Noah (film)

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök
Noah
GenreDrama
Fantasy
Mastodontfilm
Krig
Äventyr
RegissörDarren Aronofsky
ProducentDarren Aronofsky
John Logan
ManusDarren Aronofsky
John Logan
SkådespelareRussell Crowe
Jennifer Connelly
Douglas Booth
Logan Lerman
Emma Watson
Anthony Hopkins
Ray Winstone
OriginalmusikClint Mansell
ProduktionsbolagDisruption Entertainment
New Regency Productions
Protozoa Pictures
DistributionParamount Pictures
Premiär28 mars 2014
Speltid138 minuter
LandUSA USA
SpråkEngelska
Budget$125 miljoner
Intäkter$339 051 121
IMDb SFDb

Noah är en amerikansk långfilm om profeten Noa och hans ark. Regisserad av Darren Aronofsky[1] efter ett manus av honom själv och John Logan. Filmen hade biopremiär den 28 mars 2014.[2]

Rollista (i urval)[redigera | redigera wikitext]

Referenser[redigera | redigera wikitext]

  1. ^ Andreas Samuelson (9 juni 2011). ”Aronofsky gör film om Noas Ark”. MovieZine. http://www.moviezine.se/artikel/7551-aronofsky-gor-film-om-noas-ark. Läst 16 augusti 2012. 
  2. ^ Dominic Patten (13 april 2012). ”Darren Aronofsky’s ‘Noah’ Has Release Date”. Deadline. Arkiverad från originalet den 22 juni 2012. https://web.archive.org/web/20120622000118/http://www.deadline.com/2012/04/darren-aronofskys-%E2%80%98noah%E2%80%99-gets-march-28-2014-release-date/. Läst 16 augusti 2012. 
  3. ^ Eva Ban (29 februari 2012). ”Russell Crowe ska spela Noak”. MovieZine. http://www.moviezine.se/artikel/9637-russell-crowe-ska-spela-noak. Läst 16 augusti 2012. 
  4. ^ Mike Fleming Jr. (18 juni 2012). ”Jennifer Connelly In Talks To Re-Team With Russell Crowe In ‘Noah’”. Deadline. http://www.deadline.com/2012/06/toldja-jennifer-connelly-in-talks-to-re-team-with-russell-crowe-in-noah/. Läst 16 augusti 2012. 
  5. ^ [a b] Mats Karlsson (6 juni 2012). ”Fler passagerare till Aronofskys "Noah"”. MovieZine. http://www.moviezine.se/artikel/10448-fler-passagerare-till-aronofskys-noah. Läst 16 augusti 2012. 
  6. ^ Alexander Dunerfors (8 juni 2012). ”Nya namn till "Noah"”. MovieZine. http://www.moviezine.se/artikel/10470-nya-namn-till-noah. Läst 16 augusti 2012. 
  7. ^ Mats Karlsson (10 juli 2012). ”Anthony Hopkins hoppar på "Noah"”. MovieZine. http://www.moviezine.se/artikel/10726-anthony-hopkins-hoppar-paring-noah. Läst 16 augusti 2012. 
  8. ^ Ben Child (12 juni 2012). ”Ray Winstone set to star opposite Russell Crowe in Noah's ark epic”. The Guardian. http://www.guardian.co.uk/film/2012/jun/12/ray-winstone-russell-crowe-noahs-ark. Läst 16 augusti 2012. 
  9. ^ Joacim Ohlsson (20 juli 2012). ”Kevin Durand blir jätte i Darren Aronofskys ”Noah””. Capishe. http://capishe.se/nyhet/kevin-durand-blir-jatte-i-darren-aronofskys-noah/. Läst 16 augusti 2012. 
  10. ^ Dominic Patten (9 augusti 2012). ”Movie Casting Round-Up: ‘Noah’ Adds A Wife, ‘The Heat’ Adds A Villain”. Deadline. http://www.deadline.com/2012/08/movie-casting-noah-the-heat-adam-ray-russell-crowe-sandra-bullock/. Läst 16 augusti 2012. 
  11. ^ ”Mark Margolis Joins Darren Aronofsky's Noah”. ComingSoon. 9 augusti 2012. http://www.comingsoon.net/news/movienews.php?id=93474. Läst 16 augusti 2012. 
  12. ^ [a b] Mats Karlsson (31 juli 2012). ”Darren Aronofsky har hittat Cain och Abel”. MovieZine. http://www.moviezine.se/artikel/10914-darren-aronofsky-har-hittat-cain-och-abel. Läst 16 augusti 2012. 

Externa länkar[redigera | redigera wikitext]