Uefa Europa Conference League 2021/2022

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök
Uefa Europa Conference League 2021/2022
Evenemangsfakta
Datum6 juli 202125 maj 2022
ArrangörUefa
FinalarenaAlbanien Arena Kombëtare
Följande ArrowRight.svg
2022/2023

Uefa Europa Conference League 2021/2022 är den 1:a säsongen av Uefa Europa Conference League, Europas tredje fotbollsturnering för klubblag, efter Europa League respektive Champions League.

Detta är första säsongen sedan 1998/1999 (sista säsongen som Cupvinnarcupen spelades) som tre klubblagstävlingar organiseras av Uefa, Champions League, Europa League och Europa Conference League.[1]

Uefa meddelade den 24 juni 2021 man godkände förslaget om att avskaffa bortamålsregeln i alla Uefas klubblagstävlingar, en regel som använts sedan 1965.[2]

Kvalomgångar[redigera | redigera wikitext]

Första kvalomgången[redigera | redigera wikitext]

 v  r Första kvalomgången – 66 deltagande klubblag
Lag 1 Totalt Lag 2 Möte 1 Möte 2
FCI Levadia Estland 4–2 Gibraltar St Joseph's 3–1 1–1
Inter Åbo Finland 1–3 Ungern Puskás Akadémia 1–1 0–2
Drita Kosovo 3–1 Montenegro Dečić 2–1 1–0
Sūduva Litauen 2–1 Lettland Valmiera 2–1 0–0
Birkirkara Malta 2–1 San Marino La Fiorita 1–0 1–1
Mons Calpe Gibraltar 2–1 Andorra FC Santa Coloma 1–1 0–4
Velež Mostar Bosnien och Hercegovina 4–2 Nordirland Coleraine 2–1 2–1
Domžale Slovenien 2–1 Luxemburg Swift Hesperange 1–0 1–1
Shkupi Nordmakedonien 3–1 Kosovo Llapi 2–0 1–1
Tre Penne San Marino 0–7 Georgien Dinamo Batumi 0–4 0–3
Partizani Albanien 8–4 Moldavien Sfântul Gheorghe 5–2 3–2
Maribor Slovenien 2–0 Armenien Urartu 1–0 1–0
Podgorica Montenegro 1–3 Albanien Laçi 1–0 0–3 (e.f.)
Milsami Orhei Moldavien 1–0 Bosnien och Hercegovina Sarajevo 0–0 1–0
Noah Armenien 1–5 Finland Kups 1–0 0–5
Žilina Slovakien 6–3 Georgien Dila Gori 5–1 1–2
FH Island 3–1 Irland Sligo Rovers 1–0 2–1
Paide Linnameeskond Estland 1–4 Polen Śląsk Wrocław 1–2 0–2
RFS Lettland 6–5 Färöarna  2–3 4–2 (e.f.)
Bala Town Wales 0–2 Nordirland Larne 0–1 0–1
Fehérvár Ungern 1–3 Armenien Ararat 1–1 0–2
Sutjeska Montenegro 2–1 Georgien Gagra 1–0 1–1
Sileks Nordmakedonien 1–2 Moldavien Petrocub 1–1 0–1
Široki Brijeg Bosnien och Hercegovina 3–4 Albanien Vllaznia 3–1 0–3
Stjarnan Island 1–4 Irland Bohemian 1–1 0–3
Glentoran Nordirland 1–3 Wales The New Saints 1–1 0–2
Sant Julià Andorra 1–1
(3–5 str.)
Malta Gżira United 0–0 1–1 (e.f.)
Europa Gibraltar 0–2 Litauen Kauno 0–0 0–2
Dundalk Irland 5–0 Wales Newtown 4–0 1–0
Mosta Malta 3–4 Slovakien Spartak Trnava 3–2 0–2
Liepāja Lettland 5–2 Nordmakedonien Struga 1–1 4–1
Racing Union Luxemburg 2–5 Island Breiðablik 2–3 0–2
Honka Finland 3–1 Färöarna NSÍ 0–0 3–1

