Division 1 i ishockey 2002/2003

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök
Division 1 i ishockey
Säsong2002/2003

Division 1 i ishockey 2002/2003 var säsongens tredje högsta ishockeyserie i Sverige. Divisionen bestod av 68 lag geografiskt uppdelade i fyra regioner och sju grupper. Norra, Östra och Västra regionen hade två grupper vardera där de bästa lagen från varje grupp gick vidare till Allettan och de kvarvarande spelade i vårserier. I division 1 Östra slogs vårserierna ihop till en grupp, medan i Västra och Norra spelade man kvar i sina grupper även under vårserien.

Från Allettan Norra och Östra gick vinnaren vidare direkt till Kvalserien till Allsvenskan. I norra regionen gick lag 2-3 från Allettan samt vinnarna av vårserien till förkval. Från den västra regionen gick sex lag från Allettan och vinnarna av vårserierna till förkval och i den östra gruppen gick lag 2-4 från Allettan och vinnaren av vårserien till förkval. I den södra regionen gick de åtta främsta lagen från grundserien till förkval. Vinnarna i förkvalsgrupperna gick därefter vidare till kvalserien till Allsvenskan. Inför nästa säsong minskade den västra regionen serien med två lag och den östra med fyra.

Grundserier[redigera | redigera wikitext]

Division 1 Norra A[redigera | redigera wikitext]

Kvalificerad för Allettan Norra
Kvalificerad för Division 1 Norra A vår
Nr Lag S V O F GM IM MS P
1 Vännäs HC 14 9 3 2 81 40 +41 21
2 Tegs SK 14 10 0 4 99 46 +53 20
3 Clemensnäs HC 14 9 2 3 65 35 +30 20
4 Asplöven HC 14 8 1 5 72 51 +21 17
5 Kalix UHC 14 8 0 6 52 55 −3 16
6 Malå IF 14 4 1 9 31 83 −52 9
7 Älvsby IF 14 3 2 9 39 69 −30 8
8 Lycksele SK 14 0 1 13 30 110 −80 1

Division 1 Norra B[redigera | redigera wikitext]

Kvalificerad för Allettan Norra
Kvalificerad för Division 1 Norra B vår
Nr Lag S V O F GM IM MS P
1 Östersunds IK 18 13 1 4 112 56 +56 27
2 Husum HK 18 13 1 4 93 72 +21 27
3 Sollefteå HK 18 12 2 4 76 46 +30 26
4 Brunflo IK 18 11 2 5 79 57 +22 24
5 AIK Hockey Härnösand 18 10 3 5 81 54 +27 23
6 LN 91 18 6 2 10 60 73 −13 14
7 Kramfors-Alliansen 18 6 0 12 64 89 −25 12
8 Bräcke IK 18 5 1 12 51 100 −49 11
9 Kovlands IF 18 4 2 12 65 88 −23 10
10 Svedjeholmens IF 18 2 2 14 47 93 −46 6

Division 1 Västra A[redigera | redigera wikitext]

Kvalificerad för Allettan Västra
Kvalificerad för Division 1 Västra A vår
Nr Lag S V O F GM IM MS P
1 Borlänge HF 20 13 3 4 116 65 +51 29
2 Skutskärs SK 20 11 6 3 87 61 +26 28
3 Valbo AIF 20 12 3 5 80 51 +29 27
4 Surahammars IF 20 10 6 4 99 66 +33 26
5 Hedemora SK 20 12 1 7 98 80 +18 25
6 Hudiksvalls HC 20 9 5 6 77 72 +5 23
7 Hille/Åbyggeby IK 20 5 8 7 90 99 −9 18
8 Smedjebacken HC 20 6 2 12 81 101 −20 14
9 Västerås HC 20 5 4 11 64 90 −26 14
10 Söderhamn/Ljusne HC 20 6 2 12 55 86 −31 14
11 Avesta BK 20 0 2 18 41 117 −76 2

Division 1 Västra B[redigera | redigera wikitext]

