Herrsingel i bordtennis vid olympiska sommarspelen 1996

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök
Bordennis vid
olympiska sommarspelen 1996
Table tennis pictogram.svg
Singel   herrar   damer  
Dubbel   herrar   damer  

Herrarnas singeltävling i bordtennis vid olympiska sommarspelen 1996 avgjordes i Atlanta. Matcherna spelades i bäst av 5 set.

Medaljörer[redigera | redigera wikitext]

Klass Guld Silver Brons
Singel, herrar Liu Guoliang
 Kina
Wang Tao
 Kina
Jörg Roßkopf
 Tyskland

Turneringen[redigera | redigera wikitext]

Gruppspel[redigera | redigera wikitext]

Vinnaren av varje grupp gick vidare till åttondelsfinal.

Grupp A[redigera | redigera wikitext]

Kina Kong Linghui (CHN) 2 - 0 Sudan Ahmed Osama (SUD)
21-9 21-10
Flag of Chinese Taipei for Olympic games.svg Peng Lung Chiang (TPE) 2 - 0 Japan Toshio Tasaki (JPN)
22-20 21-11
Flag of Chinese Taipei for Olympic games.svg Peng Lung Chiang (TPE) 2 - 0 Sudan Ahmed Osama (SUD)
21-10 21-6
Kina Kong Linghui (CHN) 2 - 0 Japan Toshio Tasaki (JPN)
21-9 21-14
Japan Toshio Tasaki (JPN) 2 - 0 Sudan Ahmed Osama (SUD)
21-13 21-9
Kina Kong Linghui (SUD) 2 - 0 Flag of Chinese Taipei for Olympic games.svg Peng Lung Chiang (TPE)
21-19 21-14
Spelare Vinster Förluster
Kina Kong Linghui (CHN) 3 0
Flag of Chinese Taipei for Olympic games.svg Peng Lung Chiang (TPE) 2 1
Japan Toshio Tasaki (JPN) 1 2
Sudan Ahmed Osama (SUD) 0 3

Grupp B[redigera | redigera wikitext]

Kina Wang Tao (CHN) 2 - 0 Uganda Paul Mutambuze (UGA)
21-11 21-14
Grekland Dany Tsiokas (GRE) 2 - 0 Nederländerna Danny Heister (NED)
21-16 21-15
Grekland Dany Tsiokas (GRE) 2 - 0 Uganda Paul Mutambuze (UGA)
21-8 21-17
Kina Wang Tao (CHN) 2 - 1 Nederländerna Danny Heister (NED)
21-16 22-24 21-16
Nederländerna Danny Heister (NED) 2 - 0 Uganda Paul Mutambuze (UGA)
21-6 21-8
Kina Wang Tao (CHN) 2 - 0 Grekland Dany Tsiokas (GRE)
21-19 21-11
Spelare Vinster Förluster
Kina Wang Tao (CHN) 3 0
Grekland Dany Tsiokas (GRE) 2 1
Nederländerna Danny Heister (NED) 1 2
Uganda Paul Mutambuze (UGA) 0 3

Grupp C[redigera | redigera wikitext]

Belgien Jean-Michel Saive (BEL) 2 - 0 Kuwait Dukhail Al-Habashi (KUW)
21-12 21-12
Rumänien Vasile Florea (ROU) 2 - 0 Tyskland Peter Franz (GER)
21-16 21-16
Rumänien Vasile Florea (ROU) 2 - 0 Kuwait Dukhail Al-Habashi (KUW)
21-8 21-11
Belgien Jean-Michel Saive (BEL) 2 - 0 Tyskland Peter Franz (GER)
21-19 21-14
Tyskland Peter Franz (GER) 2 - 0 Kuwait Dukhail Al-Habashi (KUW)
21-7 21-11
Belgien Jean-Michel Saive (BEL) 2 - 0 Rumänien Vasile Florea (ROU)
21-19 21-18
Spelare Vinster Förluster
Belgien Jean-Michel Saive (BEL) 3 0
Rumänien Vasile Florea (ROU) 2 1
Tyskland Peter Franz (GER) 1 2
Kuwait Dukhail Al-Habashi (KUW) 0 3

Grupp D[redigera | redigera wikitext]

