Columbus Blue Jackets

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök
Columbus Blue Jackets
Boone Jenner - Columbus Blue Jackets.jpg
LigaNational Hockey League
ConferenceEastern Conference
DivisionMetropolitan Division
Grundad25 juni 1997
LaghistorikColumbus Blue Jackets
2000 –
StadUSA Columbus,
Ohio, USA
ArenaNationwide Arena
Kapacitet18 144
LagfärgerMörkblå, röd, silver och vit
                   
Organisation
ÄgareColhoc LP
OrdförandeJohn P. McConnell
PresidentMike Priest
(affärsverksamheten)
John Davidson
(ishockeyverksamheten)
General managerJarmo Kekäläinen
TränareBrad Larsen
KaptenBoone Jenner
FarmarlagAHL
Cleveland Monsters
ECHL
Kalamazoo Wings
Statistik
Flest matcherRick Nash (674)
Flest målRick Nash (289)
Flest assistsRick Nash (258)
Flest poängRick Nash (547)
Flest utv.minJared Boll (1 195)
Utmärkelser
Divisionsmästare(0)
Presidents' Trophy(0)
Conference-mästare(0)
Stanley Cup-segrar(0)
Övrigt
WebbplatsNHL.com/BlueJackets

Columbus Blue Jackets är en amerikansk ishockeyorganisation vars lag är baserat i Columbus, Ohio och som har varit medlemsorganisation i National Hockey League (NHL) sedan den 25 juni 1997, dock i spel sedan säsong 2000–2001.[1] De spelar sina hemmamatcher i Nationwide Arena sedan de började spela i NHL.[2] Laget spelar i Metropolitan Division tillsammans med Carolina Hurricanes, New Jersey Devils, New York Islanders, New York Rangers, Philadelphia Flyers, Pittsburgh Penguins och Washington Capitals.[3]

De har dock aldrig vunnit Stanley Cup men nådde för första gången andra rundan i slutspelet för säsongen 2018–2019. I första rundan vann de överraskande fyra raka matcher mot Tampa Bay Lightning.[4]

Bluce Jackets har genom åren haft en del namnkunniga spelare som Rick Nash, Artemij Panarin, Sergej Bobrovskij, Sergej Fjodorov, Adam Foote och Seth Jones.

Historia[redigera | redigera wikitext]

1997 lämnade Worthington Industries grundare John H. McConnell in en intresseanmälan om att få Columbus på NHL:s karta. Columbus var då USA:s största stad utan något lag i någon av de fyra stora sportligorna NHL, MLB, NBA och NFL. Staden Columbus anordnade en folkomröstning om man skulle använda skattemedel för att finansiera en ny arena, som är en viktig del för att få ett NHL-lag. Några månader senare besökte NHL:s kommissionär Gary Bettman staden och diskuterade med de ledande i Columbus. Dessa meddelade att staden inte var beredd att gå emot resultatet i folkomröstningen vid ett eventuellt nej. Efter mötet hade Bettman ett privat möte med McConnell där McConnell garanterade att en arena skulle bli byggd oavsett utgång i folkomröstningen.[5] Folkomröstningen i maj 1997 innebar ett nej. Nu var det osäkert hur det skulle gå med att få ett lag. Men den 31 maj 1997 gick ett av de större amerikanska försäkringsbolagen Nationwide Mutual Insurance Company ut och meddelade att man kommer att finansiera hela bygget av en ny arena i Columbus. Kostnaden kom att bli $ 150 miljoner. Nationwides huvudkontor är baserat i Columbus och ligger mitt emot arenan. 25 juni 1997 offentliggjorde NHL att Columbus kommer att få ett NHL-lag. Columbus Blue Jackets, som laget kom att heta, anslöt sig till NHL när Nationwide Arena blev klar år 2000.[6]

Blue Jackets namn och logotyp är inspirerade av delstaten Ohios aktiva deltagande i det amerikanska inbördeskriget, bland annat genom tillverkning av de blå uniformerna som användes.

