Tampa Bay Lightning

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
Tampa Bay Lightning
Steven Stamkos 2014-03-22.JPG
Liga National Hockey League
Conference Eastern Conference
Division Atlantic Division
Tidigare namn Tampa Bay Lightning
1992 –
Stad USA Tampa, FL, USA
Arena Amalie Arena
Kapacitet 19 204
Lagfärger Blå, vit & svart
              
Organisation
Ägare Tampa Bay Sports and Entertainment
Ordförande Jeffrey Vinik
President Steve Griggs
General manager Steve Yzerman
Tränare Jon Cooper
Kapten Steven Stamkos
Samarbetspartners AHL
Syracuse Crunch
ECHL
Kalamazoo Wings
Statistik
Flest matcher Vincent Lecavalier (1 037)
Flest mål Vincent Lecavalier (383)
Flest assists Martin St. Louis (588)
Flest poäng Martin St. Louis (953)
Flest utv.min Chris Gratton (828)
Utmärkelser
Stanley Cup-segrar (1) 2003-2004
Conference-mästare (2) 2003-2004
Presidents' Trophy (0)
Divisionsmästare (2) 2002-2003, 2003-2004
Övrigt
Webbplats NHL.com/Lightning

Tampa Bay Lightning är en amerikansk ishockeyorganisation vars lag är baserat i Tampa, Florida och har varit medlemsorganisation i National Hockey League (NHL) sedan 1992, när organisationen startades. Hemmaarenan är sedan 1996 Amalie Arena. Laget är ingår i Atlantic Division med Boston Bruins, Buffalo Sabres, Detroit Red Wings, Florida Panthers, Montreal Canadiens, Ottawa Senators och Toronto Maple Leafs.

Lightning har vunnit Stanley Cup en gång, 2003-2004, och har haft namnkunniga spelare genom åren som till exempel Vincent Lecavalier, Martin St.Louis, Dino Ciccarelli, Dave Andreychuk, Brad Richards, Roman Hamrlík, Fredrik Modin, Denis Savard, Chris Gratton, Václav Prospal, Dan Boyle, Mikael Renberg och Nikolaj Chabibulin.

Historia[redigera | redigera wikitext]

Laget kom med i NHL 1992 och var under större delen av 90-talet ett bottenlag. Säsongen 1995-96 lyckades man dock gå till slutspel för första gången. Omkring millennieskiftet genomfördes en föryngring av laget som så småningom ledde till seger i Stanley Cup 2004. Stjärnor i detta lag var Nikolaj Chabibulin, Dan Boyle, Pavel Kubina, Vincent Lecavalier, Martin St.Louis och Brad Richards.

Stanley Cup-spel[redigera | redigera wikitext]

1990-talet[redigera | redigera wikitext]

  • 1993 – Missade slutspel.
  • 1994 – Missade slutspel.
  • 1995 – Missade slutspel.
  • 1996 – Förlorade i första ronden mot Philadelphia Flyers med 4-2 i matcher.
  • 1997 – Missade slutspel.
  • 1998 – Missade slutspel.
  • 1999 – Missade slutspel.

2000-talet[redigera | redigera wikitext]

2010-talet[redigera | redigera wikitext]

Nuvarande spelartrupp[redigera | redigera wikitext]

Spelartruppen 2017/2018[redigera | redigera wikitext]

Senast uppdaterad: 23 augusti 2017.
Källa: [1] Alla löner är i amerikanska dollar[2] och är vad spelaren skulle få ut om spelaren är i NHL-truppen under hela grundserien (oktober-april). Löner i kursiv stil är ej bekräftade.

