Tampa Bay Lightning

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök
Tampa Bay Lightning
Steven Stamkos 2014-03-22.JPG
LigaNational Hockey League
ConferenceEastern Conference
DivisionAtlantic Division
Tidigare namnTampa Bay Lightning
1992 –
StadUSA Tampa, FL, USA
ArenaAmalie Arena
Kapacitet19 204
LagfärgerBlå, vit & svart
              
Organisation
ÄgareTampa Bay Sports and Entertainment
OrdförandeJeff Vinik
PresidentSteve Griggs
General managerSteve Yzerman
TränareJon Cooper
KaptenSteven Stamkos
SamarbetspartnersAHL
Syracuse Crunch
ECHL
Kalamazoo Wings
Statistik
Flest matcherVincent Lecavalier (1 037)
Flest målVincent Lecavalier (383)
Flest assistsMartin St. Louis (588)
Flest poängMartin St. Louis (953)
Flest utv.minChris Gratton (828)
Utmärkelser
Stanley Cup-segrar(1) 2003–2004
Conference-mästare(2) 2003–2004, 2014–2015
Presidents' Trophy(0)
Divisionsmästare(3) 2002–2003, 2003–2004, 2017–2018
Övrigt
WebbplatsNHL.com/Lightning

Tampa Bay Lightning är en amerikansk ishockeyorganisation vars lag är baserat i Tampa, Florida och har varit medlemsorganisation i National Hockey League (NHL) sedan 1992, när organisationen startades. Hemmaarenan är sedan 1996 Amalie Arena. Laget ingår i Atlantic Division tillsammans med Boston Bruins, Buffalo Sabres, Detroit Red Wings, Florida Panthers, Montreal Canadiens, Ottawa Senators och Toronto Maple Leafs.

Lightning har vunnit Stanley Cup en gång, 2003-2004, och har haft namnkunniga spelare genom åren som till exempel Vincent Lecavalier, Martin St.Louis, Dino Ciccarelli, Dave Andreychuk, Brad Richards, Roman Hamrlík, Fredrik Modin, Denis Savard, Chris Gratton, Václav Prospal, Dan Boyle, Mikael Renberg och Nikolaj Chabibulin.

Historia[redigera | redigera wikitext]

Laget kom med i NHL 1992 och var under större delen av 90-talet ett bottenlag. Säsongen 1995-96 lyckades man dock gå till slutspel för första gången. Omkring millennieskiftet genomfördes en föryngring av laget som så småningom ledde till seger i Stanley Cup 2004. Stjärnor i detta lag var Nikolaj Chabibulin, Dan Boyle, Pavel Kubina, Vincent Lecavalier, Martin St.Louis och Brad Richards.

Stanley Cup-spel[redigera | redigera wikitext]

1990-talet[redigera | redigera wikitext]

  • 1993 – Missade slutspel.
  • 1994 – Missade slutspel.
  • 1995 – Missade slutspel.
  • 1996 – Förlorade i första ronden mot Philadelphia Flyers med 4-2 i matcher.
  • 1997 – Missade slutspel.
  • 1998 – Missade slutspel.
  • 1999 – Missade slutspel.

2000-talet[redigera | redigera wikitext]

2010-talet[redigera | redigera wikitext]

Nuvarande spelartrupp[redigera | redigera wikitext]

Spelartruppen 2018/2019[redigera | redigera wikitext]

Senast uppdaterad: 11 juli 2018.
Källa: [1] Alla löner är i amerikanska dollar[2] och är vad spelaren skulle få ut om spelaren är i NHL-truppen under hela grundserien (oktober-april). Löner i kursiv stil är ej bekräftade.