Stanley Cup-spel[redigera | redigera wikitext]

2000-talet[redigera | redigera wikitext]

  • 2001 – Missade slutspel.
  • 2002 – Missade slutspel.
  • 2003 – Missade slutspel.
  • 2004 – Missade slutspel.
  • 2005 – Lockout.
  • 2006 – Missade slutspel.
  • 2007 – Missade slutspel.
  • 2008 – Missade slutspel.
  • 2009 – Förlorade i första ronden mot Detroit Red Wings med 4-0 i matcher.

2010-talet[redigera | redigera wikitext]

2020-talet[redigera | redigera wikitext]

Nuvarande spelartrupp[redigera | redigera wikitext]

Spelartruppen 2022/2023[redigera | redigera wikitext]

Senast uppdaterad: 4 augusti 2022.
Alla spelare som har kontrakt med Blue Jackets[7] och har spelat för dem under aktuell säsong[8] listas i spelartruppen. Spelarnas löner är i amerikanska dollar[9] och är vad de skulle få ut om de vore i NHL-truppen under hela grundserien (oktober–april)[10]. Löner i kursiv stil är ej bekräftade.

Målvakter
Nr Namn Födelsedatum Födelseort Lön 22/23 Kontrakt Kom till laget Kom ifrån
40 Ryssland Daniil Tarasov 27 mars 1999 (23 år) Novokuznetsk, Ryssland $750 000 [11] 2025 2021 Cleveland Monsters
60 Kanada Jet Greaves 30 mars 2001 (21 år) Cambridge, Ontario, Kanada $750 000 [12] 2024 2022 Cleveland Monsters
70 Finland Joonas Korpisalo 28 april 1994 (28 år) Björneborg, Finland $1 300 000 [13] 2023 2016 Lake Erie Monsters
90 Lettland Elvis Merzļikins 13 april 1994 (28 år) Riga, Lettland $5 250 000 [14] 2027 2019 HC Lugano
Backar
Nr Namn Födelsedatum Födelseort Lön 22/23 Kontrakt Kom till laget Kom ifrån
2 USA Andrew Peeke 17 mars 1998 (24 år) Parkland, Florida, USA $825 000 [15] 2023 2019 Cleveland Monsters
5 USA Gavin Bayreuther 12 maj 1994 (28 år) Canaan, New Hampshire, USA $750 000 [16] 2023 2021 Cleveland Monsters
8 USA Zach WerenskiA 19 juli 1997 (25 år) Grosse Pointe, Michigan, USA $10 000 000 [17] 2028 2016 Michigan Wolverines
22 Kanada Jake Bean 9 juni 1998 (24 år) Calgary, Alberta, Kanada $2 200 000 [18] 2024 2021 Carolina Hurricanes
27 Sverige Adam Boqvist 15 augusti 2000 (21 år) Falun, Sverige $2 000 000 [19] 2025 2021 Chicago Blackhawks
32 Kanada Jake Christiansen 3 oktober 1994 (27 år) West Vancouver, British Columbia, Kanada $925 000 [20] 2023 2022 Hartford Wolf Pack
44 Ryssland Vladislav Gavrikov 21 november 1995 (26 år) Jaroslavl, Ryssland $4 200 000 [21] 2023 2019 SKA Sankt Petersburg
75 Schweiz Tim Berni 11 februari 2000 (22 år) Männedorf, Schweiz $925 000 [22] 2023 2020 ZSC Lions
77 USA Nick Blankenburg 12 maj 1998 (24 år) Washington, Michigan, USA $800 000 [23] 2024 2022 Michigan Wolverines
81 Tjeckien Stanislav Svozil 17 januari 2003 (19 år) Přerov, Tjeckien $842 500 [24] 2024 2022 Regina Pats
94 Norge Ole Julian Bjørgvik Holm 23 maj 2002 (20 år) Oslo, Norge $835 000 [25] 2024 2022 Mississauga Steelheads
-- Sverige Marcus Björk 24 november 1997 (24 år) Umeå, Sverige $925 000 [26] 2023 2022 Brynäs IF
-- Kanada Erik Gudbranson 7 januari 1992 (30 år) Orleans, Ontario, Kanada $5 000 000 [27] 2026 2022 Calgary Flames
-- Tjeckien David Jiříček 28 november 2003 (18 år) Klatovy, Tjeckien $950 000 [28] 2025 2022 HC Škoda Plzeň
-- Slovakien Samuel Kňažko 7 augusti 2002 (20 år) Trenčín, Slovakien $842 500 [29] 2024 2022 HC TPS