Andra kvalomgången[redigera | redigera wikitext]

 v  r Andra kvalomgången – Mästare – 19 deltagande klubblag
Lag 1 Totalt Lag 2 Möte 1 Möte 2
Shamrock Rovers Irland Stod över
Teuta Albanien 3–2 Andorra Inter Club d'Escaldes 0–2 3–0 (e.f.)
Riga Lettland 3–0 Nordmakedonien Shkëndija 2–0 1–0
Dinamo Tbilisi Georgien 2–7 Israel Maccabi Haifa 2–1 1–5
HB Färöarna 6–0 Montenegro Budućnost Podgorica 4–0 2–0
Linfield Nordirland 4–0 Bosnien och Hercegovina Borac Banja Luka 4–0 0–0
Sjachtar Salihorsk Belarus 1–3 Luxemburg Fola Esch 1–2 0–1
Folgore Falciano Calcio San Marino 3–7 Malta Hibernians 1–3 2–4
Prishtina Kosovo 6–5 Wales Connah's Quay Nomads 4–1 2–4
Valur Island 0–6 Norge FK Bodø/Glimt 0–3 0–3
Andra kvalomgången – Huvudrundan – 90 deltagande klubblag
Lag 1 Totalt Lag 2 Möte 1 Möte 2
Kups Finland 5–4 Ukraina Vorskla Poltava 2–2 3–2 (e.f.)
Steaua București Rumänien 2–2
(3–5 str.)
Kazakstan Sjachtar Qaraghandy 1–0 1–2 (e.f.)
Arda Kardzhali Bulgarien 0–6 Israel Hapoel Be'er Sheva 0–2 0–4
Apollon Limassol Cypern 3–5 Slovakien Žilina 1–3 2–2
Čukarički Serbien 2–0 Azerbajdzjan Sumgajit 0–0 2–0
Sutjeska Montenegro 1–3 Israel Maccabi Tel Aviv 0–0 1–3
Astana Kazakstan 3–2 Grekland Aris 2–0 1–2 (e.f.)
Petrocub Moldavien 0–2 Turkiet Sivasspor 0–1 0–1
AEL Limassol Cypern 2–0 Albanien Vllaznia 1–0 1–0
Sotji Ryssland 7–2 Azerbajdzjan Keşla 3–0 4–2
IF Elfsborg Sverige 9–0 Moldavien Milsami Orhei 4–0 5–0
RFS Lettland 5–0 Ungern Puskás Akadémia 3–0 2–0
Dinamo Batumi Georgien 4–2 Belarus Bate Borisov 0–1 4–1
Partizan Serbien 3–0 Slovakien Dunajská Streda 1–0 2–0
Dundalk Irland 4–3 Estland FCI Levadia 2–2 2–1
Gżira United Malta 0–3 Kroatien Rijeka 0–2 0–1
Viktoria Plzeň Tjeckien 4–2 Belarus Dinamo Brest 2–1 2–1
Kauno Litauen 01–10 Wales The New Saints 0–5 1–5
Domžale Slovenien 2–1 Finland Honka 1–1 1–0
CSKA Sofia Bulgarien 0–0
(3–1 str.)
Lettland Liepāja 0–0 0–0 (e.f.)
Shkupi Nordmakedonien 0–5 Portugal Santa Clara 0–3 0–2
Hibernian Skottland 5–1 Andorra FC Santa Coloma 3–0 2–1
Larne Nordirland 3–2 Danmark AGF 2–1 1–1
Gent Belgien 4–2 Norge Vålerenga IF 4–0 0–2
F91 Dudelange Luxemburg 0–4 Irland Bohemian 0–1 0–3
Velež Mostar Bosnien och Hercegovina 2–2
(3–2 str.)
Grekland AEK Aten 2–1 0–1 (e.f.)
Qarabağ Azerbajdzjan 1–0 Israel Ashdod 0–0 1–0
Lokomotiv Plovdiv Bulgarien 1–1
(3–2 str.)
Tjeckien Slovácko 1–0 0–1 (e.f.)
Ararat Jerevan Armenien 5–7 Polen Śląsk Wrocław 2–4 3–3
Laçi Albanien 1–0 Rumänien Universitatea Craiova 1–0 0–0
Drita Kosovo 2–3 Nederländerna Feyenoord 0–0 2–3
Basel Schweiz 5–0 Albanien Partizani 3–0 2–0
Pogoń Szczecin Polen 0–1 Kroatien Osijek 0–0 0–1
Austria Wien Österrike 2–3 Island Breiðablik 1–1 1–2
Olimpija Ljubljana Slovenien 1–1
(5–4 str.)
Malta Birkirkara 1–0 0–1 (e.f.)
Hammarby IF Sverige 4–1 Slovenien Maribor 3–1 1–0
Molde FK Norge 3–2 Schweiz Servette 3–0 0–2
Újpest Ungern 5–2 Liechtenstein Vaduz 2–1 3–1
Sūduva Litauen 0–0
(3–4 str.)
Polen Raków Częstochowa 0–0 0–0 (e.f.)
Spartak Trnava Slovakien 1–1
(4–3 str.)
Rumänien Sepsi 0–0 1–1 (e.f.)
FH Island 1–6 Norge Rosenborg BK 0–2 1–4
FC Köpenhamn Danmark 9–1 Belarus Torpedo-BelAZ Zhodino 4–1 5–0
Panevėžys Litauen 0–2 Serbien Vojvodina 0–1 0–1
Hajduk Split Kroatien 3–4 Kazakstan Tobol 2–0 1–4 (e.f.)
Aberdeen Skottland 5–3 Sverige BK Häcken 5–1 0–2