Målvakter
Nr Namn Födelsedatum Födelseort Lön 17/18 Kontrakt Kom till laget Kom ifrån
31 Slovakien Peter Budaj 18 september 1982 (35 år) Tjeckoslovakien Banská Bystrica, Tjeckoslovakien $1 025 000 [3] 2019 2017 USA Los Angeles Kings
88 Ryssland Andrej Vasilevskij 25 juli 1994 (23 år) Ryssland Tiumen, Ryssland $3 000 000 [4] 2020 2016 USA Syracuse Crunch
-- Kanada Connor Ingram 31 mars 1997 (20 år) Kanada Saskatoon, Saskatchewan, Kanada $742 500 [5] 2020 2017 Kanada Kamloops Blazers
-- Kanada Michael Leighton 19 maj 1981 (36 år) Kanada Petrolia, Ontario, Kanada $650 000 [6] 2018 2017 USA Charlotte Checkers
Backar
Nr Namn Födelsedatum Födelseort Lön 17/18 Kontrakt Kom till laget Kom ifrån
6 Sverige Anton Strålman 1 augusti 1986 (31 år) Sverige Tibro, Sverige $4 500 000 [7] 2019 2014 USA New York Rangers
29 Kanada Slater Koekkoek 28 februari 1994 (23 år) Kanada Mountain, Ontario, Kanada $800 000 [8] 2018 2016 USA Syracuse Crunch
55 Kanada Braydon Coburn 27 februari 1985 (32 år) Kanada Calgary, Alberta, Kanada $3 700 000 [9] 2019 2015 USA Philadelphia Flyers
59 Kanada Jake Dotchin 24 mars 1994 (23 år) Kanada Cambridge, Ontario, Kanada $700 000 [10] 2019 2017 USA Syracuse Crunch
62 Tjeckien Andrej Šustr 29 november 1990 (26 år) Tjeckoslovakien Plzeň, Tjeckoslovakien $1 950 000 [11] 2018 2014 USA Syracuse Crunch
77 Sverige Victor Hedman 18 december 1990 (26 år) Sverige Örnsköldsvik, Sverige $8 000 000 [12] 2025 2009 Sverige Modo Hockey
-- Kanada Mat Bodie 7 mars 1990 (27 år) Kanada East St. Paul, Manitoba, Kanada $650 000 [13] 2018 2017 USA Rochester Americans
-- Slovakien Erik Černák 28 maj 1997 (20 år) Slovakien Košice, Slovakien $742 500 [14] 2019 2017 USA Erie Otters
-- Kanada Daniel Girardi 29 april 1984 (33 år) Kanada Welland, Ontario, Kanada $3 250 000 [15] 2019 2017 USA New York Rangers
-- Tjeckien Libor Hájek 4 februari 1998 (19 år) Tjeckien Smrček, Tjeckien $742 500 [16] 2020 2017 Kanada Saskatoon Blades
-- Tjeckien Dominik Mašín 1 februari 1996 (21 år) Tjeckien Městec Králové, Tjeckien $667 500 [17] 2019 2016 Kanada Peterborough Petes
-- USA Jamie McBain 25 februari 1988 (29 år) USA Edina, Minnesota, USA $650 000 [18] 2018 2017 USA Tucson Roadrunners
-- Ryssland Michail Sergatjov 25 juni 1998 (19 år) Ryssland Nizjnekamsk, Ryssland $925 000 [19] 2019 2017 Kanada Windsor Spitfires
-- Ryssland Oleg Sosunov 13 april 1998 (19 år) Ryssland Rjazan, Ryssland $722 200 [20] 2020 2017 Ryssland Lokomotiv Jaroslavl
-- Kanada Matthew Spencer 24 mars 1997 (20 år) Kanada Oakville, Ontario, Kanada $692 500 [21] 2019 2016 Kanada Peterborough Petes
-- Kanada Ben Thomas 28 maj 1996 (21 år) Kanada Calgary, Alberta, Kanada $716 112 [22] 2019 2016 Kanada Vancouver Giants
-- Kanada Daniel Walcott 19 februari 1994 (23 år) Kanada Île Perrot, Québec, Kanada $700 000 [23] 2018 2015 USA Hartford Wolf Pack
Forwards
Nr Namn Pos Födelsedatum Födelseort Lön 17/18 Kontrakt Kom till laget Kom ifrån
9 USA Tyler Johnson C 29 juli 1990 (27 år) USA Spokane, Washington, USA $5 000 000 [24] 2024 2013 USA Syracuse Crunch
13 Kanada Cédric Paquette C/VF 13 augusti 1993 (24 år) Kanada Gaspé, Québec, Kanada $825 000 [25] 2018 2014 USA Syracuse Crunch
15 Kanada Michaël Bournival VF/HF 31 maj 1992 (25 år) Kanada Shawinigan, Québec, Kanada $650 000 [26] 2018 2017 USA Syracuse Crunch
17 Kanada Alexander Killorn VF 14 september 1989 (28 år) Kanada Halifax, Nova Scotia, Kanada $4 450 000 [27] 2023 2013 USA Syracuse Crunch
18 Tjeckien Ondřej PalátA VF 28 mars 1991 (26 år) Tjeckoslovakien Frýdek-Místek, Tjeckoslovakien $5 600 000 [28] 2022 2013 USA Syracuse Crunch
