Columbus Blue Jackets

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
Columbus Blue Jackets
Nick Foligno - Columbus Blue Jackets (2).jpg
Liga National Hockey League
Conference Eastern Conference
Division Metropolitan Division
Grundad 2000
Tidigare namn Columbus Blue Jackets
2000 –
Stad USA Columbus, Ohio, USA
Arena Nationwide Arena
Kapacitet 18 144
Lagfärger Mörkblå, röd, silver & vit
                   
Organisation
Ägare Colhoc LP
Ordförande John P. McConnell
President John Davidson
General manager Jarmo Kekäläinen
Tränare John Tortorella
Kapten Nick Foligno
Samarbetspartners AHL
Cleveland Monsters
Statistik
Flest matcher Rick Nash (674)
Flest mål Rick Nash (289)
Flest assists Rick Nash (258)
Flest poäng Rick Nash (547)
Flest utv.min Jared Boll (1 195)
Utmärkelser
Stanley Cup-segrar (0)
Conference-mästare (0)
Presidents' Trophy (0)
Divisionsmästare (0)
Övrigt
Webbplats NHL.com/BlueJackets

Columbus Blue Jackets är en amerikansk ishockeyorganisation vars lag är baserat i Columbus, Ohio och som har varit medlemsorganisation i National Hockey League (NHL) sedan år 2000. De spelar sina hemmamatcher i Nationwide Arena sen den invigdes samma år som Blue Jackets bildades. Laget ingår i Metropolitan Division tillsammans med Carolina Hurricanes, New Jersey Devils, New York Islanders, New York Rangers, Philadelphia Flyers, Pittsburgh Penguins och Washington Capitals.

Blue Jackets har aldrig klarat sig igenom första omgången i Stanley Cup, trots att de genom åren haft en del namnkunniga spelare som Rick Nash, Sergej Fjodorov, Michael Peca, Adam Foote, David Výborný, Ray Whitney, Jaroslav Špaček, Bryan Berard, Kevin Dineen, Darryl Sydor, Espen Knutsen, Geoff Sanderson och Fredrik Modin.

Historia[redigera | redigera wikitext]

1997 lämnade Worthington Industries grundare John H. McConnell in en intresseanmälan om att få Columbus på NHL:s karta. Columbus var då USA:s största stad utan något lag i någon av de fyra stora sportligorna NHL, MLB, NBA och NFL. Staden Columbus anordnade en folkomröstning om man skulle använda skattemedel för att finansiera en ny arena, som är en viktig del för att få ett NHL-lag. Några månader senare besökte NHL:s kommissionär Gary Bettman staden och diskuterade med de ledande i Columbus. Dessa meddelade att staden inte var beredd att gå emot resultatet i folkomröstningen vid ett eventuellt nej. Efter mötet hade Bettman ett privat möte med McConnell där McConnell garanterade att en arena skulle bli byggd oavsett utgång i folkomröstningen.[1] Folkomröstningen i maj 1997 innebar ett nej. Nu var det osäkert hur det skulle gå med att få ett lag. Men den 31 maj 1997 gick ett av de större amerikanska försäkringsbolagen Nationwide Mutual Insurance Company ut och meddelade att man kommer att finansiera hela bygget av en ny arena i Columbus. Kostnaden kom att bli $ 150 miljoner. Nationwides huvudkontor är baserat i Columbus och ligger mitt emot arenan. 25 juni 1997 offentliggjorde NHL att Columbus kommer att få ett NHL-lag. Columbus Blue Jackets, som laget kom att heta, anslöt sig till NHL när Nationwide Arena blev klar år 2000.[2]

Blue Jackets namn och logotyp är inspirerade av delstaten Ohios aktiva deltagande i det amerikanska inbördeskriget, bland annat genom tillverkning av de blå uniformerna som användes.

Stanley Cup-spel[redigera | redigera wikitext]

2000-talet[redigera | redigera wikitext]

  • 2001 – Missade slutspel.
  • 2002 – Missade slutspel.
  • 2003 – Missade slutspel.
  • 2004 – Missade slutspel.
  • 2005 – Lockout.
  • 2006 – Missade slutspel.
  • 2007 – Missade slutspel.
  • 2008 – Missade slutspel.
  • 2009 – Förlorade i första ronden mot Detroit Red Wings med 4-0 i matcher.

2010-talet[redigera | redigera wikitext]

Nuvarande spelartrupp[redigera | redigera wikitext]

Spelartruppen 2017/2018[redigera | redigera wikitext]

Uppdaterad: 10 november 2017.
Källa: [3] Alla löner är i amerikanska dollar[4] och är vad spelaren skulle få ut om spelaren är i NHL-truppen under hela grundserien (oktober-april). Löner i kursiv stil är ej bekräftade.