Kvalificerad för Allettan Västra
Kvalificerad för Division 1 Västra B vår
Nr Lag S V O F GM IM MS P
1 Sunne IK 20 18 1 1 109 37 +72 37
2 IFK Hallsberg 20 15 0 5 90 50 +40 30
3 IFK Kumla IK 20 14 0 6 77 40 +37 28
4 Grums IK 20 11 4 5 91 61 +30 26
5 IK Viking 20 10 1 9 79 70 +9 21
6 Skåre BK 20 8 4 8 79 67 +12 20
7 Karlskoga HC 20 7 2 11 69 89 −20 16
8 Åmåls SK 20 5 3 12 66 107 −41 13
9 Arvika HC 20 3 5 12 69 119 −50 11
10 Hammarö HC 20 4 2 14 57 91 −34 10
11 Nor IK 20 4 0 16 48 103 −55 8

Division 1 Östra A[redigera | redigera wikitext]

Kvalificerad för Allettan Östra
Kvalificerad för Division 1 Östra vår
Nr Lag S V O F GM IM MS P
1 Almtuna IS 14 13 0 1 86 27 +59 26
2 Tierps HK 14 8 1 5 43 29 +14 17
3 Järfälla HC 14 8 0 6 49 39 +10 16
4 Team Uppsala 14 6 3 5 49 57 −8 15
5 Väsby IK 14 5 2 7 49 52 −3 12
6 Arlanda HC 14 4 2 8 37 53 −16 10
7 Gimo IF 14 3 3 8 42 73 −31 9
8 Skå IK 14 2 3 9 38 63 −25 7

Division 1 Östra B[redigera | redigera wikitext]

Kvalificerad för Allettan Östra
Kvalificerad för Division 1 Östra vår
Nr Lag S V O F GM IM MS P
1 Botkyrka HC 14 7 6 1 50 28 +22 20
2 Trångsunds IF 14 5 6 3 56 44 +12 16
3 Gnesta IK 14 5 5 4 47 40 +7 15
4 Linden HC 14 6 3 5 44 43 +1 15
5 Mälarhöjden/Bredäng Hockey 14 7 1 6 54 63 −9 15
6 Värmdö HC 14 4 4 6 50 60 −10 12
7 Nacka HK 14 4 2 8 40 49 −9 10
8 IFK Salem 14 3 3 8 43 57 −14 9

Division 1 Södra[redigera | redigera wikitext]

Kvalificerad för Förkval Södra
Kvalificerad för Kval till Division 1 Södra
Nr Lag S V O F GM IM MS P
1 Växjö Lakers HC 44 34 7 3 240 94 +146 75
2 Tingsryds AIF 44 21 10 13 165 128 +37 52
3 Skövde IK 44 23 6 15 141 111 +30 52
4 Borås HC 44 21 7 16 175 125 +50 49
5 Mariestad BoIS HC 44 20 8 16 154 144 +10 48
6 Hästen Hockey 44 21 5 18 155 135 +20 47
7 Tyringe SoSS 44 19 5 20 149 163 −14 43
8 Jonstorps IF 44 20 3 21 161 176 −15 43
9 IK Pantern 44 16 5 23 142 172 −30 37
10 Kristianstads IK 44 14 8 22 149 172 −23 36
11 IF Mölndal Hockey 44 12 6 26 114 179 −65 30
12 Gislaveds SK 44 6 4 34 98 244 −146 16

Fortsättningsserier[redigera | redigera wikitext]

Allettan[redigera | redigera wikitext]

Allettan Norra[redigera | redigera wikitext]

Kvalificerad för Kvalserien till Allsvenskan
Kvalificerad för #Förkval_NorraFörkval Norra
Kvalificerad för Division 1 nästa säsong
Nr Lag S V O F GM IM MS P
1 Tegs SK 14 9 3 2 70 46 +24 21
2 Asplöven HC 14 9 2 3 79 49 +30 20
3 Östersunds IK 14 8 2 4 64 48 +16 18
4 Brunflo IK 14 7 2 5 61 42 +19 16
5 Clemensnäs HC 14 6 2 6 60 50 +10 14
6 Sollefteå HK 14 5 1 8 45 67 −22 11
7 Vännäs HC 14 4 2 8 50 66 −16 10
8 Husum HK 14 0 2 12 40 101 −61 2

Allettan Västra[redigera | redigera wikitext]