Målvakter
Nr Namn Födelsedatum Födelseort Lön 18/19 Kontrakt Kom till laget Kom ifrån
70 Kanada Louis Domingue 6 mars 1992 (26 år) Kanada Saint-Hyacinthe, Québec, Kanada $1 150 000 [3] 2020 2018 USA Syracuse Crunch
88 Ryssland Andrej Vasilevskij 25 juli 1994 (23 år) Ryssland Tiumen, Ryssland $3 500 000 [4] 2020 2016 USA Syracuse Crunch
-- Kanada Connor Ingram 31 mars 1997 (21 år) Kanada Saskatoon, Saskatchewan, Kanada $742 500 [5] 2020 2017 Kanada Kamloops Blazers
-- Kanada Edward Pasquale 20 november 1990 (27 år) Kanada Toronto, Ontario, Kanada $650 000 [6] 2019 2018 USA Bakersfield Condors
Backar
Nr Namn Födelsedatum Födelseort Lön 18/19 Kontrakt Kom till laget Kom ifrån
5 Kanada Daniel Girardi 29 april 1984 (34 år) Kanada Welland, Ontario, Kanada $2 750 000 [7] 2019 2017 USA New York Rangers
6 Sverige Anton Strålman 1 augusti 1986 (31 år) Sverige Tibro, Sverige $4 500 000 [8] 2019 2014 USA New York Rangers
27 USA Ryan McDonagh 13 juni 1989 (29 år) USA St. Paul, Minnesota, USA $5 300 000 [9] 2026 2018 USA New York Rangers
29 Kanada Slater Koekkoek 28 februari 1994 (24 år) Kanada Mountain, Ontario, Kanada $865 000 [10] 2019 2016 USA Syracuse Crunch
55 Kanada Braydon Coburn 27 februari 1985 (33 år) Kanada Calgary, Alberta, Kanada $3 700 000 [11] 2019 2015 USA Philadelphia Flyers
59 Kanada Jake Dotchin 24 mars 1994 (24 år) Kanada Cambridge, Ontario, Kanada $925 000 [12] 2019 2017 USA Syracuse Crunch
77 Sverige Victor Hedman 18 december 1990 (27 år) Sverige Örnsköldsvik, Sverige $8 000 000 [13] 2025 2009 Sverige Modo Hockey
98 Ryssland Michail Sergatjov 25 juni 1998 (20 år) Ryssland Nizjnekamsk, Ryssland $925 000 [14] 2020 2017 Kanada Windsor Spitfires
-- Slovakien Erik Černák 28 maj 1997 (21 år) Slovakien Košice, Slovakien $650 000 [15] 2020 2017 USA Erie Otters
-- Kanada Cal Foote 13 december 1998 (19 år) USA Englewood, Colorado, USA $925 000 [16] 2021 2018 Kanada Kelowna Rockets
-- Kanada Cameron Gaunce 19 mars 1990 (28 år) Kanada Greater Sudbury, Ontario, Kanada $650 000 [17] 2019 2018 USA Cleveland Monsters
-- Tjeckien Dominik Mašín 1 februari 1996 (22 år) Tjeckien Městec Králové, Tjeckien $832 500 [18] 2019 2016 Kanada Peterborough Petes
-- Ryssland Oleg Sosunov 13 april 1998 (20 år) Ryssland Rjazan, Ryssland $700 000 [19] 2021 2018 Kanada Moose Jaw Warriors
-- Kanada Matthew Spencer 24 mars 1997 (21 år) Kanada Oakville, Ontario, Kanada $742 500 [20] 2020 2017 Kanada Peterborough Petes
-- Kanada Ben Thomas 28 maj 1996 (22 år) Kanada Calgary, Alberta, Kanada $715 000 [21] 2019 2016 Kanada Vancouver Giants
-- Kanada Daniel Walcott 19 februari 1994 (24 år) Kanada Île Perrot, Québec, Kanada $650 000 [22] 2019 2015 USA Hartford Wolf Pack
Forwards
Nr Namn Pos Födelsedatum Födelseort Lön 18/19 Kontrakt Kom till laget Kom ifrån
9 USA Tyler Johnson C 29 juli 1990 (27 år) USA Spokane, Washington, USA $6 750 000 [23] 2024 2013 USA Syracuse Crunch
10 USA J.T. Miller C/YF 14 mars 1993 (25 år) USA East Palestine, Ohio, USA $5 250 000 [24] 2023 2018 USA New York Rangers
13 Kanada Cédric Paquette C/VF 13 augusti 1993 (24 år) Kanada Gaspé, Québec, Kanada $1 000 000 [25] 2019 2014 USA Syracuse Crunch
15 Kanada Michaël Bournival VF/HF 31 maj 1992 (26 år) Kanada Shawinigan, Québec, Kanada $650 000 [26] 2019 2018 USA Syracuse Crunch
