Världsmästerskapen i konståkning 2012

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök
Världsmästerskapen i konståkning 2012
Datum26 mars - 1 april 2012
ArrangörInternational Skating Union
Värdskap
LandFrankrike Frankrike
PlatsNice
ArenaPalais des Congrès Acropolis

Världsmästerskapen i konståkning 2012 var en internationell konståkningstävling som ägde rum mellan den 26 mars och 1 april 2012 i Nice, Frankrike. Tävlingen avgjorde vilka som kom att bli världsmästare i herrars och damers singelåkning, paråkning och isdans.

Bakgrund[redigera | redigera wikitext]

I november 2009 valde International Skating Union (ISU) staden Nice i Frankrike som provisorisk värdort.[1][2] Tidigt år 2011 nämndes även Montpellier som en potentiell värdort[3], men i maj 2011 bekräftades Palais des Congrès Acropolis i Nice som värd för evenemanget.[4] Det närliggande Centre Jean Bouin blev träningsrink.[5] Kostnaden för arrangemanget beräknades till 10 miljoner dollar.[6] Tävlingsrinken, träningsrinken och de tävlandes boenden låg inom 50 meter från varandra och även ett bra transportsystem ökade Nices lämplighet som värdort.[6]

Tävlingen avgjorde hur många deltagare varje land skulle komma att kunna skicka till världsmästerskapen 2013.

Kvalificering[redigera | redigera wikitext]

Tävlingen var öppen för konståkare från ISU-medlemsländer och som fyllt 15 år senast den 1 juli 2011, samt att nå minimikravet gällande poäng i de olika tekniska elementen i en tidigare tävling:[5]

Disciplin Kortprogram/dans Fria programmet/dans
Herrar 20 35
Damer 15 25
Par 17 30
Isdans 17 27

Vid det tidigare världsmästerskapet (2011) hade följande länder tagit följande antal deltagarplatser i varje disciplin:[5]

Platser Herrar Damer Par Dans
3 Japan Japan Japan Japan
Ryssland Ryssland
Tyskland Tyskland
Ryssland Ryssland
Kanada Kanada
Ryssland Ryssland
USA USA
2 Kanada Kanada
Tjeckien Tjeckien
Frankrike Frankrike
Spanien Spanien
Ryssland Ryssland
USA USA
Finland Finland
Georgien Georgien
Italien Italien
Sydkorea Sydkorea
USA USA
Kanada Kanada
Kina Kina
Italien Italien
Japan Japan
USA USA
Frankrike Frankrike
Italien Italien

Deltagare[redigera | redigera wikitext]

Medlemsnationerna skickade följande åkare:[7]