19 Kanada Cory Conacher C/YF 14 december 1989 (27 år) Kanada Burlington, Ontario, Kanada $650 000 [29] 2019 2016 Schweiz SC Bern
21 Kanada Brayden Point C 13 mars 1996 (21 år) Kanada Calgary, Alberta, Kanada $742 500 [30] 2019 2016 Kanada Moose Jaw Warriors
22 USA Erik Condra HF/VF 6 augusti 1986 (31 år) USA Trenton, Michigan, USA $1 500 000 [31] 2018 2017 USA Syracuse Crunch
23 USA J.T. Brown HF/VF 2 juli 1990 (27 år) USA High Point, North Carolina, USA $1 250 000 [32] 2018 2013 USA Syracuse Crunch
24 USA Ryan CallahanA HF 21 mars 1985 (32 år) USA Rochester, New York, USA $6 500 000 [33] 2020 2014 USA New York Rangers
44 Kanada Tye McGinn VF/HF 29 juli 1990 (27 år) Kanada Fergus, Ontario, Kanada $650 000 [34] 2018 2015 USA Syracuse Crunch
61 Kanada Gabriel Dumont C/HF 6 oktober 1990 (26 år) Kanada Dégelis, Québec, Kanada $650 000 [35] 2019 2017 USA Syracuse Crunch
65 Kanada Yanni Gourde VF 15 december 1991 (25 år) Kanada Saint-Narcisse, Québec, Kanada $1 000 000 [36] 2019 2017 USA Syracuse Crunch
73 USA Adam Erne VF/HF 20 april 1995 (22 år) USA New Haven, Connecticut, USA $832 500 [37] 2018 2017 USA Syracuse Crunch
86 Ryssland Nikita Kutjerov HF 17 juni 1993 (24 år) Ryssland Majkop, Ryssland $4 500 000 [38] 2019 2013 Kanada Huskies de Rouyn-Noranda
90 Ryssland Vladislav Namestnikov C/VF 22 november 1992 (24 år) Ryssland Voskresensk, Ryssland $1 975 000 [39] 2018 2015 USA Syracuse Crunch
91 Kanada Steven Stamkos1 − 2008C C/HF 7 februari 1990 (27 år) Kanada Markham, Ontario, Kanada $9 500 000 [40] 2024 2008 Kanada Sarnia Sting
-- Kanada Anthony Cirelli C 15 juli 1997 (20 år) Kanada Woodbridge, Ontario, Kanada $742 500 [41] 2019 2016 USA Syracuse Crunch
-- USA Cam Darcy C/HF 2 mars 1994 (23 år) USA South Boston, Massachusetts, USA $687 500 [42] 2018 2015 Kanada Phœnix de Sherbrooke
-- Kanada Alex Gallant C/VF 8 december 1992 (24 år) Kanada Summerside, Prince Edward Island, Kanada $675 000 [43] 2018 2017 USA San Jose Barracuda
-- USA Brian Hart HF/VF 25 november 1993 (23 år) USA Cumberland, Maine, USA $760 000 [44] 2018 2015 USA Harvard Crimson
-- Kanada Brett Howden C/VF 29 mars 1998 (19 år) Kanada Oakbank, Manitoba, Kanada $925 000 [45] 2019 2016 Kanada Moose Jaw Warriors
-- Kanada Mathieu Joseph HF 9 februari 1997 (20 år) Kanada Laval, Québec, Kanada $742 500 [46] 2019 2016 Kanada Saint John Sea Dogs
-- Kanada Boris Katchouk VF 18 juni 1998 (19 år) Kanada Vancouver, Ontario, Kanada $742 500 [47] 2020 2017 Kanada Sault Ste. Marie Greyhounds
-- Kanada Chris Kunitz VF 26 september 1979 (37 år) Kanada Regina, Saskatchewan, Kanada $2 000 000 [48] 2018 2017 USA Pittsburgh Penguins
-- Kanada Matthew Peca C 27 april 1993 (24 år) Kanada Petawawa, Ontario, Kanada $650 000 [49] 2018 2015 USA Quinnipiac Bobcats
-- Kanada Taylor Raddysh HF 18 februari 1998 (19 år) Kanada Caledon, Ontario, Kanada $742 500 [50] 2020 2017 USA Erie Otters
-- Kanada Mitchell Stephens C 5 februari 1997 (20 år) Kanada Peterborough, Ontario, Kanada $925 000 [51] 2019 2016 USA Saginaw Spirit
-- Finland Jonne Tammela HF/VF 5 augusti 1997 (20 år) Finland Ylivieska, Finland $716 112 [52] 2019 2016 Finland KalPa
-- Kanada Carter Verhaeghe C 14 augusti 1995 (22 år) Kanada Waterdown, Ontario, Kanada $750 000 [53] 2018 2017 USA Bridgeport Sound Tigers
-- Ryssland Aleksandr Volkov C 2 augusti 1997 (20 år) Ryssland Moskva, Ryssland $742 500 [54] 2020 2017 Ryssland SKA Sankt Petersburg
-- USA Dennis Yan VF 14 april 1997 (20 år) USA Portland, Oregon, USA $742 500 [55] 2019 2016 Kanada Cataractes de Shawinigan
Positioner: CHFVFYF | C = Lagkapten; A = Assisterande lagkapten | Injury icon 2.svg = Skadad

