Svenska cupen i fotboll 1997/1998

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
Svenska cupen i fotboll 1997/1998
Datum 1997-1998
Värdskap
Land  Sverige
Placeringar
Gold medal world centered.svg Guld Helsingborgs IF
Silver medal world centered.svg Silver Örgryte IS

Svenska cupen i fotboll 1997/1998 vanns av Helsingborgs IF efter en finalvinst över Örgryte IS.

Kvalspel[redigera | redigera wikitext]

Kvalspelet bestod av två omgångar med lag från division 3 och neråt samt vissa lag från division 2.

Slutomgångar[redigera | redigera wikitext]

Omgång 1[redigera | redigera wikitext]

Nr Hemmalag Resultat Bortalag Publik
1 Listorps IF (D4) 0-2 Kristianstads FF (D2)
2 Ystads IF FF (D3) 2-1 IFK Malmö FK (D1) 322
3 Malmö BI (D4) 3-1 Ramlösa BoIS (D3)
4 Påarps GIF (D4) 1-2 IFK Trelleborg (D2)
5 BK Olympic (D2) 0-3 IFK Hässleholm (D1) 180
6 FBK Balkan (D4) 4-1 IFK Simrishamn (D3)
7 Sjöbo IF (D4) 2-2 (pen 2-4) IF Leikin (D2)
8 Snötorps/Nyhems FF (D4) 5-0 GIF Nike (D3)
9 Alvesta GIF (D3) 0-1 Mjällby AIF (D1) 400
10 IFK Karlshamn (D3) 1-1 (pen 3-2) Lunds BK (D2)
11 Hanaskogs IS (D3) 2-5 Landskrona BoIS (D2)
12 Lidhults GIF (D4) 3-5 Kirsebergs IF (D3)
13 Ängelholms FF (D4) 2-0 Skrea IF (D4)
14 IFK Lammhult (D4) 0-5 Högaborgs BK (D2)
15 Åhus HBK (D3) 1-2 (gg) IFK Värnamo (D2)
16 Värnamo Södra FF (D3) 0-4 Vinbergs IF (D2)
17 Sandhults SK (D4) 1-3 Tenhults IF (D3)
18 Färjestadens GoIF (D3) 2-0 Myresjö IF (D1) 150
19 Linköpings FF (D3) 2-3 (gg) Trelleborgs FF (A) 1,020
20 IF Hagapojkarna (D4) 0-3 Åtvidabergs FF (D1)
21 Hultsfreds FK (D3) 4-1 Kalmar AIK (D2)
22 Anderstorps IF (D3) 1-5 Falkenbergs FF (D1)
23 Arvesgärde IF (WC) 0-11 Holmalunds IF (D2)
24 Smedby AIS (D4) 5-1 Stensjöns IF (D4)
25 Malmslätts AIK (D4) 2-1 Nässjö FF (D3)
26 Varbergs GIF FF (D3) 1-4 GAIS (D2) 515
27 Gerdskens BK (D4) 0-5 Norrby IF (D1) 442
28 Göteborgs FF (D4) 1-3 Mariedals IK (D3)
29 Kungshamns IF (D4) 1-7 Lundby IF (D2)
30 IFK Valla (D4) 2-8 Qviding FIF (D2)
31 Lysekils FF (D3) 1-0 BK Häcken (D1) 375
32 Färgelanda IF (D4) 2-5 Örgryte IS (A) 700
33 Kållereds SK (D3) 1-2 (gg) IF Heimer (D2)
34 IFK Lane (D4) 3-2 Ytterby IS (D3)
35 Åsarp/Trädets IF (D4) 2-11 Västra Frölunda IF (D1)
36 Arentorps SK (D4) 1-2 (gg) Inlands IF (D3)
37 Stenstorps IF (D4) 0-2 IK Oddevold (D1) 187
38 Gällstads AIS (D4) 3-5 IK Kongahälla (D2)
39 Säffle FF (D4) 0-2 Stenungsunds IF (D1)
40 Forshaga IF (D4) 0-6 Skövde AIK (D2)
41 IFK Hallsberg (D4) 1-2 (gg) IFK Falköping (D4)
42 Falköpings FK (D4) 3-1 Strömtorps IK (D4)
43 BK Zeros (D3) 2-3 Karlstad BK (D2)
44 Kils AIK (D4) 1-5 Örebro SK Ungdom (D4)
45 KB Karlskoga (D3) 0-3 Gunnilse IS (D1) 310
46 Västerås IK (D4) 3-2 Panos Ljungskile SK (A) 415
47 Filipstads FF (D4) 1-0 Vivalla-Lundby IF (D3)
48 Arboga Södra IF (D3) 0-2 Hertzöga BK (D1) 424
49 LSW IF (D4) 2-1 (gg) IFK Ölme (D3)
50 IK Sturehov (D4) 2-2 (pen 0-3) Rottneros IK (D4)
51 Nora BK (D4) 0-8 Motala AIF FK (D1) 208