Kvalificerad för Förkval Västra
Kvalificerad för Division 1 nästa säsong
Nr Lag S V O F GM IM MS P
1 Sunne IK 14 13 0 1 66 27 +39 26
2 Grums IK 14 9 1 4 72 44 +28 19
3 Skutskärs SK 14 5 5 4 55 43 +12 15
4 IFK Kumla IK 14 6 2 6 42 39 +3 14
5 IFK Hallsberg 14 5 2 7 45 55 −10 12
6 Surahammars IF 14 4 3 7 49 68 −19 11
7 Borlänge HF 14 3 2 9 46 72 −26 8
8 Valbo AIF 14 2 3 9 37 64 −27 7

Allettan Östra[redigera | redigera wikitext]

Kvalificerad för Kvalserien till Allsvenskan
Kvalificerad för Förkval Östra
Kvalificerad för Division 1 nästa säsong
Nr Lag S V O F GM IM MS P
1 Almtuna IS 21 18 1 2 114 40 +74 37
2 Botkyrka HC 21 13 5 3 92 62 +30 31
3 Tierps HK 21 12 3 6 75 40 +35 27
4 Järfälla HC 21 10 3 8 65 59 +6 23
5 Team Uppsala 21 8 4 9 74 83 −9 20
6 Linden HC 21 5 3 13 38 79 −41 13
7 Gnesta IK 21 3 3 15 43 95 −52 9
8 Trångsunds IF 21 3 2 16 65 108 −43 8

Vårserier[redigera | redigera wikitext]

Division 1 Norra A vår[redigera | redigera wikitext]

Kvalificerad för Förkval Norra
Kvalificerad för Division 1 nästa säsong
Kvalificerad för Kval till Division 1 Norra
Kvalificerad för Division 2 nästa säsong
Nr Lag S V O F GM IM MS P
1 Malå IF 10 7 0 3 51 43 +8 14
2 Älvsby IF 10 7 0 3 41 37 +4 14
3 Kalix UHC 10 5 1 4 41 33 +8 11
4 Brooklyn Tigers HC 10 5 1 4 41 37 +4 11
5 Lycksele SK 10 2 1 7 36 46 −10 5
6 Medle SK 10 1 3 6 34 48 −14 5

Division 1 Norra B vår[redigera | redigera wikitext]

Kvalificerad för Förkval Norra
Kvalificerad för Division 1 nästa säsong
Kvalificerad för Förkval till Division 1 Norra B
Nr Lag S V O F GM IM MS P
1 Bräcke IK 14 12 0 2 70 35 +35 24
2 AIK Hockey Härnösand 14 9 2 3 82 40 +42 20
3 Kovlands IF 14 8 3 3 62 38 +24 19
4 LN 91 14 6 1 7 47 51 −4 13
5 Svedjeholmens IF 14 7 1 6 50 42 +8 15
6 Kramfors-Alliansen 14 5 1 8 52 60 −8 11
7 Njurunda SK 14 5 0 9 45 62 −17 10
8 KB 65 14 0 0 14 22 108 −86 0

Division 1 Västra A vår[redigera | redigera wikitext]

Kvalificerad för Förkval Västra
Kvalificerad för Division 1 nästa säsong
Kvalificerad för Kval till Division 1 Västra
Kvalificerad för Division 2 nästa säsong
Nr Lag S V O F GM IM MS P
1 Hedemora SK 12 9 2 1 55 36 +19 26
2 Hille/Åbyggeby IK 12 5 5 2 59 42 +17 19
3 Hudiksvalls HC 12 6 2 4 47 45 +2 19
4 Västerås HC 12 4 4 4 39 36 +3 14
5 Smedjebacken HC 12 4 0 8 40 57 −17 11
6 Söderhamn/Ljusne HC 12 1 6 5 39 45 −6 9
7 Avesta BK 12 3 1 8 37 55 −18 7

Division 1 Västra B vår[redigera | redigera wikitext]

Kvalificerad för Förkval Västra
Kvalificerad för Division 1 nästa säsong
Kvalificerad för Kval till Division 1 Västra
Kvalificerad för Division 2 nästa säsong
Nr Lag S V O F GM IM MS P
1 IK Viking 12 9 1 2 72 30 +42 25
2 Skåre BK 12 6 1 5 53 48 +5 18
3 Karlskoga HC 12 5 3 4 58 46 +12 17
4 Arvika HC 12 6 3 3 51 52 −1 17
5 Hammarö HC 12 5 3 4 42 50 −8 14
6 Åmåls SK 12 3 4 5 43 44 −1 13
7 Nor IK 12 0 1 11 20 69 −49 1

Division 1 Östra vår[redigera | redigera wikitext]

