
07 Heidi Zurbriggen Schweiz Schweiz 185
08 Alexandra Meissnitzer Österrike Österrike 168
09 Régine Cavagnoud Frankrike Frankrike 167
10 Brigitte Obermoser Österrike Österrike 150
11 Carole Montillet Frankrike Frankrike 139
12 Bibiana Perez Italien Italien 136
13 Ingeborg Helen Marken Norge Norge 135
14 Katharina Gutensohn Tyskland Tyskland 130
15 Stefanie Schuster Österrike Österrike 123
16 Michaela Dorfmeister Österrike Österrike 112
17 Picabo Street USA USA 102
18 Alessandra Merlin Italien Italien 089
19 Regina Häusl Tyskland Tyskland 081
20 Laetitia Dalloz Frankrike Frankrike 074

Super-G[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Placering Namn Land Poäng
01 Hermann Maier Österrike Österrike 400
02 Hans Knauß Österrike Österrike 256
03 Stephan Eberharter Österrike Österrike 220
04 Patrik Järbyn Sverige Sverige 195
05 Andreas Schifferer Österrike Österrike 185
06 Didier Cuche Schweiz Schweiz 163
07 Josef Strobl Österrike Österrike 150
08 Luca Cattaneo Italien Italien 148
09 Peter Runggaldier Italien Italien 131
10 Paul Accola Schweiz Schweiz 114
Kristian Ghedina Italien Italien
12 Fredrik Nyberg Sverige Sverige 113
Daron Rahlves USA USA
14 Günther Mader Österrike Österrike 108
15 Werner Perathoner Italien Italien 107
16 Lasse Kjus Norge Norge 096
17 Werner Franz Österrike Österrike 084
18 Alessandro Fattori Italien Italien 081
19 Steve Locher Schweiz Schweiz 079
20 Rainer Salzgeber Österrike Österrike 069
Damer
Placering Namn Land Poäng
01 Katja Seizinger Tyskland Tyskland 445
02 Renate Götschl Österrike Österrike 305
03 Isolde Kostner Italien Italien 266
04 Martina Ertl Tyskland Tyskland 259
05 Mélanie Suchet Frankrike Frankrike 228
06 Regina Häusl Tyskland Tyskland 204
07 Hilde Gerg Tyskland Tyskland 197
08 Heidi Zurbriggen Schweiz Schweiz 196
09 Katharina Gutensohn Tyskland Tyskland 152
10 Karen Putzer Italien Italien 142
11 Alexandra Meissnitzer Österrike Österrike 140
12 Corinne Rey-Bellet Schweiz Schweiz 127
13 Warwara Selenskaja Ryssland Ryssland 111
14 Bibiana Perez Italien Italien 110
15 Stefanie Schuster Österrike Österrike 108
16 Michaela Dorfmeister Österrike Österrike 102
Carole Montillet Frankrike Frankrike
18 Laetitia Dalloz Frankrike Frankrike 083
19 Mojca Suhadolc Slovenien Slovenien 079
20 Florence Masnada Frankrike Frankrike 073

Storslalom[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Placering Namn Land Poäng
01 Hermann Maier Österrike Österrike 620
02 Michael von Grünigen Schweiz Schweiz 560
03 Christian Mayer Österrike Österrike 429
04 Stephan Eberharter Österrike Österrike 388
05 Hans Knauß Österrike Österrike 375
06 Urs Kälin Schweiz Schweiz 277
07 Steve Locher Schweiz Schweiz 246
08 Rainer Salzgeber Österrike Österrike 229
09 Kjetil André Aamodt Norge Norge 226
10 Marco Büchel Liechtenstein Liechtenstein 220
11 Andreas Schifferer Österrike Österrike 216
12 Paul Accola Schweiz Schweiz 214
13 Alberto Tomba Italien Italien 171
14 Heinz Schilchegger Österrike Österrike 162
15 Thomas Grandi Kanada Kanada 161
16 Josef Strobl Österrike Österrike 141
17 Ian Piccard Frankrike Frankrike 136
18 Patrick Holzer Italien Italien 134
19 Joël Chenal Frankrike Frankrike 112
Jure Košir Slovenien Slovenien
Damer
Placering Namn Land Poäng
01 Martina Ertl Tyskland Tyskland 591
02 Deborah Compagnoni Italien Italien 565
03 Alexandra Meissnitzer Österrike Österrike 445
04 Sonja Nef Schweiz Schweiz 359
05 Andrine Flemmen Norge Norge 296
06 Katja Seizinger Tyskland Tyskland 295
07 Sophie Lefranc-Duvillard Frankrike Frankrike 252
08 Leila Piccard Frankrike Frankrike 224
09 Hilde Gerg Tyskland Tyskland 209
Anna Ottosson Sverige Sverige
11 Stefanie Schuster Österrike Österrike 150
12 Heidi Zurbriggen Schweiz Schweiz 149
13 Ana Galindo Santolaria Spanien Spanien 144
14 Karin Roten Schweiz Schweiz 140
15 Anita Wachter Österrike Österrike 132
16 Birgit Heeb Liechtenstein Liechtenstein 124
Urška Hrovat Slovenien Slovenien
18 Špela Pretnar Slovenien Slovenien 113
19 Martina Fortkord Sverige Sverige 098
Karen Putzer Italien Italien