52 BK Kenty (D4) 1-5 Nyköpings BIS (D2)
53 Östermalms IS (D4) 1-0 Lindö FF (D3)
54 IF Sylvia (D2) 1-0 IF Brommapojkarna (D1) 170
55 IK Tellus (D4) 2-4 BKV Norrtälje (D3)
56 Dagsbergs IF (D4) 3-8 IFK Eskilstuna (D2)
57 Gnesta FF (D3) 2-1 Älvsjö AIK FF (D2)
58 IF Vesta (D3) 1-3 Degerfors IF (A) 1,239
Nr Hemmalag Resultat Bortalag Publik
59 Bromstens IK (D4) 0-2 FC Plavi Team (D2)
60 Falu BS FK (D4) 4-1 Skiljebo SK (D3)
61 Sunnersta AIF (D4) 1-3 IFK Stockholm (D3)
62 IFK Hedemora (WC) 1-11 IFK Västerås FK (D2)
63 IK Hinden (D4) 0-1 Gestrike-Hammarby IF (D3)
64 Roslagsbro IF (D4) 2-1 (gg) Råsunda IS (D3)
65 Klintehamns IK (D4) 0-5 Essinge IK FK (D4)
66 FF Södertälje (D4) 0-5 IF Elfsborg (A) 907
67 Stureby SK (D4) 0-4 Visby IF Gute FK (D2)
68 Nynäshamns IF (D4) 2-3 Enköpings SK FK (D1) 103
69 Sundbybergs IK (D4) 1-14 Vallentuna BK (D2)
70 Rö IK (D4) 1-4 FC Café Opera/Djursholm (D2)
71 Fårösunds GoIK (D4) 3-4 (gg) Älta IF (D4)
72 Håbo FF (D3) 4-0 Enebybergs IF (D2)
73 Reymersholms IK (WC) 4-2 Tillberga IK (D4)
74 Hedesunda IK (WC) 2-3 IK Bele (D4)
75 Huddinge IF (D3) 0-5 Hammarby IF (D1) 850
76 Hägerstens SK (D4) 0-2 Hargs BK (D2)
77 Hässelby SK (D4) 1-2 Spånga IS (D3)
78 Avesta AIK (D4) 2-6 FoC Farsta (D3)
79 FC Krukan (D4) 1-2 IK Sirius (D2)
80 IK Oden (D4) 0-5 Assyriska Föreningen (D1) 91
81 Forsbacka IK (D4) 1-3 Leksands IK (D4)
82 Månkarbo IF (WC) 1-2 (gg) Tyresö FF (D2)
83 Säters IF (D3) 2-1 Vasalunds IF (D1) 410
84 Sandvikens AIK (D4) 0-6 Väsby IK (D2)
85 Kvarnsvedens IK (D4) 0-7 Spårvägens FF (D1) 123
86 Årsunda IF (D4) 1-4 Nacka FF (D1) 150
87 IFK Våmhus (D4) 2-2 (pen 2-1) Arbrå BK (D4)
88 Hamrånge GIF (D4) 0-4 IK Brage (D1)
89 Edsbyns IF (D4) 1-3 Gefle IF (D1) 616
90 IFK Mora (D3) 1-0 Sandvikens IF (D2)
91 IFK Timrå (D4) 0-1 Enångers IK (D4)
92 Bollnäs GIF FF (D3) 0-4 GIF Sundsvall (D1) 501
93 Svartviks IF (D4) 0-13 IFK Norrköping (A) 1,211
94 Ljusdals IF (D4) 2-2 (pen 5-4) Bjärtrå IS (D4)
95 Harmångers IF (D4) 3-1 Alnö IF (D3)
96 Njurunda IK (D4) 0-2 Domsjö IF (D4)
97 Hägglunds IoFK (D4) 3-4 Kubikenborgs IF (D4)
98 IF Älgarna (D3) 1-2 Obbola IK (D2)
99 Arnäs IF (D4) 2-8 Djurgårdens IF (D1) 600
100 Heffners-Ortvikens IF (D4) 0-6 Täfteå IK (D3)
101 KB 65 IF (D4) 0-5 Krokom/Dvärsätts IF (D3)
102 Stockviks FF (D4) 0-1 Umedalens IF (D2)
103 Frostvikens FF (D4) 0-10 Umeå FC (D1)
104 Tavelsjö AIK (D4) 1-5 Skellefteå AIK (D2)
105 Essviks AIF (D4) 0-1 (gg) Gimonäs CK (D2)
106 IFK Umeå (D4) 3-4 Sunnanå SK (D3)
107 IFK Ålund (D4) 0-3 Kiruna FF (D2)
108 Alviks IK (D4) 3-0 Rutviks SK (D3)
109 Robertsfors IK (D3) 0-1 IFK Luleå (D1) 223
110 Vindelns IF (D4) 0-1 Assi IF (D3)
111 Bergnäsets AIK (D4) 1-3 IFK Kalix (D3)
112 Sandviks IK (D4) 3-2 (gg) Luleå FC (D4)
113 IFK Arvidsjaur (D3) 0-1 Bodens BK (D2)
114 Malmbergets AIF (D3) 3-2 Lira Luleå BK (D1) 430
115 Notvikens IK (D4) 1-0 Medle SK (D4)
116 Storfors AIK (D3) 0-7 Västerås SK FK (A) 500