Nation Herrar Damer Par Isdans
Armenien Armenien Slavik Hajrapetian
Australien Australien Brendan Kerry Chantelle Kerry Danielle O'Brien / Gregory Merriman
Österrike Österrike Viktor Pfeifer Kerstin Frank Stina Martini / Severin Kiefer Barbora Silná / Juri Kurakin
Azerbajdzjan Azerbajdzjan Julija Zlobina / Aleksej Sitnikov
Vitryssland Vitryssland Vitalij Lutjanok Ljubov Bakirova / Mikalaj Kamjantjuk Lesija Valadzenkava / Vitalij Vakunov
Belgien Belgien Kevin van der Perren Isabelle Pieman
Bosnien och Hercegovina Bosnien och Hercegovina Damjan Ostojič
Brasilien Brasilien Kevin Alves
Bulgarien Bulgarien Manol Atanassov Daniela Stojeva Elizabeta Makarova / Leri Kentjadze Alexandra Tjistiakova / Dimitar Litjev
Kanada Kanada Patrick Chan
Kevin Reynolds
Amelie Lacoste Jessica Dube / Sebastien Wolfe
Meagan Duhamel / Eric Radford
Kharis Ralph / Asher Hill
Tessa Virtue / Scott Moir
Kaitlyn Weaver / Andrew Poje
Kina Kina Song Nan Zhang Kexin Pang Qing / Tong Jian
Sui Wenjing / Han Cong
Huang Xintong / Zheng Xun
Flag of Chinese Taipei for Olympic games.svg Taiwan Jordan Ju Melinda Wang
Tjeckien Tjeckien Michal Březina
Tomáš Verner
Eliška Březinová Gabriela Kubová / Dmitri Kiselev
Nordkorea Nordkorea Ji Hyang Ri / Won Hyok Thae
Danmark Danmark Justus Strid Karina Johnson
Estland Estland Elena Glebova Irina Shtork / Taavi Rand
Finland Finland Ari-Pekka Nurmenkari Alisa Mikonsaari
Juulia Turkkila
Henna Lindholm / Ossi Kanervo
Frankrike Frankrike Florent Amodio
Brian Joubert
Yrétha Silété Vanessa James / Morgan Ciprès Pernelle Carron / Lloyd Jones
Nathalie Péchalat / Fabian Bourzat
Georgien Georgien Elene Gedevanisjvili
Tyskland Tyskland Peter Liebers Sarah Hecken Maylin Hausch / Daniel Wende
Aliona Savchenko / Robin Szolkowy
Mari Vartmann / Aaron Van Cleave
Nelli Zhiganshina / Alexander Gazsi
Storbritannien Storbritannien Luke Chilcott Jenna McCorkell Stacey Kemp / David King Penny Coomes / Nicholas Buckland
Grekland Grekland Georgia Glastris
Hongkong Hongkong Harry Hau Yin Lee
Ungern Ungern Márton Markó Viktória Pavuk Zsuzsanna Nagy / Máté Fejes
Indien Indien Ami Parekh
Irland Irland Clara Peters
Israel Israel Alexei Bychenko Danielle Montalbano / Evgeni Krasnopolski Ekaterina Bugrov / Vasili Rogov
Italien Italien Samuel Contesti Carolina Kostner
Valentina Marchei
Stefania Berton / Ondřej Hotárek
Nicole Della Monica / Matteo Guarise
Lorenza Alessandrini / Simone Vaturi
Anna Cappellini / Luca Lanotte
Japan Japan Yuzuru Hanyu
Takahiko Kozuka
Daisuke Takahashi
Mao Asada
Kanako Murakami
Akiko Suzuki
Narumi Takahashi / Mervin Tran Cathy Reed / Chris Reed
Kazakstan Kazakstan Denis Ten Cortney Mansour / Daryn Zjunussov
Lettland Lettland Alina Fjodorova Ksenia Pecherkina / Aleksandrs Jakushin
Litauen Litauen Saulius Ambrulevičius Inga Janulevičiūtė Isabella Tobias / Deividas Stagniūnas
Luxemburg Luxemburg Fleur Maxwell
Mexiko Mexiko Reyna Hamui Corenne Bruhns / Ryan Van Natten
Monaco Monaco Kim Lucine
Norge Norge Anine Rabe
Filippinerna Filippinerna Christopher Caluza Zhaira Costiniano
Polen Polen Maciej Cieplucha Alexandra Zvorygina / Maciej Bernadowski
Puerto Rico Puerto Rico Victoria Muniz
Rumänien Rumänien Zoltán Kelemen Sabina Măriuţă
Ryssland Ryssland Artur Gatjinskij
Sergej Voronov
Polina Korobeynikova
Alena Leonova
Ksenija Makarova
Vera Bazarova / Jurij Larionov
Yuko Kavaguti / Aleksander Smirnov
Tatjana Volosozjar / Maksim Trankov
Jekaterina Bobrova / Dmitrij Solovijev
Jelena Ilinych / Nikita Katsalapov
Jekaterina Riazanova / Ilia Tkatjenko
Serbien Serbien Marina Seeh
Slovakien Slovakien Taras Rajec Alexandra Kunova Federica Testa / Lukas Csolley
Slovenien Slovenien Dasa Grm
Sydafrika Sydafrika Lejeanne Marais
Sydkorea Sydkorea Kim Min-Seok Kwak Min-Jeong
Suhr Chae-Yeon
Spanien Spanien Javier Fernández
Javier Raya
Sonia Lafuente Sara Hurtado / Adrià Díaz
Sverige Sverige Alexander Majorov Viktoria Helgesson
Schweiz Schweiz Laurent Alvarez Romy Buhler Anais Morand / Timothy Leemann Ramona Elsener / Florian Roost
Thailand Thailand Mimi Tanasorn Chindasook
Turkiet Turkiet Ali Demirboga Sila Saygi Alisa Agafonova / Alper Ucar
Ukraina Ukraina Dmitrij Ignatenko Natalija Popova Siobhan Heekin-Canedy / Dmitrij Dun
USA USA Jeremy Abbott
Adam Rippon
Alissa Czisny
Ashley Wagner
Caydee Denney / John Coughlin
Mary Beth Marley / Rockne Brubaker
Meryl Davis / Charlie White
Madison Hubbell / Zachary Donohue
Maia Shibutani / Alex Shibutani
Uzbekistan Uzbekistan Misja Ge Anna Nagornjuk / Viktor Kovalenko

