Hoppa till innehållet

Columbus Blue Jackets

Från Wikipedia
Columbus Blue Jackets
LigaNational Hockey League
ConferenceEastern Conference
DivisionMetropolitan Division
Grundad25 juni 1997
LaghistorikColumbus Blue Jackets
2000 –
StadUSA Columbus,
Ohio, USA
ArenaNationwide Arena
Kapacitet18 144
LagfärgerMörkblå, röd, silver och vit
                   
Organisation
ÄgareColhoc LP
OrdförandeJohn P. McConnell
PresidentMike Priest
(affärsverksamheten)
Don Waddell
(ishockeyverksamheten)
General managerDon Waddell
TränareVakant
KaptenBoone Jenner
FarmarlagAHL
Cleveland Monsters
Statistik
Flest matcherRick Nash (674)
Flest målRick Nash (289)
Flest assistsRick Nash (258)
Flest poängRick Nash (547)
Flest utv.minJared Boll (1 195)
Utmärkelser
Divisionsmästare(0)
Presidents' Trophy(0)
Conference-mästare(0)
Stanley Cup-segrar(0)
Övrigt
WebbplatsNHL.com/BlueJackets

Columbus Blue Jackets är en amerikansk ishockeyorganisation vars lag är baserat i Columbus, Ohio och som har varit medlem i National Hockey League (NHL) sedan den 25 juni 1997, dock i spel sedan säsong 2000–2001.[1] De spelar sina hemmamatcher i Nationwide Arena sedan de började spela i NHL.[2] Laget spelar i Metropolitan Division tillsammans med Carolina Hurricanes, New Jersey Devils, New York Islanders, New York Rangers, Philadelphia Flyers, Pittsburgh Penguins och Washington Capitals.[3]

De har dock aldrig vunnit Stanley Cup men nådde för första gången andra rundan i slutspelet för säsongen 2018–2019. I första rundan vann de överraskande fyra raka matcher mot Tampa Bay Lightning.[4]

Bluce Jackets har genom åren haft en del namnkunniga spelare som Rick Nash, Artemij Panarin, Sergej Bobrovskij, Sergej Fjodorov, Adam Foote och Seth Jones.

Historia[redigera | redigera wikitext]

1997 lämnade Worthington Industries grundare John H. McConnell in en intresseanmälan om att få Columbus på NHL:s karta. Columbus var då USA:s största stad utan något lag i någon av de fyra stora sportligorna NHL, MLB, NBA och NFL. Staden Columbus anordnade en folkomröstning om man skulle använda skattemedel för att finansiera en ny arena, som är en viktig del för att få ett NHL-lag. Några månader senare besökte NHL:s kommissionär Gary Bettman staden och diskuterade med de ledande i Columbus. Dessa meddelade att staden inte var beredd att gå emot resultatet i folkomröstningen vid ett eventuellt nej. Efter mötet hade Bettman ett privat möte med McConnell där McConnell garanterade att en arena skulle bli byggd oavsett utgång i folkomröstningen.[5] Folkomröstningen i maj 1997 innebar ett nej. Nu var det osäkert hur det skulle gå med att få ett lag. Men den 31 maj 1997 gick ett av de större amerikanska försäkringsbolagen Nationwide Mutual Insurance Company ut och meddelade att man kommer att finansiera hela bygget av en ny arena i Columbus. Kostnaden kom att bli $ 150 miljoner. Nationwides huvudkontor är baserat i Columbus och ligger mitt emot arenan. 25 juni 1997 offentliggjorde NHL att Columbus kommer att få ett NHL-lag. Columbus Blue Jackets, som laget kom att heta, anslöt sig till NHL när Nationwide Arena blev klar år 2000.[6]

Blue Jackets namn och logotyp är inspirerade av delstaten Ohios aktiva deltagande i det amerikanska inbördeskriget, bland annat genom tillverkning av de blå uniformerna som användes.

Stanley Cup-spel[redigera | redigera wikitext]

2000-talet[redigera | redigera wikitext]

  • 2001 – Missade slutspel.
  • 2002 – Missade slutspel.
  • 2003 – Missade slutspel.
  • 2004 – Missade slutspel.
  • 2005 – Lockout.
  • 2006 – Missade slutspel.
  • 2007 – Missade slutspel.
  • 2008 – Missade slutspel.
  • 2009 – Förlorade i första ronden mot Detroit Red Wings med 4-0 i matcher.