Tredje kvalomgången[redigera | redigera wikitext]

 v  r Tredje kvalomgången – Mästare – 10 deltagande klubblag
Lag 1 Totalt Lag 2 Möte 1 Möte 2
Maccabi Haifa Israel 7–3 Färöarna HB 7–2 0–1
Linfield Nordirland 2–4 Luxemburg Fola Esch 1–2 1–2
Shamrock Rovers Irland 3–0 Albanien Teuta 1–0 2–0
Riga Lettland 4–2 Malta Hibernians 0–1 4–1 (e.f.)
Prishtina Kosovo 2–3 Norge FK Bodø/Glimt 2–1 0–2
Tredje kvalomgången – Huvudrundan – 54 deltagande klubblag
Lag 1 Totalt Lag 2 Möte 1 Möte 2
Dinamo Batumi Georgien 2–3 Turkiet Sivasspor 1–2 1–1 (e.f.)
Kups Finland 5–4 Kazakstan Astana 1–1 4–3
Sotji Ryssland 3–3
(2–4 str.)
Serbien Partizan 1–1 2–2 (e.f.)
Śląsk Wrocław Polen 2–5 Israel Hapoel Be'er Sheva 2–1 0–4
Santa Clara Portugal 3–0 Slovenien Olimpija Ljubljana 2–0 1–0
Újpest Ungern 1–6 Schweiz Basel 1–2 0–4
IF Elfsborg Sverige 5–2 Bosnien och Hercegovina Velež Mostar 1–1 4–1
Kolos Kovalivka Ukraina 0–0
(1–3 str.)
Kazakstan Sjachtar Qaraghandy 0–0 0–0 (e.f.)
Paços de Ferreira Portugal 4–1 Nordirland Larne 4–0 0–1
Luzern Schweiz 0–6 Nederländerna Feyenoord 0–3 0–3
Gent Belgien 3–2 Lettland RFS 2–2 0–1
Hibernian Skottland 2–5 Kroatien Rijeka 1–1 1–4
Breiðablik Island 3–5 Skottland Aberdeen 2–3 1–2
Trabzonspor Turkiet 4–4
(4–3 str.)
Norge Molde FK 3–3 1–1 (e.f.)
Bohemian Irland 2–3 Grekland PAOK 2–1 0–2
The New Saints Wales 5–5
(1–4 str.)
Tjeckien Viktoria Plzeň 4–2 1–3 (e.f.)
Raków Częstochowa Polen 1–0 Ryssland Rubin Kazan 0–0 1–0 (e.f.)
Lokomotiv Plovdiv Bulgarien 3–5 Danmark FC Köpenhamn 1–1 2–4
Čukarički Serbien 4–6 Sverige Hammarby IF 3–1 1–5
Tobol Kazakstan 0–6 Slovakien Žilina 0–1 0–5
CSKA Sofia Bulgarien 5–3 Kroatien Osijek 4–2 1–1
Vojvodina Serbien 1–7 Österrike Lask 0–1 1–6
AEL Limassol Cypern 1–2 Azerbajdzjan Qarabağ 1–1 0–1
Spartak Trnava Slovakien 0–1 Israel Maccabi Tel Aviv 0–0 0–1
Rosenborg BK Norge 8–2 Slovenien Domžale 6–1 2–1
Laçi Albanien 1–5 Belgien Anderlecht 0–3 1–2
Vitesse Nederländerna 4–3 Irland Dundalk 2–2 2–1