Vissa deltagare behövde delta i en preliminär runda medan andra fick börja direkt i kortprogrammet, varefter antalet deltagare reducerades ännu en gång.

Kiira Korpi skulle ursprungligen ha tävlat för Finland, men meddelade att hon avbröt sin medverkan den 16 mars 2012 på grund av höftskada. Alisa Mikonsaari valdes som hennes ersättare i tävlingen.[8]

Kalender[redigera | redigera wikitext]

Centraleuropeisk tid):[7]

  • Måndag 26 mars
    • 14:30–16:45 – Preliminära rundan: Par
    • 17:15–21:15 – Preliminära rundan: Dans
  • Tisdag 27 mars
    • 10:30–16:00 – Preliminära rundan: Damer
    • 17:00–22:15 – Preliminära rundan: Herrar
  • Onsdag 28 mars
    • 13:00–16:20 – Par kortprogram
    • 18:40–22:30 – Dans kortprogram
  • Torsdag 29 mars
    • 12:30–16:55 – Damernas kortprogram
    • 19:00–22:20 – Fridans
  • Fredag 30 mars
    • 12:30–16:55 – Herrarnas kortprogram
    • 19:30–22:25 – Par friprogram
  • Lördag 31 mars
    • 12:55–17:00 – Herrarnas friprogram
    • 18:30–22:25 – Damernas friprogram
  • Söndag 1 april
    • 14:15–16:45 – Uppvisning

Resultat[redigera | redigera wikitext]

Herrar[redigera | redigera wikitext]

27 åkare deltog i herrarnas preliminära runda och topp tolv - ledd av Song Nan, Sergej Voronov och Maciej Cieplucha - gick vidare till kortprogrammet.[9][10] Patrick Chan, Michal Brezina, och Daisuke Takahashi var topp tre efter kortprogrammet.

Chan vann sin andra VM-titel, Takashi vann silver och Yuzuru Hanyu vann brons i sin VM-debut.