Omgång 2[redigera | redigera wikitext]

Nr Hemmalag Resultat Bortalag Publik
1 Ystads IF (D3) 5–0 Kristianstads FF (D2)
2 Malmö BI (D4) 1-3 IFK Trelleborg (D2)
3 FBK Balkan (D4) 0-3 IFK Hässleholm (D1) 150
4 Snöstorp/Nyhems FF (D4) 2-3 IF Leikin (D2)
5 IFK Karlshamn (D3) 1-2 Mjällby AIF (D1) 1,550
6 Oxie IF (D4) 0-3 Malmö FF (A) 1,528
7 Kirsebergs IF (D3) 1-1 (pen 4-5) Landskrona BoIS (D2)
8 Ängelholms FF (D4) 0-4 Halmstads BK (A) 1,489
9 Högaborgs BK (D2) 4-1 IFK Värnamo (D2)
10 Tenhults IF (D3) 1-2 Vinbergs IF (D2)
11 Färjestadens GoIF (D3) 1-3 Trelleborgs FF (A) 296
12 Alingsås IF (D4) 0-8 Helsingborgs IF (A) 1,122
13 Hultsfreds FK (D3) 2-4 Åtvidabergs FF (D1) 332
14 Holmalunds IF (D2) 1-2 Falkenbergs FF (D1) 180
15 Smedby AIS (D4) 0-4 Malmslätts AIK (D4)
16 GAIS (D2) 2-0 Norrby IF (D1) 642
17 Mariedals IK (D3) 2-4 Lundby IF (D2) 250
18 Lysekils FF (D3) 2-1 (gg) Qviding FIF (D2)
19 IF Heimer (D2) 1-2 (gg) Örgryte IS (A) 669
20 IFK Lane (D4) 0-14 Västra Frölunda IF (D1) 135
21 Åsebro IF (D4) 1-11 IFK Göteborg (A) 3,014
22 Inlands IF (D3) 1-2 IK Oddevold (D1) 220
23 IK Kongahälla (D2) 1-2 (gg) Stenungsunds IF (D1) 100
24 IFK Falköping (D4) 0-1 Skövde AIK (D2)
25 Falköpings FK (D4) 1-2 Karlstad BK (D2) 105
26 Örebro SK Ungdom (D1) 1-3 Gunnilse IS (D1) 226
27 Västerås IK (D4) 0-1 Filipstads FF (D4)
28 LSW IF (D4) 3-2 Hertzöga BK (D1) 130
29 Rottneros IK (D4) 1-2 Motala AIF (D1) 201
30 Östermalms IS (D4) 2-3 Nyköpings BIS (D2)
31 BKV Norrtälje (D3) 1-5 IF Sylvia (D2)
32 Gnesta FF (D3) 1-2 IFK Eskilstuna (D2)
Nr Hemmalag Resultat Bortalag Publik
33 FC Plavi Team (D2) 3-1 Degerfors IF (A) 199
34 Djurmo/Segro SK (D4) 1-7 Örebro SK (A) 1,092
35 Falu BS FK (D4) 0-3 IFK Stockholm (D3)
36 Gestrike-Hammarby IF (D3) 1-0 IFK Västerås FK (D2)
37 Essinge IK (D4) 4-3 (gg) Roslagsbro IF (D4)
38 Visby IF Gute FK (D2) 0-2 IF Elfsborg (A) 1,854
39 Vallentuna BK (D2) 3-2 Enköpings SK (D1) 45
40 Älta IF (D4) 1-2 FC Café Opera/Djursholm (D2)
41 Reymersholms IK (WC) 4-2 Håbo FF (D3)
42 IK Bele (D4) 2-7 Hammarby IF (D1)
43 Spånga IS FK (D3) 1-3 Hargs BK (D2)
44 FoC Farsta (D3) 0-1 Östers IF (A) 1,200
45 Leksands IK (D4) 1-3 Assyriska Föreningen (D1) 103
46 IK Sirius FK (D2) 1-0 (gg) Spårvägens FF (D1) 32
47 Säters IF (D3) 0-2 Väsby IK FK (D2)
48 Tyresö FF (D2) 2-3 (gg) Nacka FF (D1)
49 IFK Våmhus (D4) 0-4 IK Brage (D1) 450
50 IFK Mora FK (D3) 1-3 Gefle IF (D1) 229
51 Enångers IK (D4) 1-8 GIF Sundsvall (D1) 300
52 Ljusdals IF (D4) 0-11 IFK Norrköping (A) 2,000
53 Domsjö IF (D4) 0-0 (pen 4-3) Harmångers IF (D4)
54 Kubikenborgs IF (D4) 1-5 Obbola IK (D2)
55 Täfteå IK (D3) 0-2 Djurgårdens IF (D1) 490
56 Krokom/Dvärsätts IF (D3) 2-0 Umedalens IF (D2)
57 Skellefteå AIK (D2) 3-7 Umeå FC (D1) 257
58 Sunnanå SK (D3) 1-8 Gimonäs CK (D2)
59 Alviks IK (D4) 0-2 Kiruna FF (D2)
60 Assi IF (D3) 0-1 IFK Luleå (D1)
61 Sandviks IK (D4) 2-3 IFK Kalix (D3)
62 Malmbergets AIF (D3) 2-1 (gg) Bodens BK (D2)
63 Hedens IF (D3) 0-13 AIK (A) 1,221
64 Notvikens IK (D4) 0-3 Västerås SK FK (A) 350