17 Kanada Alexander Killorn VF 14 september 1989 (28 år) Kanada Halifax, Nova Scotia, Kanada $4 450 000 [27] 2023 2013 USA Syracuse Crunch
18 Tjeckien Ondřej PalátA VF 28 mars 1991 (27 år) Tjeckoslovakien Frýdek-Místek, Tjeckoslovakien $6 855 000 [28] 2022 2013 USA Syracuse Crunch
21 Kanada Brayden Point C 13 mars 1996 (22 år) Kanada Calgary, Alberta, Kanada $650 000 [29] 2019 2016 Kanada Moose Jaw Warriors
24 USA Ryan CallahanA HF 21 mars 1985 (33 år) USA Rochester, New York, USA $4 700 000 [30] 2020 2014 USA New York Rangers
65 Kanada Yanni Gourde VF 15 december 1991 (26 år) Kanada Saint-Narcisse, Québec, Kanada $1 000 000 [31] 2019 2017 USA Syracuse Crunch
40 Kanada Gabriel Dumont C/HF 6 oktober 1990 (27 år) Kanada Dégelis, Québec, Kanada $650 000 [32] 2019 2018 Kanada Ottawa Senators
71 Kanada Anthony Cirelli C 15 juli 1997 (21 år) Kanada Woodbridge, Ontario, Kanada $742 500 [33] 2020 2018 USA Syracuse Crunch
73 USA Adam Erne VF/HF 20 april 1995 (23 år) USA New Haven, Connecticut, USA $800 000 [34] 2019 2018 USA Syracuse Crunch
86 Ryssland Nikita Kutjerov HF 17 juni 1993 (25 år) Ryssland Majkop, Ryssland $5 550 000 [35] 2027 2013 Kanada Huskies de Rouyn-Noranda
89 Kanada Cory Conacher C/YF 14 december 1989 (28 år) Kanada Burlington, Ontario, Kanada $650 000 [36] 2019 2017 USA Syracuse Crunch
91 Kanada Steven Stamkos1 − 2008C C/HF 7 februari 1990 (28 år) Kanada Markham, Ontario, Kanada $9 500 000 [37] 2024 2008 Kanada Sarnia Sting
-- Kanada Andy Andreoff VF/C 17 maj 1991 (27 år) Kanada Pickering, Ontario, Kanada $680 000 [38] 2019 2018 USA Los Angeles Kings
-- Kanada Alex Barré-Boulet C 21 maj 1997 (21 år) Kanada Montmagny, Québec, Kanada $722 222 [39] 2021 2018 Kanada Armada de Blainville-Boisbriand
-- USA Ross Colton C 11 september 1996 (21 år) USA Robbinsville, New Jersey, USA $742 500 [40] 2020 2018 USA Vermont Catamounts
-- Kanada Mathieu Joseph HF 9 februari 1997 (21 år) Kanada Laval, Québec, Kanada $742 500 [41] 2020 2017 Kanada Saint John Sea Dogs
-- Kanada Boris Katchouk VF 18 juni 1998 (20 år) Kanada Vancouver, Ontario, Kanada $742 500 [42] 2021 2018 Kanada Sault Ste. Marie Greyhounds
-- Ryssland Aleksej Lipanov C 17 augusti 1999 (18 år) Ryssland Moskva, Ryssland $792 500 [43] 2021 2018 Ryssland Sudbury Wolves
-- USA Kevin Lynch C 23 april 1991 (27 år) USA Grosse Pointe, Michigan, USA $650 000 [44] 2019 2018 USA Syracuse Crunch
-- Kanada Taylor Raddysh HF 18 februari 1998 (20 år) Kanada Caledon, Ontario, Kanada $742 500 [45] 2021 2018 USA Erie Otters
-- Finland Otto Somppi C 12 januari 1998 (20 år) Finland Helsingfors, Finland $730 000 [46] 2021 2018 Kanada Halifax Mooseheads
-- Finland Jonne Tammela HF/VF 5 augusti 1997 (20 år) Finland Ylivieska, Finland $715 000 [47] 2020 2016 Finland KalPa
-- Kanada Carter Verhaeghe C 14 augusti 1995 (22 år) Kanada Waterdown, Ontario, Kanada $650 000 [48] 2019 2017 USA Bridgeport Sound Tigers
-- Ryssland Aleksandr Volkov C 2 augusti 1997 (20 år) Ryssland Moskva, Ryssland $925 000 [49] 2020 2017 Ryssland SKA Sankt Petersburg
-- USA Dennis Yan VF 14 april 1997 (21 år) USA Portland, Oregon, USA $742 500 [50] 2020 2017 Kanada Cataractes de Shawinigan
Positioner: CHFVFYF | C = Lagkapten; A = Assisterande lagkapten | Injury icon 2.svg = Långtidsskadad