Plats Namn Nation Totalpoäng PR Kortprogram Friåkning
1 Patrick Chan Kanada Kanada 266.11 1 89.41 1 176.70
2 Daisuke Takahashi Japan Japan 259.66 3 85.72 3 173.94
3 Yuzuru Hanyu Japan Japan 251.06 7 77.07 2 173.99
4 Brian Joubert Frankrike Frankrike 244.58 4 83.47 5 161.11
5 Florent Amodio Frankrike Frankrike 243.03 6 79.96 4 163.07
6 Michal Březina Tjeckien Tjeckien 239.55 2 87.67 7 151.88
7 Denis Ten Kazakstan Kazakstan 229.70 8 76.00 6 153.70
8 Jeremy Abbott USA USA 226.19 9 74.85 8 151.34
9 Javier Fernández Spanien Spanien 225.87 5 81.87 14 144.00
10 Samuel Contesti Italien Italien 224.89 11 73.55 9 151.34
11 Takahiko Kozuka Japan Japan 218.63 13 71.78 11 146.85
12 Kevin Reynolds Kanada Kanada 217.20 12 72.95 13 144.25
13 Adam Rippon USA USA 216.63 10 73.55 16 143.08
14 Song Nan Kina Kina 216.33 1 130.75 15 69.58 12 146.75
15 Kevin van der Perren Belgien Belgien 214.04 18 66.38 10 147.66
16 Tomáš Verner Tjeckien Tjeckien 210.66 14 70.38 17 140.28
17 Sergej Voronov Ryssland Ryssland 210.04 2 128.47 17 66.81 15 143.23
18 Artur Gatjinski Ryssland Ryssland 205.06 16 68.50 18 136.56
19 Misja Ge Uzbekistan Uzbekistan 186.41 4 124.41 19 65.29 23 121.12
20 Peter Liebers Tyskland Tyskland 184.13 23 58.21 19 125.92
21 Christopher Caluza Filippinerna Filippinerna 184.10 8 112.08 20 61.87 20 122.23
22 Viktor Pfeifer Australien Australien 182.54 6 120.48 21 60.61 21 121.93
23 Kim Lucine Monaco Monaco 181.37 5 122.58 22 59.93 22 121.44
24 Javier Raya Spanien Spanien 167.48 9 111.66 24 57.22 24 110.26
Gick inte vidare till friåkningen
25 Maciej Cieplucha Polen Polen 3 126.50 25 57.18
26 Alexander Majorov Sverige Sverige 7 115.78 26 56.57
27 Kim Min-Seok Sydkorea Sydkorea 11 110.24 27 55.41
28 Dmitri Ignatenko Ukraina Ukraina 28 52.93
29 Alexej Bytjenko Israel Israel 12 108.51 29 52.76
30 Justus Strid Danmark Danmark 10 110.45 30 50.55
Gick inte vidare till kortprogrammet
31 Ari-Pekka Nurmenkari Finland Finland 13 100.16
32 Zoltán Kelemen Rumänien Rumänien 14 97.75
33 Brendan Kerry Australien Australien 15 95.40
34 Laurent Alvarez Schweiz Schweiz 16 93.24
35 Damjan Ostojič Bosnien och Hercegovina Bosnien och Hercegovina 17 93.11
36 Slavik Hajrapetian Armenien Armenien 18 92.84
37 Luke Chilcott Storbritannien Storbritannien 19 91.92
38 Jordan Ju Flag of Chinese Taipei for Olympic games.svg Taiwan 20 89.56
39 Márton Markó Ungern Ungern 21 86.08
40 Ali Demirboga Turkiet Turkiet 22 84.34
41 Vitalij Lutjanok Vitryssland Vitryssland 23 83.97
42 Saulius Ambrulevičius Litauen Litauen 24 82.40
43 Taras Rajec Slovakien Slovakien 25 81.81
44 Manol Atanassov Bulgarien Bulgarien 26 79.14
45 Harry Hau Yin Lee Hongkong Hongkong 27 66.56
Kevin Alves Brasilien Brasilien

Damer[redigera | redigera wikitext]

33 åkare tävlade i damernas preliminära runda och leddes av Jenna McCorkell, Jelena Glebova och Sonia Lafuente som gick vidare till kortprogrammet. Topp tre i kortprogrammet var Alena Leonova, Kanako Murakami, och Carolina Kostner. Kostner slutade etta i friåkningen, före Akiko Suzuki och Ashley Wagner.

Kostner blev Italiens första damvärldsmästare, ryskan Alena Leonova vann silvret och tog Rysslands första pallplats sedan 2005, medan Akiko Suzuki vann bronset.