2010-talet[redigera | redigera wikitext]

2020-talet[redigera | redigera wikitext]

Nuvarande spelartrupp[redigera | redigera wikitext]

Spelartruppen 2024/2025[redigera | redigera wikitext]

Senast uppdaterad: 24 april 2024.
Alla spelare som har kontrakt med Blue Jackets[7] och har spelat för dem under aktuell säsong[8] listas i spelartruppen. Spelarnas löner är i amerikanska dollar[9] och är vad de skulle få ut om de vore i NHL-truppen under hela grundserien (oktober–april)[10]. Löner i kursiv stil är ej bekräftade.

Målvakter
Nr Namn Födelsedatum Födelseort Lön 24/25 Kontrakt Kom till laget Kom ifrån
31 Kanada Nolan Lalonde 14 februari 2004 (20 år) Kingston, Ontario, Kanada $800 000 [11] 2026 2023 Erie Otters
40 Ryssland Daniil Tarasov 27 mars 1999 (25 år) Novokuznetsk, Ryssland $1 350 000 [12] 2025 2023 Cleveland Monsters
90 Lettland Elvis Merzļikins 13 april 1994 (30 år) Riga, Lettland $6 000 000 [13] 2027 2019 HC Lugano
Backar
Nr Namn Födelsedatum Födelseort Lön 24/25 Kontrakt Kom till laget Kom ifrån
5 Kanada Denton Mateychuk 12 juli 2004 (19 år) Winnipeg, Manitoba, Kanada $950 000 [14] 2026 2023 Moose Jaw Warriors
8 USA Zach WerenskiA 19 juli 1997 (26 år) Grosse Pointe, Michigan, USA $11 500 000 [15] 2028 2016 Michigan Wolverines
9 Ryssland Ivan Provorov 13 januari 1997 (27 år) Jaroslavl, Ryssland $8 625 000 [16] 2025 2023 Philadelphia Flyers
27 Sverige Adam Boqvist 15 augusti 2000 (23 år) Falun, Sverige $3 200 000 [17] 2025 2021 Chicago Blackhawks
44 Kanada Erik Gudbranson 7 januari 1992 (32 år) Orleans, Ontario, Kanada $3 500 000 [18] 2026 2022 Calgary Flames
55 Tjeckien David Jiříček 28 november 2003 (20 år) Klatovy, Tjeckien $950 000 [19] 2026 2023 Cleveland Monsters
62 Slovakien Samuel Kňažko 7 augusti 2002 (21 år) Trenčín, Slovakien $832 500 [20] 2025 2023 HC TPS
74 Kanada Corson Ceulemans 5 maj 2003 (21 år) Beaumont, Alberta, Kanada $925 000 [21] 2026 2023 Wisconsin Badgers
78 Kanada Damon Severson 7 augusti 1994 (29 år) Brandon, Manitoba, Kanada $8 000 000 [22] 2031 2023 New Jersey Devils
81 Tjeckien Stanislav Svozil 17 januari 2003 (21 år) Přerov, Tjeckien $775 000 [23] 2026 2023 Regina Pats
94 Norge Ole Julian Bjørgvik Holm 23 maj 2002 (22 år) Oslo, Norge $775 000 [24] 2025 2022 Mississauga Steelheads
Forwards
Nr Namn Pos Födelsedatum Födelseort Lön 24/25 Kontrakt Kom till laget Kom ifrån
7 USA Sean Kuraly C/VF 20 januari 1993 (31 år) Dublin, Ohio, USA $2 500 000 [25] 2025 2021 Boston Bruins
10 Ryssland Dmitrij Voronkov VF 10 september 2000 (23 år) Angarsk, Ryssland $925 000 [26] 2025 2023 Cleveland Monsters
11 Kanada Adam Fantilli C 12 oktober 2004 (19 år) Toronto, Ontario, Kanada $950 000 [27] 2026 2023 Michigan Wolverines
13 USA Johnny Gaudreau VF 13 augusti 1993 (30 år) Salem, New Jersey, USA $9 750 000 [28] 2029 2022 Calgary Flames
17 Kanada Justin Danforth HF/C 15 mars 1993 (31 år) Oshawa, Ontario, Kanada $1 100 000 [29] 2025 2021 Cleveland Monsters
24 Kanada Mathieu Olivier HF 11 februari 1997 (27 år) Saint-Lambert-de-Lauzon, Québec, Kanada $1 100 000 [30] 2025 2022 Milwaukee Admirals
29 Finland Patrik Laine[31] HF/VF 19 april 1998 (26 år) Tammerfors, Finland $9 100 000 [32] 2026 2021 Winnipeg Jets
37 Kanada Cameron Butler HF 9 juni 2002 (22 år) Ottawa, Ontario, Kanada $857 500 [33] 2026 2024 Cleveland Monsters
38 Kanada Boone JennerC C/VF 15 juni 1993 (31 år) London, Ontario, Kanada $3 750 000 [34] 2026 2013 Oshawa Generals
41 USA Hunter McKown C 18 augusti 2002 (21 år) San Jose, Kalifornien, USA $950 000 [35] 2025 2023 Colorado College Tigers
45 USA Gavin Brindley C 5 oktober 2004 (19 år) Estero, Florida, USA $950 000 [36] 2026 2024 Michigan Wolverines
53 Kanada Luca Pinelli C 5 april 2005 (19 år) Stoney Creek, Ontario, Kanada $870 000 [37] 2027 2024 Ottawa 67s
64 Kanada Trey Fix-Wolansky HF 26 maj 1999 (25 år) Edmonton, Alberta, Kanada $775 000 [38] 2025 2023 Cleveland Monsters
65 Kanada Luca Del Bel Belluz C 10 november 2003 (20 år) Woodbridge, Ontario, Kanada $950 000 [39] 2026 2024 Cleveland Monsters
67 Kanada James Malatesta VF 31 maj 2003 (21 år) Kirkland, Québec, Kanada $862 500 [40] 2026 2024 Cleveland Monsters
69 Kanada Jordan Dumais HF 15 april 2004 (20 år) Montréal, Québec, Kanada $950 000 [41] 2026 2022 Halifax Mooseheads
82 Finland Mikael Pyyhtiä C 17 december 2001 (22 år) Åbo, Finland $925 000 [42] 2025 2024 Cleveland Monsters
-- Kanada Max McCue C 10 februari 2003 (21 år) Greater Sudbury, Ontario, Kanada $857 500 [43] 2027 2024 London Knights
Positioner: CHFVFYF | C = Lagkapten; A = Assisterande lagkapten | = Långtidsskadad