Spelargalleri[redigera | redigera wikitext]

Staben[redigera | redigera wikitext]

Uppdaterat: 4 januari 2017[56]

Yrkestitel Namn
General manager Steve Yzerman
Tränare Jon Cooper
Assisterande tränare Rick Bowness
Assisterande tränare Brad Lauer
Assisterande tränare Todd Richards
Målvaktstränare Frantz Jean
Videocoach Nigel Kirwan
Fystränare Mark Lambert
Spelarutvecklingstränare Steve Thomas

Utmärkelser[redigera | redigera wikitext]

Pensionerade nummer[redigera | redigera wikitext]

Lightning har pensionerat ett spelarnummer medan själva ligan har pensionerat ett annat nummer.

Hall of Famers[redigera | redigera wikitext]

  • Denis Savard (Invald 2000)
    • Spelare: Spelade i Lightning mellan 1993 och 1995.
  • Dino Ciccarelli (Invald 2010)
    • Spelare: Spelade i Lightning mellan 1996 och 1998.

General managers[redigera | redigera wikitext]

Tränare[redigera | redigera wikitext]

Lagkaptener[redigera | redigera wikitext]

1 Vann Stanley Cup med Lightning.

Statistik[redigera | redigera wikitext]

Individuellt[redigera | redigera wikitext]

Poängledare[redigera | redigera wikitext]

Topp tio för mest poäng i klubbens historia. Siffrorna uppdateras efter varje genomförd säsong.
Pos = Position; SM = Spelade matcher; M = Mål; A = Assists; P = Poäng; P/M = Poäng per match * = Fortfarande aktiv i klubben ** = Fortfarande aktiv i NHL

Uppdaterat efter 2010-11

Spelare Pos SM M A P P/M
Vincent Lecavalier** C 934 351 442 793 .85
Martin St. Louis** RW 785 294 464 758 .97
Brad Richards** C 552 150 339 489 .89
Václav Prospal C 468 127 244 371 .79
Brian Bradley C 328 111 189 300 .91
Fredrik Modin LW 445 145 141 286 .64
Chris Gratton C 482 98 161 259 .54
Dan Boyle** D 394 66 187 253 .58
Pavel Kubina D 610 69 163 232 .39
Steven Stamkos* C 243 119 113 232 .95