Sverige Jan-Ove Waldner (SWE) 2 - 0 Ghana Isaac Opoku (GHA)
21-14 21-7
Sydkorea Chul Seung Lee (KOR) 2 - 1 Serbien och Montenegro Ilja Lupulesku (YUG)
19-21 21-17 21-18
Ghana Isaac Opoku (GHA) 2 - 0 Sydkorea Chul Seung Lee (KOR)
21-11 21-19
Sverige Jan-Ove Waldner (SWE) 2 - 0 Serbien och Montenegro Ilja Lupulesku (YUG)
21-18 21-16
Serbien och Montenegro Ilja Lupulesku (YUG) 2 - 0 Ghana Isaac Opoku (GHA)
21-4 21-16
Sverige Jan-Ove Waldner (SWE) 2 - 0 Sydkorea Chul Seung Lee (KOR)
21-11 21-19
Spelare Vinster Förluster Vunna set Förlorade set
Sverige Jan-Ove Waldner (SWE) 3 0    
Serbien och Montenegro Ilja Lupulesku (YUG) 1 2 3 4
Ghana Isaac Opoku (GHA) 1 2 2 4
Sydkorea Chul Seung Lee (KOR) 1 2 2 5

Grupp E[redigera | redigera wikitext]

Tyskland Jörg Rosskopf (GER) 2 - 0 Mexiko Guillermo Munoz (MEX)
21-15 21-11
Japan Hiroshi Shibutaini (JPN) 2 - 0 Hongkong Chuen Tsung Lo (HKG)
21-14 21-15
Japan Hiroshi Shibutaini (JPN) 2 - 0 Mexiko Guillermo Munoz (MEX)
21-15 21-12
Tyskland Jörg Rosskopf (GER) 2 - 0 Hongkong Chuen Tsung Lo (HKG)
21-15 21-13
Hongkong Chuen Tsung Lo (HKG) 2 - 0 Mexiko Guillermo Munoz (MEX)
21-14 21-14
Tyskland Jörg Rosskopf (GER) 2 - 0 Japan Hiroshi Shibutaini (JPN)
21-15 21-12
Spelare Vinster Förluster
Tyskland Jörg Rosskopf (GER) 3 0
Japan Hiroshi Shibutaini (JPN) 2 1
Hongkong Chuen Tsung Lo (HKG) 1 2
Mexiko Guillermo Munoz (MEX) 0 3

Grupp F[redigera | redigera wikitext]

Kina Liu Guoliang (CHN) 2 - 0 Australien Mark Smythe (AUS)
21-8 21-10
Serbien och Montenegro Slobodan Grujic (YUG) 2 - 1 Belgien Philippe Saive (BEL)
21-17 14-21 21-19
Serbien och Montenegro Slobodan Grujic (YUG) 2 - 1 Australien Mark Smythe (AUS)
16-21 21-8 21-16
Kina Liu Guoliang (CHN) 2 - 0 Belgien Philippe Saive (BEL)
23-21 21-13
Belgien Philippe Saive (BEL) 2 - 0 Australien Mark Smythe (AUS)
21-17 21-8
Kina Liu Guoliang (CHN) 2 - 1 Serbien och Montenegro Slobodan Grujic (YUG)
19-21 21-16 21-11
Spelare Vinster Förluster
Kina Liu Guoliang (CHN) 3 0
Serbien och Montenegro Slobodan Grujic (YUG) 2 1
Belgien Philippe Saive (BEL) 1 2
Australien Mark Smythe (AUS) 0 3

Grupp G[redigera | redigera wikitext]

Frankrike Jean-Phillipe Gatien (FRA) 2 - 0 Chile Augusto Morales Marengo (CHI)
21-6 21-4
Tjeckien Petr Korbel (CZE) 2 - 1 Nordkorea Gyong Sop Choi (PRK)
15-21 21-16 21-13
Tjeckien Petr Korbel (CZE) 2 - 0 Chile Augusto Morales Marengo (CHI)
21-9 21-11
Frankrike Jean-Phillipe Gatien (FRA) 2 - 0 Nordkorea Gyong Sop Choi (PRK)
21-15 21-8
Nordkorea Gyong Sop Choi (PRK) 2 - 0 Chile Augusto Morales Marengo (CHI)
21-14 21-18
Tjeckien Petr Korbel (CZE) 2 - 0 Frankrike Jean-Phillipe Gatien (FRA)
21-13 21-19
Spelare Vinster Förluster
Tjeckien Petr Korbel (CZE) 3 0
Frankrike Jean-Phillipe Gatien (FRA) 2 1
Nordkorea Gyong Sop Choi (PRK) 1 2
Chile Augusto Morales Marengo (CHI) 0 3

