Hoppa till innehållet

National Hockey League 2001/2002

Från Wikipedia
NHL
Säsong2001/2002
VinnareDetroit Red Wings (Stanley Cup efter slutspel)
Vinnare av poängliganJarome Iginla, Calgary Flames 96p (52+44)
Totalt antal mål6.442
Målsnitt/match5,24

National Hockey League 2001/2002 var den 85:e säsongen av NHL, där samtliga 30 lag spelade 82 grundseriesmatcher innan det avgjorts vilka 16 lag som gick vidare till slutspelet. Detroit Red Wings vann Stanley Cup för tionde gången efter seger i finalserien mot Carolina Hurricanes med 4-1 i matcher.

Jarome Iginla, Calgary Flames, vann poängligan på 96 poäng (52 mål + 44 assist). Därmed satte Iginla stopp på en svit som pågått sedan säsongen 1980/1981, då enbart Wayne Gretzky (10 gånger), Mario Lemieux (6 gånger) och Jaromír Jágr (5 gånger) vunnit poängligan i grundserien under alla dessa säsonger. Iginla blev också den första spelaren ifrån Calgary Flames som vunnit poängligan.

Eastern Conference

[redigera | redigera wikitext]

Not: SM = Spelade matcher, V = Vunna, O = Oavgjorda, F = Förlorade, ÖTF = Övertidsförlust, GM = Gjorda mål, IM = Insläppta mål, Pts = Poäng, MSK = Målskillnad

  • Lag i GRÖN färg till slutspel.
  • Lag i RÖD färg har spelat klart för säsongen.

Lagen som kvalificerade sig för slutspel förutom de fyra divisionsvinnarna var de tolv lag (sex i varje konferens) som hade mest poäng i grundserien.

Atlantic Division SM V O F ÖTF GM IM Pts MSK
Philadelphia Flyers82421327323419297+42
New York Islanders82421228423922096+19
New Jersey Devils82411328420518795+18
New York Rangers8236838422725880-31
Pittsburgh Penguins82281341519824969-51
Northeast Division SM V O F ÖTF GM IM Pts MSK
Boston Bruins824315249236201101+35
Toronto Maple Leafs824314254249207100+42
Ottawa Senators82391627724320894+35
Montreal Canadiens82361531320720987-2
Buffalo Sabres82351235121320082+13
Southeast Division SM V O F ÖTF GM IM Pts MSK
Carolina Hurricanes82352126521721791+0
Washington Capitals82361333222824085-12
Tampa Bay Lightning82271540417821969-41
Florida Panthers82221644618025060-70
Atlanta Thrashers82191647518728854-101

Western Conference

[redigera | redigera wikitext]
Central Division SM V O F ÖTF GM IM Pts MSK
Detroit Red Wings825114174251187116+64
St. Louis Blues82431227422718898+39
Chicago Blackhawks82411427121620796+9
Nashville Predators82281341019623069-34
Columbus Blue Jackets82221347516425557-91
Northwest Division SM V O F ÖTF GM IM Pts MSK
Colorado Avalanche8245928121216999+43
Vancouver Canucks82421030325421194+43
Edmonton Oilers82381628420518292+23
Calgary Flames82321535320122079-19
Minnesota Wild82262135919523873-43
Pacific Division SM V O F ÖTF GM IM Pts MSK
San Jose Sharks82441127324819999+49
Phoenix Coyotes82401527622821095+18
Los Angeles Kings82401527421419095+24
Dallas Stars82361828521521390+2
Mighty Ducks of Anaheim82291142317519869-23

Not: SM = Spelade matcher, M = Mål, A = Assists, Pts = Poäng

Spelare Lag SM M A Pts
Jarome IginlaCalgary82524496
Markus NäslundVancouver81405090
Todd BertuzziVancouver72364985
Mats SundinToronto82413980
Jaromír JágrWashington69314879
Joe SakicColorado82265379
Pavol DemitraSt Louis82354378
Adam OatesWashington / Philadelphia80146478
Mike ModanoDallas78344377
Ron FrancisCarolina80275077

16 lag gör upp om Stanley Cup. Samtliga matchserier avgörs i bäst av sju matcher.