Målvakter
Nr Namn Födelsedatum Födelseort Lön 17/18 Kontrakt Kom till laget Kom ifrån
70 Finland Joonas Korpisalo 28 april 1994 (23 år) Finland Björneborg, Finland $700 000 [5] 2019 2016 USA Lake Erie Monsters
72 Ryssland Sergej Bobrovskij 20 september 1988 (29 år) Ryska socialistiska federativa sovjetrepubliken Novokuznetsk, Ryska SFSR, Sovjetunionen $6 500 000 [6] 2019 2012 USA Philadelphia Flyers
Backar
Nr Namn Födelsedatum Födelseort Lön 17/18 Kontrakt Kom till laget Kom ifrån
3 USA Seth Jones 3 oktober 1994 (23 år) USA Arlington, Texas, USA $5 400 000 [7] 2022 2016 USA Nashville Predators
4 Kanada Scott Harrington 10 mars 1993 (24 år) Kanada Kingston, Ontario, Kanada $650 000 [8] 2019 2016 Kanada Toronto Marlies
7 USA Jack Johnson 13 januari 1987 (30 år) USA Indianapolis, Indiana, USA $5 000 000 [9] 2018 2012 USA Los Angeles Kings
8 USA Zach Werenski 19 juli 1997 (20 år) USA Grosse Pointe, Michigan, USA $925 000 [10] 2019 2016 USA Michigan Wolverines
27 Kanada Ryan Murray 27 september 1993 (24 år) Kanada White City, Saskatchewan, Kanada $2 825 000 [11] 2018 2013 USA Everett Silvertips
53 Sverige Gabriel Carlsson Injury icon 2.svg 2 januari 1997 (20 år) Sverige Örebro, Sverige $925 000 [12] 2019 2017 Sverige Linköping HC
58 Kanada David Savard 22 oktober 1990 (27 år) Kanada St. Hyacinthe, Québec, Kanada $4 000 000 [13] 2021 2013 USA Springfield Falcons
65 Finland Markus Nutivaara 6 juni 1994 (23 år) Finland Uleåborg, Finland $842 500 [14] 2018 2017 USA Cleveland Monsters
Forwards
Nr Namn Pos Födelsedatum Födelseort Lön 17/18 Kontrakt Kom till laget Kom ifrån
9 Ryssland Artemij Panarin VF 30 oktober 1991 (26 år) Ryska socialistiska federativa sovjetrepubliken Korkino, Ryska SFSR, Sovjetunionen $6 000 000 [15] 2019 2017 USA Chicago Blackhawks
10 Sverige Alexander Wennberg C/YF 22 september 1994 (23 år) Sverige Nacka, Sverige $3 500 000 [16] 2023 2014 USA Springfield Falcons
11 Kanada Matt Calvert YF/C 24 december 1989 (27 år) Kanada Brandon, Manitoba, Kanada $2 900 000 [17] 2018 2013 USA Springfield Falcons
13 USA Cam Atkinson HF 5 juni 1989 (28 år) USA Riverside, Connecticut, USA $4 500 000 [18] 2025 2012 USA Springfield Falcons
17 USA Brandon DubinskyA C/VF 19 april 1986 (31 år) USA Anchorage, Alaska, USA $5 850 000 [19] 2021 2012 USA New York Rangers
18 Kanada Pierre-Luc Dubois C/YF 24 juni 1998 (19 år) Kanada Sainte-Agathe-des-Monts, Québec, Kanada $925 000 [20] 2020 2017 Kanada Cape Breton Screaming Eagles
22 USA Sonny Milano VF 12 maj 1996 (21 år) USA Massapequa, New York, USA $832 500 [21] 2019 2017 USA Cleveland Monsters
28 Danmark Oliver Bjorkstrand HF 10 april 1995 (22 år) Danmark Herning, Danmark $700 000 [22] 2018 2016 USA Lake Erie Monsters
34 Kanada Josh Anderson HF/VF 7 maj 1994 (23 år) Kanada Burlington, Ontario, Kanada $1 600 000 [23] 2020 2016 USA Cleveland Monsters
36 Kanada Zac Dalpe C/HF 1 november 1989 (28 år) Kanada Paris, Ontario, Kanada $700 000 [24] 2019 2017 USA Minnesota Wild
37 Finland Markus Hännikäinen VF 26 mars 1993 (24 år) Finland Helsingfors, Finland $650 000 [25] 2019 2016 USA Cleveland Monsters
38 Kanada Boone JennerA C/VF 15 juni 1993 (24 år) Kanada London, Ontario, Kanada $2 900 000 [26] 2018 2013 Kanada Oshawa Generals
45 Tjeckien Lukáš Sedlák Injury icon 2.svg C 25 februari 1993 (24 år) Tjeckien České Budějovice, Tjeckien $800 000 [27] 2019 2016 USA Lake Erie Monsters
71 USA Nick FolignoC YF/C 31 oktober 1987 (30 år) USA Buffalo, New York, USA $5 500 000 [28] 2021 2012 Kanada Ottawa Senators
74 Kanada Sam Vigneault C 7 september 1995 (22 år) Kanada Baie-Comeau, Québec, Kanada $925 000 [29] 2019 2017 USA Clarkson Golden Knights
Positioner: CHFVFYF | C = Lagkapten; A = Assisterande lagkapten | Injury icon 2.svg = Skadad