Omgång 3[redigera | redigera wikitext]

Nr Hemmalag Resultat Bortalag Publik
1 Ystads IF (D3) 1–6 Mjällby AIF (D1) 198
2 Falkenbergs FF (D1) 0-3 Halmstads BK (A) 1,217
3 Landskrona BoIS (D2) 2-3 (gg) IFK Hässleholm (D1) 535
4 Högaborgs BK (D2) 1-1 (pen 4-3) Malmö FF (A) 1,310
5 IF Leikin (D2) 1-7 Trelleborgs FF (A) 102
6 IFK Trelleborg (D2) 0-3 Helsingborgs IF (A) 368
7 Lundby IF (D2) 2-1 Vinbergs IF (D2)
8 Lysekils FF (D2) 0-2 Västra Frölunda IF (D1) 250
9 Karlstad BK (D2) 1-5 Örgryte IS (A) 406
10 Skövde AIK (D2) 0-3 IFK Göteborg (A) 4,104
11 GAIS (D2) 1-1 (pen 5-4) IK Oddevold (D1) 607
12 Filipstads FF (D4) 0-4 Stenungsunds IF (D1) 220
13 IF Sylvia (D2) 4-0 Gunnilse IS (D1) 160
14 Malmslätts AIK (D4) 4-2 Assyriska Föreningen (D1) 200
15 LSW IF (D4) 5-2 Hargs BK (D2)
16 Nyköpings BIS (D2) 0-1 Hammarby IF (D1) 519
Nr Hemmalag Resultat Bortalag Publik
17 IFK Eskilstuna (D2) 0-2 IF Elfsborg (A) 888
18 FC Plavi Team (D2) 2-0 Motala AIF FK (D1) 100
19 FC Café Opera/Djursholm (D2) 0-3 Nacka FF (D1) 100
20 Reymersholms IK (WC) 0-2 Vallentuna BK (D2)
21 IFK Stockholm (D3) 1-0 (gg) IK Sirius FK (D2)
22 Essinge IK FK (D4) 0-3 Väsby IK (D2)
23 Gefle IF (D1) 1-3 IFK Norrköping (A) 1,098
24 Åtvidabergs FF (D1) 1-2 Östers IF (A) 525
25 Gestrike-Hammarby IF (D3) 2-5 Djurgårdens IF (D1) 520
26 IK Brage (D1) 1-2 Örebro SK (A) 484
27 Krokom/Dvärsätts IF (D3) 1-4 GIF Sundsvall (D1) 150
28 Domsjö IF (D4) 1-6 Umeå FC (D1) 201
29 IFK Kalix (D3) 1-2 Gimonäs CK (D2) 243
30 Obbola IK (D2) 2-4 AIK (A) 2,300
31 Malmbergets AIF (D3) 1-3 IFK Luleå (D1) 120
32 Kiruna FF (D2) 1-7 Västerås SK (A) 300