Spelargalleri[redigera | redigera wikitext]

Staben[redigera | redigera wikitext]

Uppdaterat: 4 januari 2017[51]

Yrkestitel Namn
General manager Steve Yzerman
Tränare Jon Cooper
Assisterande tränare Rick Bowness
Assisterande tränare Brad Lauer
Assisterande tränare Todd Richards
Målvaktstränare Frantz Jean
Videocoach Nigel Kirwan
Fystränare Mark Lambert
Spelarutvecklingstränare Steve Thomas

Utmärkelser[redigera | redigera wikitext]

Pensionerade nummer[redigera | redigera wikitext]

Lightning har pensionerat ett spelarnummer medan själva ligan har pensionerat ett annat nummer.

Hall of Famers[redigera | redigera wikitext]

  • Denis Savard (Invald 2000)
    • Spelare: Spelade i Lightning mellan 1993 och 1995.
  • Dino Ciccarelli (Invald 2010)
    • Spelare: Spelade i Lightning mellan 1996 och 1998.

General managers[redigera | redigera wikitext]

Tränare[redigera | redigera wikitext]

Lagkaptener[redigera | redigera wikitext]

1 Vann Stanley Cup med Lightning.

Statistik[redigera | redigera wikitext]

Individuellt[redigera | redigera wikitext]

Poängledare[redigera | redigera wikitext]

Topp tio för mest poäng i klubbens historia. Siffrorna uppdateras efter varje genomförd säsong.
Pos = Position; SM = Spelade matcher; M = Mål; A = Assists; P = Poäng; P/M = Poäng per match * = Fortfarande aktiv i klubben ** = Fortfarande aktiv i NHL

Uppdaterat efter 2010-11

Spelare Pos SM M A P P/M
Vincent Lecavalier** C 934 351 442 793 .85
Martin St. Louis** RW 785 294 464 758 .97
Brad Richards** C 552 150 339 489 .89
Václav Prospal C 468 127 244 371 .79
Brian Bradley C 328 111 189 300 .91
Fredrik Modin LW 445 145 141 286 .64
Chris Gratton C 482 98 161 259 .54
Dan Boyle** D 394 66 187 253 .58
Pavel Kubina D 610 69 163 232 .39
Steven Stamkos* C 243 119 113 232 .95