-- Kanada Denton Mateychuk 12 juli 2004 (18 år) Winnipeg, Manitoba, Kanada $950 000 [30] 2025 2022 Moose Jaw Warriors
-- USA Billy Sweezey 6 februari 1996 (26 år) Hanson, Massachusetts, USA $775 000 [31] 2024 2022 Cleveland Monsters
Forwards
Nr Namn Pos Födelsedatum Födelseort Lön 22/23 Kontrakt Kom till laget Kom ifrån
7 USA Sean Kuraly C/VF 20 januari 1993 (29 år) Dublin, Ohio, USA $2 750 000 [32] 2025 2021 Boston Bruins
13 Kanada Kent Johnson C 18 augusti 2002 (19 år) Port Moody, British Columbia, Kanada $925 000 [33] 2024 2022 Michigan Wolverines
14 Sverige Gustav NyquistA HF/VF 1 september 1989 (32 år) Halmstad, Sverige $5 000 000 [34] 2023 2019 San Jose Sharks
17 Kanada Justin Danforth HF/C 15 mars 1993 (29 år) Oshawa, Ontario, Kanada $975 000 [35] 2024 2021 Cleveland Monsters
19 Kanada Liam Foudy C/YF 4 februari 2000 (22 år) Toronto, Ontario, Kanada $750 000 [36] 2024 2022 Cleveland Monsters
21 USA Josh Dunne C 8 december 1998 (23 år) O'Fallon, Missouri, USA $874 125 [37] 2023 2021 Cleveland Monsters
23 Kanada Brendan Gaunce VF/C 25 mars 1994 (28 år) Sudbury, Ontario, Kanada $750 000 [38] 2024 2022 Cleveland Monsters
29 Finland Patrik Laine VF/HF 19 april 1998 (24 år) Tammerfors, Finland $7 500 000 [39] 2026 2021 Winnipeg Jets
34 Kanada Cole Sillinger C 16 maj 2003 (19 år) Columbus, Ohio, USA $925 000 [40] 2024 2021 Sioux Falls Stampede
38 Kanada Boone JennerC C/VF 15 juni 1993 (29 år) London, Ontario, Kanada $3 750 000 [41] 2026 2013 Oshawa Generals
39 Kanada Tyler Angle C 30 september 2000 (21 år) Niagara Falls, Ontario, Kanada $842 500 [42] 2024 2021 Cleveland Monsters
42 Frankrike Alexandre Texier VF/C 13 september 1999 (22 år) Grenoble, Frankrike $1 750 000 [43] 2023 2019 Cleveland Monsters
50 USA Eric Robinson VF 14 juni 1995 (27 år) Bellmawr, New Jersey, USA $1 500 000 [44] 2024 2019 Cleveland Monsters
55 USA Carson Meyer HF 18 augusti 1997 (24 år) Powell, Ohio, USA $750 000 [45] 2023 2022 Cleveland Monsters
52 Sverige Emil Bemström C/HF 1 juni 1999 (23 år) Nyköping, Sverige $900 000 [46] 2024 2019 Djurgården Hockey
59 Ryssland Jegor Tjinachov HF 1 februari 2001 (21 år) Omsk, Ryssland $925 000 [47] 2024 2021 Avangard Omsk
64 Kanada Trey Fix-Wolansky HF 26 maj 1999 (23 år) Edmonton, Alberta, Kanada $750 000 [48] 2023 2022 Cleveland Monsters
93 Tjeckien Jakub Voráček HF/VF 15 augusti 1989 (32 år) Kladno, Tjeckoslovakien $6 250 000 [49] 2024 2021 Philadelphia Flyers
96 USA Jack Roslovic HF/C 29 januari 1997 (25 år) Columbus, Ohio, USA $4 000 000 [50] 2024 2021 Winnipeg Jets
-- USA Johnny Gaudreau VF 13 augusti 1993 (28 år) Salem, New Jersey, USA $9 750 000 [51] 2029 2022 Calgary Flames
-- Finland Joona Luoto VF/HF 26 september 1997 (24 år) Tammerfors, Finland $750 000 [52] 2023 2022 Tappara
-- Ryssland Kirill Martjenko HF 21 juli 2000 (22 år) Barnaul, Ryssland $925 000 [53] 2024 2022 SKA Sankt Petersburg
-- Kanada Mathieu Olivier HF 11 februari 1997 (25 år) Saint-Lambert-de-Lauzon, Québec, Kanada $750 000 [54] 2023 2022 Milwaukee Admirals
-- Finland Mikael Pyyhtiä C 17 december 2001 (20 år) Åbo, Finland $842 500 [55] 2025 2022 HC TPS
Positioner: CHFVFYF | C = Lagkapten; A = Assisterande lagkapten | Injury icon 2.svg = Långtidsskadad