Spelargalleri[redigera | redigera wikitext]

Staben[redigera | redigera wikitext]

Uppdaterat: 25 mars 2017.[30]

Yrkestitel Namn
General manager Jarmo Kekäläinen
Tränare John Tortorella
Assisterande tränare Brad Larsen
Assisterande tränare Kelly McCudden
Assisterande tränare Brad Shaw
Målvaktstränare Ian Clark
Fystränare Kevin Collins
Utvecklingstränare Chris Clark
Utvecklingstränare för europeiska spelare Jarkko Ruutu

Utmärkelser[redigera | redigera wikitext]

Pensionerade nummer[redigera | redigera wikitext]

Blue Jackets har inte pensionerat något nummer medan själva ligan har pensionerat ett nummer.

Hall of Famers[redigera | redigera wikitext]

Spelare[redigera | redigera wikitext]

Troféer[redigera | redigera wikitext]

Calder Memorial Trophy

Maurice "Rocket" Richard Trophy

NHL Foundation Player Award

  • Rick Nash: 2008-2009

Vézina Trophy

  • Sergej Bobrovskij: 2012-2013

General managers[redigera | redigera wikitext]

Tränare[redigera | redigera wikitext]

Lagkaptener[redigera | redigera wikitext]

Statistik[redigera | redigera wikitext]

Individuellt[redigera | redigera wikitext]

Poängledare[redigera | redigera wikitext]

Topp tio för mest poäng i klubbens historia. Siffrorna uppdateras efter varje genomförd säsong.
Pos = Position; SM = Spelade matcher; M = Mål; A = Assists; P = Poäng; P/M = Poäng per match * = Fortfarande aktiv i klubben ** = Fortfarande aktiv i NHL

Uppdaterat efter 2011-12

Spelare Pos SM M A P P/M
Rick Nash** VF 674 289 258 547 .81
David Výborný C 543 113 204 317 .58
R. J. Umberger VF 323 94 104 198 .61
Nikolaj Zjerdev HF 283 76 105 181 .64
Geoff Sanderson VF 261 88 80 168 .72
Antoine Vermette** C 241 61 91 152 .63
Derick Brassard** C 275 51 100 151 .55
Manny Malhotra C 344 53 92 145 .42
Kristian Huselius VF 189 58 84 142 .76
Ray Whitney VF 151 45 95 140 .93

Grundserien[redigera | redigera wikitext]

  • Flest mål under en säsong: Rick Nash, 41 (2003-04)
  • Flest assists under en säsong: Ray Whitney, 52 (2002-03)
  • Flest poäng under en säsong: Rick Nash, 79 (40 mål + 39 assists) (2008-09)
  • Flest utvisningsminuter under en säsong: Jody Shelley, 249 (2002-03)
  • Flest poäng under en säsong av en back: Jaroslav Špaček, 45 (9 mål + 36 assists) (2002-03)
  • Flest poäng under en säsong av en rookie: Rick Nash, 39 (17 mål + 22 assists) (2002-03)
  • Flest vinster under en säsong: Sergej Bobrovskij. 32 (2013-14)
  • Flest "shutouts" (hållit nollan) under en säsong: Steve Mason, 10 (2008-09)

Lag[redigera | redigera wikitext]

  • Flest poäng under en säsong: 92 (2008-09)
  • Flest gjorda mål under en säsong: 226 (2008-09)
  • Flest insläppta mål under en säsong: 279 (2005-06)
  • Flest vinster under en säsong: 41 (2008-09)
  • Flest förluster under en säsong: 47 (2001-02)

Svenska spelare[redigera | redigera wikitext]