Playoffomgången[redigera | redigera wikitext]

 v  r Playoff – Mästare – 10 deltagande klubblag
Lag 1 Totalt Lag 2 Möte 1 Möte 2
Žalgiris Litauen 2–3 Norge FK Bodø/Glimt 2–2 0–1
Nefttji Azerbajdzjan 3–7 Israel Maccabi Haifa 3–3 0–4
Flora Estland 5–2 Irland Shamrock Rovers 4–2 1–0
Riga Lettland 2–4 Gibraltar Lincoln Red Imps 1–1 1–3 (e.f.)
Fola Esch Luxemburg 2–7 Kazakstan Kairat 1–4 1–3
Playoff – Huvudrundan – 34 deltagande klubblag
Lag 1 Totalt Lag 2 Möte 1 Möte 2
Qarabağ Azerbajdzjan 4–1 Skottland Aberdeen 1–0 3–1
Basel Schweiz 4–4
(4–3 str.)
Sverige Hammarby IF 3–1 1–3 (e.f.)
Viktoria Plzeň Tjeckien 2–3 Bulgarien CSKA Sofia 2–0 0–3 (e.f.)
Paços de Ferreira Portugal 1–3 England Tottenham Hotspur 1–0 0–3
Rennes Frankrike 5–1 Norge Rosenborg BK 2–0 3–1
Anderlecht Belgien 4–5 Nederländerna Vitesse 3–3 1–2
Lask Österrike 3–1 Skottland St. Johnstone 1–1 2–0
Sjachtar Qaraghandy Kazakstan 1–4 Israel Maccabi Tel Aviv 1–2 0–2
PAOK Grekland 3–1 Kroatien Rijeka 1–1 2–0
Kups Finland 0–4 Tyskland Union Berlin 0–4 0–0
Feyenoord Nederländerna 6–3 Sverige IF Elfsborg 5–0 1–3
Raków Częstochowa Polen 1–3 Belgien Gent 1–0 0–3
Sivasspor Turkiet 1–7 Danmark FC Köpenhamn 1–2 0–5
Santa Clara Portugal 2–3 Serbien Partizan 2–1 0–2
Trabzonspor Turkiet 1–5 Italien Roma 1–2 0–3
Hapoel Be'er Sheva Israel 1–3 Cypern Anorthosis Famagusta 0–0 1–3
Jablonec Tjeckien 8–1 Slovakien Žilina 5–1 3–0

Gruppspel[redigera | redigera wikitext]

Kvalificerad för åttondelsfinal
Kvalificerad för sextondelsfinal
Karta över deltagande lag i gruppspelet av Uefa Europa Conference League 2021/2022
Europe laea location map with borders.svg
Brown pog.svg
Brown pog.svg
 HJK 
Brown pog.svg
 Lask 
Brown pog.svg
Red pog.svg
 Flora 
Red pog.svg
Orange pog.svg
 Sofia 
Orange pog.svg
 Roma 
Orange pog.svg
 Zorja 
Yellow pog.svg
 Cluj 
Yellow pog.svg
Yellow pog.svg
Green pog.svg
 Haifa 
Green pog.svg
 Slavia 
Green pog.svg
 Union 
Blue pog.svg
Blue pog.svg
 PAOK 
Blue pog.svg
 Slovan 
Purple pog.svg
 Mura 
Purple pog.svg
 Rennes 
Purple pog.svg
Purple pog.svg
 Omonia 
Purple pog.svg
 Basel 
No image.svg
 Kairat  Purple pog.svg Font Awesome 5 solid arrow-right.svg
(inte på kartan)
Purple pog.svg
Brown pog.svg Grupp A. Red pog.svg Grupp B. Orange pog.svg Grupp C. Yellow pog.svg Grupp D. Green pog.svg Grupp E. Blue pog.svg Grupp F. Purple pog.svg Grupp G. Pink pog.svg Grupp H. Black pog.svg Flera lag spelar i dessa orter.
Karta över lag från Belgien och Nederländerna
Benelux location map.svg
Green pog.svg
Purple pog.svg
Red pog.svg
 Gent 
Yellow pog.svg
 AZ 
Placering av lag från Belgien och Nederländerna

Grupp A[redigera | redigera wikitext]

Nr
Lag
S V O F GM IM MS P
1 Maccabi Tel Aviv 2 1 1 0 5 2 +3 4
2 Lask 2 1 1 0 3 1 +2 4
3 HJK 2 1 0 1 4 4 0 3
4 Alashkert 2 0 0 2 3 8 −5 0
ArrowDown.svg Hemma \ Borta ArrowRight.svg
Alashkert 2–4 21 okt 9 dec
HJK 25 nov 0–2 21 okt
Lask 4 nov 9 dec 1–1
Maccabi Tel Aviv 4–1 4 nov 25 nov

Grupp B[redigera | redigera wikitext]