Spelargalleri[redigera | redigera wikitext]

Staben[redigera | redigera wikitext]

Brad Larsen när han spelade för Atlanta Trashers i NHL, 2007.

Uppdaterat: 12 juni 2021.[56]

Yrkestitel Namn
President för ishockeyverksamheten John Davidson
General manager Jarmo Kekäläinen
Assistent till general manager Rick Nash
Assisterande general manager Josh Flynn
Basil McRae
Chef för spelarpersonalen Chris Clark
Tränare Brad Larsen
Assisterande tränare Kelly McCudden
Brad Shaw
Målvaktstränare Manny Legace
Fystränare Kevin Collins
Utvecklingstränare för europeiska spelare Jarkko Ruutu
Utvecklingstränare för målvakter Jim Corsi
Utvecklingstränare Jared Boll

Utmärkelser[redigera | redigera wikitext]

Pensionerade nummer[redigera | redigera wikitext]

Blue Jackets har inte pensionerat något nummer medan själva ligan har pensionerat ett nummer.

Hall of Famers[redigera | redigera wikitext]

Spelare[redigera | redigera wikitext]

Troféer[redigera | redigera wikitext]

Calder Memorial Trophy

Maurice "Rocket" Richard Trophy

NHL Foundation Player Award

  • Rick Nash: 2008-2009

Vézina Trophy

  • Sergej Bobrovskij: 2012-2013

General managers[redigera | redigera wikitext]

Tränare[redigera | redigera wikitext]

Lagkaptener[redigera | redigera wikitext]

Statistik[redigera | redigera wikitext]

Poängledare[redigera | redigera wikitext]

Topp tio för mest poäng i klubbens historia. Siffrorna uppdateras efter varje genomförd säsong.
Pos = Position; SM = Spelade matcher; M = Mål; A = Assists; P = Poäng; P/M = Poäng per match * = Fortfarande aktiv i klubben ** = Fortfarande aktiv i NHL

Grundserie[redigera | redigera wikitext]

Uppdaterat efter 2011-12

Spelare Pos SM M A P P/M
Rick Nash** VF 674 289 258 547 .81
David Výborný C 543 113 204 317 .58
R. J. Umberger VF 323 94 104 198 .61
Nikolaj Zjerdev HF 283 76 105 181 .64
Geoff Sanderson VF 261 88 80 168 .72
Antoine Vermette** C 241 61 91 152 .63
Derick Brassard** C 275 51 100 151 .55
Manny Malhotra C 344 53 92 145 .42
Kristian Huselius VF 189 58 84 142 .76
Ray Whitney VF 151 45 95 140 .93