Grupp H[redigera | redigera wikitext]

Vitryssland Vladimir Samsonov (BLR) 2 - 0 Jamaica Stephen Hylton (JAM)
21-6 21-10
Ryssland Andrei Mazunov (RUS) 2 - 1 Storbritannien Carl Prean (GBR)
21-19 18-21 21-15
Ryssland Andrei Mazunov (RUS) 2 - 0 Jamaica Stephen Hylton (JAM)
21-19 21-10
Vitryssland Vladimir Samsonov (BLR) 2 - 0 Storbritannien Carl Prean (GBR)
21-6 21-7
Storbritannien Carl Prean (GBR) 2 - 0 Jamaica Stephen Hylton (JAM)
21-8 21-7
Vitryssland Vladimir Samsonov (BLR) 2 - 1 Ryssland Andrei Mazunov (RUS)
21-6 17-21 21-18
Spelare Vinster Förluster
Vitryssland Vladimir Samsonov (BLR) 3 0
Ryssland Andrei Mazunov (RUS) 2 1
Storbritannien Carl Prean (GBR) 1 2
Jamaica Stephen Hylton (JAM) 0 3

Grupp I[redigera | redigera wikitext]

Sydkorea Taek Soo Kim (KOR) 2 - 0 Australien Paul Langley (AUS)
21-18 21-6
Ungern Karoly Nemeth (HUN) 2 - 1 Österrike Yi Ding (AUT)
14-21 21-19 21-19
Ungern Karoly Nemeth (HUN) 2 - 0 Australien Paul Langley (AUS)
21-10 21-11
Sydkorea Taek Soo Kim (KOR) 2 - 0 Österrike Yi Ding (AUT)
21-11 22-20
Österrike Yi Ding (AUT) 2 - 1 Australien Paul Langley (AUS)
16-21 21-16 21-11
Sydkorea Taek Soo Kim (KOR) 2 - 0 Ungern Karoly Nemeth (HUN)
21-12 21-13
Spelare Vinster Förluster
Sydkorea Taek Soo Kim (KOR) 3 0
Ungern Karoly Nemeth (HUN) 2 1
Österrike Yi Ding (AUT) 1 2
Australien Paul Langley (AUS) 0 3

Grupp J[redigera | redigera wikitext]

Kroatien Zoran Primorac (CRO) 2 - 0 Qatar Hamad Al-Hammadi (QAT)
21-6 21-7
Österrike Werner Schlager (AUT) 2 - 0 Ungern Zoltan Batorfi (HUN)
21-15 21-17
Österrike Werner Schlager (AUT) 2 - 0 Qatar Hamad Al-Hammadi (QAT)
21-9 21-16
Kroatien Zoran Primorac (CRO) 2 - 1 Ungern Zoltan Batorfi (HUN)
21-17 17-21 21-10
Ungern Zoltan Batorfi (HUN) 2 - 0 Qatar Hamad Al-Hammadi (QAT)
21-4 21-18
Kroatien Zoran Primorac (CRO) 2 - 0 Österrike Werner Schlager (AUT)
21-15 21-19
Spelare Vinster Förluster
Kroatien Zoran Primorac (CRO) 3 0
Österrike Werner Schlager (AUT) 2 1
Ungern Zoltan Batorfi (HUN) 1 2
Qatar Hamad Al-Hammadi (QAT) 0 3

Grupp K[redigera | redigera wikitext]

Brasilien Hugo Hoyama (BRA) 2 - 0 Trinidad och Tobago Dexter St Louis (TRI)
21-15 22-20
Sverige Jörgen Persson (SWE) 2 - 0 Nordkorea Song Hui Kim (PRK)
21-17 21-17
Sverige Jörgen Persson (SWE) 2 - 0 Trinidad och Tobago Dexter St Louis (TRI)
21-11 21-11
Brasilien Hugo Hoyama (BRA) 2 - 0 Nordkorea Song Hui Kim (PRK)
27-25 22-20
Nordkorea Song Hui Kim (PRK) 2 - 0 Trinidad och Tobago Dexter St Louis (TRI)
21-14 21-11
Brasilien Hugo Hoyama (BRA) 2 - 1 Sverige Jörgen Persson (SWE)
17-21 21-16 21-14
Spelare Vinster Förluster
Brasilien Hugo Hoyama (BRA) 3 0
Sverige Jörgen Persson (SWE) 2 1
Nordkorea Song Hui Kim (PRK) 1 2
Trinidad och Tobago Dexter St Louis (TRI) 0 3