Kvalificerad för Förkval Östra
Kvalificerad för Division 1 nästa säsong
Kvalificerad för Kval till Division 1 Östra
Kvalificerad för Division 2 nästa säsong
Nr Lag S V O F GM IM MS P
1 Arlanda Wings HC 21 10 5 6 97 60 +37 25
2 Väsby IK 21 10 5 6 97 61 +36 25
3 Skå IK 21 11 2 8 104 89 +15 24
4 Värmdö HC 21 10 4 7 88 80 +8 24
5 Gimo IF 21 9 3 9 75 92 −17 21
6 Nacka HK 21 9 1 11 88 93 −5 19
7 Mälarhöjden/Bredäng Hockey 21 9 1 11 72 102 −30 19
8 IFK Salem 21 3 5 13 64 108 −44 11

Förkval till Allsvenskan[redigera | redigera wikitext]

Förkval Norra[redigera | redigera wikitext]

Första omgången[redigera | redigera wikitext]

Andra omgången[redigera | redigera wikitext]

Asplöven är kvalificerade för Kvalserien till Allsvenskan

Förkval Västra A[redigera | redigera wikitext]

Kvalificerad för Kvalserien till Allsvenskan
Kvalificerad för Division 1 nästa säsong
Nr Lag S V O F GM IM MS P
1 Sunne IK 6 5 0 1 27 11 +16 10
2 IFK Kumla IK 6 5 0 1 24 12 +12 10
3 IK Viking 6 1 0 5 11 22 −11 2
4 IFK Hallsberg 6 1 0 5 10 27 −17 2

Förkval Västra B[redigera | redigera wikitext]

Kvalificerad för Kvalserien till Allsvenskan
Kvalificerad för Division 1 nästa säsong
Nr Lag S V O F GM IM MS P
1 Grums IK 6 3 1 2 23 21 +2 7
2 Skutskärs SK 6 3 1 2 22 24 −2 7
3 Hedemora SK 6 3 0 3 25 20 +5 6
4 Surahammars IF 6 2 0 4 20 25 −5 4

Förkval Östra[redigera | redigera wikitext]

Kvalificerad för Kvalserien till Allsvenskan
Kvalificerad för Division 1 nästa säsong
Nr Lag S V O F GM IM MS P
1 Botkyrka HC 6 4 1 1 23 13 +10 9
2 Tierps HK 6 4 0 2 21 13 +8 8
3 Arlanda Wings HC 6 2 2 2 18 19 −1 6
4 Järfälla HC 6 0 1 5 13 30 −17 1

Förkval Södra A[redigera | redigera wikitext]

Kvalificerad för Kvalserien till Allsvenskan
Kvalificerad för Division 1 nästa säsong
Nr Lag S V O F GM IM MS P
1 Växjö Lakers HC 6 6 0 0 40 12 +28 12
2 Borås HC 6 3 0 3 20 18 +2 6
3 IK Hästen 6 1 1 4 18 26 −8 3
4 Tyringe SoSS 6 1 1 4 15 37 −22 3

Förkval Södra B[redigera | redigera wikitext]

Kvalificerad för Kvalserien till Allsvenskan
Kvalificerad för Division 1 nästa säsong
Nr Lag S V O F GM IM MS P
1 Mariestad BoIS HC 6 4 1 1 21 17 +4 9
2 Tingsryds AIF 6 3 1 2 20 15 +5 7
3 Skövde IK 6 3 0 3 18 13 +5 6
4 Jonstorps IF 6 0 2 4 12 26 −14 2

Kvalserier[redigera | redigera wikitext]

Kval till Allsvenskan[redigera | redigera wikitext]

Kvalserien till Allsvenskan norra[redigera | redigera wikitext]

Kvalificerad för Allsvenskan 2003/2004
Kvalificerad för Division 1 nästa säsong

 Denna tabell: visa  redigera 

Nr Lag S V ÖV ÖF F GM IM MS P
1 Almtuna IS 8 5 1 0 2 37 18 +19 17
2 Tegs SK 8 4 1 1 2 35 26 +9 15
3 Örnsköldsviks SK 8 4 1 0 3 34 24 +10 14
4 Botkyrka HC 8 3 0 2 3 30 26 +4 11
5 Asplöven HC 8 1 0 0 7 21 63 −42 3