Grundserien[redigera | redigera wikitext]

Lag[redigera | redigera wikitext]

  • Flest poäng under en säsong: 106 (2003-04)
  • Flest gjorda mål under en säsong: 253 (2006-07)
  • Flest insläppta mål under en säsong: 332 (1992-93)
  • Flest vinster under en säsong: 46 (2003-04 & 2010-11)
  • Flest förluster under en säsong: 55 (1997-98)

Svenska spelare[redigera | redigera wikitext]

Uppdaterat: 2012-04-05

Spelare Position Matcher¹ Matcher² Från Till Tröjnummer Stanley Cup's Övrigt
Mikael Andersson Högerforward 435 6 1992 1999 34 0
Mikael Renberg Högerforward 88 0 1997 1998 20 0 Lagkapten 1997-1998
Kjell Samuelsson Back 46 0 1998 1999 28 0
Nils Ekman Högerforward 71 0 1999 2001 28 0
Andreas Johansson Vänsterforward 12 0 1999 1999 21 0
Fredrik Modin Vänsterforward 445 39 1999 2006 33 1 Alternerande lagkapten 2001-2006
Michael Nylander Center 35 0 1999 1999 9, 25, 8 0
Josef Boumedienne Back 3 0 2001 2002 55 0
Jimmie Ölvestad Vänsterforward 111 0 2001 2003 41, 18 0
Johan Holmqvist Målvakt 93 6 2006 2008 40 0
Andreas Karlsson Center 111 6 2006 2008 24 0
Victor Hedman Back 211 17 2009 77 0
Mattias Öhlund Back 139 18 2009 2011 5 0 Alternerande lagkapten 2009-2011
Mattias Ritola Ytterforward 43 2 2010 2011 21 0
Anton Strålman Back 299 32 2014 6 0 Alternerande lagkapten 2016-

¹ = Grundserie

² = Slutspel

Första draftval[redigera | redigera wikitext]

(1992–, B)

Vald som nummer ett.

(1993–2009, C)

Vald som nummer tre.

(1994–2006, C)

Vald som nummer åtta.

(1995–2012, C)

Vald som nummer fem.

(1998–1999, B)

Vald som nummer 16.

(1998–2011, B)

Vald som nummer sju.

(1998–2016, C)

Vald som nummer ett.
  • 1999: Lightning saknade val i förstarundan.

(2001–2005, 2006–2007, HF)

Vald som nummer åtta.

(2002–2004, 2006–2007, C)

Vald som nummer tre.
  • 2002: Lightning saknade val i förstarundan.
  • 2003: Lightning saknade val i förstarundan.
  • 2004: Andy Rogers (Har ännu inte spelat i NHL.)

(, B)

Vald som nummer 30.

(2008–2010, B)

Vald som nummer 30.

(2008–2009, MV)

Vald som nummer 15.
  • 2007: Lightning saknade val i förstarundan.
  • 2008: Steven Stamkos (Lightning)

(2008–, C)

Vald som nummer ett.

(2009–, B)

Vald som nummer två.

(2011–2015, HF)

Vald som nummer 29.

(2011–, B)

Vald som nummer sex.

(2014–, C)

Vald som nummer 27.

(2014–, B)

Vald som nummer tio.

(2014–, MV)

Vald som nummer 19.

(2014–, VF)

Vald som nummer tre.

(2016–, B)

Vald som nummer 19.
  • 2015: Lightning saknade val i förstarundan.
  • 2016: Brett Howden (Har ännu inte spelat för Lightning.)

(, C)

Vald som nummer 27.