Spelargalleri[redigera | redigera wikitext]

Staben[redigera | redigera wikitext]

Uppdaterat: 19 juni 2024.[44]

Yrkestitel Namn
President för ishockeyverksamheten och general manager Don Waddell
Assisterande general manager Josh Flynn
Basil McRae
Chef för spelarpersonalen Chris Clark
Tränare Vakant
Assisterande tränare Jared Boll
Josef Boumedienne
Steve McCarthy
Mark Recchi
Målvaktstränare Niklas Bäckström
Fystränare Kevin Collins
Chef för spelarutveckling Rick Nash
Utvecklingstränare Derek Dorsett
Mark Letestu
Utvecklingstränare för europeiska spelare Jarkko Ruutu
Utvecklingstränare för målvakter Brad Thiessen

Utmärkelser[redigera | redigera wikitext]

Pensionerade nummer[redigera | redigera wikitext]

Blue Jackets har inte pensionerat något nummer medan själva ligan har pensionerat ett nummer.

Hall of Famers[redigera | redigera wikitext]

Spelare[redigera | redigera wikitext]

Troféer[redigera | redigera wikitext]

Calder Memorial Trophy

Maurice "Rocket" Richard Trophy

NHL Foundation Player Award

  • Rick Nash: 2008-2009

Vézina Trophy

  • Sergej Bobrovskij: 2012-2013

General managers[redigera | redigera wikitext]

Tränare[redigera | redigera wikitext]

Lagkaptener[redigera | redigera wikitext]

Statistik[redigera | redigera wikitext]

Poängledare[redigera | redigera wikitext]

Topp tio för mest poäng i klubbens historia. Siffrorna uppdateras efter varje genomförd säsong.
Pos = Position; SM = Spelade matcher; M = Mål; A = Assists; P = Poäng; P/M = Poäng per match * = Fortfarande aktiv i klubben ** = Fortfarande aktiv i NHL

Grundserie[redigera | redigera wikitext]

