Miljard

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
1 000 000 000
Aritmetiska egenskaper
Primfaktorisering29 · 59
Delare1, 2, 4, 5, 8, 10, 16, 20, 25, 32, 40, 50, 64, 80, 100, 125, 128, 160, 200, 250, 256, 320, 400, 500, 512, 625, 640, 800, 1000, 1250, 1280, 1600, 2000, 2500, 2560, 3125, 3200, 4000, 5000, 6250, 6400, 8000, 10000, 12500, 12800, 15625, 16000, 20000, 25000, 31250, 32000, 40000, 50000, 62500, 64000, 78125, 80000, 100000, 125000, 156250, 160000, 200000, 250000, 312500, 320000, 390625, 400000, 500000, 625000, 781250, 800000, 1000000, 1250000, 1562500, 1600000, 1953125, 2000000, 2500000, 3125000, 3906250, 4000000, 5000000, 6250000, 7812500, 8000000, 10000000, 12500000, 15625000, 20000000, 25000000, 31250000, 40000000, 50000000, 62500000, 100000000, 125000000, 200000000, 250000000, 500000000, 1000000000
Delarsumma2497558338
Numeraler
RomersktM
Binärt111011100110101100101000000000
Ternärt2120200200021010001
Kvarternärt323212230220000
Kvinärt4022000000000
Senärt243121245344
Oktalt7346545000
Duodecimalt23AA93854
Hexadecimalt3B9ACA00
VigesimaltFCA0000
Basen 36GJDGXS

En miljard (1 000 000 000 eller 109), med äldre stavning milliard, är ett naturligt tal.

En miljard är 1 000 miljoner eller en tusendel av en biljon.

amerikansk engelska – och sedan 1974 även på brittisk engelska – heter miljard "billion". Dessförinnan var en miljard en "milliard" och en biljon en "billion" i Storbritannien. För detaljer se långa och korta skalan för stora tal.

Miljard förkortas i tekniska sammanhang till G (giga), i allmänna sammanhang är förkortningen för miljard(er) md enligt Språkrådet. När miljard(er) nämns tillsammans med kr, skrivs förkortningarna ofta ihop, det vill säga mdkr. I ordet gigabyte kan giga antingen betyda en miljard eller 1 073 741 824 (230).

(Miljard skulle ha hetat seskviljon från det latinska ordet för en och en halv om mönstret från miljon och biljon följts.)

Exempel på en miljard[redigera | redigera wikitext]

Källor[redigera | redigera wikitext]

Den här artikeln är helt eller delvis baserad på material från engelskspråkiga Wikipedia, 1,000,000,000, 1 maj 2013.

Se även[redigera | redigera wikitext]