Slalom[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Placering Namn Land Poäng
01 Thomas Sykora Österrike Österrike 521
02 Thomas Stangassinger Österrike Österrike 517
03 Hans Petter Buraas Norge Norge 420
04 Finn Christian Jagge Norge Norge 345
05 Kiminobu Kimura Japan Japan 316
06 Ole Kristian Furuseth Norge Norge 296
07 Alberto Tomba Italien Italien 290
08 Jure Košir Slovenien Slovenien 257
09 Pierrick Bourgeat Frankrike Frankrike 189
10 Tom Stiansen Norge Norge 185
11 Andrej Miklavc Slovenien Slovenien 184
12 Joël Chenal Frankrike Frankrike 178
13 Kjetil André Aamodt Norge Norge 177
14 Fabrizio Tescari Italien Italien 175
15 Kristinn Björnsson Island Island 160
16 Michael von Grünigen Schweiz Schweiz 157
17 Martin Hansson Sverige Sverige 150
18 Sébastien Amiez Frankrike Frankrike 144
19 Alois Vogl Tyskland Tyskland 134
20 Lasse Kjus Norge Norge 127
Damer
Placering Namn Land Poäng
01 Ylva Nowén Sverige Sverige 620
02 Kristina Koznick USA USA 560
03 Hilde Gerg Tyskland Tyskland 451
04 Urška Hrovat Slovenien Slovenien 423
05 Martina Ertl Tyskland Tyskland 320
06 Deborah Compagnoni Italien Italien 304
07 Trine Bakke Rognmo Norge Norge 281
08 Sabine Egger Österrike Österrike 257
09 Zali Steggall Australien Australien 244
10 Špela Pretnar Slovenien Slovenien 209
11 Karin Roten Schweiz Schweiz 203
12 Katja Seizinger Tyskland Tyskland 193
13 Laure Pequegnot Frankrike Frankrike 173
14 Martina Accola Schweiz Schweiz 171
15 Lara Magoni Italien Italien 153
16 Alenka Dovžan Slovenien Slovenien 136
Claudia Riegler Nya Zeeland Nya Zeeland
18 Elisabetta Biavaschi Italien Italien 132
19 Morena Gallizio Italien Italien 127
20 Ingrid Salvenmoser Österrike Österrike 125

Kombination[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Placering Namn Land Poäng
01 Werner Franz Österrike Österrike 120
02 Kjetil André Aamodt Norge Norge 100
Hermann Maier Österrike Österrike
04 Bruno Kernen Schweiz Schweiz 080
05 Paul Accola Schweiz Schweiz 060
Ed Podivinsky Kanada Kanada
07 Matthew Grosjean USA USA 050
Fritz Strobl Österrike Österrike
09 Stephan Eberharter Österrike Österrike 045
Fredrik Nyberg Sverige Sverige
Damer
Placering Namn Land Poäng
01 Hilde Gerg Tyskland Tyskland 200
02 Martina Ertl Tyskland Tyskland 140
Katja Seizinger Tyskland Tyskland
04 Morena Gallizio Italien Italien 077
05 Florence Masnada Frankrike Frankrike 076
06 Stefanie Schuster Österrike Österrike 061
07 Ingeborg Helen Marken Norge Norge 060
Stefanie Wolf Österrike Österrike
09 Catherine Borghi Schweiz Schweiz 058
10 Miriam Vogt Tyskland Tyskland 055


Externa länkar[redigera | redigera wikitext]

Den här artikeln är helt eller delvis baserad på material från Tyskspråkiga Wikipedia