Grupp L[redigera | redigera wikitext]

Ryssland Dmitry Mazunov (RUS) 2 - 0 Bosnien och Hercegovina Tarik Hodzic (BIH)
21-17 21-16
Sverige Peter Karlsson (SWE) 2 - 1 USA Jim Butler (USA)
21-19 14-21 21-14
Sverige Peter Karlsson (SWE) 2 - 0 Bosnien och Hercegovina Tarik Hodzic (BIH)
21-15 21-13
Ryssland Dmitry Mazunov (RUS) 2 - 0 USA Jim Butler (USA)
21-16 23-21
USA Jim Butler (USA) 2 - 0 Bosnien och Hercegovina Tarik Hodzic (BIH)
21-18 21-18
Ryssland Dmitry Mazunov (RUS) 2 - 0 Sverige Peter Karlsson (SWE)
21-11 21-14
Spelare Vinster Förluster
Ryssland Dmitry Mazunov (RUS) 3 0
Sverige Peter Karlsson (SWE) 2 1
USA Jim Butler (USA) 1 2
Bosnien och Hercegovina Tarik Hodzic (BIH) 0 3

Grupp M[redigera | redigera wikitext]

Kanada Wen Huang (CAN) 2 - 0 Nigeria Sule Olaleye (NGR)
21-15 21-13
Storbritannien Xin Hua Chen (GBR) 2 - 1 USA David Zhuang (USA)
21-18 14-21 21-18
Storbritannien Xin Hua Chen (GBR) 2 - 1 Nigeria Sule Olaleye (NGR)
18-21 21-12 21-13
Kanada Wen Huang (CAN) 2 - 0 USA David Zhuang (USA)
21-11 21-11
USA David Zhuang (USA) 2 - 0 Nigeria Sule Olaleye (NGR)
21-8 22-20
Kanada Wen Huang (CAN) 2 - 0 Storbritannien Xin Hua Chen (GBR)
21-14 21-12
Spelare Vinster Förluster
Kanada Wen Huang (CAN) 3 0
Storbritannien Xin Hua Chen (GBR) 2 1
USA David Zhuang (USA) 1 2
Nigeria Sule Olaleye (NGR) 0 3

Grupp N[redigera | redigera wikitext]

Sydkorea Nam Kyu Yoo (KOR) 2 - 0 Jamaica Michael Hyatt (JAM)
21-10 21-12
Nordkorea Gun Sang Li (PRK) 2 - 1 Serbien och Montenegro Aleksander Karakasevic (YUG)
17-21 21-14 21-13
Nordkorea Gun Sang Li (PRK) 2 - 0 Jamaica Michael Hyatt (JAM)
21-12 21-14
Sydkorea Nam Kyu Yoo (KOR) 2 - 0 Serbien och Montenegro Aleksander Karakasevic (YUG)
21-11 21-19
Serbien och Montenegro Aleksander Karakasevic (YUG) 2 - 0 Jamaica Michael Hyatt (JAM)
21-12 21-15
Sydkorea Nam Kyu Yoo (KOR) 2 - 0 Nordkorea Gun Sang Li (PRK)
21-19 21-14
Spelare Vinster Förluster
Sydkorea Nam Kyu Yoo (KOR) 3 0
Nordkorea Gun Sang Li (PRK) 2 1
Serbien och Montenegro Aleksander Karakasevic (YUG) 1 2
Jamaica Michael Hyatt (JAM) 0 3

Grupp O[redigera | redigera wikitext]