  Kvartsfinaler inom konferensen Semifinaler inom konferensen Finaler inom konferensen Stanley Cup-finalen
                                     
1  Boston Bruins 2     4  Toronto Maple Leafs 4  
8  Montreal Canadiens 4     7  Ottawa Senators 3  
2  Philadelphia Flyers 1 Östra konferensen
7  Ottawa Senators 4  
    3  Carolina Hurricanes 4  
  4  Toronto Maple Leafs 2  
3  Carolina Hurricanes 4  
6  New Jersey Devils 2  
4  Toronto Maple Leafs 4   3  Carolina Hurricanes 4
5  New York Islanders 3     8  Montreal Canadiens 2  
  E3  Carolina Hurricanes 1
(Lagen omseedas efter kvartfinalerna)
  W1  Detroit Red Wings 4
1  Detroit Red Wings 4     1  Detroit Red Wings 4
8  Vancouver Canucks 2     4  St. Louis Blues 1  
2  Colorado Avalanche 4
7  Los Angeles Kings 3  
  1  Detroit Red Wings 4
  2  Colorado Avalanche 3  
3  San Jose Sharks 4  
6  Phoenix Coyotes 1   Västra konferensen
4  St. Louis Blues 4   2  Colorado Avalanche 4
5  Chicago Blackhawks 1     3  San Jose Sharks 3  

Stanley Cup-finalen

[redigera | redigera wikitext]

Detroit Red Wings vs. Carolina Hurricanes

Stanley Cup-final 2002
Match 1
DagDatumHemmalagBortalagResultatSuddenArenaStällning
Tisdag4 juniDetroitCarolina2 - 300:58Joe Louis Arena, Detroit0 - 1
Match 2
DagDatumHemmalagBortalagResultatArenaStällning
Torsdag6 juniDetroitCarolina3 - 1Joe Louis Arena, Detroit1 - 1
Match 3
DagDatumHemmalagBortalagResultatSuddenArenaStällning
Lördag8 juniCarolinaDetroit2 - 354:47Raleigh Arena, Raleigh1 - 2
Match 4
DagDatumHemmalagBortalagResultatArenaStällning
Måndag10 juniCarolinaDetroit0 - 3Raleigh Arena, Raleigh1 - 3
Match 5
DagDatumHemmalagBortalagResultatArenaStällning
Torsdag13 juniDetroitCarolina3 - 1Joe Louis Arena, Detroit4 - 1

Detroit Red Wings vann finalserien med 4-1 i matcher

Poängligan slutspelet

[redigera | redigera wikitext]

Not: SM = Spelade matcher, M = Mål, A = Assists, Pts = Poäng

Spelare Lag SM M A Pts
Peter ForsbergColorado2091827
Steve YzermanDetroit2361723
Joe SakicColorado2191019
Brendan ShanahanDetroit2381119
Gary RobertsToronto1971219
Sergej FedorovDetroit2351419
Brett HullDetroit2310818
Ron FrancisCarolina2361016
Nicklas LidströmDetroit2351116
Alyn McCauleyToronto2051015

Några kända debutanter under säsongen:

Sista matchen

[redigera | redigera wikitext]

Bland de som gjorde sin sista säsongen i NHL märks:

NHL awards 2001–2002
Presidents' Trophy:Detroit Red Wings
Prince of Wales Trophy:Carolina Hurricanes
Clarence S. Campbell Bowl:Detroit Red Wings
Art Ross Memorial Trophy:Jarome Iginla, Calgary Flames
Bill Masterton Memorial Trophy:Saku Koivu, Montreal Canadiens
Calder Memorial Trophy:Dany Heatley, Atlanta Thrashers
Conn Smythe Trophy:Nicklas Lidström, Detroit Red Wings
Frank J. Selke Trophy:Michael Peca, New York Islanders
Hart Memorial Trophy:José Théodore, Montreal Canadiens
Jack Adams Award:Bob Francis, Phoenix Coyotes
James Norris Memorial Trophy:Nicklas Lidström, Detroit Red Wings
King Clancy Memorial Trophy:Ron Francis, Carolina Hurricanes
Lady Byng Memorial Trophy:Ron Francis, Carolina Hurricanes
Lester B. Pearson Award:Jarome Iginla, Calgary Flames
Lester Patrick Trophy:Herb Brooks, Larry Pleau
Maurice "Rocket" Richard Trophy:Jarome Iginla, Calgary Flames
NHL Plus/Minus Award:Chris Chelios, Detroit Red Wings
Roger Crozier Saving Grace Award:José Théodore, Montreal Canadiens
Vezina Trophy:José Théodore, Montreal Canadiens
William M. Jennings Trophy:Patrick Roy, Colorado Avalanche
Första laget  Position  Andra laget
Patrick Roy, Colorado Avalanche M José Théodore, Montreal Canadiens
Nicklas Lidström, Detroit Red Wings B Rob Blake, Colorado Avalanche
Chris Chelios, Detroit Red Wings B Sergej Gontjar, Washington Capitals
Joe Sakic, Colorado Avalanche C Mats Sundin, Toronto Maple Leafs
Jarome Iginla, Calgary Flames HF Bill Guerin, Boston Bruins
Markus Näslund, Vancouver Canucks VF Brendan Shanahan, Detroit Red Wings
Den här artikeln är helt eller delvis baserad på material från enkla engelskspråkiga Wikipedia.