Svenska spelare[redigera | redigera wikitext]

Uppdaterat: 2012-04-17

Spelare Position Matcher¹ Matcher² Från Till Tröjnummer Stanley Cup's Övrigt
Mattias Timander Back 154 0 2000 2002 37 0
Anders Eriksson Back 66 0 2003 2004 2 0
Joakim Lindström Center 37 0 2005 2008 50, 38 0
Anders Eriksson Back 79 0 2006 2007 2 0 Återvände efter spel i HV71 och Metallurg Magnitogorsk
Fredrik Modin Vänsterforward 176 4 2006 2010 33 0 Alternerande lagkapten 2008-2010
Christian Bäckman Back 56 0 2008 2009 5 0
Kristian Huselius Vänsterforward 189 4 2008 20 0
Dick Tärnström Back 19 0 2008 2008 23 0
Samuel Påhlsson Center 222 0 2009 2012 26 0
Anton Strålman Back 124 0 2009 2011 6 0
Gustaf Wesslau Målvakt 0 0 2010 2011 - 0

¹ = Grundserie

² = Slutspel

Första draftval[redigera | redigera wikitext]

(2000–2014, B)

Vald som nummer fyra.

(2003–2011, MV)

Vald som nummer åtta.

(2002–, VF)

Vald som nummer ett.

(2003–2009, 2010–2011, HF)

Vald som nummer fyra.

(2005–2010, VF)

Vald som nummer åtta.

(2007–2013, C)

Vald som nummer sex.

(2007–, C)

Vald som nummer sex.

(2008–, HF)

Vald som nummer sju.

(2008–2012, VF)

Vald som nummer sex.

(2010–, B)

Vald som nummer 21.

(2011–, C)

Vald som nummer fyra.

(2013–, B)

Vald som nummer två.

(2014–, C)

Vald som nummer 14.

(2014–, VF)

Vald som nummer 19.

(2014–, C)

Vald som nummer 27.

(2015–, VF)

Vald som nummer 16.

(2016–, B)

Vald som nummer åtta.

(, B)

Vald som nummer 29.

(2016–, B)

Vald som nummer tre.

Referenser[redigera | redigera wikitext]