Uppdaterat efter 2011-12

Spelare Pos SM M A P P/M
Rick Nash** VF 674 289 258 547 .81
David Výborný C 543 113 204 317 .58
R. J. Umberger VF 323 94 104 198 .61
Nikolaj Zjerdev HF 283 76 105 181 .64
Geoff Sanderson VF 261 88 80 168 .72
Antoine Vermette** C 241 61 91 152 .63
Derick Brassard** C 275 51 100 151 .55
Manny Malhotra C 344 53 92 145 .42
Kristian Huselius VF 189 58 84 142 .76
Ray Whitney VF 151 45 95 140 .93

Svenska spelare[redigera | redigera wikitext]

Uppdaterat: 2012-04-17

Spelare Position Matcher¹ Matcher² Från Till Tröjnummer Stanley Cup's Övrigt
Mattias Timander Back 154 0 2000 2002 37 0
Anders Eriksson Back 145 0 2003
2006
2004
2008
2 0 Återvände efter spel i HV71 och Metallurg Magnitogorsk
Joakim Lindström Center 37 0 2005 2008 50, 38 0
Fredrik Modin Vänsterforward 176 4 2006 2010 33 0 Alternerande lagkapten 2008-2010
Christian Bäckman Back 56 0 2008 2009 5 0
Kristian Huselius Vänsterforward 189 4 2008 2012 20 0
Dick Tärnström Back 19 0 2008 2008 23 0
Samuel Påhlsson Center 222 0 2009 2012 26 0
Anton Strålman Back 124 0 2009 2011 6 0
Alexander Wennberg Center 415 22 2014 2020 21 0
Emil Bemström Högerforward 204 5 2019 2024 52 0
Gustav Nyquist Vänsterforward 200 10 2019 2023 14 0 Alternerande lagkapten 2021-2023
Tim Erixon Back 52 0 2012 2015 44 0
William Karlsson Center 165 0 2014 2017 71 0
Kevin Stenlund Center 71 0 2018 2022 11 0
Jakob Lilja Vänsterforward 37 0 2019 2020 15 0
Gabriel Carlsson Back 75 5 2016 2022 53 0
Anton Forsberg Målvakt 10 0 2014 2017 31 0
Adam Boqvist Back 70 0 2021 27 0
Marcus Björk Back 26 2022 47 0
Alexander Nylander Högerforward 2024 92 0

¹ = Grundserie

² = Slutspel

Första draftval[redigera | redigera wikitext]

(2000–2014, B)

Vald som nummer fyra.

(2003–2011, MV)

Vald som nummer åtta.

(2002–, VF)

Vald som nummer ett.

(2003–2009, 2010–2011, HF)

Vald som nummer fyra.

(2005–2010, VF)

Vald som nummer åtta.

(2007–2013, C)

Vald som nummer sex.

(2007–, C)

Vald som nummer sex.

(2008–, HF)

Vald som nummer sju.

(2008–2012, VF)

Vald som nummer sex.

(2010–, B)

Vald som nummer 21.

(2011–, C)

Vald som nummer fyra.

(2013–, B)

Vald som nummer två.

(2014–, C)

Vald som nummer 14.

(2014–, VF)

Vald som nummer 19.

(2014–, C)

Vald som nummer 27.

(2015–, VF)

Vald som nummer 16.

(2016–, B)

Vald som nummer åtta.

(, B)

Vald som nummer 29.

(2016–, B)

Vald som nummer tre.

Referenser[redigera | redigera wikitext]