Nr
Lag
S V O F GM IM MS P
1 Partizan 2 2 0 0 4 0 +4 6
2 Gent 2 2 0 0 3 0 +3 6
3 Flora 2 0 0 2 0 3 −3 0
4 Anorthosis Famagusta 2 0 0 2 0 4 −4 0
ArrowDown.svg Hemma \ Borta ArrowRight.svg
Anorthosis Famagusta 21 okt 25 nov 0–2
Flora 4 nov 0–1 25 nov
Gent 2–0 9 dec 4 nov
Partizan 9 dec 2–0 21 okt

Grupp C[redigera | redigera wikitext]

Nr
Lag
S V O F GM IM MS P
1 Roma 2 2 0 0 8 1 +7 6
2 FK Bodø/Glimt 2 1 1 0 3 1 +2 4
3 CSKA Sofia 2 0 1 1 1 5 −4 1
4 Zorja Luhansk 2 0 0 2 1 6 −5 0
ArrowDown.svg Hemma \ Borta ArrowRight.svg
CSKA Sofia 0–0 9 dec 21 okt
FK Bodø/Glimt 25 nov 21 okt 3–1
Roma 5–1 4 nov 25 nov
Zorja Luhansk 4 nov 9 dec 0–3

Grupp D[redigera | redigera wikitext]

Nr
Lag
S V O F GM IM MS P
1 AZ 2 1 1 0 3 2 +1 4
2 Jablonec 2 1 0 1 1 1 0 3
3 Randers FC 2 0 2 0 3 3 0 2
4 Cluj 2 0 1 1 1 2 −1 1
ArrowDown.svg Hemma \ Borta ArrowRight.svg
AZ 4 nov 1–0 9 dec
Cluj 21 okt 9 dec 1–1
Jablonec 25 nov 1–0 21 okt
Randers FC 2–2 25 nov 4 nov

Grupp E[redigera | redigera wikitext]

Nr
Lag
S V O F GM IM MS P
1 Feyenoord 2 1 1 0 2 1 +1 4
2 Slavia Prag 2 1 0 1 4 3 +1 3
3 Union Berlin 2 1 0 1 4 3 +1 3
4 Maccabi Haifa 2 0 1 1 0 3 −3 1
ArrowDown.svg Hemma \ Borta ArrowRight.svg
Feyenoord 9 dec 2–1 21 okt
Maccabi Haifa 0–0 21 okt 25 nov
Slavia Prag 25 nov 4 nov 3–1
Union Berlin 4 nov 3–0 9 dec

Grupp F[redigera | redigera wikitext]

Nr
Lag
S V O F GM IM MS P
1 FC Köpenhamn 2 2 0 0 6 1 +5 6
2 PAOK 2 1 1 0 3 2 +1 4
3 Slovan Bratislava 2 0 1 1 2 4 −2 1
4 Lincoln Red Imps 2 0 0 2 1 5 −4 0
ArrowDown.svg Hemma \ Borta ArrowRight.svg
FC Köpenhamn 3–1 21 okt 9 dec
Lincoln Red Imps 25 nov 0–2 4 nov
PAOK 4 nov 9 dec 1–1
Slovan Bratislava 1–3 21 okt 25 nov

Grupp G[redigera | redigera wikitext]

Nr
Lag
S V O F GM IM MS P
1 Tottenham Hotspur 2 1 1 0 7 3 +4 4
2 Rennes 2 1 1 0 4 3 +1 4
3 Vitesse 2 1 0 1 3 2 +1 3
4 Mura 2 0 0 2 1 7 −6 0
ArrowDown.svg Hemma \ Borta ArrowRight.svg
Mura 21 okt 25 nov 0–2
Rennes 4 nov 2–2 25 nov
Tottenham Hotspur 5–1 9 dec 4 nov
Vitesse 9 dec 1–2 21 okt

Grupp H[redigera | redigera wikitext]

Nr
Lag
S V O F GM IM MS P
1 Qarabağ 2 1 1 0 4 1 +3 4
2 Basel 2 1 1 0 4 2 +2 4
3 Kairat 2 0 1 1 2 4 −2 1
4 AC Omonia 2 0 1 1 1 4 −3 1
ArrowDown.svg Hemma \ Borta ArrowRight.svg
AC Omonia 4 nov 9 dec 1–4
Basel 21 okt 4–2 9 dec
Kairat 0–0 25 nov 4 nov
Qarabağ 25 nov 0–0 21 okt

Se även[redigera | redigera wikitext]

Källor[redigera | redigera wikitext]

Referenser[redigera | redigera wikitext]