Japan Koji Matsushita (JPN) 2 - 0 Kanada Gideon Ng (CAN)
21-15 21-16
Polen Andrzej Grubba (POL) 2 - 0 Indonesien Anton Suseno (INA)
21-8 21-19
Polen Andrzej Grubba (POL) 2 - 0 Kanada Gideon Ng (CAN)
21-18 21-12
Japan Koji Matsushita (JPN) 2 - 0 Indonesien Anton Suseno (INA)
21-18 21-13
Indonesien Anton Suseno (INA) 2 - 0 Kanada Gideon Ng (CAN)
21-8 21-13
Japan Koji Matsushita (JPN) 2 - 1 Polen Andrzej Grubba (POL)
25-23 13-21 21-18
Spelare Vinster Förluster
Japan Koji Matsushita (JPN) 3 0
Polen Andrzej Grubba (POL) 2 1
Indonesien Anton Suseno (INA) 1 2
Kanada Gideon Ng (CAN) 0 3

Grupp P[redigera | redigera wikitext]

Frankrike Patrick Chila (FRA) 2 - 1 Indien Chetan Baboor (IND)
21-15 16-21 21-18
Grekland Kalinikos Kreanga (GRE) 2 - 0 Nigeria Segun Toriola (NGR)
21-12 21-15
Grekland Kalinikos Kreanga (GRE) 2 - 0 Indien Chetan Baboor (IND)
22-20 21-9
Frankrike Patrick Chila (FRA) 2 - 0 Nigeria Segun Toriola (NGR)
21-13 21-5
Nigeria Segun Toriola (NGR) 2 - 1 Indien Chetan Baboor (IND)
21-12 11-21 21-16
Frankrike Patrick Chila (FRA) 2 - 1 Grekland Kalinikos Kreanga (GRE)
21-14 16-21 21-13
Spelare Vinster Förluster
Frankrike Patrick Chila (FRA) 3 0
Grekland Kalinikos Kreanga (GRE) 2 1
Nigeria Segun Toriola (NGR) 1 2
Indien Chetan Baboor (IND) 0 3

Åttondelsfinaler[redigera | redigera wikitext]

Kina Liu Guoliang (CHN) 3 - 0 Japan Koji Matsushita (JPN)
21-18 21-10 21-17
Kanada Wen Huang (CAN) 3 - 1 Sverige Jan-Ove Waldner (SWE)
21-15 17-21 21-16 21-15
Tyskland Jörg Rosskopf (GER) 3 - 0 Frankrike Patrick Chila (FRA)
21-16 21-16 23-21
Sydkorea Taek Soo Lom (KOR) 3 - 1 Kina Kong Linghui (CHN)
21-17 21-18 20-22 21-12
Kina Wang Tao (CHN) 3 - 0 Sydkorea Nam Kyu Yoo (KOR)
21-15 21-16 21-19
Vitryssland Vladimir Samsonov (BLR) 3 - 0 Ryssland Dmitry Mazunov (RUS)
21-14 21-15 21-13
Tjeckien Petr Korbel (CZE) 3 - 2 Brasilien Hugo Hoyama (BRA)
17-21 19-21 21-17 21-14 21-13
Belgien Jean-Michel Saive (BEL) 3 - 0 Kroatien Zoran Primorac (CRO)
21-13 21-16 21-8

Kvartsfinaler[redigera | redigera wikitext]

Kina Liu Guoliang (CHN) 3 - 1 Kanada Wen Huang (CAN)
9-21 21-19 21-16 21-16
Tyskland Jörg Rosskopf (GER) 3 - 2 Sydkorea Taek Soo Lom (KOR)
12-21 24-26 21-12 16-21 26-24
Kina Wang Tao (CHN) 3 - 2 Vitryssland Vladimir Samsonov (BLR)
16-21 16-21 21-10 21-15 21-15
Tjeckien Petr Korbel (CZE) 3 - 0 Belgien Jean-Michel Saive (BEL)
21-10 21-13 21-19

Semifinaler[redigera | redigera wikitext]

Kina Liu Guoliang (CHN) 3 - 1 Tyskland Jörg Rosskopf (GER)
21-17 18-21 21-18 21-18
Kina Wang Tao (CHN) 3 - 0 Tjeckien Petr Korbel (CZE)
23-21 21-7 21-16

Bronsmatch[redigera | redigera wikitext]

Tyskland Jörg Rosskopf (GER) 3 - 1 Tjeckien Petr Korbel (CZE)
21-11 19-21 21-18 21-19

Final[redigera | redigera wikitext]

Kina Liu Guoliang (CHN) 3 - 2 Kina Wang Tao (CHN)
21-12 22-24 21-19 15-21 21-6