Omgång 4[redigera | redigera wikitext]

Nr Hemmalag Resultat Bortalag Publik
1 Vallentuna BK (D2) 1-6 Västerås SK (A) 168
2 IFK Luleå (D1) 1-0 (gg) IF Elfsborg (A) 350
3 Lundby IF (D2) 3-4 Västra Frölunda IF (D1) 340
4 Nacka FF (D1) 0-2 IFK Norrköping (A)
5 GIF Sundsvall (D1) 1-4 Örgryte IS (A) 140
6 Väsby IK (D2) 1-6 Djurgårdens IF (D1) 430
7 IF Sylvia (D2) 1-2 (gg) Östers IF (A) 200
8 LSW IF (D4) 1-2 Stenungsunds IF (D1) 250
Nr Hemmalag Resultat Bortalag Publik
9 Högaborgs BK (D2) 0-2 Halmstads BK (A) 800
10 Mjällby AIF (D1) 1-2 Helsingborgs IF (A) 718
11 Malmslätts AIK (D4) 1-2 Örebro SK (A) 500
12 IFK Hässleholm (D1) 1-2 (gg) Trelleborgs FF (A) 212
13 IFK Stockholm (D3) 0-9 Hammarby IF (D1) 600
14 GAIS (D2) 1-3 IFK Göteborg (A) 3,769
15 FC Plavi Team (D2) 0-9 AIK (A) 472
16 Gimonäs CK (D2) 0-8 Umeå FC (D1) 462

Femte omgången[redigera | redigera wikitext]

Nr Hemmalag Resultat Bortalag Publik
1 Halmstads BK (A) 0–1 IFK Norrköping (A) 962
2 Hammarby IF (D1) 3–1 Östers IF (A) 2,722
3 Helsingborgs IF (A) 4–3 (gg) Västra Frölunda IF (D1) 2,121
4 Trelleborgs FF (A) 0–1 Stenungsunds IF (D1) 474
5 Örebro SK (A) 1–3 IFK Göteborg (A) 2,433
6 Örgryte IS (A) 2–1 AIK (A) 427
7 Umeå FC (D1) 1–2 (gg) IFK Luleå (D1) 320
8 Västerås SK (A) 0–1 Djurgårdens IF (D1) 921

Kvartsfinaler[redigera | redigera wikitext]

Nr Hemmalag Resultat Bortalag Publik
1 Hammarby IF (D1) 5–0 IFK Norrköping (A) 4,589
2 Helsingborgs IF (A) 2–1 Stenungsunds IF (D1) 3,824
3 Djurgårdens IF (D1) 6–0 IFK Luleå (D1) 1,512
4 IFK Göteborg (A) 1–2 Örgryte IS (A) 4,074

Semifinaler[redigera | redigera wikitext]

I semifinalerna deltog två lag som spelade i Allsvenskan 1997 (Örgryte och Helsingborg) samt två lag som spelade i division 1 säsongen 1997 (Hammarby och Djurgården). Däremot spelade Hammarby i Fotbollsallsvenskan 1998 och därmed i Allsvenskan vid tidpunkten för matcherna.

Nr Hemmalag Resultat Bortalag Publik
1 Djurgårdens IF (D1) 0–2 Helsingborgs IF (A) 2,871
2 Örgryte IS (A) 2–1 Hammarby IF (D1) 1,583

Final[redigera | redigera wikitext]

Nr Lag 1 Resultat Lag 2 Publik
1 Örgryte IS (A) 1–1 Helsingborgs IF (A) 2,559
omspel Helsingborgs IF (A) 1–1
(s. 3–0)
Örgryte IS (A) 13,092