  1. ^ Kreiser, John. ”June 25: NHL approves addition of four teams”. NHL.com. https://www.nhl.com/news/this-date-in-nhl-history-june-25/c-280997450. 
  2. ^ Felkey, Eric. ”Columbus Blue Jackets: Entertaining, loyal fanbase fills the Nationwide Arena”. BleacherReport.com. https://bleacherreport.com/articles/368795-nationwide-arena-blue-jackets-have-found-entertaining-and-loyal-fanbase. 
  3. ^ ”Teams”. NHL.com. https://www.nhl.com/info/teams. 
  4. ^ Merz, Craig. ”Blue Jackets eliminated from playoffs after squandering series lead”. NHL.com. https://www.nhl.com/news/why-columbus-blue-jackets-were-eliminated-from-2019-stanley-cup-playoffs/c-307263132. 
  5. ^ ”Public memorial honors Blue Jackets owner McConnell”. USAToday.com. http://www.usatoday.com/sports/hockey/2008-05-07-2296661618_x.htm. 
  6. ^ ”Blue Jackets History”. BlueJackets.com. http://bluejackets.nhl.com/club/page.htm?bcid=new_his_timeline. 
  7. ^ ”Columbus Blue Jackets”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/teams/bluejackets. 
  8. ^ ”2021–22 Columbus Blue Jackets roster and statistics: Scoring regular season”. Hockey-Reference.com. https://www.hockey-reference.com/teams/CBJ/2022.html#all_skaters. 
  9. ^ Collective bargaining agreement between National Hockey League and National Hockey League Players' Association – 11.17 Currency. NHL.com. 2013. sid. 71. http://www.nhl.com/nhl/en/v3/ext/CBA2012/NHL_NHLPA_2013_CBA.pdf 
  10. ^ Hanson, Drew. ”NHL salaries not as advertised”. TheHockeyWriters.com. https://thehockeywriters.com/nhl-salaries-not-as-advertised/. 
  11. ^ ”Daniil Tarasov”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/daniil-tarasov1. 
  12. ^ ”Jet Greaves”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/jet-greaves. 
  13. ^ ”Joonas Korpisalo”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/joonas-korpisalo. 
  14. ^ ”Elvis Merzlikins”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/elvis-merzlikins. 
  15. ^ ”Andrew Peeke”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/andrew-peeke. 
  16. ^ ”Gavin Bayreuther”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/gavin-bayreuther. 
  17. ^ ”Zachary Werenski”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/zachary-werenski. 
  18. ^ ”Jake Bean”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/jake-bean. 
  19. ^ ”Adam Boqvist”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/adam-boqvist. 
  20. ^ ”Jacob Christiansen”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/jacob-christiansen. 
  21. ^ ”Vladislav Gavrikov”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/vladislav-gavrikov. 
  22. ^ ”Tim Berni”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/tim-berni. 
  23. ^ ”Nick Blankenburg”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/nick-blankenburg. 
  24. ^ ”Stanislav Svozil”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/stanislav-svozil. 
  25. ^ ”Ole Julian Bjørgvik Holm”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/ole-julian-bjorgvik-holm. 
  26. ^ ”Marcus Bjork”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/marcus-bjork. 
  27. ^ ”Erik Gudbranson”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/erik-gudbranson. 
  28. ^ ”David Jiricek”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/david-jiricek. 
  29. ^ ”Samuel Knazko”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/samuel-knazko. 
  30. ^ ”Denton Mateychuk”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/denton-mateychuk. 
  31. ^ ”Billy Sweezey”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/billy-sweezey. 
  32. ^ ”Sean Kuraly”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/sean-kuraly. 
  33. ^ ”Kent Johnson”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/kent-johnson. 
  34. ^ ”Gustav Nyquist”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/gustav-nyquist. 
  35. ^ ”Justin Danforth”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/justin-danforth. 
  36. ^ ”Liam Foudy”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/liam-foudy. 
  37. ^ ”Joshua Dunne”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/joshua-dunne. 
  38. ^ ”Brendan Gaunce”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/brendan-gaunce. 
  39. ^ ”Patrik Laine”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/patrik-laine. 
  40. ^ ”Cole Sillinger”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/cole-sillinger. 
  41. ^ ”Boone Jenner”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/boone-jenner. 
  42. ^ ”Tyler Angle”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/tyler-angle. 
  43. ^ ”Alexandre Texier”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/alexandre-texier. 
  44. ^ ”Eric Robinson”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/eric-robinson1. 
  45. ^ ”Carson Meyer”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/carson-meyer. 
  46. ^ ”Emil Bemström”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/emil-bemstrom. 
  47. ^ ”Yegor Chinakhov”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/yegor-chinakhov. 
  48. ^ ”Trey Fix-Wolansky”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/trey-fix-wolansky. 
  49. ^ ”Jakub Voracek”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/jakub-voracek. 
  50. ^ ”Jack Roslovic”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/jack-roslovic. 
  51. ^ ”Johnny Gaudreau”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/johnny-gaudreau. 
  52. ^ ”Joona Luoto”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/joona-luoto. 
  53. ^ ”Kirill Marchenko”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/kirill-marchenko. 
  54. ^ ”Mathieu Olivier”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/mathieu-olivier. 
  55. ^ ”Mikael Pyyhtiä”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/mikael-pyyhtia. 
  56. ^ ”Columbus Blue Jackets Hockey Operations Department”. NHL.com/BlueJackets. https://www.nhl.com/bluejackets/team/staff. 
  57. ^ Masisak, Corey. ”Nicklas Lidstrom, Sergei Fedorov, Chris Pronger lead Hockey Hall of Fame Class of 2015”. NHL.com. http://www.nhl.com/ice/news.htm?id=772913. 

Externa länkar[redigera | redigera wikitext]