Kvalserien till Allsvenskan södra[redigera | redigera wikitext]

Kvalificerad för Allsvenskan 2003/2004
Kvalificerad för Division 1 nästa säsong

 Denna tabell: visa  redigera 

Nr Lag S V ÖV ÖF F GM IM MS P
1 Växjö Lakers 10 10 0 0 0 54 21 +33 30
2 IF Troja/Ljungby 10 8 0 0 2 33 16 +17 24
3 Tranås AIF 10 4 1 1 4 48 40 +8 15
4 Sunne IK 10 4 0 1 5 37 32 +5 13
5 Mariestad BoIS 10 1 1 0 8 31 52 −21 5
6 Grums IK 10 1 0 0 9 27 69 −42 3

Kval till Division 1[redigera | redigera wikitext]

Kval till Division 1 Norra A[redigera | redigera wikitext]

Båda lagen kvalificerade för Division 1 nästa säsong.

Förkval till Division 1 Norra B[redigera | redigera wikitext]

Ånge och Njurunda vidare till kval till Kval till Division 1 Norra B.

Kval till Division 1 Norra B[redigera | redigera wikitext]

Kvalificerad för Division 1 nästa säsong
Kvalificerad för Division 2 nästa säsong
Nr Lag S V O F GM IM MS P
1 Kramfors-Alliansen 6 6 0 0 41 10 +31 12
2 Svedjeholmens IF 6 4 0 2 31 21 +10 8
3 Njurunda SK 6 2 0 4 18 25 −7 4
4 Ånge IK 6 0 0 6 12 46 −34 0

Kval till Division 1 Västra A[redigera | redigera wikitext]

Kvalificerad för Division 1 nästa säsong
Kvalificerad för Division 2 nästa säsong
Nr Lag S V O F GM IM MS P
1 Falu IF 6 5 1 0 35 12 +23 11
2 Smedjebacken HC 6 3 0 3 25 25 0 6
3 IF Noretpojkarna 6 2 1 3 25 28 −3 5
4 Söderhamn/Ljusne HC 6 1 0 5 17 37 −20 2

Kval till Division 1 Västra B[redigera | redigera wikitext]

Kvalificerad för Division 1 nästa säsong
Kvalificerad för Division 2 nästa säsong
Nr Lag S V O F GM IM MS P
1 Köping Hockey 6 3 2 1 17 15 +2 8
2 Forshaga IF 6 3 1 2 21 19 +2 7
3 Åmåls SK 6 3 0 3 21 19 +2 6
4 Hammarö HC 6 1 1 4 16 22 −6 3

Kval till Division 1 Östra[redigera | redigera wikitext]

Kvalificerad för Division 1 nästa säsong
Kvalificerad för Division 2 nästa säsong
Nr Lag S V O F GM IM MS P
1 Skå IK 6 3 2 1 27 16 +11 8
2 Värmdö HC 6 4 0 2 17 23 −6 8
3 Haninge HF 6 2 3 1 26 18 +8 7
4 Sollentuna HC 6 0 1 5 15 28 −13 1

Kval till Division 1 Södra A[redigera | redigera wikitext]

Kvalificerad för Division 1 nästa säsong
Kvalificerad för Division 2 nästa säsong
Nr Lag S V O F GM IM MS P
1 Trollhättan 10 9 0 1 51 31 +20 18
2 IF Mölndal Hockey 10 5 1 4 48 34 +14 11
3 Nittorps IK 10 4 3 3 26 31 −5 11
4 HK Kings Kungsbacka 10 5 0 5 41 39 +2 10
5 Gislaveds SK 10 4 1 5 38 38 0 9
6 Göteborgs IK 10 0 1 9 22 53 −31 1

Kval till Division 1 Södra B[redigera | redigera wikitext]

Kvalificerad för Division 1 nästa säsong
Kvalificerad för Division 2 nästa säsong
Nr Lag S V O F GM IM MS P
1 IK Pantern 10 7 1 2 51 26 +25 15
2 Olofströms IK 10 7 0 3 42 31 +11 14
3 Osby IK 10 5 2 3 40 31 +9 12
4 Kristianstads IK 10 5 1 4 39 29 +10 11
5 Vimmerby Hockey 10 2 3 5 25 45 −20 7
6 Helsingborgs HC 10 0 1 9 17 52 −35 1

Referenser[redigera | redigera wikitext]