Plats Namn Nation Totalpoäng PR Kortprogram Friåkning
1 Carolina Kostner Italien Italien 189.94 3 61.00 1 128.94
2 Alena Leonova Ryssland Ryssland 184.28 1 64.61 4 119.67
3 Akiko Suzuki Japan Japan 180.68 5 59.38 2 121.30
4 Ashley Wagner USA USA 176.77 8 56.42 3 120.35
5 Kanako Murakami Japan Japan 175.41 2 62.67 5 112.74
6 Mao Asada Japan Japan 164.52 4 59.49 6 105.03
7 Zhang Kexin Kina Kina 157.57 9 55.00 7 102.57
8 Valentina Marchei Italien Italien 150.10 4 88.92 11 52.14 9 97.96
9 Ksenija Makarova Ryssland Ryssland 149.48 6 58.51 14 90.97
10 Elene Gedevanisjvili Georgien Georgien 149.20 7 58.49 15 90.71
11 Viktoria Helgesson Sverige Sverige 148.54 10 54.19 11 94.35
12 Yrétha Silété Frankrike Frankrike 148.18 15 48.42 8 99.76
13 Elena Glebova Estland Estland 144.28 2 92.52 14 49.04 10 95.24
14 Jenna McCorkell Storbritannien Storbritannien 143.84 1 95.63 12 50.42 12 93.42
15 Sonia Lafuente Spanien Spanien 140.24 3 91.84 18 47.36 13 92.88
16 Amélie Lacoste Kanada Kanada 138.60 13 49.37 17 89.23
17 Natalija Popova Ukraina Ukraina 136.36 8 77.57 20 46.60 16 89.76
18 Juulia Turkkila Finland Finland 135.56 17 47.75 18 87.81
19 Polina Korobejnikova Ryssland Ryssland 129.98 7 81.70 19 46.71 19 83.27
20 Sarah Hecken Tyskland Tyskland 129.20 21 46.39 20 82.81
21 Kerstin Frank Österrike Österrike 126.17 5 85.09 22 45.80 21 80.37
22 Alissa Czisny USA USA 124.11 16 48.31 22 75.80
23 Romy Bühler Schweiz Schweiz 116.21 6 81.74 24 44.02 23 72.19
24 Alisa Mikonsaari Finland Finland 110.40 23 44.16 24 66.24
Gick inte vidare till friåkningen
25 Victoria Muniz Puerto Rico Puerto Rico 9 75.06 25 43.27
26 Isabelle Pieman Belgien Belgien 26 38.45
27 Alīna Fjodorova Lettland Lettland 10 73.64 27 38.06
28 Kwak Min-Jeong Sydkorea Sydkorea 28 36.91
29 Clara Peters Irland Irland 11 73.36 29 34.03
30 Lejeanne Marais Sydafrika Sydafrika 12 70.50 30 32.22
Gick inte vidare till kortprogrammet
31 Melinda Wang Flag of Chinese Taipei for Olympic games.svg Taiwan 13 70.43
32 Reyna Hamui Mexiko Mexiko 14 69.84
33 Sıla Saygı Turkiet Turkiet 15 68.85
34 Inga Januleviciute Litauen Litauen 16 68.51
35 Karina Johnson Danmark Danmark 17 68.46
36 Mimi Tanasorn Chindasook Thailand Thailand 18 67.62
37 Fleur Maxwell Luxemburg Luxemburg 19 67.44
38 Suhr Chae-Yeon Sydkorea Sydkorea 20 67.17
39 Daša Grm Slovenien Slovenien 21 66.45
40 Chantelle Kerry Australien Australien 22 65.48
41 Eliška Březinová Tjeckien Tjeckien 23 65.47
42 Anine Rabe Norge Norge 24 64.92
43 Sabina Măriuţă Rumänien Rumänien 25 64.52
44 Alexandra Kunova Slovakien Slovakien 26 61.09
45 Georgia Glastris Grekland Grekland 27 60.49
46 Ami Parekh Indien Indien 28 58.06
47 Zhaira Costiniano Filippinerna Filippinerna 29 56.46
48 Daniela Stojeva Bulgarien Bulgarien 30 56.38
49 Marina Seeh Serbien Serbien 31 52.65
50 Mirna Librić Kroatien Kroatien 32 52.16
51 Viktória Pavuk Ungern Ungern 33 51.43

Par[redigera | redigera wikitext]

Elva par deltog i den preliminära rundan. Den leddes av Sui Wenjing / Han Cong, Vanessa James / Morgan Cipres, och Mari Vartmann / Aaron Van Cleave, som tog sig vidare till kortprogrammet.

Till slut stod Aljona Savtjenko / Robin Szolkowy som segrare, före Tatjana Volosozjar / Maksim Trankov och Narumi Takahashi / Mervin Tran.

