Åsa-Nisse – wälkom to Knohult

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
Wälkom to Knohult
Åsa-Nisse 21
Genre komedi
Regissör Fredrik Boklund
Producent Zoula Pitsiava
Manus Henrik Dorsin
Rikard Ulvshammar
Fotograf Lee Chee Peng
Skådespelare Kjell Bergqvist,
Michael Segerström,
Johan Glans,
Henrik Dorsin
m.fl.
År 2011
Speltid 89 minuter
Land  Sverige
Språk Svenska
Föregångare Åsa-Nisse i rekordform

Wälkom to Knohult är en svensk komedi från 2011 med Kjell Bergqvist, Mikael Segerström och Johan Glans m.fl.

Innehåll

[redigera] Handling

Filmen börjar med att Åsa-Nisses (egentligen Nils Nilsson) fru Eulalia tröttnar på att han bara uppfinner i sin verkstad eller ger sig ut på tjuvjakt i skogen istället för att laga husets brunn. I protest mot detta börjar hon bada i Champis och vattna blommorna med sprit. [1] Nu inser Åsa-Nisse att han måste åtgärda det hela och börjar konstruera en pump som ska lösa situationen. Resultatet blir den så kallade ”Dunderpumpen”. Men istället för att leverera vatten så börjar det spruta olja när den startas. Nu vill alla invånare i Knohult ta del av oljan. För att skydda sina nya naturtillgångar mot Skånska Petroleum och regeringen i Stockholm som vill ha sin del av kakan, så grundar man en självständig stat under namnet Republiken Knohult. [2] Man drabbas dock snart av problem och det blir inte bättre av att en konflikt uppstår när USA förklarar krig mot det nyutropade oljelandet.

[redigera] Om filmen

Filmen är den tjugoförsta om rollfiguren Åsa-Nisse, som kom 41 år efter att den senast föregående filmen i serien hade premiär. Inspelningarna började i maj 2010 och avslutades i slutet av sommaren samma år. Filmen hade från början arbetsnamnet Åsa-Nisse och det svarta guldet. Filmen hade biopremiär den 11 februari 2011.

[redigera] Rollista

Majoriteten av rollerna är listade nedan. [3]

[redigera] Mottagande

Filmen emottogs med föga entusiastisk kritik av de flesta kritiker. Trots detta har den setts av väldigt många.[4] Den låg bland annat etta på biotoppen och fick positiv kritik av TT[5], Svenska Dagbladet[6], Upsala Nya Tidning[7]. Hans Wiklund skrev en debattartikel i Aftonbladet med rubriken "Åsa Nisse är en bra film"[8]. Pidde Andersson ger positiv kritik och sammanställer kritiken från Sveriges övriga recensenter.[9]

[redigera] Referenser

[redigera] Källor

  1. ^ [1] Svenska Dagbladet Film: Åsa-Nise - wälkom to Knohult
  2. ^ [2] Svensk Filmdatabas Åsa-Nisse - wälkom to Knohult (2011), Handling
  3. ^ [3] Svensk Filmdatabas Åsa-Nisse - wälkom to Knohult (2011), Medverkande
  4. ^ [4] Kalmar läns tidning 5 mars 2011 - Succé för Åsa-Nisse filmen
  5. ^ [5] Blekinge läns tidning 9 februari 2011 - Filmrecension: Åsa-Nisse: Wälkom to Knohult
  6. ^ [6] Svenska Dagbladet 11 februari 2011 - Ojämn stjärnparad
  7. ^ [7] Upsala Nya Tidning 11 februari 2011 - Unket, unikt och oväntat roligt
  8. ^ [8] Aftonbladet 11 februari 2011 - Åsa-Nisse är en bra svensk film
  9. ^ [9] Toppraffel (blog) 11 februari 2011 - Åsa-Nisse chockar Sverige (åtminstone de trångrövade)!

[redigera] Externa länkar

Personliga verktyg
Namnrymder

Varianter
Åtgärder
Navigering
Skriv ut/exportera
Verktygslåda