Spelen för små stater i Europa

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök
Medlemsländer

Spelen för små stater i Europa (på engelska: The Games of the Small States of Europe (GSSE)) är en idrottstävling för Europas mikrostater som hålls vartannat år. Spelen ägde rum första gången 1985 på initiativ av San Marino, och har organiserats av de nationella olympiska kommittéerna hos åtta mikrostater sedan dess. Spelen hålls numera i juni, och innehåller nio av de olympiska sporterna.

Medlemsländer[redigera | redigera wikitext]

Spelen anordnas av Europeiska Olympiska Kommittén (EOC). Sedan grundandet i samband med olympiska sommarspelen 1984 till 2009 var antalet medlemsländer åtta; 2009 tillkom Montenegro. Alla länderna har en population på mindre än en miljon människor (med undantag av Cypern, som dock hade under en miljon invånare 1984. De deltagande länderna är:

(*) Montenegro blev det nionde landet att ingå i GSSE den 1 juni 2009

Färöarna Färöarna söker för att få delta i spelen. Dock är Färöarna ingen suverän stat som de andra länderna, och Färöarna har inte heller någon nationell olympisk kommitté.

Spelen sedan 1985[redigera | redigera wikitext]

Upplaga År Tävlingsdatum Värd Plats Länder Sporter Idrottare
1:a 1985 23–26 maj San Marino  San Marino 8 - 222
2:a 1987 14–17 maj Monaco  Monaco 8 - 468
3:e 1989 17–20 maj Nicosia  Cypern 8 - 675
4:e 1991 21–25 maj Andorra la Vella  Andorra 8 - 697
5:e 1993 25–29 maj Valletta  Malta 8 - 690
6:e 1995 29 maj – 3 juni Luxemburg  Luxemburg 8 - 684
7:e 1997 2–7 juni Reykjavik  Island 8 - 714
8:e 1999 24–29 maj Vaduz  Liechtenstein 8 - 566
9:e 2001 29 maj – 2 juni San Marino  San Marino 8 - 658
10:e 2003 2–7 juni Valletta  Malta 8 10 765
11:e 2005 30 maj – 4 juni Andorra la Vella  Andorra 8 10 793
12:e 2007 4–9 juni Monaco[1]  Monaco 8 12 786
13:e 2009 1–6 juni Cypern (3 städer)  Cypern 8 12 843
14:e 2011 30 maj – 4 juni Liechtenstein (9 städer)  Liechtenstein 9 9 750
15:e 2013 27 maj – 1 juni Luxemburg  Luxemburg 9 12 762
16:e 2015 1 – 6 juni Reykjavik  Island 9 11 789
17:e 2017 29 maj – 3 juni San Marino  San Marino 9 11 889
18:e 2019 27 maj – 1 juni Budva  Montenegro 9 10 846
19:e 2021 Andorra la Vella  Andorra Inställd då spelen sammanföll med olympiska sommarspelen 2020
19:e 2023 Valletta  Malta - - -
20:e 2025 Andorra la Vella  Andorra - - -
21:e 2027 Monaco  Monaco - - -

Lista över sporter[redigera | redigera wikitext]

Vid spelen för små stater i Europa 2013 fanns 11 sporter representerade (med både herrars och damers klasser):

Medaljtabell[redigera | redigera wikitext]

Uppdaterad efter spelen för små stater i Europa 2019:

NrNationGuldSilverBronsTotalt
1Island Island (ISL)4983803811259
2Cypern Cypern (CYP)4894253691283
3Luxemburg Luxemburg (LUX)3953983701163
4Monaco Monaco (MON)134161240535
5Malta Malta (MLT)73144202419
6Liechtenstein Liechtenstein (LIE)7378100251
7San Marino San Marino (SMR)62113148323
8Montenegro Montenegro (MNE)501838106
9Andorra Andorra (AND)4893129270
Totalt (9 nationer)1822181019775609

Referenser[redigera | redigera wikitext]

  1. ^ Monaco to host 2007 GSSE published by SportsBusiness.com on 2003-06-06, hämtad 2010-12-02.

Externa länkar[redigera | redigera wikitext]