Plats Namn Nation Totalpoäng PR Kortprogram Friåkning
1 Aljona Savtjenko / Robin Szolkowy Tyskland Tyskland 201.49 1 68.63 2 132.86
2 Tatjana Volosozjar / Maksim Trankov Ryssland Ryssland 201.38 8 60.48 1 140.90
3 Narumi Takahashi / Mervin Tran Japan Japan 189.69 3 65.37 3 124.32
4 Pang Qing / Tong Jian Kina Kina 186.05 2 67.10 6 118.95
5 Meagan Duhamel / Eric Radford Kanada Kanada 185.41 5 63.69 5 121.72
6 Vera Bazarova / Jurij Larionov Ryssland Ryssland 183.68 4 65.02 7 118.66
7 Yuko Kavaguti / Aleksander Smirnov Ryssland Ryssland 182.42 11 59.59 4 122.83
8 Caydee Denney / John Coughlin USA USA 180.37 7 62.48 8 117.89
9 Sui Wenjing / Han Cong Kina Kina 179.44 1 116.57 6 63.27 9 116.17
10 Mary Beth Marley / Rockne Brubaker USA USA 170.90 10 59.62 10 111.28
11 Stefania Berton / Ondřej Hotárek Italien Italien 168.16 9 60.39 11 107.77
12 Jessica Dubé / Sébastien Wolfe Kanada Kanada 156.36 12 55.83 12 100.53
13 Maylin Hausch / Daniel Wende Tyskland Tyskland 145.80 15 48.48 13 97.32
14 Mari Vartmann / Aaron van Cleave Tyskland Tyskland 143.29 3 90.48 16 47.91 14 95.38
15 Nicole Della Monica / Matteo Guarise Italien Italien 137.31 7 77.40 14 49.07 15 88.24
16 Vanessa James / Morgan Ciprès Frankrike Frankrike 130.70 2 96.48 13 50.51 16 80.19
Gick inte vidare till friåkningen
17 Danielle Montalbano / Evgeni Krasnopolski Israel Israel 5 84.71 17 44.69
18 Anaïs Morand / Timothy Leemann Schweiz Schweiz 8 73.19 18 44.59
19 Stacey Kemp / David King Storbritannien Storbritannien 4 89.30 19 39.33
20 Ji-Hyang Ri / Won-Hyok Thae Nordkorea Nordkorea 6 84.28 20 36.23
Gick inte vidare till kortprogrammet
21 Ljubov Bakirova / Mikalaj Kamiantjuk Vitryssland Vitryssland 9 71.58
22 Stina Martini / Severin Kiefer Australien Australien 10 64.72
23 Elizabeta Makarova / Leri Kentjadze Bulgarien Bulgarien 11 55.13

Isdans[redigera | redigera wikitext]

23 par tävlade i den preliminära rundan som leddes av Jelena Ilinych / Nikita Katsalapov, Huang Xintong / Zheng Xun, och Irina Shtork / Taavi Rand som tog sig vidare till kortprogrammet.

Efter friåkningen stod Tessa Virtue / Scott Moir som segrare, före Meryl Davis / Charlie White och Nathalie Péchalat / Fabian Bourzat.