Referenser[redigera | redigera wikitext]

  1. ^ ”Tampa Bay Lightning”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/teams/lightning. 
  2. ^ Collective bargaining agreement between National Hockey League and National Hockey League Players' Association – 11.17 Currency. NHL.com. 2013. sid. 71. http://www.nhl.com/nhl/en/v3/ext/CBA2012/NHL_NHLPA_2013_CBA.pdf 
  3. ^ ”Louis Domingue”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/louis-domingue. 
  4. ^ ”Andrei Vasilevskiy”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/andrei-vasilevskiy. 
  5. ^ ”Connor Ingram”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/connor-ingram. 
  6. ^ ”Edward Pasquale”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/edward-pasquale. 
  7. ^ ”Dan Girardi”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/dan-girardi. 
  8. ^ ”Anton Stralman”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/anton-stralman. 
  9. ^ ”Ryan McDonagh”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/ryan-mcdonagh. 
  10. ^ ”Slater Koekkoek”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/slater-koekkoek. 
  11. ^ ”Braydon Coburn”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/braydon-coburn. 
  12. ^ ”Jake Dotchin”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/jake-dotchin. 
  13. ^ ”Victor Hedman”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/victor-hedman. 
  14. ^ ”Mikhail Sergachev”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/mikhail-sergachev. 
  15. ^ ”Erik Cernak”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/erik-cernak. 
  16. ^ ”Cal Foote”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/cal-foote. 
  17. ^ ”Cameron Gaunce”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/cameron-gaunce. 
  18. ^ ”Dominik Masin”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/dominik-masin. 
  19. ^ ”Oleg Sosunov”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/oleg-sosunov. 
  20. ^ ”Matthew Spencer”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/matthew-spencer. 
  21. ^ ”Ben Thomas”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/ben-thomas. 
  22. ^ ”Daniel Walcott”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/daniel-walcott. 
  23. ^ ”Tyler Johnson”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/tyler-johnson. 
  24. ^ ”J.T. Miller”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/jt-miller. 
  25. ^ ”Cedric Paquette”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/cedric-paquette. 
  26. ^ ”Michael Bournival”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/michael-bournival. 
  27. ^ ”Alex Killorn”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/alex-killorn. 
  28. ^ ”Ondrej Palat”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/ondrej-palat. 
  29. ^ ”Brayden Point”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/brayden-point. 
  30. ^ ”Ryan Callahan”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/ryan-callahan. 
  31. ^ ”Yanni Gourde”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/yanni-gourde. 
  32. ^ ”Gabriel Dumont”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/gabriel-dumont. 
  33. ^ ”Anthony Cirelli”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/anthony-cirelli. 
  34. ^ ”Adam Erne”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/adam-erne. 
  35. ^ ”Nikita Kucherov”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/nikita-kucherov. 
  36. ^ ”Cory Conacher”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/cory-conacher. 
  37. ^ ”Steven Stamkos”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/steven-stamkos. 
  38. ^ ”Andy Andreoff”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/andy-andreoff. 
  39. ^ ”Alex Barré-Boulet”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/alex-barre-boulet. 
  40. ^ ”Ross Colton”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/ross-colton. 
  41. ^ ”Mathieu Joseph”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/mathieu-joseph. 
  42. ^ ”Boris Katchouk”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/boris-katchouk. 
  43. ^ ”Alexey Lipanov”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/alexey-lipanov. 
  44. ^ ”Kevin Lynch”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/kevin-lynch. 
  45. ^ ”Taylor Raddysh”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/taylor-raddysh. 
  46. ^ ”Otto Somppi”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/otto-somppi. 
  47. ^ ”Jonne Tammela”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/jonne-tammela. 
  48. ^ ”Carter Verhaeghe”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/carter-verhaeghe. 
  49. ^ ”Alexander Volkov”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/alexander-volkov. 
  50. ^ ”Dennis Yan”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/dennis-yan. 
  51. ^ ”Hockey operations and coaching staff”. NHL.com/Lightning. https://www.nhl.com/lightning/team/hockey-staff. 

Externa länkar[redigera | redigera wikitext]