Grundserien[redigera | redigera wikitext]

Lag[redigera | redigera wikitext]

  • Flest poäng under en säsong: 106 (2003-04)
  • Flest gjorda mål under en säsong: 253 (2006-07)
  • Flest insläppta mål under en säsong: 332 (1992-93)
  • Flest vinster under en säsong: 46 (2003-04 & 2010-11)
  • Flest förluster under en säsong: 55 (1997-98)

Svenska spelare[redigera | redigera wikitext]

Uppdaterat: 2012-04-05

Spelare Position Matcher¹ Matcher² Från Till Tröjnummer Stanley Cup's Övrigt
Mikael Andersson Högerforward 435 6 1992 1999 34 0
Mikael Renberg Högerforward 88 0 1997 1998 20 0 Lagkapten 1997-1998
Kjell Samuelsson Back 46 0 1998 1999 28 0
Nils Ekman Högerforward 71 0 1999 2001 28 0
Andreas Johansson Vänsterforward 12 0 1999 1999 21 0
Fredrik Modin Vänsterforward 445 39 1999 2006 33 1 Alternerande lagkapten 2001-2006
Michael Nylander Center 35 0 1999 1999 9, 25, 8 0
Josef Boumedienne Back 3 0 2001 2002 55 0
Jimmie Ölvestad Vänsterforward 111 0 2001 2003 41, 18 0
Johan Holmqvist Målvakt 93 6 2006 2008 40 0
Andreas Karlsson Center 111 6 2006 2008 24 0
Victor Hedman Back 211 17 2009 77 0
Mattias Öhlund Back 139 18 2009 5 0 Alternerande lagkapten 2009-
Mattias Ritola Ytterforward 43 2 2010 2011 21 0

¹ = Grundserie

² = Slutspel

Första draftval[redigera | redigera wikitext]

(1992–, B)

Vald som nummer ett.

(1993–2009, C)

Vald som nummer tre.

(1994–2006, C)

Vald som nummer åtta.

(1995–2012, C)

Vald som nummer fem.

(1998–1999, B)

Vald som nummer 16.

(1998–2011, B)

Vald som nummer sju.

(1998–2016, C)

Vald som nummer ett.
  • 1999: Lightning saknade val i förstarundan.

(2001–2005, 2006–2007, HF)

Vald som nummer åtta.

(2002–2004, 2006–2007, C)

Vald som nummer tre.
  • 2002: Lightning saknade val i förstarundan.
  • 2003: Lightning saknade val i förstarundan.
  • 2004: Andy Rogers (Har ännu inte spelat i NHL.)

(, B)

Vald som nummer 30.

(2008–2010, B)

Vald som nummer 30.

(2008–2009, MV)

Vald som nummer 15.
  • 2007: Lightning saknade val i förstarundan.
  • 2008: Steven Stamkos (Lightning)

(2008–, C)

Vald som nummer ett.

(2009–, B)

Vald som nummer två.

(2011–2015, HF)

Vald som nummer 29.

(2011–, B)

Vald som nummer sex.

(2014–, C)

Vald som nummer 27.

(2014–, B)

Vald som nummer tio.

(2014–, MV)

Vald som nummer 19.

(2014–, VF)

Vald som nummer tre.

(2016–, B)

Vald som nummer 19.
  • 2015: Lightning saknade val i förstarundan.
  • 2016: Brett Howden (Har ännu inte spelat för Lightning.)

(, C)

Vald som nummer 27.