Uppdaterat: 2012-04-17

Spelare Position Matcher¹ Matcher² Från Till Tröjnummer Stanley Cup's Övrigt
Mattias Timander Back 154 0 2000 2002 37 0
Anders Eriksson Back 66 0 2003 2004 2 0
Joakim Lindström Center 37 0 2005 2008 50, 38 0
Anders Eriksson Back 79 0 2006 2007 2 0 Återvände efter spel i HV71 och Metallurg Magnitogorsk
Fredrik Modin Vänsterforward 176 4 2006 2010 33 0 Alternerande lagkapten 2008-2010
Christian Bäckman Back 56 0 2008 2009 5 0
Kristian Huselius Vänsterforward 189 4 2008 20 0
Dick Tärnström Back 19 0 2008 2008 23 0
Samuel Påhlsson Center 222 0 2009 2012 26 0
Anton Strålman Back 124 0 2009 2011 6 0
Gustaf Wesslau Målvakt 0 0 2010 2011 - 0

¹ = Grundserie

² = Slutspel

Första draftval[redigera | redigera wikitext]

(2000–2014, B)

Vald som nummer fyra.

(2003–2011, MV)

Vald som nummer åtta.

(2002–, VF)

Vald som nummer ett.

(2003–2009, 2010–2011, HF)

Vald som nummer fyra.

(2005–2010, VF)

Vald som nummer åtta.

(2007–2013, C)

Vald som nummer sex.

(2007–, C)

Vald som nummer sex.

(2008–, HF)

Vald som nummer sju.

(2008–2012, VF)

Vald som nummer sex.

(2010–, B)

Vald som nummer 21.

(2011–, C)

Vald som nummer fyra.

(2013–, B)

Vald som nummer två.

(2014–, C)

Vald som nummer 14.

(2014–, VF)

Vald som nummer 19.

(2014–, C)

Vald som nummer 27.

(2015–, VF)

Vald som nummer 16.

(2016–, B)

Vald som nummer åtta.

(, B)

Vald som nummer 29.

(2016–, B)

Vald som nummer tre.

Referenser[redigera | redigera wikitext]

  1. ^ ”Public memorial honors Blue Jackets owner McConnell”. USAToday.com. http://www.usatoday.com/sports/hockey/2008-05-07-2296661618_x.htm. 
  2. ^ ”Blue Jackets History”. BlueJackets.com. http://bluejackets.nhl.com/club/page.htm?bcid=new_his_timeline. 
  3. ^ ”Columbus Blue Jackets”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/teams/bluejackets. 
  4. ^ Collective bargaining agreement between National Hockey League and National Hockey League Players' Association – 11.17 Currency. NHL.com. 2013. sid. 71. http://www.nhl.com/nhl/en/v3/ext/CBA2012/NHL_NHLPA_2013_CBA.pdf 
  5. ^ ”Joonas Korpisalo”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/joonas-korpisalo. 
  6. ^ ”Sergei Bobrovsky”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/sergei-bobrovsky. 
  7. ^ ”Seth Jones”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/seth-jones. 
  8. ^ ”Scott Harrington”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/scott-harrington. 
  9. ^ ”Jack Johnson”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/jack-johnson. 
  10. ^ ”Zachary Werenski”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/zachary-werenski. 
  11. ^ ”Ryan Murray”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/ryan-murray. 
  12. ^ ”Gabriel Carlsson”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/gabriel-carlsson. 
  13. ^ ”David Savard”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/david-savard. 
  14. ^ ”Markus Nutivaara”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/markus-nutivaara. 
  15. ^ ”Artemi Panarin”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/artemi-panarin. 
  16. ^ ”Alexander Wennberg”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/alexander-wennberg. 
  17. ^ ”Matt Calvert”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/matt-calvert. 
  18. ^ ”Cam Atkinson”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/cam-atkinson. 
  19. ^ ”Brandon Dubinsky”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/brandon-dubinsky. 
  20. ^ ”Pierre-Luc Dubois”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/pierre-luc-dubois. 
  21. ^ ”Sonny Milano”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/sonny-milano. 
  22. ^ ”Oliver Bjorkstrand”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/oliver-bjorkstrand. 
  23. ^ ”Josh Anderson”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/josh-anderson. 
  24. ^ ”Zac Dalpe”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/zac-dalpe. 
  25. ^ ”Markus Hannikainen”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/markus-hannikainen. 
  26. ^ ”Boone Jenner”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/boone-jenner. 
  27. ^ ”Lukas Sedlak”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/lukas-sedlak. 
  28. ^ ”Nick Foligno”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/nick-foligno. 
  29. ^ ”Sam Vigneault”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/sam-vigneault. 
  30. ^ ”Columbus Blue Jackets Hockey Operations Department”. NHL.com/BlueJackets. https://www.nhl.com/bluejackets/team/staff. 
  31. ^ Masisak, Corey. ”Nicklas Lidstrom, Sergei Fedorov, Chris Pronger lead Hockey Hall of Fame Class of 2015”. NHL.com. http://www.nhl.com/ice/news.htm?id=772913. 

Externa länkar[redigera | redigera wikitext]