Plats Namn Nation Totalpoäng PR Kortprogram Friåkning
1 Tessa Virtue / Scott Moir Kanada Kanada 182.65 1 72.31 1 110.34
2 Meryl Davis / Charlie White USA USA 178.62 2 70.98 2 107.64
3 Nathalie Péchalat / Fabian Bourzat Frankrike Frankrike 173.18 3 69.13 3 104.05
4 Kaitlyn Weaver / Andrew Poje Kanada Kanada 166.65 4 66.47 4 100.18
5 Jelena Ilinych / Nikita Katsalapov Ryssland Ryssland 161.00 1 92.40 5 65.34 5 95.66
6 Anna Cappellini / Luca Lanotte Italien Italien 160.62 6 65.11 6 95.51
7 Jekaterina Bobrova / Dmitrij Solovijev Ryssland Ryssland 150.75 9 58.29 7 92.46
8 Maia Shibutani / Alex Shibutani USA USA 144.72 7 62.35 11 82.37
9 Jekaterina Riazanova / Ilija Tkatjenko Ryssland Ryssland 144.43 10 58.19 8 86.24
10 Madison Hubbell / Zachary Donohue USA USA 143.95 8 59.56 10 84.39
11 Nelli Zhiganshina / Alexander Gazsi Tyskland Tyskland 141.36 11 56.29 9 85.07
12 Huang Xintong / Zheng Xun Kina Kina 130.27 2 79.69 13 51.35 13 78.92
13 Kharis Ralph / Asher Hill Kanada Kanada 129.55 15 50.75 14 78.80
14 Penny Coomes / Nicholas Buckland Storbritannien Storbritannien 129.31 4 79.09 12 54.35 17 74.96
15 Siobhan Heekin-Canedy / Dmitri Dun Ukraina Ukraina 128.75 17 48.70 12 80.05
16 Lorenza Alessandrini / Simone Vaturi Italien Italien 126.89 7 73.96 14 51.18 16 75.71
17 Julija Zlobina / Aleksei Sitnikov Azerbajdzjan Azerbajdzjan 126.57 5 77.80 19 48.15 15 78.42
18 Isabella Tobias / Deividas Stagniūnas Litauen Litauen 124.07 16 50.22 19 73.85
19 Sara Hurtado / Adrià Díaz Spanien Spanien 123.12 6 76.26 18 48.68 18 74.44
20 Danielle O'Brien / Gregory Merriman Australien Australien 112.23 8 71.37 20 47.92 20 64.31
Gick inte vidare till fridansen
21 Pernelle Carron / Lloyd Jones Frankrike Frankrike 21 47.75
22 Irina Shtork / Taavi Rand Estland Estland 3 79.17 22 47.24
23 Zsuzsanna Nagy / Máté Fejes Ungern Ungern 10 70.84 23 45.70
24 Cathy Reed / Chris Reed Japan Japan 24 44.19
25 Anna Nagornjuk / Viktor Kovalenko Uzbekistan Uzbekistan 9 70.88 25 44.08
Gick inte vidare till kortprogrammet
26 Gabriela Kubová / Dmitri Kiselev Tjeckien Tjeckien 11 70.39
27 Federica Testa / Lukáš Csölley Slovakien Slovakien 12 68.42
28 Henna Lindholm / Ossi Kanervo Finland Finland 13 68.42
29 Alexandra Zvorigina / Maciej Bernadowski Polen Polen 14 68.29
30 Ramona Elsener / Florian Roost Schweiz Schweiz 15 66.29
31 Alisa Agafonova / Alper Uçar Turkiet Turkiet 16 64.61
32 Ksenia Pecherkina / Aleksandrs Jakushin Lettland Lettland 17 62.15
33 Corenne Bruhns / Ryan Van Natten Mexiko Mexiko 18 61.11
34 Ekaterina Bugrov / Vasili Rogov Israel Israel 19 60.81
35 Cortney Mansour / Daryn Zjunussov Kazakstan Kazakstan 20 58.92
36 Barbora Silná / Juri Kurakin Australien Australien 21 57.78
37 Alexandra Tjistiakova / Dimitar Litjev Bulgarien Bulgarien 22 55.22
38 Lesija Valadzenkava / Vitalij Vakunov Vitryssland Vitryssland 23 53.00

Medaljer[redigera | redigera wikitext]

Medaljer per nation[redigera | redigera wikitext]

Tabell för medaljutdelningen

Pl. Nation Guld Silver Brons Totalt
1 Kanada Kanada 2 0 0 2
2 Tyskland Tyskland 1 0 0 1
2 Italien Italien 1 0 0 1
3 Ryssland Ryssland 0 2 0 2
4 Japan Japan 0 1 3 4
5 USA USA 0 1 0 1
6 Frankrike Frankrike 0 0 1 1

Tabell över medaljer för placering i kortprogrammet

Pl. Nation Guld Silver Brons Totalt
1 Kanada Kanada 2 0 0 2
2 Tyskland Tyskland 1 0 0 1
2 Ryssland Ryssland 1 0 0 1
3 Japan Japan 0 1 2 3
4 Kina Kina 0 1 0 1
5 Tjeckien Tjeckien 0 1 0 1
5 USA USA 0 1 0 1
6 Frankrike Frankrike 0 0 1 1
6 Italien Italien 0 0 1 1

Tabell över medaljer för placering i friåkningen

Pl. Nation Guld Silver Brons Totalt
1 Kanada Kanada 2 0 0 2
2 Italien Italien 1 0 0 1
2 Ryssland Ryssland 1 0 0 1
3 Japan Japan 0 2 2 4
4 USA USA 0 1 1 1
5 Tyskland Tyskland 0 1 0 1
6 Frankrike Frankrike 0 0 1 1

Medaljörer[redigera | redigera wikitext]

Totala medaljörer

Discipline Guld Silver Brons
Herrar Kanada Patrick Chan Japan Daisuke Takahashi Japan Yuzuru Hanyu
Damer Italien Carolina Kostner Ryssland Alena Leonova Japan Akiko Suzuki
Par Tyskland Aljona Savtjenko / Robin Szolkowy Ryssland Tatjana Volosozjar / Maksim Trankov Japan Narumi Takahashi / Mervin Tran
Isdans Kanada Tessa Virtue / Scott Moir USA Meryl Davis / Charlie White Frankrike Nathalie Pechalat / Fabian Bourzat