  1. ^ Kreiser, John. ”June 25: NHL approves addition of four teams”. NHL.com. https://www.nhl.com/news/this-date-in-nhl-history-june-25/c-280997450. 
  2. ^ Felkey, Eric. ”Columbus Blue Jackets: Entertaining, loyal fanbase fills the Nationwide Arena”. BleacherReport.com. https://bleacherreport.com/articles/368795-nationwide-arena-blue-jackets-have-found-entertaining-and-loyal-fanbase. 
  3. ^ ”Teams”. NHL.com. https://www.nhl.com/info/teams. 
  4. ^ Merz, Craig. ”Blue Jackets eliminated from playoffs after squandering series lead”. NHL.com. https://www.nhl.com/news/why-columbus-blue-jackets-were-eliminated-from-2019-stanley-cup-playoffs/c-307263132. 
  5. ^ ”Public memorial honors Blue Jackets owner McConnell”. USAToday.com. http://www.usatoday.com/sports/hockey/2008-05-07-2296661618_x.htm. 
  6. ^ ”Blue Jackets History”. BlueJackets.com. http://bluejackets.nhl.com/club/page.htm?bcid=new_his_timeline. 
  7. ^ ”Columbus Blue Jackets”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/teams/bluejackets. 
  8. ^ ”2023–24 Columbus Blue Jackets roster and statistics: Scoring regular season”. Hockey-Reference.com. https://www.hockey-reference.com/teams/CBJ/2024.html#all_skaters. 
  9. ^ Collective bargaining agreement between National Hockey League and National Hockey League Players' Association – 11.17 Currency. NHL.com. 2013. sid. 71. http://www.nhl.com/nhl/en/v3/ext/CBA2012/NHL_NHLPA_2013_CBA.pdf 
  10. ^ Hanson, Drew. ”NHL salaries not as advertised”. TheHockeyWriters.com. https://thehockeywriters.com/nhl-salaries-not-as-advertised/. 
  11. ^ ”Nolan Lalonde”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/nolan-lalonde. 
  12. ^ ”Daniil Tarasov”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/daniil-tarasov1. 
  13. ^ ”Elvis Merzlikins”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/elvis-merzlikins. 
  14. ^ ”Denton Mateychuk”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/denton-mateychuk. 
  15. ^ ”Zachary Werenski”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/zachary-werenski. 
  16. ^ ”Ivan Provorov”. Capfriendly. https://www.capfriendly.com/players/ivan-provorov. 
  17. ^ ”Adam Boqvist”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/adam-boqvist. 
  18. ^ ”Erik Gudbranson”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/erik-gudbranson. 
  19. ^ ”David Jiricek”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/david-jiricek. 
  20. ^ ”Samuel Knazko”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/samuel-knazko. 
  21. ^ ”Corson Ceulemans”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/corson-ceulemans. 
  22. ^ ”Damon Severson”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/damon-severson. 
  23. ^ ”Stanislav Svozil”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/stanislav-svozil. 
  24. ^ ”Ole Julian Bjørgvik Holm”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/ole-julian-bjorgvik-holm. 
  25. ^ ”Sean Kuraly”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/sean-kuraly. 
  26. ^ ”Dmitri Voronkov”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/dmitri-voronkov. 
  27. ^ ”Adam Fantilli”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/adam-fantilli. 
  28. ^ ”Johnny Gaudreau”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/johnny-gaudreau. 
  29. ^ ”Justin Danforth”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/justin-danforth. 
  30. ^ ”Mathieu Olivier”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/mathieu-olivier. 
  31. ^ ”Laine to receive care from NHL/NHLPA Player Assistance Program”. National Hockey League. 29 januari 2024. https://www.nhl.com/news/columbus-blue-jackets-laine-enters-nhl-nhlpa-player-assistance-program. Läst 7 februari 2024. 
  32. ^ ”Patrik Laine”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/patrik-laine. 
  33. ^ ”Cameron Butler”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/cameron-butler. 
  34. ^ ”Boone Jenner”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/boone-jenner. 
  35. ^ ”Hunter McKown”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/hunter-mckown. 
  36. ^ ”Gavin Brindley”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/gavin-brindley. 
  37. ^ ”Luca Pinelli”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/luca-pinelli. 
  38. ^ ”Trey Fix-Wolansky”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/trey-fix-wolansky. 
  39. ^ ”Luca Del Bel Belluz”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/luca-del-bel-belluz. 
  40. ^ ”James Malatesta”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/james-malatesta. 
  41. ^ ”Jordan Dumais”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/jordan-dumais. 
  42. ^ ”Mikael Pyyhtiä”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/mikael-pyyhtia. 
  43. ^ ”Max McCue”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/max-mccue. 
  44. ^ ”Columbus Blue Jackets Hockey Operations Department”. Columbus Blue Jackets. https://www.nhl.com/bluejackets/team/staff. Läst 19 juni 2024. 
  45. ^ Masisak, Corey. ”Nicklas Lidstrom, Sergei Fedorov, Chris Pronger lead Hockey Hall of Fame Class of 2015”. NHL.com. http://www.nhl.com/ice/news.htm?id=772913. 

Externa länkar[redigera | redigera wikitext]