Referenser[redigera | redigera wikitext]

  1. ^ ”Tampa Bay Lightning”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/teams/lightning. 
  2. ^ Collective bargaining agreement between National Hockey League and National Hockey League Players' Association – 11.17 Currency. NHL.com. 2013. sid. 71. http://www.nhl.com/nhl/en/v3/ext/CBA2012/NHL_NHLPA_2013_CBA.pdf 
  3. ^ ”Peter Budaj”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/peter-budaj. 
  4. ^ ”Andrei Vasilevskiy”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/andrei-vasilevskiy. 
  5. ^ ”Connor Ingram”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/connor-ingram. 
  6. ^ ”Michael Leighton”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/michael-leighton. 
  7. ^ ”Anton Stralman”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/anton-stralman. 
  8. ^ ”Slater Koekkoek”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/slater-koekkoek. 
  9. ^ ”Braydon Coburn”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/braydon-coburn. 
  10. ^ ”Jake Dotchin”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/jake-dotchin. 
  11. ^ ”Andrej Sustr”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/andrej-sustr. 
  12. ^ ”Victor Hedman”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/victor-hedman. 
  13. ^ ”Mat Bodie”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/mat-bodie. 
  14. ^ ”Erik Cernak”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/erik-cernak. 
  15. ^ ”Dan Girardi”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/dan-girardi. 
  16. ^ ”Libor Hajek”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/libor-hajek. 
  17. ^ ”Dominik Masin”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/dominik-masin. 
  18. ^ ”Jamie McBain”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/jamie-mcbain. 
  19. ^ ”Mikhail Sergachev”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/mikhail-sergachev. 
  20. ^ ”Oleg Sosunov”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/oleg-sosunov. 
  21. ^ ”Matthew Spencer”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/matthew-spencer. 
  22. ^ ”Ben Thomas”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/ben-thomas. 
  23. ^ ”Daniel Walcott”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/daniel-walcott. 
  24. ^ ”Tyler Johnson”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/tyler-johnson. 
  25. ^ ”Cedric Paquette”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/cedric-paquette. 
  26. ^ ”Michael Bournival”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/michael-bournival. 
  27. ^ ”Alex Killorn”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/alex-killorn. 
  28. ^ ”Ondrej Palat”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/ondrej-palat. 
  29. ^ ”Cory Conacher”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/cory-conacher. 
  30. ^ ”Brayden Point”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/brayden-point. 
  31. ^ ”Erik Condra”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/erik-condra. 
  32. ^ ”J.T. Brown”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/jt-brown. 
  33. ^ ”Ryan Callahan”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/ryan-callahan. 
  34. ^ ”Tye McGinn”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/tye-mcginn. 
  35. ^ ”Gabriel Dumont”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/gabriel-dumont. 
  36. ^ ”Yanni Gourde”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/yanni-gourde. 
  37. ^ ”Adam Erne”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/adam-erne. 
  38. ^ ”Nikita Kucherov”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/nikita-kucherov. 
  39. ^ ”Vladislav Namestnikov”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/vladislav-namestnikov. 
  40. ^ ”Steven Stamkos”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/steven-stamkos. 
  41. ^ ”Anthony Cirelli”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/anthony-cirelli. 
  42. ^ ”Cameron Darcy”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/cameron-darcy. 
  43. ^ ”Alex Gallant”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/alex-gallant. 
  44. ^ ”Brian Hart”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/brian-hart. 
  45. ^ ”Brett Howden”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/brett-howden. 
  46. ^ ”Mathieu Joseph”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/mathieu-joseph. 
  47. ^ ”Boris Katchouk”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/boris-katchouk. 
  48. ^ ”Chris Kunitz”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/chris-kunitz. 
  49. ^ ”Matthew Peca”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/matthew-peca. 
  50. ^ ”Taylor Raddysh”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/taylor-raddysh. 
  51. ^ ”Mitchell Stephens”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/mitchell-stephens. 
  52. ^ ”Jonne Tammela”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/jonne-tammela. 
  53. ^ ”Carter Verhaeghe”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/carter-verhaeghe. 
  54. ^ ”Alexander Volkov”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/alexander-volkov. 
  55. ^ ”Dennis Yan”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/dennis-yan. 
  56. ^ ”Hockey operations and coaching staff”. NHL.com/Lightning. https://www.nhl.com/lightning/team/hockey-staff. 

Externa länkar[redigera | redigera wikitext]