Små medaljer för placering i kortprogrammet

Discipline Guld Silver Brons
Herrar Kanada Patrick Chan Tjeckien Michal Březina Japan Daisuke Takahashi
Damer Ryssland Alena Leonova Japan Kanako Murakami Italien Carolina Kostner
Par Tyskland Aljona Savtjenko / Robin Szolkowy Kina Pang Qing / Tong Jian Japan Narumi Takahashi / Mervin Tran
Isdans Kanada Tessa Virtue / Scott Moir USA Meryl Davis / Charlie White Frankrike Nathalie Pechalat / Fabian Bourzat

Små medaljer för placering i friåkningen

Discipline Guld Silver Brons
Herrar Kanada Patrick Chan Japan Yuzuru Hanyu Japan Daisuke Takahashi
Damer Italien Carolina Kostner Japan Akiko Suzuki USA Ashley Wagner
Par Ryssland Tatjana Volosozjar / Maksim Trankov Tyskland Aljona Savtjenko / Robin Szolkowy Japan Narumi Takahashi / Mervin Tran
Isdans Kanada Tessa Virtue / Scott Moir USA Meryl Davis / Charlie White Frankrike Nathalie Pechalat / Fabian Bourzat

Referenser[redigera | redigera wikitext]

Fotnoter[redigera | redigera wikitext]

  1. ^ ”Decisions of the ISU Council”. International Skating Union. 30 november 2009. Arkiverad från originalet den 12 mars 2012. https://web.archive.org/web/20120312042118/http://www.sportcentric.com/vsite/vcontent/content/news/0%2C10869%2C4844-131973-133281-18885-303508-news-item%2C00.html. 
  2. ^ ”Nice, France to host 2012 worlds”. Associated Press. ESPN. 30 november 2011. http://sports.espn.go.com/oly/figureskating/news/story?id=4700238. 
  3. ^ Espinasse, Patrice (19 mars 2011). ”Nice, Montpellier : il faut attendre / Nice or Montpellier: No decision yet” (på franska). midilibre.com. http://www.midilibre.com/articles/2011/03/19/SPORT-GENERAL-ML-Nice-Montpellier-il-faut-attendre-1569332.php5. [död länk]
  4. ^ LES CHAMPIONNATS DU MONDE 2012 DE PATINAGE A NICE Arkiverad 22 juli 2011 hämtat från the Wayback Machine.
  5. ^ [a b c] ISU Communication 1685: Entries ISU Championships 2012 (25 jul 2011) Arkiverad 25 mars 2012 hämtat från the Wayback Machine.
  6. ^ [a b] Peret, Paul (23 augusti 2011). ”2012 Worlds: Will Nice be Nice Again?”. IFS Magazine. Arkiverad från originalet den 11 september 2011. https://web.archive.org/web/20110911235928/http://www.ifsmagazine.com/articles/599-2012-worlds-will-nice-be-nice-again. 
  7. ^ [a b] ”Entries and schedule”. International Skating Union. http://www.isuresults.com/events/fsevent00011327.htm. 
  8. ^ Korpi withdraws from worlds, cites leg problems”. Ice Network. 16 mars 2012. Arkiverad från originalet den 18 februari 2018. https://web.archive.org/web/20180218024354/http://web.icenetwork.com/news/article.jsp?ymd=20120316&content_id=27324982&vkey=ice_news. Läst 17 februari 2018. 
  9. ^ Berlot, Jean-Christophe (27 mars 2012). ”McCorkell, Song triumph in ladies, men's prelims”. Ice Network. Arkiverad från originalet den 30 mars 2012. https://web.archive.org/web/20120330115510/http://web.icenetwork.com/news/article.jsp?ymd=20120327&content_id=27672554&vkey=ice_news. Läst 27 mars 2012. 
  10. ^ ISU World Figure Skating Championships 2012 - Ladies and Men Preliminary Round”. International Skating Union. 27 mars 2012. http://www.isu.org/vsite/vnavsite/page/directory/0,10853,4844-205151-222374-nav-list,00.html?id=1045. [död länk]

Externa länkar[redigera | redigera wikitext]

Commons-logo.svg
Wikimedia Commons har media relaterad till Världsmästerskapen i konståkning 2012.